S c h o o 1 n i e u vv s. Gemengde Berichten. \oegd er; met recht beweerd wordt, dal de regeling meer de fabrikanten zal treilen dan de landbouwers, daar toch de suiker productie niet min of meer beperkt is tot 32 millioen kilogram, maar tot 44 mifiioen en dat dus thans de suikerfa brikanten van een kunstmatige beperking van de cultuur geen winst kunnen verwachten. Maar dit alles neemt niet weg,dat suikerfkbri- kanten evenals in 1891 getracht hebben e. een «opgezweepte boel van te maken, dat zij precies als voor twee jaren een adres aan de Kamer gericht hebben met het dreigement, dat zoo de wet wierd aangenomdn, de prijs per 1UÜ0 kilogram bieten zou worden ver laagd en wel met f2,15. De landbouwers werden dus ook nu in de zaak betrokken, en houddn de fabrikanten zich aan hun dreigement, dan is ongetwijfeld de toekomst voor vele landbouwers hoogst zorgwekkend. Immers voor f 8.25 per 1000 kilogram bieten kan geen enkele boer b'eten zaaien. Het ouderscheid van nu met 1891 zit maar grootendeels in de om Handigheid, dat toen enkele Kamerleden zich lieten intimideeren en dat zij thans wijzer waren geworden. Het komt ons dan ook voor, dat de suiker- fabrikansen nu wel zullen nalaten hun dreigement uit le voeren, daar de Kamer hen blijkbaar in de kaart gezien heeft en geen enkele landbouwvereeniging thans propaganda maakt voor de aandeelhouders ten koste van de verdiensten der boeren en van de schatkist. Alzoo was het suikerdebat tot de juiste proportie gebracht het belang van de schatkist en dat van de fabrikanten. De heer Tydeir.an waagde het nog wel om de landbouwers in 't geding te betrekken, maar de liberalen en antirevolutionairen lieten zich thans niet vangen, tot grooten spijt van den heer De Ram, die ook al met zoet gdluit kwam. Het is opmerkelijk, hoe deze afgevaardigde, die anders nimmer spreekt, thans zich warm maakte en het debat volgde met een spanning alsof het hoogste bekmg \an de natie op het spel stond. En toeh betrof het slechts de vraag, of de suikerfibrikanten in de volgende jaren eenige overpenden minder mochten maken. Intusschen uit de 'temming der Kamer bleek wel, dat van den eisch, dien de Minister stelde, niet veel zou afgaan. Toen de noodwet, tot ondersteuning van de noodlijdende gemeenten, in da Tweede Kamer v erd behandeld, is door onderschei dene leden, o. a. door alle antirevolutionairen, gewaarschuwd om dien weg rdet op te gaan. Thans erkent Mr. Siekenga, een van Frieslands Gedeputeerden, ridderlijk in de vereeniging van statistiek dat Gcd. Staten met de toepassing letledijk verlegen zitten en dat de practijk leert, dat het een ver- foeielijk Systeem ie om subsidie te verleenen aan noodlijdende gemeenten. Krasser kan het niet. liet Vaandel. In Patrimonum komt eene klacht voor, welke den lezer door de ziel snijdt. Een oud-lid van Patr. (thans in Amerika) sehrijft nl. het volgende «O, het beteekent wat voor een door Gods genade goed geaard burger van Nederland met een talrijk gezin van vijftien personen, waarvan ik er drie moest achterlaten, op 54 jarigen leeftijd na een bedrijvig leven met rijke levenservaringen, zijn dierbaar vadeilandte verlaten. Daarom roep ik mijn vrienden toe met al den ernst die in mij is: «Redt met, de hulpe Gods ons diep ge zonken Vaderland». 11 October '93. Zaterdag middag om I1/? uur had de plechtige begrafenis van den beer Elout v. Soe- tei woude plaats. Een groote schare was er bjj tegenwoordig. Nadat de kist in 'l graf was neergelaten, bedekt met een tiental kransen en lauwertakken, nam ds. Doorn het woord, en berichtte dat er niet gesproken maar wel gebeden zou worden op uitdrukkelijk verzoek van den ontslapene. Na een kort en treilend gebed dankte de zoon des overledenen voor aide belangstel ling aan de groeve getoond. Onderwijl werd in het sterfhuis gesproken door twee hervormde predikanten, dr. Gerth v. Wijk en dr. v. Gheel Gildemeester naar aanleiding van 2 Cor. 5: 1. Onder de aan wezigen behoorden vertegenwoordigers: lo. van de antirevolutionaire Kamerclub de hh. A. Mackay, Kcbimmelpenninck v. d. Oye, Brantsen v. d. Zijp en Seret; 2o. van de vereeniging voor Hooger Onderwijs de hh. W. Hovy en 8. baron van Heemstra; 3o. van de Unie, Een school met den Bijbel de heer R. Derksen voorts mr Star Numan griffier der le kamer: mr. H. graat van Hogendorp, die allen het ljjk van den overledene ten grave bracl.ten; terwijl nog een schare v*n aanzienlijke mannen aan de groeve het lijk opwachtten. Ter nadere beschrijsing nemen wij het onderstaande uit De Standaard over: Een schare van aanzienlijke mannen stond aan de geopende groeve den lijkstoet op te wachten. Onder meer zagen wij daar: den Oud-Minister Havelaar, de Kamerleden Jhr. Beelaerts van Blokland, Van Löben Seis en Van de Velde, het lid der Eerste Kamer, E. Cremers, Generaal-majoor Taets vanAme- rongen, Graaf O H. van Limburg Stirum twee heeren Van Reeuen, zoons van wqlen den vicepresident van den Raad van State enz. Voorts werd opgemerkt een deputatie van de Ger. kerk A. aan het hoofd waarvan stond Ds. van der Linden, terwijl de zusters der Haagsche diaconesseniorichting, voorzoo verre zjj gemist konden worden,mede door hun aanwezigheid de laatste eer wilden bewijzen aan het stoffelijk overschot van den Vader hunner geliefde directrice, freule Elout. Maar wat bovenal de aandacht trok was de aanwezigheid van zoovele gereformeerde predikanten en christelijke onderwijzers, die, uit Den Haag en uit de naburige dorpen saamgevloeid, door bun tegenwoordigheid hulde wenschten te brengen aan de nage dachtenis van den edelman, die zich het Kiuis van Christus niet had geschaamd en die door zijn optreden aan het hoofd van het Volkspeiitionnement, door zijn steun aai: zoovele christelijke zaken, u.a. de Vrije Universiteit, getoond had tegenover de conservatieve traagheid van zoovele aanzien lijke mannen een hart te hebben voor de wa.e volksbelangen. De tegenwoordigheid van zoovelen, waaronder de kleine man niet gemist werd, is ongetwijfeld een schoone hulde aan den overledene, maar siert ook ons volk, dat niet, geljjk zoo dikwijls van conservatieve zijde gebazeld wordt, den aanzienlijken man niet eeren wil, maalr juist een hart vol dankbaarheid en toewijding heeft jegens ieder, die als Elout voor de volkszaak opkomt. B(j kon. besluit is benoemd tot bureel ambtenaar van den rijkswaterstaat C. J. Meulmeester te Middelburg, Bij Kon. besluit is benoemd tot auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Goes en bij den schuttersraad van 't,bataljon rustende schutterij in Zeeland C. Risseeuw. Van welingelichte zqde deelt men aan de Amh Ct. mede, dat de onlangs overleden jhr. Elout van Suelerwoude op de gebeurtenissen in Atjeh een grooten invloed heeft uitgeoefend. Zoo moeter. de noodlottige telegrammen aan den toenmaligen vicepresi dent van den Raad van Nederl. Indië, die met het eskader te Penang op de insti uc- tiën zijner regeering wachtte, door hem zjjn geïnspireerd geworden, waardoor de oorlog onvermijdelijk werd. In hoeverre ook hij door de algemeene paniek, die destijds in onze regeeringskringen heerschte, 's bevangen geworden, dan wel in hoeverre de grieven van zijn vader, den oud-cornmissarisgeneraal van Ned. Indië, tegen Atjeh hierbij van invloed zijn geweest, kan thans moeilijk worden uitgemaakt en zal vermoedelijk wel altijd in het duister blijven. Indien dit bericht waarheid behelst, waar aan wij wel wat twijfelen, is tevens ver klaard de aan oppervlakkigheid grenzende verklaring in een der zittingen der le Kamer indertijd door den overledene afgelegd, dat hem gebleken was dat de oorlogsverklaring aan Atjeh volkomen was gerechtvaardigd. Een verklaiing die van liberale zijde nogal eens aangehaald is, om den beweiker van den Atjeh-oorlog den gou rerneur-generaal Loudon, gedekt door den toenmaligen minister Fransen v. de Putte schoon le wassche». Diensttijd van spoorwegpersoneel. Bij de voorgenomen wijziging van liet algemeen reglement voor den dienst op despoorwegen, komt ook de diensttijd van het personeel ter sprake. Het plan der regeering is, dezen te regelen als volgt: De diensttijd mag, behoudens buitenge wone omstandigheden, den duur van 16 uren niet overschrijden. Onder dien diensttijd wordt hierbij verstaan de tijdruimte, gelegen tusschen het oogenblik, waarop de beambte of bediende aanwezig moet zijn om zijnen dienst te beginnen, en dat waarop hij zijn werk kan verlaten tot. het genieten van den bedoelden onafgebroken rusltij-J. De regeling der werkzaamheden moet zoodanig zijn, dat in elk tijdvak van twee achïereenvolgende etmalen de gezamenlijke diensttijd niet meer bedraagt dan 28 uren, terwijl de gezamenlijke diensttijd gedurei.de elke 14 achtereenvolgen de etmalen niet meer mag zijn dan 182 uren. Tusschen elke twee opvolgende dienst tijden moet een onafgebroken rusttjjd worden gelaten van ten minste 10 uren, waarin de beambten en bedienden geheel vrij zijn van eiken dienst en van elke bemoeienis met den spoorweg. Bovendien worden gedurende den diensttijd de noodige korte tijden van ru-t voor het gebruiken der maaltijden toegestaan. Zoutelande, 11 October. Onze gemeen te is thans weer in feestdosch. Door beuoe ming van den heer P. S. Buteux tot bur gemeester van Oost en West Souburg was onze gemeente eenigen tijd zonder burge- meester.Bij koninklijk besluit van 7dezer werd als zoodanig benoemd tie lieer W. van Sighem alhier. Algemeen was men met deze koninklijke benoeming ingenomen en thans zou men ook van die ingenomenheid blijk geven. Nadat heden onze burgemeester door ZExc. den commissaris der Koningin was be- ëedigd weid hij aan de grens onzer gemeente omstreeks 12Vü uur ingehaald door een eerewacht te paard, gevolgd door drie rijtuigen. In het eerste met groen versierde rijtuig zaten net gekleede bloemenmeisjes, in het tweede rijtuig bevonden zich de leden der feestcommissie en in het derde rijtuig ile leden van den gemeenteraad. Nadat ZËdlehtl-are door den Voorzitter der feest commissie den heer H. de Vries mede namens de burgerij in nette bewoor- ingen was toegesproken, zette de stoet zich in beweging. De eerewacht met liet vaandel, waarop het «Hulde aan den burgemeeeter» prijkte, splitste zich en sloot het rijtuig in waarin de Burgemeester gezeten was en zoo trok de stoei, langzaam en »tatig, gevolgd door de drie genoemde corporatiën, onder klokgelui de gemeente binnen. De stoet trok verder door de met groen en zeer toepasselijke inscripties versierde eerepoorten het geheele dorp door, totdat zij kwam in het eveneens net versi irde gemeentehuis waar de nieuwe burgemeester door den gemeenteraad werd ontvangen en door den oudsten wethouder, den heer A. Jobse in welmeenende woorden toegesproken en hem het burgemeestersinsigne overhandigd werd. De burgemeester dankte den gemeenteraad voor de waardeerende woorden hem bjj monde van den oudsten wethouder toege sproken en sprak daarbij den mensch uit dat hij in staat moge zijn de belangen van den raad in het bjjzonder en van de gemeente in het algemeen vele jaren te behartigen en riep daartoe hun aller steun en medewerking in. Ook de schoolkinderen waren in opgewekte stemming want in de zeer net met bloemen en groen versierde school wachtte hun een feestje, waarbij zij door den nieuwen bur gemeester met eenige versnaperingen werden verrast. De bewoners van liet Burgerlijk en Diaconie Armhuis werden eveneens door ZË-i. achtb. op ververschingen onthaald. De verschillende corporatiën, alsmede de kerkeraad namen, daartoe genoodigd, ten huize van den burgemeester aan een ge- meenschappelijken maaltjjd deel. In vroolijke stemming bewegen zich de bewoners langs het dorp en het is op ieders gelaat te zien dat men met den nieuwen burgemeester recht ingenomen is. De geheele dorpstraat met zijne vele wapperende vlaggen en zjjne versieringen, geeft een netten aanblik, en zal, naar wij verwachten, met de langs de duinen aangebrachte verlichting giorno heden avor.d ean schoon geheel opleveren. Met een vuurwerk zal, naar men zich voorstelt het feest eindigen. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nij broek ds L. M. v. Noppen te Zwartsluis. Be lankt voor Biggekerke door ds. P. de Buck te Ooslkapelle; voor Grijpskerke door ds. W. Timmermans Paquy te Hooger- smilde. Ger. Kerken. Beroepen te Groningen A ds. J Westerhuis te Heerenveeo. -- Aangenomen naar Rotterdam door ds. J. H. Landwehr te Sneek. Inde maand Sept. werd de Bijzondere School te Goes bezocht door 190 leerlingen waarvan 162 geen enkelen schooltijd ver zuimden; 14 leerlingen verzuimden minder dan 2 schooltijden en bij 14 beliep het ver zuim van 2 tot 7 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand Vu pCt. tegen 1,1 pCt. in Sept. 1892. Arr.'ndissements rechtbank te Middelburg. D.nsdag zijn o. a. veroordeeld wegens: diefstalG. B., zonder beroep Ter Neuzen thans stratgevangenii Goes, tot 2 j en D. H., werkman Vli'singen tot 2 m.gev. straf. In een oud en uiteen oudheidkundig oogpunt belangrijk gebouw te Goes is in een kelder een steen ontdekt, waarop een wapen staat ingehouwen met dubbelen adelaar. Het schild wordt geflankeerd door een leeuw en een griffioen en gedekt door een kroon. Van het inschrift is zoo goed als n-ets bewaard gebleven. De steen is klaarblijkelijk een gevelsteen geweest; wa pen en kroon wijzen op het tijdperk der OoSLenrjjksche graven. Huis en steen zijn dus waarschijnlijk afkomstig uit den tijd van Karei V of zijn vader Maximiliaan. Coes Op de Tentoonstelling voi r eenige dagen te Utrecht gehouden, van Kunstuaald- werk, Tappi-seriewerk, Gemaakte bloemen enz. werd ook liet werk van eene onzer bekwame stadgenoten Mej. J. Ris'eeuw zeer geroemd en werden verschillende zaken var. hare hand aangekocht. Middelburg. Alhier is na een langdurig lijden overleden de heer C M. van Visvliet van 18571880 Inspecteur van tiet lager onderwijs voor Zeeland, en sedert 1 Nov. 1880 schoolopzienerir. lie: disti iet Middelburg. De oveiledene bekleedde ook de betrekking van secretaris van bet prov. college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de herv. gena. in Zeeland, en maakte deel uil van de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs ter dezer stede. Vlissingen. De loodskweekeling 2e klasse bij hel Nederlandsch loodswezen J. Vader, alhier, deed gisteren met gunstig gevolg examen als zeeioods voor den zee- loodsdieDst in de zeegaten van de Ooster en Wester-Schelde. Middelburg, 11 Oct. '93. Hedenmor gen omstreeks half 4 werd brand ontdekt in een schuur op het naburige gehucht «het Zand» gem. Koudekerke. Wijl het gehucht ongeveer een uur van de kom van het dorp is gelegen verscheen eerst te! half 7 de brandspuit der gemeente ter plaatse. Door voortdurend spuiten was men binnen een uur na aankomst der spuit den brand meester. Een zich in het perceel bevindend paard en negen varkens werden mede tijdig in veiligheid gebracht. Het overige, hoofdzakelijk hooi, werd een prooi der vlammen. De burgemeester van Koudekerke, het hoofd der Middelburgsche brandweer en andere autoriteiten waren op het terrein aanwezig. De schuur is geas-ureerd bjj de Zeeuwsclie brandwaarborgmaatschappij. De oovzaA van dan brand is onbekend. Een te Amsterdam in een dei havens gevonden lijk is herkend als dat van een Arnhemsche dame Die voor eenige dagen hare woning had verlaten in het eerst dacht mtn het lijk van M. Schmitz te hebben, doch de dwaling werd later ontdekt. De Jong, bij het lijk gebracht, ontroerde er niets van het was niet van M. Schmitz, zeide hij. Trouwens voegde hij er aan toe dat kan ook niet, want M Schmitz zit in Londen. Een der lotelingen, die te 's Hertogen bosch Maandag jl. een dienstplichtig nummer trok, kon zich dien uitsag maar niet begiijpen; immers hij had precies dezelfde voorzorgsmaatregelen genomen door zijn twee neven indertijd roet zoo gunstig gevolg toegepast, en hij kon zich dan ook niet anders voorstellen of er moest een abuis in 't spel zijn. Het voorbehoedmiddel legen een dienstplichtig nummer, door hem als deugdelijk erkend, Destond in het dragen van een naald in zijn hemd, met welke naald een doodskleed moet zijn vervaardigd. De omstandigheid dat met de door hern gedragen naald snel een doodshemd werd vervaardigd doch dit hemd nog niet als zoodanig dienst deed, werd door de betrok ken familie als oorzaak der misrekening aangenomen. Een Gobelin behangsel, voorstellende geboomte en jachtiafereeleii, met rand van bloemen, hoog 3.20 metei en breed 18.29 M afkomstig van een huis in het West einde te 's Gravenhage, bracht gisteren in veiling op f 3600. Vrijdagnacht was te Breda een porster om drie uur opgestaan om eenige bakkers te wekken. Van die gelegenheid hebben dieven gebruik gemaakt om f500, die de vrouw in haar latafeltje geborgen had, weg te nemen. Wonder genoeg hebben zij f 300, die eveneens daar bewaard waren, onaangeroerd gelaten. Waarschijnlijk zijn zij in hun bedrijf gestoord, daar ze in de baast nog een ledigen zoutzak hebben achtergelaten. Nu de aardappeloogst overal in vollen gang is, wordt er tegen gewaarschuwd de zieke aardappelen op den akker te laten liggen. In de eerste plaats bieden zulke knollen eene geschikte schuilplaats aan voor engerli igen en larven, welke daarin een zekere verpopping tegemoet gaan. Verder dienen ze tot voedsel voor de veldmuizen, die daardoor grooter kans hebben den win ter door te komen en zich te vermenig vuldigen. Maar vooral moet aan de om standiglieid worden gedacht dat de aange stoken aardappelen veel bjjdragen tot overbrenging van de ziektekiem voor den volgenden oogst. Wie de aardappelziekte wil bestrijden, late dus de rotte knollen niet op 't veld liggen, maar verzamele ze, werpe ze in een daartoe gedolven kuil en bestrooie ze met kalk. Men maakt dan tevens een voorraad voedsel onbruikbaar voor veel lastig en schadelijk ongedierte. Te Midwolda ging een Gjarig meisje op de zwikstelling van een molen om een paar vriendinnetjes te zoeken. Doch door een der wieken werd zij zoodanig aan het hoold getroffen dat zij aan de gevolgen bezweek Te Amsterdam woont in deElandstraut een weduwe met haar zoon en een kost ganger, jongelingen van gelijken leeftijd. Deze laatste is dezer dagen onder allerlei verschijnselen van vergiftiging gestorven. Dr. Hertstein die hem behandelde, heelt de zaak bij de justitie aangegeven. De jonge ling schijnt «lapis infernalis» (.helschen steen) gebruikt te hebbeneen soort vergit tegen wrattenwelk middel d-or den zoon dei- weduwe in den laatsten t\jd veel was gebruikt geworden- Te Sleen heeft een zestienjarige knaap, die zijn geweer probeerde, zijn 12-jarige zuster bij ongeluk doodgeschoten. Als curiositeit wordt gemeld, dat bij een vrouw te Siltard, een hond, een vos en eene geit in hetzelfde vertrek ljgeeren. Uit bezorgdheid voor de geit, ligt echter de vos aan een kelling. Opmerking verdient, dat de vos voor eenigen tijd was ontloo^en en zich weer gewillig vangen liet. Ook wanneer de ei genaai een wandeling met hem maakt, loopt bij 't liefst in de richting vc-n zqn verblijf plaats en werkt zich zoo spoedig mogelijk zijn hok in. Djj een landbouwer te Aarlanderveen is zaterdag een koe vei dronken. Dit is binnen twee weken tij-Is de vjjfde koe welke bij denzelfden landbouwer aan een of ander ongelukkig toeval overleed. Al spelende stak een 3-jarig meisje te Amsterdam haar li/j jarig zusje met een stopnaald zoodanig in het oog, dat zij dat lichaamsdeel zal moeten missen. Een dame had Zondagmiddag te Haarlem het ongeluk om met een bran dend petroleumtoevtel te haken aan eer. tafeltje waarop evenzeer een brandend toestel stond, hetwelk juist tegenover de trap stond, tengevolge waarvan zij van de trap viel, onmiddellijk gevolgd door de petruleumtoestellen. De dienstbode die op haar gegil kwam toeschi ten, geraakte zoo zeer buiten zichzelve dal zij de straat opliep en de voordeur achter zich toe liet vallen. Toen men op het geschreeuw toegescho ten, er in geslaagd was met een moker de deur open te slaan, vond men de dame zwaar gekneusd aan de trap liggen, terwijl het vuur zich reeds aan het houten beschot had medegedeeld. De toestand der onge. lukkige is bedenkelijk. Te Kopenhagen zijn twee heeren aangekomen, die op hunne bicycles *U11 Kopenhagen naar Parjjs heen en terug waren geieisd. Zij hebben zoowel voorde heen- als voor de terugreis 9 dagen gebruikt en zich een week te Parijs opgehouden. Zij warer. gegaan overFunen, Jutland, Hamburg, België en Noord-Frankrijk en keerden terug over Keulen, Bremen, Warnemiinde en' Gjedser. Zij legden gemiddeld 29 Duiischj mijlen per d ig en 400 in het geheel ai, Een derde reisgenoot, die de heenreis gt. lukkig medegemaakt had, viel bij de terug reis in de Vogezen met zijne machine van een berg af en moest zwaar gekwetst een hospitaal achterblyven. Op liet strand bij Bilderlingshof ijf maandag door visschers een gekurkte flescli gevonden, bevattende het volgende brieljein het Russisch: «Des avonds 9,45 Husmlkt aan den grond geloopen. Alles verloren. Bidt God voor ons. Frolon». Io een dynamietfabriek te Stockholm 3 zijn drie mannen gewond door ontploffing van een busje met dynamiet. Op de lagere bergen in Zwitserland ij de eerste sneeuw, veel vroeger dan gewoon lijk, gevallen. Men beschouwt het echter all een goed teeken dat de sneeuw gevallen is na de stortregens. Alle berg troomen zijn sterk gezwollen en hebben een flink stuk land overstroomd. De pokken heerschen vreeseljjk in Transvaal, onder kaffers zoowel als onder blanken. De maatiegelen tegen uitbreiding der ziekte worden verscherpt. De passa giers, die per trein uit Johannesburg komen, worden te Pretoria uitgezwaveld. Zij moeten gaan staan in een kleine loods, waar een houten plafond is gemaakt, ter gemiddelde hoogte der schouders van een unensch. Oei hooiden staken boven dit plafond uit dooi gaten. Er wordt iedereen een doek om den hals geslagen, teneinde een afsluiting it verkrijgen voor de opening die tusschen den hals en het plafond open blqtt. Ver- volgens wordt een pot voi zwavel aange stoken en de kast dichtgesloten voor ongeveer twee minuten. Daarna komt ieder proesten: er uit, trachtende zoo spoedig mogelijk de zwaveldampen kwijt teraken. Het gezicht boven het plafond, waarop men met een ladder gemakkelijk een kijkje kan bekomen wekt buitengewoon den lachlust op, als men al die hooiden uit de ronde gaten ziet steken. Een populier, door Maria Antonelte (koningin van Frankrijk, onthoofd 1793) op klein Prianon te Versailles geplant, is dezer dagen omgevallen. De boom was vermolmd; maar rr.en had hem nog niel willen omhakken, om de belangstelling door toeristen betoon-1 voor deze herinnering i aan de ongelukkige koningin. Een misdrijf om den broede. Voor de rechtbank tc Straatsburg, vei scheen in de laatste dagen der vorige week een Fransch onderdaan, die wegens bankbreuk vervolgd werd. Door den gouverneur der provincie uit het Rijksland verbannen, was hij daar toch teruggekeerd en spoedig aangehouden. Waarom zijt gij eigenlijk teruggeko men vroeg hem de kantonrechter. Om zaken Neen was 't antwoord. Ja, waarom dan Wel. om mij te laten arresteerea en straffen. Merkwaardig!. kunt gij dat nadrf verklaren Zeer Zeker De zaak klinkt grappig- maar is waar. Ik wa« vroeger in Frankrijk I leeraar aan een gymnasium, bez»( echter immer sterke sympathieën voor DuAsctóa™ en besloot ten slotte mq daarheen te begeven, fc Maar uit Hagenau, waar ik mij nederzette werd ik na eenigen tijd verbannen en na mijn terugkeer in Erankrqk wilde men daar niet meer van mij weLen. Zoodra ik nu echter in Duitschland gestrat' f ben en gevangen heb gezeten, word ik zonder twijfel in mijn land weer in genade aangeno men en kan er weer rnqn brood verdienen. Ik weet heel goed, wat ik doe, geloof rojj- Nadat daarop de aangeklaagde waarlijk wegens bankbreuk was veroordeeld tot hechte nis van een week, vroeg hem de kantonrechter of hij nog iets tegen de straf in te brengen bad De ander gat een ontkennend antwoord, maar geloofde alleen, dat een week wat weinig was, bepaald niet voldoende. Een hoogere straf ware hem aangenamer geweest! Na deze merkwaardige woorden werd zonderlinge veroordeelde, die de just>ue gebruikte als middel om carrière te maker weggevoerd om zqn gewenschte straf li ondergaan. Naar uit Bremen aan de Vossiicht Zeüung geschreven wordt, ziet menahW met bezorgdheid de plannen der Duitsche regeering omtrent een belasting op tab-u en sigaren tegemoet. Bremen heelt de grootste tabaksmarkt van Europa, vooia door de verbindingen met landen, die een tabaksregie hebben. Men vreest nu, dat#! de vrq'neid van beweging dier markt word aangetast en de verzendingen bemoeielfr worden, de markt zich meer en meer na" het buitenland zul verplaatsen, bepaaldely naar Amsterdam. Overwinning in Afrika Bjj 'ie( bestuur van den Belgischen Congostaat een telegram ontvangen uit Kassungo, 1 de residentie Sefu, meldende dat lu'len^ D hanis een nieuwe overwinning °P^e,'. bieren heeft behaald. Kass.mgo naoet d

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2