NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1893. lo. 17. i Goes. -Maldeghem, •lijke kleuren geschil- aar ELZINGA oi^^Ê LDERD portret/ mschip „Schelde" :ee-Rotterdam utramdienst L 1, 1,- V V - a 10, 4,20, l) en VERSCHIJNT Do vroegere verhouding van Staat en Iverk in betrekking tot flooger Onderwijs. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 3)oniMag 9 loi)em6cc. Iclixste Inat'gaag. m i November. Van Rotterdam: ee: 9,- 0,- 7- 7,30 7,30 7- Woen. 8'smorg. Vrijd. 10 Maan. 13 Woen.15 Vrijd. 17 Maan. 20 9.301 9 3) 10,- 9,3)1 9,3)1 9,301 MBOOTDIENST. en gelegen plaatsen. November. Van Rotterdam: Dinsd. 7'smorg.lO,30| Woen. 8 10,- 3e: 8,— 7.— 7,30 7,30 7- 9,- 7,- Dond. 9 Vrijd. 10 Zat. 11 Zond. 12 Maan. 13 RGEN-OP ZOOM-THOLES -Zoom naar Tholen, 5,30,s 3.05-j-, 5.30, 7.40-}-. iar Bergen-op-Zoom 6.10, i 3.50f, 6.15, 8 30f. ergen-op-Zoom n. Halsteren ilsteren naar Tholen 15 min, et altijd. IBUSDIENST [JKSCHE VEER-GOES, uitzondering van Dinsdag, .45-}-, 1.5-}- en 5.— uur, tation) 8.21f,2,54f, (Slot Des Dinsdags vertrek Veer- .rek Goes (Slot Oostende, lags geen dienst. ich-tijd. van Greenwich.) raar Draaibrug 6,23, 8,28, 15, 7,13. naar Maldeghem 5.31, 54, 2,35, 5,20, 8,26. naar Draaibrug7, 25, 6,35. naar Bresken»6,1 7, 5,28, 7,40. Sluis: 5,31, 6.09, 7,43, >5, 2,32, 5,25, 7,40, 8,24, raaibr.5.51, 6.29,8.15, 10, 5.01, 7.20, 8.3, 8.43. ;ge: 8,5,10,13, 2,58,6.55, Sluis6,-, 12.28,5,8^ MBOOTDIENST Idelburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Go» irdamsche tijd.) November. Van Zierikzee'. 'smorg. 'smid Dinsd. 7 7,50 Woens. 8 7,50 V Dond. 9 6,30 10 7,50 11 7,50 12 7,50 13 7,50 14 7,- 15 7,50 16 6,30 17 7,50 18 7,50 19 7,50 20 7,50 smid. 1 1 1 ,30 1, 1, 1 1 .30 Vrijd. Zat Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zat. Zond. Maan. 2- V 2,- 2- „TE LEG RAAK." November. Tivan Antwerpej 3,30 4,- 6- 7- 7» Dinsd 7 's morgei" Dond 9 Zond. 12 Dinsd. 14 Dond.16 3,Zond. 19 MBOOTDIENS1 lU V1IDDELB.-ROTTERDA»' tolgens stadsklokken.) November. gezonderd Zondags, v. - .8,45, v. Rotterdam fM^,' 7 R A EN— n I, 12. 5i (Zeilm 1 M D 1 E S S MIDDELBURG, ..j.,: 4,50, 6,-,°<45 !,30, 1.15, 2-—2'-" ,55. 6,55, 7,45, 8,30' naar 1VI i ss i n ge n Ze i h£a 1 15, 11,45, 12,35,14 5,5, 6,-, 7,-, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers„0,02". Toen ik voor eenige weken de geschiede nis van het Hooger Onderwijs in betrekking tot de opleiding van predikanten, van het ontstaan der Gereformeerde Kerken in deze landen tot op hedea in een tweetal artikelen behandelde, eindigde ik met het voornemen uit te spreken a in deze artikelen een toe te voegen betreffende de verhouding van Staat en Kerk. Aan dat voornemen te voldoen is nu mijn plan. Bekend is het dat de zorg die de regeering voor de Kerk had, oorzaak was van de stichting der Leidsche Universiteit, maar ook bekend is het dat de Kerk zich beijverde om die zorg aan de regeering op te drager». Het verlangen was dus wederkeerig. En ziedaar al dadelijk de oorsprong der verhouding vau Kerk en Staat in betrekking tot de opleiding van predikanten. De Kerk weuschte eene school tot opleiding van kundige en waardige leeraars.; en Prins Willem wenschte die, bij de grondl egging van den onalhankelijken staat, te Leiden otn welbekende redenen te vestigen Uit niets blijkt, zoover mij bekend is, dat de Universiteit te Leiden, met gelijke inten- tiën is gesticht als de Sorbonne te Parijs door Krans I werd gesticht, n 1. tot beoefening der wetenschap, zuiver en zonder bedoeling. Het ideaal bij de stichting der Leidsche, was veeleer de Louvensche Universiteit. Daar was de kweekplaats voor het Ka tholieke Nederland geweest, hier zou de kweekplaats zijn voor het Gereformeerde Nederland. Daar was de faculteit der letteren en der geneeskunde aan de faculteit der godgeleerdheid toegevoegd, hier zou evenzeer de vorming van Gereformeerde predikanten hoofdzaak zijn en blijven, en de andere faculteiten daaraan toegevoegd worden. Van kerkelijk toezicht of van invloed der Kerk op het Academisch onderwijs is geen spoor te ontdekken. Waarom niet Indien ik het mij goed voorstel om deze twee redenen: 1. De Roomsche kerk had zich beijverd om alles in de macht der kerk te brengen. Tot dit alles behoorde wel in de eerste plaats de wetenschap. Ook in onze dagen is de invloed van talent en wetenschap0 hoog t* schatten. Buigt men zich ook al een oogenbltk of daartoe door de omstandigheden gedwongen voor stoffelijk goed, duurzamer is de invloed van wetenschap en talent Waar de meerdere in geestelijken zin komt wijkt van zelf de mindere, indien die mindere althans reeds zoover gevorderd is in zelfkennis dat hij zijn minderheid gevoelt. Zoo is het in onze dagen, maar hoeveel sterker moet dan wel de superioriteit der wetenschap in de Middeneeuwen zijn geweest, toen een wetenschappelijk man een eenling was onder duizenden zijner medeburgeis. En die wetenschap deelue de kerk uit. Zij stelde doctoren aan, en benoemde professoren in de theologie. Zij alleen. Maar toen het licht der Hervorming doorbrak gevoelden onze vaderen maar al te zeer het onvrije, het onfrissche van het onderwijs gebonden aan de kerk. De kille adem der Middeneeuwsche kerk was gegaan over het veld der wetenschappen, en gestorven machten die wetenschappen onder dien verstijvenden adem al r.iet zijn, van bloeien ®n groeien was toch ook geen spiake. Ln gelijk de Renaissance met haar weel derige orneonentuur de Gothische bouworde met haar kruisvotin h <1 vervangen, toen de geuzenploeg onze landen had geëffend, zoo werd ook op geestelijk gebied het terrein er wetenschappen voor de kerk gesloten, om het te geven aan de Overheid, die op aie beuit de verzorging toevei trouwde aan ene vrije corporatie, bekend onder den imam van «de Senaat of de Staten van de Academie te Laden». De Staten van Friesland volgden in 1585 liet voorbeeld van Holland, stichtten een Hooge-chool te Franeker, met het oogmerk om zooals hun publicatie van 15 Juli 1585 luidt: «het vaderland te maken tot een kweekschool voor Gods kerk, en een zetel voor bunsten en wetenschappen». Maar ook Liet blijkt niet dat de Staten der kerk eenu'en invloed toelieten op het godgeleerd onderwijs, dat hen vormen moest van wier geloof en wetenschap het lot der kerk voor een groot deel afhing. De eerste reden waarom zonder protest, op vei zoek en met instemming des volks zelfs, de Overheid eene taak aanvaardde die eigenlijk de hare niet zijn kon, was dus het misbruik tot veler ergernis door de kerk van haar macht en invloed gemaakt. Naast het lorscheweg met het kruis, het is afgoderij, klonk niet minder ernstig weg met de kerk als heerscheresse. Maar er was m. i. nog een tweede, niet minder gewichtige reden. Opgevoed in de begrippen dat eenzelfde leer voorwaarde was voor de eenheid des volks, werd geen middel verzuimd om eenigheid en eenvormig heid te bevorderen. En zou daartoe wel een beter zijn, dan de verzorging van wetenschap en kerk door de overheid, optredende als centraal gezag? Doodelijk bang voor scheurkerken, zocht men angstvallig het onvereeuighare bijeen te houden. Men weet met welk gevolg. Daarom verlangden de Staten en de Prins geen kerk die zich zelf regeeren zou. Zij trachtten het bestuur der kerk aan zich te houden, en ook het bestuurder Universiteit. Eu de beroemde Synode van 1618 en 1619 heeft in beginsel dat recht niet opgeëischt v„or zich zelt of betwist aan de Oveilieid. Dit, als vervolg op onze vorige artikelen, even in het lichttestellen, achtte ik als een kleine bijdrage tot de kennis van de ge schiedenis der op 't oogenblik in een eeoigszios uitgebreider: kring, besproken zaak, vari eenig belang. M. d. K. In Engeland heeft men het denkbeeld in toepassing willen brengende wetenschap te populariseeren. Men houdt daar lezingen voor de arbei Iers over allerlei wetenschap pelijke onderwerpen in populairen vorm. Die dergelijke lezingen met vrucht hebben bijgewoond, ontvangen een attest en zoo wordt daar dus het hooger onderwijs min of meer onder het volk gebracht, Dit heeft evenwel zijn zeer bedenkelijke zijde. We hebben trouwens in ons land met dat populariseeren van da wetenschap onder vinding opgedaan. Het «Nut van '1 Algemeen» was öök voor dergelijk doel opgericht. Maandelijks werden lezingen gehouden door geleerden over allerlei wetenschappelijke zaken voor de welgestelde en de notabele burgerij in een plaats. En het resultaat Er weiden menschen gevormd, die met de grootst mogelijke oppervlakkigheid over de wetenschap redeneerden. Het is dan ook verwonderlijk hoe de gevestigde burqerij bevooroordeeld is tegen alles wat iudruischt tegen hetgeen hun door de Nutssprekers was voorgepraat; en de verwaandheid waar mede men in die kringen o<er de geloodgen over de gereformeerden spreekt, is in één woord ergerlijk. Altijd moet men zich ver bazen over de volslagen onbekendheid bij het grootste deel der liberale partij met Groen en onze beginselen. Die met zeker vertoon van voornaamheid het Woord Gods bestrijden, zijn de leiders van die menschen. Gelukkig daarom, dat wij door de goedheid Gods leiders hebben, die zich aan het Woord des Heeren onderwerpen. Doch wat werd met dat alles beoogd Natuurlijk: verhooging van het peil der beschaving en geleerdheid van de maat schappij. Men poogde om d t te bevorderen enkele personen uit de ééne klasse in de andere te brengenen dat dikwijls op geheel willekeurige wijze. De beteeken is daarvan is duidelijk. Door telkens uit één UITGAVE VAN en klasse de beste elementen te nemen, wordt uitgesproken dat enkele klassen geen knappe elementen noodig hebben. De gebroken vensterruiten. Op huisbezoek uit zijnde kwam een predi kant in Oost Zwitserland eens bij een zeer arm huisgezin in een verwaarloosde woning waarvan de gebroken ruiten met lompen toegestopt, of met papier dichtgeplakt waren. Daar hij wist, dat deze lieden nooit in de kerk kwamen, vroeg hij hen naar de oorzaak daarvan. «Onze huisheer gaat er iederen Zondag heen, zeide de vrouw. Zoo gauw als hij onze ramen in orde laat brengen, zullen wij er ook heengaan.» l)it antwoord w s blijkbaar voor hen slechts een voorwendsel, maar bevatte toch een welgegronde aanklacht tegen den bezitter, die het zelf goed had, en te gierig was om de woning van zijn huurder te laten opknap pen. Zijn geregeld kerkgaan was voor deze behoeftige familie een steen des aanstoots, omdat hij daarbij zijn plichten jegens he» niet vervulde. Het gaf hun een verkeerd begrip van vroomheid, en bracht er hen toe, het zoo dikwijls gehoorde woord te herhalen «Spreek mij niet van naar de kerk gaan, want die daar komen zijn niet beter dan de anderen.» Beproevp een iegelijk zichzelve ernstig in dit opzicht, om te weten of hij zijn mede- menschen ook reden tot ergernis geeft, want noch spotters, noch ongeloovigen bezondigen zich zóo tegen het Evangelie, als zij, die den schijn van godsdienst hebben, maar het wezen missen, O, gij alleszins kerksche en rechtzinnige huisjeskoopers van Zoeknietver, gij bezitters van poorten en sloppen, die u 10 a 12 procent rente opleveren - denkt eens aan de gebroken vensterruiten (en nog we 1 wat meer)van uwe bleekwangige huurders en bekeert u van uwe schrapige vroomheid. Want zij is den Alwetende een gmwel! Pnièl. De eerste proef om het Elberfeldsche stelsel in betrekking tot de Armenzorg toe te passen zal te Leeuwarden genomen worden. De gemeenteraad nam het initiatief. Reeds zijn buuncommissaiisvennpgetreden. Over de taak van dergelijke commissa rissen hebben wij ons vroeger reeds uitgelaten. Hoofdzaak is dat zij onderzieken in de hun aangewezen buurt ol in een aangewezen gezin nood is en van hun bevinding verslag doen, van welk verslag het al of niet toestaan van ondersteuning at hangt. Wij vernamen niet of de taak verplichtend is. Te Elberfeld kan men haar afkoopen, of liever men kan dit nietmaar men betaalt een liooge boete hij weigeriDg. Wij kiezen voor het bovengenoemd stelsel geen partijnog altijd beschouwen wij de Aimenverzorging tot de roeping van de kerk en van particuliere vereenigingen te be- hooren. Doch van de Kerk in de eerste plaats. Ja zelfs zou haar inspanning zoo het geloof haar niet ontbrak voldoende zijn voor een goede armverzorging. Haar almach tige Koning zou haar iri de uitvoering dier taak niet alleen laten. Evenwel door den desolaten toestand der kas van zoo menige zoogenaamde kerk, is tijde lijke atwijking van deze lijn misschien ge boden en mag ook het «Elberfelder stelsel» punt van overweging zijn. Volgens den heer Rethaan Macaré, president van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering} -,an gevangenen in de jaarvergadering van Mei 1893, kw.m de politie en justitie gedurende het jaar 1891 in aanraking met bijna 500J kinderen. Van deze jeugdige personen werden slechts 141 opgenomen in opvoedingsgestichten, de overi gen maakten beueden den leeftijd van 16 jaar kennis met de gevangenis. Ziet, als iets bedenkelijk en zorgvol voor van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. de toekomst mag heeten, dan is het de verwildering der jeugd. Maar kan het anders in een maatschappij, die zelve aan het verwilderen is, omdat reen dank zij de «beschaving» en «verlichting» der 19de eeuwGod en Zijn Woord verlaat De hygiëne is de afgod onzer dagen. (Pierson, directeur der Heldringgestichten). 8 Nov. 1893. Najaarsvergadering van de Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 7 November 1893. Tegenwoordig de hevren Pompe van Meerdervoort, vanjDeinse, van Woel leren, van Voorst Vader, Thomae*, Snijders, Ka- kebeeke, Hammacher, de Casernbroot, van Rompu, J. A. Bolle, ie Smidt, Fokker, Moes, van Lijnden, van Teijlingen, Moerdijk, Hennequin, Buteux, van Waesberghe Jans sens, de Bats, Heijse, den Boer, Nuordijke, de Jonge, Huvers, Vader, Fruijtier, IJsebaert, van Uije Pieterse, van der Beke Cailenfi-ls, Lacasse, M. Bolle, Hollestelle, van der ilave, van Buren, van iler Meer, van der Bilt en van der Lek de Clercq. Afwezig de lieer Rüseeuw. I11 naam der Koningin wordt de ver gadering door den Voorzitter geopend. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen, wijdt de Voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van wijlen mr. N. J. C. Soouck Hurgrorije. Een hoogst verdienstelijk lid, zegt hij, is sinds onze laatste vergadering ons door den dood ont vallen. Acht en twintig jaren maakte hij deel uit van de Staten van Zeeland en was sinds 1871 lid van het collegie van Gede puteerde Staten onzer provincie. Was hij voortreffelijk in zijn omgang als rneusch en sierden hem verschillende burgerdeugden, niet het minst mag hier een woord van hulde aan zijne nagedachtenis ontbreken, voor de gewichtige diensten, die hij aan ons wingewest bewezen heeft. Hq be/.at eene zeldzame mate van werkzaamheid, ge paard aan groote scherpzinnigheid. Van daar ook dat zijne adviezen, die hij steeds met een onbetwistbaar tdent wist te ver dedigen, zeer gewaardeerd werden. Men kan ven hem getuigen dat hij zijn leven lang werkzaam is geweest voor onze pro vincie. Ik vertrouw dan ook dat alle leden met mij instemmen, wanneer ik hier ver klaar dat wij den dood van ons verdienstehjkt medelid ten zeerste betreuren. Het applaus dat volgde was een klaarblij kelijk kenteeken dat alle leden zich met het door den Voorzitter gesprokene ver eenigden. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer P. J. Siegers, worden hierop door den Voorzitter'tot onderzoek iu handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Hammacher, Lucasse en M. Bolle Lzn., en de vergadering gedurende dat onderzoek geschorst. Na heropening brengt die commissie, bij monde van den heer Hammacher, rappoit uit; zij verklaart de geloofsbrieven in orde bevonden te hebben en concludeert tot toelating. De heer Siegers wordt hierop door den griffier der Staten binnengeleid en legt de gebruikelijke eeden af' iu handen des Voor zitters, die hem met zijn benoeming geluk wenscht. Hierna volgt de mededeeling des Voor zitters, dat zijn ingekomenlo. een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van het besluit der Siaten tot vaststelling der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 18912o. eeD Koninklijk besluit, houdende goedkeuring van de be.duiten der Staten a tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1891. b. tot intrekking van het besluit betreffende eene geldleenit g ad f60000 ea tot hel aangaan van eene geldieening van 120000, c. tot het doen uitzetten van kasgeld op prolongatie 3o. een Koninklijk besluit, houdende goedkeuring der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1394 4o. een Koninklijk be-luit, houdende goedkeuring van het gemeenschappelijk besluit der Staten van Zeeland en Noord-Brahaut tot opricht ng van het waterschap «de Damespolder» en tot vaststelling van een reglement voor dat waterschap; 5o. een brief van den minister van Binnenlandsche zaken, houdende mede deeling van hetgeen is uitgetrokken op de Rijksbegrooting voor 1894 voor kosten van het provinciaal bestuur, voor zuove.l het Rijksbestuur is. De stukken bovengenoemd worden voor notificatie aangenomen, dat sub. 5 ligt op de giiffie ter visie voor de leden. Van Gedeputeerde Staten worden bjj monde des Voorzitters de mededeeliiigen ontvangena. dat de post voorkomende onder Hoofdstuk IX der uitgaven op de provinciale huishoudelijke begrootingen van 1892 en 1893, ad l50U, ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrootingen ongebruikt is gebleven en b. dat geene onderhandsche aanbestedingen hebben plaats gehad, welke mededeehugen aangenomen worden voor kennisgeving. De Voorzitter stelt thans aan de orde de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten a. om diligent verklaard te worden in zake het adres van J. Mulder c. s., amb tenaren bij den provincialen waterstaat, om bij overlijden aan hunne weduwen en weezen een pensioen te verleenen. Ged. Staten vragen deze diligentverklaring aan omdat zij bij eenige solide maatschappijen een onderzoek hebben ingesteld naar het bedrag der te betalen premiën om eenigszins eene raming te kunnen maken op welke offers de inwilliging van het verzoek aan de Provincie te staan zou komen. De diligentverklaring wordt zonder discussie verleend. b. Om dilig-nt verklaard te worden ten aanzien van het adres van het Bestuurder Afdeeling «Zeeland» van de Yereeniging «het Nederlandsch Rundvee-Stamboek», om een jaarlijksch crediet van f 1100 gedurende drie jaren. Gedeputeerde Staten hebben bij schrijven van 14 Juli aan genoemd bestuur mededeeling gevraagd van het te ontwerpen reg'ement voor keuringen en het daarbq verleenen van prijzen en premiën. Wel was dezer dagen een door dat bestuur in zijne te Goes gehouden vergadering van 23 Jetober jl.J opgemaakt concept reglement voor stierenkeuringen ontvangen, doch het kwam te laat in om, na grondig onderzoek, een bepaald voorstel in te dienen. Niemand had bezwaar tegen de diligent verklaring. c. Om diligent verklaard te worden aangaande het adres van den Gemeenteraad van lerseke, om subsidie en renteloos voor schot voor wegverbeiering. Gedeputeerde Staten hebber. Burgemeester en Wethouders van lerseke er opmerkzaam op gemaakt dat aan hun adres ontbraken de stukken, omschreven in punt 9 vin het besluit der Staten van 10 November 1882, no. 15, Prov. blad no. 117. Die stukken werden eerst den 1 November jl. ontvangen, dus te laat om eer» goed voorbereid voorstel aan de vergadering voor te leggen. Alle leden stemden in de diligentverklaring stilzwijgend toe. d. Betreffende het bouwen van een steiger bij Borssele, alsmede het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan de gemeente Driewegen. Conform het voorstel des Voorzitters wordt het voorstel van Gedeputeerde Staten naar de afdeelingen verzonden. e. Omtrent het verzoek van de vergade ring van ingelanden van het calamiteuse waterschap Nieuvt-Bommenede, om vrijver klaring van dat waterschap. Dit voorstel wordt mede verzonden naar de afdeelingen. tot onderzoek. Tot het verleenen van een subsidie 11,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1