Gemengde Berichten. rechtelijke ambtenaren, die zoo eerlijk zijn van hun cliënten dit zeiven onder het oog ten brengen, wanneer zij met dergelijke zaken tot hen komen. Doch dit geldt niet voor allen. En on wetend wordt nog er wel eens een hier of daar het kind van de rekening. Of de rechtskundige clerezie ten onzent niet al te weelderig is ingerichtof de jnstitieele boom niet aanmerkelijk zou kun nen worden besnoeid, wij willen eerlijk be kennen dat niet te kunnen beoordeelen. De uitgaven zijn anders vrij groot. Bijvoorbeeld De Hooge Raad (zie Nederlandsche Al manak) keert de volgende salarissen uit President 8000 1 Vice-president - 0000 12 k 14 Raadsheeren ieder f5000 - 70000 1 Procureur-Generaal - 8000 3 Advoc.-Generaal ieder f 5000 - 15000 1 Griffier - 3500 1 a 2 subst.-griffiers ieder f 2500 - 5000 Samen hoogstens ƒ115,500 Zeggehondeudvijftienduizend en vijf honderd gulden. De Gerechtshoven te 's Hertogenbosch, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden er zijn er dus vijf genieten jaarlijks te zamen ongeveer 2Vs ton. De le klasse arrondissements-rechtban- ken, bijv. te Middelburg, tellen 1 President f 4000 1 vice-president - 3500 4 h 5 rechters a f 3500 - 15000 1 officier - 4000 15 2 substituut officiers - 6000 1 griffier - 2000 1 a 2 subst. griffiers - 3000 Totaal f 37500. Die te Amsterdam »n Rotterdam kosten echter heel wat meer. Bijvoorbeeld Amsterdam. President 4000 4 vice-presidenten ieder f 3500 - 14000 18 Rechters ieder f 3000 - 54000 1 Officier - 4000 (5 Lubst.-offieiers ieder f 3000 - 18000 1 Griffier - 2000 6 Subst.-griffiers - 9000 Hof. President 5000 1 Vice-president - 4500 9 5 10 Raadsheeren ieder f 4000 - 36000 Procureur-Generaal - 5000 2 Adv.-Generaal - 4000 1 Griffier - 2500 2 Subst.-Griffiers ieder f 2000 - 4000 Verder 4 Kantonrechters ieder f 3000 - 12000 4 Griffiers ieder f 900 - 3600 Totaal ruim f 180000. buiten de Heeren Ambtenaren van het Openbaar Ministerie. De 2e klasse arrondissements-rechtbanken, gelijk die te Zierikzee, kosten heel wat minder. Namelijk 1 President 3500 3 Rechters - 7500 1 Officier - 3500 1 Subst. Officier - 2500 1 Griffier - 1600 1 Subst. Griffier - 1200 19800 Reehters-plaatsvefrvangers hebben geen jaarwedde. Het aantal rechtbanken bedraagt 23 dat der kantongerechien 106. Die van de le klasse, als bijv. Middelburg bezoldigt: 1 Kantonrechter 3000 1 Griffier - 900 Die van de 2e klasse, als bijv. Goes en Zierikzee 1 Kantonrechter f 2500 1 Griffier - 800 Die van de 3e klasse als bijv. Tholen 1 Kantonrechter f 2200 1 Griffier - 800 Behalve de ambtenaren van het Openbaar Ministerie. Het Hoog Militair Gerechtshof en de Militaire Arrondissements-Audi tien zijn eveneens buiten rekening gelaten. Het aantal van elk bedraagt vijf. Mr. DE SAVORNIN LOHMAN. Jlir. Alexander Frederik de Savornin Lohman werd den 29en Mei 1837 te Gro ningen geboren, waar hij ook zijn opleiding aan het gymnasium ontving en als student in de rechten o. a. met één zijner latere meest geprononceerde tegenstanders den heer van Houten studeerde. Na zijn promotie werd hij op 25-jarigen leeftijd reeds als rechter te Appingadam aangesteld en later als raadsheer te 's-Her- togenbosch. In 1884 werd hij benoemd door het directorium van de Vereeniging voor Hooger onderwijs op gereformeerden grondslag als hoogleeraar in de rechtsge leerdheid, welke benoeming hij tot blijd schap van zeer velen, tor verbazing van niet weinigen aanvaardde. De heer Lohman wist, dat die betrekking in het oog der wereld geen eere-post wasmaar hij ver koos ook hier met het volk Gods kwalijk gehandeld te worden. Prof. W o 11 j e r schreef van hem in het Weekblad de Amsterdammerjaargang 1890 „Practisch in den edelen en schoonen zin van dit dikwijls misbruikte woord is het streven en werken van Lohman in do practisclie politiek maar niet minder op het gebied der wetenschap. jjWaar hij sedert 1884 aan de Vrije Universiteit als hoogleeraar voor bet Staats recht en het strafrecht werkzaam was, daar heeft hij het getoond, dat hij steeds bereid is om zijn belijdenis in een daad om te zetten. „Dat er studenten zijn, die hoewel niet aan de Vrije Universiteit studeerende, het toch wenschelijk achten de colleges van Lohman te hooren, is zeker in meer dan een opzicht verblijdend; dat het er zoo weinig zijn, pleit niet voor den ernst van het onpartijdig onderzoek, waarop men hoopt; maar dat er nog zoovele jongelieden zijn van anti-revolutionairen huize, die hun afkomst verloochenende, liever den grooten stroom volgen, dan in eenvoud en met moed den smaad der Vrije Universiteit te dragen ter wille van het beginsel, dat is bedroevend, dat zou den moed van min der sterke naturen dan Lohman kunnen breken." Boodschapper Zes jubileumpreeken. Dit jaar zullen te Groningen zes jubi leumpreeken in één band het licht zien, bij gelegenheid van de herdenking van het feit der verovering van Groningen door Maurits in 1594 op de Spanjaarden. De preeken zijn de navolgende, lo. 't Licht in de duysternisse der Stadt Groningen, uyt loutere genade Godes opgegaen voor vijftieh jaren. Predicatie van ds. Joh. Martinus 14 Juli 1644 in de groote kerk aldaar, naar Matth. 4 vs. 12—17. 2o. Jubeljaers-praedicatie uyt Openb. XIV 6, 7, door ds. Abr. Trommius in de groote kerk aldaar den 15 Juli 1694. 3o. Gedachtenis.se of Jubeljaers-predi- catie naar Ezra 6 2—5 in de groote kerk aldaar den 26 Juli 1744 door prof. dr. Corn. v. Velzen. 4o. Jubeljaars-predicatie gehouden uit Joh. 10 22a ter gedachtenis der Her vorming in de stad Groningen door ds. Melchior Corstius den 27 Juli 1794 in de Groote kerk te Groningen. 5o. Gedachtenisviering der kerkhervor ming binnen Groningen in 1594. Leerrede uit Psalm 118 2224 den 3 Nov. 1844 in de groote kerk aldaar, door ds. M. A. Amshoff. 6o. De te houden leerrede Juli 1894 door dr. S. D. v. Veen te Groningen. Een belangrijk stuk geschiedenis met beschouwingen daarover in de lijst van haar tijd, blijft op die wijze bij het na ge- lacht in eere. Ook andere steden konden op die wijze hare gedenkdagen vieren, en Gods groote daden in eere houden. Nederland heeft een rijke geschiedenis; en ook de ervaringen van stad en gewest zijn in menig opricht zoo rijk. Het mankeert er niet aan dat onze vaderen ze niet hebben opgeschreven; 't is maar de vraagwie haalt die geschriften van onder het stof. Voor wat Middelburg aangaat leverde de schrijver der Middelburgsehe Schetsen in ons blad reeds menige gewaardeerde proeve. 15 Jan. '94 lerseke. Vergadering van den Gemeen teraad van Vrijdag 12 Jan. des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 6, later 7 leden. Voörz. de Burgemeester- De notulen der vorige verg. worden gelezen. De h. Sinke, daaruit vernomen hebbende dat bij de benoeming van 2 leden voor het Burg, Armbest. door den Vz. slechts één stemopnemer was aangewezen merkt ep dat dit tegen het reglement van orde is, hetwelk spreekt van 2. De Vz. antwoordt, dat dit is gesshied omdat het een kleine vergadering was. De heer Sinke kent in dit geval geen kleine vergadering. Zij was voltallig, en dat was genoeg. De Vz. zegt, dat er geen aanmerking door de aanwezige leden op is gemaakt. Ingekomen is de kennisgeving van het Burg. Armbestuur dat de heer Joos Sandee weder tot zijn voorzitter is benoemd en deze die benoeming heeft aangenomen. Ingekomen een verzoek van het Centraal- comité tot aansluiting bij den Middeu-Euro- peeschen tijd, om adhesie te verleenen aan de bekende motie in de Tweede Kamer. De Vz. stelt voor tot medewerging met het comité te besluiten. Zonder discussie aangen. met 4 tegen 2 st. Daarna brengt deVz. verslaguit van de werkzaamheden der Nieuwjaars-commissie, welk verslag met alg. st. voor kennisgeving wordt aangenomen. Van Ged. St. is ingekomen de vergunning tot het bouwen van een wachthuis bij de haven onder verschillende voorwaarden. De verordening op de heffing van school geld voor het Fransch en Duitsch wordt gewijzigd in overeenstemming met de dus genomen besluiten. Ingekomen zijn 3 verzoekschriften om het ziekenhuis in huur te ontvangen, nadat dit door den tegenwoordigen huurder zal zijn verlaten. Een der verzoekschriften komt niet in aanmerking omdat het niet op zegel is gesteld. De andere zijn van den onder- wijzer- A. W. van Dijke en van gemeente veldwachter Slotboom. B. en W. onthouden zich van een voorstel en wenschen de verhuring aan den Raad over te laten. De Vz. meent evenwel dat de veldwachter Slotboom het meest in aan merking komt omdat hij slechts een gering inkomen heeft en een grooter gezin dan genoemde onderwijzer. De heer Sinke leidt uit de woorden van den Vz. at) dat inde huur van het zieken huis een voordeeltje gelegen is. Hij acht het dus op den weg van den Raad om de huur hooger te stellen, opdat het voordeel aan de gemeente kome en ten 2e is de ver huring een zaak van nitvoering, die dus bij B. en W. berust. De Raad verhuurt niet, maar stelt de voorwaarden vast. De beslis sing was misschien niet gemakkelijk voor B. en W., maar dat gebeurt wel meer. Ook heeft hij gehoord, dat het gebouw al aan iemand tocgegegd is. De Vz. heeft het aan niemand toegezegd. Het is zeer zeker op grond der besprekingen van B. en W., dat de opinie en de beslissing van den Raad gevraagd wordt. De heer Sandee (wethouder) voegt er bij dat werkelijk de bedoeling van B. en was de bestendiging der verhuringsvoor- waardén te vragen en daarna ook den Raad te laten verhuren. De Vz. vraagt nu of de Raad genegen is de voorwaarden te bestendigen. Op een desbetreffende vraag van den heer Sinke geeft de Vz. ten antwoord, dat de huur thans f 1,25 per week bedraagt, maar de huurder krijgt f 10 vergoeding voor het schoonhouden van het gebouw. De heer Sinke stelt nu voor de huur tot fl,40 te verhoogen, de belooning voor het schoonhouden in te trekken en de verhuring aan B. en W. over te laten. De heer Van der Bnrght en de Vz. vinden die huur te hoog, doch het voorstel van den heer Sinke wordt met 5 tegen 1 stem aan genomen. Bij de laatste rondvraag vraagt de heer Sinke of er al iets gedaan is aan het plan tot uitbreiding der haven. De-Vz. antwoordt ontkennend doch de heer Joos Sandee zegt, dat er een begrooting is, hetwelk de Vz. bevestigt. De heer Sinke acht dit van ondergeschikt belang. Van meer belang is aansluiting te krijgen bij de aangrenzende eigenaars en erfpachters. De Vz. heeft een dezer over de zaak gesproken, maar hij kreeg ten antwoord, dat er al zoo lang over die vergrooting gepraat, maar nog niets besloten is. Daarom stelt de Vz. voor in beginsel tot de voor- loopige maatregelen en onderhandelingen aan B. en W. op te dragen. De heer Sinke acht dit onnoodig omdat de Raad het er al 1 '/s jaar over eens is. De Vz. beaamt dat, maar er is nog geen bepaald besluit. De heer Sinke meent het tegendeel. Bij het opmaken der begrooting voor 1893 is expresselij k de verbetering van een dam uitgesteld mèt het oog op die vergrooting. Hij wil dat men zich eerst van de noodige ruimte verzekere, en dat daar van heden af druk aen gewerkt worde. De heer Klos zegt ook, dat nog geen besluit getlothen is, wel is de wenschelijk- heid uitgesproken. Het voorstel van den Vz. wordt met alg. st. aangenomen en daarna de vergadering gesloten. In de Vrijdag gehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuse wa terschap Oud- en Jong Breskens is, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. B. Becu Sr., in leven lid van het dijkbestuur van het waterschap, eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. B. Becu Jr., land bouwer te Breskens B. Lombaard, lid van den dijkraad te Groede, en P. B. Geeraert, lid van den dijkraad te Groede. De Minister van Oorlog heeft be paald dat aan lotelingen der lichting 1894, die met Maart a. s. bij de verschillende korpsen worden ingedeeld, en die vóór hunne inlijving met voldoenden uitslag heb ben deelgenomen aan een practischen en theoretischen cursus tot voorbereiding van den graad van milicien-korporaal, bij die inlijving een verlof kan worden verleend tot 17 April 1894. Wie dit zoo-leest, denkt natuurlijk dat bedoelde jongelui 6 weken korter dienst tijd hebbenimmers zij worden ingelijfd cn krijgen dan „verlof." Mis vriendje, met hoeveel grond ge ook aldus moogt redeneeren als de minister hier spreekt van „verlof" dan meent Z.E. dat zóó niet. Wat Z.E. dan wil zeggen DitWie van bedoelde jongelui wil wegblijven tot 17 April, die mag dat doen, maar dan moet hij de dagen, die hij na Maart in dienst komt nadienen. De miliciens hebben dit wel in het oog te honden, dat zij de 5 maanden hun toegedacht ook in werkelijken dienst moeten hebben doorgebracht en voor dien niet naar huis gaan. Maar is dat dan„verlof In een Engelsch tijdschrift komt de volgende anecdote voor omtrent onze ko ningin Wilhelmina „Gelijk bekend is zegt de schrijfster is de Nederlandsche koningin tengevolge van hare positie altijd streng afgezonderd van sommige genoegens, waaraan jonge meisjes kunnen deelnemen, en moet zij zich den voortdurenden omgang met andere meisjes ontzeggen. Bij gelegenheid, dat zij haar weerspan nige pop bestrafte, hoorde men de koningin zeggen „Nu zoet zijn en oppassen, want anders maak ik een koningin van je en dan heb je in 't geheel niemand meer oin mee te spelen." Aardig, als zij waar is. Prov. blad no. 3 bevat een afdruk der circulaire van 5 Januari jl. van den Com missaris der Koningin aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in Zeeland; uit welke circulaire blijkt dat van de ter inlijving opgeroepen militieplichtigen, be- hoorende tot deze Provincie en de lichting 1893, zijn achtergebleven Braamse (Adriaan), geboren te Rilland 18 Mei 1873, veldarbeider. Buysse (Charles Louis), geboren te Oost burg 26 Mei 1873, veldarbeider le Cleir (Charles Louis), geboren te Wa terlandkerkje 12 Mei 1873, arbeider; Dhooge (Petrus Bernardus), geboren te Groede 18 Juni 1873, werkman Fase (Jan Marinus), geboren te St. Anna- land 11 October 1873; van Hijfte (Camilius Hypolitus), geboren te Aardenburg 23 October 1873, landbou wersknecht de Jonge (Johannes), geboren te Krui- ningen 6 April 1873, timmerman; van der Meet (Jakob), geboren te Seroos- kerke (S.) 27 Juli 1873; Tijleman (Camil), geboren te Eede 21 December 1873, veldarbeider van Vlaanderen (Pieter), geboren te Kou- dekerke 30 November 1873, bankwerker Wondergem (Jan), geboren te 's Heer Arendskerke 3 Februari 1873, veldar beider. Allen vertrokken naar Amerika. Van de vroeger opgegeven achtergeble ven militieplichtigen hebben later aan hunne verplichtingen voldaan: Johannis de Rijder van de lichting 1889 uit de gemeente Kruiningen en Pierre Edu- ardns Meier van de lichting 1892 uit de gemeente Vlissingen. Blijkens de opgave van de laatste tien- jaarlijksohe volks-telling, in 1890, was se dert 1 Januari 1830 de bevolking toege nomen in Noord-Brabant met 46.07 percent, Gelderland met 65.34, Zuid-Holland met 97.95, Noord-Holland met 100.37, Zeeland met 45.15, Utrecht met 66.97, Friesland met 63.76, Overijsel met 65.15, Groningen 73.19, Drente met 104.65, Limburg met 37.28, in het geheel met 72.62 pet. Het getal zielen per 1000 hectaren klom van 802 in 1830 tot 1386 in 1889, dat van het getal zielen per vierkante geogra- phische mijl van 4415 in 1830 tot 7635 in 1889. I)e dichtheid der bevolking nam toe met 72.81 pet. Het getal vrouwen op 1000 mannen was op 1 Januari 1830 1045, op 31 December 1889 1024. Kerknieuws. Iets uit bet leven van wijlen prof. de Cock. Het was in het jaar 1845, toen de Chr. Afg. gemeente te Appingadam reeds een tiental jaren bestaan had, dat men er toe overging, om voor het eerst een predikant te beroepen. Hoewel de kracht der gemeente nog zeer gering was, toch begreep men, hoe noodza kelijk het was een volledigen dienst des Woords in het leven te roepen. Men for meerde een drietal, bestaande uit de Wél- Eerw. Heeren Ds. H. de Cock te Pekela, Ds. F. Kok te Garrelsweer, en Ds. Mol te Schildwolde. Uit het drietal deed de ge meente eene keuze, die viel op den Wel- Eerw. Heer H. de Cock, dien men nu he riep op een tractement van f 400, zegge vierhonderd gulden en vrije woning. Ds. de Cock nam dit beroep aan, en aanvaardde den 7den December 1845 alhier zijne <be- diening. Hij werd bevestigd door ds. F. Kok te Garrelsweer, die hem tot zijn dienst werk inleidde naar aanleiding der woor den, die we vinden in 2 Corinthe 5 20 „Zoo zijn wij dan gezanten van Christus' wege, alsof God door ons bade wij bidden van Christus' wege, laat u met God ver zoenen." De bevestigde verbond zich aan zijne nieuwe gemeente met de woorden van 1 Samuël 3 v. 8 „Toen riep de Heere Samuël ten derden maalen hij stond op, en ging tot Eli, en zeide: Zie, hier ben ik, want gij hebt mij geroepen. Toen ver stond Eli, dat de Heere den jongeling riep." Met zeer veel ijver en toewijding werkte de jeugdige leeraar, die toen nog slechts ruim 21 jaren oud was, aan het welzijn der gemeente. Hij toonde tact en bekwaam heid te bezitten, vooral ook in het onderwijs aan zijne catechisanten, maar niet minder in het huisbezoek en andere zaken. In de maand September van het jaar 1846, trad Z.-Eerw. in jhet huwelijk met Mej. A. van Andel te 's Hertogenbosch. Niet lang mocht de gemeente zich ver heugen in het bezit van haren hoogge- schatten en zeer beminden leeraar, want reeds in de maand Juli van het jaar 1847, vertrok Ds. de Cock naar 's Hertogenbosch, waar hij beroepen was tot herder en leeraar bij de Chr. Afg. gemeente. Volkscrnt. v. App. School nieuws. De heer G. Den Toom, onderwijzer met hoofd-acte aan de le openb. school teStolwijk, is benoemd tot onderwijzeraan de leerschool der Middelburgsehe kweekschool voor onderwijzers. De Christ, school te Sluis en de Christ, school voor meisjes te Middelburg hebben zich bij de Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs aangesloten. Geslaagd te Groningen voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer G. van Daalen, cand. arts, geboren te Goes Grijpskerke. Benoemd tot hoofd der weldra te openen „school met den Bijbel" alhier de heer R van der Welle, len onderwijzer aan de de Christelijke school te Kampen. Vlissingen. Aan den sergeant P. J. Wijtenburg, van het 4e- bataljon 3e ren. ment infanterie werd Zaterdagmorgen, door den compagnies-commandant, den kapitein P. T. Lambert, de bronzen medalje voor twaalf jaren trouwen dienst uitgereikt. Donderdag zijn een man te Kruinlrv gen de beide handen tot aan de polsen afgezet. De ongelukkige was de vorige week Donderdagavond, door de duisterni misleid, in een bevroren sloot gevallen en voor hij er uit gehaald kon worden waren zijne handen bevroren. (M. C Vlissingen. De commandeur overdvu ijzeren scheepsbouw bij 's Rijks Marïuë werf te Amsterdam dhr. J. J. Willemse laatstelijk belast met het toezicht op den bouw van H. M. Ramschip „Evertsen", j„ aanbouw aan de koninklijke Maatsch. 'ile Schelde" is wegens steeds voortdurende ongestelheid met ingang van den len April a. s. gepensioneerd. Men schrijft ons uit Vlissingen: De komst van H. M. Oorlogschip At jeh", en het spoedig vertrek trekt hier bij. zonder de aandacht. Dat velen gaarne hadden gezien dat het schip in de haven ware gekomen, mag verondersteld maar d het verzoek door velen te Den Helder ge richt aan den Minister v. Marine oorzaak zou geweest zijn, dat het schip hier niet binnenkwam, kan beslist ontkend worden; het stond vast dat het schip hier niet zou bin nen komen maar hoogstens eenige dagen «p de reede zou blijven liggen. Hier komt nog bij, dat ér te Nieuwediep geen belet sel meer bestond vóór dat het alhier de reede kwam, om binnen te loopen en ziet het komt hier toch met den schijn al het te Vlissingen zou binnen komen. Hm dit nu alles te rijmen? Het vermoeden bestaat dat het een en ander in verband staat met de vele zieken die aan boord waren Er moeten zelfs lijders aan beri-beri ziel op het schip hebben bevonden terwijl k schip vanaf Soerabaja met de cholera ws' bezocht, waaraan onderscheidene pers» moeten zijn bezweken. Vlissingen. Niet alleen dat Vlissin gen in omtrek en bevolking toeneemt, maat ook het personeel aan het Postkantoor ia vermeerderd. Ruim 20 jaar geleden bestond het uit hoogstens 5 personen, morgen dei 15 dezer zal het uit 16 bestaan, 5 ambte naren en 11 bestellers. In November jl is dat der ambtenaren met een vermeerderd, thans is nog een besteller benoemd, na melijk G. Passenier alhier, gepasporteerd Milicien korporaal. Zaterdag 1. 1., hield de heer A Boot, voorzitter der Gereform. J. V- Zierikzee een rede, voor de Chr. J.V.t! Zonnemaire. ZEd. had tot onderwerpje kozen„Den oorsprong en het doel i Jongelings-vereenigingen." Hij besprak achtereenvolgensden o sprong, doel, samenbinding, organisatie, duistere vooruitzichten in de 16e een», Frankrijke ondergang door het ongeloof, het reveil in Nederland, afschèiding, strjji voor Chr. Onderwijs, Anti-revolutioiiain staatspartij, Jongel. Ver., als vrucht va» 'het reveil, Stichting van den Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag in '88, -- werkzaamheden op de J. V., Stichting der eerste J. V., enz., enz., enz. Beit leerrijke rede door den begaafden spreke gehouden, vond zeer veel bijval en dl J. V. op Zonnemaire was hoogst volda»"- In eene algelegen hofstede wl" Steenbergen hebben inbrekers ged»* huisgehouden. Nadat zij de blinden hadden verbroken, hebben zij zich door raam toegaang tot het woonhuis verschaft, de kasten opengebroken, en naar men zg- eene aanzienlijke som geld daaruit 1 vreemd, terwijl zij bovendien den onderstboven haalden en al ht hunne gading was, meenamen. Tegen influenza. Als een zeerot zaam middel tegen de influenza, wa# men dan ook druk gebruik maakt, honig aanbevolen. Men neemt dagdjr eenige theelepeltjes vol honig en h®' '1,i op de tong oplossen honig, in water 1' gelost en d«or den neus opgeslurpt, hesp8? digt het genezings-proces. De influenza "- zich vooral in een ontsteking der sllJ vliezen, en het in den honig mierenzuur is een voortreffelijk middel die ontsteking tegen te gaan of te den. Zoo zeggen de dokters ten De honig moet evenwel echt zijn ff deze alleen bevat het noodige miers"21" Als een staaltje van verreg111 onacht/aamheid wordt uit Baam w"1 Hbl. medegedeeld: Een familie alb"^ eenige dagen op reis gegaan, non kippen onverzorgd achterlatende; buren dezer dagen in het hui8 was de hond reeds den honger<k° r storven en de kippen waren bezig j dooden makker te verslin7 Je]jn tuurlijk werd aan de dieren own" de vrijheid geven. Het is vooral zijn groot vermogen van vloeistoffen, die f tot een gewenscht artikel ..on - gia maakt. Het kan 8 maal zijn ëe vocht opnemen, zoodat het in 1 de eigeschap eener spons bezi eenige malen haar gewicht j vasthoudt. Waar dus jong vee jf. stal rondloopt en verbazend j noodig zou zijn, daar is het tur mi j#), plaats. Het verschaft steeds een een zachte ligplaats en uor zijn bij runderen een voorheb"8 tegen klauwzeer en bij paard i1 straal. pgri®'1' Niet zingen. Ho afdocluin na

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2