NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jhr. mr. A. F. de Savorniu Lohman. 1894. lo. 42. (Düisrfag 9 fanaatf. HcUfsff faatgang. De Babelsche Torenbouw. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. eeuilletonT- DE VERKIEZING TE GÜES. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02". UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Be verschillende antirevolutionaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Goes hebben met groote meerderheid van stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer den heer die de candidatuur heeft aanvaard. Be Zeeuw steunt krachtig deze candidatuur. De geabonneerden die gewoon zijn per wartaal of per halfjaar te betalen, kunnen den uitgevers een dienst bewijzen, duor het verschuldigde bedrag te vuldoen. Hierdoor worden onnoodige inningskosten voorkomen. Voor Walcheren betale men bij den Uitgever D'HUIJ en voor de overige plaatsen bij den Uitgever KLEM- KERK. Middelburg, ook voor St. Laurens, 9,10, 11, 12, 16,17,18,19,23,24, 25,26, 30,31 Januari1, 2, 6, 7, 8, 9,13, 14, 15,16, 20 21, 22, 23, 27, 28 Februari en 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat bet laatstgeplaatste goedkeu- ringsinerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden mset worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat de verificatie van gewichten heneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodigefijnc balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Ook zelfs de Congo-negers bewaarden, schoon door de overlevering bedorven, nog iets van het gewijde verhaal uit Genesis III omtrent den Torenbouw. De volgende sage, uit het negerdialect door Stanley in het Engelsch overgezet, strekt ten bewijze. Ten bewijze ook van de geloofwaardig heid der Heilige Schrift, ook van dat ge deelte, hetwelk niet door modernen alleen als onbetrouwbaar op zijde gesteld wordt. De streek, die nu door de stam der Basokos bewoond wordt, was eertijds be kend onder den naam van Bandimba. Een zekere koning', Balanga, was baar opper hoofd. Hij bezat een ganschen harem, doch zijne kinderen waren ongelukkigerwijze alle meisjes, hetgeen hij als een groote ramp beschouwde, waarover hij niet ophield zich te beklagen en aangezien zijn onder danen meer met jongens dan met meisjes gezegend waren, voelde hij jaloezie tegen de$ minsten onder hen. Op zekeren dag trouwde hij Bamane, de oudste dochter van zijn minister dit huwe lijk schonk hem een zoon, waarover hij en zijn geheele volk grootelijks voldaan waren. De prins groeide op in sterkte en schoon heid, en zijn vader beminde hem zoozeer, dat hij zijne macht met den jongen deelde doch op zeer zonderlinge wijze. De koning behield zijn gezag namelijk over alle gehuwde lieden, terwijl de jonge prins alle ongetrouwde als zijne onderdanen mocht aanschouwendit was natuurlijk het gevolg, dat de prins over meer men- schen regeerde dan zijn vader. Doch de eer die den jongman wedervaren was, ver mocht hem niet gelukkig te maken. Hij had slechts oog voor eene zaak, hij ver langde onbeperkt te gebieden, lederen dag beproefde hij opnieuw zijn vader over te halen hem dit te schenken, want hij was Uit hetgeen de liberale bladen in zake deze verkiezing, sinds de verschijning van ons jongste nommer schreven vinden wij geen aanleiding tot polemiek op eenig punt. Alleen merken wij op dat De Goesche Courant hare oude tactiek ook ditmaal niet verloochende. Tot den principiëelen strijd onbekwaam, zocht zij ook thans hare kracht in verdachtmaking van den persoon des redacteurs van ons blad. Het doodonschuldige feit dat in ons blad een uit een ander blad overgenomen be richtje voorkwamwaarin gesproken werd van de radicale heer Stigter een woord dat door onzen redacteur niet eens opgemerkt was betitelde zij als een van die „geniepige onwaarheden" van De Zeeuween „oneerlijk spel" een „op de mouw spelden" enz. onder herinnering aan zekeren plompen uitval van den heer Stigter in eene openbare vergadering. Voorts verwijt dat blad den heer Lohman dat hij een „hooggeborene" is, zij die voor eenige jaren jhr. mr. Six met een „doleert niet, maar bleef zijn kerk getrouw" aan beval en er de waarschuwing aan toevoegde als gij op Lohman stemt, helpt gij Rome i aan de heerschappij. j Thans aanvaardt zij en hare partij den zoozeer in diens liefde doorgedrongen, dat hij wel wist dat de Koning hem niets kon weigeren. Zoo gebeurde het eens dat de prins met kinderen zijner hofhouding speelde. Toen het spel geëindigd was, ging hij in de schaduw van een boom zitten, terwijl zijne gezellen zich rond hem nederzetten op een eerbiedigen afstand. Hij dacht toen aan zijne rijkdommen, zijne macht en voelde een zekeren trots in zich opwellen, zoodat hij uitriep, dat geen jongen zoo machtig, zoo rijk en zoo begunstigd was als hij. Mijn vader, sprak hij, kan mij niets weigeren. Ik heb slechts iets te vragen om het te bezitten. -Neen, daar hebt ge ongelijk in, zeide een kleine jongen, 'tls een rijke vorst en toch bestaat er iets dat gij nooit zult be zitten. En wat is dat dan vroeg de prins eenigzins vergramd. De maan, antwoordde de kleine jongen, en gij moet mij toegeven, dat gij die nooit zult bezitten. Ik zal het eens aan mijn vader gaan vragen, antwoordde de prins zeer- naïef. ..-^-ij ging heen en vond den koning in zijn paleis, waar hij bezig was over inge wikkelde staatszaken te spreken. Hij liep op hem toe en stelde hem zijne vraag, ter wijl hij er bijvoegde Mijne ziel is op liet oogenblik zoo aan de maan gehecht, dat ik zal sterven, indien mijn verzoek niet wordt ingewilligd. Neen, mijn zoon spreek niet van sterven, dat is een leelijk woord en voor al als het mijn prins en erfgenaam betreft. Ik zal alle geleerden van het rijk tot mij roepen, en indien zij het mogelijk oordeelen dat dit hemellichaam tot hier gevoerd wordt zal uw wenscli vervuld worden. Herauten trokken het land door en ver kondigden wijd en zijd het verlangen' des konings, terwijl ieder geleerde liet hevel ontving ten paleizc te verschijnen. Toen allen in de raadszaal vergaderd waren, maakte de koning zijn plan bekend en vroeg steun van datzelfde Rome voor haren can" didaat, nog wel met een ingezonden .stuk er hij dat door een Katholiek'heet ge schreven te zijn, doch waarvan de Katho lieke schrijver tevergeefs wordt gezocht. En dat zo-u dan voorlichten, dat eerlijk strijdvoeren heeten Met volle vertrouwen laten wij het antwoord op deze vraag aan de kiezers over. Aan de kiezers, die nu beide par tijen hebben gehoord en over de eerlijkheid en onpartijdigheid tegenover den eigen candidaat en jegens den tegenstander zul len kunnen oordeelen. De Tijd een rooinsch blad heeft het al vast aan hare Goesche partijgenoo- ten gezegd, dat de liberale candidaat is voor algemeen stemrecht. Waar vindt gij deze waarschuwing in het verkiezingsnom- mer van De Goesche Courant Wij daarentegen hebben herhaaldelijk er op gewezen dat in - zake Kiesrecht de heer Lohman ons standpunt niet deelt. Is ook hier niet eenig verschil in tactiek op te merken, en aan welke zijde is hier het respect „voor de ontwikkeling barer lezers" Wat overigens de opmerking aangaat, dat een radicaal voor ons verkieslijk was, en een voorstander van kiesrecht tegen over Lohman Juor oi.r. dient gestemd, zij verraadt meer onkunde dan eerlijkheid. Een radicaal in den geest van De Am sterdammer heeft onze achting, door zijne flinkheid en eerlijkheid en zijne talrijke bewijzen van waardeering van den tegen stander. Flinkheid en eerlijkheid door nit het liberale partijverband te treden, gelijk de Amsterdammer deed, (en immers eerst toen werd dit blad radicaalvóór dien tijd was bet nog liberaal). Waardeering van den tegenstander, die wij zoo bij herhaling vooral in dit blad mochten opmerken. (Wat spreekt er bijv. den aanwezigen of iemand in staat was te bewijzen dat de maan zou kunnen bereikt en op de aarde gebracht worden. Indien er lieden onder lien waren die wisten hoe dit aangelegd moest worden, zou hij hem een zijner dochters ten huwelijk ge ven en zijnen schoonzoon groote schatten aanbieden. Doch de geleorden stonden als met sprake loosheid geslagen en waagden het niet een woord te zeggen nooit hadden zij gehoord van eenen afstand van den grond honger dan een boom, zoodat bij niemand ooit de gedachte was gerezen, dat men de maan kon bereiken. De eerbied dien zij hunnen koning toedroegen, deed hun echter het stilzwijgen bewaren, ofschoon hunne blikken duidelijk verrieden, dat hun vorst een.dwaas plan ontworpen had. Doch terwijl allen den koning vragend aanzagen, waagde een der geleerden, naar het scheen de jongste, tot den koning te naderen en hem toe te spreken -Den prins en den koning, zijn vader mijne hulde. Wij hebben de woorden van onzen koning Balanga vernomen en waar- deeren ze. Ik, zijn slaaf, kan de maan he reiken en zal het doen, indien zijne macht mij ter zij staat. De besliste toon, waarop die man sprak, verbaasde de overige geleerden, terwijl de koning minder ongerust werd en zichtbaar verheugd was over dit gezegde. Vertelt mij, op welke manier gij dit doenlijk acht? beval de vorst. - Indien het den koning kan behagen, antwoordde de geleerde, zal ik op den top van deii berg, nabij den 'waterval van Panga, klimmen. Op dien top zal ik een platform plaatsen, op dit platform een tweede en zoo vervolgens. En kunt ge op die manier de maan bereiken? vroeg de vorst twijfelachtig. Zeker, indien het ons niet aan plat forms ontbreekt. Hiervoor bobben wij echter eene groote hoeveelheid hout en een geheel leger werklieden noodig. Het zij zoo. Ik stel de sterkste mannen niet een karakter uit liaar artikel bij Keuchenius' dood). Zulke radicalen zouden wij gaarne aan bevelen, mits nooit bij eerste stemming alleen bij herstemming en natuurlijk met inachtneming van de eischen van liet oogenblik. In het afgetrokken geven wij aan eiken voorstander der kieswet Tak de voorkeur boven eiken tegenstander dier wet, ook al ware bij antirevolutionair. Docb nimmer zullen wij waar het een man van liet karakter, de populariteit, den invloed en de verdiensten van een man als Lobman geldt, zoo dwaas en ondankbaar zijn om aan een kieswetman boven hem de voorkeur te geven. Onze beste politieke mannen vermoor den, dat laten wij aan onze beide tegenpar tij én over, die Thorbecke en Schaepman liebben afgebroken of onmogelijk gemaakt. Bovendien - wij herhalen het de heer Lobman is niet de onverzoenlijke tegen stander, zooals de conservatief zich die droomtis niet de schuchtere schaelienaar zooals de oud-liberaal er velen heeftis niet de onvoorwaardelijke voorstander zoo als de lioe lieet zij ook weer de vooruits t r e vende Goesche Courant er' een vond. lieeft als eerlijk staatsman zijn prin- cipieele bezwaren tegen de kieswet-uit breiding gelijk de regeering ze thans wil, klaar en met volharding uiteengezet, en men is er niet mede af, nóch onder ons, nóch onder onze tegenstanders, met een voudig „de doodstraf zonder praatjes" op hem toe te passen. Gelukkig dat wij in De Standaardin de antirevolutionaire Kamerclub, in de antire volutionaire pers, straks zal het ook blijken in de meerderheid der Goesche kiezers, bondgenooten hebben die liet ten dezen hartelijk met ons eens zijn en dat nog tal van liberalen, met erkenning van Lohmans van het rijk te uwer beschikking. Deze zullen niet voldoende zijn, groote vorst. Indien alle mannen gebruikt worden om de hoornen om te hakken, zijn de vrouwen noodig om hun eten te koken, terwijl de kinderen ook niet gemist kunnen worden, aangezien zij den dorst hunner hunner vaders moeten lessehen. Slechts op deze manier zal het den vorst gelukken, de maan in zijn bezit te krijgen. Welnu, het worde uitgevoerd zooals u goeddunkt. Ik stel alle mannen, vrouwen en kinderen ter uwer beschikking, indien gij slechts zorgt dat de wensch van mijn zoon vervuld worde. Door het gansche land werd eene oproe ping gedaan en liet bevel, dat men een parig de handen aan het werk moest slaan, werd afgekondigd. Wouden werden omge hakt, en terwijl eenigen de boomen snoei den, zorgden anderen, dat zij dienstbaar werden tot hun doel. De jongens velden en de meisjes, groote en kleine, bewerkten den akker en zaaiden het graan, waarvan de vrouwen het brood hakten en zorgden voor den maaltijd der werklieden. Het geheele volk van Randimba stelde zich beschikbaar aan een bedorven kind, dat de maan verlangde als een speeltuig. In weinige dagen was de eerste estrade zoo hoog als de hoogste hoornen, binnen eenige weken was zij huiten het bereik der pijlen, binnen twee maanden nam de estrade zulke reusachtige afmetingen aan, dat zij nauwelijks meer zichtbaar was. Het gerucht echter, dat de Bandimba's een reusaclitigen toren bouwden, verspreidde zich in de omstreken, en de bevriende stammen haastten zich ijlboden te zenden om den koning te vragen welke dwaze ondernemingen hij op touw ging zetten. Eenigen geloofden, dat de korfing krank zinnig was geworden, anderen stelden zich tevreden met de schouders op te trekken weer anderen werden beangst en voorspel den de wraak der goden. Echter waren allen vol bewondering voor de hoogte van den toren. ver reikenden goeden invloed, het weder optreden van dezen staatsman in de tweede kamer met belangstelling tegemoet zien. Gezwegen nog van het feit dat de room- sohe pers eenstemmig het baloorig streven liarer Goesche vrienden om hem te weren, laakt. Be Tijd onder anderen zegt in haar „Terugblik op 1893" dat dit jaar „ons een belangrijke schrede nader bracht tot het volslagen bankroet van het liberalisme", welks „dagen van de zedenleer zonder grondslag,van idealisme zonder ideaal voorbij zijn". En Het Centrum voegt er aan toe: „En inmiddels zijn er nog menschen, ook onder ons, die het liberalisme op politiek terrein nog wat op de been trachten te houden en aan de stembus een handje helpen." En ditzelfde blad schoon o. i. ten onrechte droomende van een nog bestaande of te herstellen „Rechterzijde", vraagt met een warme aanbeveling steun voor onzen candidaat. Dit zal natuurlijk voor de roomscbe kiezers wel geen reden zijn om van voor nemen te veranderen; daarom nemen wij uit de warme aanbeveling van het roomsclie blad niets over. Alleen kan het goed zijn de aandacht te vestigen op het volgende lo. De weinige politieke eenheid in roomschen boezem. Op Walcheren ijveren de roomschen voor een antirevolutionaire candidatuur; in het land van Terneuzen voor oud-liberalenin Goes voor nieuw- liberalenterwijl zij in Zierikzee nooit van zich doen hooren. 2o. Bij de verkiezingen voor de eerste kamer en gedeputeerde staten is een harte lijke eenstemmige samenwerking tusscken de beide niet-liberale partijen. In het kies district Goes heerscht, van de zijde der leiders althans, volslagen vijandschap tegen de calvinisten of zooals zij ze bij voorkeur Eindelijk was de hoogste hoogte bereik en de toren bij helder weêr slechts gedeel telijk zichtbaar. Steedshooger werd erge bouwd, toen na verloop van eenige dagen de ontwerper den koning meedeelde op wel ken dag hij de maan kon grijpen. De ver bazing der naburige volksstammen steeg ten top, van alle kanten kwam men toeloopen om getuigen te zijn van hetgeen zou ge beuren. Slechts één man in het gelieele land scheen geen belang te stellen in alles wat zijne stamgenooten zoozeer boeide. Hij voorspelde wat het noodwendige gevolg moest zijn, indien de maan verplaatst werd, en waarschuwde degenen, die uitgekozen waren om den toren te bedienenen daar hij eene algemeene ramp vreesde, vluchtte hij met zijn gezin in een kano en zette de reis dagen lang voort. Kort nadat den koning de voltooiing geboodschapt was, vertrok hij, om het gevaarte te beklimmen, dat hem na twintig dagen in staat stelde de maan te grijpen, die liij onhoudbaar warm vond. Echter gelastte liij den ontwerper zijne hevelen nit te deelen. Aanstonds gingen stukken schors van de eene hand in de andere over, kabeltouwen werden opgetrokken, en nu zou men be proeven 't hemellichaam naderbij te trekken, toen op hetzelfde oogenblik de toren vlam vatte en allen, die er zich op bevonden, een noodlottigen dood berokkende. De warmte, die den brand veroorzaakte, was zoo hevig, dat zij de warmte der zon overtrofeen stuk viel naar beneden en vormde in zijn val een stroom, die zoo kokend was, dat hij liet grootste gedeelte der stad in asch legde. Zij die zich door de vlucht op de rivier trachtten te redden, wachtte een nog smar telijker einde. De volwassen mannen on vrouwen werden in gorilla's veranderd, terwijl de kinderen in verschillende soorten apen overgingen, die eene grootere over eenkomst met den mensch behielden.,..

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1