NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH fpgeruimd. elde. chip „Schelde", rELEGRAAF' io. êt mi Dotufecifag 1 feOcuaci. fklifsfp laargatitj. Stad Zierikzee eeland. ■Rotterdam 0,- 0,- 0,- Or VERSCHIJNT F. P. D'HUy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN DE STAATSCOMMISSIE. RECHTSZAKEN. Februari. Van Rotterdam: Maan. 29's morg.10,— Woen.31 Yrijd. 2 Maan. 5 Woen. 7 Yrijd. 9 Maan. 12 Woen.14 Yrijd. 16 i,30 9,30 10,- 9,30 9,30 10,- 10,- 9,30 iuari. van Antwerpen 28 'smorg.|6,— Zond. Woens.31 2,30 'OTDIENST DELB.-ROTTERDAI, stadsklokken). Februari. Tliss. v. Midd. v. Rott. 8,30 vm. 8,15 8,30 8,15 8,30 8,30 8,30 - ,15 TO. ,15 ,15 ,15 ,15 45 ,15 |15 ,15 .15 .15 .15 .15 .15 15 15 .15 .15 .15 .15 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8,30 8,30 8,30 8,30 8.30 8.30 8.30 8,30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 8.30 )OTEIENST )urg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goei. msche tijd). len Jan. en Febr. Van Zierikzee: 'smorg. 'smid Dinsd. 30 7,50 Woen.31 Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. 10 Zond. 11 Maan. 12 Dins. 13 Woen.14 Dond. 15 Vrijd. 16 7,50 6- 7,50 7,50 12,- 7,50 7,50 7,50 7- 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 7,50 1,30 2,- 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 7,50 12.- 6;_ 2,30 7,50 2,30 iOTDIENST. ;elegen plaatsen, Febr. Van Rotterdam: Dond. l'smorg.W Irj>d- I 10> 10.30 10.30 10.30 3 4 5 6 Zater Zond. Maan, Dins. Woen. 7 Dond. 8 Vrijd. 9 Zuter. 10 Zond. 11 Maan. 12 Dins. 13 Woen.14 Dond. 15 11." 10.30 10.30 1 u. m. u. m- 11,55 3,25 12 25 3,55 0- sd. en Vrijd. Woe^ .1,55 .2,15 0,10 1.0,30 3,25 3,45 1,50 2,10 840 9> elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 ceijt. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK.. Middelburg, ook voor St. Laurens, 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 27, 28 Februari en 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat bet laatstgeplaatste goedkeu- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat de verificatie van gewichten beneden bet gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodigefijne balans, uitsluitend aan bet ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Over eene Staats-Commissie hebben wij ons reeds meermalen uitgelaten. Ook over de instelling eener Commissie van enquête (onderzoek) hielden wij ons oordeel niet terug. De Commissie belast met het on derzoek naar de werking der wet op den arbeid van vrouwen en kinderen de wet Van Houten in 1874 is eveneens af en toe in ons blad besproken. Wij bepalen ons derhalve thans tot de mededeeling van de geschiedenis dezer com missie van onderzoek, waarin verschillende practische en theoretische mannen als Heldt, v. Alphen, Kerdijk en anderen zitting heb ben gehad. In October 1886 werd door de tweede Kamer uit haar midden een commissie be noemd tot het doen van bovenbedoeld on derzoek in verband met het onderzoek naai den toestand van fabrieken en werkplaat sen. Iu 1887, bij de Kamer-ontbinding, werd deze commissie ontbonden. Zij was nog lang niet klaar met haar önderzoek doch stelde voorloopig reeds vast dat, althans in Limburg, deze veran deringen noodig waren. lo. Den leeftijd waarop men tot fabrieks arbeid wordt toegelaten met éèn jaar te verhoogen. 2o. Aan jongelieden beneden 18 jaar, en aan vrouwen allen nachtarbeid te ver bieden. 3o. Een wekelijksche rustdag, bij voor keur de Zondag, is noodzakelijk. Dit waren de hoofdzaken. Als bijzaken werden nog genoemd bet bijhouden van statistieken de industrie betreffende, en de aanstelling van inspecteurs. Voor bet doen van verdere raadgevingen ontbraken de commissie zoo verklaarde zij de noodige gegevens. Vrucht van de voorloopige wenken der commissie was de arbeidswet van den mi nister Ruijseen wet waarover wij ons in dien tijd een niet in allen deele gun stige beoordeeling veroorloofd hebben doch waarover wij ons thans niet verder behoeven uit te spreken. Die wet is te verbeteren en zal na de later opgedane ervaringen der commissie, binnen een niet al te lang tijdsverloop wel moeten uitgebreid worden. De regeering, toegevende dat de commis sie nog lang niet aan het eind harer taak was, benoemde daarop een staats-commis- ®!e, waarin ongeveer dezelfde beeren zit- 'g hadden als die welke van de Kamer commissie deel hadden uitgemaakt, ver meerderd met verscheidene andere practische mannen, buiten de Kamer, wier naam een goeden klank had in de wereld van den arbeid. Aan deze staatscommissie werd volmacht gegeven te vergaderen waar en zooals zij 1 ei en alle fabrieken en werkplaatsen mnen tc treden, ook tegen den wil der nnn-u» er^ J61'^0^611 zouden niet openbaar zijn, of it68 i ?s &een g0vaar voor verraad wraakneming. inso» Vland 76rd ver'leeld in drie arbeids- zipl 168 V-,6 eil(luete-comnnssie splitste bonslnS -1 8 'n clrieëniedere afdeeling tv eeu )nspectie tot baar arbeidsveld, euiste afdeeling had tevens te on derzoeken hoe do arbeid geregeld is bij tram- en spoorwegen, en boe de arbeiders leven in werkplaatsen waaraan geen zie ken- of ondersteuning-, geen verzekerings- of begrafenisfondsen verbonden zijn. In 1892 bad de commissie hare taak vol bracht en zette zich tot het opmaken van bet verslag omtrent het door haar gehou den onderzoek. Dit lijvige staatsstuk nu mocht zij den 8 Januari jl. der Koningin Regentes ter band stellen. In een twintigtal punten, in den breede door baar toegelicht, beeft zij in dit stuk uiteengezet welke verbeteringen noodig zijn. In een onzer vorige nommers namen wij deze punten op. Men herinnert zich leerplicht was er een van. Het was zelfs no. 1 op het program. Ook verplicht herhalingsonder- wij b. Verschillende wettelijke regelingen en voorschriften op den arbeid in fabrie ken, op verzekeringen tegen ongelukken, onteigening onbewoonbaar verklaring, enz. Regeling van het arbeidscontract. Kamers van Arbeid. Herziening der Armenwet. Men begrijpt dat niet op alle punten eenstemmigheid is verkregen. In zake leerplicht wil de oommissie nog enkele uitzonderingen toelaten en bet ver heugt ons dat de heer Van Alphen, bet antirevolutionaire lid der Staatscommissie en lid der tweede kamer, op dit punt zijn invloed niet te vergeefs heeft doen gelden. De uitzondering betreft allen ouders of voogden die gewetensbezwaar hebben tegen bet openbaar onderwijs, terwijl er in hunne gemeente geen christelijke school is. De uitzondering betreft ook allen die bezwaren hebben tegen bet doen inenten van hunne kinderen. De uitzondering betreft ook kinderen, die te ver wonen of te zwak zijn om de school geregeld te bezoeken een en ander door een dokter nit te maken. Dit is heel wat gevorderd. Eenige jaren geleden boorde men altijd maar den eisch van volstrekten leerplicht, zonder uitzondering. Het overleg der Commissie beeft bet gezond verstand doen zegevieren boven de boginselenrij derij Desnoods de minderheden maar onderdrukt wijl zij de vlieg zijn die de zalf des apothekers doen stinken, deze taal van Kappeijne werd in dezen kring der Ker- dijken en Goeman Borgesiussen, der radi calen zooals gij ze baast noemen kunt niet vernomen. De antirevolutionaire partij zou dan ook en de beer Van Alpben, nuchter, schran der en practisch volksman als hij is, zal dit zijn medeleden wel duidelijk gemaakt hebben de antirevolutionaire partij zou dan ook den leerplicht in den oorspronke- lijken vorm nooit aanvaard hebben. Zeker heeft zijne bestrijding van de leer- plicht-mawfe, en de wetenschap dat dui zenden zijne bezwaren deelen, de commis sie tot bet toestaan van uitzonderingen ge drongen. Toch is de beer Van Alphen - en te recht - daardoor niet voor den leerplicht gewonnen. Hij geeft in een afzonderlijke nota re kenschap daarvan. De eerste kamer beeft jaren lang in stille vergetelheid voortgekwijnd, en in verdienste en beteekenis bij de tweede kamer achter gestaan. Kloveniershuis voor impopulair gewor den staatslieden was de passende naam voor bet achtbaar collegie dat de Kappey- nes en Sixen, de Puttes en Cremersen herbergde en thans weder aan den bijna 80 jarigen oud-minister Geertsema een veilig onderdak voor bet leven bood. Jarenlang was zij een doodachtig element, waarin slechts de kortstondige verschijning van Elout eenig nieuw leven bracht; doch dat met zijn verscheiden weer even spoedig in levenskracht afnam. Slechts eniele mannen, als Wertheim en Pijnappel, bieldon nog hare eerc op doch overigens verstoorde niets de eento nigheid, niet ongelijk aanjdiejwelke er in een oude-mannenkuis heersolit, waar slechts het geschuifel der geklompte oudjes bet geluid van bet tikken der klok vermag te onder breken. Tot eindelijk bet ministerie Mackay de Kamer nit bare rustige rust deed opschrikken, en haar drong tot bet voeren van een principiëel debat. Een oogenblik meende zij wel, door uitwerping van Keucbenius, dit debat te kunnen afsnijden, doch Lobman kwam en zette niet minder dan zijn voorganger de puntjes op de i. Tot eindelijk in 1891 het ministerie uit de rechterzijde tot heengaan gedwongen werd en de eerste kamer tot hare rustige rust terugkeerde. Die rust zou echter van korten duur zijn. Want de staten van Gelderland, later door die van Zeeland gevolgd, zonden eerst Lohman, daarna Godin de Beaufort naar de eerste kamer. En deze mannen brachten in bet collegie weder eenige bedrijvigheid. De eerste kamer kreeg weder beteekenis. Er wordt weder meer Jgelet op wat zij doetbeter dan anders geluisterd naar bare beraadslagingen. Dit beeft men voor een niet gering deel te danken aan bet optreden van beide oud ministers twee werkkrachten met welke te rekenen valt. Aan Godin de Beaufort heeft Pierson, aan Lobman beeft Tak -wij erken nen bet met genoegen somwijlen de ban den vol. Het bleek ook dezer dagen weer. Bescheiden en met kalmte, doch daardoor krachtig, protesteerden beiden tegen enkele zaken die niet riebtig zijn onder bet huidige liberale staatsbestuur. Godin de Beaufort miste waarheid in bet financiëel beheer, juistheid in de bloot legging der feiten; Lobman miste kracht in bet optreden tegenover ondermijning van bet gezag door onderwijzers bij bet staats lager onderwijs; kracht ook bij vele dezer onderwijzers zeiven om den eerbied aan bun stand verschuldigd,op te houden Godin de Beaufort mocht met reebt op komen tegen de luchthartige opvatting van den minister die leeningen sluit ten be hoeve van betgeen vroeger uit de gewone uitgaven betaald werd d-ie zich zoo schro melijk vergiste in de raming van de opbrengst der vermogensbelasting die jaren van tekor ten met grootere uitgaven voor rente en af lossing voorbereidtdie debroodnoodige ver betering der gemeentefinanciën, „de kroon van het gebouw" gelijk bij bet zelf genoemd beeft, op de lange baan schuift De beer Lobman bewees den lande een niet 'minder goeden dienst door bij de klachten over de revolutionaire uitlatingen der openbare onderwijzers te wijzen op de groote liberalen die bet in het prediken van de revolutie nog vrij wat bonter maakten dan zijen de regeering het] middel aan de band te doen om de natie aan hun invloed te onttrekken. Het middel namelijk der vrije school; de school aan de ouders; aan de ouders van welke richting'''ookzoodat de Staat niemand dwingen kan zijn kind te doen schoolgaan bij onderwijzers van het slag Robertus, die bet jammer vond dat bij op school niet zeggen moebt dat Prins Willem I een schobberd is geweest. Wij zijn zoo vrij dit eene voorbeeld te noemen ter verduidelijking van wat de heer Lohman bedoelde. Op bet debat van gisteren en eergisteren hopen wij terug te komen. Naar men meldt moet Vaillant heden in alle stilte gerechtelijk omgebracht zijn. Dat reeds den ganscben vorigen nacht een groote menigte menscben op bet plein stond in de meening dat de terechtstelling reeds toen zou plaats hebben, teekent den geest van het Parijsche volk dat in de terechtzitting van een misdadiger een even groot genot vindt als in bet oplaten van een luchtballon en andere „amusementen". De lezer vindt in dit nommer van ons blad een staat van de scholen met den Bijbel. Belangstellenden, ook op plaatsen waar nog geen school met den bijbel is, zullen wel geen aansporing noodig hebben om dien Staat in te zien. ^Integendeel, zij zullen den Heere danken, die bet vrije Christelijk onderwijs in ons vrije Nederland zulk een goede ontvangst bereidde. Kweeke de chr. school nu maar vele christenen, tegenstanders van, de revolutie, betzij zij zich tooit met den staatsierok van den oud-liberaalhetzij zij te pronken loopt in de blauwe kiel van den anarchist. De christelijke school levert bet evan- geliezout dat ons volk bewaart voor bet bederf door on- en bijgeloof. In een te Zierikzee verschijnend liberaal blad lazen wij een en ander dat ons deed zien boe de eigenlijke bedoeling de* Van Deth-verheerlijking te Middelburg is den christenen een hak te zetten en de liberale, de aristocratische, de kunstminnende, de weezenlievende, de in het geheel niet nieuwsgierige, de beschaafde, de toongevende partij aldaar als brave Hendrik op een voetstuk te plaatsen. Men schrijft toch van daar aan bedoeld blad „Naar wij met genoegen vernemen beeft onze Burgemeester, jbr. mr. L. Schorer, toestemming gegeven bet bekende sensatie drama „De geheimen van de Weesin richting Meerboscb of de Ontmaskerde Weesvader" alhier op te voeren. Het bestuur van den „Schouwburg" de Aris tocratie van Middelburg vormende, heeft de(n) schouwburg voor de opvoering ver huurd. Wij twijfelen er niet aan of het zal blijken dat dien avond de schouwburg veel te klein zal zjn. Iedereen toch is be nieuwd de Weesinrichting te Neerbosch nog meer te leeren kennen Aan Van Deth's brochures en aan zijn lezing beeft deze „aristocratie" dus niet genoeg!! En dat Van Deth's grofheden ook zelfs maar overdreven zouden zijn, gelooft dit liberale blad ook niet, want bet schrijft verder „Het is onmogelijk dat de heer Van Detb dit alles uit zijn duim zuigt. En de commissie die hem laat optreden bestaat uit drie nolabele ingezetenen, n. 1. de beeren J. J. H. Doorenbos oud-predikantJ. J. Van Laar, leeraar aan de Hoog ere Burger school en J. L. v. d. Pauwert hoofdredac teur der Middelburg sche Courant. Het liberale Middelburg zal op de lezing wel goed vertegenwoordigd zijn en met graagte luisteren De lezer kan uit deze aanhalingen die wij gedeeltelijk onderstreepten, zich een oordeel vormen over bet peil en den goeden smaak die deze Zierikzeesche pluimstrijker den burgemeester, de aristocratie en aan de drie bovengenoemde notabele volksvoorlich ters te Middelburg toeschrijft. Wij zouden aan de „aristocratie" van Middelburg, aan de heeren van den schouw burg wel willen vragenals bet met uw smaak inderdaad zoo bedenkelijk staat, waarom werkt ge dan nog mede om den smaak van bet publiek nog meer te bederven 31 Jan. '94. Prov. blad no 11 bevat eene beslis sing van Gedeputeerde staten dezer pro vincie, waarbij zij, overwegende, dat het rundvee, door de Exportmaatschappij te Vlissingen uit andere provinciën aangevoerd, onverwijld ten uitvoer wordt geslacht, en dat bet slachthuis dier maat schappij in de nabijheid der buitenhaven is gelegen, zoodat geen gevaar bestaat dat besmettelijke ziekten door dat vee worden overgebracht hebben goedgevonden met 1 Februari e. k. ontheffing te verleenen van de ver plichting om het rundvee, dat door de Exportmaatschappij te Vlissingen uit an dere provinciën ter slachting wordt inge voerd, door een provincialen veearts te doen onderzoeken. De minister van financiën maakt be kend dat worden opgeheven de bussen be stemd voor de ontvangst der aangiften in de vermogensbelasting, thans geplaatst in de secretarie van de gemeenten Hcinkens- zand, Wisselcerke en Wolfertsdijk, en dat zoodanige bus zal worden geplaatst te 's Heer Arendskerke. Middelburg. Maandag vergaderde onder voorzitterschap van den beer Born de „Vereeniging tot verbetering van bet paardenras in Walcheren en Nieuw- en St.. Joosland". De voorzitter wijdde een waardeerend woord aan de nagedachtenis van de beeren Riemens, Verheij en Lantsbeer. Hij deelde mede dat van eon onbekende f 65 was ontvangen om te voorkomen dat bet veulengeld werd verhoogd, zoodat bet besluit tot genoemde verbooging is inge trokken. Voorts was ingekomon een bericht va» de commissie voor de verbetering der paar denfokkerij in Zeeland dat aan den hengst der vereeniging, Marnix een le prijs van f 200 is toegekend. Hierbij gingen de voor waarden waarop premiën van f 300, f 5^)0 en f700 worden toegekend aandebuiten- landscke hengsten van 1 Eebr. '93 tot beden ingevoerd. De beer Born werd met groote meerder heid herbenoemd als bestuurslid, hij nam de benoeming aan en verklaarde zich bereid met bet stallen van den hengst voort te gaan. Tot bengstleider werd benoemd J. Bliek met 23 stemmen tegen 19 op P. Begtel, om 1 Maart in dienst te treden. Een voorstel van bet bestuur tot het toekennen van prijzen k f 25 aan jonge paarden op dc a. s. tentoonstelling van de afd. Walcheren der Zeeuwsche landbouw- maatscbappij, werd aangenomen. - De keuringen door de Prov. eommissie ter bev. en ter aanm. van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland zullen ge houden worden te Goes 7 Febr., te St. Maartensdijk en te Krabbendijke 8 Febr., te Cortgene en te Middelbnrg 9 Febr., te Hulst 12 Febr,. te Oostburg 13 Febr. en te Zierikzee 14 Febr. Door zijne benoeming tot directeur der maatschappij van weldadigheid zal de beer Job van der Have deze keuringen niet meer mede maken, en komt de betrekking van secretaris der commissie vacant. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ingen ds. E. M. v. IJsendijk te Kapellete Borsele de beer M. Zwoedijk cand. (te Oud-Vosmeer) te Wateringen ds. J. M. Conradi te De Lier. Bedankt voor Kleverskerke door ds. P. Snoep te Aagtekerke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag heeft de rechtbank J. K. v. d. V., oud 24 jaren, boekdrukker te Middelburg, ter zake vanlo. „het ten aanzien van eenen overledene plegen van een feit, dat, ware deze nog in leven, als smaadschrift zou zijn gekenmerkt," en 2o. „smaadschrift", overeenkomstig de vordering van bet O. M., veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf en in de kosten. Tegen dit vonnis is door den veroordeelde hooger beroep aangeteekend. Voorts zijn veroordeeld wegens mishandelingJ. W. G., 36 j., hvr. van G. D., winkelierster, Terneuzen, tot f 3 b. s. 3 d. b. huisvredebreuk: B. A. E., 29 j., werk man, J. A. F., 25 j., buissebilder, A. J.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1