r ier El. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH m verdere ltdienst Midd.-Vliss. lorbootdienst G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelbu-rg. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Rechtszekerheid. Schetsen over Middelburg. 1898. lo. 1 fDtnsifajj 8 ©cfoGec. Bcfifsfc faatfjang. p 30M BOOTDIEN ST Jlliddelburg en Zierikzee. ie Zierikzee Spoorweg Goes, sterdamsche tijd.) leptemb.Oct. irg: Van Zierikzee: 'smid. 'smorg.'sm 3,30 Zat. 30 7,50 3,30 Z. 1 n. Cortg, 'smorg, 7,50, terug naar Zzee 'smorg. 9,15 u. Zond. 1 'smidd. 3,— %- %- %- 2.— 2,uinsc. iu /,oo o,~ 2,Woen. 11 7,50 3,- 2,— Bond. 12 6,30 3,- Vrijd. 13 7,50 3, lOMBOOTDlENSl' -MIDDELB.-ROTTEBDAM. volgens stadsklokken.) October. Itgezonderd Zondags, v. Vliss. lb 8,45, v. Rotterdam 8,15 Maan. 2 Dinsd, 3 Woens. 4 bond. 5 6,30 Vrgd. Zat. Zond. 2,— Maan. Dinsd. 6 7,50 7 7,50 8 9 7,50 10 7,50 V 3,- 3,~ 3- 3,- 3,- 3,- 3", M PHE STOOMBOOT. October. J dag 1 'smorg. 3.30 u. Yoensd. 4's morg. 1L—u- .erdamachen tijd.) j g: Voorm. *5,20, "6,35,8,—, Namid. 12.1,40, 2,30, 6,45, 8.—. èn: Voorm. '**5,05, 7,10 8, Namid. 12,05,1.40,2,30, ,7.05,8,05. fan 5,20 uit Middelburg -1"3 6,35 uit Middelburg) In 6.35 uit Middelburg cor- de boot naar Terneuzen. in 5.05 uit Vlissingen duurt l kzaamheden in het DroogdoK niet zijn afgeloopen. ORDEN-VLAKE. I dus 20 min. na kloktijd lenst) DA GELIJKS, ie vrn. 4;50, 8.50, nam- P. onmiddellijk na aankomst! tondeerenden trein van VIB' |i. 2,17 en 5.14 u. ogendienst. s.vm. 7,11 155 en 8.5 u. onmiddellijk na aankon1' ft) 12,50, nm. 3 25en 6.1o^ pilBUSDIENST blJKSCHE VEER-OOES. t uitzondering van Dinsdag-I 6 45+, 1.5f en 5.- u»rfl Station) 8.21-j-, 2,54f(sl° I Des Dinsdags vertrek v trek Goes (Slot OostenfM dags geen dienvt. Ttch'tyd. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN en PRIJS DER ADVERTENTIËN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent* iedere regel meer 10 cent. Niet in de grootte der straf maar in de zekerheid der straf is de veiligheid te zoe ken. Aldus sprak voor eenige jaren wijlen de Minister van Justitie mr. Modderman. Mr. H. J. Kist, procureur-generaal bij het Hof te Amsterdam verklaarde onlangs in een praeadvies uitgebracht in de Ned. Juristen-vereeniging dat in vele gevallen de politie blijft beneden hare taak. Als bewijs daarvan haalde de procureur-generaal aan dat gedurende enkele jaren in een onzer gemeenten van twee duizend diefstallen de daders onbekend gebleven zijn. Ook zonder dat andere procureurs generaal hunne cijfers mededeelen is het ons volstrekt niet onbekend dat de daders van tal van misdrijven onbekend blijven, en dat de zekerheid van straf tegenwoordig allerminst onze veiligheid waarborgt. Ieder kent de ontzaglijke feiten uit onze eigen omgeving, de moord van Meliskerke, waarvan schijn noch schaduw is bekend geworden. De gruwelijke moordgeschiedenis op Hemelvaartsdag in Middelburg voorge vallen is nog steeds in behandeling. Omtrent den dader van den driedubbelen moord aan den Marolleput bestaat nog volstrekt geen zekerheid. Dat zijn ftiten uit onze onmiddellijke omgeving. Gaan we een weinig verder dan denken we aan den steeds in een geheim zinnig duister gehulden moord bij den heer "Viotta te Amsterdam, aan de moorden te Osch en te Gouda, en nu laatstelijk aan het spoorloos verdwijnen der twee vrouwen van den z g. dr. de Jong, wier spoor men reeds drie weken vruchteloos zoekt. En mocht iemand somtijds meenen dat ons land te midden der andere een ongun stige uilzondering maakt, dien zou ik slechts den naam van Jack the Ripper, den Londenschen vrouwenmoorder, altijd gezocht en nooit gevonden, in 't geheugen behoeven te roepen om hem van het tegendeel te overtuigen En de talrijke dynamiet-aanslagen in de buitenlandsche hoofdsteden dan Natuurlijk is het, en het strekt ieder rechtschapen men-cb tot eere, dat het rechtsgevoel zich onvoldaan acht bij het hooren van zoovele misdrijven waarvan de auteurs onbekend blijven, en dat bij het toenemend gevoel van gemis aan rechts zekerheid van alle zijden stemmen opgaan die van teleurstelling spreken als weder een geruchtmakende misdaad met den sluier der onbekendheid bedekt wordt. FEUILLETON. SOCIALE TOESTANDEN. II. Onze oude stadgenooten hebben het Gast huis in den Larigendelft gekend. Het was voor de verpleging van melaatschen en zieken in dat oude, sombere gebouw dat de eerste collecte in Middelburgs straten omging. Dat was in 1572, tijdens het beleg. Vier leden van Wet en Raad werden met de Gasthuismeesters gecommitteerd om «in de stad aan den Bisschop, den Gouverneur Wacken, den heer van Beauvois en aan de religieusen, mitsgaders aan de huizen van de goede burgers en ingezetenen der stad, te verzoeken om eene aalmoes, die een iegelijk uit liefdadigheid tot onderstand van 't Gasthuis, alle week zouden gelieven te geven, om tot de behoeften van 't zelve wekelijks te worden opgehaald.» Ziedaar de eerste collecte, die lan *zamer- hand met de behoeften vermeerderden. Het beleg van Middelburg bracht den nood tot een ontzettende hoogte. Toen waren geen armen en rijken meer, allen waren in letterlijken zin arm. Niemand wist raad om het leven te onderhouden. Geen dier in onze dagen eet wat toen de menschen door honger gedreven opaten, geen koestal of varkenshok gelakt op datgene wat toen menscheljjke woning heette. Naar de beschrijving uit die dagen te oor- deelen is de ellende en armoede die toen Ook in de Nederlandsche Juristenvereenr ging vonden die stemmen hun tolk, en het was mr. Kist die in een beter onderlegd en meer gedisciplineerd politie-corps en in een herzien politieieglement herstel van deze gebreken zocht. LieDt achten we ons onbevoegd om in deze zaak ook maar een enkel woord mee te spreken. Verre zij het van ons eenige insteiling of eenig Dersoon te beschuldigen. Tot eene juiste beoordeeling in zaken als deze behoort men andere en meerdere ge gevens te bezitten, dan ons ten dienste staan Wij meenen te moeten volstaan met het vertolken van wat in onze kringen over de zaken der justitie wordt geoordeeld. En nu we toch voor een enkele maal meenen te moeten vertellen wat de publieke opinie zegt, zij er ook nog dit bijgevoegd: zou het niet kunnen zijn dat de heden- daagsche rechter te zeer als paedagoog en minder als rechter optrad. Daar schgnt een toenemende neiging te bestaan om eer te zacht dan te streng te werk te gaan. Vandaar de afschaffing van de doodstraf, opdat de misdadiger zich zou kunnen bekeeren. Vandaar de zachte strat aan zoo menigeen opgelegd die zich tegen Gods Wet en het belang der samenleving vergreep. Hoe eerbiedwaardig dit streven ook zijn moge toch is het en we vervullen hier weder slechts de bescheiden rol van tolk naar de meening van de antirevolutionairen verkeerd. De rechter die in 's Konings naam recht spreekt, wordt niet geroepen tot paedagoog maar tot rechter. En de rechter moet allereerst en allermeest, misschien uitsluitend op straf, op kastijding, op tuch tiging bedacht zijn. De tucht in de maat schappij moet gehandhaafd worden, dat is 's rechters werk. Zedelijken invloed op den misdadiger uitoefenen is het werk van de Kerk of van eenige Vereeniging of van private personen. In een onzer vorige riommers hebben we eenige herinneringen ten beste gegeven uit de rechtspleging van voor vijftig jaren. Het onderscheid in strengheid tusschen de toen geslagen vonnissen en die van nu was in 't oog vallend genoeg. En nu is het volstrekt ons doel niet de meerdere waarde van het verleden boven die van heden te bepleiten. Daartoe ont breken het zij nogmaals uitdrukkelijk gezegd de noodige gegevens. Maar dit is, naar de beschouwing van iederen antirevo lutionair voor geen tegenspraak vatbaar, da. heerschte onbeschrijfelijk. Dan baadt zich nu de armste bedeelde in weelde. Maar gelijk de geschiedenis te allen tijde op en nedergang vertoont, zoo ook nu. Op de dagen van bitter Ijjden volgden dagen van leven en ontwikkeling dagen van maatschappelgken voorspoed. Met beelden en altaren werd ook de oude knellende band der kerkelijke opperhoogheid verworpen. De Reformatie drong door, en de regeerders en aanzienlijken rekenden het zich tot eere niet alleen voor de belijdenis der waarheid pal te staan, maar ook om van nabij het oog te houden op het onderhoud der armen, en op het bestuur der middelen die tot onderhoud der armen afgezonderd werden. De eerste rekening van Diakenen der Gereformeerde Kerk van Middelburg aan destadsregeering gedaan is gedagteekend 26 December 1574. Op 8 Maart van hetzelfde jaar waren vier provisioneele Diakenen gekozen om de aal moezen der gemeente te ontvangen en uittedeelen. Die benoeming beantwoordde volkomen aan het ideaal dat men zich toen stelde vereeniging van burgerlijke en kerkelijke macht. Onder de gekozenen waren twee raden en een schepen. In Juli daaraan volgende werd dit aantal reeds tot twaalf uitgebreid. En de eerste jaarboeken der Diaconie leggen getuigenis af van den omvang der taak die op de schouders dezer mannen rustte, om dien woesten hoop van wanor delijke plunderaars, uitgehongerd en me- liet hoogste en heiligste attribuut van den souverein is de handhaving der gerechtigheid, en dat die handhaving voor het ordelijk en tustig samenleven onmisbare vereis elite is En nu wordt de vraag in antirevolutionaire kringen meer dan eenmaal besproken op de philantropische, misschien hier en daar zelts wel wat sentimentenle neiging onzer dagen, geen schade toebrengt aan de hand having der gerechtigheid, en alzoo aan de rechtszekerheid, die we zoo noodig hebben. 2 October '93. lerseke. Vergadering van den gtmeen- teraad van Vrijdagavond 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig de heeren Van Oeveren en Siuer, de laatste met kennisgeving. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn le. Kennisgevingen van de onderwijzeres Bodenstafï en den onderwjjzer Maat, dat zij voor huune benoeming bedanken. De Voorzitter deelt mede, dat er nieuwe oproepingen zijn gedaan. 2e Kïnni'geving van de onderwij/.eies mej. Van Swieten, dat zij hare benoeming aanneemt, maar niet op 1 Oct. in dienst kan treden. 3e. Proces-verbaal der kasopneming op 25 Sept In kas was f6088,85 conform de boeking. 4e. Go dkeuriog van het besluit tot traktement-verhooging voor den heer Van Noppen. 5e. Verzoek vati de hoofden der scholen om traktement'verhooging. 6e. Rekening 1892 en begrooting 1891 van het Burg. Ar-nbest. De Voorzitter wijst de heeren Schipper, Van der Burght en Sauer aan om beide na te zien. 7e. Kennisgeving van Gel. St. dat het besluit lot aankoop van een stukje grond niet kan worden goedgekeurd omdat de koopsom niet genoemd is. Deze wordt nu op 130 bepaald. 8e. Verzoek van D. Van der Have namens vele anderen om kosieloozen afstand var. een stukje groud aan de haven, om daarop een houten loods of wachthuis te bouwen waarin schippers en werklieden bij ongun'tig weer kunnen schuilen. Na voltooiing zal het gebouwtje aan de gemeente kosteloos worden aangeboden. De Voorzitter zegt, dat dit laatste ge schiedt om van de onderhoudskosten ont slagen te zijn. B. en W. stellen voor conform het verzoek te beschikken. laatsch volk van het noodige te voorzien. Nu veranderde evenwel spoedig de sociale toestand in het vaderland zoowel als in Middelburg. De Unie van Utrecht in 1579, en de daaropvolgende afzwering van Filips II in 1581 maakten den Staat der Nederlanden tot een onafhai kelijken, zg nam de laatste kluisters weg, die van de Spaansche over- lieersching waren overgebleven. De laatste twintig jaren der zestiende eeuw vormen liet schitterendste tgdperk van Middelburgs bloei als handelsstad. De krachtige polsslag van een frisch en verjongd volksleven klopte allerwegen, en niet het minst in Zeelands hoofdstad. Door gewetensdwang uit Vlaanderen, vooral uit Antwerpen, verdreven kooplieden vestigden zich hier. Kapitaal was te vinden voor iedere onderneming, zeelui waren altijd bereid de stoutste en gevaarlijkste tochten te ondernemen. Meekrapteelt en meekrap- bereiding namen een ongekende vlucht. Middelburg werd stapelplaats en markt voor den lakenhandel. Zeeland opende in 1580 haar eigen munt. Alle handen repten zich om door de ontwikkeling van handel en nijverheid de «Zenuw deB oorlogs» gelijk gebeiteld stond op de toegang tot de Munt te versterken. De handelshuizen en reeders- firma's Ter Hoeff en Balthazar de Mouche- ron waren door de geheele toenmalige wereld bekend. De wandelaar die in de laatste jaren der zestiende eeuw de kaaien en dokken van Middelburg langs ging kon daar sphepen De heer Sinke wil een gering bedrag voor den afstand van grond eisehen om de eigendomsquaestie op te lossen en omtrent de overname door de gemeente later be slissen. Hij meent, dat het tot stand brengen van 't gebouwtje gemakkelijker is dan het onderhoud. Hg heeft te Bruinige iets dergelijks gezien, dat er alles lehdve netjes uitzag. De heer Klos zou liever het gebouw in steen zien verrijzen, dat zal zooveel ver schil niet geven. Als de gemeente het moet overnemen zal het onderhoud van een steenen loods goedkooper en gemakkelijker zijn dan van een houten. De Voorzitter meent, dat de Raad voor zulk een nuttig deel niet voor een geringe onderhoud som moet terugdeinzen. De heer Van Harmeien verzorkt, dat alle mogelijke zorg zal gedragen worden, dat het gebouw in goeden staat zal aanvaard worden. De heer Sinke, die niet tegen de inwil liging van het verzoek is, heeft van adres santen niets van een overdracht aan de gemeente gehoord. De Voorzitter antwoordt, dat dit dfnkbeeld buti door B. en W. aan de hand is gedaan? De heer Cupéry wil, als de gemeente de zaak steunen moet, dat de Raad aandringe op een gebouw in steen. Kan het te kort daarvoor niet begroot worden, dan wenscht hij de zaak verder aan B. en W. over te laten, tenzij het te kort groot mocht zijn. In dat geval kan de Raad nader overwegen. In dien zin vordt met aigemeene stemmen besloten. Nu komt de begrooting aan de orde. De postsalaris van den bode, in vorige jaren door B. en W. f 50, werd oorspron kelijk verhoogd tot f 100, maar nu zegt de Voorzitter dat B. en W. van zienswijze veranderd zijn en nog een jaar bij het oude willen blijven. De heer Sinke (die als wethouder aan het opmaken der begrooting meewerkte, maar sedert door den heer Joos Sandee vervangen werd) noemt dit iets nieuws op administratief gebied. B. en W. moeten dan wel overwegende redenen gehad hebben om zoo te veranderen. De Voorzitter antwoordt, dal het geschied is om een volgend jaar meer afdoende maatregelen voor te stellen. De heer Sinke acht 2 veldwachters bepaald noodig. Nu is er een bij, die heele dagen boodschappen te doen heeft, zoodat er fei telijk maar 1 overblijft. Daarom was het salaris voor een bode tot f 100 verhoogd, vinden beladen met specerijen en zuidelijke vruchten uit de Levant. Hij zou daar kunnen vinden edelgesteenten uit Portugal, manu facturen en lakens uit Frankrijk en Enge land, wol uitSchotlanden hout uit Noorwegen. Vlaggen van alle natiën vertoonden zich in onze havens. En onze eigen vlag zocht zich, behalve in geheel Europa ruim baan naar het Oosten. Alle klokken beierden in Middelburg toen de eerste schepen de Leeuw en de Leeuwin uit het land der zonne en der kleuren met rijke lading binnen kwamen. Kort na die komst gingen de schepen de Lange bareke en de Maan van de reederij Ter Hoef hurine lading naar de Oost halen en weder verliep slechts een korte paos toen deze gevolgd werden door de Zeelandia, de Middelburg en de Zon. In 1601 volgde opnieuw een Zeeuwsch eskader van drie schepen, de Ram, het Lam en het Schaap. In 1602 bracht een der Middelburgsche schepen een gezantschap over dat de vorst van Atjeh aan Prins Maurits zond. De oudste ambassadeur, de een en zeventigjarige Abdul Zamat stierf te Middelbu-g en werd op Oostersch luisterrijke wijze, met alle eerbe- wijzingen aan zijn rang verbonden, begraven naast de St. Pieterskerk. De arduinsteen op zijn graf werd van een Latgnsch opschrift voorzien. Uit het bovenraam van het Bureel Vreemdelingenverkeer waaide den gepasseer- den zomer een vlag, geel wit en rood. Dat is de Middelburgsche vlag met de spreker had zelfs f 159 voorgesteld. Dat de heer Sandee daartegen is kan hij begrijpen, maar de veranderde zienswijze van de beide andere leden van het Dag. Best. is hem een raadsel. De Voorzitter voegt er ter nadere ophel dering bij, dat de bedoeling was Koster uitsluitend al" bode in dienst te houden met een verhoogd salaris plus een pensioen en dan een tweeden veldwachter aan te stellen. Koster heelt evenwel geweigerd zijn ontslag als veldwachter te vragen daarom wilden B. en W. liever een jaar aanzien. De h. Sinke begrijpt heel goed, dat Koster dat weigerde, maar de Raad moet niet de belangen van Koster maar die van de gemeente behartigen. Spreker vindt hel onverantwoordelijk de beide baantjes ver- eenigd te 1 iten. Het was niet de bedoeling Koster aan den dijk te zetten, maar een bode naar behooren te hebben en een veld wachter naar behooren. Ten slotte wordt de terugbrenging van den post tot f 50 met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. Bg een volgenden post wil de h. Cupéry de .kosten voor 4 stel buitenblinden voor bet gemeentehuis schrappen, doch dit wordt verworpen. Bij den post vernieuwing van het Kerkplein en eenige rioleeringen vraagt en bekomt de h. Cupéry nadere inlichtiugen van den h. Sinke, waarna de Raad zich met den post vereenigt. Bij den post salarissen der onderwijzers komt het verzoek der hoofden om trakte- mentverhooging in behandeling. Adressanten voeren dezelfde motieven aan, al« verleden jaar, die de h. Cupéry warm verdedigt, doch door den h. Sinke bestreden worden. De heer Cupéry stelt een verhooging met f50 voor, doch hg zou gaarne tot f100 willen gaan. Bij stemming staken de stemmen, zoodat het verzoek in een volgende vergadering opnieuw moet behandeld worden. Deze vergadering wordt belegd te^en den volgenden morgen 8 uur. De vaststelling van het eindcijfer der begrooting moet nu ook tot die vergadering worden uitgesteld. Voor de straks genoemde bestrating en rioleerir.g wordt besloten een leening uitte schrgven, groot f 3300 af te lossen in 22 gelijke jaarlijkse he termijnen, te beginnen in 1899. Bij de rondvraag stelt de heer Schipper voor aan den ontslagen veldwachter Bles eene gratificatie van f50 toe te kennen Bourgondische kleu-en. Zoodanige vlag wapperde ook in de Middellandsche zee en in de Oost, maar ook op de wilde kust van Zuid-Amerika, waar de rivieren Suriname, Berbice en Cayenne in den Oceaan stroomen. De kaaien en havens waren vol schepen en de stad werd uitgebreid. De landtong die buiten de Zuiddampoort met het eene pakhuis de eerste kerk der Gereformeerden te vinden was, werd Dwarskaai, met gevels al de Steenrots nog te aanschouwen.De Gortstiaat- poort werd afgebroken en de Vlissingsche poort gebouwd, het Vlissingsch Wagenplein vol gebouwd, de Blauwe dijk met de West Indische pakhuizen bezet en bestraat, het Molenwater binnen de stad getrokken, de Noorddampoort afgebroken en de stad naar die zijde uitgelegd. Ziet, toen was alles leven en beweging en vertier. De kluisters waren verbroken. Alles herleefde. Dat waren de gulden dagen van weleer, dat is nu die goede oude tjjd waarvan de Middelburgers zoo gaarne droomen. Die dagen vormen in de geschiedenis de eer en de kroon van hun schoone stad. Menig sprekend monument van 's lands oude glorie trekt nog den historiekenner die Middelburgsche ruime pleinen en bieede straten bewandelt. Daar klopte in de zestiende en zeven tiende eeuw de polsslag van Zeeland en die polsslag was krachtig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1