NIEUWSBLAD ¥00R ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH P. J. SIEGERS. „TELËGKAAF."" iDotidkifag II €)cfo6cc. JlcUfsfe laatgang. ntramdienst orbootdienst VERSCHIJNT Van de Pafroonsvereeniging. in. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RGEN-OP -ZOOM-THOLEN Zoom naar Tholen, 5,30 3.05-j-, 5.30, 7.40f. ar Bergen-op-Zootn 610 3.50f, 6.15, 8 30-j-. irgen-op-Zoom n. Halsteren steren naar Tholen 15 min, t altijd. IBUSDIENST JKSCHE VEER—GOES, uitzondering van Dinsda» 45-J-, 1.5-j- en 5.— uur' ation) 8.21-j-, 2,54f(Slot Des Dinsdags vertrek Veer ek Goes (Slot Oostende ags geen dienst. ch-tijd. VtBOOTDIENST IDDELB.-ROTTERDAM. olgens stadsklokken.) October. ezonderd Zondags, v. Vliss. 8,45, v. Rotterdam 8,15 u. October. van Antwerpen Dinsd. 10's morg.6,— 1898. 1 o. 5. 5, 6,30 8- 8- 3- Dond 12 Zond. 15 Dinsd. 17 Dond. 19 Zond. 22 7,- 8,- 7>— 2,- 4,30 MBOOTDIENST delburg en Zierikzee. Zierikzee Spoorweg Goes. erdamsche tijd.) October Van Zierikzee smid. 2- %- %- 2- 2- 2,- 2- 2- 2- 2- 2.— 'smorg. 'smid Dinsd. 10 7,50 Woen. 11 7,50 Dond. 12 6,30 13 7,50 14 7,50 15 7,50 16 7,50 17 7,50 Woens.18 7,50 Dond. 19 6,30 Vrijd. Zat. Zond, Maan. Dinsd. Vrjjd. Zat. Zond. Maan. 20 7,50 21 7,50 22 7,50 23 7,50 3,- 3,- 3|— 3,— 3l 3Ï— 3,- 3,- 3,- 3 3r 3r- MBOOTDIENST. ee-Rotterdam en gelegen plaatsen. October. Van Rotterdam Dinsd. 10'sm org. 10,30 ee .7,30 7,30 8,- 7- 9.— 7,- Woen.ll Hond. 12 Vrijd. 13 Zat. 14 Zond. 15 Maan. 16 10,30 10,30 10,30 10,30 10,30 s-Maldeghem, van Greenwich.) iaar Draaibrug 6,23, 8,28, 15, 7,13. naar Maldeghem 5.31, 2,35, 5,20 8,26. naar Draaibrug 7,45 6,35. naar Breskens6,50, 5,28, 7,40. Sluis: 5,31, 6.09, 7,43, 55, 2,32, 5,25, 7.40, 8,24, raaibr.5.51, 6.29, 8.15. 10, 5.01, 7.20, 8.3, 8.43. gge: 8,5,10,13, 2,58, 6.55. Sluis: 6,12.28,5,8. 54, m 25, omschip „Schelde." October. Van Rotterdam: Woen. 11'smorg. 9,30 ee: 7- 7,30 6,30 7- 7,30 6,30 Vrijd. 13 Maan. 16 Woen.18 V.ijd. 20 Maan. 23 9,30 10,30 9,30 9- 10,- 5RDEN-VLAKE. dus 20 min. na kloktijd.) enst) DA GELIJKS, e vm. 4,50, 8.50, nam. 12-50 onmiddellijk na aankomst ondeerenden trein van vm. 2,17 en 5.14 u. igendienst. vm. 7,111.55 en 8.5 u. onmiddellijk na aankomst iO 12,50, nm. 3.25en 6.15 u. ichelde. u. m. u. m. 10 nm 11,55 3,25 0,- i 12,25 3,55 0,- Dinsd. en Vrijd. Woensd' J en Z«<» 11,55 3,25 O,- 12,15 3,45 10 10,10 1,50 O,— 10,30 2,10 0,— elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Met aandrang steunen wij voor de verkiezing van een lid der staten in het kiesdistrict Mid delburg. op Dinsdag 17 October, a s. de door de antirevolutio naire kiesvereenigingengestelde candidatuur van den heer De Stembus is open van 9 tot 4 uur. (Slot.) Geachte Vriend I Laat ik u ten slotte mededeelen dat de algemeene vergadering die den volgenden dag terzelfde plaatse gehouden werd, de wel wat vlug van stapel geloopen le sectie de sectie der landbouwers het toom aanlegde door de conclusie, haar door die sectie aangeboden in zake middelen tot opheffing van den landbouw, naar de u thans bekende nieuwe afdeeling B te verwijzen. De conclusie was van den vol gen den inhoud «De vergadering, overwegende dat nog duizenden hectaren woeste gronden en eigendommen van geringe pachtwaarde in Nederland liggen dat deze voor een groot deel verbeterd en voor den landbouw geschikt gemaakt kunnen worden en verkeerswegen te land en te water daarvoor noodig zijn dat dit echter zonder subsidie van Staat, Provincie en gemeente niet mogelijk is wegens de hooge kosten oordeelende, dat, behalve deze subsidiën, een premie voor landverbetering door particulieren rechtvaai dig en noodzakelijk is; acht het oprichten van een Rijks-hypo theekbank tot het verstrekken van goedkoop geld tot bereiking van het doel wenschelijk en spreekt als hare overtuiging uit, dat deze zaken door de Regeering aan de orde moeten worden gesteld.» Hetzeltde zou ik u kunnen melden om trent voorstellen, die in de 2e sectie ter sprake kwamendoch bespaar u de moeite van ze te lezen, daar ze van zelt een volgend jaar weder aan de orde komen en dan_ allicht nog in gewijzigden vorm. Vermeld ik uit het verhandelde in die sectie alleen dat de heer v. Kempen een belangrijk referaat hield over de oorzaken en gevolgen van het verdwijnen van dtn middelstand, en de navolgende door hem geredigeerde stellingen onveranderd werden aangenomen «lo. Het behoud van den middenstand levert een waarborg op voor de rust van den Staat. 2o. Het is gevaarlijk, zelfs roekeloos den historisch geworden m ddenstandop te heffen. 3o. Het opheffen van den middenstand zou eene onzedelijke daad zijn en daarom uit een Christelijk oogpunt zeer afkeurens waardig. 4o. Het be taan van den middenstand biedt een aantrekkelijk vooruitzicht voor den ijverigen en oppassenden werkman.» Het le punt, «Het behoud van den middelstand levert een waarborg op voor de rust van den Staat», lokte nog al eenig debat uit. Vooral door den invloed van hetgeen door ds. Talma werd aangevoerd, welke spreker op sommige zaken nog al den nadruk legde, werd aan dit punt ten slotte door den referent een voor allen aanDemeljjke uitlegging gegeven. Wat toch is de zaak De heer Talma wenschte voor den mid delstand te lezen een middelstand. Immers, de middelstand is die, zooals hij tegenwoor dig bestaat. Spreekt men echter van een middelstand, dan erkent men ook de histo rische ontwikkeling, zooals zich die ook in ue toekomst zal voordoen. Tot die geschied kundige ontwikkeling moet ook de cuöperatie gerekend worden. En van die coöperatie verdient die, welke van de arbeiders zeiven uitgaat, waardeering De groote industrie heeft concentratie van kapitaal in het leven geroepen, niet in enkele handen, maar ook in naamlooze handen, in den vorm van naam- looze vennootschappen. Daartegenover moet de mindere man de gelegenheid hebben zijn toestand te verbeteren. En dat geschiedt door coöperatie. Daardoor kan de middelstand worden benadeeld, maar zal een middelstand blijven bestaan. De arbeiders moeten hebben een eigen positie, een eigen aandeel in de productie. Dat is de eenige weg om de klove tusschen de verschillende standen aan te vullen. Vooraf dient te gaan consumtieve coöperatie, als leerschool voor de arbeiders om kapitaal te vormen en te beboeren. Daaitoe wees de heer Talma onder anderen op de resultaten in Engeland verkregen, al heeft daar nu dan ook onder de 2rade Unions het socialisme de overhand gekregen, wat slechts aan andere omstandigheden te wijten is. De coöperatien onder heeren keurt hij af, die onder arbeiders kan goede vruchten dragen. Hiertegen echter kwam de heer Post uit Haarlem in verzet. Niet alle historische dingen zijn goed, zei hij. De arbeider behoort zooveel te verdienen, dat hij geen consumtieve coöperatie noodig heeft. Men geve hem aandeel in de winst der patroons. Coöperatie, hoe verklaarbaar ook dat men er de toevlucht toe neemt, acht hij ten teeken van krankheid in de maatschappij. De heer (ds.Brummelkamp zette het verschil uiteen tusschen de maatschappelijke toestanden die in Engeland be .tonden toen Morns er optrad, en die in het tegenwoor dige Nederland, dat van het christelijk standpunt is afgerukt. We hebben heel veel revolutionaire dingen gekregen. Zoo gaat Eigen llulp van een onchristelijk beginsel uit, alleen zich zelf helpende, zonder zich om anderen te bekreunen. Deze en dergelijke coöperatie is verwerpelijk en kan nooit geacht worden te vallen in de lijn van historische ontwikkeling. Dergelijke coöperatie is concurrentie van de maatschappij tegen de maatschappij en ge-olgelijk maatschap pelijke zelfmoord. Maar wie zijn de middelstand, zoo vroeg een ander. Het antwoord was: de kleine werkgever met eigen arbeiders werkende, en die te gronde gaat door de vlucht, welke de fabrie ken nemen. Zooging de zilversmid te gronde door de zil vei fabrieken) Er zijn zelfs fabri kanten die zelf winkelier worden. De inleider deed nu in zijn beantwoording der verschillende opponenten duideljjk uit komen dat ook hij de coöperatie van heerc n afkeurt, die van werklieden toejuicht, en met den middelstand met bedoelde den tegenwoordigen, maar den middelstand in het algemeen. Na deze toelichting werd de conclusie, evenals de 3 volgende, aangenomen. Over arbeiderswoningen hield nog de heer T. E. Kuipers een uitvoerige voor dracht, leidend tot de volgende conclusies 'le. De oplossing der woningquaestie voor den arbeidenden stand kan niet worden verkregen dan a door een einde te maken aan den agiarischen jammer en den landbouw uit zijn verval op te heffen. In het midden latende of daarvoor landnationalisatie dan wel beperk mg van het groote grondbezit de aangewezen weg is, is toch de oplossing van het grondvraagstuk de eerste voor. waarde. b door de groote steden van een groot deel der arbeidende klasse te ontlasten en die naar het platteland terug te leiden. Het verplaatsen van een aantal fabrieken uit de steden naar het platteland is daarvoor noodzakelijk, waartoe het Rijk en de ge meenten moeten medewerken. 2. De grond, waarop de woning staat, blijve privaat-eigendom. 3. Het is een eisch der rechtvaardigheid, dat elk hoofd des gezins in het bezit gerake van een eigen woning. Zooveel mogelijk zjj dit bezit tot in geslachten onvervreemd baar. 4. Een wet op het groot bezit van huur- UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent,„ iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. iKXm.■«vaaaAsaa: -^rat-^.jr-ruir vtLs huizen is een eisch der noodzakelijkheid. 5. Zooveel mogelijk moet dooi particu lier initiatief de woning quaestie worden ter hand genomen en aangemoedigd, bene uit. gebreide onteigeningswet en desnoods gelde lijke hulp is voor de overheid geboden. 6. Het particulier initiatief stelle individueele eigendomsverkrijging op den voorgiond. De overheid werke dit in de hand. 7. Wanneer het particular initiatief te kort schiet is de oveiheid verplicht arbei derswoningen te bouwen. De overheid stelle hierbij individueel eigendomsverkrijging op den voorgrond. In geen geval blijve zij permanent eigenaar. 8. De overheid is geroepen een rijkswet op het bouwen in het leven te roepen. 9 Elke atbeiderswoning mag niet minder bevatten dan eene woonkamer, slaapkamer, keuken en gang of een portaal. Ze moet gezond zijn gelegen en solied gebouwd en voorzien zijn van voldoend en zuiver drink water en eene goede afvoer van faeces, terwijl eenstuk tuingrond niet ontbreken mag. Ik zal mij niet vermeten over het breed opgevatte onderwe-p van den bekwamen architect een oordeel uit te spreken. De sectie deed het echter welen be spaarde hetzelve ook de afbrekende critiek niet. Zij vereenigde zich slechts met een klein onderdeel er van. De inleider trok zijne stellingen in die vervangen werden door een van bescheidener omvang en strekking. Het was die van de heeren ds. Talma uit Vlissingen en J. A. Wormser (een combinatie die zeker ook u weldadig aandoet;. Zij luidde «Een goede oplossing van de woning quaestie voor den arbeidenden stand kan worden bevorderd o. a. door eea einde te makeo aan den agratischen jammer en den landbouw uit zijn verval op te heffen». «Het is een eisch der moraliteit en hygiëne, dat elk hoofd des gezins in het gebruik gerake van een eigen afzonderlijke woning». In de algemeene vergadering stonden in betrekking tot deze zaak weder twee motiën tegen elkander over. Een Ara- sterdamsche en een Rotterdamsche. Een vooruitstrevende en een behoudende. Een radicale en een conservatieve. Een ideëele en een reëele. Een weinig uitvoerbare en een tamelijk bereikbare. Een van den lieer Waller en een van den heer v. d. Velde. Een van een heer en een van een werkman. Zitdaar enkele tegenstellingen die zijn aan te vullen al naar gelang de indruk was dien lmt, soms wel wat scherpe, debat op de aanwezigen maakte. De heer Kuipers had zelfs de opmerking gemaakt dat hij uit het vooruitstrevende Amsterdam gekomen zeer goed bemerken kon in het conservatieve Rotterdam - de stad van het «laat maar waaien» te zijn. Ten slotte won echter de werkman het die zich lievi r tevreden stelde met het verkrijgbare dan zooals hij het scherp uitdrukte met den heer Kuipers illusies na te jagen. De motie Waller, die verworpen werd, luidde «De Vereeniging «Boaz» acht de oplossing van het vraagstuk van goede arbeiderswo ningen het best bevorderd door samenwerking van Regeering, gemeentelijke overheid en particulier initiatief. En wel in deze voege, datlo. een goeie onteigeningswet tot stand kome2o. dat deze in gezor.den zin naar plaatselijke behoeften door de gemeen telijke overheid worde toegepast en 3o dat het particulier initiatief daarvan gebruik make door de arbeiders in staat te stellen zoo mogelijk de woning in eigendom te verkrijgen. De motie v. d. Velde (voorzitter van de afdeeling Patrimonium te Rotterdam) welke motie aangenomen werd was van den navolgenden inhoud «De Vereenigiüg «Boaz» spreekt uit, dat het eisch der billijkheid is, dat ook de werkman een afzonderlijke woning bewoont zoowel uit hygiënisch als moreel oogpunt beschouwd: «et. om dat doel te bereiken zoekt men in alle plaatsen waar afdeelingen bestaan (of zullen wordea opgericht i wegen en middelen te beramen met de vereenigingeri die op denzelfden grondslag staan; «5. blijkt het particulier initiatief niet sterk genoeg te zijn om dat ten uitvoer te brengen, dandringe men bij de Hooge Regeering er op aan «dat de plaatselijke verordeningen op de woningen zullen worden gehandhaafd of verscherpt, opdat in den kortst mogelijken tjjd ook ieder werkman een goede woning heeft.» Een tamelijk weinig zeggende wer.sch werd hier uitgesproken. De Amsterdamsche vrienden hadden een ander resultaat verdiendop hun heldere uiteenzetting der woningquaestie dan in deze magere conclusie geboden werd. De woi.ingennood is er inderdaad te groot voor; en voorwaar niet alleen in de grootste steden. Op het referaat waarvan gij in üe Slandaaid een uitgebreid verslag gelezen hebt, zal, deswege door mij gevraagd, de redactie van ons blad dat zijn kolommen ook voor dezen derden, door omstandigheden wel wat laat aan u bezorgden brief, openstelde, zeker wel willen terugkomen. Mocht alvast dit er door bereikt zijn dat alom worde ingezien hoe noodzakelijk het is dat allen de handen ineen daan om daartoe te komen, wat ds. Talma als noodzakelijk element voor een goed huwelijksleven op den voorgrond stelde: dat elk gezh.shoold, zoo niet het bezit dan toch het gebruik hebbe eener soliede hem en den /ijnen passende, gemakkelijke, gezonde, gerielelijke, in één woord een bewoonbare woning. Eindig ik met de mededeeling dat de volgende samenkomst te Leiden zal gehouden worden, dat nog geprotesteerd werd tegen de weinige vruclubaarheid van Boaz' op tredendat verscheidene patroons, die lid zijn, en aanwezig waren, nog niet warm zijn voor de zaakdat mijn indruk was dat het optreden van Boas toch een weinig flinker was dan liet vorige jaar: dat Boas nog lang niet uit zijn zaaitijd is, en dus nog geen maaiers behoeft te engageeren, veel minder hun een bezoek behoeft te brengendat Boas dus ook nog lang niet aan het tjjdperk toe is, waarin hij de mannelijke A'aomi's uit hun vernederden staat zal opheffen om eerst daarna rust te vinden in den huiselijken kring eener welvarende, door hem opgerichte maat schappij. Toch is het ztker uw wensch, gelijk de mijne, dat Boas al meer aan die roepi»g be antwoorden, dit ideaal n >derkomen zal. Uw Vriend B. V. October, 1893. De Midd. Crt Jopent haar reeks verkiezings artikelen met de beschuldiging dat wij, antirevolutionairen, door allerlei praatjes en redeneeringen, in 't geheim, de kiezers voorlichten en zoo noodig hunne slembiljetten invullen. Nu weten onze lezers genoeg dat het precies omgekeerd is en men juist van liberale zijde zulks doet met nog wel andere middelen dan praatjes en redeneeringen. Verder is de Midd. Crt. bezorgd dat wij een candi iaat hebben die niet aan de eischen der partij voldoet. Met andere woorden een candidnat, die niet is wat hij zegt te zijn. Alzoo weder het stelsel van verdacht making om door middel van onwaarheden te kunnen zegevieren. Onze kiezers, dat kunnen wij de Midd. Crt. wel verzekeren, noemen dergelijke practijken «slechte manieren». Zij weten maar al te goed dat het juist omgekeerd is: en de candi laat der liberalen niet aan alle vereischten der partij voldoet; immers in de kiesvereeniging «Eendracht maakt macht», wilde men hem j't liefst om zjjn conservatief tintjeI Dat velen zoo gaarne een ander persoon hadden gewild en de candidatuur van den heer Siegers heel wat voeteu in de aarde heeft gehad, is eveneens onwaar, 't Is weder de toepassing van het beginsel: «verdeel tn heersch» De lieer Siegers, die schriftelijk ons de bljjken gaf als onzer een te zijn, werd met bijna algemeene stemmen onze candidaat! In de jongste zitting der Tweede Kamer is onveranderd aangenomen met 70 tegen 4 stemmen het uitwerp op deu sui keraccijns, waarbij de aanslag van de fa brikanten met 12 pCt. wordt verhoogd en de contróle gedurende 2 jaar is ingevoerd om daarna te komen tot eene delinitieve regeling van het onderwerp. De bekwame schrijver der Kameroverzich ten in de Standaard, zelf gewonnen en geboren in een district waar men bieten ttelt, merkt naar aanleiding van het boven staande op Over die laatste toezegging verheugen wij ons. Het wordt toch hoog tijd, dat er een gezonde toestand kome ten opzichte van onze suiker-politiek Het gaat maar niet aan, dat de suikerfabrikanten van twee kanten winsten verkrijgen, ten nadeele van de landbouwers en van de schatkist. En boven dien, zoolang de onzekerheid blijtt bestaan en de fabrikanten het in hun hand hebben om door veredeling van de zaden en door perfectioneering van de machines bij mindere hoeveelheden sap meer suiker en dus meer overponden te produceeren, bljjft het een onbegonnen werk voor de boeren, om door vereeniging van krachten onafhankelijk te worden van den bond van suikerfabrikanten. Het suikerdebat, dat deze week in de Kamer werd gevoerd, en het resultaat daarvan, verschillen aanmerkelijk van de besprekingen over het suikerwetje van 1891. Toen werden 4 zittingen daaraan gewijd; thans liep het debat in anderhalve zitting af. Maar ook de resultaten verschillen. De Minister Godin de Beaufort moest een niet onbelangrijke wijziging in zijn wet dulden. Minister Pierson versloeg op alle punten zijn tegenstanders. Hoe dit kwam? Natuurlijk, omdat het getal bestrijders geslonken was. In 1891 traden liberalen, antirevolutionairen en Roomschen in het veld voor den landbouw. Over de suikerfabrikanten werd haast niet gesproken, daar zorgden de scherpzinnige Brabantsche afgevaardigden wel voor. De landbouwer die was in 't geling. Dat was den heeren niet uit het hoofd te praten. Hoe de heer Godin de Beaufort en anderen ook spraken als Brugman, het hielp niet. De boeren zouden er onder gaan, zoo de wet gewijzigd ot ongewijzigd werd aangenomen. Tegen die wel verklaarden zich dan ook, uit zuiver medelgdeo voor den armen boer, zeker 30 van de 37 tegen stemmers. Thans schaarden alle antirevo lutionairen en alle liberalen zich flink en ferm aan de zijde van den Minister. Alleen de heer Tydeman bleef op zijn benepen en bekrompen standpunt staan, Mr. Goekoop van het suikerbietendistrict Brielle koos het hazenpad toen het op een stemmen ging en de model plattelands afgevaardigde Van Kerkwijk spartelde nog wel wat, maar toen men hem in het ootje begon te nemen werd hij toch wel een beetje ongerust over zijn reputatie als nestor der liberalen en stemde, zij het dar> ook zuchtende, voor. Nu, dat was dan maar wjjs ook. Al die roerende pleidooien iu 1891 voor den land bouwer deden onschatbare diensten aan de fabrikanten, toen zjj, zich ook op die rede voeringen beroepende, den prijs van do suikerbieten per 1000 kilogram met f 2 verlaagdeD en zoo hun winsten tot 20 en 30 percent deden klimmen. Negatieve resul taten voor den landbouw heeft in 1891 de liefde van vele Kamerleden voor onze boeren stand opgeleverd. Hadden ze maar gezwegen en voor het suikerwetje gestemd. Hoogstwaarschijnlijk werl ook daarom, door de ervaring geleerd, thans weinig of niets over den landbouw gesproken. Zeker, we weten zeer wel, dat nu niet het sy teem van omslag, maar dat van verhoogden aanslag van het sap in dif wetje werd ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1