Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. IJK. S c h o o 111 i e u w s. ZKiMil.NG. imiITSZAIÏüY. gewijd worde aan eene beschouwing van de zegeningen, die wij ontvangen hebben uit de hand van God en aan een dank baar erkennen van Zijne goedertieren heden." 6 Januari '94. Gereformeerde Kerk aan dezeiv W&afdlge» man en degelijken geleerde, die 1 "Novem ber 1824 geboren, den ouderdom van ruim 69 jaren bereikte. In 1880 werd hij door Z. M. Willem 111 benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. mishandeling} Tü 53 JT ïvW ^ah .T. 8., zonder bergep, Ylissingen, tot 3 nr., C. J. B., 19 j., sjouwerman, Middelburg, tot 2 m., ea P. v. d. B., 21 j., landbouwerszin lit, bij S., O.- en W.-Souburg, tot 1 m. gev. straf. In zake C. R. R., 41 j., ketelmaker en vuurwerker te Ylissingen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Mid delburg, waarbij hij ter zake van overtre ding der drankwet is veroordeeld tot 5 d. hechtenis, is, met ontvankelijk verklaring van het hooger beroep, het vonnis des eersten rechters bevestigd. Allen in de kosten, de laatste ook in die van het hooger beroep. Vrijgesproken: J. de R., 16 j., vissclier, Arnemuiden, beklaagd van mishandeling. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht de 17-jarige P. J. Boone te Middelburg, veroordeeld door de Middelbnrgsche rechtbank tot 3 maanden gevangenisstraf wegens de bekende mishan deling op Hemelvaartsdag. Beklaagde achtte zich te zwaar gestraft. De advocaat generaal, mr. Telders, sprak zijn verontwaardiging uit over het hooger beroep. Hij die reeds vroeger een paar malen wegens mishande ling en voorts wegens dronkenschap, huis vredebreuk, wederspan nigheid, enz. werd veroordeeld, mocht zeker niet op vermin dering van straf aanspraak maken. Boven dien heeft juist Boone aanleiding gegeven tot het gansche gebeurde dat den jongen Burghardt het leven kostte. ZEA. vorderde daarom bekl.'s veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf'. Uitspraak 18 Januari. Het gerechtshof bevestigde voorts de vonnissen dier rechtbank, waarbij L. de J. te Wolfaartsdijk en G. de H. te Middelburg, wegens mishandeling tot drie maanden ge vangenisstraf waren veroordeeld. Coes. Maandagavond met Nieuw jaar verliet een vrouw alhier hare woning, zonder de deur te sluiten. Een uur later keerde ze terug en vond toen in haar bed liggen een onbekend mans persoon, geheel gekleed. De man verklaarde door haar te zijn uitgenoodigd en nu hij haar niet te huis vond, achtte hij het beste maar even op haar te wachten. Hoe hij op 't bed was gekomen wist hij niet te zeggen. Doch hij wilde ook wel dadelijk heengaan. Hij verliet daarop de woning en de vrouw kwam met den schrik vrij. De 91-jarige oud-strijder M. Dalebout is in het Herv. diaconie-verplegingsgesticht te Zieriksee overleden. Hij had tot aan zijn dood het voorrecht vrij van de gebre ken van don ouderdom te zijn. Zijn gehoor was goed en hij las nog zonder bril. Biervliet. Onmiddellijk beoosten het eerste verdedigingspunt van den vloer van den Tliomaespolder ontstond Donderdagmor gen, 4 Januari, eén dijkval. Omtrent den omvang is nog geen zekerheid daar de vloer nog steeds afbrokkelde. Een gedeelte van den verlaten zeedijk ging mede in de diepte en de rand der afschuiving bepaalde zich reeds tot achter de bermsloot van den vroegeren zeedijk. Of en in hoever de Onderzeesche verdediging is beschadigd is uiet te bepalen. Zondagnacht dreigde te Leeuwar den een scheepje, waarin zich drie kleine kinderen te bed bevonden, terwijl de ouders bij een in de nabijheid liggenden schipper op bezoek waren, te zinken, ver moedelijk doordien er een lek in het scheepje was. Een politie-agent, die het angstgeschrei der kinderen hoorde, snelde er heen en kon, met behulp van den vader en eenige andere schippers,de kinderen uit hunne benarde positie redden. Het jongste, een kind van anderhalf jaar, was echter in bewusteloozen toestand. Het werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar het spoedig herstelde. Door den koster van de Groote of St. Laurenskerk te Rotterdam is een aan den kerkeraad gericht schrijven ontvangen, waarin de bedreiging geuit is, dat men de kerken der Ned. Herv. gemeente aldaar, door dynamiet zal verwoesten. Hoewel men niet vreemd is aan de gedachte, dat men met eene misplaatste grap te doen heeft, zijn de noodige maatregelen genomen en wordt de kerk voortdurend bewaakt. fitEen vermakelijke-, vergissing. Den 14 Dec. begaf een paartje zich naar het ge meentehuis te Meersen, ten einde aan gifte te doen van zijn huwelijk. De secre taris schreef de namen in en de twee trouwlustige jongelui gingen huiswaarts, meenende dat alles in orde wasimmers in de kerk waren de af kondigingen gedaan. Dezer dagen nu begaven het jonge paar, benevens verwanten en vrienden, waarvan enkele van tamely k ver waren gekomen, zich naar Meersen, ten einde het huwelijk burgerlijk te doen voltrekken. Maar daar wachtte allen een zonderlinge teleurstelling. Hun werd medegedeeld dat het huwelijk niet kon voltrokken worden omdat de wettelijke bekendmakingen niet waren geschied. Bij nader onderzoek bleek dat bruigom en bruid bij vergissing waren ingeschreven als sollicitanten voor de betrekking van gemeenteveldwachter. Het paartje zal nu nog twee weken moeten wachten. Inmiddels was het bruids maal gereed en alles voorbereid op een hu welijk. Men kan nu nog eens beginnen. Een vijfjarig meisje, dat naar school ging, werd Woensdag te Amsterdam in de Westerstraat door een vrouw aangesproken. 31 e zeide haar tante te zijn en het kind een eindje droeg. Toen de moeder der kleine, het kind van school haalde, bleek de ware oorzaak van de „tante". Het kind was van haar. bloedkoralen halsketting met gouden slot en van haar gouden oorbelletjes beroofd. Te Breda had een 66-jarige man in de Ginnekenstraat een Nieuwjaarsbezoek gebracht en stapte bij het heengaan op de trap mis, zoodat hij viel en het halsbeen brak. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Op welke manier men soms eigenaar van een huis kan worden, leert het volgende In een der koffiehuizen te Breda (de notarissen veilen en verkoopen daar steeds in „vergunningen") had de verkoop plaats van een huis, dat nogal zeer hoog was in gezet op het oogenblik, dat werd afgeslagen wordt do deur opengeworpen en hooren de aanwezigen met zware stem „mijn" roepen, de verkoop had dus plaats gehad, doch intnsschen was de bezitter van de zware stem op een stoel en daarna op den grond gevallen, waardoor men tot de ont dekking kwam, dat de „mijn" wat erg was „aangeschoten". JEvenwel, hij bleef de kooper. Te Harlingen kwam Woensdag een haas langs den singel de stad in, vluchtte bij een tapper, doch begreep dat hij daar verkeerd was, rende weer de stad in, door de jongens nagezeten, stortte zich in het vaarwater en werd door de bemanning eener boot bij de ooren binnen boord getrokken. De strijd tusschen beide colleges van kerkvoogden om het bezit van het kerk gebouw en den toren te St. Annaparo- chie begint in dadelijkheden over te gaan. Door het anti-classicaal gezinde college (sociaal democraten) is van den beheerder van klok en uurwerk de sleutel van den toren opgeëischt. Deze is evenwel geweigerd, waarop heden morgen de deur zat dichtge spijkerd. Des middags evenwel is door het classicaal gezinde college (modernen) de deur weder opengebroken en de klok geluid. Een landbouwer te Hoogwoud die Woensdagmorgen het spek van zijn varken wilde gaan zouten, werd onaange naam verrast, toen hij al de kuipen ledig vond. De politie doet ijverig onderzoek. Te Ruinerwold (Drente) is een boerenknecht doodgeschoten geworden. Er wordt aan opzettelijke moord gedacht, maar over de vraag door wien die zou gepleegd zijn, loopen de gevoelens zeer uiteen. Over 't algemeen is het tegenwoordig ge vaarlijk bij avond in de Drentsche dorpen te verkeeren, want haast iedere boerenknecht bezit een revolver en gaat 's avonds nooit zonder dat wapen uit. 't Schijnt daar zoo erg te zijn, dat het volgens sommiger bewe ren in de binnenlanden van Afrika veiliger is dan in de binnenlanden van Drente. Al gemeen wordt afgekeurd, dat trots de wapen wet, dergelijke vuurwapenen in 't bezit zijn van personen, die er niet veel goeds mede uitrichten. In de gasfabriek te Oudenbosch heeft op Nieuwjaarsavond een geduchte ontplof fing plaats gehad. Wegens een gebrek aan de leiding ontsnapte het gas en verspreidde zich met kracht in een gesloten lokaal. Een werkman, die wist dat er iets ha perde en de deur opende, had de onvoor zichtigheid licht te ontsteken, waarop een geweldige ontploffing volgde. De muren werden uit elkaar geslagen en het dak grootendeels vernield, terwijl de werkman met ernstige brandwonden naar het gast huis is overgebracht. Toen gisteren een echtpaar te Am sterdam bruiloft vierde, werd de bruide gom plotseling door een hevigen lachbui overvallen, die hem zoodanig aangreep, dat hij dood in elkaar zakte. Een wisselwachter te Amsterdam wien Dinsdag aan het station door een trein de linkerarm werd afgesneden, is aan de gevolgen overleden. Te Tiel viel de kapitein eener sleepboot in het ruim en bleef op de plaats dood. Uit Kampen. In de Kamper Couran' van Donderdag 4 Januari geven eenige dankbare kinderen, behuwd- en klein kinderen kennis van de l2Vrjarige echt- vereeniging hunner ouders en grootouders. Een ernstige brand ontstond op eersten Kerstdag te Guildford in de kerk. Een dei- koorknapen bekwam daarbij ernstige brand wonden, zoodat hij in het hospitaal moest worden opgenomen, waar hij eenige dagen later aan de gevolgen overleed. Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Buffalo (N.Y.) gemeld. Niet ver van Dunkirk stortte een personentrein te water, doordien de brug inzakte. Acht personen werden gedood en verscheidene gewond. Nabij dezelfde stad had nog een ander ernstig ongeluk plaats, door den dikken mist kon de machinist van den sneltrein de signalen niet onderscheiden en liep de trein op een zijlijn, waardoor een hevige botsing plaats had. Elf reizigers werden gedood en velen gewond. In verschillende kostscholen te Pe tersburg is de cholera uitgebroken. Dezer dagen kwam de wachtmeester Weidinger van den gendarmeriepost St. Wolfgang, op surveillance zijnde, aan een afgelegen boerenwoning in Rusbach, het eigendom van den welgestelden landeige naar Johann Eisl. Deze had een zoon, die 10 jaren geleden voor den krijgsdienst in aanmerking kwam, doch sedert spoorloos verdween. Men geloofde aanvankelijk niets anders dan dat de jonge man hier of daar ^ëïongelukt was, Wat door de ouders niet werd tegengesproken. De wachtmeester der gendarmerie Weidinger, vermoedde echter geheel iets anders, hij kende het echtpaar Eisl als trotschc en hooghartige lieden en vermoedde, dat zij, zich schamend over hun verlegen, blooden zoon, dezen uit den weg hadden geruimd. Tien jaren lang hield Weidinger een oog in 't zeil, zonder dat hij ook maar eenigen grond voor zijn vermoeden kon vinden, eerst zeer onlangs werden hem dingen bekend, die hem aan leiding gaven, zich direct naar de woning van den Rusbachschen boer te begeven en daar te gelasten, dat men hem Frans, zooals de jongen heette, onmiddelijk zou toonen. Aanvankelijk beproefde de boer zich er uit te redden door vol te houden, dat bij zijn zoon niet levend begraven hield, maar de wachtmeester liet zich niet met een kluitje in het riet sturen en dreigde dat hij het geheele huis zou laten doorzoeken, zoodat men wel genoodzaakt was hem mede te nemen naar een vertrek, waar het volkomen donker was en waarvan de deur stevig was gesloten. Toen de wachtmeester deze deur liet openen, vertoonde zich een alleraf- schuwelijkst schouwspel de nu dertigjarige Frans, voor 1U jaar een gezonde, krachtige jongeling, kroop, toen het daglicht, na 10 jaar voor het eerst, weder in zijn kerker viel, op handen en voeten naderbij, en richtte zich met moeite op. De ongelukkige stumper was geheel verwilderd, een ver warde zwarte baard reikte hem tot aan de voeten en de nagels van zijn vingers en voeten waren verscheidene centimeters lang en gehoel omgekruld, terwijl zijn lichaam overdekt was met vuil en ongedierte. Toen Frans wilde opstaan, zakte hij iueen, hij viel weder op den grond en kon niet meer staan, zelfs de voeten niet meer strekken. Het hokje, waarin hij 10 jaren lang was opgesloten, geleek volkomen op een zwijnen stal het was er koud en vochtig en ge heel donker. Een kist met stroo, dat vreeselijk onrein was, diende den onge lukkige tot bed. Als hij van honger schreeuwde, dan werd liem door een klein luik uit de keuken brood en water gegeven. Zoo leefde hij 10 jaren lang, zonder, zooals zijn ontaarde ouders het zoo gaarne hadden gewenscht, uit zijn lijden verlost te worden. De ongelukkige was zelfs volkomen bij zijn bewustzijn, toen men hem vond. De wachtmeester Weidinger sprak hem aan en vroeg hem„Kent ge mij „Ja", antwoordde Frans, „ge zijt een gen darm, ach, ik heb zoo'n pijn aan mijn knieën en aan mijn mond De rest van wat hij zeide, was nagenoeg onverstaanbaar. Een gorechtelijk onderzoek is gelukkig reeds ingesteld en gebleken is, dat ver scheidene personen uit de naaste omgeving van het echtpaar Eisl van de vreeselijke opsluiting wisten, doch daarin hoegenaamd geen aanstoot vonden. Voor de verpleging van den uit zijn graf geredden jongenman is nu zorg gedragen, terwijl de ouders zich binnenkort voor de rechtbank zullen hebben te verantwoornen. Woensdag 10 Jan. Kortgcne. 6 uurin De StadswijnkeMer door not. Roelof, een huis en erf Kaaistraat, vroeger slachterij van J. Timmermans,een moeshof, Thorendyk, van S. Rademaker. IVolfcrtsilijli, bij Mekaard door daurw. Hollmann, 10 uur, planken, enz., mangels- paardepeen, kant- en weihooi, mest, loopi varkens, biggen. Donderdag 11 Jan. '8 Heer Arcnilkkcrlic, b(j v.Eykeren door deurw. Hollmann, 11 uur, planken, latten, enz,, loopvsrkens, biggen. Dinsdag 16 Jan. Middelburg, Notarishuis, door not. Ver- hulst, voor firma v. Sbhaik, meubelen, droog werkhout enz.Inl. de Groot en Honditis. Woensdag 17 Jan. Goes, voor erven wjjlen mej. Paarde- kooper, 11 uur in de Prins van Oranje door not. de Ronde Bresser, 3 H. weiland en watergang in 's Heer Arendskerke1 H. 21 A. weiland, Dankershoek. En om8uui oen huis, erf en tuin, Kleine Kade, 710 c.A. Donderdag 18 Jan. («oes, half 11 voor wjjlen mej. Paarde- kooper door not. De Ronde Bresser, in De Prins van Oranje, chiffonnières, linnen- en boekenkast, salon- penant- en canapé, tafels, bloemtafel, stoelen enz. ledden niet toebe- hooren, mangel, glas- en aardewerk. Vlissingen, in café Baggerman door not. Bosch 7 uur lo een gebouw Gravenstraat beneden voor veigadoringen van het Leger des Heils ingericht; een huisBankertstaaat 180a groot 81 cA. 3o. de opstal van het gebouw met machinerieën, weegbrug, enz. aan de Zeilmarkt- Te zien 16, 17 en Is Jan. van 11-3 uur. Dinsdag 30 Jan. Ooslkapelle, in bosschen van West- hove door not. Loeff 11 uur, geslagen esschen- en elzen kaphout, takhout, olmenstamnn®! eikenboomen. Woensdag 31 Jan. middelburg, half 11 in het gerechts gebouw aoor den procureur van den eischer mr. C. Lucasse een huis en eif Seisweg 88 cA. Een huis daarnaast 35 cA. Eischer, B. Mejjer tegen J. Bosschaart. Donderdag 8 FEbr. ^■Middelburg, 1 uurin de Vergenoeging door den ontvanger der registratie en do meinen, verpachting voor 7 jaren schorgronm jacht en visscherii op Walcheren. Febr. Wnirerlsdijk, t uur bjj v0°. erven P. Koeman, de holstode, 39 H. door not. Pilaar. Maart. W| Hrabbendjjke, door diaconiearmen "V inschrijving een hofstede met 47 H. 85 75 cA. tiendvrij bouw- en weiland one Krabbendijko, Sehoro en lerseke. Middelburg, ook voor St. Laurens, 9,10, 11, 12, 16,17,18,19,23,24, 25,26,30,31 Januari 1, 2, 6, 7, 8, 9,13, 14,15,16, 20 21, 22, 23, 27, 28 Februari en 1, 2, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22 en 23 Maart. De belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatstgeplaatste goedkeu- ringsmerk, voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat de verificatie van gewichten beneden het gram (milligram gewichten) uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg geschiedt. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is: lo. met ingang van den 1 Januari 1894, onder dankbetuiging eervol ontslag verleend aan de heeren F. C. Stewart Schultz en P. J. Siegers, als leden der commiseie van toezicht op bet vervoer van landverhuizers te Ylissingen 2o. in hunne plaats tot leden van ge noemde commissie benoemd de heeren J. P. Vermaas, arts, on F. H. J. Wibaut, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen, en 3o. met ingang van 1 Januari 1894 tot leden van voornoemde commissie herbe noemd, de met het einde van 1893 afge treden leden, zijnde de heeren Jos. van Raalte, J. Wilkens en J. C. de Ruijter de Wildt. Goes. De gemeenteraad benoemde Donderdagavond tot wethouder, vacature Ochtman, bij 3e stemming den heer W. F. K. Lenshoek met 6 stemmen tegen 4 die opi den heer M. de Jonge Jz. waren uitgebracht. De heer De Kater, consul vau België te Brouwershaven, heeft als zoodanig eer vol ontslag aangevraagd. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Febr. a. s. benoemd tot directeur van bet Rijkstelegraafkantoor te Middelburg F. Versloot, thans directeur hij het Rijks telegraafkantoor en brievengaarder aan den Hoek van Holland. Bij kon. besluit is met ingang van 1 April, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmend P. C. van Stappen te 's Gravenhage, geboren te Zierikzee. Do Jongelingsbode verdeden jaar tot weekblad geworden, blijkt steeds meer gelezen en gewild te zijn. De redactie ziet zicli verplicht met Januari e. k. tot belang rijke vergrooting van bet blad over te gaan. Hoewel bet nu alzoo 8 pagina's druks wordt blijft de prijs dezelfde f 1.75 pier aar. Dat het blad aan belangrijkheid zal winnen, verzekert de uitbreiding of toevoeging van rubrieken voor Letterkunde Zending, Maatschappelijke toestanden, Kro niek enz. Ook de medewerking, die de commissie van Redactie, uit het hoofdbestuur van het Ned. Jongelingsverbond, zich wist te verzekeren blijft waarborg, dat niet alleen voor den kring der Jongelingsver. doch ook voor velen daarbuiten, de inhoud deugdelijk en belangrijk zal wezen. Onder de namen der medewerkers vinden wij toch die der heeren Ds. A. Brummel- kamp Jr., Dr. F. E. Daubanton, Ds. W. H. Gispien, Dr. F. van Gheel Gildemeester, Prof. A. H. de Hartog, A. J. Hoogenbirk, Dr. A. J. Th. Jonker, Ds. D. J. Karres; P. J. Kloppers, W. J. J. Koole, Ds. C. L. Laan, Jobs van't Lindenhout, T. M. Looman Ds. C. R. van Lelii veld, Ds. P. J. Moeton, W. van Oosterwijk Bruyn, A. Rademaker, Ds. S. Ulfers en anderen. Uitgever is de heer C. C. Callenbach te Nijkerk, die gaarne op aanvrage een ex. ter kennismaking zal zenden. Door den kantonrechter te Goes zijn benoemd in de commissio van aanslag in de bedrijfsbelasting voor Cortgene de heeren C. Bchuilwerve, gemeente-secretaris, en A. A. Kuiper Boone, gemeente-ontvanger, bei den te Cortgeneen voor Goes de heeren M. de Jonge Jz., koopman, en G. H. van der Meer Mohr, kantonrechter-plaatsvervan- ger, beiden te Goes. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijpskerke de heer C. Waardenburg, cand. te Oud Beijerland. Prof. de Cock die, zooals wij reeds gemeld hebben, dinsdag overleed, was de zoon van wijlen ds. de Cock van Ulrum, en beeft met zijn ouders al het leed en den smaad der „afscheiding" gedragen. Van wege zijne zwakke gezondheid heeft hij geen geregelde Universitaire opleiding kunnen genieten. Toch was hij reeds op jeugdigen leeftijd ingeleid in het dienstwerk der Christelijke Afgesch. Ger. Kerk en diende achtereenvolgens de gemeenten Pekela, Appingedam, 's Hertogenbosch en Kampen. Toen in 1854 de Theologische School tc Kampen werd opgericht, werd H. de Cock met de heeren Van Velzen, Brummelkamp en de Haan, tot docent benoemd. Sedert beeft bij die school trouw gediend, niet alleen als leeraar, maar bo venal ook als vaderlijk vriend der studenten. Veel verliest de Kamper School en de Volgens Van Alphens Kerkelijk Hand boek bedraagt het aantal vacatures in de Ned. herv. kerk 370geref. kerken 249 doopsgezinde gemeenten 26luthersche kerk 5 Waalsche kerken 4. Tot hoofd der weldra te openen chr. school te Grijpskerke is door het bestuur benoemd de heer J. J. Leijs, onder wij zei- te Doetinchem. 5. Utrechtse ie Zendingsvereeniging. De Zendelingen op Boeroe Br. Hendriks en BiStorin deden een tocht, ten einde een paai- land-treken te veikeuuen, waarheen zjj den arbeid wenschen uit te Dreiden. De Islmn wint ook hier veld. Er zjjn hier Mohammedanen, die bun huis schoonmaken, Wanneer Chrieteiien 't door hunne ir.tred «onireiiiigd» hebben. Toch zjjn er stammen die de Halve Maan niet huldigen willen, maar wel een goeroe ^helper van een zendeling; in hun midden weiisd.eo- De BB. vonden in een paar huizen van Heidenen kleine prauwtjes met turksche tarwe, «die den gersten der afgestoi veneu tot proviand moesten dienen, wanneer de lieden op zee gaan om te visscben». Op vijf plaatsen bleek plaats voor een goeroe te zijn. Br. Storm, die 4 April 1892 zijn werk aanving, mag reeds nu van eenige vrucht spreken. Een man, die vroeger 2 vrouwen bezat, verloor er ééne door den dood in 't kiaambed. Ook 't moederlooze kind, door Zr. Storm opgenomen, stiei f. Een en ander maakte op den man een indruk ten goede Br. Storm kon verhin deren, dat hij eene andere tweede vrouw nam. Hij gaal thans ter catechisatie Indien de finantiën 'tgedoogen, hoo,.tde Utr. Z. V. 't volgend jaar ha>-en oudsten kweekeling Van Hasselt riaar Nieuw Guinea Ie zenden, om door zjjn v der, wien hjj later hoopt op te volgen, tot den arbeid ingeleid te worden. Ook wenscht zij en hiertoe worden voorbereidselen getroffen eene Zending op Zuid Celebes te beginnen. De B li Metz en Van der Roest zgn 13 Aug. j I. op Nieuw Guinea aangekomen. Br. Hendriks bezocht de school van den eersten, door hem gevorinden helper. Hjj kon over de vrucht van diens onderwijs te vreden zjjn. Eigenaardig, dat de leerlingen meest jongens zijn; de meisjes worden reeds als kinderen voor een aangewezen man be stemd en mogen dien daarom niet zien 1 Ook acht men loeren voor meisjes minder noodig. Tegenover de gunstige ervaring met dezen helper staal eene zeer ongunstige, üe helper te Bobo moest wegens onzedelgkhei i ontslagen worden. In dit ja-ar kwam op Boeroe eenm ial een geval van koppen snel len voor, waarschjj lijk door vreemdelingen, want de Boeroerieezen hebben, zoover be kend, «leze gruweljjke gewoonte niet. Vervolging der Christenen in Japan- De mail uit Japan brengt bijzonderheden omtrent een nieuwen aanval op de zende lingen in de straten van Tokio, waar de geestelijke Shaw en vrouw onlangs door een volksmenigte aangerand en mishandeld werden. Ditmaal was het oproer aange stookt door de Buddhisten, die een Chris tenkerk aanvielen far wijl daar de dienst in vollen gang was. Een aantal gemaskerde lieden met bijlen en knuppels gewapend, stormde het gebouw binnen, en terwijl de menigte daarbuiten venstens en deuren stuk sloeg, vernielde de bende binnen het gebouw ai wat onder haar bereik kwam en verwondde verscheidene kerkgangers. Het geweld werd niet gestaakt, voor het gebouw tot een puinhoop was vernield. Als oorzaak van het gepleegd geweld wordt genoemd verbolgenheid onder de Bnddhis- tische geestelijken het om toenemend aantal Christenen in de hoofdstad. Niemand werd gearresteerd. Deze vervolgingen zijn wel geschikt om de „verdraagzamen* van het parlement der godsdiensten te Chicago te ontnuchte ren. Wat dweepte men daar niet met dien JapaneescRen heidenschen priester, die zooveel kwaad van de Enropeesche mo gendheden en de Christenzendelingen wist te vertellen en vooral de laatsten schan delijk belasterde. Die fanatieke heiden, wiens collega's thans de aanleggers zijn der aanvallen op de Christenen word te Chicago toegejuicht, toen hij aan zijn haat tegen het Christendom des Bijbels lucht gaf. Nederlander. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens belemmeren van handelingen door een amb tenaarJ. W., 21 j., arbeider, Driewegen, tot 7 d. gev. straf beleediging van ambtenaren L. B. H., 20 j., vrachtrijder, Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arendskerke, tot 7 d. gev. straf overtreding der drankwet en wederspan- nigheidC. R., 32 j., arbeider, Goes, tot 45 d. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. k. overtreding der drankwet en beleediging van een ambtenaar: J. de K., 57 j., sjou werman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf en f3b. s. 3d. h. diefstal: A. O., 20 j., dienstbode, Goes, tot 7 d. gev. straf, en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 2