NIEUWSBLAD CHRISTEUJK- 1893- flo. 29. fDotuMaa SNemfiuc. Ëcfifsfc Inarpng. OeWeesinrichting te Neerbosch. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ES* Zij die zich met 1 Januari, a. s. op ons blaadje abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. Wij hebben van meet at tegenover de Weesicrichting te Neerbosch eene vriend schappelijke, onzijdige houding aangenomen. In een enkel artikel drongen wij op onderzoek aanof op eene verbetering in de organisatie, wat het toezicht aangaat, en namen iets over uit een particulier schrijven van iemand die Neerbosch kent. Doch hierbij lieten wij het. Een taktiek die ons niet berouwt, sinds langzamerhand aan het licht treedt, met wat kolossale vergissingen vooral de tweede brochure van den heer v. Deth is gesierd. Men denke slechts aan diens mededeeling dat de heer Van 't Lindenhout een wegge jaagde kanonnier is, terwijl de heer Kater in het blad Patrimonium- reeds terstond verklaarde dat de heer Van 't Lindenhout nimmer in dienst geweest i«, en mi*schien ook nog nooit een kanon van nabij heelt gezien. Voorts aan de beschuldiging als zou een dame te Brussel indertijd als weeze een niet te noemen omgang met den directeur hebben gehad. Natuurlijk hebben wy van den beginne begrepen en erkend dat in de inrichting der ziekenzaal, verbetering broodnoodig is en linde» wij ook nog geen reden om te twijfelen aan de mededeeling van een onzer meest vertrouwde zegsmannen dat de behandeling der zieke kindertjes door vei- pleegsters, waar het toezicht van den direc teur ontbrak, wel eens veel te wensclten overliet. Doch dergelijke dingen zyn 't gevolg van de te groote uitbreiding der topzwaar ge worden inrichting. Maar de aanranding van den persoon van Van 't Lindenhout hebben wjj te meer betreurd, evenals de gejaagdheid waarmede een deel der christelijke pers op de te wachten rapporten der commissie van onderzoek meende te moeten vooruitloopen. Er wordt immers in onze dagen zoo vreeseljjk gelasterd, waar het een geestver want van ons geldt, dat een weinig kalmte in het aanhooren der lasteringen en een weinig geduld "bij het wachten op eene onbevooroordeelde rechtspraak, geen weelde behoefde te heeten. Al had Van Deth nog tienmaal harder geschreeuwd dan hij nu deedhet vertrou wen in een onpartijdig onderzoek der com missie zou het bij niemand der onzen liebhen behoeven te schokken. Het was toch al te duidelijk voor wie v. Deth hoordehier sprak de hartstocht van den haat, niet de geestdrift voor het heil der verdrukte weezen. En waar een deel der revolutionaire pers tuk op schandaal de laagste be schuldigingen tegen Van 't Lindenhout, klak keloos, zonder zweem van onderzoek, plaatste, daar achtten wij het onzen plicht dit voorbeeld niet te volgen. Bovendien het is niet waar dat de stichtingen, de collegies waarin de geest ver- Wanten van deze critiseerende tegenstanders zitting hebben, voorbeelden zijn van soli diteit. Wat schiet er weinig over van het ideaal, wanneer men de zaken van nabij beziet. En wanneer men de Statistiek raadpleegt, De Standaard heeft zich nog dezer dagen de moeite getroost wat al onzede- tjkheid: wat een vermenigvuldiging van echtscheidingen en trouwbreuk, van faillis sementen en misdaden, van moorden en ■e 'moorden, van gevangenissen en wij °gen er ook bijvoegen, van schandalen vo ('e slral|,echter niets tegen doen kan. f *1, gekuip en gekonkel, wat al eetujkheid en egoïsme op elk gebied, Otttb L- tUc'lt van ^et christelijk beginsel feekt. Doch men hoort er nooit veel van. Hoort men ooit k'achten over andere liefdadige gesti- hten, en was de pers, op een partijdig advies van een dokter er nog dezer dagen niet vlug by om aau het uitnemende Veldwijk een lak op te leggen Reden te orer hebben wy, om m«t erken ning der zonden en gebreken die ook onze christelijke instellingen aankleven ofschoon ten allen tijde tot monsteren bereid met de overbrieving van klachten aan haar adres zeer voorzichtig te zyn. En daarom lieten wij de zaak Neerbosch zco lang rusteD, in de verwachting dat de commissie, waarin toch geen kwajongens zitten al hadden wy er gaarne nog een paar mannen uit het volk bij gehad, spoedig een onpartijdig vonnis zou vellen. Trouwens het was ons bekend dat in de laatste Weken door de verschillende comité's hard gewerkt werd. Ook van verschillende andere zijden is reeds onbetwistbare wederlegging van som mige beschuldigingen tegen Neerbosch en zyn stichter gekomen. Naar aanleiding van den door verschillende bladen uitgesproken wensch dat de heer van 't Lindenhout toch tot vervolging moge overgaan, schrijft Ds. P. J. van Melle in de «Nijkerker Ct.» o. m. het volgende: «De leugens, die in de tweede brochure genoemd worden, zyn zoo talryk en tastbaar dat het my volkomen onverklaarbaar is hoe verstandige lieden en wel geredigeerde bladen er nog van spreken kunnen dat een weder legging noodzakelijk is. Vermeldt dat schend- schrift niet het nieuwtje dal de heer v. 't L een wegens wangedrag weggezonden kanon nier is? Van hetzelfde gehalte is al het overige. Indien de heer v. 't L. een zoo zedeloos mensch ware als hij hier wordt afgeschilderd dan moest zijne Inrichting immers eene hel van gruwelen zyn: en hoe verklaart men het dan dat in al de jaren dat zij bestaan heeft, er nog geen van al de daar vertoevende meisjes ten val gekomen is Dit feit alleen is weerlegging genoeg van de zinnelooze en goddelooze beschuldigingen, die haren direc teur thans naar 't hoofd worden geworpen. Maar waarom dan zoo vraagt men den lasteraar niet gerechtelyk den mond gestopt? Eenvoudig omdat v. D. met voorbeeldelooze listigheid zyne brochure zóo heeft gesteld, dat hy waarschijnlijk overal tusschen de mazen van het net der rechtbank zou door slippen. Om iemand wegens laster te doen veroordeelen moet men bewijzen, dat hij «tegen beter weten in» zijn smaad heeft verbreid. Ieder gevoelt dat dit bewys voor den rechter al zeer moeilijk te leveren is. Het is zóó moeilyk, dat een onzer bekwaamste rechtsgel erden nog onlangs verklaard heeft zijn clientèle in bijna alle gevallen een lasterproces te ontraden. De aangeklaagde toch mag zyne getuigen noemen rn de rechter moet ze alle oproe pen, hoe talrijk zy zyn en hoever weg zy wonen, al is het ook in Amerika. In de onderhavige zaak zouden misschien 40 a 50 getuigen gedagvaard en de meest on gerijmde betichtingen onderzocht moeten worden en dit zou aan de procedure een enormen omvang en duur geven. Als er nu een onverlaat gevonden wordt, die derge lijke dingen wil bezweren en dit zou in dit geval volstrekt niet onmogelijk, zelfs niet onwaarschijnlijk zijn staat dan de klager niet machteloos En kan men, dit alles voorziende, nog in gemoede aandringen op 't aanhangig maken van een monster proces, dat zooveel moeite en verdriet en vermoedelijk zoo weinig bate zou opleveren In die tweede brochure worden zulke grove leugeDS opgedischt, dat de heer v. 't L m. i. niet beter kan doen dan ver- irouwen dat ieder welmeenend mensch ze als zoodanig herkennen zal, en dat alle goedgezinden hem met des te meer sym pathie zullen steunen, naarmate het voor hem zeiven moeilijker is zich in het open baar te verdedigen. Heeft iemand er belang bij of lust in om een achtenswaardig mensch te beliegen en te belasteren, en weet hy met behulp van een advocaat van kwade zaken dat zóó te doen dat hij met al zijne leugens juist nog even buiten 't bereik van den strafrechter blijft, dan doet zijn slacht offer het best met zwijgend dien hoon te dragen en het over te jaten aan Dien, die rechtvaardig oordeelt. Wie wys is, leent het oor niet aan den man, die leugenen uitblaast en wiens woorden dampen van haat. En wie van edelen zin is, die zal den belasterde den smaad zijns vjjands zoeken te vergoeden door verdubbelde waardeering en liefde. Indien het bovenstaande daartoe mag medewerken, dan zal ik my hartelijk ver heugen». Dej Haagsche rechtbank heeft bij gemoti veerd vonnis den predikant ds. Thijm uit zijn ambt ontzet. Het uit zijn ambt zetten van een predikant door den Staat in een kerk, die ge* n Staats kerk is, is een nog nimmer voorgekomen vergissing. De Standaard, altijd op haar qui vive of ook in eenig opzicht de Staat zich jegens de Kerk vergrijpt, heeft terstond de fout der Haagsche rechtbank gezien en aan de brand schel getrokken. Daarna kwam de Hervorming tegen een vonnis dat alleen door den kerkeüjken rechter mag gewezen worden, krachtig op. Doch De Standaard heeft de eer dat zij tegen deze schending van het recht der kerken het eerst is opgekomen. Nog voor het olficieele org tan der nederl. hervormde kerk geoproken had. En dan wordt zij en haar «aanhang» nog zoo vaak voorgesteld als vyandiggezind tegen die kerk als toeleggende op haar ondergang. En wie stond hier nu het eerst voor haar op de bres? Tegen een rechtbank die zoo menigmaal hare liefde voor de herv. kerk of althans hare antipathie tegen wat met het synode in conflict was, had gelucht. En, nu blijkt wel dat art 249 en 251 van het Wetboek van Strafrecht de overheid recht geeft, om te handelen g lijk zij deed, doch dat is zegt De Standaard een aangematigd recht en in strijd met de Grond wet, een zoo spoedig mogelijk te keerert machtsoverschrijding. Met hartelijk leedwezen vernamen wy uit De Standaard dat de pijnlijke ziekte, waar aan onze hooggeschatte Goesche afgevaardigde mr. Keuchentus lijdt, haar laatste stadium is ingetreden zoodat alle hoop is afgesneden. Mogen allen die zich geestverwant met hem weten, veel voor hem bidden, dat het Gode behage zijne pijnen te verzachten en zijn opkortenden levensavond te verhelderen door het licht van Hebr. 12 22 24. Colorado. De Nederlander, de teleurstellingen der kolonisten in de San Luis Vallei besprekende, waarschuwt dat men hieruit niet het ge volg trekke dat de Vallei ongeschikt ge bleken is. De slechte oogst was slechts uitzondering. De producten worden, volgens wel 50, de redactie bekende, beoordeelaars, wat qualiteit en quantiteit betreft, verkozen boven die van andere staten. Een verkla ring die men ook in het gunstige rapport der Hollandsche nederzetting Rotterdam- Kansas lezen kan. De emigranten laten zegt het blad spoediger den moed zakken dan die van Michigan in 1844, die wel voor heeter vuren gestaan hebben, doch meer uitblonken dan zij door flinke aaneensluiting en god- vreezende, kloeke leiding. Aan eerlijke, godvreezende mannen ont breekt het te Rilland niet, doch zy missen een bekwamen voorman. Het kan zijn dat de Nederlander gelijk heeft. Zij kent de toestanden van naby. Maar als de producten in de Vallei zooveel beter zyn het is reeds meer beweerd waarom hebben dan de Amerikanen er zich niet eerder gevestigd Doch laten wij nadere berichten afwachten. Beter een half ei dan een leege dop.'j^j De minister heeft op de vraag wat te doen met de chr. scholen die met 1 Januari a. s. niet van voltallig onderwijzerspersoneel zullen voorzien zijn, geantwoord dat hy in den bekenden eisch van voltalligheid geen ver. an'Uring kan brengen. De minister zal even wel trachten tegemoet te komen aan de schoolbesturen die door hel bestaande gebrek aan onderwyzers niet in staat zyn reeds op 1 Jan. 1894 het gevorderd onderwijzend personeel in hunne school te doen werkzaam zijn en daardoor de toe lage voor dit jaar uit 's rijks schatkist zouden moeten missen. Denken wij wel genoeg aan onzen broeder Van der Steur Hij is de bekende oud-middernachtzende ling, die voor twee jaren naar Atjeh toog om onder onze kolonialen te arbeiden. Hy is een man die op zoo treffende, voor menigen Christen diep beschamende wijze «zaait aan alle wateren». Blijkens een schrijven van zijne hand in een onzer chr. bladen «De Nederlandsche Krijgsman», bleek dit weer op treffende wijze Hy toch schrijft onder meer: Mijn gezin is vermeerderd met 4 kinderen weezen 3 meisjes en 1 jongen. De meisjes zijn 6, 8 en 10 jaar de jongen George, 12 jaar oud. Zij bleven onverzorgd achter na den dood van hunnen vader. Zy waren by my op Zondagschool. Ik gaf my op aan den Regent van de Weeskamer, die my toestond de kinderen mee te nemen naar huis en mij zou voordragen als hun voogd. Hun geheele bezitting bestond uit een bloempot en een schilderijtje, met de portretten van den koning en de koningin van I talis. Hun vader was Italiaan en Roomsch. God is een Vader der weezen en Hy zal mij met myne lieve kleinen helpen. Lezer, wij vragen nietdoet gij veel voor Van der Steurmaar denkt gij wel eens aan Van der Steur en aan zijn moeilijken arbeid in Irtdië? Gedenk hem toch in uwe gebeden. Maar kunt gij ook tegelijk op stoffelijk gebied iets voor hein doen, zend hein dan w&t uit uwe portemonnaie. j; jAnders toch kunt gij het bidden ook wel laten. 5fDir dan weet goed te doen, en het niet doet, dien is het zonde. De heer Veldhuizen te Haarlem, of de eene of andere christelijke vriend zal uwe gave aan hem wel voor u overmaken. 6 Dec. '93. H. M. de Koningin-Regentes heeft gisteren als blijk van belangstelling, laten informeeren naar den gezondheidstoestand van den oud Minister, Mr. L. W. C Keuehenius. Iri alle godsdienstoefeningen by de Geref. Kerk te 's Gravenhage (A en B) werd Zondag v ior den lijdenden Staatsman gebeden. Zoo lezen wij in De Boodschapper Laten wij er aan toe oegen dat zulks ook in de gereformeerde kerk te Goes op jl Zondag geschied is onder voorgang van een der ouder lingen. En wie weet in hoevele kerken op Noord en Zuid Beveland en Tolen dit niet reeds vroeger gebeurd is, of ook aanstaanden Zondag geschieden zal. De heer Keuehenius wor.it in zijn kies district door mannen van alle kerkelijke indeelingen geliefd en gewaardeerd. En het verheugt ons dat de Heer hem, den verachte en gesmade, nog op zijn ziekbed eere geeft door hem de belangstelling dei- Koningin te doen ondervinden. Want wij zijn het eens met ds. Gispen in üe Bazuin Onder onze Christelijke staatslieden is fg wellicht geen op wien het«door lijden geheiligd» zoo zeer van toepassing is als op den heer Keuehenius. Het zichtbare lijden waaraan hy nu onderworpen is, wordt, in schier alle bladen, met deelneming vermeld. Maar wie noemt het onzichtbare lijden, dat deze getuige des Heeren, een lange reeks van jaren, naar ziel en lichaam gedragen heelt? Er zijn belijders des Heeren, wier vermogen steeds «aangroeit» en die nok de eer der mensehen in luime mate genieten. Met den heer Keuehenius hield God een gansch anderen weg. Weinigen zijn aan zooveel bespotting en smaad en allerlei onheusche bejegening blootgesteld geweest als hij. Enjnu draagt hy een lichamelijk lijden; dat menschen duldeloos noemen, doch dat hij dragen kan door overvloedige genade hem geschonken, als een die in het kruis iragen geoefend is. Bij de jongst genomen gunstige be slissing der provinciale staten inzake de '2Va ton (niet 3Va, zoools wy eerst schreven) provinciale subsidie in 10 jaren ten behoeve van den tram BrouwershavenSteenbergen op Maandag jlwaren 40 leden tegenwoordig. Alwezig waren de heeren Buteux en Ris- seeuw. Afwezig dus een voorstemmer, dat bleef dus 18: daar ec! iter de heer Fruytier zijn stem veranderde en de heer Kakebeeke voor stemde, werd het aantal voor-Remmers 20. Daar de heeren Thomaes en Vader tegen het subsidie waren, was er derhalve kans op 20 tegenstemmers, in dat geval staakten de stemmen opnieuw en was het voorstel verworpen. Hier hing] dus de be* slissing aan de stem van den heer v. d. Have, die de verantwoordelijkheid niet dur vende dragen zijn blanco stem motiveerde en voor de stemming henenging. Zoo werd het voorstel met 20 tegen 19 stemmen aangenomen, na een warme, breede bestrijding er van door den heer Huvers. Voor het voorstel stemden de heeren Heijse, J. A. Bolle, M. Bolle, deClercq, de Jonge, v Woelderen, Snijders, v. Waes- beighe, Fruijtier, Kakebeeke, de Smidt» Hammacher, de Casembroot, v. Teijhngem v. d. Bilt, v. Lijnden, v. Deinse, Hennequin. De Bats en Fokker. Tegen de heeren Noordijke, Huvers, Vader, Den Boer, Pompe, Lucasse, v. Voorst Vader, Siegers, Callenfels, Dronkers, Moerdyk, Moes, v. Rimpu, IJsebaart, Hollestelle, v. Buren, v. d. Meer, Pieterse en Thomaes. Aandeel lich'ing nationale militie. Het aandeel der gemeenten in die lichting over 1894 is door Ged. staten van Zeeland vastgesteld als volgt: Aagtekerke 2, Aardenburg 7, Arnemuiden 3, Axel 9, Baarland 1, Biervliet 9, Biggekerke 2, Borssele 2, Boschkapelle 4, Bieskens4, Brouwershaven 5, Bruinisse 7, Burgh Cadzand 3, Cats 1, Clinge 7, Colijnsplaat h. Cortgene 1, Domburg 2, Dreischor 2, Driewegen en 's Heer Abtskerke 1, Duiven- dijke 3, Eede en St. Krui*, Elkerzee 1, Ellemeet 2, EUewoutsdijk 1, Goes 18, Grauw 4, 's Gravenpolder 4, Groede 8, Gryp;kerke 1, Haamstede 3, 's Heer-Arendskerke 9, 's Heerenhoek 1, Heinkenszand 5, Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 3, Hoek 4, HontenLse 16, Hoofdplaat 4, Hulst 6, Kapelle 6, Kattendijke 4, Kerkwerve 1, Kloetir.ge 3, Koewacht 1, Koudekerke 5, Krabbendyké 5, Kruiningen 8, Metiskerke 2, Middelburg 38, Nieuwerkerk 3, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwvliet 1, Nisse 1, Noordgouwe 1, Noordwelle 2, Oostburg 6, Oosterland 6, Oostkapelle 3, Oost- en West-Souburg 5, Ossenisse 1, Oudelande 3, Oud-Vosmeer 8, Ouwerkerk 1, Ovezand 4, Philippine en Overslag 1, Poortvliet 3, Renesse 1, Retran- chement 3, Rilland—Bath 5, Sas van Gent 4, Scherpenisse 4, Schoondijke 6, Schore 2, Serooskerke (Schouwen) 1, Serooskerke Walcheren) 4, St. Annaland 6, St. Jansteen 6, St. Laurens 2, St. Maartensdijk 9, St. Philipsland 4, Sluis 6, Stavenisse 4, Stoppel dijk 4, Terneuzer, 16, Tholen 8, Veere 2, Vlissingen 27. Vrouwepolder 2, Waarde 2, Waterlandkerkje 2, Wemeldinge 5, West- dorpe 4, Westkapelle 4, Wissekerke 6, Wolfaartsüjk 5, Yerseke 9, IJzemliike 6

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1