NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1893. lo. 13. Dinsdag 31 ©cfoBcc. Ecfifsfe faarpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LOTING. Onze Kinderen. Schelsen over Middelburg. d*» w elkïn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Goes. Donderdag 2 November voor de lotelingen van 's Gravenpolder 9 u. voorm., voor Kattendijke 9,30 u voor Wolfaartsdijk 10,10 u., voor Hoedekenskerke 11., voor Baarland 11,20 u., voor Oudelande 11,30 u., voor Ellewoutsdijk 12 u. midd., voor 's Heereohoek 1 u. nam., voor Driewegen en 's Heer Abtskerke 1,15 u., voor N.sse 1,30 u., voor Ovezar d 1,45 u. Kapelle. Vrjjdag 3 November voor de lotelingen van Kapelle 9 u. voorm. Voor Wemeldinge 9,45 u. Voor Ierseke 10,30 u. Voor Schore 11,45 u, Voor Kruiningen 1 u. nam. Voor Krabbendgke 2,15 u. Voor Rilland-Bath 3 u. Voor Waarde 3,45 u. VI. In aansluiting en ter aanvulling der artikeltjes onder bovenstaanden titel nemen wjj over wat Ds. Tazelaar van Weesp in de Roepee schreel over: «De schadelijke invloed van verkeerde boeken»: «Nu de lange winteravonden weder aan komen worden de volksbibliotheken weder geopend, en voor een schuitje kan men elke week een boek lezen van eenige honderden bladzgden groot. Het ware te wenschen dat er boven den catalogus van zulk een boekverzameling met groote, dikke letters gedrukt stond«Zie toe wat gij lee-t 1» Doch daartoe zouden de bibliotheekhouders zich niet laten vinden, wjjl het de meeste te doen is om geld te verdienen, en niet om het volk gezonde, degelijke lectuur te verschaffen. Daarom is, cu de deur der volksbibliotheeken zich weer omsluit, een waarschuwend woord niet overbodig. Gewoonlijk is er in een volksbibliotheek zeer veel dat zeker van hoogst schadelijken aard is en daarom niet gelezen moest worden. Niet genoeg kan het den ouders op het gemoed worden gedrukt, dat zij toch nauw lettend zullen toezien op de boeken welke door hunne kinderen worden gelezen. Want als zij van de opwindende en prikkelende romans hebben geproefd, is hun smaak voor degelijke en meer voedende lectuur bedorven. En als dit kwaad er eenmaal in zit, krijgt gij het niet gemakkelijk er weer uit. Pro leS'ir Iholuck verhaalt dat hg in zijn jeugd een onverzadelijke begeerte tot lezen had. Maar die onverzadelijke begeerte werd een ziekte, en die ziekte stortte hem in he tongeluk. Hij was geheel verslaald aan het lezen van romans. Zijn ouders vermaanden en waar schuwden hem daarvoor; ze deden alles om FEUILLETON. SOCIALE TOESTANDEN. VII Hoe zal ik aan geld komen Die vraag is eeuwen lang, zoolang het geld als ruilmiddel is gebezigd, op allerlei toon en in allerlei vorm herhaald. Hoe zal ik aan geld komen Dat vraagden de kruisvaarders, en zg gaven pind aan de Joden en de Italianen, toen de kooplieden van Europa Dezelfde vraag deed zich ook bg anderen als de kruisvaarders op, en zoo verspreidden zich, vooral in de I3de eeuw de ltilianen, die inzonderheid geldhandel dreven door geheel Europa. Omdat zg mee«tal uit het toenmalig Lombardqe kwamen, werden zij met den na >m van Lombarden aangewezen, een naam die nog steeds voort leett in den mond des volks als nde lommerig. In Frankrijk en België noemde men deze instellingen monts de piété, berg van barm- b*r,,'ghe\(L Die Italiaansche geldwisselaars neuen een open tafel, (een bancovóór of ?Me Ruizen. Gingen zij failliet, dan tmti ^a' hunne tafel of bank gebroken rechT \elft ^er vÜfti«nde eeuw werd het Vercnn.o en Middelburg te mogen VeiCu'Te"' »'«d, tafel van leeninghe te hem daarvan terug te brengen, doch niets hielp. Soms overlaadde zijn vader hem met allerlei huiselijke bezigheden een enkele maal kreeg hij zelfs een duchtige kastijding, maar er kwam geen verandering. Integendeel dit alles maakte hem boos en onverschillig. Eens dreigde hij zichzelven te zullen ver moorden, als zij hem niet toelieten zijn dorst naar het lezen van romans te voldoen. De ouders wisten niet meer wat zij beginnen moesten. Met diepe smart zagen ze dat hun zoon op den weg der goddeloosheid voortging, spottende met God en zijn dienst. Doen de Heere heeft op zijn tjjd, door zjjne almachtige kracht en ontfermende genade, hem stil gehouden en tot inkeer gebracht, en hem gesteld tot een helder schijnend licht in het midden zijner kerk. Deze herinnering uit het leven van Prof. Tholuck deed ons denken aan een plaat, die indertgd voor het raam van een boek winkel higg. Die plaat stelde een jong meisje voor, dat gretig en opgewonden in een boek zat te lezen, terwijl haar gelaat duidelijke sporen droeg van gemoedsbeweging. Achter die schoone, jeugdige gestalte zag men de afgrijselijke gedaante van den Satan, die met een grijnzende lach en vuurstralende oogen haar over den schouder keek, zich de handen wrijvende van genoegen, als iemand, die een grooten buit verovert. En onder die voorstelling «tond met groote lettersEen slecht boek. De jeugd van Tholock bewijst dat deze schrikkelijke teekeniug volkomen waarheid bevat. Niet genoeg kunnen ouders daarom toezien op wat door de kinderen gelezen wordt Helias, dat vele jongelui het toezicht hunner ouders op allerlei wijze trachten te ontduiken. Menige jongedochter heeft op een verbolgen olaats een boek verstoken, datzg niet gaarne onder de oogen van vader en moeder zou zien. En rnenig jongeling is er, die, als allen rustig slapen, verscheidene uren van den nacht doorbrengt lezende in boeken, die voor hem zeer schadelijk zqn. Terwijl hunne ouders bidden dat zij bewaard mogen blijven voor de verleiding, werpen zg, die zoo doen, zichzelven in het midden van haren machtigen stroom. Het is echter niet te ontkennen dat vele ouders in dit opzicht zear onachtzaam zijn. Dit komt, wyl ze van verre niet beseffen welk een schrikkelijk gevaar er in het lezen van een verkeerd boek steekt. Als uwe kleine kinderen een mes grypen, 2ult gij het hun ontnemen, en als ze te dicht bij het vuur komen, waarschuwt gij ze. Maar veel dieper dan een me' ons lichaam, kan een verderfelijk boek den geest wonden. houden en met hueren penningen te winnen in alle manieren als zij mochten en megnden te winnen, verpacht, eerst voor de geringe som van 20 p. gr. 's jaars. Langzamerhand was het geldleenen eene maatschappelijke behoefte gewotdeii,en het leenen op panden aan hen die anders geen crediet bezaten, moest daarom een geliefde vorm blijven, nu de landzaten meer en meer aan net bedrijf der Lombarden waren gewoon geworden. Maar de keerzijde van de medaille was dat de klachten over den woeker der tafelhoudeis steeds erger werden Bij reso lutie van 17 Nov. 1571 werden door de Staten het recht tol regeling der banken van leeninh aan de stedelijke besturen opgedragen. Middelburg maakte spoedig gebruik van haar recht tot het stichten van een leenbank. In 1606 bracht de pacht van die bank 1400 's jaars op, in 1622 was dit cijfer reeds geklommen tot f 1000 's jaars. In 1636 werd besloten tot oprichting van een stadrieenbank, omdat zulke bank nood- zanelijk tot bevordering van de commercie, groot pn-fljt aan de stad en hare inwoners zou toebrengen, en 'f lluis van leening, gelijk nog in de poort te lezen is die toegang geeft tot het gebouw, kwam tot stand in de St Jansstraat, in een locaal dat deel uitmaakte van het Engelsche huis. Het geld vloeide der Leenbank in de eerste 20 jaren van haar bestaan van alle kanten toe. Men had in deze instelling, voor welker Welk ouder zou er ooit in bewilligen zijne kinderen te laten drinken uit vergiftigde bekers? Immers niet een 1 Welnu, slechte boeken zijn zulke vergiftigde bekers en helaas, velen drinken er dagelijks uit. Boeken zijn voor de jeugd een bron van aanvuring en bezieling. Daarom zijn ze zoo gevaarlijk. Er zijn misdadigers geweest, die erkend hebben dat zij de aanprikkeling tot hunne schanddaden gekregen hebben door het lezen van goddelooze geschriften. Uuiiersgeeft daarom ernstig acht, op de boeken welke uwe kinderen in handen krijgen. Het is niet genoeg dat gij tracht ze van de straat en uit verkeerde gezelschap pen te houden, gij moet ze ook alle schadelijke boeken onthouden, want die brengen hen met de gedachten vaak op plaatsen en in kringen, waar ze nog van terug schrikken zouden om er zich met het lichaam heen te begeven. Het beste boek is de Bybel. Dit is ons van God gegeven, en wijst den weg des heils en der zaligheid aan voor verlorene zondaren. Gelijk in alle dingen, zoo moet de Schrift ook in de keuze van boeken onze maatstaf zijn. Geschriften, die er ons toe kunnen brengen om den Bgbel beter te leeren verstaan, die ons kennis geven van het menschelijs hart en leven, maar ook van Gods rijkdom en goedertierenheid in het rijk der natuur en der genade, zijn nuttig en heilzaam. Een onzer goede kennissen had de gewoonte om in de lange winteravonden, op een bepaald uur, al de leden van het gezin in de huiskamer te vereenigen, om met elkander een stichtelijk boek te lezen. Elk der kinderen moest, op zijn beurt, overluid een stuk daaruit voorlezen. Als er zoo een uur gelezen was, werd er njet elkaar over gesproken. Ieder kon dan vrijuit vragen en mededeelen, wat onder het lezen hem in de gedachten was gekomen. Dit is een zeer nuttige zaak, waardoor menige gepaste gelegenheid zich voordoet, om een ernstige waarschuwing of onderwijzing te geven. Waarlijk dat waren gezellige winteravonden. De vader zat aan het hoofd van de tafel en rookte zijn lange duitsehe pijp, waaruit hij met welgevallen, dikke rookwolken omhoog blies. De moeder en de dochters van het huis hadden eenig brei- ol naaiwerk bij de hand. Ook stond de gezellige koffiepot in het midden van ver scheidene kopjes op de tafel, die straks in het vlotten van de gesprekken een belangrijk aandeel had. Nu weten wq wel, dat dit lang niet in alle huisgezinnen zoo kan plaats hebben. Maar wij weten ook, dat het bij velen niet oblL*'.iën alle stadsbezittingen en in komsten aansprakelijk waren zóo groot ver trouwen, dat men zijn geld liever haar tegen minder intrest toevertrouwde dan aan anderen tegen hoogere. Zij kon zooveel geld krijgen als zij wildein 1656 zelfs tegeri 3Va pOt. Geen wonderdot zij in staat was groote zaken te doen, en dat de stad in haar een gereed middel bezat, om allerlei onder nemingen van handel en njjverheid geldelijk te ondersteunen en zichzelf in ge\al van n od aan geld te helpen. De eerlijkheid der beambten schijnt van den eersten tijd van het bestaan der st ids leenbank aan twijfel onderhevig geweest te zijn. Bij eene inventarisatie op 15 Nov. 1673 gehouden, bleek dat niet minder dan 1285 stuks verdwenen waren waarop een som van 7122 pd. Viaamsch geleend was. In 1661 werd gerapporteerd dat de boek houder 6000 pd. VI. voor zijne privé had gebruikt. Bij de opname der rekening van 1782 bleek dat 1000] pd. te weinig ontvangst en 1000 pd. te veel uitgaven waren geboekt. In 1785 bleek bij het overlijden van den ontvanger een tekort van f 26.200 te bestaan. Alzoo is de financieële geschiedenis der Leenbank niet eene van deugd en goede werken. Integendeel het is éene doorloopende geschiedenis van misbruik van vertrouwen. Én ook de tijdsomstandigheden oefenden geweldigen invloed uit op deze oudste en grootste bankinstelling in Middelburg. gebeurt ofschoon de gelegenheid er zeer goed toe bestaat. In menig huis, lezen des avonds allen voor zichzelven, ieder in zijn eigen boek. Doch dit is lang niet zoo gezellig en ook niet zoo vruchtbaar. Goede boeken behooren ook goed gelezen te worden. Men moet niet te veel op een maal, en niet te lang achtereen lezen. Het beste voedsel verteert niet goed, als er te veel in eens van gebruikt wordt. Men moet over het gelezene nadenken, opdat het goed verstaan worde. Het is hiermee evenals met den Bijbel. Eén vers wel overdacht en verstaan, zal heilzamer wezen, dan een geheel hoofdstuk, dat haastig, zonder na te denken, wordt doorgelezen. Deze goede en alleen vruchtbare methode van lezen, zal, dunkt ons, bevorderd worden als in gezelligen kring, allen bij éen boek zich bepalen, waar ieder op de beurt eed poo je uit voorleest, ter wijl daarna gelegenheid is om met elkaar over het gelezene te spreken.» D. K. De Nederlander verneemt dat mr. T. C. Henry, president van de Empire Land and Canal Company te Denver, eerstdaags naar Nederland zal komen, in het belang der Hollandsche kolonisten. Hij is van de noo- dige aanbevelingsbrieven voorzien, als van de Chr. Ger. Gemeente te Rilland, van den Gouverneur van Colorado, enz Het voorloo- pig adres van den heer Henry is ten huize van v. d. Beck en Marsoly te Antwerpen. Een der redacteuis van De Nederlander de heer J. van Boven, is zelf ter plaatse geweest en is dus bevoegd over de zaak der landverhuizing een woordje mee te spreken. Hij zal echter niet te vroeg zijn oordeel zeggen, en wij zullen niet haastig zijn om te luisteren. Wij moettn voorzichtig zijn. Belangstelling is iets anders dan baatzucht, en men kan ook te goedtr trouw iemand op den dwaalweg brengen. Wij lezen in de Prof. N. Brabant et Het Bestuur der Vereenigirig tot chris telijke verpleging van krankzinnigen stelde in zijne jongste Algem. Vergadering, op Veldwijk gehouden, de bouwplannen vast voor de derde Stichting te ZuidLaien. Men zal daar beginnen met den bouw van een administratiegebouw, 4 pavilloens 3e klasre, keuken, doctorswoning, zieken barak, lijkenhuis met sectiekamer, werk- De Zeeuwen waren van oudsondernemende kooplieden en zeevaarders, zij namen ijverig deel aan de ontdekkingen in Oost en West en in den handel op die gewesten. De Zeeuwsche Kamer van de O. 1. compagnie had Va in haar bestuur en beheer, Zeeland bracht '/s van haar kapitaal bg. En toen, 20 jaren later, de West-Indischecorapagnie werd opgericht meteen kapitaal van7.108.U00 nam Middelburg daarin voor Va deel. De vaart op West ludië, vooral op de rivier Essequebo was meestal iu handen der Zeeu wen. De schepen brachten welvaart aan, hunne uitrusting en binnenkomen bracht veel geld in omloop. Middelburg schijnt omstreeks dien tqd 25000 inwoners geteld te hebben. In 1616 werd naast de Leenbank de Wisselbank geopend, omdat de koophan del des stadts dagelijcx toenemende ende verre en wijdt haar uytstreckende was». Werd door de Oost-Indische compagnie som migejaren 20 tot 25 pet. uitgedeeld, de West- Indische wilde voor hare zuster niet onderdoen- Ook zij deelde hetzelfde bedrag. Eens klom zelfs hare uitkeering tot 50 pet. Maar die boom was een wonderboom zonder vol doenden wortel. Toen de West Indische compagnie opgeheven werd had de Leenbank aan haar ongeveer zeven ton gouds verloren. De oorlogsverklaring iloor Engeland en Frankrijk in April 1672 aan de republiek gericht, en de bema luiging van sommige onzer steden bracht groote ontsteltenis le- plaat«en en watertoren. Zoodra de Ko ninklijke goedkeuring daarop is ontvangen zal men tot aanbesteding overgaan. Men hoopt daar met 1 Januari 1895 weer ruim 100 patiënten te kunnen opnemen. Ook besloot men tot den bouw van een nieuw pavilloen op Veldwijk voor mannelijk# patiënten le en 2e klasse. De aanvrage tot opneming van patiën ten zijn zoo veelvuldig en zoo dringend, dat het Bestuur zich geroepen achtte al het mogelijke te moeten doen om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Verleden week las men in onderscheidene bladen het volgende De Provinciale Staten van Overijsel zullen in de wintervergadering behandelen eea voorstel van Gedep. Staten, o.ii te besluiten lo- dat aan personen, die, bg de uitvoering van eenig provinciaal werk door een .onge luk worden getroffen eene vergoeding zal worden uitgekeerd, volgens de, regelen, ver vat in een bijgevoegd ontwerp2o. in ver band hiermede jaarlijks op de provincial# begrooting een memoriepost uit te trekken; 8o. bij de uitvoering van werken, waarbij de kans op ongelukken grooter wordt geacht ter beoordeeling aan Gedep. Staten op te leggen, om zijne werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken to verzekeien, op den voet vervat in bijge voegd voorstel. Wij noemen dit een voorbeeld ter na volging. Zal de provincie Zeeland dit volgen Of zijn de werklieden reeds in onze provincie tegen ongelukken bij de uitvoering van eenig provinciaal werk verzekerd? Het schoooe, doch verarmde Italië loopt gevaar in een burgeroorlog te worden ge wikkeld. Tenzij krachtige politiemaatregelen o neen, krachtige sociale verbeteringen den slag verhoeden is ,'t niet onmogelijk dat Sicilië zich mettertijd losscheurt om een afzonderlijken staat te vormen. In den laatsten tijd hoorde men in dat land van rooverijea en nogal op klaarlichten dag. Doch thans blijkt met steeds bedenke lijker klaarheid dat deze rooftochten een staatkundige bedoeling hebben. Het zqn oproeren niet van boven af verwekt, doch van onderen op aangekomen. De gansche bevolking is ontevreden, wijl het groote Vaderland onmachtig bleek zijn beloften na te komen en Sicilië al meer achteruitgaat. Het onderwijs is er slecht geregeldtt De wegen zijn slecht. De zwavelhandel, die weeg, en moeilgke dagen voor de Wisselbank en de Leenbank braken aan. De Wisselbank moest gesloten worden, want zij was buiten machte om aan de specieaanvragen te voldoen. Ook van het bankroet der Bank van Leening werd veel gesproken maar met vele besognes redde zij zich. Eenmaal hoe is het mogelqk kwam de kerk met de Leenbank in conflict. Het was in 1679 toen ds. Horenbeek in de Vischmarktkerk tegen de bank van leening had gepredikt, als zou daar woeker jegens de armen gepleegd worden. Daarover kwamen klachten bij den Raad, en deze besloot deswege een van de secretarissen naar den predikant te zenden, om dezen het misnoegen van den Raad te kennen te geven en hem te verzoeken zulke zaken niet meer op den predikstoel te brengen. En alzoo leert ons ook de financiëele handelsgeschiedenis van Middelburg in oude dagen, dat de vormen mogen veranderd zqn maar dat het wezen hetzelfde is gebleven. 's Werelds goed is ebbe en vloed. De een verhoogd, de ander vernederd. Ook op stoffelijk gebied was het uitne- mendste op aarde moeite en verdriet, gelijk het nog alljjd is. Alleen daar waar geen stofwisseling meet zijn zal, houdt ook deze moeite en dit ver driet op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1