K e r k n i e u w s RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. zoo noemt het de Europeain) en toch wordt elk verlies geleden met een voor ons onver klaarbare kalmte en steeds het hart er op gezet, om voor land en volk reusachtige vorderingen te maken. Als er echter een «risis is moet men immer verstaan dat er zulke zaken aan ten grondslag liggen. Zijn ze weer in orde, dan heeft men in den gewonen weg juist door dit Amerikaansche vluchtleven heen, weer een groote vordering gemaakt. Thans is het trouwens in Colorado, als andere Staten van Amerika, dan ook weer sterk aan 't herleven, op grond van de nieuw beraamde plannen. Wat Colorado betrelt, enkele mijnen zijn heropend en het oogmerk met den spoorweg is omtrent bereikt. Lht nu versta men wel, deze crisis is ten voordeele van de landzaak in Colorado. Nu gaat de zucht om bronnen te vinden voor 't volksleven meer naar de landzaak vooral van de speculanten in stadsaangele- genheden. Hiermee werkt het dus ook ten voordeele van de groote San Luis Valley, die meer en meer de aandacht trekt. Hare 5 millioen acres land kunnen trouwens nog al wat werkkracht dragen. Het is in elk geval gelukkig, dat onze landgenooten in de San luis Valley zich zoo weinig met de crisis hebben bemoeid, dat ze toen we van half Augustus tot half September in hun midden waren, tr nauwelijks tot ons over hebben gesproken. Zij werken maar lustig voort en hebben voor het eerste jaar, 't welk hun een leer jaar is, over't algemeen een tamelijk goeden oogst, die echter op dat land nog kan worden verdubbeld. Als dus onze landgenooten in Nederland hun lot wenschente verbeteren, er is in deze San Luis Valley vooruitzicht voor een tweede Nederland onder veel gun stiger omstandigheden dan het overbevolkte oude Vaderland heeft. Verder zij nog gezegd, dat er in de San Luis Valley reeds plannen en grondlijnen zijn getrokken, om een emigranten direct ker kelijk voordeel te bezorgen. Dé Christelijk Gereformeerde gemeente is gesticht, breidt zich uit en de invloed dier kerk is voorop en in organisatie plannen gewaarborgd, terwjjl tevens gezorgd is voor Christelijk schoolonderwijs zoowel hooger (voorbereidend als lager. En God geve dat de opene deur voor onze land- en geloofsgenooten ten zegen worde, voor hen en hunne kinderen, opdat ook van deze plant nog een boom opgroeie voor den Hof des Heeren. Is de invloed van Staatsschoolonderwijs zoo verpestend voor onze kinderen in Neder land, ook in Amerika verkeert men niet weinig onder den gevaarlijken invloed. Ter wijl dit onze vaste overtuiging is, hebben we niet gerust, voordat in de plannen van kolonisatie (San Luis Valleyons Gereformeerd Schoolonderwijs was gewaarborgd. Maar nu het dan ock in orde is gekomen en wij met Gods hulp zijn geslaagd, om op een rijken bodem, in de heerlijke San Luis Valley de gelegenheid te geven aan duizenden die smachtend uitzien naar kerkleven en onder wijs, waarin de God des bijbels Heer en Gebieder is over allen, waar de God des Verbonds naar Zijn Woord door het zaad des Verbonds kan worden gediend, nu hebben we dan ook opgrond Zijner toezegging het volle vertrouwen dat dit werk nog ten zegen van het God rijk zal gedijen. In dit vertrouwen bezochten we onze landgenooten in de San Luis Valley, werkten wij onder hen, enz. Schtijver is de heer ds. A. J. v. d. Heuvel te Rotterdam, Dispatch p. o. Smith Co., Kansas, N. Am. Gortgene 5 Oct. 1893. Bij de heden gehouden verkiezing vour een lid van den gemeenteraad in plaats van dhr. L. van Oeveren is door 64 kiezers deelgenomen. M, Noordhoek bekwam '29 stemmen en G. Moerland 13 stemmen. Op verschillende andere personen waren eenige stemmen uitgebracht en nog 4 blanco briefjes inge leverd. Er zal alzoo eene herstemming noo- dig zijn. Notarissen. De minister van justitie heeft op een dezer dagen gedaan verzoek strek kende om te mogen vernemen of naar het gevoelen der regeering een notaris be voegd is, ook buiten het arrondissement waarin hem zjjne standplaats is aangewe zen, verkoopingen van roerend goed bij opbod te houden, thans ter kennis gebracht, dat naar het oordeel der regeering de vraag ontkennend moet worden beantwoord De notarrissen zullen zich dus moeten houden aan artikel 3 der Notariswet van 9 Juli 1842 (Stbl. No 20.) De verkiezing van een lid der T weede Kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond (vacature-Ruy:zal plaats hebben op Dins dag 31 Oct. e. k. en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 14 November. Naar men verneemt heeft het tram- Comité BrouwershavenSteenbergen aan de Prov. Staten dezer provincie een sub sidie gevraage van f 25,000 voor den aanleg en de exploitatie dezer tram. Bjj Kon. besluit is benoemd tot voorz. van he'- college van regenten over het huis van bewaring te Middelburg mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, lid van het eollege, en tot lid van genoemd college C. J, J. A. van Teylingen, lid van Gedap. Staten van Zeeland. Onhebbelijk v'e Het Kamerlid Haftmans, red. van het. \enloosch Weekblad, wjjdt een artikel getiteld «Juist de man dien Limburg hebben moest,» aan de benoeming van den heer Ruys van Bee-enbroek tot commissaris van Limburg, waarvan het slot verdient gerele veerd te worden. Dif, luidt«De heer Tak heeft alle eer van deze benoeming en Limburg mag er hem dankbaar voor zijn. Jammer, dut die staatsman het kiesrecht zoo onheb belijk ver wil uitbreiden. Anders konden wij het best inet hem stellen.» Zierikzec De gemeenteraad benoemde heden in voltallige vergadering totWethouder (vacature Boeijejjden heer mr. D. van der Vliet met 8 (stemmen. Op mr. A. J. F. Fokker en mr. H. C. Moolenburg waren elk 2 'temmen uitgebracht, terwijl 1 stem in blanco was. Bij Kon. besluit benoemd tot ontvanger der belastingen en van den waarborg te Alkmaar de heer N. Glinderman, controleur te Rozendaal, vroeger te Oo'tburg. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Stavenisse door ds. H. Snel, oud-predikant te Curasao. De nieuwe HaagsChe leeraar ds. D. J. Karres zal Zondag 12 Nov. bevestigd worden door ds. Oorthuijs en denlöden zijne intrede doen. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft het beroep van ds. Wielinga te Krui- ningen naar Delftshaven vernietigdeerst moet nu het collegie voltallig gemaakt, waarna ds. W. opnieuw k n beroepen worden. Ingevolge besluit van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zullen de volgen de vragen, ter beantwoording bij de persoon lijke kerkvisitatie, aan de kerkeraden worden gedaan Wordt ook in uwe gemeente gewerkt voor de uitbreiding van de sociaal-democratische beginselen? Zoo ja, op welke wijze? Bestaat er onder de leden uwer gemeente werkloosheid en kan door u of door de leden uwer gemeente iets gedaan worden tot wegneming van de oorzaken of tot verzachting van de gevolgen dier werkloosheid Of wordt op dit gebied reeds door u of door anderen iets gedaan. Zoo ja, wat dan Hoe is in uwe gemeente de verhouding tusschen werkgevers en werklieden Kan, zoo noodig, door uwen invloed iets ter ver betering hiervan worden verricht, of geschiedt dit reeus? Wat wordt door u gedaan om den zegen des evangelies te brengen tot de sociaal democraten en hunne volgelingen Wat wordt door u gedaan voor de belangen van de arbeiders in uwe gemeente en van hunne gezinnen, in den geest van art. 12 regl. van de diaconieën? Te Alblasserdam is reeds jl. donderdag tot predikant bij de geref. kerk beroepen ds. Gezelle Meerburg te Domburg. R. K. Kerk. Benoemd tot kapelaan te Goes de eerw- J. A. Olifiers, kapelaan te Zoeterwoude. Voor de rechtbank te Zierikseeis Vrijdag behandeld de zaak tegen A. B., beklaagd van smaad jegens Burgemeester en Wet houders dier gemeente. Volgens de dagvaarding wordt liern ten laste gelegd, dat hij op den 30sten Juni aldaar, als woordvoerder in eene vergadering van de liberale kiesvereeniging de eer en den goeden naam heeft aangerand van Christiaan Willem Vermejjs, burgemeester, Willem Adriaan Ochtman en jonkheer mr. Jacobus Willem D iniel Sehuurbcque Boejje. wethouders, allen van de gemeente Zieriksee, door hun ten laste te leggen, dat zij op 31 Januari 1893 en 8 Maart 1893 in adviezen, welke door hen in de rechtmatige uitoefe ning hunner bediening uitgebracht waren aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, om trent eene door hem, beklaagde, ingediende reclame op zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, tegen beter weten in, leugenachtige opgaven zouden hebben gedaan. In deze zaak werdeo zes getuigen a charge en 2 a décharge gehoord. De eisch van het O. M. luidde veroor deeling tot f 100 boete, subs. 1 maaod hechtenis. Uitspraak 17 October. Veroorzaken van den dood door schuld. In de jongste zitting dei Mi idelburgsche rechtbank werd behandeld de zaak tegen een timmerman en aannemer te Cortgene, terzake dat hij bij den bouw eener schuur te 's Heer Arendskerke last had gegeven de zoogenaamde zwiepingen - dat zijn latten die kru sgewijze aan de bintstijlen in de zijwanden van de schuur worden aan gebracht weg te nemen en diete gebruiken als spanribben op het dak en wel voordat voornoemde beschieting ol houten zijwanden aangebracht waren, ten gevolge waarvan de schuur is ingestort, waardoor Cornelis Tazelaar, timmermansknecht, door het nedervaliende hout zoodanig is verwond, dat hij aan de gevolgen van die verwonding is overleden. Het verhoorder getuigen liep in hoofdzaak over de vraag of de schuur, die tijdens een stormwind inviel, ook zonder het wegbreken der zwiepingen zou ingevallen zijn. De meenirigen der getuigen, onder wie drie deskuHdigen, waren verdeeld. Het O. M. vorderde dat beklaagde zal worden schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde feit, het veroorzaken van den dood door schuld tijdens de uitoefening van een beroep, en zijne veroordeeling tot eene hechtenis van drie maanden en in de kosten van het geding, met bepaling dat de uitspraak openbaar zal worden gemaakt. Ter griffie der Arondissements-recht- bank te Middelburg is op heden door den heer Officier van Justitie cassatie aange- teekend tegen het door die Rechtbank op II. Vrijdag gewezen vonnis waarbjj B. Q., koopman te Gnes werd ontslagen van rechtsvervolging wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde als bedrijf. Kantongerecht te Goes In de zitting van heden 9 October 1893 zijn veroordeeld wegensjachtdelictP. J. v. d. B., P. P. Wzn A. L. Azn., A. H. Mzn., en A. H. Mzn., allen te Coltjnspliat no. 1 tot f 3 b. s. 3d. h. en de overigen tot f 2 b. 8. 2 d. h.overtr. ijkwet: J. O. Hd. te Kruiningen f 0.50 b. s. 1 d. h. met verbeurd verklaring der inhoudsmaat overtreding drankwetJ. B te Vlake f 10 b. s. 5 d. h. overtr. visscherijJ. B. te Zandvliet (België), A H., huisvrouw van A. K, R E. en M. F., beide dochters van J. P. en J. v. S. allen te Barendrecht, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., J. G. Jzn te Ierseke, f 3 b. s. 3 d. h. overtr. kanaal door Z. Bevelarid H. V. te Antwerpen f 10 b. s. 5 d. h. Gemeenteverord. GoesM. T. v. d. R., N. K P. J. B. allen te Goes ieder fl b. s. ld. h. W.'F. A. d R. te Goes f 0 50 b. s. 1 d. h. straatschenderij P. J. G. Mzn. te Goes f 2 b. s. 2 d. h. met bevel tot teruggave van het in beslag genomen mes, S. J. v.E Jzn. te Goes f2 b. s 2d h,, J. P. Jz. te Borssele f 3 b. s. 2d. h J. T. d. W. Azn. e J. T. A. beiden te Goes ieder f5 b. s. 2 d h.: overtreding art 427 sub 5 W. v. Sr.P. C. T. te Middelburg tot tl b. s. ld. h. buiengeruclitM, J. B W. W. en C. L., allen te Goes, ieder f 2 2d. h., ovei tr. betreffende de zedenL T. te Utrecht. Rechter zich onbevoegd verklaard van het ten laste gelegde feit kennis te riemen; overtr. art 473 W. v. S. F. v. B. te Clinge f3 b. s. 3 d. h dronkenschap bij le herhD. H. te Heinkenszand f3 b s. 3d. h. Vrijgesproken werdenP. de W. Czn. te Colijnsplaat en A. H. te Borsele, beklaagd van straatschenderij Goes. Jl. Vrijdagnacht omstreeks ll'/s ure, heeft men getiacht in te breken bij de alleenwonende zusters V. aan den straat weg onder 's Heer Hendrikskinderen. Nadat de daders een lOtal ruiten hadden ingeslagen es zelfs het regelwerk van een der ramen hadden uitgebroken, hebben zij voorts getracht met beitels of andere werk tuigen de blinden te forceeren, die evenwel met een ijzeren spanning gesloten waren. Onder beilreigi ig van moord en brand stichting hebben zij de zusters zoodanigen schrik aangejaagd dat een van hen al het voorhanden geld, zijnde een bedrag van f 12G, waaronder twee bankbiljetten van f '25 en een van f 40, door eene opening tusschen de blinden aan de inbrekers heeft afgegeven, waarna zij zjjn afgetrokken Ook hebben zjj nog getracht de achterdeur open le breken, wat evenwel niet is gelukt. De politie doet onderzoek. De vermoedelijke dader, een jongeling uit Goes, is heden in arrest gesteld. Coes Naar wij vernemen zal de heer E. van den Bosch, meteen 10 tal Landbouwers en Veehouders uit verschiliende provinciën een bezoek brengen aan de Zuiveltentoon- stelling der British Dairy farmers' Association te Londen. Aan die toer zal verbonden worden een uitstapje naar Elsenham, waar de bekende stoeterij van Sir Walter Gilbey Burt zal worden bezichtigd en waar het gezelschap op Elsenham Hall een lunch wordt aangeboden. Na den middag zal de Heer James Blyth te Stanstead de bezoekers in zijne door electriciteit gedreven zuivel fabriek, die eenig in haar soort is, rondleiden. Wilhelminadorp. Zaterdagavond on geveer hult 11 kwam Karei Vermaire, knecht van den landbouwer Koopman (op de vroe gere hofstede van Vis) thuis en ontdekte dat de woning van zijn baas in brand stond. Toen hij de deur opendeed, sloeg de rook hem tegen en hoorde hij het hulp geroep van zijn kameraad, die evenals de zuster en de meid van Koopman reeds te ruste gegaan w iren. De baas was nog in liet dorp. Dadiljjk begut Vermaire zich naar boven en redde zijn vriend, wiens voeten reeds met de vlammen in aanraking waren, en bracht hem en de anderen buiten. Daarna redde hij nog wat beddengoed en meubelendoch moest zich hierop verder met de doodelijk verschrikte vrouwen bezig houden. De geredde knecht ijlde in nacht gewaad naar het dorp, waar hem boven- kleeren werden verstrekt. De spuit van het dorp bewees zoo spoedig dit kon goede diensten, doch kon niet ver hinderen dat het geheele gebouw, dat overigens evenals de inboedel verassureerd was, uitbrandde. Het zoogenaamde gareelkot bleef ge paard, evenals de schuur, de keet, en wat verder tot de hofstede behoort. Twee «puiten uit stad werden op de plaats der ramp gebracht, doch behoefden niet te werken. Ook van dezen brand is de oorzaak onbekend. Het ergste is het voor de knpchts die alles verloren hebben, hetgeen natuurlijk niet verzekerd was: terwjjl meergenoemde Karei Vermaire zijne attentie voorliet goed zijns meesters en het leven zijner huispe- nooten bekoopt met het verlies van al zijn goed, waaronder zijn nieuwe zondagsche kleeren. In de Ilaarl. Ct. vindt men de op merking gemaakt, dat in den regel de kleederen en verdere bezittingen van dienst boden niet tegen brandschade zijn verzekerd. In geval van brand zijn die goederen, als meestal boven in huis zich bevindende, schier altijd verloren, maar de verzekeraar vergoedt de schade, door de dienstboden geleden niet, als daarvoor niet uitdrukkelijk een assurantie is gesloten. Het betreft maar eeu premie van enkele stuivers, en die zullen velen wel willen dragen, nu op dit belang de aandacht i* gevestigd indien althans de vrees voor grooter zorgeloosheid met vuur er niet van weerhoudt Heinkenszand. De landbouwer van I. had een dezer dagen het ongeluk met een kopje dat op de tafel stond waaraan hij gezeten was te hard in aanraking te komen waarvan het gevolg is dat hand en arm zijn opgezwollen en zijn pinkader erg geschonden is. Geneeskundige hulp werd verleend door den heer Erkelen-, geneesheer alhier. Heinkenszand. Gisteren avond waren eenige lui in de herberg bij Bek alhier en hadden zich voorgenomen niet vriendschap pelijk te scheiden; de messen waren daartoe reeds in de hand genomen tot de rijkspolitie er de lucht van kreeg en aan de begonnen vechtpartij een einde maakte. Middelburg Maandagmorgen te 8 uur werd, voor het front van den troep, de bronzen medalje voor 12jarigen dienst uitgereikt aan den sergeant van het 2e bataljon, 3e regiment infanterie, H. T. R. Cu ij pers. Scherpensise. Niettegenstaande de vele regens van de voorgaande weken, heeft men eenige dagen geleden, met de levering van suikerbieten een aanvang ge maakt en is nu alles in vollen ging. Om een oordeel uit te spreken over het gewas in zijn geheel is het nog wat vroeg, doch dit kan wel gezegd worden, dat de bieten die na lange voorjaars- en zomerdroogte uitgezaaid zijn, maar een half gewas zullen opleverenvan deze planten is het loof heel weelderig, doch de wortel is beneden het middelmatige De aardappelen zjjn overal gezond en worden voor den prjjs van f 1,40 a f 1,50 per 70 K.G. vaardig verkochtde opbrengst is vrij goed en de smaak geeft reden van tevredenheid, de ziekte heeft echter op bei ie onguustigen invloed uitge oefend, al is het ook, dat er niet bepaald bedorven knollen worden aangetroffen. Over den prijs van de uien is men recht in zijn schik, daarvoor werden in de laatste dagen niet minder dan f 3 voor de 60 KG. betaald en menige kleine boer acht zich den koning te rijk als hij 40 a 50 HL. te verkoopen heeftnu dit genot zij hem gegund; er is zooveel in den landbouw, dat teleur stelt en een hooge markt van uien en oesters zal zeker niemand betreurendit zou van aardappelen en tarwe niet gezegd kunnen worden. De graanoogst is al lang binnen zou men meenen, neen, zoo hier en daar ziet men nog gerst in den hoop staan, een verschijnsel, dat we waarschijnlijk, we willen het althans hopen, in de eerste jaren niet meer zien zullen. Wolfertsdijk. De aflevering van suikerbieten is in vollen gang. Aan de haven «de Piet» is van af 28 September 's middags tot Zaterdag 7 October, dus acht en een halveri dag, meer dan 1 millioen kilo bieten aangevoerd. De landbouwers zien met welgevallen naar de drukte dia aan de haven heerscht, daar met het oog op de lage graanmarkten, de suikerbieten dit jaar weer een tamelijk goede winst zullen opleveren. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat door een landbouwer een wagenvracht werd gebracht van dicht aan de 4009 kilo, welke na aftrea van den leegen wagen, de kolossale wicht hield van 3080 kilo. Eene uit Duitschland komende dame, die te Verilo een plaatskaart genomen had om met de mailboot van Vlissingen via Queenboro naar Londen te reizen, en Donder dagavond met het ss Prinses Marie der waarts vertrok, is naar de Middelb. Crt. verneemt Vrijdagmorgen, tusschen vier en vijf uur, van den achtersteven op de Londenrivier over boord gesprongen. Hoewel de machine onmiddellijk stopte en eene sloep werd uitgezet, is het niet mogen gelukken de ongelukkige in het donker te vinden, en is zij verdronken. Toen zij de daad volvoerde had zjj een hondje in den arm, dat daardoor haar lotgenoot werd. Zij heeft g»en andere bagage achtergelaten dan eene parapluie, waarop de naam van een fabrikant te Bonn. Vrijdagmiddag ontstond te Amster dam in een café twist tusschen den lompenkoopman C. en twee diamantslijpers, welke twist zoo hoog liep dat de herbergier hen de deur uitzette. Op straat werd de vechtpartij ten aanschouwe van vele nieuws gierigen die geen hand uitstaken em den ongelijken kamp te verhinderen, voortgezet. De twee jongelieden sloegen G. met hun vuisten en toen deze vluchten wilde, gooide een hunner hem op den grond, zoodat de raan achterover met zijn hoofd op de keien viel. De woedende jongelingen trapten hem toen nog op de borst en in de zijde, totdat het bloed hem uit neus en mond sprong. Toen de politie verscheen, vluchtten de aanvallers, en werden tevergeefs door de agenten en het publiek nagezet, terwijl de zwaar gewonde C. naar het Bir.nen-Gasthuis vervoerd werd, waar hjj een uur daarna overleed. De politie gelukte het weldra een der daders op te sporen, die zich in een p rtaal verscholen had. In eene bedstede te Exloo (Dr.\ waarin man en vrouw dagelijks sliepen, heeft eene slang van aanzienlijke grootte zich in het bedstroo genesteld. Het dier had reeds eieren, toen het ontdekt werd. Men had nooit iets van die ongenoode gast gemerkt, doch zjj kwam nu te voor'chyn bij het schoonmaken van deze slaapplaats' Bij een doorbraak van den dijk bjj Schardammerhoeg (N. Holl zyn 100 bunders land overstroomd. De spoorbaan ZaandamEnkhuizen is weggespoeld by het dorp Seharwoude. Als curiositeit mag zeker worden vermeld dat in de afgeloopen week twee huisjes te Grave zyn verkocht (publiek) voor flOü te zameo. Eén dier huisjes doet fl.50 huur per week; het andere (0 60 en beide zijn verhuurd. Voor f 1000 koopt men te Grave een heerenhuis dat alle comfort biedt. Wegens beleediging van de keizers van Duit chland en Rusland is de 21-jarige L. F. B., te Rotterdam, door de rechtbank te Winschoten tot f 75 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis, veroordeeld. De eisch was f 100, subs. 14 dagen. Te Kalanpapt (Hawaij is den llden September een gedenkteeken onthuld voor nu wijlen pater Damien, den zelfopofferenden Roomsch Katholieken priester, die uit eigen beweging ouder de melaatschen is gaan wonen, om hen te troosten en op te beuren. De plechtigheid werd bjjgewoond door den minister van binnenl. zaken, den procureur-generaal, den Engelschen Bisschop, den Roomsch Katholieken bisschop en de melaatschen. Het monument, geschonken door het Nationaal Leprosy Fund in Enge land is een eenvoudig kruis, waarop de spreuk De hoogste liefde, die de mepsch heeft, is zyn leven te geven voor zjjn naasten. De uitvinding van de strjjklucifers is volgens een verhaal in de Voss Ztq. aldus geschied In 1835 toonde prof. Meissner aan de polytechnische school te Weenen op een zijner colleges, dat al? loodhyperoxyd met zwavel wordt gewreven, ontploffingen ontstaan met lichten. Een der studenten, een Hongaar, Irinyi geheeten zoo verhaalt' een Duitscher die te Weenen destjjds zijn vriend was, k am daardoor op het denk beeld in plaats van zwavel phosphorus te gebruiken, waardoor zich een veel sterker verbrandingsproces moest vertoonen. Inder daad kwam hij eenige dagen later weder op het college met een aantal houtjes, die door enkel aanstryken aan den muur ont vlamden. Hjj verkocht zjjne uitvinding aan een Weener fabrikant voor 7000 fltrjjnen waarvan hy een vrooljjk leven leidde. Thans leeft hij in armoedige omstandigheden in een plaatsje in Hongarjje. Het bezoek van het Russische eskader aan hrankrijk. In de verschillende wjjken van Parjjs worden locale feesten ter eere van het bezoek der Russen georganiseerd in het dertiende arrondissement zullen de inwoners zelf een manifestatie op het getouw zetten. Het bureau van den Parjjschen gemeen teraad, die zich, gelijk men weet, wel meer met zaken bemoeit, welke niet op zyn weg liggen, zal zich naar Toulon begeven om de Russische zeelieden aldaar welkom te heeten op Fransch grondgebied. Eene ver welkoming te Parjjs acht men blykbaar niet voldoende. Tegen 10 uur 's morgens een paar dagen geleden, bemerkten de oppassers in den dierentuin te Moskou, een beer die zijn hok was ontvlucht en nu naar welbe hagen in de paden wandelde. Zjj waar schuwden nog meer wachters en trachtten nu den beer een strik om den kop te werpen; ieder maal slaagde het dier er echter in zich van het lastige touw te ontdoen. Eindelijk trok hjj zich terug in een boschje waaruit de oppassers, met knuppels gewa pend, hem trachtten te verdrjjven. Nu werd de beer echter woedend. Hjj wierp zich op een drijver, doch dezen gelulde het te ontkomendaarna werd een aacA gewaagd op een oppasser. Met een slag van den gespieiden klauw werd deze op den grond geworpen en daarna vreeseljjk verminkt. Eerst scheurde het woedends beest hem al het haar van het achterhoofd, haalde hem dan de linkerzijde open en woelde in de bloot liggende ingewanden van den ongelukkige. Eerst nu kwam men te hulp met bjjlen eo geweren en gelukte het den beer van zijn slachtoffer te verdrjjven. Een kogel, die hem in den kop trof, doodde hem ten slotte. De cholera is in de Fransche Pyre neeën te Thuir plotseling hevig opgetreden, zoo ook in Barrême, een plaatsje van 800 inwoners, waar in September, juist toen daar de troepen voor de herfstmanoeuvres te zamen waren, op één dag 13 personen aan de cholera stierven. Van de inwoners hebben 550 de stad verlaten, de manoeuvres zijn opgehouden en de terugkeerende. troepen in een kamp in quarantaine gelegd. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft in de infanterie-kazerne te Rosslawhl, in het Russische gouvernement van Smolensk, een ontzettende brand gewoed. Acht en twintig soldaten zjjn in de vlammen omgekomen en elt andere, die uit de vensters sprongen, werden ernstig gewond. Men gelooft, dat kwaadwilligheid de oor zaak van deze ramp is. De werkstaking in Bclgi'é. Onder de werksfakende mjjr.werkers in het kolen bekken van Charleroi heerscht zekere gisting. Hun aantal is gisteren toegenomen en bedraagt nn 17,000. Bjj troepen door kruisten zjj de gemeenten in den omtrek der mijnen en dreigden de mjjnnwerkers, die aan den arbeid waren gebleven. Een slangentemmer te Mascara in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2