ItECUTSZ4 li K V. Gemengde Berichten. S c h o o 1 n i e u \v s. Schetsen over Middelburg. vo'gende yeek gekozen worden. Daartoe worden aanbevolen de heeren Verhage, de Kruijter, Hu vers, J. Goote, Ds. Oosten en G. Wisse. De heer Havers heeft echter verklaard geene benoeming te zullen aan nemeo. De heer M. A. v.Melle legde gisteren m:t goed gevolg aan de Grouingsclie univer siteit het camüdaatsexainen in de genees kunde at. Eveneens de heer W. H. Smit Sibenga aan de Leidsche. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens oplichtingA. L, 22 j., vrachtrijder, Stoppeldijk, tot 3 m. gev. straf, belerdiging van een ambtenaarJ. B., 41 j., Baarland, en A. T., 19 j., Heinkenszand, arbeiders, beiden tot 7 d. gev. straf, misha delingB. M48 j., schipper a/b schip «Karei Sehroers r.o. 10», Ant werpen, tot fl b s. 1 d. h., vernieling P. H., 22 j., Wemeldinge, en C. de J 23 j., stoker bij de maatschappij «Zeeland», Middelburg, ieder tot 15 b., s. 5d. h. doen eener valsche aangifte: N. J., 27 j., hvr. van A. L zonder beroep, O.- en W. Souburg, tot 7 d. gev. straf, diefstalJ. S., 15 j., ketelmaker, Vlissingen, tot 3 m. ge.v. straf, verduisteringJ M. J. v. d. S, 53 j., zonder beroep, V!i;singen, tot 1 m. gev., en het door schuld doen ontstaan an gevaar voor verkeer door stooiavermogen over een spoorwegC. D., 46 jhvr. van C. M. spoorwegwachteres by wachtpo>t no. 52, 's Heer Arendskei ke, tot 7 d. hechtenis. ■Allen in de kosten. Vrijgesproken: W. C. G., 19 j., sjouwer man, Middelburg, beklaagd van vernieling. In zake dhr. B. Q., 50 j koopmae, Goes, appellant en geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake hel onbevoegd uiloef e nen der geneeskunde als bedrijf is veroor deeld tot 150 b. s. 14 d. h., is, met ontvankelijk verklaring van het hooger beroep de appellant en geappelleerde ontslagen van rechtsvervolging, vermits de rechtbank de meening van den verdediger den heer mr. C. Lucasse deelt, dat aan den beklaagde geen strafbaar feit is te laste gelegd, aan gezien de dagvaard niet inhoudt dat hij den geneeskundigen raad of bijstand heeft ver leend als beroep of als bedrijf, en dus een der elementen van het strafbare feit miste. Vrijdag 20 October, a s. zal behandeld worden de zaak tegen J. P., oud-brieven gaarder van Wilhel.ninadorp, beklaagd van verduistering, enz. In deze zaak zijn 16 getuigen opgeroepen. Vlissingen. Het is nu ruim 3 jaar geleden, ongeveer 3 April 1890, dat de minister van waterstaat, handel en ny verheid, vergezeld van den heer J. L. Cluysenaar, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de heer W. Th. Michaelis, directeur bij den aanleg van staatsspoorwegen, een bezoek alhier brachten betreffende den toekomstigen bouw van een station dat tevens tot hotel zal worden ingericht, aan de buitenhaven alhier, in plaats van het thans bestaande. Nu is men met den bouw reeds zoo ver gevorderd dat het geheele gebouw bijna onder dak is. Met den noordelijken vleugel, de visitatie zaal, de wachtkamers, de woningen der chefs, het zuidelijk gedeelte enz. is men reeds zoovu' gereed, alleen de vestibule is nog niet onder d »k, doch daarmede zal men weldra gereed zijn. Dat dit gebouw onder de fraaie stations van ons land zal gerekend worden is onge twijfeld. De plaatsing van het gebouw is in velerlei opzicht gelukkig gekozen. In den vorm van een rechten hoek gebouwd, vormt het met de pontonhal, de noorder-en zuider ponton als 't ware een groot interessant geheel. Het is dus in de onmiddellijke nabij heid van de aanlegplaatsen der mailbooten gelegen en de reizigers kunnen direct in het station zijn. Het voorfront van het gebouw staat tegenover het koffiehuis «het gouden Lam» en is alzoo naar de zijde der stad gericht terwyl men van daar het uitzicht heeft op de zee. De achterzijde en de noordelijke vleugel loopt evenwijdig aan de pontonhal, het zuidelijk gedeelte staat tegenover het kantoor van de maatschappij Zeeland, terwijl de hoek gevormd door het hoofdgebouw en den noordelijken vleugel naar het noorden is geiicht. Het gebouw js gevestigd op z.g. toog- gewelven, onder deze bevinden zich palen, vormende eene zeer stevige fundeering Daar men met het leggen der fundeering op eene aanzienlijke diepte is begonnen en men gebruik maakte van tooggewelven, spreekt het van zelf dat het bewerkstelligen van eene dergelijke fundatie niet alleen veel tijd kostte maar ook veel aan materiaal. Men deelde ons mede dat liet aantal stee- nen in den grond veel grooier is aan dat daarboven. De schoone voorgevel van het gebouw is versierd met zand- en hardsteenin den gevel wordt een zandsteenen kozijn met cirkelvormigen boog aangebracht. Drie hardsteenen poorten bevinden zich in het voorlront, die den toegang tot de vestibule zullen ver-chaffen, terwijl het daimaast gebouwde torentje aan het geheel een schoon effect zal geven. De ingang van de visitatiezaal is aan de zijde van den ponton. Deze zaal is zeer ruim gebouwd. In de onmiddellijke nabijheid er van bevindt zich het douanekantoor. Het gebouw zal o. a. bevatten 3 res tauratiezalen, le, 2e, en 3e klasse, 1 zaal voor vorstelijke personen met afgesloten privaten en logeerkamers, verder woningen voor chefi en 1 lokaal voor goederen, wachtkamers voor conducteurs en werkvolk, bureaux voor telegraphie- en posterijen, piivaten enz. enz. De drie restauratiezalen zijn aan de noord zijde van het gebouw, alwaar het perron zal worden gebouwd. Evenwijdig aan den noordelijken vleugel en beginnende halver wege, het oude havenstation zal eene overdekte gang worden gebouwd, waaronder de treinen zullen loopen tot aan hel perron toe. Het gebouw wordt solide en stevig ge bouwd. De kozijnen zijn van Amerik. greenen hout, de kappen van dennenhout, grootendeels met ijzeren schroefbouten en moeren bevestigd. De ramen zyn van eikenhout. De daken, behalve die van den N vleugel zijn plat, aan de zijden loopen zij glooiend af, en zijn van leien voorzien. Nog ettelijke maanden zal het duren voor het nieuwe station in dienst wordt gesteld, zooveel is er nog aan te doen. Toch werde.i erjl. Zaterdag ongeveer een 16tal werklieden bedankt. De werklieden zyn tegen onge lukken verzekerd, en betalen van hun loon nog 1 pCt. voor een ziekenfonds. De aannemer» van het werk zyn de hh. de Rooy Sc Weijers, terwijl drie opzichters van rijkswege belast zijn met het dagelijksch toezicht. lerseke. Vóór de vaceerende betrekking van gemeenteveldwachter hebben zich 69 sollicitanten aangemeld. Goes. In de Donderdagavond gehouden bestuursvergadering van Volksvermaken is besloten, dezen winter een of meer kunst beschouwingen te geven. De voorzitter is er in geslaagd, de nieuwste portefeuille met aquarellen van het schilderkundig genoot schap «Pulchri Studie» te 'sHage in bruik leen te kunnen verkrijgen. Ook bestaat er kans voor die van «Arti et Arniciticae» te Amsterdam. Indien bewoners van Goes en omstreken schilderijen ot andere kunstwerken in hun bezit hebben en die tydelyk willen afstaan, zullen die door het besiuur gaarne dankbaar worden geaccepteerd. De uitgezonden circulaires voor óf het lidmaatschap der Vereeniging óf een gift voor Floralia óf beiden, zullen door de be stuursleden dezer dagen persoonlijk worden opgehaald. Nisse. Bij een onlangs alhier gehouden verkooping werden o. a. geveild twee graan zakken dagteekenende van de jaren 1791 en 4813 beiden waren nog in bruikbaren toestand. Wel een staaltje van nauwkeurige zorg. Middelburg. Op de Internationale tentoonstelling tot bevordering der fotografie, gehouden te Utrecht, zijn bekroond Aidee- ling B Amateur Fotografen (Nationaal •luniores) dhr. H B. Wijtman Jr. met het Eerediploma, hoogste onderscheiding. Vak- de fabrikanten rijn aangeslagen 6 miljoen minder bedraagt dan de regeering voorstelt (38 in plaats van 44). En wegens het tekort in '97 of '98 denzelfden maatregel toepassen bij 44 miljoen niet te bovengaande. De afgevaardigden uit de suikerdistricten, ook de suikerfabrikant, dhr. De Ram bestre den de wet. Vele artikelen dier wet zijn reeds aangenomen. Aan de miliciens (geempLatsvervangers) die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, zullen, met ingang van 1 Nov. a. s., evenals het vorig jaar, gedurende de aan staande wintermaanden verloven op ruime schaal worden verleend, behoudens de ver plichting om onverwijld terug te keeren, indien zij kennisgeving ontvangen, dat het verlof is ingetrokken. Schoolgelden. Men schryft aan «De Standaard» uit Schiedam «Hoe denkbeeldig nog veelszins de rechts gelijkheid van de openbare en bijzondere scholen is en op hoe onedele wijze een gemeenteraad alle concurrentie tusschen beide categorieën van scholen onmogelijk ban maken, blykt uitliet feit, dat thans te Schiedam van gemeentewege een cursus voor talen wordt opgericht, die gelegenheid geeft tot het leeren van Fransch, Hoog- duitsch of Engelsch, tegen betaling van ..f3, zegge drie gulden per jaar. Wie niet kunnen betalen zullen volgens een der Wethouders, gaarne gratis toegelaten worden. Er ontbreekt nog maar aan, dat de gemeente geld toegeeft. Ter eere van het antirevol. raadslid Hoogendam zij gemeld, dat deze een zeer krachtig protest deed hooien tegen zoo stuitende onbillijkheid met betrekking tot de in Schiedam bestaande bijzondere scholen vopr uitgebreid lager onderwijs. Toen na zijn protest de heeren doodbe daard over de verordening gingen discussi eeren, verliet de beer Hooger dam de zaal en keerde slechts terug om bjj de «temming met zyn «tegen» voor het recht te ge tuigen. Waaneer zal op het gebied van liet onderwys eene dergelijke oneerlijke con currentie of liever almaken van de tegenpartij eens voor goed uit zijn?» Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biggekerke ds. P. de Buck te Oostkapelle;te Oudvosmeer ds. J. C. V. Meischke te Raamsdonkte 's Graven polder dr. J. W. van der Beke Callenfels te Delden. Bedankt voor Kattendyke en Borsele door den heer Th. Ch. Frederikse cand. te Almen. Wemeldinge. Bij de stemming voor vyf ledeu van het kieskollege, werden inge leverd 68 stembriefjes. Volstrekte meerderheid 35. Herkozen zjjn de heeren P. Dekker Ji. met 36, M. de Jonge met 61, L. Oele met 64, A. Ruissard met 63, en J. A. Zuiddijk met 62 stemmen. J. van Elsacker verkreeg •r 23. W. Dekker 5. L. Doooinicus 2. Jacob de Groene 2 en verschillende andere personen 1 stem. Geref. Kerken. Drietal te Alblasserdam A. ds. G. Dalhuisen te Heinkenszand, Ds. G. A. Gezelle Meerburg te Doesburgen ds. J. Sluis te Uithuizermeeden. Aangenomen naar Alkmaar door ds. J. W. Wechgelaar te Dirkshorn. Ds. Notten te Veldwijk, die 't beroep eerst had aangenomen, heeft thans aan de kerk van Pella zijn woord teruggevraagd. R. K. Kerk. Benoemd tot pastoor te Sas van Gent de heer M. J. M. Verhoeven, kapelaan te Bergen op Zoom tot assistent te Terneuzen de heer A. G. A. Vermeulen, priester van het seminarie. Tot pastoor te Yersekedhr. J. B. Diekman, kapelaan te Goes. Koude kerke. Benoemd tot hoofd der openbare school alhier de heer H. Meijler onderwijzer te Middelburg. De Unie-collecte bedroeg te Kuttendijke zonder Wilhelminadorp f 5.75te Koudekeike f 64,35 Middelburg, 5 Oct. Te dezer stede- is opgericht eene vereeniging voor Geret onderwys, die reeds een aanzienlijk aantal leden telt. Het bestuur daarvan moet inde FEUILLETON. SOCIALE TOESTANDEN. HL Uit den bloeityd van handel en nijverheid in onze stad, de laatste twintig jaren der zestiende eeuw, wensch ik u twee personen voortestellen. Het zyn de scheepsreeler en koopman Balthazar de Moucheron, en dï fabrikant Jan de Maecht. Vermoedelijk zyn ze mijnen lezers onbekend, het waren ook oorspronkelijk geen Zeeuwen maar Vlamingen. De gebeurtenissen in de Zuidelijke Nederlanden hadden hen gedreven naar onze stad, waar ze «en veilig toe vluchtsoord vonden. Beiden nemen een belangrijke plaats in, in de ongeschret^n sociale geschiedenis van Middelburg. De Moucheron kwam van Antwerpen en vestigde zich eerst te Middelburg, later te Veere. II j hal 18 schepen in de vaart, op Senegal, Kaap Verd, Guinea, Costa de la Mina, Frankrijk, Spanje. Zeker is het dat hij ook handel dreef op Amerika, op Terre Neuve en op Tripoli. Ot daarheen ook zijne schepen gingen is niet recht duidelijk. De Moucheron was de grondlegger van Noord Nedei lands aandeel in het varen op de Witte Zee. Onze De Moucheron was de grondlegger der oudste Noordpoolreizen, beraamd met het doel om langs het noorden een weg naar China en Iudië te vinden. Daarover onderhandelde hij met Prins M iurits, met de Staten van Zeeland en met die van Holland. De proeftochten Noordwaarts hadden plaats in 1594 en 1595. Deze Noordpooltochten legden den grondslag voor onze handelsrelatiën met het rijk der Czaren. De overkomst van Czaar Peter den Groote naar Zaandam was daarvan het direct gevolg. De Moucheron en Prins Maurils schijnen finaneiëel op eenigszins vertrouwelijktn voet te hebben gestaan. Prins Maurits onder steunde de Moucheron meermalen geldelijk in s.ijrie ondernemingen. En weuerkeerig schijnt Prins Maurits wel eens gpprofiteerd te hebben van de koopvaart of van den handel van het huis De Moucheron. Een schip met huiden, en een schip met tabak, beide door Moucheron's kapiteinen omstreeks 1600 den Spanjaarden afhandig gemaakt, kwamen grootendeels den Stadhouder toe, en deze buitgelden legden waarschijnlijk den grond voor de aanzienlijke bezittingen waarop het huis van Oranje zich in later dagen beroemen mocht. De Moucheron zelf moest maar al te zeer ondervinden dat 's wereld* goed ebbe en vloed is. Misschien waren het noodlottige tegenspoeden die hem troffen, of misschien had hij te veel hooi op zyn vork geladen. Zeker is het dat deze aanzienlijkste der Zeeuwsche kooplieden, deze bewindhebber der Oost Indische Compagnie in 1603 met de noorderzon uit Veere vertrok, vluchtend voor de schuldeischers, die hem tot in Frankrijk, waarheen hij de wijk genomen had, hunne verwenschingen nazonden. Alzoo was het einde van een handelshuis dat in alle zeeën der wereld zijri eigen vlag, een Bourgondisch kruis in een groen veld, had vertoond. Sic transit gloria mundis. En nu nog een fabrikant. Als voornaamste tak van industrie in de jaren waarover wy spreken, mag genoemd worden de weverjj. Onder de uitgewekenen uit de Zuidelijke Nederlanden waren vele wevers. En het kunstwerk van Jan de Maecht, Brus-elaar van geboorte, die zich hier als tapissier vestigde in de tegen woordize Engelsche kerk, toen de kapel van het Cellebroersklooster, is tot op onzen tijd blijven bestaan. Het zijn de tapijtbehangsels in de zaal der Provinciale Staten van Zeeland. Fotografen (Af-Ieeling A. Internationaal) dhr. E. Helder, bronzen medaille. Zaak de Jong. Het hotel waar De Jong met Marie Schinitz te Londen heeft gelogeerd, staat in een zeer geringe buurt, die zeker niet past aan ren dokter die zijn huwelijksreisje doet. Het staat aan het eind van een plein dat gedeeltelijk in VVhitechapel uitloopt, en in een buurt waar enkel gespuis logeert dat door oneerlijke middelen aan den ko«t komt. Daar heeft hij ook zijn sigaren aan den man gebracht. Ook in andere bewuste steegjes, waar armoede en misdaad zetelen, is hy bekend -. de politie heeft hem al sir.ds geruimen tijd daar in de gaten gehaden heeft verschillende inlichtingen ingewonnen omtrent zijn verblijfplaatsen aldaar. Uit mededeelingen van den ouden heer Juett blijkt dat De Joog zich te zijnen huize tijdens zijn verkeer met Sara steeds zeer aanmatigend en onbeschaafd aanstelde zich telkens verontschuldigende met den kreet dat men dat in Holland zoo gewend was. Men is nu van plan den verdachte in hypnotischen slaap te brengen. Opmerking verdient dat dr. H. de Jong den gewaanden dr. H. de Jong zal hypnotiseeren, daarin bijgestaan door dr. v. Reuterghem, die den schijn zal aannemen als kwam hij naar den staat zijner geestvermogens een onder zoek instellen. Nog een liefdesavontuur van De Jong is aan de bladen medegedeeld Te Z. woont een postdirecteursweduwe met een dochter van ongeveer 15 jaar. Deze mevrouw schreef rei ledeu jaar op een ad- veitentie, waarin een heer een fatsoenlijke juffrouw vroeg als hui houdster. Deze heer kwam er al spoedig op los en schoon zij een dochter had, vond hij er geen bezwaar in haar mee te nemen, ja, vond het zelts wel aar ig voor gezelschap, want hij woonde in Antwerpen, had aldaar een groot huis, met verscheidene kamers, waar van een een apotheek was (want hij was dokter zooals hij zich uitgaf) terwyl er dan nog twee kamers overbleven voor de jonge juffrouw en hij geld genoeg had. Hij maakte al spoedig kennis, kwam een paar dagen verblijven en heeft toen gelogeerd in het hotel van den heerB., kwam weldra op een vertrouwelijker voet met haar en het werd een engagement. Zij natuurlijk er mee ingenomen een goede partij te maken, onthaalde hem goed, als hy haar kwam bezoeken. Hij heeft ook een gouden ring met diamanten van haar cadeau ge kregen, zeggende hy kon zeil wel een gouden ring betalen, maar vond het zoo aardig, aan zijn familie ejn ring te kunnen vertoonen van zijn aanstaande, ook nog een medaillon en in dien tusschentyd is hij ook nog jarig geweest en heeft een sigarenkoker met zilver gemonteerd gekregen. Daarentegen heelt hy aan de jonge juffrouw ook een (gouden) cadeau gegeven, dat later bleek valsch te zijn. Hij leende ook al spoedig geld, natuurlijk onder alleilei voorwendselen, ging met haar wandelen in en om Z vrienden en kennis- sen werden bezocht, enz. Hij heeft zelfs een paar maal consult gegeven aan zekere juf frouw en medicijnen voorgeschreven. Ook wist hij het zoover te brengen, dat die mevrouw nu en dan meubelstukken ging verkoopen, om gemakkelijker te kunnen reizen. De bruiloft zou plaats hebben in het hotel «De Zon» te Arnhem. Een paar dagen heelt hij bij haar gelogeeid en wellicht vernomen hebbende geen goeden slag te kunnen Haan, is hij later weggebleven, zonder eenig taal of teeken achter te laten. Gelukkig voor haar Woensdagnacht trof de bliksem den toren te Den Hoorn op Tesseltoren en kerk werden zeer gehavend. Ten twee den male heeft de suikerfabriek te Half weg haar werk moeten staken wegens gebrea aan beetwortelen. Te Rukfen zijn twee broeders bij het huiswaarts keeren door twee personen met messen aangevallen en belangrijk gewond. Er is een vereeniging van brieven gaarders opgericht, die haar hoofdzetel te Amsterdam heeft. Een ingezetene van Roozendaal bezit een merel die vóór Nieuwjaar reeds zong en thans nog zingt. Deze vogel mag werkelijk een wondervogel Om die tapijtbehangsels is deze zaal beroemd. Zy vertegenwoordigen een kunst arbeid wier weerga schaars gevonden wordt. De ontwerpen voor deze behangsels zyn ontleend aan den scheepsstrijd die op de Schelde is gevoerd tot vrijmaking van ons land van Spanje. Tot in de minste bijzon derheden ziet men op die tafereelen de verschillende vormen der aloude galeien, schepen en schuiten. Zoowei de versiering van spiegel en masten als de wijze waarop de schepen opgetuigd waren, geven een duidelijke vooistelling van de marine van dien tijd. Tallooze vlaggen zyn er op te vinden, waaronder verschillende met voor stellingen van heiligenbeelden, betrekking hebbende op den naam van het schip waaraan ze gewijd waren. De kleeding der bevelhebbers soldaten en matrozen, de vuurmonden eD geweren, de standaards tijdens het gevecht gevoerd, dit alles vertoonen de tapijtbehang sels in de Abdijzaal, en alzoo zjjn deze behangsels niet minder van waarde voor de geschiedenis dan voir de kunst. Te midden van deze kunstwerken aan de wanden vertoont zich als schoorsteenstuk mede een tapisserie. Als middelpunt ver toont zich het wapen d-r provincie Zeeland, gedekt met de grafelijke kroon en versierd heeten, daar hy onlangs een lint, ter lengte van 30 centimeter, dat aan de kooi bevestigd was, wist los te maken en inslikte. Hoewel dit onverteerbaar artikel hem slecht bekwam, kwam hei toch langs natuurlijken weg weder te voorschijn. Allemaal bluf le reizigerVoor ons druk kantoor en onze uitgebreide zaken hebben wy jaarlijks voor f7500 vloeipapier noodig, om de brieven af te vloeien. 2e reiziger: Wy besparen jaarlijks 115,000 aan inkt, sedert wy geen stip meer op de i's zetten. Een echt Amerikaansche reclame is op 't Rükin te Amsterdam gemaakt, Een als heer gekleed persoon sprong plot. seling met een parapluie onder den arrr. Van de brug bjj de Langebrugsteeg te water, bleet een minuut onder en kwam daarna boven met de paraplui opgestoken, waarop met duidelijke letters een ïeclamé vuor een cacao firma was geschilderd I Amerikaansche bladen geven een nadere beschrijving van den ontzettenden boschbrand die dezer dagen in Wisconsin heeft gewoed. Geheel noordelijk Wisconsin was éen groot fornuis. Nederzetters door boden en door dikken rook gewaarschuwd, lieten alles iu den steek en vloden naar andere plaatsen buiten de windrichting, Nabjj Liucolncounty zijn 25 landbouwers van alles beroofd en 2 kinderen gedood. De wind had de snelheid van een ontem bare» orkaan en zweepte de vlammen door bosch en over veld. De brand bereikte een boerderij welks eigenaar afwezig was: de vrouw vluchtte met hare vier kinderen midden op een aardappelland, waar zy zich nederlegden. Twee kinderen stikten echter van den rook. Verscheidene «dorpen» zijn totaal uitgebrand. Nabij Marengo kwamen drie gezinnen in de vlammen om. De stoffëlijke schade is niet te berekenen. Het Russische pantser-kustverdedi gingsvaartuig Russalka, den 9 üeptjl. ran Reval naar flelsingfors vertrokken, is den 19en daaraanvolgende nabij Westrakoken in de Oostzee vergaan, vermoedelijk door het stooten op een klip. Een visscher verklaart dat het dien nacht hevig stormde, en hy tot tweemaal toe een hartverscheui end hulp geroep had gehoord, dat slechts van vele menschen afkomstig kon zijn. Hij had dat niet eerder willen vertellen, daar hy, bijge- loovig als hy was, aan een verschijning geloofde. Eerst toen hy in de nieuwsbladen las dat de monitor vermist was, werd het hem duidelijk dat de ongelukkige, met de golven kampende manschappen van de Russalka het hulpgeschei hadden geslaakt, De bemanning bestond uit 166 manschappen en 12 officieren, die natuurlijk allen ver dronken zijn, waaronder verscheidene mannen en vaders. De commandant was «toevalli gerwijze» te Reval achtergebleven, na de leiding aan den oudsten officier te hebben overgedragen. Het verongelukte schip was van oude constructie en betrekkelijk kleine afmetingen. Het liep in 1867 te Petersburg van stapel. De lengte was 206 voeten de breedte 42 voet. Op dezen bodem bevonden zich twee draaibare torens, vier stuks geschut en vier snelvuurkanonnen. De geheele waarde van het schip mét de artillerie uitrusting mede beloopt ongeveer 1 millioen roebelsdoch wat zegt dit by een verlies van zoovele dierbare menschlevens 1 Een candidatuur fin de siècle. - Bij de gemeenteraadsverkiezing te San Remo, die 9 Augustus jl. aldaar gehouden werd, zegevierde een zonderlinge candidaat, Onip genaamd, beter bekend onder zijn bijnaam Rengo. Onip is half blind, stokdoof en heeft een houten been. Hij loopt rond met couranten, sinaasappelen, kousenbanden en andere snuisterijen en deed onlangs veel van zich spreken, omdat hem om on bekende redenen een pensioen van ruim 30 gulden plotseling werd onthouden- wraak hierover stelden zijn talrijke begun stigers hem candidaat voor den gemeenteraad en met 622 van de 1212 uitgebrachte stemmen versloeg hij zijn tegenstander, den burgemeester, ridder Asqnasciati. Tengevolge van dezen uitslag heeft het geheeie gemeentebestuur van San Remo zijn ontslag ingediend. Nu de steenkool zoo duur wordt geeft een huisvrouw een middel aan de hand om met de zinspreuk Luctor et Emergo. Het schild wordt opgeheven door Neptunus en Mars. En boven dit wapen bevindt zich in een sierlijken rand van bloemen, omwon den door linten van diverse kleuren het geharnaste borstbeeld van Prins Willem 1 voorzien van zijn veldheersstaf en rechts daarvan zyn wapen met het gewone om schrift «Je Maintiendraien ter linkerzijde zijn zinnebeeld en spreuk Gerust in'tmid- den der baren.» In den buitenrand, die dit geheel omgeeft, ziet men festonsgewijze de zes wapens der stemhebbende steden van Zeeland, rechts Middelburg, Goes en Vlissingen, links Zierik- zee, Tholen en Veere. En op een blauw medaillion is met gele zijde gestikt: Het beleid van Oranje, gerust temidden der woedende golven, bestuurde my, bevreesde en ondersteunde mij met zijnen arm. Ik ontzwem en ontworstel met de hulp van het Opperwezen, den maalstroom der harde tegenspoeden. Ziedaar u een kijkje gegeven in den handel en de nijverheid dier dagen. Indien de gelegenheid zich voor onze lezers schikt, raden wij hun eens een kijkje te nemen bij deze oudste kunstproducten in ons midden. Zy zullen het zich niet beklagen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2