i i. heeft lu-sclien ons Christelijk Nederland en zijn misbruikte, schier nooit door ons geze gende koloniën. Voor zijn pal staan voor onze constitutio neel vrijheden. Voor de satnenbindingin hem verper soonlijkt, van onze hoogste en onze laagste standenverpersoonlijkt in hem, dien aristocraat in den edelsten zin des woords, tevens volksman, zonder zweem van krenkende nederbuiging, ja, broeder van den gemeenen man, als schier geen ander was. Maar lof en dank en eere bovenal voor de krachtige roepstem ten leven, die in en door hem tot ons ontzenuwd Vaderland is uitgegaan voor zijn staan als getuige van den Christus voor zijn nooit opgegeven pleit, om, boven sioll'elijke welvaart, te grijpen naar de ideale heilgoederen van ons nationale levenmeest naar de hooge roeping, die van Godswege tot Vorst en Volk en Vaderland in onze landshistorie bezegeld ligt. En nu, de mond die zoo sprak, werd thans gesloten. We verloren dien edelen man. Zjjn hinderen verloren dien vader, dien een ieder hun als vader benijdthet huis van Oranje een zijner trouwste dienaren onze Staten-Generaal een harer krachtigste tolkende kerk een harer beste zonen ons Christenvolk een kampioen en leidsman de antirevolutionaire partij een harer kun- digste staatslieden; wij een vriend van ons hart, en een broeder onzer ziele. Aan wie God zulk een vader lange jaren schonk en liet, legt hy in die liefdegifte een duren plicht op. Aan u, zyn kinderen, om, als Hij u door zijn genade zal getroost hebben, iets van het kindschap van zulk een vader in uw fami lietraditie voort ie zetten. Aan ons Volk en Vaderland om te gedenken dat het getuigenis van Keuchenius voor zijn rekening ligt. Aan ons die m ;t hem streden, en zoo rijk in zyn bezit waren, om in zijn geest zijn getuigenis op te nemen, en nimmermeer het zypad in te slaan, dat Keuchenius met zyn machtige persoonlijkheid ons als met een slagboom heeft versperd. broeders, ik zal niet zeggen «Vergeet uw Keuchenius niet Een man als hij kan eenvoudig niet vergeten worden. Wat ik alleen viaag is ditStrijdt, ook nu hij niet meer z(jn zal, uw strijden eeniglijk voor de eere Gods, gelijk hij. Ea nu, ook van dit graf moeten wij scheiden, ook al was het ons by Keuchenius' uitvaart, hij dat graf zoo weinig vreemd. Mjj leefde niet in de wereld, maar als voor de poorte der eeuwigheid en hier aan deze poorte des hemels, roepen we hem niet een vaarwel in dit graf toe, maar,sursum corda,(9) klimt uaar boven onze broedergroet op, naar hem in de zalen des lichts. Nog eer hij stierf, heb ik aan zyn ster venssponde, iD naam van ons Christenvolk, hem dank gezegd voor wat hij voor dat volk leed en deed. Ik wist, dat ik daarmeê uit aller hart sprak. Thans roep ik, als in zijn naam,u allen toegy, hoog of laag geplaatsten onder de mannen van Nederland, ook al hebt ge anders geleefd, moge het u gegeven worden eens te sterven zooals Keuchenius stierf. Met zijn uitroep: «o God, wees mij,arm zondaar, genadig.» Maar ook met zijn juichkreet«Verzekerd van mijn eeuwig heil door Hem, die in zijn bloed mij gekocht heeft.» Nog traden achtereenvolgens op de heeren A. baron v. Dedem, namens de antirevo lutionaire kamerclub, ds. Sikkel namens de gereformeerde kerk en ds. Son namens het hoofdbestuur der vereeniging Christelijk JSationaal Schoolonderwijs. De heer v. Dedem, herinnerend aan Keu chenius' werkzaamheid als kamerlid, zeide o. a. altijd helder en kernachtig, vlijmend scheip was hij in de Kamer, waarvan velen tegen zijn verwachting een anderen indruk moesten krijgen, maar de verzekering dat zijn vriend hem nog in zijne laatste levensdagen had verzekerd, dat hy nooit de bedoeling had, iemand te belee ligen of te krenken, zou allen voldoende zijn. Een paar weken geleden zoo eindigde deze spreker sprak hy nog met my over onze jeugdige Koningin. Zijne stem was toen reeds dof en moeilijk verstaanbaar; maar toen hij sprak over de nauwe be trekking die er bestaat tusschen Volk en Vorstenhuis, toen werd zijn stem op eenmaal helder en krachtig, en met den gloed der innige overtuiging sprak hij de hoop uit dat deze laatste telg uit het geliefde Huis van Oranje mocht worden opgevoed in de vreeze des Heeren.» Ds. Sikk-d ging voar in dankgebed ter wijl de oudste zoon van den overledene, mr. Keuchenius, mede namens zijne zuster en broeders de aanwezigen dankte voor de eere aan «hun besten vader» bewezen. Daarna zonk de kist in de groeve, ter wijl het Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Men loov' Hem vyoeg en spa. De wereld hoor' en volg' myn zangen Met Amen, amen na over den doodenakker ruischte. Voegen wij hieraan skchts toe de volgende merkwaardige woorden van een volbloed rooni'ch blad De Tijd dat een oordeel uitspreekt, Vrjjwel op eene zaligspreking gelijkend. Het blad zegt «Hij geloof se van ganscher harte en was daarbij een edel men-ch. Zoo scherp hij kon zyn in don politieken strijd, zoo zacht, (9) Het hart naar boven. goedhartig en vergevensgezind was hy zeggen zijn vrienden in het bjjzonder leven. Vast vertrouwende op de barmhartig heid Gods en op de verdiensten van Chris tus, heeft hij den laatsten hangen strijd gestreden en is hij het huis zyner eeuwigheid ingegaan. Ook de Katholiek hoopt en vertrouwt gaarne, dat een dolende, met die gevoelens ontslapen, in Christus, dien hij steeds als zijn lieer erkend heeft, een genadig Rechter zal gevonden hebben.» Deze laatste woorden eereu den schrijver, dat hy zich zoo hoog hoven zijn standpunt te verplaatsen wist, als zoon der «Eenig ware kerk» tegenover dezen «ketter». Maar tege yk een bewijs wat kracht er var het leven van rrr. Keuchenius is uitgegaan. Gelukkig dut Eén die meer is dan De Tijd, dat de Heiland zelf gezegd heeft (Matth. 13 43)«De rechtvaardigen zullen blinken gelijk de zon, in het koninkrijk huns vaders». Letten wy ook op het oordeel van het sociaal democratische blad Recht voor allen, dat «mede zijn lot vonr dezen beslisten tegenstander niet wil teiughouden, maar óok na zijn dood, evenzeer als tijdens zijn leven, hulde brengen aan Mr. Keuchenius" zeldzamen rechtvaardigheidszin een karak- terdeugd, waarvan het blad in zijn optreden de onw dersprekelyksle blijken heeft waar genomen». 22 Dec. 93. Benoemd tos rijksontvanger te Ter Neuzen C. Engels, thans te Blokzjjl. In de jongste zitting der tweede kamer werd door den heer Hennequin aangedrongen op volledige uitvoering der werken voor de haven van Breskens, meer bepaaldelijk voor los-, laad- en ligplaatsen. In het belang van den mosselhandel vroeg hij ook voorziening in den toestand der haven van Philippine. Omtrent dit laatste punt kon de minister echter geen mededeeling doende verbete ring der haven van Breskens wordt in een jaar voltooid, maar voor het oogenblik stuit de aanleg van meerdere los- en laadplaatsen af op financiëele bezwaren. Uit Colorado wordt aan de Stan daard hel volgende bericht Eene commissie om onze zaken te onder zoeken, adviseerde tot verplaatsing onzer kolonisten naar een betere streek waarheen is nog niet zeker, wellicht naar Pella in Jowa. Deze commissie bestaat uit de predi kanten Bos, Breen t.n Bode. K e r k n i e u w s. Ned. Herv. Kerk. Het bericht als zou de heer C. Waar- deuburg. cand. te Oudbeyerland, voor Domburg hebben bedankt, is onjuist. Hij heeft geenerlei beslissing genomen, maar eenvoudig het beroep aan den Kei kei aai teruggezonden op grond hiervan dal hy zich nog niet beroepbaar stelt. Eerst 1 Jan. 1894 stelt hij zich beroepbaar. Waarde. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente de lieer H. van Koeveringe. tot diaken de heer H. C. Poleij en tot kerkvoogd de heer J. Blok Sz. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Grsndrapids (N. A.). bij de vrije chr. geref. gemeente, ds. Ph. J. Wessels te Zierikzce. De chr. ger. kerk, dat zyn zij die zich onttrokken hebben aan de vereeniging der oude chr. geref. kerken met de ned. geref. kerken (doleerende', telt 20gemeenten, met 6 predikanten en 7 studenten, die limine litterarische opleiding ontvangen hij ds. v. Lingen te Rotterdam en hun theo logische studiën zullen beproeven bij ds. Wisse te s Gravenhage. Geref. Kerken. Aangenomen naar Nijmegen door ds. J. Kok te Jutnjp-Hommerts. Bedankt voor Nienwendam door ds. K. B. van Diemen te Nieuwkoop c. s. S c h o o I ii i e 11 w s. Mej. S. H. 1. v. Hoek te Middelburg verwierf gisteren te 's Hage de acte M. O. Fransch A. Gemengde Berichten. Middelburg. Dondeidag bij 't invallen van den avond zyn uit een op den toonbank staandeu sigarenbak, na het indrnkken van een ruit van het deksel, in de stations wachtkamer 3e klasse alhier, ongeveer 80 stuks sigaren en eenige audere dingen ontvreemd. De politie zoekt yverig naar dader of daders. Heinkenszand. Als bewys dat er dit jaar by zonder weinig voeder voor het vee is kan zeker het volgende dienen. Op de Vrijdag gehouden veikooping van hooi en stioo te Nisse werd er struo verkocht dat den kooper met inbegrip van onkosten niet minder dan f 2'2.00 per '100 bos kostte. Wemeldinge De Christelijke Jonge- lingsvereeniging altiier deed Donderdagavond j. I. den heer M. van Dis, burgemeester van Fijnaart, in de Ned. Herv. Kerk, optreden. De algemeen geachte spreker wees in schoone woorden op de verleidingen waaraan de jeugd is blootgesteld en waarschuwde ouders en jongelingen voor het doorbiekend socialisme. Met bezielende woorden wees by op het nut der Christelijke Jongelingsvereenigingen in het algemeen en prees de vereeniging ter dezer plaatse aan in den financiëelen maar bovenal geestelyken steun der gemeente. De kerk was tamelijk goed bezet met leden van verschillende kerkgenootschappen hiermee toonende dat de zaak der Christe lijke Jongelingen het belang voor alle Christenen geldt. Sluis. Alhier is een zangvereeniging opgericht 22 leden tellende. Directeur is de In er P. Noest. Het bestuur bestaat voorts uit de heeren C. Zijderveld, voorzitter, B. J. Ockeloen, secretaris, A. Willemsen, Pen ningmeester, A. L. Steinz en C de Smit commissarissen. Zierikzee. Door den hevigen storm van Woensdagavond, was het de bemanning der Zeeuwsche Spootboot no. 1 bijna on mogelijk aan den wal te komen te Catsche veer Telkenmale biakeu de louwen, doch na verloop van een half uur gel kte het hun eindelyk, na zeer veel moeite. De «MidJelburgsche boot», varenden ar Rotterdam had ook met den storm te kampen. Dooi den lellen wind werd hij meer en meer zijwaarts afgedreven, totdat hy eindelijk op de slikken bleef zitten. Na een half uur tobbens slaagden zij er in het schip vlot te krijgen. Ook is het eensd. els aan de wakkere gezagvoerders van beide booten te danken, dat verdere onheilen zijn voorkomen. Dinteloord. Ook deze plaats is hevig aangetast door influenza. Vooral ouden van dagen en daaronder meest vrouwen hebben er het zwaarst door te lydec. Doch ook jongeren worden aangetast. Een feestje dat den kinderen der Christel. School was bereid op den laatsten dag van het schooljaar kon evenmin doorgaan als de openbare les welke daaraan zou voorafgaan. Voor de rechtbank te Hamburg is behandeld het proces tegen de spoorweg conducteurs en anderen, die zich aan grove vervalsching van spoorwegkaartjes hebben schuldig gemaakt. Tot een gevangenisstraf van drie maanden, tot twee jaar met verlies van burgerrechten gedurende drie maanden zijn veroordeeld 22 conducteurs. Voorts werd 19 koopers een straf van een tot zes maanden gevangenis opgelegd, terwyl twee veekoopers zijn veroordeeld tot een geldboete Vrijgesproken werden vyf conducteurs en zeven veekoopers. Alle daartoe aangezochte advocaten te 's Herlogenbosch, maakten bezwaar om als verdediger op te treden van den ouden van Berkum, die, tegen jeen door de rechtbank aldaar bij verstek tegen hem ge wezen vonnis, in verzet kwam. De behandeling zal zijn 16 Febr. a. s. Te Rozendaal hebben eergisteren nacht dieven in het kanfoor der suikerfabriek Janssens& Van Weel ingebroken Al de lessenaars hebben zij met geweld geopend en daaruit de geldswaarden ontvreemd. De brandkast hebben zij niet kunnen openen. De politie zoekt de dieven, die vermoedelijk geen onbekenden zijn. Gisteren zijn te Nieuw-Pekela ongeregeldheden uitgebroken. Socialistische arbeiders wilden, ondanks het verbod, door Kampenlan J gaan, waarop een der eigenaars een revolverschot loste, daarbij een arbeider in de borst treffende. De arbeiders namen daarop een dreigende houding aan. De mareehaussée weid ontboden. SS* Zij die zich met 1 Januari, a. s. op ons blaadje abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. IXGEZU \I)E\ TI K li EX Ruilen verantwoordeijkheid der redactie. Stukken worden in geen geval teruggezonden Mijnheer de Redacteur 1 Vergis ik mij, ot heb ik 't recht voor, dat ik onlangs ook in uw blad gelezen heb, alsof Dr. Kuyper nu eens zijne onpar tijdigheid en belangeloosheid getoond had tegenover onze Ned. Herv. Kerk, door 't eerst te wyzen op de aanranding van de vryheid onzer kerk, in zake de afzei ting van Dr. Thijm door de Haagsehe Rechtbank bij zijne veroordeeling wegens onzedelijkheid? Het kan mogelijk geen kwaad ook vol gende zienswijze eens ter kennis van het publiek te brengen, indien uw blad de plaats er voor kan inruimen. Het stukje staat te lezen inde «Geieformeerde Kerk» van 14 Dec. en is van de hand van Dr. Ph. J. Hoedemaker, vroeger prof. aan de Vrjje Universiteit, van welke hij echter wegens de doleantie afscheid nam. Het luidt als volgt: De vrijheid der kerk aangerand Wij ontvingen niet minder dan drie differente kerkbodes, waarin het vonnis van de Haagsehe rechtbank, die een Hervormd predikant van zijn ambt ontzette, wordt aangehaald, bi sproken, toegelicht en ten nadeele van de Herv. Kerk uitgelegd. De schrijvers van die stukken zyn blyk baar goed gedresseerd en afgericht, zij her halen slechts wat «De Stand.» hun voor zegt, eene practische uitlegging dus, maar in een door den ap stel niet bedoelden zin, van liet woord der Schrift«Ik wil, broeders, dat gij allen hetzelfde spreekt De stukken zeil laten doorschemeren, wat de schrijvers niet in zoove'e woorden durf den uitspreken, dat «Hervormde predikanten Staatsambtenaren» zijn, en zjjn dus uit het oogpunt van stijl iets merkwaardigs. De broeders van de overzijde kunnen evenwel gerust zijn. Men heeft hier niet te doen met een voordeeltje. Een doleerend meuscli, die zich aan de zeden vergreep, zou met de zelfde onderscheiding behandeld zijn als een «Herv. predikant». Vandaar dat «de Stand.» de zaak uiteen ander oogpunt heelt beschouwd, en de vrijheid der kerk door be loeld vonnis zag aangerand. Dmand, die niet nadenkt, en het daarbij ecus is met li t streven van Dr. Kuyper, om de kerk en al wat haar aangaat uit 't publieke leven uit te wisschen, zal zeg. gen, dat «de Stand.» gelijk heelt. Kan de overheid, mag Ue rechter predi. kanten afzetteii Dat behoort immers niet tot zijne competentie I Mag hij ze afzetten, dan kan hij ze im mers ook aanstellen? Waar blijft dan het onder scheid tusschen Kerk en Staat 1 Iemand daarentegen, die nadenkt, ziet dadelijk in, dat de Haagsehe rechtbank geheel in haar recht is. lljj ontdekt hier tevens, welk een in liet staatsleven onmogelijk standpunt «de Stand.» inneemt. De zaak staat zóó De overheid heelt volkomen recht te zeggen, welke godsdienst zij in het openbaar wil uitgeoefend zien, en onder bescherming van de wet wil stellen; en welke gods- dienstleeiaars zij als zeodanig wil erkennen en handhaven. De llaagsche Rechtbank heeft gehandeld naar den bekenden rechtsregel: «ecclesia sequitur curiam», (in dezen) «.volgt de Kerk den Slaat.» Wanneer eene Engelscbe secondante in Nederland onderwijs wil geven, dan moet zij van Staatswege de vergunning hiertoe erlangen, en deze heeft het recht de voor waarden vast te stellen, waarop deze ver gunning zal worden verleend. Wanneer de Presbyteriaansche kerk te Amsterdam een leeraar uit Engeland beroept heeft deze de sanctie niet alleen van het Classikaal Bestuur, maar ook van de Ne- derlandsche regeering noodig. De vrijheid der kerk wordt hierdoor niet aangerand, want de kerk zelve moet weten, ol zij zoodanig predikant wil aan stellen. Hetzelfde geldt ook van de afzetting. Wat de staat doet werkt niet binnen de sfeer van de kerk het is de uitoefening van de macht circa sacra. Onderwerpt de Kerk zich niet aan het oordeel van den Staat, welnu dan ontstaat een eonfhet, waai voor de kerk, indien het Goddelijk recht door de wereldlyke macht wordt aangerand, niet mag of zal terug deinzen. De zaak is glashelder, alleen niet op het standpunt van den Stan daard. Misschien kan deze kwestie dienen om ae/.e en gene de oogen te doen opengaan voor de juistheid van het standpunt, dat onze vaderen hebben ingenomen. (w. g.) Ph. J. H. Het scheen mij niet ondienstig, geachte Redacteurom in onzen tijd, waarin de Gereformeerde waarheid zoo veelvuldig wordt bedekt en verduisterd, bovenstaand stukje eens in wjjderen kring te verspreiden. Gjj bemerkt, Dr. Hoedemaker is niet 36/37 gereformeerd, maar geheet, ook in Art. 36 mee van onze Ned. Geloofsbelyd. Waar moet 't toch heen, wanneer zich de waar heid en de kerk moest gaan schikken naar de politieke toestandan, zooals die beslaan, en dan daar vrede mede sluiten, en er zoo goed mogelijk gebruik van maken! Waar zou Gods oude volk gebleven zijn, indien Jozua het standpunt van den Standaard had ingenomen, en den toestand van Israël had aanvaard gelyk die was (Joz.5 2—9.) Met opname dezer regelen zult u zeer verplichten. Uw Dw. C. J. SIX DIJKSTRA, predt. Kortgene 19 Dec. '93. Hoewei de geachte schrijver wel wat veel van ons vraagt, door Dr. Hoedemakers be schouwing te doen opnemen, terwijl wat de Standaard schreef niet door ons ouder de oogen onzer lezers werd gebracht, toch willen wij dit schrijven niet weigeren. Onze opponent zal overigens wel verstaan dat wij in ons blad niet de kwestie over Artikel 36 kunnen in debat brengen, daar dit ons op het Jerrein der theologie zou voeren, en aldus buiten ons kader. Maar we begrypeu niet, zelfs van Dr. Hoedemakers standpunt, de grief tegen Dr. Kuypers protest. Of staat soms de wetgever op dat standpunt Wemeenen van niet. De wetgever beschouwt hier den Bedienaar des Goddelijken Woords als een door hem af te zetten ambteaaar, en dat is toch heel iets anders dan of de wetgever rekening zou houden met het wezen der kerk. Dat doet de wetgever eenvoudig niet. Het doet ons leed dat de geachte schrijver blijkt metDr.H's argumentatie in testemmen. Ons is dr. H's zienswyze ver van helder. En om de Overheid maar en passant het recht toe te kennen over het al ot niet toelaten van een Godsdiensthet is ons duister hoe men het kan. Het standpunt van Dr. H. dat God de Heer aan zijn kerk deze landen gegeven heeft, is schoon, mits vvy toch niet vergeten dat de dag der schaduwen voorbij is en noch op dezen berg noch te Jeruzalem moet aangebeden worden. Juist het aanvaarden van de toestanden zooals i\ zijn noopt ons om Dr. Hoedemakers stand punt als verouderd en als in stry J met de belangen van Kerk en Overheid beide te bestrijden. En met Dr. Kuypers standpunt onmogelijk te noemen, zijn ook Dr. Chalmers en Vinet geoordeeld. Gemakkelyk genoeg; maar Groen dacht er anders over. Wij wenschten dat èn Dr. H. èn de geachte schryver èn zoo vele anderen zich minder met abstractiën ophielden maar zjj het dan laDga anderen weg en onder ander® leiding medewerkten tot vrijmaking oei" Kerk van alles wat haar kracht breekt, en haar vleugellam maakt, opdat zy weer werd een krachtige getuige voor Waarhei en Recht. Red. In de «Standaard» lezen wij de volgende^ ontboezeming Een vredepalm, door eene Roomschehand neergelegd op de lijkbaar van den moedigen Christus-belijder, Mr L. W. C Keuchenius, Oud-Minister, Lid van de Staten Generaal, Ridder in onderscheidene Ordes. Ook ik, ik leg een twijg °P U we lijkbaar neder, Al liep ons pad niet heen naar 't eene bedehuis. Wfj zagen beiden op, en minden beiden teeder Den Heer, die voor ons leed en stierf aan 't slavenkruis. Vaak heeft my 't hart getrild by Uw zoo fier belijden, Te midden van een schaar, zoo dor. als die eens stond Aan 'tKruises voet, toen 'tLam den doodsstrijd had te strijden, En in Diens stervensnood haar spot Hem tegenzond Een twy'g die vrede ruischt wil 'k in den dood U brengen, Een palm, die spreekt van strijd, meer nog van zegepraal; Kampioen des Heeren, moogt ge U in zyn Hofstoet mengen, En med'aanzitten aan Zijn eeuwig Bruiloftmaal Mevrouw Bongartz - Smeets St. Elisabeths Gesticht. Amsterdamf 18 Dec. 1893. Kort dag doch de wet vordert het, al moet gezegd, dat de uitvoerder der wet wel wat al te nauw den kring trekt van «binnen dertig dagen». De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing voor een tweede-kamerlid ter vervanging van wijlen mr. L. W. G. Keuchenius, in het kiesdistrict Goes zal plaats hebben op Dinsdag 9 Jan. en de her-temming, zoo die noodig is, op Dinsdag 23 Jan. a. s. Het zal ons benieuwen welke namen door de bladen zullen genoemd worden, van eandidaten, die altijd in liet brein der krantenscbrijversvoor de betrekking sterk in aanmerking kornen Al gauw zal men het verzonnen bericht kunnen lezen: Voor de vacature te Goes komt in aan merking de heer X.ofis de candidatuur aangeboden aan den heer Y. Enzoovoort. Geve de heere wysheid aan de leiiers in het kiesdistrict om een opvolger te zoeken in allen deele waardig, schoon minder be kwaam dan hij, om onzen geliefden Keuche nius te vervangen. De gemeenteraad van Am>terdam benoemde tot 3den onderwijzer aan school le klasse no. 79 den heer C. Kloosterman te Kloetioge. Amsterd 1! ECHTS/V li EX. Arroidissements-Rechlbank te Midde.burg. Heden Vrijdag deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de zaken tegen F. H. 23 j., P. Q, 18 j., arbeiders, en A. B., 16 j., landbouwersknecht, allen te Vlake, gemeente Schore, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van «het in eene stratza .k opzet teiijk afleggen van eene valsclie verklaring onder eede ten nadeele van eenen beklaagde.» Allen werden, overeenkomstig de vordering van dun Officier van jnstititie, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren, met mindering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, alsmede in de kosten. Vervolgens werden J. L. W.. 22 j., en J. v. d. K., 22 j., schippersknechts te Middelburg, beklaagd van de bekende mie- handeling op de openbare straat te Mid delburg op een Zondagavond, eveneens overeenkomstig de vordering van den O. v. J, veroordeeld tot eene gevangeni-straf van 6 maanden en in de kosten, terwijl eerstgenoem de van een deel dier usishandelingen en J. B., 21 j., sjouwerman, en P. F., 22 j., schippersknechts, beiden te Middelburg, geheel werden vrijgesproken. Voorts zijn nog veroordeeld wegeDs mishandeling J. F., 23 j., werkman, Zaamslag, tot 2 rn. gev. straf, en A. T., 21 jwerkman. Oostburg, tot t5 b. s. 5 d. h. en diefstal: J. N., 41 j., zonder beroep, Vlissingen, thans alhier in hechteni0, tot 1 j gev. straf, met mindering an den tjjd, in verzekerde bewaring doorgebracht. plegen van ontuchtige handelingen. S. V., oud 22 j dienstknecht geboren te Westdorpe, wonende te Selzaete [BJ tot een jaar gevangenisstraf. In zake A. de G., 57 j., koopman te Middelburg, geappelleerde van een vonnis van hei kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtredingeener plaat-elyke politieverordening werd ontslagen van rechts vervolging, ie het vonnis des eersten rechters, met ontvankelijk verklaring van het hooger beroep, vernietigd en de geappelleerde veroordeeld tot f'0.50 boete sub. 1 d. h. Allen in de kosten, de laatste ook in die gevallen op het hooger beroep. Vrijgesproken: H. de R22 j., F. J. F., 25 j., en J. F. V., 21 j., werklieden, Ter Neuzen, J. F. R 26 j., cjouwerman, Stoppeldijk, allen beklaagd van mishandeling. Dit jaar doet de rechtb.geen uitspraken meer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2