diefstal: F. W. C., 14j., zondei' beroep, MiddelDnrg, thans alhier in hechtenis, tot f 3 m. gev. staaf overtreding der jachtwet hij feitelijken ivederstand en wed er span n i<j heidJ. J. v. G. 23 j., arbeider, Eetranchement, tot 9 m. gev. straf en 2 maal i 40 b. s. 2 maal 8 d. h., en bedreiging met zware mishandeling en beleediging van ambtenarenA. C., 27 j., arbeider, Eetranchement, tot 1 jaar gev. straf. 5 Allen in de kosten. JÜÜ VrijgesprokenP. M., 40 j., werkman, Middelburg, beklaagd van diefstal, en A. d. It., 44 j., werkman, Zaamslag, be klaagd van mishandeling. DE OMLADINA Te Praag is Maandag Eet proces begonnen tegen de geheime vereeniging va n boven genoemde» naam, welke vereeniging hot, als de anarchisten in andere landen, op omverrukking en verbranding der maat schappij toelegt, en als wier slachtoffer dezer dagen zekere Mrva, die te haren nadeele spionnendienst verrichtte, gevallen is. Onder protest der 76 beschuldigden werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Itie buiten de deur stonden hebben telkens de beschuldigden kreten hooren slaken, als: ik sterf van honger, en andere. Kreten, die luide uitgeroepen werden opdat lietpubliek zo hooren en verbreiden zon. f, liet zijn meerendeels studenten, arbeiders en journalisten (krantenschrijvers) van tusschen de 17 en 23 jaren, die terecht staan wegens hoogverraad, majesteitsschen nis, poging tot omverworping van den be- staanden regeeringsvorm, het plegen van geweld, aanstoking tot oproer, het stichten eener verboden geheime vereeniging en nog .eene menigte andere misdaden, waarvan sommige onder zekere omstandigheden zelfs met den dood zouden kunnen gestraft worden. De acte van beschuldiging meldt onder meer het volgende In den vooravond van 's keizers ver jaardag (17 Augustus) speelde op een der pleinen de militaire muziek, toen een troep opgeschoten jongens, die onder de toehoor ders waren, begonnen te fluiten en met zoogenaamde cricri's een grcot lawaai maak ten. Dit was voor anderen het teelcen, om een nationaal lied te zingen, dat met het refrein Bood aan alle tirannen en ver raders eindigt. Dientengevolge werd de muzikale uitvoering gestaakt, maar bij het èfmarcheeren der soldaten naar de kazerne hadden er voortdurend opstootjes plaats, waarbij onder pereat-kreten vele ruiten werden ingeworpen. Tegelijk werden er onder het volk strooibiljetten verspreid waarin bedreigingen tegen den keizer wer den uitgesproken, de dynastie wegens hare ongerechtigheid van den Boheemschen troon vervallen verklaard en de oprichting eener republiek aangeprezen werd. De Omladina was bij al deze samenspan ningen de hoofdschuldige. Dit bracht Mrva aan het licht, terwijl hij tegelijk ontstaan, doel en organisatie dezer vereeniging aan de politie verraadde. Het woord Omladina is afkomstig uit Servië, waar onder dien naam de jonge lieden zich indertijd hebben vereenigd, om het vaderland van de Turken te be vrijden en het te doen herleven. Thans geeft men dien naam aan ge heime vereenigingen die staatkundige betoo gingen en omkeeringen beoogen. Althans het blijkt uit een dagboek van een der be schuldigden dat tenminste deze veree niging met dit doel is opgericht. Tot de punten van het programma behoorde onder andere de oprichting van een federalistisch Oostenrijk en de verbroedering tusschen de arbeiders en de intelligente burgers tot het verkrijgen van gelijke politieke en sociale rechten. Doch toen bij de openbare autoriteit de goedkeuring op de statuten dier nieuwe vereeniging was gevraagd, werd die geweigerd, wat de ont werpers echter niet afschriktewant zij vormden toen het geheim genootschap, het welk nu door het openbaar ministerie wordt geschetst als een wijdvertakte bond van sociaal-radicale richting. Bij een anderen beschuldigde zijn brieven in beslag genomen, waarin de vraag behandeld wordt, of de dynastie, die steeds zoo on rechtvaardig tegenover de Czechen is geweest, nog wel recht had op den Bo heemschen troonwelke vraag met grove beleedigingen aan het adres des keizers ontkennend werd beantwoord. Men wilde de bestaande regeering afzetten en haar door eene democratische vervangen, ter bereiking van welk doel het volk onder de wapenen zon moeten worden geroepen. De organisatie dezer vereeniging berustte op het cijfer 5. Aan het hoofd stond een „senaat" van vijf leden. Deze benoemden de hoofden der uit vijf leden bestaande afdeelingen. Daarnevens bestond nog een uitvoerend comité, aan wier leden bepaalde werkzaam- haden waren toegewezen, zooals het aan werven van nieuwe leden, het colporteeren der geschriften, de spionnage, het beheer der kas, enz. De senaat koos nog eenen dictator met onbeperkte macht, verder een raad van 10 leden en een college van in gewijden van 50 leden. Al de hier bo vengenoemde comités waren met de leiding belast en door een plechtigen eed van ge heimhouding verbonden. S c li o o 1 n i e u vv s. Veere- Dc Christ, school alhier, welke 22 jaren tot de Gcref. Kerk behoorde, is 11. Maandagavond gekomen onder het bestuur eener „Vereeniging op Gereformeerden grondslag" te Veere. De Statuten dezer Vereeniging zullen weldra ter goedkeuring aan H. M. de Koningin worden opgezonden. Gemmgtle Berichten. Volgens de officieele afvaartlijst van den Eotterdamschen Lloyd zal het ss.Lawoe (ex. Zuid-Holland) den 25 Mei e. k. in de vaart worden gebracht en dus alsdan zijn le reis maken van Botterdam. Maandagavond is te Viissingen op de mailboot, even voor haar vertrek, ze kere M. S., 19 jaar, gearresteerd, komende van Amsterdam en verdacht van verduis tering van f 610. Bij den aangehoudene die een valschen naam opgaf, werden nog ongeveer f 500 aan geld en eenige sieraden, dsor hem aangekocht, gevonden. Na 's nachts aan het bureau van politie te hebben doorgebracht, is hij heden gevankelijk naar Amsterdam getransporteerd. Middelburg. Het s. s. Znid-Holland wordt naar wij vernemen a. s. Maandag hier verwacht om in het droogdok te wor den gezet en aldaar verlengd te worden. Zoutelande. Aan den heer J. F. C. Boeenberg is, met het oog op zijn ver trek uit deze gemeente op verzoek eervol ontslag verleend, uit zijne betrekking als administrateur der Kerkelijke Fondsen. Kuithaart (Hontenisse). In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd alhier bij eene alleen wonende oude vrouw, Cornelia Breij genaamd, ingebroken. Diefstal schijnt de drijfveer dezer brutale daad geweest te zijn, althans het qude mensch werd uit het bed gesleurd en de bedstede onder zocht, waar men geld verborgen waande. Op het hulpgeschrei der vrouw kwamen de gebroeders Swagemakers, die er tegen over wonen toeschieten en hevig op de deur klopten. De schelmen, dit onraad hoorende, kozen het hazenpad. T. C. Tegen een marechaussee, die een weggeloopen minderjarig meisje terug moest brengen naar hare ouders te 's Heer Arendskerke, is procesverbaal opge maakt, wijl hij oneerbare handelingen wilde plegen. Vad Borssele. In de Maandag alhier ge houden vergadering der aandeelhouders van de weegbrug Ieder H zijne werd door den boekhouder rekening en verantwoording ge daan van het gehouden beheer over 1893. Daaruit bleek dat ontvangen was f 236,04 en uitgegeven f 82.99 Vs zoodat het saldo bedroeg f 153.44Vs. Hiervan werd na goed keuring der rekening f 3 per aandeel als dividend uitgekeerd, overeenkomende met 12 pCt. rente van het gestorte kapitaal. De bestuursleden J. Bruinooge en C. M. Nijsten werden herkozen, Een aandeel, dat ter realiseering was aangeboden, werd door de Vereeniging ingekocht foor het bedrag der nominale waarde. M. Ct. Dezer dagen ontving de kerkeraad der hervormde gemeente te Rotterdam een bedreiging, dat men de kerk door dyna miet in de lucht zou laten vliegen. Sinds dien tijd zijn er dag en nacht wakers in de kerk, die streng een iegelijk verwijderen die maar eenigszins te verdenken is. Zoo verwij derden zij dezer dagen een man die, naar zij meenden op vreemde wijze door de kerk rondsloop, met een verdacht voor werp onder den arm. Het bleek evenwel dat de man een doortrekkend Engelsch- man was en het verdachte voorwerp een photographietoestel, waarmee hij eenige photographieën van de kerk dacht te maken als een aandenken aan zijn kortstondig verblijf te Botterdam. Te Sibenloo (0.) is een man over leden, die zijn geheele leven in zeer ar moedige omstandigheden doorbracht en kruipende zijne schamele woning moest binnonkomen. Bij zijn dood blijkt nu, dat hij ongeveer f 5UÜ0 heeft nagelaten. Woensdag van de volgende week zal het 20 jaren geleden zijn dat de kraton van Atjeh door de Nederlandscke troepen werd veroverd, waarmede men toen dacht dat de oorlog uit zou zijn De landbouwer K. te Stuivezand (onder Oosterhout in Noord-Brabant) had verleden zomer geweigerd zijne tienden aan het rijk aftestaan en werd deswege beboet. Daar hij ook de boeten niet betaalde, werd dezer dagen door den deurwaarder aldaar op zijne have beslag gelegd, waar van verleden week de gerechtelijke verkoop zou plaats hebben. Eene groote menigte, wel 4 h 500 personen, was getuige van dezen verkoop. Door bezoekers was be sloten op al hetgeen onder den hamer zou worden gebracht geen enkel bod te doen uitgezonderd een zwager van K.een ieder die hiervan zou afwijken, werd met slagen als anderszins bedreigd. In het geheel bracht deze verkoop op de somma van f 20.50, o. a. werd een paard verkocht voor f 0.75, een koe voor f 1 en een vet varken voor f 0.10. De aanwezige m arechaussees en politie agenten waren niet bij machte de menigte in bedwang te houden zoodra de deur waarder iets ten verkoop aanbood, werd een leven gemaakt, dat hooren en zien verging. Dank aan den reeds vroegen afloop der verkooping is het tot geen ge welddadigheden gekomen. Nu en dan werd met een steen naar de marechaussees ge gooid. Zelfs de deurwaarder, die geëscor teerd door de politie huiswaarts keerde, werd nog een eind weegs door een tierende en zingende volksmenigte, die voortdurend met steenen wierp, achtervolgd. Tel. Te Gendringen heeft een treffend ongeluk plaats gehad. Een leerling van de kostschool vermaakte zich met een paar vriendjes met een geladen revolver. Onver wacht gaat het wapen af en de kogel doorboorde den knaap het hoofd. Hij was onmiddellijk een lijk. Een zeer droevig ongeval heeft te Ciesendam plaats gehad. Een 16-jarige broeder en een 14-jarige zuster aldaar, gingen met een prikslee den graafstroom op om een pakje aan haar in die buurt wonende zuster te brengen. De arme kinde ren zijn daarbij door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. H. M. Oorlogsfregat Atjehvan Bata via, laatst van Viissingen, te Nieuwediep aangekomen, heeft over de reis van Viis singen naar de reede van Texel niet minder dan 23 uur gestoomd. Door een gebrek aan de sehroef kon de machine niet ton volle worden aangezet, en liep het schip slechts een vaart van 7 a 8 mijl pcrunr. Oorzaak en omvang van het gebrek kunnen eerst op de werf worden vastgesteld. Maandagmorgen 5 uur begaf zich te Terheijden een jongeling met zijn vader naar zijn werk. Nauwelijks waren zij bui ten of de zoon kreeg in de duisternis een slag op het hoofd met een scherp voor werp, waardoor hem de hersenpan ver brijzeld werd, en zijn toestand thans zeer zorgelijk is. De dader is onbekend. Hij schünt nogal lang op den loer gestaan te hebben. Te Tjuchen is maandagnacht een gansche boerderij met al het graan en een paard een prooi der vlammen geworden. Te Dokkum zaten op den laatsten marktdag eenige personen in een herberg om de kachel, toen een hunner een briefje ontdekte op den grond, hetwelk oogenschijn- lijk een muntbiljet was van 50 gld. doch waarvan het rondzittend gezelschap een stemmig verklaarde dat het valsch moest zijn. Daarop werd het in de kachel ge worpen. Eenige oogenblikken later trad een koopman uit Kolwerd, die een poosje te voren de tapperij had verlaten, weder binnen en vroeg of men daar ook gevon den had een muntbiljet ven 50 gld. hetwelk hij had verloren. Natuurlijk maakte dat sensatie. Terwijl nu de koopman beweert, dat men zijn briefje van 50 gld. heeft gevonden en verbrand, blijft de persoon, die het in de kachel heeft geworpen, beweren, dat het valsch was. Te Lieshout (bij Helmond) vermiste een heer in Juli van het vorig jaar zijn horloge. Ofschoon dadelijk aangifte bij de politie werd gedaan, slaagde men er niet in den schuldige op te sporen. Men kan zich voor stellen, hoe verwonderd de heer opzag, toen hij dezer dagen, het gestolen horloge op den drempel van zijn fabriek zag liggen. Eeu smid te Sellingen (Gr.) stak zich verleden week in de hand met een stuk verroest ijzer. Zondag moest hij in het zieken huis worden opgenomen, wijl bloedvergifti ging was ontstaan, 's Mans middelvinger was geheel gevoelloos geworden. Te Velp werd bij het rooien van boomen een meikever uit den grond ge haald, hetgeen zeker eene zeldzaamheid is, na zoovele dagen van felle vorst. Kattentrouw Als bijzonderheid kan gemeld worden dat een molenaarsknecht te Dordrecht, ongeveer vijf maanden geleden twee kat ten per schuit in een zak gesloten naar Papendrecht heeft gebracht, om zich er van te ontdoen. Een dezer dieren is Vrij dagavond evenwel over he.t ijs naar hare geboorteplaats teruggekeerd. -In het geheel bezitten wij (volgens de Utr. Cp) 109 generaals, waarvan 78, zegge acht-en-zeventig, in Den Haag zijn gevestigd. Yan een drukker in de Boschlaan te Rotterdam, die gisteren met zijn ge zin naar Londen zou vertrekken, is een ijzeren geldkistje gestolen, waarin zich bevonden 3 bankbiljetten van f 900, 2 van f 60 en een van f 40 benevens een revolver met daarbij behoorende vijftig patronen. Tegen een man, die veel bij den bestolene aan huis kwam, zijn zware vermoedens gerezen hij is gearresteerd. Te Zelhem is gearresteerd als deser teur iemand die in 1891 een dienstplichtig nommer trekkende, zich aan zijn dienst plicht onttrok door in Duitschland te gaan wonen. Daar werd hij echter ook voor den dienst aangewezen, en nu vluchtte hij naar Nederland, waar hij gevangen genomen werd. Alcohol uit turf. Omtrent een vijf tigtal jaren geleden heeft het stoken van alcohol uit allerlei grondstoffen, zooals beetwortels, aardappelen, vruchtzaden, een groote uitbreiding ondergaan, en als treurig gevolg daarvan is het misbruik van ster ken drank steeds toegenomen. Hoewel alle stoffen, die suiker of zetmeel bevatten, voor de bereiding van alcohol kunnen die nen, is de industrie daarmede niet tevreden en heeft C. Kappener, in 1891, het denk beeld verwezenlijkt, om alcohol uit turf te bereiden. Volgens een in „Dinglers Polyteehn. Journ." voorkomend artikel heeft die fa- brikatie zich reeds tot een tak van industrie ontwikkeld. De bereiding moet winstgevend zijn 100 kilogr. turf, ter waarde van 25 cents, leveren 6 en een kwart liter alcohol op, terwijl da van 50 kilogr. aardappelen verkregen hoeveelheid niet grooter is. Maandblad t. kwakzalverij. Vele mensehen te St. Truijen zijn vergiftigd door het eten van worst, waar- sehijnlijk gemaakt van bedorven paarde- vleesch. Zes der vergiftigden zijn overleden; de overigen verkeeren in levensgevaar. Een te Chicago ingevoerd stelsel maakt de lantaarnopstekers overbodig. De gas lantaarns worden uit de fabriek ontstoken en gebluscht. Onder dc lamp in iedere lantaarn is een kleine gazometer, niet groo ter dan een vingerhoed geplaatst, waarbo ven een electro magneet is aangebracht, die met eene kleine batterij in den voet der lantaarn verbonden is. Opent men nu de hoofdkraan in de fabriek en verlaagt men den druk op den hoofd-gazoneter een wei nig, dan rijst de kleine gazometer in iedere lantaarn iets. Hierdoor wordt de stroom gesloten, de electro-magneet opent de kraan, terwijl tegelijkertijd een vonk ontspringt, die het gas ontsteekt. Door den druk in den hoofd-gazometer te verminderen, gaan alle lantaarns uit. Een taaie korporaal. Luitenant von Wedell van de Pruisische cavalarie heeft een parforee rit gmaakt van Berlijn naar Dresden uitgaande van de veronderstelling dat zich tusschen Berlijn on Dresden een vijandelijk leger bevond, moest luitenant von Wedell langs verschillende landwegen door het vijandelijk leger trachten heen te sluipen, om een bevel van Berlijn naar Dresden over te brengen. In 22 uren heeft hij den tocht afgelegd. Merkwaardig is het dat luitenant von Wedell en zijn paard zichtbaar vermoeid waren, terwijl een korporaal, die hem op een dienstpaard als ordonnance vergezelde, zeer welgemoed te Dresden aankwam. Tijdens de audiën tie bij den koning van Saksen viel de lui tenant flauw en op last van den koning moest de heer von Wedell met den trein naar Berlijn terugkeeren. De korporaal reed den volgenden dag met de beide paarden van Dresden naar Berlijn terug waar hij in den besten welstand aankwam. Afschuwelijk. Eenige jaren geleden waren te Sevilla, in Spanje, eenige met selaars bezig met het graven van een put. Op één meter diepte stootten zij op een steenen trap, die, blootgelegd zijnde, uit acht treden bleek te bestaan. Onder aan de trap, bemerkten zij een deur en, in de hoop een grooten schat te zullen ontdek ken, trapten zij de deur in en bevonden zich aan den ingang van een onderaardsch gewelf. Daarin te gaan, zonder voorzorgs maatregelen, bleek weldra onmogelijk, daar de ruimte gevuld was met verstik kende gassen. Met zeer veel behoedzaam heid gelukte het eindelijk in het gewelf te komen. Een kamer van zeven meter lengte en vier meter breedte deed zich nu aan hun onderzoekende blikken voor. De ge wuifde zoldering werd ondersteund door zes dikke pilaren, ieder voorzien van een ijzeren keten, leder met een ijzeren ring. Twee dezer ringen waren vrij, maar aan elk der anderen was een mensch elijk li chaam vastgemaakt. De vier lichamen wa ren tot mummiën verdroogd en drie er van lagen op stroozakken uitgestrekt. Het stroo was zwart geworden en de zakken waren bijna geheel verteerd; het zijden kleed, dat een der mummiën omgaf, was echter uitstekend bewaard gebleven. Een der lijken bleek dat van een monnik te zijn. Zijn voeten waren niet van schoeisel voorzien en in de hand hield hij een ro zenkrans, die hij op het oogenblik, dat hij stierf, aan zijne lippen had gebracht. Aan de kleederen dezer slachtoffers was het duidelijk te zien, dat zij afkomstig waren uit de vorige eeuw en na onderzoek bleek, dat men te doen had met vier men- schen, die, waarschijnlijk op last der In- kwisitie, daar opgesloten waren om den hongerdood te sterven. Welk een tegenstelling met het Woord van onzen Heiland„Leert van Mij, dat ik zachtmoedig ben". Boodschapper Dezer dagen betrapte een professor aan de universiteit te Luik een student, op het oogenblik dat deze een dynamiet- patroon in de kachel op de collegekamer wierp. Het was echter te laat om een ontploffing te voorkomen. De kachel sprong, maar alleen de student werd zwaar gewond. De wereld wil bedrogen worden. Bij een gerechtelijk onderzoek, ingesteld tegen een fiesschetrekker te Brussel, is gebleken, dat deze in den loop van ettelijke jaren verschillende lichtgeloovige lieden voor niet minder ean ruiin 800,000 francs opgelicht had De troebelen in Italië duren voort. Dagelijks hoort men van verbreking der telefonische gemeenschap hier, aanlegging van spoorwegongelukken daar, botsingen, gevechten, doodslagen en arrestatiën elders. En, gelijk het meer gaat, de eigenlijke aan- leggers der opstanden vluchten in de bergen om zich aan den arm der gerechtigheid te onttrekken. Op den weg van Carrara en Mazza want vooral Carrara is een middelpunt der beweging zijn tal van barricades opgeworpen, Bij Torano, niet ver van daar, zijn de troepen slaags geweest met zeshonderd werkstakers, van welken acht werden gedood en velen gewond. De minister Crispi, die Italië redden zou, ondervindt om te beginnen veel tegen werking en waar zal hot einde zijn De Maliomedanen van het niet tot het Spaansche gebied behoorende gedeelte van het oiland Mindanao (Philippijnen) vieh.ni op 2 Dec. de Spaansche bezetting aan Vijf Spanjaarden en een Mahomedaan ver loren bij dezen strijd het leven, terwijl velen gewond werden. Deze week wordt de zaak van Vaillant den anarchist, die te Parijs een moord aanslag pleegde op de leden der Volks- vertegenwoordiging en op de Begeering, in liooger beroep behandeld. De man zul wel ter dood gebracht worden. Bij de ver dediging zijner zaak voor den eersten red), ter, had Vaillant gezegd, dat zijn doch. terljc, hetwelk hij zijnen partijgenootcu nalaat, door zijn dood zal leeren de maat schappij te vloeken, die hem om het leven bracht. Eene rijke clericale dame, de hertogin d' lTzés, dit lezende, nam dadelijk het be sluit, zoo Vaillant daarin toestemde, de zorg voor dit dochtertje op zich te nemen. Vaillant stemde toe in dit voorstel, doch later nam hij het aanbod van een partij genoot, een meubelmaker aan, die nu het kind met de zijne zal opvoeden. De herto gin d' Uzès nam vrede niet deze uiterste wilsbeschikking van den anarchist en zal nu op onbekrompen wijze de middelen ver schaffen om de dochter van den moordenaar een schitterende opvoeding te doen geven en haar later een betrekking te doen be- kleeden naar eigene keuze. De hertogin moet gezegd hebbenHet doel dat ik mij voorstel is zeer eenvoudig. Ik verlang dat het kind nooit tegen de maatschappij de voorwendsels kunne inroepen, waarvan de vader zich bediend heeft, maar die evenwel geenszins zijnen aanslag verschoonen. Ernstige wanordelijkheden hebben te Berlijn plaats gehad in het z.g. „Warme- lialle", een toevluchtsoord voor behoefti- gen aan het Alexanderplein. Een troep van ongeveer 100 man verlangde toege laten te worden, wat geweigerd werd, Daarop drongen zij gewapend met jene- verflesschen, knuppels en steenen het ge bouw binnen, alles wat hun in den weg kwam kort en klein slaande. De politie moest met de blanke sabel de onruststo kers uiteen jagen. Ontevredenheid over het feit, dat te weinig portiën soep wor den verstrekt, bleek de oorzaak der wan ordelijkheden. Door een lawine werden te Ponte- dazza twee huizen en zeven personen be dolven drie menBchenlevens waren daar door te betreuren. Eisabeth Kunneich, eene dame zonder armen, trad dezer dagen te Yerviers in het huwelijk. Op den burgerlijken stand onder- teekende zij met vasten voet de trouw-acte en bij het kerkelijk huwelijk, werd haar door den geestelijke de trouwring aan den vierden teen van den linkervoet gestoken. Wat men al met het papier van een krant doet, is verbazend. Nu weer is de directeur van een groot blad te St. Peters burg op het denkbeeld gekomen zijn krant te doen drukken op sigarettenpapier, met het gevolg, dat men in de Bnssisohe hoofd stad, overal menschen ontmoet, die hun courant oprooken. Verleden week had te Cent een zeldzame gebeurtenis plaats. Een persoon verdacht van moord en die eerlang voor het gerechtshof moet verschijnen, had verlof bekomen zijn elders woonachtigen vader, die op sterven ligt, te gaan bezoeken. Hij verliet, vergezeld van drie gendarmen, de gevangenis en werd na zijn bezoek, dat hartverscheurend was, terng naar de gevan genis gebracht. Een groote brand legde te Bernburg het gemeentehuis in de asc h Twee personen, waaronder de burgemeester, kwamen in de vlammen om, terwijl tal van akten en ook eenig geld een prooi der vlammen werden. Kiesrecht. Het kamerlid de heer Donner is Maan dag voor de kiezers te Katwijk opgetre den met eene rede over de quaestie va" den dagde Kiesrechtuitbreiding. Volgens het verslag in de bladen heeft de spreker over deze zaak onder meer het volgende gezegd Wij staan aan den vooravond van een nieuw tijdperk. De kieswet is de brug, é'e ons tot nieuwe toestanden brengen zal. Op een bevolking van 1.100.500 mannelijke meerderjarige Nederlanders zal het aantal kiezers, hij aanneming der wetstijgen van 300000 tot 800000. Zulk een uitbrel; ding moet van grooten invloed zijn. y'J zal verandering brengen in de samenstelling der parlementen, der provinciale staten, der gemeenteraden en in de verhoudingen der partijen. Geen wonder dus, dat zij gevreesd wordt door de conservatieven m den lande, die haar beschouwen als ce" gevaarlijken sprong, een sprong in duister, voornamelijk omdat die uitbreiding plaats vinden zal, onder de minder be deelde klasse. En juist hierom vreest spreker haar nu' In de mindere klasse toch zijn niet minder goede elementen dan onder de beschaafde. Juist onder de kleine luiden schuilt nog een kern, die overgebleven is in ons vol met gezond verstand, consciëntie en eer bied voor God en Zijn Woord. En bovendien al is bet kiesrecht geen natuurrecht, dat ieder bij zijn geboot e meebrengt, toch is het een onrecht, liet onthouden aan zoovele mindergegoede mi gers. Hebben zij niet even goed belang® die zij wensclien behartigd te zien, "Is van een vrijen rustdag, degeljjk ondevvvij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2