NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 1898. io. 154. 3nfcrif«!) 30 Sepfemfe. Senencfe Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Brieven uit Colorado. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN Rilland, (Color.) 12 Sept. 1893. Mijnheer de Redacteur Aangezien ondergeteekende hier in het verre westen tal van brieven ontvangt, die aantoonen, dat zijne vroegere landgenooten nog veel belang in hem stellen, rust op hem de verplichting om van zjjnezjjde zoodanige inlichtingen te geven over zjjoen toestand in het bijzonder en die der Hollandsche kolonie in de San I*u s Valley in het algemeen, die overeenkomstig de waarheid zijn en bijgevolg betrouwbaar kunnen genoemd worden. Gaarne zou hij op iederen briei dien hij ontvangt een uitgebreid antwoord geven doch de tijd ontbreekt hem daartoe wegens de vele werkzaamheden. Teneinde nu een ieder die belang stelt in de Hol- landsche kolonie in Colorado op de hoogte van den toestand te brengen noodigt hij u beleefdelijk uit onderstaande in uw geacht blad te plaatsen ook ter wederlegging van onware beschouwingen over de Vallei, die door sommige bladen zijn opgenomen en alzoo een valsche of scheeve voorstelling der zaken geven, waardoor velen zouden kunnen worden misleid. Geachte landgenooten I Sedert we in het begin van dit jaar ons hier vestigden is er veel belangrijks gebeurd. Ik acht u echter door de nieuwspapieren genoegzaam op de hoogte gebracht, om thans geene melding te maken van onze droeve lotgevallen in de oude kolonie en het breken met de Utrechtsche Land- en Emigratiemaatschappij. Dit behoort weder tot hei verleden en we kunnen niet anders getuigen dan dat wij dien ongelukkiger! afloop ten zeerste bejammeren. Laat mg dan aanvangen met eene korte beschrijving te geven van de ligging onzer ko lonie om daarna over te gaan tot mede-teeling van het meldenswaardige betreffende den grond, het klimaat, onze verwachtingen van den oogst en ook van den algemeenen toestand, loonen, prijzen enz. om ie beslui ten met eenige mededeelingen uit mijn persoonlijk leven. Ligging der llollandsche kolome. Zij ligt ongeveer 2 uren ten zuiden van Alamosa en op ongeveer 3Vj uur afstands van de vroegere U bekende Emigranten-huizen. De spoorweg van Alamosa naar New- Mexico loopt midden door onze kolonie heen en neemt het idee van verlatenheid geheel weg. In den regel loopen er 4a 6 treinen heen en weer. Schrijver Jezes woont onge veer 3 minuten van de plaats waar de spoor weg den hoofdweg kruist. Dit zal hem zeer te stade komen want binnen korten tijd hoopt hij een «postoffice» te hebben en dan inoet hij geregeld naar den trein die daar dan op vaste t(jden zal stdhouden, om brieven at te geven of te ontvangen. Genoemde plaats is het middel punt var. de kolonie waar eenige huizen en boerderijtjes gevonden worden, alsmede ons schoolgebouw dat tevens als kerk dienst doet. Deze hoofdweg voert ten westen naar de Zweedsche kolonie en verder rechtstreeks naar de bergen, een andere weg gaat naar het zuiden ongeveer langs de plaats waar de Mor monen wonen en verder op naar New-Mexico. Eeri derde weg van daar uit gaat naar het oosten en een vierde voert naar Alamosa. Dit zijn allen sarden wegen, ongeveer 20 Meter breed en loopen allen recht, haaks op elkander, tusschen de sectiën waarin het land verdeeld is. Iedere Sectie is 20 minuten lang in het vierkant of 1 mijl. In den regentjjd of met sneeuwval en ook wanneer de irrigatio in vollen gang is staan ze dikwerf geheel onder water en kunnen d#n somtijds het rijden zeer l emoeieljjken. We berinden ons op ongeveer 3Vi uur afstands (gerekend een paard in den gewonen draf; van de westelijke ber gen. Dezen tocht heb ik meermalen met rrnjn bruintje en de buggte in een dag heen en weer afgelegd. In tegenovergestelde richting zijn we verder van de bergen ver wijderd en in het Zuiden zien we de bergen v.a" "öw-Mexico. In het noordoosten verheft ?ich de hoogste berg ede Mountain Blanche» (de witte Berg) op welks top de sneeuw nooit smelt en die by de verschillende weersgesteldheden afwisselende tinten heeft, soms zeer schoon om te aanschouwen. De ligging onzer kolonie is voorts gunstig voer het wegbrengen van granen als anderszins naar de meelfabriek te Alamosa. Sterkte der kolonie. De uitgestrektheid onzer kolonie kan ik niet beter aauduiden dan door te zeggen dat de verste huizen gerekend uit het middelpunt waar ik woon, ongeveer 40 minuten gaans verwijderd zijo Het aantal bewoonde huizen bedraagt i9. De geheele kolonie telt ongeveer 130 personen, groot en klein Binnen den genoemden kring woont geen enkel Amerikaan en onze gronden liggen aaneengeschakeld in deze omgeving. Gronden. Met enkele uitzonderingen ligt de grond vlak en is over het algemeen genomen van goede kwaliteit. De stoppels als overblijfsels van den laatsten oogst hebben dit duidelijk bewezen. Over de al- of niet vruchtbaarheid van den grond hebben we geen twijfel te koes teren. De grond kan ruimschoots produkten leveren bij eene goede irrigatie, of, wat nog beter is, bij voldoenden regenval. De kleur van den grond is donkerbruin, soms zwart, ook vindt inen lichtbruine. De donkerste is de beste. Bij droogte gelykt de grond op stof, wordt dit echter vochtig dau vormt dit stof eene vettige zelfstandigheid en komt veeltijds met klei overeen. In deze streken wordt veel gevonden eene grondsoort die gebruikt wordt ais metselspecie en waarvan men steenen maakt door die taaie zelfstandigheid te vermengen met fijn gehakt stroo en die dan in 'de zon te laten drogen. Deze aldus hard geworden steenen zijn zeer goed te gebruiken voar het bouwen van huizen, kelJers enz. Twee kolonisten hebben ieder hun houten huis met een zoodanigen muur ommanteld, wat in den zomer koelte en in den winter warmte geeft. Bepleistert men nu deze muren met witte kalk dan verkrijgt het huis een aardig aanzien. Een grrote vijand van den farmer is zekere grondsoort die nog al menigvuldig wordt aangetroffen en die wanneer er water op gekomen is en droog geworden eene harde korst vormt. Men heeft zwarte en witte, de eerste is de minst gewenschte, omdat de vruchten sterven of het zaad daarin niet opkomt, de witte is niet zoo erg doch de zqutdeelen verteren bij de aanraking met Water het zaad veeltijds. De planten kunnen in deze grondsoort slecht tieren. Een goede bewerking van het land en hel opbrengen van mest kan echter veel tot verbetering dier gronden bij dragen. We hopen zulks te probeeren en moge de uitslag gunstig zijn Dit jaar heeft de bewerking van den grond niet zoo goed kunnen geschieden als men wel wenschte. De tijd ontbrak ook om aHe gronden omgeploegd te krijgen. De boeren zijn nu ook druk bezig om hun land te pioegen voor den aanstaanden zomer wat veel beter is dan het voorjaar ploegen. Hetis door de ondervinding bewezen dat land in den vorigen zomer geploegd de bestevruch- ten oplevert. Ieder laat dan ook ongeveer de helft van zjjn land braak liggen om beurt. Oogst. Onze verwachtingen omtrent den oogst zijn niet teleurgesteld, dank zij den regen, die, hoewel kat gekomen, toch o zooveel verandering heeft teweeggebracht. Voor den regenval dachten we niet anders of van den oogst zou bijna niets terecht komen. De weldadige invloed van den regen is oorzaak dat men nu enkele landerijen aantreft die uitstekende vruchten zullen leveren. Veie stukken staan middelmatig ter wijl men ook vruchten vindt die verre beneden liet middelmatige staan. Over het aUemeen genomen hebben we een tamelijken" oogst De tarwe en de haver zijn op vele plaatsen rijp en men is druk bezig met de «Deering» machines de velden te maaien. Deze ma chines maaien en binden teg-lgk het graan en wanneer men met dat werk vertrouwd is kan men de halmen laag afscheren, zoo zelfs dat er bijna niets verloren gaat. Een company verkocht een tiental machines aan de kolonisten op jaarlyksche afbetaling zoodat wjj allen op eene niet bezwarende wijze geholpen zijn. Bovenstaande geeft het bewijs dat hier flinke vruchten kunnen groeien. Hoeveel de opbrengst in bushels zal bedragen durf ik nog niet met zekerheid te zeggen. Latei- hoop ik er meer tan te schrijven. De erwten staan over het algemeen niet zoo gunstig, de regen kwam voor een tijdige ontwikkeling te laat. Waarschijnlijk zullen vele stukken niet rijp worden. Men heeft dit jaar ook enkelestuklcen alfalfa (klaver; gezatirl enjaan- vankelijk beloott die goed te zullen worden. Klimaat. Dit jaar heeft zich volgent zeggen der Amerikanen gekenmerkt door een buitengewoon harden winter, een zeer winderig voorjaar en een zeer drogen zomer. De winter is lang, het begint nu reed# des nachts te vriezen, de vorst verlaat ons in het laatst van Mei of begin Juni. Des winters heeft men op den dag het overheer- lijk-te weder, zeer zonnig, zelfs warm Zoudra echter de zoi achter de bergen verdwijnt, wordt het plotseling koud en begint het fel te vriezen, in het voorjaar heeft men in den regel veel wind, echter niet zooveel als dit jaar. Ik was eens roet mijne paarden en wagen op den terugweg van-AUmosa, toen ik in een zandstorm werd gewikkeld, die zoo hevig was dat ik mij aan de zitting moest vastklemmen om niet van den wagen te waaien. De paar dun weigerden verder voort te gaan. Het stof wordt dan huizen hoogte opgevoerd en met kracht voortgedre ven zoodat het buiten niet aangenaam is. De zomers hier zijn heerlijk. Op den dag flink warm doch nooit drukkend, zoodat men a'-ty<1 met lust zijn werk kan verrichten voorzoover dit van het klimaat afhangt, 's avonds en ook over dag heeft men eene heerlijke koelte. Wegen-- de nooge ligging dezer streek is de lucht zeer gezond, droog en geschikt voor herstelling van lie leri die rheumatisch zijn, ook voor hen die aan asthma lijden. Loonen. Over de loonen kin ik dezen keer niet veel melden. Velen onzer kolo nisten hebben voor Amerikanen in het hooi gewerkt, en omdat het hooi hier niet overvloedig is heeft dit invloed gehad op de lootten. Ook de zilver-quaestie die het sluiten van zilvermijnen in Colorado heeft tengevolge gehad, heeft invloed op de ver diensten, omdat vele lie len uit die mijnen overal werk komen zoeken en er dus veel te veel werkkrachten zjjn. Dienstmeisje- kunnen tamelijk wel in giede huizen in Alamosa terecht komen. Het loon bedraagt van 8 tot 15 dollar per maand. Prijzen. De tarwe kist tegenwoordig 70 a 80 ct. per 100 pond. De bloem koopt men voor 2 centen. Men heeft goed vleesch voor 4 centen en best voor 5 centen, ook wel van 3 tot 12 centen bet pond. Boter kost 20 cent#, suiker 8, rijst.5Va, spek 12 Vs cent het pond. Steenkolen 27V2 cent per 100 pond, hooi kocht ik voor 4 doll it- per 2000 pond, dit stygt soms tot L2 dollar. Kleeren zijn over het algemeen niet duur, ook niet de levensmiddelen, meubelen en dergelijke soort, eveneens. Luxe-aitikelen zijn hoog in prijs. De aardappelen kosten 1 cent het pond. Kerk. Het districts schoolgebouw, een zeer net huis van wit geverfde planken en var, binnen wit gepleisterd met een schuin dak en een torentje er bovenop, gebruiken we ais kerk. Geregeld wordt des Zondags voor- en namiddags godsdienstoefening ge houden, waarbij een der ouderlingen voorgaat, want hier bestaat eene gemeente (mede Rilland genaamd;, juist op denzeltdeu voet als de Gerei. Eerken in Nede. Unl. Dit jaar zond ons de klassis ds. van den Heuvel uit Kansas (welke zeer veel voor onze kolonie heeft gedaan; diarna ds. Bode uit Yowa, daarna student dhr. Berkhof uit Grand Rapids, voorts weer ds. van den Heuvel en nu z(jn we nog wachtende ds. Bos van Ds. van den H m vel en Bode bedienden hier het Avondmaal. School. Onze school telt ongeveer 39 'eu-lingen Voor het grootste gedeelte wir it het onderwijs gegeven in de Engelsche taal, de kinderen leeren over het algemeen hunne nieuwe taal vrygoad. Onze onder van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. wijzer, een man uit onze kolonie, kwjjt zich goed van zijne taak en de kinderen ga in gaarne naar school. De scriool ligt in het centrum der kolonie. A'gemeene toestand. Hiervan eenejuiste en uitvoerige besciirijving te geven gaat moeilijk. Echter wil ik het een en ander aanstippen. Het spreekt van zelve dat Je kolonisten geen gei l genoeg hadden om zich landbouwwerktuigen, zaaigranen als anderszins aan te schaffen. Hierin z(j.i ze echter geholpen en nu zal de afbetaling van een en ander veel afhangoa van den opbreng-t van den oogst. Men inoet evenwel niet uit het oog verliezen dat het nog htrde tijden zyn die men moet doorleven want het duurt nog een jaar eer men weel een oogst heeft en ge l-irende dieo tijd heeft men geld noo lig voor levensbehoeften e, z. Zeer gelukkig was het dan ook von, onze arme kolonisten dat in den loop vau dit jaar uit onderscheiden plaatsen van Amerika giften inkwamen voor de arme, bedrogen emigranten der Utrechtsche maatschappij, want anders ware de nood en ellende niet te overzien geweest. Tot heden ten dage geniet iedere arme wekelijks eene bijdrage van de diaconie der gemeente die thans de ingekomen gelden beheert. Moge God nog vele harten neigen om de behoeften onzer lotgeuorten te vervullen gedurende den aanstaanden winter. Over het geheel genomen heerscht er nog al tevredenheid over den toestand der kolonie. Vele bezwaren zjjn reeds uit den weg ge ruimd en voorzeker draagt er veel toe bij dat men de overtuiging heeft verkregen, en ook ik beaam dit ten volle, dat hier in de San Luis Valley wel brood te verdienen is wanneer men de zaken maar goed aanvat. Kr is hoop voor de toekomstdit spreek ik met vo'le overtuiging uit. Hoop voor de toekomstJa, dit woord z-al menig Nederlander liefelijk in de ooren klinken, inzonderheid hun die do >r hard werken slechts een karig stukje brood kunnen verdienen. Menigeen zal mij nu vragen, durft ge het aanraden om naai de valley te komen Als antwoord op eene zoodanige vraag wil ik dit zeggen. Over den toestand, de doorloopende opbrengst der oogsten, de pr(jzen der te verkoupen granen kunnen en inogen we nog niet veel zeggen, daarvan hebben we wel veel hooren vertellen, doch we hebben bijna nog niets ondervonden bij gevolg moeten we ons van aanprijzen ge ie el onthouden. Echter wat we met onze oogen aanschouwen, kunnen wij mede- deelen en dan is het zeker dat hier nog duizenden bij duizenden akkers grond liggen te wachten op den ploeg van een goeden landbouwer om zijne schatten, in den schoot der aarde ver borgen, op te leveren. Met het oog op de reeds vei kregen resultaten meenea w(j te mogen zeggen dat er voor honderden huis gezinnen gelegenheid bestaat om hun lot te verbeteren en zich een zelfstandig bestaan te vei schaffen. Ik wil u eene gebeurtenis mededeelen die het bovenstaande bewijst. Dezer dagen kwamen uit den nabuiigan Staat Kansas een viertal boeren om de valley te bezichtigen Hun doel was om, wanneer zij hunne eischen bevredigd konden zien betreffende eigendomsbewijs der te koopen gronden, het bezit van water voor irrigatie en goede kwaliteit van land, zich later •alhier te vestigen. Hun onderzoek scheen bevredigend te zijn want ze hebben reeds gronden uitgi» zocht. Die lieden zijn nu vertrokken, om hunne zaken ginds te regelen, we hebben dus redenen om te veronderstellen dat zij zich hier mettertijd zullen nederzetten, wel licht gevolgd door meernere Kansassche landbouwers Met opïel weid ik hier wat over uit om tegen te spreken wat in meer dan eene Hollandsche couiant voorkomt. Men leest (ik meen in «de Vooruitgang»; dat hier een hongersnood op handen is Nu vooralsnog zie ik niet in waar die van daan moet komen, daar de veldeD wit zyn om te oogsten en men w(jd en zyd de goudgele halmen ziet golven. Een Hollander die het hier niet al te best gemaakt h eft is de berichtgever. Ooideeli, waarde lezers, dus nu eens niet te haastig. Onderzoekt eerst grondig voordat ge asn neemt of verwerpt. Ten allen tijde verklaar ik mij bereid om inlichtingen te gev< n aan hen die zuiks van mij mochten verlangen. Evenwel spoedig zal u de keuze gemakke 1 ijker gemaakt worden da-ar uil ou/e kolonie let weluit den boezem van onze kolonie betrouwbare inlichtingen naar het oude vaderland zullen gezonden worden door middel van de pers en uitgaande van eerra vereenigiug van Hollandsche kolonisten, en van andere personen, die zich tot taak zullen stellen de Emigratie tiaar hier te bevorderen en wel op zoodanigen grondslag, dat leden der Geref. kerken in Nederland als elders, zoowel op het gebied der kerk als dat der school, geheel hunne begeerte naar volkomen gewetensvrijheid zullen bevredigd kunnen zien. Geve de Heere dat onze pogingen daartoe zu'len slagen. En nu ten slotte nog een paar mededee lingen uit mijn persoonlijk leven voor degenen die mij kennen. Ik tracht mijn brood hoofdzakelijk met den handel te ver dienen en heb midden in de kolonie naast mijn woonhuis een bouten «store» i magazijn of winkel) laten bouwen. De inrichting is wel wat primitief. Toch kan ik er my in den eersten tij 1 best mede behelpen, hij is ook ruim genoeg. Na ik eenigen tijd in de zaken werkzaam hen is mijn handel wat meer uitgebreid. Mijne artikelen zijn nog al tamelijk verscnillend van aard als daar zijn: Land bouwwerktuigen en lucifers, varkens en dekschalen, gemaakte over kleeren en peper munt, ingem takte vruchten en wagensmeer, versch koevleesch en petroleum, enz. enz. In het eerst had ik zeer veel moeite om mijn handel te beginnen omdat ik de En- geische taal niet machtig was, de waren niet kende, niets van pry zen wist, de gewoonten waren me ook totaal vreemd. Zoo ergens dan vooral hier geldt het «help u zeiven» en «aanpakken maar». «Ik kan iriel» staat hier niet in 't woorden boek, men begint eenvoudig maar en gelakt het niet dan maar weer wat anders, 't I# dan ook een geheel ander leven dan in Nederland Zoo vrij a's een vogel in d lucht. In mjjn winkel komen lieden van allerlei natiën als Hollan ders, Amerikanen, Zwe len, Mex;carien, enz. Mijne bezitting bestaat uit een houten hui#, een houten winkel, een stal, kippen en varkenshok, een buggie, een paar eena koe, 12 kippen, 2 varkens, 20 acies land en nu denk ik er nog 30 acres bij in cultuur te brengen, dus samen 50 acres (ongeveer 50 gemjten of 20 bunders). Dit jaar is voor mij een harde tijd want al hoewel ik veel verkoop, de betaling kan echter niet da lelijk volgen, dit mset uit den oogst voortkomen We moeten eten- wel maar moed houden want ook voor mjj is er hoop voor de toekomst. Vele bezig heden heb ik te verrichten. Tweemaal in de week rijd ik naar Alamosa en dien» tengevolge vervul ik de functie van vrach tenaar tevens en tweemaal per week bezoek ik de Hollanders om commissies op te nemen of uit te voeren. De spade en ander gereed schap zijn nu ook geene vreemde zaken meer in mijne handen, men wordt aan alles gewoon en het |leven dat ik thans leid bevalt me best. Ziedaar, geachte landgenooten, i en en ander ter uwer kennis gebracht aangaande de Hollandsche kolonie in de San Luis Valley. Veel liet ik onvermeld omdat ik er nog geen goed oordeel over heb. Het meest gewichtige deelde ik u naar mijn beste weten mede en in hoofdzaak kunt u nu wel eene gedachte vormen hoe wy het hier hebben Voor ditmaal Iaat ik het hierbij in de hoop dat ik later weer iets van mij zal kunnen laten hooren. Onze familiebetrekkin! en, vrienden en kennissen welmeenend grot1 tend en u mijnheer de Kedacteur hartelijk dank zeggend voor de opname dezer regelen blij t ik Uw. dw. S, HARTQGt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1