P.J. SIEGERS P. J. SIEGERS, TE VLISSINGEN, P. J. SIEGERS. P. J. SIEGERS. P. J. SIEGERS. P. J. SIEGERS P. J. SIEGERS. P. J. SIEGERS. De Stembus is open van 9—4 ure. Luctor et Euiergo, Het District Middelburg. Wien zult ge kiezen Wie zal de man uwerkeuzezijn? Door de ANTIREVOLUTIONAIRE KIESVERENIGINGEN iu Walcheren is, voor de aanstaande verkiezing van een Lid der Provinciale Staten in het district Middelburg, tot Candidaat gesteld de heer welke met het meeste vertrouwen den Kiezers wordt aanbevolen. torende verkiezing van onzen hoogge- waardeerden candidaat: te Vlissixgex. Wij onthouden ons van bespreking der candidaten, daar wij meenen dit veilig aan de besturen onzer kiesver- eenigingen zoo die dit noodig oor- deelen te kunnen overlaten. Boven staand woord, moest ons op verzoek van vele kiezers van 't hart, en zéér hopen wij dat velen onze ernstige en dringende bede gehoor zullen geven. Namens verschillende vrienden. Uw medestrijder, J. Worstelen en ontkomen, was der va deren leus. Zij stelden het daarom ten onderschrift van het Zeeuwsche Wapen, 't Is dus volkomen getrouw aan onze. afkomst als wij, nazaten der roemrijke Zeeuwen, worstelende en strijdende tegen den geest des tijds ons maar niet willen onderwerpen aan het Gode vijandige liberalisme. Gelijk de leeuw in ons wapen worstelt met de baren der zee, waaraan ons land is ontkomen en onze vaderen dijken hebben opgeworpen, zoo ook worstelen wij om de macht der liberalen in de Staten van Zeeland te keeren een dam opwerpende om hun overheerschenden invloed tegen te houden. Dat dit hoog noodig is, toonde ons de M'uldelb. Courantbij de jongste ge meenteraadsverkiezing te Middelburg. Nadat haar haan, bij die gelegenheid victorie had gekraaid, durfde zij het in overmoed neerschrijven dat de liberalen het hadden uittemaken, of de bezwaren hunner tegenstanders gewettigd waren. Zij zijn dus do mannen die over ons heerschen zullen, die ons overheerschen willen en bepalen zullen wat recht" is. Een ieder die dus de vrijheid voor zich en voor anderen lief heeft, zij gewaar schuwd zijn stem in geen geval op den candidaat der liberalen uit te brengen. Men late zijn vrijheid niet aan banden leggen, maar brenge met overgroote meerderheid zijn stem uit op den heer Februari '92 de plaats van wijlen den liberalen heer Yan Berlekom werd inge nomen door den Antirevolutionair Yan Voorst Yader; en wel met 1642 stem men tegen 1508 op den liberaal uitge bracht toen in Mei '93 de plaats van wijlen den liberalen heer Lantsheer werd bezet door den Antirevolutionair Van der Meer met 1678 stemmen tegen 1581 op den liberaal. Een klimmende belangstelling dus maar toch eene belangstelling die onzer zijds tot meer activiteit prikkelen moot, willen wij niet eindelijk nog door de liberalen overvleugeld worden. Eu dit mag niet gebeuren, Kiezers althans niet door onze lauwheid. Gij hebt de vruchten van uw ijver reeds dezen zomer mogen plukkenzij het ook door bijkomstige omstandighe den noem het door de laksheid der liberalen, door wat ook, maar de zetel in de Eerste Kamer zou niet door een Antirevolutionair bezet zijn, indien uw ijveren voor de keuze van Leden der Provinciale Staten in 1892 en 1893 minder ware geweest. Nu was dit mogelijk, dank zij ook de broederlijke hulp der Koomsche af gevaardigden uit het district Hulst. Deze winst echter was, wat men ge woon is te noemeneen toevallige bate want wij zijn toch nog slechts eene minderheiddoch kunt gij met ons, ook den zetel van wijlen den heer Snouck Ilurgronje veroveren, dan worden wij een groep, waarmede ten allen tijde rekening moet worden gehouden, en wier invloed groot gewicht in de schaal legt bij elk voorstel van Gedeputeerde Staten. En wie weet of niet juist door deze verkiezing de mogelijkheid geboren wordt om ook het College van Gedeputeerde Staten om te zetten. Kiezershoopt daarop en laat u die hoop niet ontrooven. Waar een wil is, is een weg. Èn onze èn uwe weg leidt op Dinsdag 17 October 1893 naar de stembus met den naam van den heer te Ylissingen, Sinds het opleven der antirevolutionaire Sartij in Nederland was het district iiddelburg ook antirevolutionair. Achtoreenvolgens toch werden door dat district ter Tweede Kamer afge vaardigd de heeren Jhr. de Jonge 't Hooft, Kouchenius en Luoasse, wtlke laatstgenoemde nog ons aldaar vertegen woordigt. Slechts voor korten tusschentjjd scheen het alsof er een kentering plaats greep naar den liberalen kant; het was toen de hoeren Buteux en Smit de antire volutionairen Keuchenius en 't Hooft verdrongen. Het scheen echter slechts zoo; wij allen weten nog welke middelen destijds door de liberalen aangewend zijn om dio zetels te veroveren; wjj zullen daar niet te veel van zeggen, doch laat ons nimmer vergeten dat toen de heer Keuchenius door hen als een uitgeknepen citroen is weggeworpen. Doch het district Middelburg heeft zich weer opgeheven uit die vernedering; en wedor is een antirevolutionair, d. i. een beljjder van den Christus, eeu man die rekening houdt met Gods wil ook in de Staatkunde, onze vertegenwoordiger. En toch. Het volk is nog niet warm genoeg om ton allen tijde trouw op zijn post te zijn. De Provinciale Staten trekken nog lang niet genoeg de belangstelling der kiezers. Bij periodieke verkiezingen is het regel dat men maar steeds de aftredende leden herkiest: zóó in 1889, zóó in 1892, en nu weten wij wel, want niets men- schelijks is ons vreemd, dat het voor het gemoed pijnlijk is, iemaud to weren van een zetel, waar hij z. i. niets misdaan heeft, en naar mate die aftredendon meor on®) sympathie hebben, wordt dit nog mooielijker; maar: plicht bovenal. Met dankbaarheid mooten wij erkennen, dat het volk zich zijn plicht tamelijk bewust, is, indien een zetel door overlijden is ledig geworden. Wij zagen dit met vreugde toen in op uw stembiljet. En geve God Zijn zegen daartoe. V. M. Onverminderd het beginsel, waardoor het U onmogelijk is uw stem op den candidaat der liberalen uit te brengen, is een vergelijking tussche.i dezen en den heer P. J. SIEGERS zeer in 't voordeel van laatstgenoemden. De liberaal wordt aanbevolen als specialiteit op polderge bied en als gewezen Docter iu het krank zinnigengesticht te Delft. E' «itens we melt het Staten College van Polder specialiteiten, de een al knapper dan de ander, zoo dat vermeerdering daarvan overbodig is. Ten andere is de verple ging der Krankzinnigen zeer onlangs voor goed geregeld waarbij het noodige licht niet heeft ontbroken. Hebben de Staten een geneeskundig advies noodig, dan is het hier Dr. Callenfels die altijd bereid is zijne gewaardeerde voorlichting te schenken. Meerdere goneeskundige hulp is alzoo ook overbodig. Daaren tegen is de heer SlEGEliS een specia liteit op financieel gebied waarvaner geen enkele in de Staten wordt gevonden. Met hem te kiezen bewijzen wij onze Provincie een dienst en verkrijgen wij een bevoegd beoordoelaar van het financiëel beleid onzer Staten. Onze keuze was daarom een gelukkige keuze en zij het ons allen een voorrecht, onze stem te mogen uitbrengen op den heer Eene verkiezing voor do Provinciale Staten brengt nog altijd een heulen boel menschen van de wijs. Letten de kiezers op den toestand vau wegen en polders, vaarten en zeeweringen, wel, aan wien kan de behartiging dezer belangen beter toevertrouwd worden dan aan een stevigen grondeigenaar uit eigen omgeving Staat bij de kiezers helder voor oogen de om vangrijke en diep ingrijpende werkkring der Gedeputeerde Staten, welke uit den boezem der Prov. Staten gekozen worden, en aan wier oordeel de begrooting van iedere gemeente is onderworpen, dan zullen ze zeker beseffen, dat het bezit van eene groote uitgestrektheid grond nu juist geene geschiktheid voor deze betrekking meebrengt. En denken de kiezers verder door, en herinneren ze zich dat de Provinciale Staten een kies college vormen voor de Eerste Kamer der Staten Generaal en dat zij hierdoor een politiek lichaam helpen samenstellen, dat de macht bezit om de beste wetten, door de Regeering in overleg met de Tweede kamer, de eigenlijke volksver tegenwoordiging, ontworpen, te vernie tigen, dan komt er gewis een heele om keer in hunne overwegingen. Dan begrijpen ze uitnemend goed, dat ze bij de keuze van een lid der Prov. staten, wol ter dege te letten hebben op zijn politieke belijdenis. Maar, en dit is nu 't moeilijke van 't geval, waar vinden zij iemand, geschikt en bekwaam om al de bovengenoemde belangen te behartigen en te bepleiten En welke dier belanden behooren den boventoon te hebben? Och, kiezers, wilt ge goeden raad heb ben Kiest zondor aarzelen den anti revolutionairen candidaat Van anti' revolutionaire zijde is met grond de ernstige poging te verwachten om aan de onmogelijke samenkoppeling van de werkzaamheden der Prov. Staten eens een einde te maken, door een geheel gewijzigde samenstelling der Eerste Ka mer voor te stellen. En bovendien, aan wien kan men beter de behartiging on zer stoffelijke belangen toevertrouwen, dan aan een man, die ook op 't gebied der staatkunde den regel van Gods Woord wenscht toe te passen Kiest daarom met ons den heer M. K. W. en met al het respect dat hij als per soon verdient, wel voldoet aan de eisehen die men voor zich zei ven aan een anti- revolutionair candidaat stelt. Wij willen de Kiezers gaarne te ge- moet komen in haar onderzoek en tevens ook ten gerieve der MiddelburgecAe Courant verklaren dat de heer Antirevolutionair is, hoewel hij zich nim mer op den voorgrond stelde, zij kan dus gerust zijn. Voorts deelen wij mede dat hij orthodox lid is van de Hervormde Kerk hieruit kan zij zien dat wij geen kerkelijke partij zijn en onze kring niet zooals zij noemt tot de doleerenden en afgescheidenen be perkt is. Naar zij verneemt, zegt de Middel- burgsche verder, hadden velen zoo gaarne een ander persoon gewilden heeft deze candidatuur heel wat voeten in de aarde gehad. Hierop kunnen wjj de kiezers be richten dat de heer P. J. SIEGERS uit een drietal is gekozen met 110 van de 132 uitgebrachte stemmen. Naar de Mid le'burgscAe zal moeten toestemmen een flinke meerderheid. Met haar candidaat ging het niet zoo mooi. Vraag er den heer Bolle maar eens naar of lieverlees slechts de ver slagen der vergaderingen van de liberale kiesvereeniging te Middelburg. Doch bovendien Onderstelt nu de Middelburger wer kelijk zoo een groote mate van onnoo- zelheid bij onze kiezers dat ze zich door zulke praatjes van de wijs laten brengen Snapt do oude ziel nu waarlijk niet, dat zelfs de eenvoudigste onder ons begrijpt dat al dat geharrewar over SIEGERS' beginsel eenvoudig wordt gebruikt om verdeeldheid in onze gelederen te zaaien Werkeljjk hoe meer juist uit dien hoek onze candidaat verdacht wordt gemaakt, hoe beslister onze vrienden voor onzen SIEGERS zullen opkomen. Ook dat praatje gaat van den Heer Siegers rond en wij achten de Mid- delburgsche niets te goed om daarvan I eerst laat gebruik te maken, want o, ze is zoo lief met ons te waar- schuwen, als ze er voordeel bij heb ben kan. De Heer Siegers is net zoo min vrijmetselaar als wijlen Jhr. de Jonge liet was en als Keuchenius of liever daarin staan ze gelijk. De Heer Siegers heeft geenerlei gemeen schap met de vrijmetselaars, en'tis daarom noodig 't U te zeggen, wat men ook moge opdisschen gelooft hen niet, de Heer P. J. Siegers is onverdacht anti revolutionair. De candidaat der Antirevolutionairen is en blijft de heer VI. v. d. M. Gall id's Het Gal li -karakter is bekend. Het vertoont het Laodiceesche stempel. Niet te koud en niet te warmniet voor en niet tegen. Nooit de drift van den haat gekeud, maar ook nooit den impuls eener heilige liefde. Wat Gallio moet doen, dat zal bijdoen; maar wat buiten dij schreef gaat, deert noch roert hem. Zelfs toen zo iu Coriate handgemeen werden, bleef hij den simpele spelen. Want, zoo staat erGallio trok zieA geen van deze dingen aan. Zouden er nu heusch zulke Gallio's ook onder ons, Antirevolutionairen, zijn met het oog op de stembus van a s. Dinsdag Mannenburgers, die, hoorende en we tende, hoe alles te hoop loopt om den strijd voor onze beginselen uit te vechten, met het kalotje over het voorhoofd ge trokken, doodleuk in het hoekje van den haard zouden blijven zitten, op gemelijkon toon onder elkaar meesmuilendWaar zou ik mij druk voor maken Ben zetel krijgen we toch niet.» Wij voor ons gelooven niet, dat in Zeeland één Antirevolutionair zoo denkt, leder gevoelt en begrijptHier moet een strijd gestreden worden, waar bij niemand mag achterblijven. Thuis blijven zou verraadzijn. Eenparig komo men dus op ter stembus en vuile zyn stembiljot in met deu naam van onzen candidaat, den Heer Op leuke manier tracht de Middel- burgsche Courant libera?.! onkruid te zaaien onder de antirevolutionaire tarwe. In haar no. 240 drukt zij den kiezers op het hart eens goed te informeeren in hoever de heer P. J. SIEGERS, met alle goede eigenschappen die hij bezit De Middelburgsclie Courant kan natuurlijk aan den vooravond met alle lasterpraatjes voor den dag ko men, die, wijl liet dan te laat is, niet tijdig kunnen weersproken wor den. Zoo bestreed zij indertijd Keu chenius, die dan toch zeker wel on verdacht anti. rev. Is met de mede- deeling dat hij vrijmetselaar was. De Ki''g»ereeniging te Middelburg. A. L1TTOOIJ, Voorzitter. P. J. DE KRUIJTER, Secretaris. Be Kiesvereeniging te Vlissingen. II. J. v. d MEER, Voorzitter. H. M. KLOPPERS, Secrotaris. De Kies'-ereetiiging te Veere. J. v. D KLEIJN, Voorzitter. A. P. WOUTERS, Secretaris. De Kiesvereeniging te Serooskerke. P. MELIS, Voorzitter. J. VADER, Secretaris. De Kiesvereeniging te Souburg. F. HUSON, Voorzitter. A. STEKETEE, Secretaris. De Kiesvereeniging te Meliskerke. P WIELEMAKER, Vice-Voorzitter. E. VADER, Secretaris. De Kiesvereniging te Biggekerke. K. HOUTERMAN, Voorzitter. G. WIJNAND, Secretaris. De Kiesvereniging te Grijpekerke. A. GËSCHIERE, Voorzitter. K. DINGEMANSE, Secretaris. De Kiesvereeniging te Vrouwepolder. C. DE KAM, Secretaris. De Kiesvereeniging te Gapinge. J. DINGEMANSE, Voorzitter. N. VERHULST, Secretaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 6