NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1898. io. 15. Safmftti} 4 HooemOec. JlcUfsfe laarptig CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Geen geldquaestie maar een rechtsbeginsel. Buitenlaiidscli Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft in 188-2 op zich genomen twee kerkelijke hoogleeraren, door de hervormde synode benoemd, te bezoldigen, natuurlijk niet uit de kas der raadsleden, maar uit die der burgerij. Jammer dat aan de zijde van de zonen der Hervorming het minst gevoeld werd hoe groot onrecht met dit j larlijks terug- keerende geschenk uit de gemeentekas gepleegd werd. Gepleegd werd jegens dat overgroote deel van Amsterdams burgerij, dat niet behoorde tot het aldus bevoorrechte kerkgenootschap. Joden, roomschen, oud-roomschen, onge- loovigen, gereformeerden, lutherschen en afgescheidenen, of hoe gij ze noemen wilt, die allen toch werden verplicht het theoligisch hooger onderwijs dat slechts de hervormde kerk ten goede komt, te helpen bekostigen. En daar de synode het altijd mannetje naar mannetje deed, namelijk een orthodox hoogleeraar naast een modernen professor aanstellen, deed zjj daardoor den onmogelijken toestand geboren worden, dat het geld aan hun onderhoud besteed, eigenlijk weggewor pen was. Immers wat dr. Gunning, later dr. Muller voor waar en zeker hield, werd door dr. Knappert veelal geloochend. Wat de een opbouwde, brak de ander af. Een bespottelijk dualisme werd aldus bestendigd, allerminst passend in het kader van onzen ,tjjd die naar mannen en daden wit éen stuk vraagt. De Amsterdamsche gemeenteraad,gedreven door het voordeel voor de stad, heeft hierdoor elf jaren lang de zaak der theologische opleiding verlaagd tot een zaak van koop manschap. De heer Wormser wees er terecht op dat loven en bieden, dat overwegen van de geldelijke voordeelen voor bakkers en kruideniers en kamerverhuurders, was de i contractanten in cam de raad van Amster dam en de her vormde synode onwaardig- De theologische opleiding werd besproken als gold het een water- en vuurnering. Wij juichen het dan ook toe dat aan dit onrecht, aan deze tweeheid, aan deze politiek van den evenaar, aan dezen oneerbie- digen ruilhandel een einde gema.kt werd- Voortaan mag de synode der nederl. hervormde kerk. zoo zij haar moderne of orthodoxe professoren aan het werk wil houden, ze zelve betalen. De ïoomschen dragen de kosten van de opleiding hunner zonen immers ook zeiven. En de gereformeerden hebben door hun ijver voor eene vrije universiteit genoeg getoond, hoe zij over deze zaak denken. De overheid van Amsterdam is de Rijks- Regeering voor geweest met het vraagstuk der gansch natuurlijke scheiding van kerk en staat aan de orde te stellen. Een vraagstuk dat van nu aan wel niet meer van tafel af zal gaan. Eindelijk zal men ook in Den Haag wel recht doen. De beslissingen in zake de gereformeerde kerkelijke scholen in Groningen en Zeeland een streep door de «anticlericale» rekening van. menig gedeputeerde, ook in onze provincie, zouden het tenminste doen ver wachten. Niet altyd zal men den fijnen of hoe gij ze noemen wilt onrecht doenen op wettelijk terrein bemoeilijken. Maar wq zijn kieskeurig op dit punt. Niet elke regeling tot losmaking Tan den onnatuurlijken band tusschen Staat en Kerk, zou ons welkom zijn. Eene scheiding die tegelijk eene streep door de historie haalde, die eenvoudig de kerkeljjke goederen confiskeerde en de kerken zonder uitkeering liet zitten, verwerpen wq als revolutionair. Neen, wil mer. billijk zijn dan regele men deze zaak op den grondslag van artikel 20 van Ons Program - een artikel dat bij zijn ontstaan de volle goedkeuring weg droeg Tan onder anderen met name ds. Bui tendijk. Wij zullen afwachten of eene liberale regeering artikel 20 van Ons (antirevolutio nair) Program zal durven uitvoeren. Hoe luidt dit artikel? Wij hebben het reeds meermalen herinnerd. «Zij» de antirevolutionaire partij «verklaart dat noch voor het rijk in Europa, noch vo >r de Indiën, door de overheid een staatskerk, van wat vorm of naam ook, mag worden in stand gehouden of ingevoerd dat het den staat niet toekomt, zich met de inwendige aangelegenheden der kerkge nootschappen in te laten, en dat, ter bevordering van een meer dan dusgenaamde scheiding van staat en kerk, de verplichting uit artikel 168 der grondwet voortvloeiende, na uitbetaling aan de rechthebbenden van het rechtens verschuldigde; dient te worden opgeheven.» Of met andere woorden: Alles naar zijn aard. De staat steke niet meer den neus in de zaken der kerk, late de kerk zelve voortaan alle zaken doen die uit haar aard tot haar werkkring behoorenbegunstige niet langer de eene kerk boven de andere en geve in welken vorm dan ook aan de rechtheb benden het van de kerken genaaste terug zoodat niets Staat en Kerk meer in den weg sta om vriendelijk gelijk eens Lot en Abraham van elkander te scheiden en elk zijns weegs te gaan. En nu zijn wij altijd bevreesd geweest voor liberaal-radicaal-sociale invloeden die 't eenvoudig op scheiding van staat en kerk zouden aansturen, zonder uitkeering aan de Synode of welk ander door den rechter aan te wijzen bestuur. Daarom hadden wij gaarne het Kabinet Mackay Lohman bestendigd gezien. Doch nu ook het liberale ,Kabinet recht vaardig tracht te zijn, durven wij nog een weinig hopen dat ook dit desnoods bereid zal bevonden worden om dit brandende vraagstuk van de scheiding van kerk en staat, naar recht op te lossen. Naar recht. Dit wil zeggen, dat er thans op dat terrein onrecht geschied? O, zeer zeker. Mogen wij eenige cijfers laten spreken Voor de opleiding van predikanten, rabbi's, enz. zal weder in 1894 uit 's lands schatkist betaald worden: Ned. Herv. Zerk 2.200.000 zielen ruim f 100.000 R. kath Kerk 1.600.000 - 13.500 Isr. Kerkgen. 100.000 - 19.000 Ev. Lath. Kerkg. 65.00'J - 7.300 Remonstr. Kerkg. 15.000 2.400 Herat. L. Kerkg. 20.000 - 300 Aan tractementen voor de «Kerkleeraars» wordt uitgegeven Kerkgenootschap. Bedrag. Gemiddeld per „Kerk leeraar" Israël. Kerkgen. f 8.975 f997 Remonstranten - 20.000 - 833 Ned. Herv. Kerk -1.111.385 -752 Evang. Luth. Kerk - 37.535 -615 Oud-roomschen - 7.600 - 400 He.st. Ruth. Kerk- 4.325 -393 Hoopsgezinl gen. - 11.450 - 309 Roomsch-kath. - 521.269 - 30 En voor de onkosten door de kerkbesturen gemaakt: voor de Haagsche Synode f 40.009, f"1 kerkbestuur der Roomsch kath. f21.000, de Evang. Luth. f4.200, de oud- roomschen f21.000, het Israël, kerkgen. f3.550, de Herst. Luth. f 1.400 en de remonstranten f500. De gereformeerde kerken komen op dit lijfje niet voor. Dezen bezoldigen hunne leeraren zeiven; zij begeeren geen staats subsidie. Maar dat zij het ook niet krijgen zouden, dat heelt de ervaring bewezen. Wijlen het Kamerlid v. d. Berch v. Heemstede stelde herhaaldelijk tevergeefs voor om ook de (toenmalige; christelijke gereformeerde predikanten door den staat te doen bezoldigenzij t dan ook maar, gelijk die van de andere kerkgenootschappen, zeer gedeeltelijk. En van hoe kaal eene reisde (vroegere) doleerende kerken thuis kwamen, na de verschillende procedures over kei kgebouwen en kerkegoed, tot zelfs in plaatsen waar de geheele kerk in doleantie was gegaan, ligt nog te versch in elks geheugen. Doch dit daa-gelatenhet feit dat een breede groep van kerken in den lande geen staatssubsidie heeft, moest den staat op een middel doen zinnen om dezen misstand op te heffen. Vrees dat de nu bezoldigde kerkgenoot schappen, bij inhouden der rijkssubsidie in perikel van volslagen ondergang zouden komen, behoeft niet te bestaan. Reeds van 1834 af dagteekent de thans bestaande wanverhouding, en de kerk of 't kerkgenootschap dat er het slachtoffer van is, verheugt zich in toenemenden bloei. Betrekkelijk arme gemeenten als Nieuwdorp, Bruinisse, Veere, Camperland om nu maar eens in onze eigen omgeving te blijven onderhouden een eigen kerkgebouw, pastorie, schoolgebouw en onderwijzerswoning en bezoldigen hun hoofdonderwijzer en zjjn personeel, en den predikant, terwijl zij nog betrekkelijk goede bijdragen veil hebben voor de theologische opleiding van aanstaande predikanten, de zending, de philantropie, het diaconaal hulpbetoon en andere zaken die haar op de hand gezet zijn. In den Amsterdamschen raad is gezegd dat bij een weinig goeden wil het gekapitaliseerde tractement van den eenen hoogleeraar, dat nu met 1 Januari niet meer van stadswege zal werden uitbetaald spoedig door particulieren kan zijn bijeen gebracht. Reeds ettelijke jaren geleden was door eenige orthodoxe vrienden in de hervormde kerk te Amsterdam aan de synode aangeboden de tractementen voor twee orthodoxe hoog leeraren zei ven te betalen, doch de synode, die liever een orthodoxen en een modernen hoogleeraar aan het werk zag, wees het aanbod af. Gevaar voor bankroet behoeft dus niet te bestaan. Te meer dewijl de staat tot dezen maatregel niet zou mogen overgaan, alvorens de uitkeeringen aan de rechthebben den hadden plaats gehad. De ongunstige beschikking van gedepu teerde staten door de hooge regeering gelukkig afgewend heeft de oogen doen opengaan voor het gevaar dat een christelijke schoot van een kerk uitgaat. Middelburg heeft zich gehaast een school- vereeniging op te richten. Terneuzen zal dit zeker ook wel van plan zjjn. Maar wat zal Nieuwiforp doen? Wij zouden de vrienden ook daar willen aanraden sticht een schoolvereeniging zorgt dat die nieuwe vereeniging met 1 Januari de school van den kerkeraad der geref. kerk kan overnemen en kiest u eeu be tuur, dat de subsidie over 1894 aan vraagt. Gjj kunt ook de kerkeraadsleden weer wel in dit bestuur kiezen, doch dan zjjn zij dit niet meer qua kerkeraad. Zorgt dat voor 1 Januari 94 deze zaak in orde is; anders moet de aanvrage om subsidie door twee lichamen geschieden. En wanneer de tegenwoordige sclioolcommissie z(j het dan natuurlijk onder een anderen naarn bestendigd wordt, dan beschouwe zij de school als een nieuwe school, en geve van de oprichting terstond kenns aan den districts-scho lop-iener door inzending van model B en C. Dit is een van de voorwaarden waarop subsidie verleend wordt. Gelijk gisteren in een deel der oplaag was meegedeeld, heeft Lampier een volledige bekentenis afgelegd in zake den door hem gepleegden moord op zjjne schoonmoeder, vrouw en zuster, familie Bart. Wij wenschen de justitie geluk met dezen uitslag. Hebbe nu God alleen de eere, wiens ook de gave der wijsheid is om de mis daad op te spoieü. BrengeHij den moordenaar tot zichzelvenen zij er maar veel gebeds in den lande dat het ook in betrekking tot de andere nog niet «bekende» misdaden de justitie moge gegeven worden haar ernstig zoeken met een goeden uitslag gekroond te zien. De zaak der Vrije Universiteit is van bijzondere beteekenis in de geschiedenis der volken. In geen land wordt vertoond wat thans in Nederland valt waar te nemen. Er bestaan in het buitenland wel vrije hoogescholen, maar zij worden toch door publieke lichamen gesteund. In Amerika is dit wel niet het geval, maar zij worden daar in stand gehouden door zeer rijke Amerikanen. Noch van het een noch van het ander is hier te lande sprake. De «kleine luyden» moeten het hier doen. En zij doen het, niet bij zekere opwinding neen, zij hebben die taak op zich genomen met de wetenschap, dat de Vrije Universi teit lang moet bestaan, eer vruchten van eenig® beteekenis kunnen worden verwacht. Wanneer ons blad een dagblad ware en iederen dag een buitenlandsch overzicht ten beste gaf, dan zou dat overzicht niet ai ders kunnen zjjn dan een flauwe weerkaatsing van de verwaringen beroering en verbijste ring, waarin de volken der aarde leven. Of men de berichten uit Europa leest, of uit eenig ander deel der oude wereld, dan wel uit Amerika en Australië, alle getuigen van spanning en strijd die de volken ieigen boezem teisteren en van eene verhouding tusschen dezen onderling, waarbij het staat kundig evenwicht met den dag meer gevaar loopt. De moord op Chicago's burgemeester, het eindigen der werkstakingen in Engeland, de Fransch-Russische feesten, de opstand op Sicilië, de moord op de Matabeles, de opstand der Kabylen tegen Spanje, de burgeroorlog in Brazilië, de val der zilverwet, het kies rechtgekibbe! in sommige landen, de sluip moorden in Nederland, dit en nog veel meer ging in korten tijd voor het oog voorbij en met iederen dag brengen de bladen nieuwe tijdingen van het 's werelds schouwtooneel, die een oogcnbük verbazing wekken, doch Waarvan de indruk weder even spoedig verdwijnt, gelijk de vallende steen in het water, io zich verbreedeode, d ich tegelijk verdwijnende kringen zich kortstondig gelden doet, waarna t weer stil en effen wordt aan de oppervlakte. Wij wenschen at en toe als betrekkelijk groote gebeurtenissen plaats hebben hierop de aan'acht te vestigen. Af en toe opdat het overzicht niet al te eentonig worde. Het optriden van de Chartered Company it inderdaad walgelijk. De moord op de gezanten van Lobengula was het eerste bewijs van d- valschheid van haar optreden, waarmede in de eerste plaats uitroeiing der Kaffers en inpakking van de rjjke goudmijnen van het Matabelenland bedoeld wordt. Van de Matabelen kan niet anders gezegd worden dan dat zij zich jegens Jamesouispreek uit Zjeemsen) den EngeDchen bevelhebber, zachtmoedig en gedwee betoonden, gedwee zelfs om zich als muizen te laten afmaken Ongeloofelijk zijn de berichten van grove wreedheden door de soldaten eener christen natie op deze heidensche zonen van Cham gepleegd. De Matabeles die op de Mashowa's een andere kafferstam hadden jacht gemaakt, werden door hen naar de greos verwezen, die zij in een onmogelijk korten Iqd moesten bereiken, op straffe des doods. De ei?ch bleek een uitvlucht, een stok om den Kaffer te slaan. De arme menschen werden achtervolgd en lieten zich zonder verweer neersabelen. Dronken van bloeddorst wierpen de blanken zich zelfs op stervenden en lijken op wier hoofden zij de kolven der geweren stuk sloegen. Inmi idels komt bericht eener tweede slachting door de blanken in het kafferland aangerichtde Matabelen waagden namelijk een aanval, die aan 500 hunner het leven kostte. Zij waren niet bestand tegen de nieuwer wetsche vuurwapenen. Lobengula vluchtte naar de heuvelen. De «oorlog» kan als geëindigd beschouwd worden wij het bloedbad volkomen was. Natuurlijk spreekt men er van het land in te palmen, tegelijk met dat van de Mashowa's. De karakterlooze Rhodes, de gouverneur, zal de zaak zeker wel in orde brengen. Doch wenden wij ons af, en spreken wij onze ingenomenheid er mede uit dat het liberale bestuur in Engeland van den beginne aan geweigerd heeft de barbaarsch-egoistische plannen der Company te steunen, al dient erkend dat de Matabeles een afstraffing en Lobengula levenslange tuchthuisstraf of iets dergelijks, als loon voor hunne kaffersche wreedheden hadden verdiend. Het slot der Fransch-Russische comedie werd deze week te Aj iccio op Corsica afgespeeld. Daar kwamen zij voor het laatst, de mannen «met hunne besneeuwde schou ders hun ijzel smelten aan het vuur der Fransche broederharten». Want Corsica, schoon aardrijkskundig tot Italië behoorende, is een Fransche bezitting, den republikeinen te dierbaarder, wijl hun eerste keizer er geboren werd. Heel Ajiccio was in feestdos, toen Avellan met zijn vloot verscheen. Er werden weer heel wat vurige wen«chen ontboezemd, en ware er aan boord van een der schepen niet een groote mandflesch met naphta gesprongen, hetgeen aan twee Russen het leven kostte, de feestelijkheden hadden nog langer geduurd. Thans eindigde zij in een begrafenis, en met de herinnering van de broosheid des levens, der vriendschap, der staatkunde, der eer, kortom van alles wat zich niet ongestraft voorwenden of op smukken laat. De Sherman-wet in Amerika is reeds afgeschaft. Zoodra de Senaat beslist had, hechtte het Huis van Afgevaardigden er zijn goedkeuring aan, en teekende de presi dent de afschaffingswet. De gevolgen der wet kunnen wij die in bankzaken geen inzicht hebben, niet in al hun omvang doorzien doch te begrijpen is dat door de beperking van zilveraanmunt het goud in waarde zal stijgen. Maar de toekomst voor het zilver moet wel zeer donker zijn, r.u een vraag van 54 miljoen ounces zilver door deze beslissing wegvalt; een blijvend gevolg van het drie jarig bestaan der wet zal zijn de vermeer dering van den voorraad zilveren munt en zilver-oertificaten tot bijna 600 miljoen dollars, welke voorraad naar De Telegraaf uitlegt niet voor vermindering vatbaar is. 4 Nov. 1893. De Staatscourant van heden bevat de gewijzigde statuten der vereeniging «De Ambachtsschool» te Goes. De officier-machinist 2e kl. bij de marine J. J. Knotter is te Vlissingen ge detacheerd bij de fabriek "an de koninklijke maatschappij «De Schelde» tot het houden van toezicht bij den bouw van Hr. Ms. pantserschip «Evertsen.» De centrale kiesvereeniging te Veendam' heeft den heer Mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle, grootmeester-nationaal bij de orde der vrijmetselaars camlidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De antirevolutionairen stelden den heer A. Brummelkamp, hoofdredacteur van Boaz en van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, candidaat. De candidaat der radicalen is mr. Treub, wethouder te Amsterdam. Te Roermond is tot lid der Tweede Kamer (vacature Ruijs) gekozen dr. W. Everts, huis-prelaat en Eere-Kamerheer van den paus, oud-Directeur van het Seminarie te Rolduc, met 882 van de 1067 geldige stemmen 99 briefjes waren in blanco. De verandering in de uniformen der brievenbestellers zal zich bepalen tot het vervangen van een mantel door een overjas. Een van de voornaamste bezwaren tegeu de inwendige organisatie in de Weesinrich ting te Neerbosch, schijnt wel te zijn, dat het huishoudelijk karakter der opvoeding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1