NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1893. lo. t Sondkifag ©cfo6cc. Eclifsfe fttfttptiij. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. DTItJIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van de Patroons vereeniging. li. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers 0,02°. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Geachte Vriend De heer Okma zoo einJigde ik mijn eerste verslag wil niet langer den land bouwer gestraft zien voor de verbetering van zijn grond. Deze spreker houdt van radicale maatre gelen. Een premie van bjjv. f 100 voor land dat thans 4 8 per HA. geldt. Een grootere premie naarmate de landerijen die verbeterd worden kleiner zijn. Want zoo toonde hij aan de eigengeërfde boeren en boertjes doen aan hun kleine bezittingen meer dan de grooten aan hunne groote. De ontginning z(j overgelaten aan kleine polders, daar is de boer koning over zijn eigen land. Niet aan groote waterschappen. Er moet ook een rijks hypotheekbank zijn, waar goedkoop geld te bekomeD is. Wij kunnen van particuliere baDken ook wel leenen, zegt gij? Ja, daar weten wij alles van. Die strekken maar om jonge advocaten zonder practijk aan een winstge vend baantje te helpen. Die heeren gaan dan buitenslands en deelen dan als loon voor hunne hulpvaardigheid soms tot 17 procent; waar het hun trouwens om te doen was. Er schuilen vele woekeraars onder onze geldmannen. De rijks hypotheekbank geve gelden zoowel op gebouwde als op ongebouwde eigendommen. De rente zij 3 pCt voor kapitalen boven de f 1500 met 'h, overwaarde. Geen hooger bedrag worde verleend dan tot f 30000, juist om ons klein volkje te helpen. Dezen late men 4 pCt. betalen, waaronder 1 pCt voor aflossing. Zoo helpt men landbouwers van onbesproken gedrag er boven op en krijgt men eene vreedzame revolutie. De rentestandaard zal belangrijk dalen. Hel landbouwverslag spreekt van 5 pCt op «buitenlandsche papieren». De heeren worden dan gedrongen met 3 pCt voor hun geld tevreden te zijn, en de macht van het Kapitaal is gebroken. Spreker zou ook, volgens de lijn der Schrift, het «welvaren» willen doen beslis=en bjj de belasting. Het klein grondbezit geheel vrjjdie een boerenplaats bewoont een lage grondbelastingen de groote grondeigenaren een zoo hooge belasting dat zij op het laatst geen plezier meer hebben hun grondbezit te vermeerderen. Is dit socialistisch Ik trek er mij niets van aan, overtuigd als ik ben dat op die wijs juist het socialisme bestreden wordt. De boer is zich al meer op de zuivelbe reiding gaan toeleggen. Te Kampen is een modelhoeve voordeboterbereiding geweest. En het vlot er nergens mee, ondanks de zuivelleeraars die zelf het vak niet beter verstaan dan de boerin. Dezer dagen werd een zuivelleeraar op een boerderij geroepen daar de boerin op dat tijdstip geen boter kon maken. Haar man zei: laat de zuivelleeraar het dan maar eens komen doenwij hebben er hem immers voor. Maar de zuivelleeraar kwam, probeerde, bedierf 't een en ander, gaf het ten slotte op en ging heen met den raaddoe het zelf maar, en als je slaagt, laat mij dan eens weten hoe je het wel hebt aangelegd. De boerin weer aan het probeeren. Het gelukte haar, en toen nu haar man haar opdroeg den zuivelleeraar te gaan inlichten, gaf zij ten antwoord«laat de «smarrige» man loopen, hij heeft mij wel 10 pond boter gekost Neen, de achteruitgang der boterindustr ie is te wijten aan het feit dat men 2e soort boter levert in Friesche vaten. Allerlei zoogdierenvet komt onder den naam van boerenboter aan de markt. Ons land wordt het land der kunstboter. Uit Holland wordt al niet half zooveel boter meer ingevoerd vl U>'1. ^enernarken- En margarine 601000 «■do 'sjaars terwijl Noorwegen slechts enkele onderden kilo's van die boter 'sjaars uitvoert. ter goede oplossing der vraagzal de één®ar'jj °^e boerin bloeien, is er slechts middel: de margarine moet kleuj bekennen: hetzij groen of blauw, onder bepaald verbod ze anders dan onder deze kleur ter markt te brengen. Hierop nam de heer Dingemanse het woord, ter behandeling der punten 7o (Nood zakelijkheid van) afschaffing van voor den landbouw drukkende accijnsen en 8o Be schermende rechten op granen De landbouw zoo ongeveer begon spre ker wordt zeer gedruktde regeering doet weinig voor den landbouw, daarentegen veel voor handel enz. De havenwerken' van Vlissingen hebben 23 miljoen gekost. Op zichzelf een goede zaak, doch de regeering had het eene moeten doen en het andere niet nalaten. Sinds er vrije invoer van huiden is, is het den slagers onmogelijk de 10 pet. accijns op het geslacht te betalenwijl huiden en vet nu niet duur meer zijn. Ontlast ons beste voedingsmiddel van dezen accijns opdat de werkman vleesch kunne eten. Het brood kan dan desnoods wel een cent duurder wordeD, als dit, gelijk men beweert, het gevolg moet zijn van invoerrechten op granen. Maar ook de tollen dienen afgeschaft. De boer heeft door die tollen te veel onkosten op zijn graan eer hij het in de stad heeft. Van Domburg naar Middelburg een afstand, van drie uren rijden, betaalt hij voor zijn wagenvracht f 1,20 tolgeld. Hierbij komt de druk der polderlasten, der vermogensbe lasting, der personeele belasting vooral in betrekking tot wagens op veeren. Boter en eieren zijn namelijk niet anders te vervoeren dan met wagens op veeren. Waarom dan die wagens nog, als rijtuigen van weelde, met f 20 voor een paard belast De door spr. bedoelde afschaffingen worden opgewogen door een te heffen invoerrecht van fl per 100 kilo, een maatregel die te beproeven ware bij de ervaring met den vrijen invoer opgedaan, terwijl de lander, die bij ons vrij invoeren, den invoer onzer producten bij hen wel degelijk bezwaren. Ouk het uitgraven van slooten moest bevorderd worden. Den eigenaren diende er op gewezen hoe duurzame goede mest nieuwe slootaarde is. De boer moet zich telkens overtuigen dat de arbeider het doet. Het verschaft veel werk en is voordeelig voor het land. Heeft hij geen geld, dan geve het rijk hem een tegemoetkoming bijv. 25 cent per roe, dan de helft bijdrage. De heer v. Naamen had tot taak de overige punten te bespreken o. a. (Noodzakelijkheid van) deskundige adviezen over meststoffen en zaaigranen enz., een en ander naar de behoeften van de streek, waar die gebruikt of verbouwd wordenlOo. Proefvelden voor gewassen en meststoffen (krachtvoeder) llo. Nieuwe of onbekende voor den landbouw nuttige gewassen12o. Kunstmest en stalmest13o. Verbreiding van kennis over nuttige gewassen en wijze van kweeking, winnen Tan zaden enz. Deze spreker weet in zachte termen den achteruitgang van den boer aan zijn verzuim om de bakens te verzetten toen de tijd der goede prijzen voorbij was. Hij acht het noodig dat de te geven deskundige adviezen berusten op de praktijk, gehuwd aan de (scheikundige) wetenschap. In dit opzicht stelt hij de proefvelden op hoogen prijs, hoewel de tegenwoordige inrichting er van hem niet voldoetwjjl men te veel waarde toekent aan kunstmest, die men als surrogaat voor stalmest, als vervangingsmiddel, in plaats van als noodmiddel aanbeveelt. Ook moet er een gewenschte verhouding tusscher, vee en stalmest zijnmen dringe den boer ook geen zaken op waar hij geen verstand van heeft. Personen en vereeni- gingen tot aankoop van kunstmest worden bij de levering van verschillende mengsels en phosphaten op allerlei wijs grovelijk bedot en benadeeld. Dit geldt ook op het gebied van zaden. Spreker weet er voorbeelden van dat zaden uit Nederland naar Engeland verzonden, van daar weer in ons land geïmporteerd werden en tegen het dubbel van den prjjs dien zij anders golden, van da hand gingen. Practische opleiding zjj voor den boer het eerstemaar men geve ook betere adviezen. Dit jaar is weer gebleken hoe aan beide vee' ontbreekt. De regeering gaf dezen zomer een advies, dat wel op zichzelf niet zoo kwaad was, doch te weinig rekende met verschillende streken waarin het dienen moest en daardoor niet kon worden opgevolgd. Ook de adviezen der verschillende landbouw- maatschappijen hebben daardoor weinig of geen waarde! Er wordt ook veel te veel advies gegeven. De landbouwbladen niet alleen maar ook andere bladen, die beunhazen op dit gebied, staan er vol van. Zij nemen klakkeloos van elkaar over, de proefnemingen komen faliekant uit en verreweg het grootste gedeelte wordt niet gelezen, door den boer althans niet en door een leek nog minder. Laten de landbouwers zich in de verschil lende streken, met gelijke belangen tot k eine kringen vereenigen en dan de zaken practisch bespreken. De heer Okma brak hierop een lans voor Kamers van Landbouw. De maatschappijen van landbouw doen meer kwaad dan goed. Ontaard van hun oorspronkelijk karakter, zijn zij vereenigingen voor volksvermakelijk heden geworden. Het laatste behoeft geen betoogen van het eerste zal hij bewijs leveren door te herinneren aan de door deze maatschappij bevolen en door den koning bevorderde kruising vun ons vee met Dur- hamsch ras tot verbeuring der melk. Z. M. stelde gratis Durhamvee beschikbaar. Welnu, er is niets van terecht gekomen. Is de melk er door verbeterd Het zou schapenmelk geworden zijn. En toen de kunstboter verscheen, hadden de maatschappijen van landbouw de regee ring moeten waarschuwen dat er kapers op de kust waren. Doch zij deden niets. Neen, dan liever kamers van landbouw gesticht, kleine kringen waarin piactische landbouwers zitting hebben en advies geven aan de regeering en aan den landbouw en die de heeren laten redeneeren. De heer v. Naamen behandelde hierop het 15e puntOprichting van eene afdee- ling B. als commissie van advies voor landbouwbelangen. Hij verdedigde de oprich ting. Hij wees er op dat wij thans hebben een landbouwcomité en 15 landbouwmaat- sehapprjen door de regeering met subsidie gesteund, doch niet uit den landbouw voortgekomen. De heer Havelaar had, toen er van oprichting van het comité sprake was, de legeering er op gewezen dat het comité door de landbouwers zeiven behoor de gekozen te wordendoch men had dit onnoodig gevonden, ook wijl men tegen de verkiezingsdrukte opzag. Gevolg is geweest dat de eigenlijke landbouw in dat comité, in de tweede kamer b(j zuivere partijstemming tot stand gekomen, geheel niet vertegen woordigd is. Laten de landbouwers daarvoor zeiven een comité scheppen, een comité dat zich niet vijandig tegenover het andere plaatst, inte gendeel met en naast andere vereenigingen samenwerkt, adviezen geeft en zijn belangen bij de regeering voordraagt. Boas geve daartoe den stoot; worde tusschenpersoon, en verzekere zich daardoor een goeden naam in den lande. Breedvoeriger dan ik het in dit korte bestek heb toegelicht, is dit voorstel door den heer v. Namen en anderen verdedigd, door den heer Dingemanse die zulk een comité uit de afdeelingen wil laten voort komen, bestreden en eindelijk met groote meerderheid door de sectie overgenomen om aan de algemeene vergadering te worden in overweging gegeven. En de aigemeene vergadering 's anderen daags gehouden, vereenigde zich er mede: zoodat tot oprichting eener dergelijke afdee- ling B. als commissie voor landbouwbelangen besloten is. Eenige landbouwers werden voorloopig als commissieleden aangewezen. Onder enkele namen hoorde ik ook die van de heeren J Oele Hz. te Kapelle en P. Melis te Serooskerke verluiden. Laat ik u het vervolg later mogen mede- deelen. Ik blijf inmiddels Uw Vriend, B. V. Aan onze Rijksuniversiteiten ontbreekt nog zoo wat van alles. Leiden mankeert een astro photografische inrichtingen de hulpmiddelen in het phar- maceutisch laboratorium zjjn gebrekkig. Utrecht heeft slechte hulpmiddelen voor het onderwijs in de verloskunde. Groningen is gebrekkig ingericht met haar laboratorium, botanie, licht en lucht, meubi lair, bibliotheek en nog zooveel andere zaken die verbetering zouden vereischen als er geld was. Zou deze sjofele aanblik ook gevolg kunnen zijn van het feit dat ons kleine landje het nog maar altijd met drie en als men Amsterdam meerekent met vier univer siteiten doet? Er is geen land ter wereld dat bij zoo geringen omvang en draagkracht er zooveel hoogescholen op na houdt. Wat is het Kiesrecht Tegenover de bewering, dat de souverei- niteit bij het Volk berust en dat krachtens die souvereiniteit het volk het kiesrecht moet hebben, herinnert de Nieuwe Pr. Gron. Crt. aan hetgeen Groen van Prinste- rer in 1849 oa de invoering der rechtstreek- sche verkiezingen Grondwetsherziening en Eensgezindheid, bladzijde 200) schreet „Ik onderzoek niet wat wellicht deze of gene bedoeld heeftik vi aag niet wat, zoo de Vertegenwoordiging en de Natie flauw hartig toegeven of lijdelijk toezien, misschien plaats hebben zal. Ik bepaal mjj bij de opgaaf en richtige waardeering van hetgeen tot dusver geschied is. Dan beweer ikDe Staat is tot dusver niet een Republiek met het schaduwbeeld van een Koning aan het hoofd. De Souvereiniteit is en blijft opge dragen aan het Stamhuis dat Nederland regeert. Wat de verandering betreft welke de Minister bepaaldelijk vermeldt, de wijzi ging van het kiesrechtwanneer men met onbevangenheid haar strekking en beteekenis nagaat, bestaat zij hierin dat de Vertegen woordigers van het Volk bij rechtstreeksche verkiezing' worden benoemd, maar behoudens de Souvereiniteit des Konings, en ter uit oefening enkel van die rechten waarvan de aanwijzing en beperking volgens den aard eener Constitutioneele Monarchie, in de Nederlandsche Grondwet opgeteekend zijn." En dan vervolgd liet blad Met andere woordenHet volk is niet souverein, maar de Koning of de Koningin is souverein. Het kiesrecht maakt den onderdaan niet tot souverein in plaats van den Vorstmaar ook met het kiesrecht bljjif. de burger on derdaan van den Vorst. Wat doet het kiesrecht dan Antwoord: Het geelt den onderdaan de gelegenheid, om in de hoedanigheid van onderdaan zijn rechten en verkregen vrij heden te bepteiten, desr.oods te verdedigen, bij de dienaren der Kroon, dat is de Minis ters, en dus bij den Vorst zelf. En die rechten zijn geen souvereiniteits- vechten, want die heeft het Volk nietdie komen alleen den Vorst toemaar rechten van den onderdaan, op godsdienstig, staat kundig en maatschappelijk gebied, in den loop der geschiedenis door het wettig gezag hem toegekend, in de Grondwet beschreven en door den Vorst als Souverein, dat is als tot het voeren van het hoog Gezag ge roepene, bezworen. Het kiesrecht roept dus niet de Volks- souvereiniteit in het leven maar aan de andere zijde is het ook met de natuur van het kiesrecht in strijd dat de eene groep der natie er wel, de andere er niet mee zou worden bevoorrecht. Geen privelegie daarom van belastingbe talende boven met-belastingbetalende onder danen. Veel liever huismanskiesrecht als kentee- ken, dat ge in volstrekt alle rangen en standen der natie vindt, en dat dan ook in de natuur der dingen gegrond is. De bedrijfsbelasting is door de eerste ka mer aangenomen. De bejeekenis dezer «hervorming» wordt het best begrepen als men er op let, dat zij over een bedrag van ongeveer 15 miljoen gulden loopt. Die 15 miljoen werden te voren als volgt vei kregen 5 miljoen uit het patentA'h miljoen uit accijnsen op zeep en zout4Vs miljoen uit de overdracht van goederen (mutatie rechten) 1 miljoen uit de grondbelasting op ongebouwde eigendommen, Die 15 miljoen zullen nu als volgt inko men: Vz miljoen verhooging jeneveraccijns 13x/2 miljoen inkomstenbelasting; waarven 9 miljoen door het kapitaal4Vs miljoen door het bedrijf. Het kapitaal boven de 2 ton wordt met 60 percent verzwaard (progessie): het bedrijt begint eerst bij te dragen bij een inkomen van boven f 650. Winsten boven f8000 gelijkgesteld met rente van 2ton kapitaal worden booger getroffen dan de lagere. Thans wacht nog de vermindering van het personeel. Op dit punt schijnt de minister echter wel wat veel beloold te hebben. Hij heeft althans in de tweede kamer gezegd dat hij nog altijd tevergeefs zoekende is naar een acquivalent bij afschaffing of verlaging dat wil zeggenals hij 41/? miljoen minder aan personeel ontvangen wil, waar moet die 41/? miljoen dan van daan komen Want bezuinigen schijnt niet mogelijk te zijn 1 Er zullen onder onze lezers slechts weinige lijders aan zwaarlijvigheid voorkomen. "Voor die weinigen dan verwijzen wij naar de jongste aflevering van Het Uomoeopathisch Maandblad waarom werd het nog geen weekbladwaarin als degelijk middel tegen te groote vetvorming wordt aanbe volen het sap van de bessen van Pytolacca decandra. Dr. Hale in Chicago had opge merkt dat vogels die van deze bessen aten, mager werden en toch gezond bleven. Bij homoeopatische behandeling er mee zag hij genezingen bij vetzuchiige personen terwijl dr. Griffith een allopaath bij allopa- thische behandeling eveneens goede resultaten zag doch niet kou verhinderen dat de eetlust verminderde. Zeker een gevolg der te groote dosis. Ook geneest het chronische rheumatiek, vooral die der armen en schouders. Het Hom. Maandblad vestigt er echter de aandacht op dat het dusver in den handel gebrachte phytolacca-tinctuar uit de wortels dier plant is bereid en om die reden de vetverminderende eigenschappen der bessen mist. 4 October '93. RAiddelburg, Een levende kiesveree- niging is de liberale kiesvereeniging Ge meentebelang. Zij vergaderde r» tandagavond. Het volgende nieuws deelen de bladen hieromtrent mede. Ie. De belangrijke mededeeling van den voorzitter dat de jongste raadsverkiezing geleerd heelt dat «te Middelburg de liberale partij den toon aangeeft en dat zonder de hulp en de toestemming der liberalen geen lid eener andere partij in den raad zitting nemeD kan 2e. Vaststelling der verdiensten van den heer v. Wagtendonk die de vereenigiiig van den dood gered heeft 3e, Een wijziging in het reglementeen beslissing kon niet genomen worden, went er waren geen leden genoeg; men kon er echter wel over praten en deed dit met gesloten deuren. 4e. Aanroering van het punt verhooging der gemeen'e-opcenten op het personeel van 50 tot 95%; en van het punt naasting droogdok. Men vond echter beter deze punten niet te hooi en te gras ter tafel te brengen; en voorts te zwijgen en naar buis te gaan! 5e. Maar - de eigenlijke vergadering heeft Dinsdag plaats, ter bespreking van een der onder 4e genoemde gemeentebelan gen. Voor bespreking van het andere punt is 'tdan te laat,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1