dedekken, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. [JIMING CHRISTELIJK- HISTORISCH Safettfag 13 futuiim. Thee dus dat de ïer g o e de ïeeft ze zo« bevelen. VAN MELLE, ne partij PEKEÏS HEID helde. m- "As: De Oud-Strijder van '30 en '31. 44. 18S Hclifsfc laorgani). AKERSKNECHT r 1 kilobeste Middelburg, ïinderde prijzen, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Professor! dat8^ de beste is van hei alzeepsoorten, die hebben. Niet allee ntmuntewd voor he an goed zijn, doel niet is zij ook zeer langenaam, want spoor van vrije Leden met MEI Ved. JACs. BEAAMSE, reinkenszand. 1 Maart een bij J. MINNAAR te 100TDIENST dburg en Zierikzee, erikzee Spoorweg lamsche tijd). Van Zierikzee: 'id. 'smorg. 'smid. 30 30 30 30 30 30 30 30 Dond. 11 6,30 7,50 Vrijd. 12 Zater. 13 7,50 Zond. 14 7,50 Maan. 15 Dinsd.16 Woen.17 Dond. 18 Vrijd. 19 Zater. 20 Zond. 21 Maan. 22 2- 1,30 1,30 7,50 12, 7,50 7,50 6, 7,50 7,50 7,50 7- 1,30 2- 2- 2,- u. m. u» m. u 11,55 3,25 0.- 12,25 3,55 O.-— isd. en Vrijd. Woensd. 11,55 3,25 0,- 12,15 3,45 0,- 8,40 9,10 L0,10 1,50 O, 10,30 2,10 O,->-* A M D E N S T. —MIDDELBURG. Seilmarkt) 4,50, G, -1,40,12,30, 1,16, JO 5,55, 6,55, 7,45, naar Vlissingen (ZGj' ,45,10,15, 11,45,12,35» 4,20, 5,5, 6,—, 7» ,20, 11,— fEN-OP ZOOM-THOLEN om naar Tholen, «6 1 1,05, 5,30, 7,40. Bergen-op-Zoom 50, 6,15, 8,30 m-op-Zoom n. Halster •en naar Tholen 1;) -GOES- JSDIENST CHE VEER- zondering van elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De geabouneerden die gewoon zijn per Kwartaal of per halfjaar te betalen, kunnen dén uitgevers een dienst bewijzen, door het verschuldigde bedrag te voldoen. Hierdoor worden onnoodige inhingskosten voorkomen. Voor Walcheren betale men bij den Uitgever D'HUIJ en voor de overige plaatsen bij den Uitgever KLEM- KERK. „In achttien honderd dertig Trok ik naar 't Belgenland Ik vocht daar lier en dapper „Voor Vorst en Vaderland." Nu ben ik oud en kreupel, Helaas ik kan niet meer Straks leg ik, arme slover, Het moede hoofd terneer. En wat doet 's lands regeering In ruil voor wat ik deed Ik zie in diepe droefheid, Dat ieder mij vergeet. Ja soms houdt men collectes, Een groote schooipartij Ik vocht roor 't land toen 'k jong was, Nu bedelt men voor mij! i) 8,21+, 2,.>415 r s Dindags vertieK Goes (Slot Oosten fly geen dienst. ijd. Wij vonden in Hecht voor Allen het bovenstaand versje, dat zoo' geheel ons ge voelen uitdrukt, dat wij, ofschoon antipoden van de leer, door dat blad verkondigd, niet aarzelen het met eene kleine verandering over te nemen." Wij nemen dit versje, zooals wij het vonden, met de aanteekening, uit het Week blad voor Z. Vlaanderens Westelijk deel over, niet wetende wat er oorspronkelijk in gestaan heeft. Al moge eene of andere uitdrukking verzacht zijn, het vers heeft ten doel ontevredenheid te zaaien. Is daar reden voor In 't jaar '30 hebben velen aan 's konings roepstem gehoor gegeven, toen hij te wapen riep. Men wilde den Belgen wel eens gauw wat op hun blauwen kiel geven, 't Is later velen tegengevallen dat- Willem I zoolang op zijn stuk bleef staan, en vele vrijwilligers bij het „observatie leger" zoo lang onder de wapens hield. Er zijn voorzeker tijdens de „tiendaagsche ruzie" daden van dapperheid verricht, maar we hebben ook menigmaal de verhalen ge hoord van bekenden, van bloedverwanten zelfs, die van heel den strijd niets anders hebben vernomen dan schieten in de verte. Toen aan hen de beurt zou komen, kwamen de Franschen, en de oorlog was nit. Toch sierde het „eeremetaal, nit het op den vijand veroverde geschut vervaardigd, en aan al de dapperen uitgereikt", hunne borst. Velen, althans van de nu nog levenden, hebben bij den tiendaagschen veldtocht niets geleden. Huk metalen kruis is geen Militaire Willemsorde, geen Atjeb-kruis. 't-Is een souvenir. Tal van „strijders" van '30 en'31 hebben, in 't burgerlijk leven wedergekeerd, bun oud beroep weder opgevat, waarbij het hun is- welgegaan. We weten van iemand, die lang te Breda in garnizoen lag, dat hij zich daar beter in zijn vak bekwaamde dan hij ergens elders had kunnen doen. In elk geval hebben de thans nog levende oud-strijders", eer ze versleten waren, Kunnen profiteeren van de goede jaren, in Welke nog het woord werkeloosheid totaal onbekend was. (i 6 w^'en niUs afdingen vnn de geest- n en toewijding waarmede dienstplich tig11.6" T^ÜwHligers zestig jaar geleden strijde trokken. Maar zijn die lieden en £r™ard dan zoowelen, die na '30 la.mli "ood en gevaar, ter zee en te mn plicht hebben gedaan, bijv. bij loodswezen en brandweer en in allerlei burgerlijke betrekkingen Voor iemand die onder Papa Chassé in de citadel van Antwerpen gediend heeft, hebben we respect. Als evenwel een „metalen kruiser" geen invalide door den dienst thans gebrek lijdt, staat hij in ons oog niet boven een ander werkman, die 't niet verder in de wereld heeft kun nen brengen en zijn plicht heeft gedaan of niet gedaan. Wil men buitengewone verdienste eeren, heloonen, goed Wil men werklieden gelegenheid geven zich voor de toekomst een pensioen te verwerven uitstekend Men beschuldige echter de maatschappij noch rechtstreeks, noch zijdelings, omdat zij nu niet zorgt voor degenen, die zestig jaar geleden eenvoudig hun plicht deden of vrijwillig in dienst traden, en nadien gedurende eene halve eeuw burgers waren als gij en wij Met ootmoedigen dank mag f gezegd dat de heer De Savornin Lohman in het kies district Goes tot kamerlid gekozen een nog grootere meerderheid in stemmencijfer be haalde, dan men had durven hopen. Het gold eene tusschentijdsehe ver kiezing, een verkiezing voor slechts enkele maanden, een verkiezing waarbij verdeeld heid gezaaid was door de tegenpartij en waarhij Lohmans afgezonderde standpunt- ten opzichte der kiesrechtuitbreiding be letsel kon zijn. En zie, ondanks dit alles verwierf bij 1653 stemmen. De liberale candidaat haalde slechts 944. En dat terwijl de roomsche kiezers, voorzoover zij ter stembus kwamen behoudens een enkele uitzondering hen getrouw steunden. Hen getrouw steunden. Hierop vestigen wij de aandachten wraken het getuigenis van Het Centrum dat hier door de „anti-liberale" partijen dus door roomschen en antirevolutio nairen saam een overwinning op de liberalen behaald werd. Op Zuid-Beveland bleef der roomsche kiezers thuis, terwijl op Tolen dat slechts 50 roomsche kiezers telt, de grootste helft thuis bleef. En wat Goes betreft moeten de thuis blijvers juist onder de principiëele room schen gezocht worden. Slechts van een enkele wisten wij dat hij voor Lohma* was. Wij kunnen alleen met genoegen con- stateeren dat de roomsche kiesvereeniging slechts met 7 van de 14 stemmen den heer Stigter had gecandideerd en dat wij nog niet weten of deze candidaat stelling, zóo althans, wettig was. Intusschen danken wij onze vrienden in alle plaatsen voor hunne betrekkelijk groote opkomst, de leiders der verkiezing voor hun steun en vooral de „kleine luijden" voor het verlet dat zij voor de goede zaak gaarne veil hadden. Wel is waar verkreeg de heer Lohman op 6 Maart 1888 zelfs 2194 stemmen tegen 1321 op jhr. Six. Doch toen waren de omstandigheden anders. De nieuwe kiezers kwamen voor 't eerst in het vuurde liberale pai-tij had haar crediet in regee- ringloosheid verspeeldvele niet-antirevolu- tionairen steunden ons om ook de andere partij eens aan het werk te zien terwijl dé onvoorzichtige kerkliefde van mannen alt Stigter c. s. met hun doleert niet doch bleef zijn kerk gvtrouw vele kiezers geprik keld had om op den heer Lohman te stemmen. Vergeleken bij de jongst vorige verkie zingen daarentegen is er reden tot blijd schap. Bij de verkiezing toch op 18 Maart 1890, noodig geworden door het optreden van den heer Lohman als minister, kreeg mr. Keuchenius 1548, Heijse 1153 stemmen. Bij die van 2 Juni 1891 verkreeg Keu- chenixxs 1561, Heijse 1173 en Bahlmann 129 stemmen toen was de meerderheid onge veer 200 stemmen, thans bedroeg zij ruim 700. Wat de gevolgen van het weder optreden van den heer Lohman in de tweede kamer zullen zijn In de Goesche Kiesvereeniging is het vóór en na de verkiezing herinnerd.} Lohman is een figuur waarmede door alle partijen gerekend wordt. Om zijn eer lijkheid en groote kunde gezien, om zijn beginsel geliefd, om zijn doorzicht en schran derheid een staatsman van grooten invloed, zal hij nu de kiesrechtqnaestie ook voor het volk in duidelijker licht stellen, de schaduwzijde doen xiitkomen, de lichtzijden doen zien van de wet-Tak; een wet met ver reikende gevolgen, met hare billijke bepalingen en dwaze fouten. De antirevolutionaire kamerclub krijgt versterkingen de heer Mackay krijgt een niet te versmaden bondgenoot ter ver dediging van het huismanskiesrecht, in dezen oud-ambtgenoot uit zijn kabinet. De beer Lohman zal, meer nog dan zijn gestorven voorganger, voeling zoeken hij doleerende leden van andere partijgroepen en door vereeniging van gemeenschappe lijke belangen trachten te verkrijgen wat de natie ten goede komt. 5! Dit voor wat de naaste toekomst betreft. Wat een volgende toekomst brengen kan, dit wagen wij niet te voorspellen. Wel zijn er nieuwe combinatiën te wach ten doch de tijd van opereeren in den regeeringskring De Standaard heeft er in '91 reeds dadelijk op gewezen zal voor onze mannen wel voorbij zijn. Geve hun de Heere maar meer dié waakzaamheid en trouw te betrachten, waarmede het gezag der Kroon en de rechten des Yolks het best worden gediend. Pittig en puntig beoordeelt ds. Gispen in De Bazuin den ijver der roomsche kiezers in Goes om op den „vooruitstrevend liberalen" candidaat te stemmen. Hij zegt: Gij kunt ook daarin weder een bewijs zien dat ons volk nog verre van de wijs heid verwijderd is. Indien deze roomschen besef hadden van de hoogere eischen des levens, van den strijd niet in de eerste plaats om Rome of Genève, maar om de Christelijke Religie zelve, en het daaraan ten nauwste verbonden belang van onze geheele natie en het Koningshuis, dat God over ons gesteld heeft, zij zouden stellig niet roeping gevoelen om het liberalisme dat in alle landen den strijd voert tegen het historische Christendom, in de regeer macht te versterken. De keizer van China regeert over 381 miljoen inwoners. De koningin van Engeland heeft 370 miljoen zielen in haar gebied. De Keizer van Rusland wordt gehoor zaamd door 110 miljoen onderdanen. Drie personen, te zamen met eene macht hekleed over 860 miljoen menschen. Een eerbiedwaardig cijfer. De Red. van de Goesche Courant verklaart dat het ingezonden stuk van Een Katholiek in haar Dommer van Zaterdag 29 Juli - o neen, van 7 Januari wel degelijk door een katholiek geschreven is, en wel een die haar machtigt zijn naam aan ons op te geven. Wij zullen ons door dit aanbod niet van de wijs laten brengenovertuigd als wij zijn dat bedoeld stuk niet van een der bekende principiëele katholieken te Goes is. Bovendien er zijn ook katholieken die, schoon aldus gedoopt, onder ons hekend zijn als als pur sang liberalen. Zoo zijn zijn er te Goes. En zoo zijn er in roomsche landen miljoenen. Het is ons dus volmaakt onverschillig te weten wie de schrijver is.Het is ons genoeg te vernemen dat het stuk ter aanbeveling van een liberaal in de Goesche Courant wel degelijk door „een katholiek" geschreven werd en verklaren daarmede gaarne onze „insinuatie" als zon naar den Katholieken schrijver te vergeefs worden gezocht, „openlijk in te trekken". Ja, wij willen voortaan over de intimis van de heeren der Goesche Courant met „katholieke inzen ders" wel heelemaal zwijgen. 12 Jan. '94. Goes. Gaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie van de Veree niging t. h. r. e. b. v. Volksvermaken. Het bestuur dier Vereeniging had, zooals men weet, besloten tot de oprichting eener onder-afdeelingFloralia." Dank zij den steun der Goesche burgerij is het Bestuur daartoe in staat gesteld. Van enkelen worden de bijdragen nog ingewacht. Door alles wat de bladen reeds geschreven hebben over Floralia en door de circulaire van Volksvermaken, is het niet noodig, veel over het doel van Floralia in het midden te brengen, Floralia beoogt het aanwakkeren van den lust tot het kweeken van bloemen en bet tentoonstellen van de gekweekte planten in het begin van September. Voor de best gekweekte planten worden prijzen uitgeloofd. Deze zullen bestaan in gelden op rijkspostspaarbankboekjes en in voorwerpen. De aangifte moet in den loop van de volgende week geschieden bij den secretaris van Floralia, den beer E. Q. C. den Hol lander in de Magdalenastraat. Bij bem zullen dan de gedrukte aanvragen verkrijgbaar zijn li één cent per stuk. Dit jaar kunnen door één persoon minstens drie en hoogstens zes potjes worden aan gevraagd. Werkgevers en Hoofden van Scholen wor den beleefd nitgenoodigd om, voor de noodige publiciteit, hunne medewerking te willen verleenen. De tentoonstelling kan door de inzenders gratis worden bezocht. Daaraan zal een feestconcert wordent verbonden. Van de voorgenomen kunstbeschouwingen zal de eerste bevattende portefeuille van het Schilderkundig Genootschap „Pulcliri Studio" te 's Gravenhage (35 Februari a. s.) en de tweede de portefeuille van de Koninklijke Maatschappij „Arti etAmicitiae" te Amsterdam (15 Maart). Nader zullen deze kunstbeschouwingen bij advertentie worden aangekondigd. Goes. Gisterenavond hield de antirevo lutionaire kiesvereeniging dankstond we gens de verkiezing van den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Verschillende leden voerden hierbij het woordenkelen die om een, ook naar hun inzien, klein verschil van het oogenblik de candideering van den heer Lohman in de kiesvereeniging niet hadden toegejuicht, betuigden hunne ongeveinsde blijdschap over den glorieuzen uitslag der verkiezing. De aandacht werd gevestigd op het zeldzame feit dat bij eene tusschentijdsehe Verkiezing zooveel stemmen -ruim hon derd meer dan bij de gewone aftreding van mr.Keucheniusop onzen eandidaat werden uitgebracht, terwijl de liberalen, die in 1891 nog 1173 stemmen uitbrachten, ter wijl de roomsche candidaat 129 stemmen bekwam, thans door de roomschen geholpen het niet verder brachten dan 944 stemmen. Ook werd gewezen op de zeldzame een- Stemmigheid der kiezers van heide partijen. Immers er waren slechts 13 verspreide stemmen uitgebracht. Het is dan ook de algemeene wensch dei- antirevolutionaire kiezers in ons district dat de heer de Savornin Lohman vrijmoe digheid moge vinden om het mandaat te aanvaarden. Zijn naam bleek ook thans weder met dien van het district zoodanig saamgewe- ven, dat hij zich niet mag onttrekken. Hier waren geen Kuyperianen en Lohmanianen, hier waren broeders van den heer Lohman hij de stembus veree- iiigd. Broeders, die met bet grootste ver trouwen in het beleid en de getrouwheid van dezen „modernen Aristides" de behan deling der Kieswet, mede met zijne me dewerking, tegemoet zien. De Boterwet. Hst weekblad Nederland meent, dat op g«ede gronden kan verde digd worden de stelling het gebruik van margarine of ander surrogaat door hen, die meenen boter te gebruiken, is sedert de boterwet toegenomen. Sedert de boterwet er is, denken vele brave burgers en vooral burgeressende overheid waakt, en als zij waakt, kunnen wij gerust zijn dat wat als boter verkocht en geleverd wordt, ook echte zuivere ratuurboter is.» Doch de knoeiers hebben ondervon den, dat de overheid nagenoeg niets doet, en dat dus over liet algemeen niemand iets doet. Daarom bloeit de knoeierij weli ger dan ooit. In de Tweede Kamer is over de zaak gesproken. Of er beterschap komen zal, mag echter betwijfeld worden. Want de minister gaat uit van de stelling, dat de politie niets beeft te doen ten ware er eene bijzondere aanleiding is, m. a. w. als er reden is om te gelooven, dat er fraude wordt gepleegd. Die verdenking, dat geloof nu beeft de politie niet, daar" in den regel niemand hare aandacht bijzonder vestigt op dezen of genen, m. a. w. daar niemand iets komt verklikken, De particulieren vertrouwen op de waak zaamheid der politie. De politie vertrouwt op de waakzaamheid der particulieren. En knoeiers vertrouwen er op dat de een ver trouwt op den ander, en knoeien er naar hartelust op los. De politie wacht verklik kers af. En de particulieren, al hebben zij sterk vermoeden, spelen liever de rol van verklikker niet. En zij meenen daartoe ook niet geroepen te zijn. omdat de politie ver plicht is zelve te waken, zelve te onder zoeken. Daar is zij voor. Toch behoeft men, meent Ned., nog geen uitgeslapen detective te zijn om de grove, meest ergerlijke knoeierijen te ontdekken. Het is toch vrij gemakkelijk om nu en dan in dezen en genen winkel een onsje boter te laten vragen door een vertrouwd persoon (geen veldwachter). In nagenoeg elke stad is gelegenheid om met voldoenden grond van zekerheid te weten te komen, of het medegebrachte margarine is, dan wel voor eene aanmerkelijke hoeveelheid uit knoeierij bestaat. Zoo komt de politie gemakkelijk op het spoor van degenen, bij wie een ernstig on derzoek onder de noodige waarborgen ter verkrijging eener veroorde,eling in te stel len is. In de St. Ct. zijn opgenomen de sta tuten van de vereeniging Vereenig de Hand werkslieden, te Temeuzen. De vereeniging stelt zich ten doel lang» wettigen weg verbetering te brengen in den toestand der handwerkslieden in de gemeente Terneuzen. Zij zal trachten dat doel te bereiken door a. alle handwerkslieden in de gemeente tot elkander te brengen en ben op te wekken tot eendrachtige samenwerking, -vqaar het de ver vulling van billijke eisoben geldt; b. door onderlinge besprekingen en voordrachten en, zoo mogelijk, door bet verstrekken van vak bladen als anderszins, de verheffing te be vorderen van de verschillende vakken, dooi de leden der vereeniging uitgeoefend c. hij ziekte, overlijden of hoogen leeftijd onder steuning te verschaffend. een zoodanig minimum-loon te verkrijgen, dat de hand werksman bij eenen gemiddelden werktijd zijn bestaan kan hebben en dit voor de toe komst eenigermate verzekerd ziet. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December daaraanvolgende. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van negen en twintig jaren, te rekenen van af 1 Juli 1893. pe gemeenteraad van Amsterdambeeft op het oogenblik een ontwerp verordening voor aannemers van gemeentewerken onder handen, dat de aandacht zal trekken. Het is een ontwerp «mtrent minimumloon en maximum-arbeidsduur. Reeds" is «en artikel,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1