a[ *IG ippen. SEN NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH eustraat, Midd.-VIiss. EGRAAF". VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Kerknieuws. n. JONGH, in Zaden, d E 110, Goes. >IERST VEER—GOES. iering van Dinsdag L,5f en 5,uur >21 f, 2,54f, (Slot ndags vertrek Veer (Slot Oostende) )n dienst. DIERST en Zierikzee. e Spoorweg Goes. he tijd). Van Zierikzee 'smorg. 'smid. ter. 20 7,50 2,— nd. 21 7,50 -an. 22 7,2, as. 23 7,50 2,— oen.24 7,50 2,— nd. 25 6,30 2,— ijd. 26 7,50 2,— er. 27 7,50 2,— id. 28 7,50 an. 29 7,50 12,— isd.30 7,50 1,30 >en.31 7,50 2,— ongeveer rm. *5,30, *6,35, Ramid. 12, 6,45, 8,- mddag 7,40, 8, 12,05, 1,40, 2,30, 05, 8,45. a 6,35 uit Middel- Antwerpen 1. 21 'smorg, 5,30 3ns.24 6, d. 26 6,- 1. 28 6,- sns.31 2,30 MBOOT. lorg. 9,u. 's morg. 6,u. ERST -ROTTERDAM. isklokken). v. Midd. v. Rott, vm. 8,15 8,30 8,30 8,30 8,30 8,15 8,15 8,15 8,15 8,30 8,15 wmtmrnrnmsummmmaae ERST. erdam plaatsen. Rotterdam 20 'smorg. 9,30 21 - .22 .23 .24 25 26 27 28 29 30 .31 10L i°r 10r- 10,- lo. 48. 1894. Dttistfag 28 Itmuaci. Icüfsfe faitrfjimtj. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een minister van financiën heeft toch een lastig baanfje. Zijne collega's kunnen er nog wel eens een wetsvoorstel door krijgen met een be roep op het billijkheidsgevoelmaar hij zelf moet de meerdere inkomsten verschaffen, om de uitgaven te dekken die de uitvoe ring van het wetsvoorstel eischt. En als hij dan met een belastingwetje in de Kamer komt, wordt hij reeds van verre schuin aangezien. Gezwegen nog van de tegenkanting die hij ondervindt en de moeite die hij heeft om zijn wetje er door te krjjgen. Heeft hij nu met een gedweeë meerder heid te doen, zooals de Nederlandsche mi nister van financiën, Pierson, dan gaat het wel. Maar o wee, als hij zijn steun moet zoe ken bij vereenigde minderheden. Is 't wonder dat het huikje van zoo eenen wel eens in de branding blijft? Wij zijn ten dezen zeer nieuwsgierig hoe de Duitsche minister Miquel met zijne belasting op wijn en tabak varen zal; hoe het met de plannen van den minister Car lisle in de Vereenigde Staten afloopten of de Fransche regeering na de dubbelzinnige houding der tweede kamer op een lang leven kan rekenen. In alle drie deze genoemde staten wor stelt de regeering met tekorten. Duitschland moet zijn legerwet uitvoe ren; Amerika wil het tekort van 50 mil joen door de uitgifte van staate-obligaties vinden; Frankrijk raakte door eene con versie uit en in den brand. De belastingvoorstellen vinden in den Duitschen Rijksdag veel bestrijding; de plannen van de Amerikaansche regeering eveneens in het Huis van Afgevaardigden terwijl de Fransche Kamer de regeering niet weinig in de nesten bracht met haar motie om wat door de conversie vrijkomt, aan den landbouw te schenken. Wel kwam zij op dit besluit weer terug; doch ook de fransche regeering is er door gewaarschuwd geworden dat ook hij haar de teere plek zal gezocht worden in het ministerie van financiën. Zoo is het in de groote landen. En is het in de kleinere rijken wel anders De Belgische minister van financiën Beernaaert staat met zijn collega van spoor wegen en met vele districts specialiteiten onder de afgevaardigden op gespannen voet, dewijl hij de gelden weigert voor verbe tering van spoorwegmateriëel en stations gebouwen. De Nederlandsche dito, minister Pier son, heeft door zich anderhalf miljoen gul den in de opbrengst der vermogensbelasting te vergissen, en door zijn aandeel in de foutieve raming van de opbrengst der middelen die in 't afgeloopen jaar f 838.000 minder bedroegen dau geraamd was, even eens velen van zich vervreemd. In één woordde ministers van finan ciën wandelen niet op rozen, onverschillig of zij in de Oude dan wel in de Nieuwe wereld wonen. Maar is het te verwonderen? Zij op wie de belastingen het meest druk ken, knnnen geen meerderen druk velen. En die er nog wel tegen kunnen, van die zijde hebben de ministers het meeste verzet. Minister van financiën is een slecht baantje! De Telegraafeen gemaskerd bal uit Amsterdam bescbrijvende, vertelt onder tteer van een dronken jong heertje, die zich verbeeldde Generaal v. d. Heijden te Jjjn en ruzie zoekend met de politie uit bet gebouw moest gesparteld worden. De verslaggever voegt aan het verhaal de volgende opmerking toe In vroeger tijden trokken de ridders «ch voor de grap met paard en al wel eens aan de dwarsbalken van een poort. Deze 1(mer zal heden naar alle berekening kat terig zjjn. Zoo wisselen tijden, zeden en spieren. De man heeft gelijk. Maar toen was het de eeuw der Jan v. Arkels, nu de eeuw der Zola's. Toen de eeuw van ijzer, thans de „nerveuze negen tiende eeuw 1 De anarchist Salvador is do man, die eenige maanden geleden een doodelijken dynamietbom wierp in den met menschen gevulden schouwburg te Barcelona. Een lieve jongen is hij niet. Hij houdt er, evenals collega Vaillant en wijlen Ravachol ook nog minstens ééne bijzit op na. Vol gens zeggen zijner wettige vrouw is hij een groote luiaard. Zij verdiende het brood voor hem en haar kind. Hij ging 's avonds veel naar anarchistische samenkomsten en als hij dan 's nachts, opgewonden van het praten en van nog wat, thuis kwam, had hij 't steeds zeer druk over de naderende verlossing. Toen hij aan den avond van den aanslag uitging, had hij tot zijne vrouw gezegd „Ik ga 500 burgers in de lucht jagen". En toen hij terugkwam, juichte hij „De groote ramp is gelukt; daar liggen er 200 te zieltogen". Een heftige woordenstrijd met zijn vrouw volgde hierop hij maakte er een einde aan met de bedreiging dat hij haar dooden zou. Daarna vertrok hij om zich in de kamer zijner bijzit te verschuilen. Zich verschuilen. Dat is in den regel het slot van de historie. Men ziet het ook in ons land. Cohen ging er van door, en naar men verneemt heeft ook Van Emmens, die 9 maanden gevangenisstraf op zijn hoekje had, door de vlucht naar het buitenland zich aan deze straf onttrokken. Als de nood aan den man komt, onttrek ken de grootste schreeuwers zich het eerst. Over het gehalte der wetenschap door de Hoogere Burgerscholen aangebracht en over de knapheid en bruikbaarheid der jongelui, die hun eind-diploma aan deze inrichtingen haalden, zullen wij niets zeggen. Wij weten er te weinig van. Maar de officieele verslagen der eind-examens konden wel eens goede thermometers zijn en die luiden niet voor alle vakken altijd even gunstig. Bg voorbeeld in het officieel verslag der in 1893 gehouden eind-examens der hoo gere burgerscholen met 5jarigen cursus te Middelburg, Goes, en Zierikzee, moet het volgende voorkomen in betrekking tot Fransche Taal en Letterkunde. Het spijt de sub-commissie D dat haar oordeel over de meeste candidaten, wat betreft de kennis dier taal zeer ongunstig moet luiden niet minder dan 10 van de 20 candidaten ver kregen een onvoldoend cijfer. De examinator heeft laten lezen uit een zeer eenvoudig Fransch werkjedat met vrucht in eene 2e klasse gebruikt zou kunnen worden en het tneerendeel der bovenge noemde candidaten kon zelfs dat zeer ge makkelijke Eransch niet vertalen enkelen brachten er zelfs niets van terecht. De kennis der grammaire was over het algemeen zeer onvoldoende de meest gewone vragen bleven onbeantwoordvan de vervoeging der onre gelmatige werkwoorden hadden zij niet de minste notie. Bijna zonder onderscheid bewezen de candidaten dat zij geen idee hadden van letterkundevan de stukken die zij in de school schenen gelezen te hebbenwisten zij weinig of niets te vertellen. Over het algemeen was de hoeveelheid lectuur gering op eene enkele uitzondering na had geen enkel der genoemde candidaten een modern stuk gelezen en zelfs de meest beroemde namen uit de letterkunde waren hun onbekend. Een eerlijke minister. De Belgische minister van financiën is een eerlijk man, die liever aftreedt dan toe te geven aan onvaderlandsche eischen zijner eigen staatkundige vrienden. Bij de kies rechtbehandeling heeft hij het bewezen. Maar hij is ook een eerlijke man. Hij ontving toch dezer dagen een advies brief van den ontvanger der invoerrechten van het Fransch-Belgische grensstation Quivy, met mededeeling dat aan zijn adres 20 faisanten waren aangekomen, ofschoon de invoer van wild in België in dit seizoen verboden is. Wat nu te doen? De wet moest door de douane, aan wier hoofd genoemde minister staat, worden uitgevoerd. De minister nam dan ook een goed be sluit. Hij liet proces verbaal opmaken en zond de vogels terug. En hierover maakt men zich in Brus- selsche kringen vroolijk. Dit teekent den volksgeest. Men lacht als men een blijk ziet van wat men „overdreven" eerlijkheid noemt. In artikel 24 der nieuwe Kieswet, thans in de Belgische Kamer van Afgevaardigden in Lcliiiiiilelliig, wuiileii van tic unuereutng van het kiesrecht uitgesloten onder anderen zij die een huis van ontucht houden of ge houden hebben zij die wegens het honden van een geheim huis van ontucht zijn ver oordeeld geweest; en zij die op kosten van publieke vrouwen een lui en lekker leventje leiden. Of korter gezegd Geen kiezer worden Hoerenbazen, Stille-kniphouders, en Souteneurs. Het ware te wenschen dat de Neder landsche wetgever dit goede voorbeeld van zijn Belgischen collega volgde. Allen die leven van publieke weldadig heid sluit men huitendie leven van de publieke ontucht, laat men binnen. Is dit niet bijna de verkeerde wereld Eere aan de Belgische regeering voor haar voorstel. Het is een eeresalnut aan de openbare zedelijkheid. Een eerste officiëele aanval op de „bedrijvers" der gesanctioneerde schandelijkheid. Eigenlijk moesten allen die geld slaan uit de volkzonden of hetzij hier of in Indië rijk werden door handel in wat den naaste vermoordt, van de kiezerslijst kunnen ge weerd worden. 22 Jan. '94. CoeS. De werkzaamheden in het gebouw van den Christ. Volksbond zijn nog steeds in vollen gang, maar de vraag is, hee lang dit nog zoo zal kunnen blijven. Thans is de bedrijvigheid in genoemd huis groot, want van de 61 mannen, die aan den arbeid zijn, werken er 45 in 't gebonw 12 dezer leereu matten vlechten, 17 hunner maken deurmatjes, anderen houden zich met ver schillende werkzaamheden bezig, 't Is een kijkje waard. De commissie tot werkver schaffing betreurt het dat de bezoekers zoo schaarsch zijn, overtuigd als zij is, dat een bezoek belangstelling wekken of vermeerde ren moet. En belangstelling, die tot steunen dringt, is zoo noodig, want er is dringende behoefte aan meerder steun. Reeds is er f 1200 aan werkloon uitgegeven telt men hierbij de uitgaven voor grondstoffen, werk tuigen en aankoop van boomen en droog vaamhout, dan is bijua het geheele bedrag waarover de commissie beschikken kan, ver bruikt. Er blijft ongeveer nog voor ééne week geld over en dan Moge veler hulpvaardigheid voorkomen, dat dan het gebouw gesloten moet worden, waardoor ook zij, die thans aan den arbeid geholpen worden, weder geheel werkeloos zonden zijn en dat het zachte weder doet het velen wel eens vergeten ter wijl wij nog midden in den winter zijn. 't Behoeft niet gezegd te worden, dat dhr. Dekker steeds gaarne bereid is giften voor dit doel te ontvangen. Mogen velen zich gedrongen gevoelen hiertoe nog eene gave te zenden. Vrijdag 11. werd door de C. t. W. f 243 aan werldoon uit betaald nog f 260 is in kas. Deze cijfers maken eenè verdere opwekking overbodig. ^Gelukkig is er uitzicht dat deze week weder met spitwerk zal kunnen begonnen wordenmas.r er blijven er nog zoo velen over, die op andere wijze aan het werk moeten gehouden worden. Bij kon. besluit is A. W. van Buuren benoemd tot burgemeester van Brouwers haven De minister van financiën brengt ter kennis dat als kantoreu waar de Neder, landsche pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden in die muntsoort worde aangeboden, tegen standpenningen inwis selbaar is, in onze provincie zijn aange wezen de navolgende kantoren der directe belastingen Axel, Breskens, Colijnsplaat, 's Gravenpolder, Hansweert. Hcinkenszand, Hontenisse; Hulst, St. Maartensdijk, Ter- neuzen, Tholen, Vlissingen (directe belas tingen) IJzcndijke benevens het kantoor der domeinen te Oostburg. genaars van een gedeelte van den openba- rer weg, loopende van Axel naar Ter Reu zen hebben het volgende verzoekschrift aan H. M. de KoninginRegentes tngezonden Aan Hare Majesteit de Koningin Regentes der Nederlanden. Majesteit 1 Onder overlegging van nevenstaande af schriften van adressen aan de Provinciale Staten van Zeeland, houdende verzoek tot opheffing der tollen op de hij die Provin cie in onderhoud zijnde wegen, op welke adressen door de Staten afwijzend is be schikt, geven ondergeteekenden, allen eige naars van een gedeelte van den openharen weg, loopende van Axel naar Ter Reuzen eerbiedig te kennen dat door de Staten van Zeeland is be sloten, dien weg voor rekening der Pro vincie in onderhoud op te nemen en van een kunsthaan te voorzien dat na den aanleg dier kunsthaan de Staten hebben goedgevonden, ten behoeve der Provincie Zeeland, daarop tollen te heffen, welke heffing is goedgekeurd bij Kon. Besl. van 30 Dec. 1849 No. 51 - dat art. 15 van het Reglement op het beheer der wegen en voetpaden in Zeeland van 1838 uitdrukkelijk voorschrijft„Voor zoover in het vervolg nieuwe wegen of voetpaden mochten worden aangelegd, of bestaande aanmerkelijk verbeterd, zal deswege tusschen gemeenten, polders, corporatiën en particulieren de noodige overeenkomst knnnen worden getroffen." Volgens art. 16 kan bij gemelde overeen komst het recht tot tolheffing worden be dongen dat dit voorschrift hij den aanleg van genoemde kunsthaan niet is opgevolgd, daar men zonder de eigenaren van den weg te hebben gehoord niet alleen tot den aan leg maar zelfs tot tolheffing is overgegaan dat bij de vernieuwde tolheffing op ge noemden weg, ingevoerd hij besluit der Staten van Zeeland van den 6 Juli 1888 No. 13a en bekrachtigd hij de wet van den 26 Januari 1889 (Staatsblad no. 17), de tolheffing goedgekeurd bij kon. besluit van den 30 Dec. 1849 No. 51 van rechtswege is vervallen dat ook hij die vernieuwde tolheffing de eigenaren van den weg niet zijn gehoord noch hunne goedkeuring is gevraagd of verkregen, zoodat deze handeling geheel in strijd is met art. 35 van het Regle ment op het beheer der wegen en voetpa den in Zeeland van 1887 dat adressanten hierdoor zeer in hunne eigendomsrechten zijn verkort en het eene onrechtmatige daad noemen, hen tol te laten betalen voor het gebruik van eigen wegen zonder dat daarbij de noodige voorschrif ten zijn in acht genomen. Redenen, waarom zij zich tot Uwe Ma jesteit wenden, met het eerbiedig verzoek dat het U behagen moge, hij de Staten Generaal een wetsontwerp in te dienen, hou dende intrekking der wet van den 26 Januari 1889 Staatsblad No. 17), opdat adres santen niet langer in hunne eigendomsrech ten worden verkort. Axel, den 16 Januari 1894. 't Welk doende enz. Door Gedeputeerde Staten van Zee land zijn benoemd tot leden en plaatsver vangende leden der commissiën voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten de navolgendo heeren: voor de gemeente Middelburg, tot lid mr. F. R. v. d. Bilt, tot plaatsverv. J. P. Fokker voor de gemeente Vlissingen, tot lid C. J. Rekkers, tot plaatsv. C. R. J. de Veij Mestdagh voor den kring Middelburg, tot leden: J. C. Frederiks te Middelburg en F. P. Polderdijk Cz. te Nieuw- en St. Joosland tot plaatsverv. H. P. v. d. Ree en P. A. Verhulst, beiden te Middelburg; voor den kringj Zierikzee tot leden H. "1V/T Ja» Paii ■nrmoaatov an -mi» TT AT A lenburgh te Zierikzee tot plaatsverv. C. J. Hocke Hoogeboom te Zonnemaire en F. C. v. d. Vliet te Zierikzee voerden kring St. Maartensdijk, tot leden: C. J. van Oost en A. R. Snonck te St. Maartensdijk tot plaatsverv. P. Charpen- tier en J. J. de Jonge te St. Maartens dijk; voor den kring Cortgene tot ledenJ. de Die te Cortgene en A. Markusse te Cats tot plaatsverv. N. Tazelaar te Colijns plaat en P. Verhulst te Cats voor den kring Goes, tot leden H. J. Baning en J. M. Kakebeeke te Goes; tot plaatsverv. S. Dekker te Goes en Jobs. Oele Hz. te Kapelle voor den kring Axel, tot ledenL. La- maitre en Abr, Luteijn'te Axeltot plaats verv. M. A. Smies en P. H. Veenhuizen te Axel en voor den kring Oostburg tot leden E. A. H. Ie Grand en R. J. Versluijs te Oost burg tot plaatsverv. J. C. v. Casteel en P. de Hulln Hz. te Oostburg. Te Utrecht overleed Woensdug 17 Januari de heer Dr. A. W. Alings,oud hoofddirecteur van het Institnut voor Doof stommen te Groningen. Op de meest eer volle wijze uit de betrekking ontslagen, vestigde hij zijne woonplaats te Utrecht, waar hij vele vrienden uit Groningen te rugvond en waar hij slechts korten tijd de zoo welverdiende rust mocht smakeu. Bezat de heer Alings een uitstekenden naam in de wetenschappenlijke wereld' zoo zelfs dat hem een professoraat aail de Groningsche hoogeschool werd aangeboden, toen hij zijne betrekking aïs laeraar aan het gymnasium reeds lang had nedergelegd, hij bedankte voor die eervolle onder scheiding, omdat hij zijn leven wilde wijden aan het onderwijs en de vorming van dé zoo ongelukkige doofstommen. Red. Herv. Kerk. Tweetal te Hoedekenskerke ds. W. Huls bergen te Geesteren, en ds. J. P. v. Melle te Renswoude. Beroepen te Groote Lint ds. J. M. Conradi te De Lier. Bedankt voor Zoelmond door ds. E. M. v. Ysendijk te Kapelle. In den ring Sluis hopen binnen enkele dagen twee predikanten hun 25 jarig ambts-jnbilé te vieren Het zijn de heeren ds. J. R. v. Eerde te St. Anna ter Muiden op 7 Febr. a., en H. C. van Riet te Retranchement op 14 Febr. a. De heer Van Eerde, geb. in 1843, was in 1866 candidaat bij het prov. kerkbe stuur in Drentepredikant te Boyl 7 Februari 1869te Oudenhoorn 1880 en sinds 13 Aug. 1882 te St. Anna, waar hij i'.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1