NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jhr. mr. A. F. de Savorniü Lohman, tetifag 6 ItMatt. flclttó laargimg. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. 1894. lo. 41. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De verschillende antirevolutionaire kiesvereenigingen in het kiesdistrict Goes hebben met groote meerderheid van stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer den heer die de candidatuur heeft aanvaard. De Zeeuw steunt krachtig deze nommer te ontwikkelen. candidatuur, op gronden in dit DE VERKIEZING TE GOES. Van allo zijden werd dezer dagen de wensch vernomen dat de zetel van wijlen den heer Keuchenius moge vervuld worden door iemand zijner waardig. Velen in het district Goes, maar ook velen elders beweerden dat de opengevallen plaats toekwam aan den oud-vriend en medestrijder van den overledene, aan jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Ook de kiesvereenigingen namen een dergelijk besluit; een met den liartelijken wensch er hij dat de candidaat ten slotte termen zal kunnen vinden om voor do kieswet te stemmen. Daartoe moet echter eerst het bekende grondwettig bezwaar in behandeling komen. Een punt, waarover wij van stonden aan ons oordeel hebben teruggehouden. Van rechts-quaesties hebben wij geen verstand. En reeds in 1892 schreven wij 't (zie ons nommer van 24 November): „In die dagen moge het onzen vrienden gegeven worden zoodanig te manoeuvreeren dat nog menig goed beginsel worde binnen geloodst en nog menig kwaad geweerd of in de uitwerking getemperd worde". Onvoorwaardelijk, met alle antirevoluti- oneiren in den lande voor een zoo ruim mogelijke kiesrechtuitbreiding, is het ons van onzen candidaat hekend dat hij het onstaatkundig vinden zou zich tegen de kieswet te verzetten. Die ons er aan herinneren dat hij den 20 Maart van het vorige jaar ons waar schuwde om onze kracht in deze uitbreiding niet te zoeken, deden hem daarover niet iets nieuws zeggen. Niemand der onzen zoekt er zijn kracht in, of verwacht van het stembiljet heil voor zijn armen medebroeder. De liberale pers doet haar best om te bewijzen dat deze eerlijke en bekwame antirevolutionaire staatsman onze candidaat niet zijn kan. De beslissing hieromtrent is echter aan de antirevolutionaire kiezers van het dis trict, die wel zullen bedenken dat de strijd niet gemakkelijk zal zijn. Het staat weer twee tegen een. Roomsehen en liberalen stelden den heer Stigter, een man die nit het beginsel der revolutie leeft, terwijl de heer Lobman vanouds de pleitbezorger is der christelij ke historische beginselen. Getuigde Groen eens omtrent Keuche- ninsaan zijn naam hangt het hart van bet christenvolkaan Lohmans naam hangt bet hart van een groot deel van het christenvolk. Van het christenvolk, ook in onze om geving. Natuurlijk hadden wij liever gezien dat de heer Lobman zich in onze voorstelling en m de voorstelling van een groot deel der kiezers, ten opzichte van het kiesrecht had kunnen vinden. Doch wij hebben onze christen-staats heden te lief. Zij zijn te dun gezaaid om or niet hoogst zuinig mede te zijn. Wij "wensclien henj in eere te houden en te toonen dat het geen holle klank was, Wanneer wij herhaaldelijk den wensch uitspraken, dat Lohman weer spoedig een Plaats mocht hebben in de tweede kamer, W'aai' hij thuis behoort. Beteekende dit zeggen gelijk de lïbe- J1 ons willen opdringen, dat hij wel in de tweede kamer zitten moest, maar au wij er hem niet brengen moesten dan zou hij er natuurlijk nooit komen want dezen regel zouden de liberalen ons ook in andere districten laten toepassen en zij zouden er hartelijk om lachen, als wij op die wijs een onzer beste staatslieden uit de Kamer hielden. Want zij zouden hem er nooit brengen. En daarom voor de kieswet, mits in christelijk liistorisclien zin gewijzigd wat aan onze vrienden in de Kamer best is toevertrouwd, stemmen wij Dinsdag a. s. als een eenig man op onzen antirevolu tionairen candidaat, die nog onveranderd staat op den bodem van ons Program en van het „Program van Actie onzer partij": het huismanskiesrecht in de richting van het amendement Mackay verdedigt en in aansluiting aan de antirevolutionaire Ka- merclub, waarin hij jarenlang voorzitter was, onder Gods genadigen zegen, veel goeds moge tot stand brengen. Gaarne geven wij hierbij nog het woord aan een medekiezer in liet district, een man uit het volk, die ons het volgende manifest ter plaatsing zond. Kiezers in het Hoofdkies district Goes. Een zware slag heeft U, en met U ons ganscke land getroffen. Onze afgevaardigde naar 's Lands Ver gaderzaal, onze onvergetelijke Keuchenius, is ons door den dood ontvallen. Een maan denlang, schier ondragelijk lijden sloopte de laatste krachten van zijn veelbewogen, voor ons, voor ons Vaderland en zijne Ko loniën zoo dierbaar leven. Hoe herinneren wij ons nog zijn moedig en krachtig optreden in het belang van vrijheid en recht, bovenal waar het gold de eer en de majesteit zijns Heeren, Wiens wil en wet hem hoven alles heilig was, trots smaad en hoon die hij, zijn leven lang, van vijanden en halve vrienden had te verduren. Hoe gaarne hadden wij dezen edelen staatsman nog een wijle behouden Intnsschen Gods wil bleek anders te zijn; en wij hehooren Hem te danken, Die ons in dezen man zoo veel, een tal van jaren lang, heeft geschonken. En, is hij nu van zijn post afgelost, en geroepen tot Hooger leven, aan ons blijft de taak om, ieder voor zijn deel, mede tc werken aan de belangen van het ons aUen zoo dierbare Vaderland. Op 9 Januari, dit is dns a. s. Dinsdag wordt gij opgeroepen om de opengevallen plaats weer door een man uwer keuze te doen bezetten. Voorzeker geen gemakkelijke taak, om een opvolger aan te wijzen van een man als wijlen ons geacht Kamerlid moeielijker nog voor den gekozene om diens plaats waardiglijk in te nemen In de meeste gevallen zou dit dan ook hijkans onmogelijk zijn. Gelukkig echter kunnen wij thans uw aandacht op jemand vestigen, op een an deren beproefden Christen-Staatsman die jaren lang, door woord en daad getoond heeft zich dooi' dezelfde beginselen te laten leiden als de ons nu ontvallen afgevaar digde het is diens vriend en onze vroe gere vertegenwoordiger, de oud-Minister thans Lid der le Kamer. Een oude bekende dus, die u heden wordt voorgesteld. Veel van hem te zeggen zal zeker wel overbodig wezen. Wie uwer die hem niet kent uit woord of schrift, dien flinken, door vriend en vijand om zijne bekwaamheid geprezen Staatsman van den eersten rang Herinnert U zijne kloeke pleidooiën voor de vrije Christelijke school, de school met den Bijhei; zijn optreden tegen den vaccinedwang en zoo veel andere za ken, ons staatsbeleid betreffende meer. Kiezers wij vertrouwen dan nu ook vast van xx dat ge, vooral nu u zulk een can didaat wordt aangeboden, die steeds pal stond voor onze beginselen, altijd trouw op zijn post was, en met zoo rijke talenten is begiftigd, dat ge met beslistheid zult opkomen tegen de liberale en voor do chr. historische beginselendat ge in grooten getale ter stembus zult komen en eenparig uw biljet invullen met den naam van onzen oud-afgevaardigde, den uitnemenden Chris ten-staatsman Wat is „sturen in democratische richting"? Ter aanvulling van hetgeen De Midd. Crt. uit ons nommer van 1 Juli 1893 ter bestrijding der candidatuur j Lohman over nam, geven wij uit datzelfde nommer het geen aan de aanhaling iB voorafgaande, en strekt tot aanbeveling dezer eandidatuur. „Het is waar dat democratie volksregeering beteekent. Maar volksregeering ligt op den weg der revolutie. Om haar is 't ons niet te doen maar wel om verbreeding van den volks invloed, zoodanig dat ook de lager ge plaatsten dien invloed in goeden zin kun nen doen gelden. Of, gelijk De Staadaard het dezer dagen uitdrukte, dat het volk meer en meer in al zijn rangen en standen ga deelnemen aan de publieke zaak. In onze kringen geschiedt dit reeds in zaken die de plaatselijke kerken en chris telijke scholen rakenhet wordt voorbe reid door de wet op de Kamers van Ar beid en zoo moet het voortgaan tot deze democaatie, gelijk zij van christelijk-histo- rische zijde wordt benut, zich op elk ter rein heeft doen gelden. Yoor deze christelijke democratie is door onze antirevolutionaire staatslieden al sinds jaren geijverd. Heeft niet Groen van Prinsterer reeds in dezelfde richting gestuurd door te breken met zijne vermogende vrienden, zoodra hij inzag dat zij, in de omarming van het conservatisme bezwijkende, ons volk in den ondergang zouden hebben meegesleept Hebben niet Keuchenius en De Savor nin Lohman steeds geijverd voor verbrce- ding van den volksinvloed, en heeft onze Lohman niet getracht zijne vermogende, aris tocratische vrienden voor dat denkbeeld te winnen, hun sympathie in te boezemen voor den strijd van dat volk om deszelfs vrij heden, en zijne wetskennis en staatsmans kunst in de schaal geworpen om voor den minderen man, ook voor het volk achter de kiezers, recht te zoeken En varen wij al niet sinds jaren in den zelfden koers Op schoolgebied strijdende voor het be ginsel de school aan de ouders. In zake de kerken het streven om de geheele gemeente te kennen hij de behartiging der stoffelijke en geestelijke belangen, zoodat zelfs het machtigste lid niets meer te zeggen heeft dan de geringste bedeelde. Wat betreft het kiesrecht is onze lens: loslating van het denkbeeld van bezitbre king met den sleur om iemand tot het uit brengen van zijn stem bevoegd te verklaren, wanneer hij maar een zekere som in do belasting betaalt. Op het gebied van deu arbeid zijn wij strijdende voor betere loonsregeling, voor betere verhoudingen tusschen werkman en patroon; voir een goed arbeidscontract. En op maatschappelijk terrein vragen wij tal van verbeteringen, zoodanig dat de inzin kende werkmansstand met behulp van de burgerstanden zich kunne opheffen uit zijn moeilijke positie en in zijn stand hersteld, daarin staande blijve. Dit alles is sturen in democratische rich ting. En nu is de uitbreiding van het kiesrecht een stap in diezelfde richting. Of nu het ideaal eener gezonde kiesrecht uitbreiding in de wet van den minister Tak moet gezocht worden, wagen wij niet te heslissen. Toch is het ontegenzeggelijk waar dat door zij het ook gewijzigde aan neming dezer wet vele verbeteringen kun nen voorbereid worden". Sociaal-democraten. De Sociaal-Democraten onderscheiden zich onder meer vooral door drie ken merken 1. hun haat tegen eiken gods dienst, 2. hun droombeelden van een toe- komstigen geluksstaat, en 3. hun streven naar revolutionair geweld. Door hun afkeer van eiken godsdienst trachten zij het geweten des menschen te brengen in dien toestand, waarin de apostel Panlus zegt, dat het als met een brandijzer is toegesohroeid. Alle besef van verantwoordelijkheid aan God wordt met voeten vertreden. De mensch wordt dan tot alles in staat en zelfs de sluipmoord van Osch werd dan ook reeds door socialistische bladen in be scherming genomen. Het is allerminst democratisch in den goeden zin, maar het wil de algemeene zelfverlaging voor alle menschen tot dier lijke razernij met een tot het uiterste verharde consciëntie. In de tweede plaats kenmerkt het so cialisme zich door zijn toekomstigen ge lukstaat, waarmee zij de menschen tot zich trekt en hun gouden bergen belooft. Hetzelfde wat ook vóór de Fransche revolxxtie gedaan werd. En wat is er van den toen voorgespie- gelden gelukstaat geworden Stroomen bloeds, moord en geweld, ty- rannie en verdrukking en anders niet. In de derde plaats kenmerken de soci alisten zich door hun streven naar revolutie, het schrikkelijkste dat er over een volk ooit kan gebracht worden. Alle veiligheid zal dan verdwijnen, de schuldige met den onschuldige worden vermoord, de sluwste en gemeenste houdt het 't. langste nitaan moorden en branden geen einde, totdat een geweldenaar met machtigen arm het in beroering gebrachte volk bedwingt. Zxxlke demoeraten als de Sociaal-Demo craten zijn, zullen niets dan onheil en verderf aan de volksmenigte kunnen bren gen, zoolang zij op dien weg voortschrijden. En toch winnen de Sociaal-Democraten steeds aan macht en getalssterkte. Het aantal der socialistische bladen, die geregeld verschijnen, bedraagt reeds meer dan tien. Waarom is er dan niet meer leven, niet meer bezieling onder de Christenen, om door Christelijke volksbladen een anderen geest onder onze armere medemenschen te brengen Waarom steunen zoovele Christenen door hun stilzitten de Sociaal-Democraten Volksctv. App.) Christophilus, keurig net xxitgevoerd Jaarboekje voor 1894, van de Christelijke Jongelingsvereenigingen, bevat onder meer een lezenswaardige bijdrage van den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, over Zelfverloochening. De Dankdag in Amerika. In het Amerikaansche blad, de Volksvriend lezen wij, zegt De Boodschappervan den Dankdag Z ij n geschiedenis. De Dank dag is eene eigenaardige Amerikaansche instellingin andere landen, als bijv. in Nederland, heeft men ook wel eens vast en bededagen, maar die zijn plaatselijk, en keeren niet van jaar tot jaar terug, als onder ons. De Dankdag heeft dan ook eene A m e- kaansche geschiedenis: hij is ontstaan, in zijn wezen, onmiddellijk met de aanlanding van de „Pilgrims" in 1020; biddend waren zij uit Engeland, en later uit Nederland weggegaan en toon ze, na veel dohherons en worstelens, eindelijk op 21 Dec., in het oord van Niexxw-Enge- land aankwamen, was het hunne eerste werkzaamheid, om, neervallende, God te erkennen, en de wouden van dankliederen te doen weergalmen. 's Jaars daarna, hij de inzameling van den eersten oogst, zonderde de Gouv. Brad ley een dag af, om erkentelijkheid en dankbaarheid aan God uit te drukken, en zoodoende was het voor een tijd eene meer of min geregelde gewoonte, om jaarlijks een Dankdag voor het gewas te bepalen doch dat gebruik beperkte zich meestal tot de Nieuw-Engeland Staten. Gedurende den oorlog der Onafhanke lijkheid, nu 118 geleden, werd er, echter, een dag vastgesteld door het Congres. Na de aanneming van de Constitutie, of Grond wet, deed George Washington aanbeveling van zulk een dag en na hem werd het af en toe gedaan door zijne opvolgers, maar er was geen geregelde en onafge- brokene instelling van dien aard. Gedurende den Burgerooi'log, werd er van tijd tot tijd door president Lincoln een dag van dankzegging, voor bijzondere overwinningen door de Noordelijke tx-oe- pen behaald, uitgevaardigd en van dien tijd af aan heeft dc geregelde Dankdag zijne plaats ingenomen in de rij der Na tionale dagen hij wordt door de lengte en breedte van dit groote land met Gods dienstoefeningen, met familieherinneringen, en inet het rondzenden „van deelen aan degenen, voor wie niets bereid is," met blijdschap gevierd. Z ij n b e t e e k e li i s. En nu moge het waar zijn, dat er bij velen weinig aan de eigenlijke beteekenis van den dag wordt gedacht, zoo is het toch eene heerlijke gedachte, dat wij, van regeeringswege, eenmaal des jaars uit- genoodigd worden 0111 ons voor liet aange zicht des Heeren te stellen, en Hem te er kennen voor zijne menigvuldige zegeningen, tegelijkertijd Hem om de voortduring van Zijne gunst smcekende, en onze zonden, waardoor we die gunst verbeuren, be lijden. „Het is eene grootschc gedachte, wan- meer men zich een matig volk voorstelt, knielende voor zijnen God." Wel is waar dat maar een klein gedeelte van de volks massa zich naar de bedehuizen wendt wel is waar, helaasdat duizenden alleen aan vermaak en genieting zich op dezen dag wijden, zonder misschien eene enkele ge dachte hemelwaarts te laten gaan. Maar in elke plaats, door het gansche land, wordt toch getuigenis gegeven dat God regeert dat Hij zegent; dat van Hem alle goede gaven en volmaakte giften afdalen. Het strekt ten bewijs dat wij, met al onze ge breken, als eene natie, den God onzer vaderen, toch nog geen „vaarwel" hebben gezegd. Als een groot en gezegend volk erkennen we Hem, „Die ons van den hemel goed doet, ons regen en vruchtbare.tijden gevende en onze harten vervullende met spijs en vroolijkheid." In honderd duizenden van woningen, en op duizenden van kansels zullen deze woox'- den van den President gelezen worden, en als uitgaande van de hoogste uitvoerende macht in dit land, en dit beteekent veel; „Ofschoon het volk van de V. S. van Amerika eiken dag met lof en dankzeg ging behoort gedachtig te zijn der Godde lijke goedheid en barmhartigheid, is hot passend dat een dag in elk jaar bijzonder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1894 | | pagina 1