COLORADO. Z E N D1N G. Gemengde Berichten. Waar blijft gij met het veto der C. J. V. in dit geval En waarom die moeilijkheden gezocht als gij er buiten kunt blijven? Laten toch Kerk en C. J. V. niet in elkaar opgaan. Gene staat boven deze krachtens haar aard. De referent had geen gemakkelijke taak te weerleggen wat zich daartoe niet leende. En men zou het hebben over de leiding in de Jongelingsvereeniging. Een korte en zakelijke inleiding volgde nu over de noodzakelijkheid van ringformatie. Nu wij van de methodisten zijn verlost moeten wij ons ook in dit opzicht gereformeerd inrichten. De taak der ringen werd aange wezen. Doch een groote min ierheid bleek niet lijp voor diepere behandeling der zaak. Men zag er 't nut niet van in, achtte de taak der C. J. V. van te grooten omvang genoeg; vreesde dat de ringen in zaken van de «prov. Afdeeling» zouden komen; of vond dat in de bestaande ringen mits op het terrein der zaken blijvend, best «gerefor meerden» en «methodisten» konden blijven saamwerken. Terwijl de inleider vooral overleg met de predikanten aanbeval, teneinde een ring tot stand te roepen, verklaarde een der aanwezige predikanten zich nog te weinig op de hoogte. vond wel iets kerkelijks in de zaak. Kerkeraden, Classis, Provincie, Synode C. J. V., Ringen, Afdeelingen, Bond. De inleider zal bij een volgende gelegenheid deze zaak, die overigens geheel op den. weg der C. J. V. ligt, nog wel eens dienen toe te lichten. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken de heer M. de Jonge Jzoon bleek met 10 stemmen tegen 4 op Ds. J. v. d. Velden, tot bestuurslid (vacature J. de Koning Jr.) verkozen te zijn werd het samenzijn, dat door den voorzitter met gebed geopend was, door den secretaris met daukzegging gesloten. De collecte bracht 6V2 gulden op. De minister van financiën big kt meer en meer, ook in de kringen zijner eigen vrienden te zijn tegengevallen. Naarmate zijn roem in het buitenland stijgt, naar die mate verbleekt die in zijn eigeh vaderland. De suggestie waaronder de Kamer door hem gebracht was, tijdens de behandeling der vermogensbelasting, schjjnt haar ont- weiking verloren te hebben. De liberale bladen, die 't den antirevolu tionairen kwalijk namen dat zij tegen die belasting stemden, dewijl het noodzakelijk complement er van, de bedrijfsbelasting niet tegelyk kon worden ingevoerd, zijn nu wat kalmer in hun lof over de groote daden van dezen minister. Het Centrumblijkbaar door een lid der tweede kamer ingelicht, zegt er or.der meer dit van «Zelfs de halfgoden in de Kamer durven hem brutaal te lijf gaan. Sic transit gloria mundiZoo vergaat de roem der wereld. m heeft ook wel wat verdiend. De tegenslag in de vermogensbelasting bewijs dat zelfs minister Pierson zich vergissen kan mag hem wel niet worden aangerekend, maar in zake de personeele belasting heeft de groote man wel het een eo ander op zijn kerfstok. Het onbeperkt vertrouwen is voor altijd geschokt.» En zal dit zoo vragen wij er op beteren als straks de bedrijfsbelasting zd worden ingevorderd? Onder dagteekening van den 12 Decem ber 1893 ontving De Nederlander uit de Hollandsche kolonie Rilland, heden een schrij ven van den heer 8. Hartog, waaraan wij o. m. het volgende ontleenen. «De oogst is erg tegengevallen. Oordeel zeil. Er is verkregen van af 5 tot 15 bus. hels per acre. Dit is hoogst gering. Kloos termans deel was 5 bushel. Deze oogst is veel te min en toont dat de grond te arm is om den arbeid van den farmer te loonen. Nu is Ds. Bode hier om ons weg te hel pen. Kloosterman en de Sjaardema's gaan naar Pella (Jowa). Van der Beek is eenigen tijd geleden daarheen getoogen. Moerman gaat naar Firth (Nebraska). Mulder naar Órarije-City, Schutte en Louws naar Ackley (Jowa), Zwier, hoogstwaarschijnlijk naar zijn broeder in New-M"xico. Polderboer naar Par- kersburg (Jowa', Boone naar Wisconsin, Vos en Cornelissen gingen eenige weken geleden naar Luctor (Noord-West in Kan sas) ongeveer 600 mijlen van hier. Mijn zwager en ik hopen met onze familieleden ook daarheen te gaanwellicht over 3 weken. Daar staat Üs Bos, dien wij hier reeds hebben ontmoet, 't Schijnt daar een goede streek te zijn, 't land ligt daar niet zoo mooi vlak als hier, het is hobbel achtig. De plaats gaat vooruit en heeft 2 Protest, kerken. Nu kunnen onze familien elkander blijven en ons dunkt, dat het juist een goede plaats is om aan den gang te geraken. Wat we er zullen ontmoeten weten we natuurlijk niet, maar 'tis te hopen dat we daar meer voorspoed zullen beleven dnn in de San Luis Valley. Mr. Verburg denkt nu ook met ons te' vertrekken e n wanneer dit het geval is zal Heersinck ook wel spoedig volgen, denk ik. De transportatie zal in 2 gedeelten geschie den, de eerste 13 dezer en de 2e waaronder ook wij en mr. Verburg behoorenden-j kelijk inde eerste week van het volgend jaar.»' Jan v. Dalen is nu ook naar Luctor. De beide Boxums zullen wellicht ook naarj Luctor gaan. Van Lummel, de onderwijzer Zjjlstra, G.^ v. Dalen zijn eenigen tijd geleden per wagen naar Nepesta tbij Pueblo) verhuisd. Het weder is hier sedert langen tijd heel schoon. Midden op den dag is het zelfs warm, 's nechts vriest het hard. Het steunt er aan om onze goederen te ver- koopen in dezen tijd, zoo hard«geen geld is al wat mon hoort. Evenwel moet men verkoopen. S. Hartog. Voegen wij hier by, dat De Standaard van Grandrapids twee brieven bevat 0. a. een door Van Lummel, gericht aan den heer J. de Kruijter te Grandrapids, welke brieven dezelfde mededeeling behelzen. Van Lummel schrijft 0. a. nog dat hij thans te Nepesta (Col.50 cent daags verdient, een kleinigheid die verzoet wordt door de hoop, dat hij daar den ganschen winter werk zal vinden. Ook schrijft v. L. dat al de emigran ten, met uitzondering van Verburg, al hun kapitaal hebben verloren in het «paradijs van Colorado», het «Italië van Noord- Amerika». Rf.d. Zeeuw. 29 Dec. 93. Benoemd tot burgemeester: van Krom menie de heer mr. J. Walig: van Hulst de heer F. J. L. M. Van Waesberghe; van Stoppeldijk en Boschkapelle de heer B. J. B. Van Sonsbeek. Bij kon besluit is benoemd tot 2en luitenant bij de dienstdoende schutterg te Zwolle H. L) >ijer, vroeger 2e luit. bij die te Middelburg. En is op verzoek eervol ont slag verleend aan mr. J. v. d. Lek de Clercq als arrondissements-schoolopziener te Mid delburg. Tolen De antirev. kiesvereeniging «Eiland Tulen» heeft met groote meerderheid tot candid at gesteld voor de verkiezing van een lid der tweede kamer den heef jhr. inr. A. F. de Savornin Lohman. Wemeldinge Dea. r. kiesvereeniging alhier heeft met algemeene stemmen den heer Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, oudminister candidaat gesteld voor de tweede kamer Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Ds, G. H. Blanken te Zieiikzee staat op het drietal naar Winschoten. Beroepen te Zwartsluis ds. J. P. v. Melle te Renswoude. Amemuiden. Benoeming notabelen. Aftreding W. Meulmeester, R Schroevers en C. Willeboordse. Beide eersten werden herbenoemd: de laatste kwam in herstem ming met J. Schroevers Bij de herstem ming werd ook hij herbenoemd met 54 van de 85 stemmen. In de vacature J. Buijs is gekozen P. v. Hemert. Geref. Kerken. Tweetal te Ainemuiden ds. J. H. F. Gangel te Aalten en ds. F. W. J. Wolf te Axel. Aangenomen naar Poortvliet door ds. K. Stel ma te Strijm 1. Nederlandsche Zëndingsr.erce niging. 't Orgaan van December geeft eenige nadere mededeelingen over Je laatste 00 en bukken en het verscheiden van Br. Atze Dijkstra te Tjeribon, die plotseling aan zgnen arbeid ontiukt werd, juist nu hij eenige vrucht begon te zien, «op zijn werkend wachten en wachtend werken.» top 7 Oct jl., juist den vierdag van zijn30-jarig huwelijk met de vrouw, die hij thans als weduwe met zeven zinderen waarvan vier nog te haren laste achterlaat). Eene beroerte of eene aderbreuk in de hersenen maakte in enkele uren een einde aan zijn leven, hier op aarde. In 1840 te Heerenveen geboren, arbeidde hg ruim 29 jaienophet zendingsveld, In dieust van de Ned. Z. V. die hem met diepe smart heengaan zag, beseffende, hoeveel zij in hem verliest. Schenke de God aller vertroosting èn zijiier weduwe en zijner kinderen, èn zgner deelnemende Gemeente, èn der Zendings vereeniging, wat zij behoeven, om ook in dezen slag de trouwe hand eens Vaders op te merken, die «slaat, maar zijne handen heelen». Br. L- Tiemersma te Tanggeran meldt van uitbrei ing zijner Gemeenten door toe treding van onderscheidene nieuwe leden. Van een dezer liepen de kinderen, 2jongens, weg, toen hij besloot Christen te worden, doch hij zocht ze op, sprak en bad met hen, en de Heere zegende zijn pogen. Ze keerden terug Een bijna afgevallen Christenmeisje te Tjikoeja werd gelukkig bijtijds tot de Gemeente teruggeleid. Terzelfder plaatse is een man die, ziek en verlaten, door de Christenen is opgenomen en nu doch eerst moet hg geheel hersteld zijn gedoopt wil worden. Zijn uitstellen dunkt den helper minder goed, en hjj zei hem zulks op zijne eigenaardige wijze: «hoe lang wil aki (letterlijk «grootvader», titel voor be jaarden) nog een ei Kijven? u wil immers een kip worden De BB. Pennings en Alkema kwamen na eene voorspoedige reis gelukkig in de hoofd plaats van Insulinde, om vandaar in te gaan tot het werk, dat hen wacht. -j- 2. Nederlandsche Gereformeerde Zen- dingsvereeniging. Br. Horstman kon zijne reize over de verschillende plaatsen, waar Christenen zijn voortzetten en was daarbij menigmaal ge tuige van de armotde en ellende, die de Javanen Igden, vooral tengevolge der heer- schende koortsen D ich Je I kan vee Igden, zonder te klagen. '1 li zou uuds wil», zegt hij geen woord van berusting echter is dit in zijn mond, het is een beljjdenis der Moham nedaansche Noodlotsleer, waar mee hij ook zijn zwakheden en ondeugden durft dekken. Veel bemoedigends ervaren de zendelingen der N- G. Z V. zelden op hunne reizen; de «Gemeenten» kunnen niet dikwijls genoeg bezocht worden, dies niet genoeg bearbeid, en ze zijn te zwak, om zinder leiding zich te ontwikkelen. Deze gegevens in rekening gebracht, mocht Br. H. ditmaal niet klagen. Hij vond b v. te Moeara-Toewa ae schooljeugd veel gevorderd, hij mocht er met 28 Christenen aan den Nachtm.ialsdisch aanzitten, nadat hij som migen hunnen,die veeten tegen elkaar hadden tot schulderkenning en verzoening gebracht had. Een voormalig zendeling, Uhlenbusch, die vele j iren den arbeid der broederen belemmerde, is den verloopen zomer over leden. Helaas, zonder van zijnen boozen handel afgegaan te zijn Br. Zuidema kon, wegens krankheid zijner vrouw, geen tijd vinden ten einde Tjiuijap te bezoeken en er het kerkgebouw!je «in» te «wijden», do>r een vriend d r ze .ding 1 in Ie Z. V. geschonken. Dr. Scheurer had een oponthoud, dat gelukkig betrekkelijk kort duurde, eer hij naar Midden-Java vertrekken kon 't Was van zeer ernstigen aard. Tijdens de beval ling van Zr. Huysing, waren diens oudste twee kinderen bij Dr. S. Nu kreeg echter 't oudste dochtertje in hevigen graad de pikken. Zij herstelde na een paar weken doch nu tastte dezelfde ziekte Br. en Zr. Scheurer en hun knecht Joram aan. Inden beginne vreesde de docter een ze t zwaren aanval vooral bij Zr. S Dit li -p tegen verwachting gunstig. Allen waren weldra herstellende. Dr. S. sluit de mededeeling dezer zware be- prjeving met de woorden «In zulke dagen zien wij, dat 't toch de Heere alleen is, Die hulpe biedt. Hij is waar dig, dat wij Hem, zonder aanzien des per- soons, dienen. Hjj spare ons vele jaren, als eenvoudige arbeiders in Zijn wijngaard.» Wie wenscht 't niet met hem? -Thans kan hij als zich geene nieuwe hindernissen hebben voorgedaan op de plaats zgner bestemming, Puerworedjo, zijn. 3 Zending der Gereformeerde Kerken. De BB. Van Alphen en Pos werkten of wei ken nog, zooals bekend is, op 'teiland Soemba, evenwel niet onder de eigenlijke bevolking maar onder eene kolonie van 't naburig Savoe. Eerst stelde men zich voor door de Savoeneezen de Soembtneezen te bereiken, die niet heel toegankelijk zijn, doch de rassenhaat, die tusschen beide vol ken bestaat, maakt dit denkbeeld eeue il lusie. De jongstuitgezon len broeder nu, C. De Bruyn, dringt er op aan, den ai beid onder de eigenlijke bevolking van Soemba aan te vangen. Hij'is vol geestdrift 'voor dezen werkkring, al ontveinst hij zich geens zins de bezwaren. In de kracht zijns Gods wil hij, onder hen beVesligd, hen, zoodra hjj liurine taal kent, de boodschap Gods brengen door hen nimmer vernojuen, eer Mohammed ook hier de harten verovert, vurbgstert en versteent De Deputaten tot de Zending hebben met vreugde 't plan van Br. de Bruyn overwogen en er hun zegel aan gehecht. In April van dit jaar woonde de heer Niks op het eiland Savoe (Indische Archipel) te Seba (Haba) een rechtszitting bjj waarin een overspeler en een overspeelster werden ver- oordeeld tot een thail goud f100) en lOkar bouwen (buffels) boete; zulks met in aanmerking neming van verzachtende om standigheden, dewijl de man der overspelige vrouw voor een deel de gelegenheid tot liet plegen hunner misdaad had opengesteld. Toen later de heer Niks zijn vrees voor partijdige veroordeeling te kenn m gaf, toonde hem de Radja een reeks strafbepalingen door dezen in 1891, naar de sinds eeuwen gevolgde, door de heidensche voorvaders vastgestelde adat (gewoonte) ten papiere gebracht Uit die verzameling nn geeft hij in het Nederlandsche Zendingstijdschrift (5e jaar- ging, afl 6) een bloemlezing voor de Nederlandsche Zendingsvrienden aan welke bloemlezing wij op onze beurt weder het een en ander ontleenen en onder de aandacht onzer lezers brengen. Moord. Indien iemand een ander verwondt behoort hij ook om het leven gebracht te worden, of te worden beboet overeenkomstig de des wegeingesteldeeischender nabestaanden van den verslagene, dan wel te worden beroofd van al het hem toebehoorende. Verwonding. Wanneer iemand een an Ier met een scherp wapen kwetsuren toebrengt dan wordt de schuldige veroordeeld tot een boete van een tot tien stuks paarden of karbouwen, of tot dwangarbeid vaneen tot negen maanden, dan we! tot de straf van den lijve van tien tot honderd rottingslagen. Het toebrengen van slagen met bloedstor ting of met andere ernstige gevolgen gepaard gaande. Deze persoon wordt beboet met een tot tien paarden of karbouwen; dan wel gestraft met dwangarbeid van een tot zes maanden, of met tien tot vijftig rotting slagen aan den Igve. Zoo wordt voorts het toebrengen van slagen zonder bloedstorting gestraft meteen boete van een tot vijf stuks varkens, paarden of karbouwen, dan wel met vijf tot 25 rottingslagen aan den 'ijve. Een man die zijn vrouw slaat dat zij gewond wordt, komt er echter weer veel te gemakkelijk af, wat overigens overeenkomt met de lage positie waarin hij deze heiden-n de vrouw staat. De man wordt namelgk beboet met een tot tien stuks varkens, paarden of karbouwen, of verbeurt zijne vrouw, wanneer zij daarin toestemt; in welk geval hij vrjj is van boete. Tot echtscheiding kan t bij onderling goedvinden daar al heel vlug komen de man behoeft daartoe de vrouw slechts eene neusbloeding of iets dergelijks te bezorgen. Strenger daarentegen is de straf die er op zit voor het kind dat zijn ouders slaat, zoodat zij sterven of gewond worden. Zulk een kind verbeurt alsdan zijn ouderlijk erfdeel, of wordt mat verbanning gestraft of met dwangarbeid tot een tijd van zes maanden; of ook hij ontvangt 25 rotting slagen aan den lijve. Overspeligen op Ie daad zelve gegrepen worden terstond gedood. Worden zij echter door den belanghebbende niet gedood, en maakt deze er een overheidszaak van dan verbeurt de anal zijn goederen of hij wordt met verbanning, dwangarbeid of afranseling gestraft De vrouw wordt in dat geval, tenzij haar man haar vergeving schenkt, met verwijde ring en verbeurdverklaring barer goederen gestraft. Rottingstraf of dwuigaibeid is ook het deel van veedieven,' die daarenboven alles drievoudig moeten teruggeven. Maar die goederen st elt uit een huis, diens goederen, gronden en vee zoo lig ze bezit wor den daarenboven verbeurd verklaardwat ook geldt voor diefstal en inbraak bij nacht. Is hij echtereen niatsbezittende dan wordt hij veroordeeld tot dwangarbeid van een tot zes maanden, of tot hoog tens honderd rot tingslugen aan den lijve. Onze kippendieven zouden het op Seba moeilijk uithouden. Voor iedere gestolen kip toch zouden zij er drie moeten teruggeven dan wel gestraft worden met een week tot een maand dwangarbeid, of vgftot25 rot tingslagen aan den lijve. Let ook op de navolgende straffen; wegens Iemand uitschelden. Boete van een tot vijf varkens, paarden of karbouwen of met lijfstraf van 25 rottingslagen. Iemand die voorbij de kampong loopt onder het zingen van vuile liedjes. B >ete van twee paarden, varkeos of ka-bouwen: of ontvangt van 5 tot 15 rottingslagen. Een man die in iemands huis vuile woorden spreekt met vrouw, zuster of dochter van een ander. Boete van een tot vijf varkens, paarden of karbouwen, of v(jf tot 25 rottingslagen. Die de deur van een voornaam persoon passeert in dronkenschap of ongem mier llieid betaalt een tot drie varkens, paarden of karbouwen of ontvangt 5 tot 15 rotting slagen. Bankbreuk of flesschentrekkerij krijgen ook een beurt. Die namelijk op bedriege- Ijjke wijze iemands goed tracht te krijgen, is gehouden het terug te geven en ontvangt daarenboven 25 tot 50 rottingslagen met of zonder verbanning. Die zich in een anders beesten vei gist voor de zijne moet (bij ontdekking der vergissing) de beesteu aan den eigenaar teruggeven, doch wanneer hij zulk een vergissing nogmaals begaat, dan betaalt hij een tweevoudige vergoeding of wordt hij gestraft met 8 dagen tot 3 maanden dwangarbeid. Iemand die zonder voorkennis van den eigenaar diens paarden in gebruik neemt, wordt gestraft met 8 tot 15 dagen dwang arbeid, of met 5 tot 25 rottingslagen. Wanneer iemands hond de beesteu van een ander doodmaakt, moet de eigenaar van den hond het gedoode beest vergoeden of anders ook ziju hon 1 do/dmaken. Opmerking verlient ook de straf op het schulden maken. Zij luidt als volgt i Indien de schuldenaar niet op den over eengekomen tijd beta ilt, dan laat de over beid hem zo'oveel van zijn goederen ontnemen als het bedrag zijner schuld groot is. En indien hg niets heeft, zal de overheid hem een zekeren termijn toestaan ter voldoening van deze zijne verplich'ing en mocht hij alsdan ook niet kunnen betalen dan moet hij vooreen zekeren door de raadsvergadering te bepalen tijd, bij lijn schuldeischcr diensten verrichten I Streng i- ook de straf op het liegen. Die zich aan een vulsch getuigenis schuldig maakt wordt gestraft met verbanning, of met dwangarbeid van een tot drie maanden dan wel met 25 tot 50 rottingslagen aan den lijve. Wij geven den lezer gaarne toe dat vele dier strafbepalingen op het christengemoed een comischen indruk maken. Miarhoezuu ons Strafwetboek door deze Savoeneezen beoordeeld worden Beschamen deze heidenen niet menige christelijke over heid door hun meerder rechtsgevoel en en'bied voor de zedelijkheid keciitszak EX. Het gereehtshof te 'sGravenhuge bevestigde het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij C. D. huisvrouw van C. M baan- wachteres van de Staatsspoorwegmaatschappij te 's Heer Arendskerke, tot 7 dagen hechtenis veroordeeld werd wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over eenen spoorweg. Middelburg. De alhier woonachtige v. d. S. van beroep scheepmaker, ha 1 Don derdag jl. hot ongeluk van eene ladder van het te VhssiDgen in reparatie liggend s. s. Zuidholland te vallen, waardoor hij inwen dig zwaar werd gekneusd en hem eene rib werd g'broken. Krabbendijke, De nieuwjaarscollecte heeti alhier opgebracht f279,60, waarvan 108 personen op 2 Jan. a. s. zullen bedeeld worden (Herplaatsing wegens foutieve or gaaf). Scherpenisse. Het cloveoiersgilde al hier, gesticht door Maria van Nassau, zal in Mei a. s. zjjn 300 jarig bestaan feestelijk herdenken. Er is sprake van om met over leg van het bestaande muziekgezelschap al daar alsdan een festival te geven. Heinkenstand. De n ieuwjaarscollecte langs de huizm der ingezetenen heeft op gebracht f237. Waarde. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f158, waai voor 48 per- sonen zich hebben aangemeld. Schore. De Nieuwj larscollecte heeft alhier opgebracht f 120. De bedeeling gaat over 50 personen. Onder het vee van den landbouwer C. W. Van Oeveren te Nieuwerkerk (Dui- veland) is klauwzeer en tongblaar uitgebtoken- Toen ds Karres dinsdigochtend in de nieuwe kerk te 's Gravenhage naar den kansel ging werd hem door een der in de k rk aanwezige personen een nummer van Recht voor allen in de handen geduwd. Van den preekstoel af vertoonde ds. Karres het geschrift en sprak naar aanleiding daarvan een en ander, onder meer een opmerking aan het adres van den schenker dat hij zich door Jergelgke daden niet zou la ten at Houden van het vervullen vaj zijn plica t, Een schoenmaker te Deventer sloeg zich met een hamer op de hand, waardoor een blaar ontstond. Hij prikte kort daarna de blaar met een els door en toen zjj riog niet spoedig genoeg naar zijn zin zich le digde, sneef hij baar eenige dagen later door, waarna de band opzwol. Toen deed hij blauwsel op de wond. Eenige dagen later overleed hij. UitOpheusden wor It aan de Tielsche Ct gemeld j Evenals vorige jaren ontving onze geachte predikant ds. J. Kok, als een bewgs vun waardeering, van zijne gemeente een vet varken. Een lieer, of een nieuwe industrie om gratis te dineeren. Een net gekleed beertje, flissclientrekker van beroep, kwam te Am sterdam in de Wannoesstraat in een calé- restaurant en bestelde een diner. Nadat hij zich liet grootste deel goed had laten smaken, stond hg eansklaps op en hield den caféhouder een bord onder den neus, waaruit een lang hoofdhaar te voorsclip kwam. Erg verontwaardigd riep hij, dat hij geen voet meer in zijn huis zou zetten en al zijne kennissen zou waarschuwen. De caféhouder verontschuldigde zich en wilde geen betaling aannemen. Toevallig zat er een commissionnair aan een ander tafeltje in de zaal, die den caféhouder op het reeds elders vertoonde kunstje attent maakte, en toen werd onze snaak erg onzacht de deur uitgegooid en hem de inhoud van het bord nageworpen. Te Schiedam is voor diefstal aan gehouden een 27-jarig persoon die in de laatste 2 jaar f32000 heeft zoek gemaakt. Nu stal hij een brood in een bakkerswinkel met het doel om in de gevangenis te komen. Dit het particuliere leven van den Ciaar. Aan een der Deensche bladen wordt uit Rusland liet volgende geschreven: De czaar schijnt in Denemarken zoo/eer 't genot van zich ongedwongen te bewegen hebben leeren w.iardeerendat hg tot schrik zijner lijfwacht ook in Rusland be gint zich alleen uit te wagen. Onlangs bracht hij geheel onverwachtalleenin officiers-uniformeen bezoek aan de groote keizerlijke glasfabriek aan den zuidelijken buitenkant van St.-Petersburg.Hij legde een gedeelte van den weg per ti am afen de pvs agiers staken de hoofden bijeen en fluis terden ovet dien militair die zoo sprekend op keizer Alexander leek maar niemand herkende hem. Op de fabriek wekte dit onverwacht bi- zoek groote bewegingen in 't vorstelijk paleis was intusschen 't geval bekend ge- wor len en vele politie ageiiteri haastten zich den keizer te gemoet te gaan die z.ch niet weinig vermaaktedat hij eindelijk eens aan 'toog zijner bewakers was ontsnapt- Iets later begat Z M. zich op een avond alleen uit en wandelde door de straten van Gatschina Na een poos geloopen te heb ben, kwam hij in eenige stratenwaarde lantaarns niet brandden hoewel dit was verordend. Hij sprak een politie-agent aan Vriend waarom branden hier de lan taarns niet „Dat heeft de hoofdinspecteur van politie zoo gelastmijnheer' „Zoo! Ik meende, dat er eeu keizerlijk bevel was uitgevaardigd, dat-alle straten w Gatschina verlicht moesten zijn". „Dat wist ik nietmijnh er". „Maar als de keizer ru eens l.ierkornL en ziet, dat zijn bevel niet is uitgevoerd „O de keizer komt hier nietmgnheer' Wat zou die hier te maken hebben „Goeden avond". „Goeden avond mgnheer". Den volgenden morgen werd de hoofuni specteur bij den keizer geroepen en ontving eene strenge berisping. 't Zou heel wat lichter hier in 't land woi^ den, dus eindigt de correspondent, als keizer wat meer met eigen oogen te z> kreeghoe donker het er nu nog is- Noodtrappen. Er is reeds veel 01' gedacht om de veiligheid der bewoner* li 't ontstaan van brand in een liuis, vü

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2