NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1898. Ho. 149. jKtistfaij 19 Sgpfcmfict. SeoBriffe JaftUfjanij. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Onze Kinderen. Middelburg. Zaterdag werd onder een toeloop van vele belangstellenden het stoffelijk overschot van den heer mr. N. J. C Snouck Hurgronje, in leven lid van gedep. staten, ten grave gebracht. Gemengde Berichten. Goes. Op de tentoonstelling der Hollandsche Mpij van Landbouw te Am sterdam werden heden de Stoom- en Hand «Balance» melkontrootneri van de Holleischen Carlshütte bjj Rensburg, waarvan de firma Wed. J. O. Massee Zn alhier de hoofd vertegenwoordiger zijn voor Nederland, met den eersten en tweeden prijs bekroond. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. «Voor ouders is de ware godsdienst van hun huis, hunne kinderen recht op te voeden.» De groote hervormer Luther schreef dit woord, en al is dit meer dan driehonderd jaren geleden, toch is het niet van belang ontbloot, nog eens dit woord onder de oogen der mensehen te brengen. De opvoeding der kinderen immers is van zoo groot belang. En nu twijlel ik er wel niet aan of ieder zal met dit woord van Luther instemmen, niemand twjjfell immers aan de groote beteekenis van eene goede opvoeding, doch wat recht opvoeden is en waarin dit bestaat, daarover bestaat zoo groot verschil. Zoo gaarne wenschte ik, dat alle oude;s het gewicht der opvoeding gevoelden, Dan immers zouden ze ook anders handelen, dan nu veelal geschiedt. Er zijn helaas, nog zoo velen die zich met hunne kinderen zoo weinig bemoeien. Zij dwingen ze te gaan naar kerk en c:\teche satie; maar als diezelfde kinderen straks lust hebben om de plaatsen der ijdelheid te bezoeken; dan houden zij hen er niet van te'Ug, dan hebben ze zeifs geen woord ter vermaning voor hen, ja, dit vindeQ zij natuurlijk. Diezelf e ouders brengen hunne Zondagen door in gezelschap dei- vromen of bij het lezen eener predikatie. En nu zou ik dit niet gaarne veroordeelen, maar als daai bij de kinderen aan hun lot worden overgelaten, dan zeg ik Ouders, ge zjjt daar niet op uwe plaats, ge behoort bij uwe kinderen. De Heere gaf ze u om ze voor Zija koninkrijk op te voeden. Toen ze gedoopt werden, hebt gij voor God en de Gemeente plechtig beloofd ze op te voeden in de leer van Gods verbond. En wat doet ge nu? Gij verwaarloost uwe roeping. Het is waar, dat gjj uwe kinderen niet kunt veranderen in kinderen des Hoeren. Maar als God spreekt, dan moet gij gehoorzamen. Welnu, de Ileere heeft gesproken. Hij heeft gezegd: Voedt ze op in de leer en de vermaning des Heeren. Doet het dan ook hebt ge er geen wijs heid toe, bidt er Hem om ,:n Hjj zal ze u geven. En bovendien, Hij ,zal uw werk zegenen. Zijn woord zegt het. Waar niet gezaaid is, kan niet worden gemaaid. Zaait dan en plant e bidt om des Heeren zegen, dan zal de oogst niet uitblijven. Gelukkig zijn er vele ouders, die er an iers over denken. Het toenemend aantal chris telijke scholen getuigt er van. Maar [toch moet helaas erkend worden, dat onder die ouders nog zoovelen zijn, die meenen, dat nu door den onderwijzer hun de taak van de schouders genomen is en zij alzoo niets meer hebben te doen. Ook die laten veelal de kinderen aan hun lot over. Voor hunne zaken, voor hunne vrienden en voor zich- zelven nemen zij deti ganschen dag. Maar zij hebben niet geleerd, dat hunne zaken gedaan worden voor hunne kinderen En daarom als iemand onberispelijk, steeds biddend in zjjn zaken handelt, ook voor het oog zijner kinderen, dan arbeidt hij door zijn voorbeeld aan hunne opvoeding. Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, zegt de spreuk. Het goede voorbeeld wekt zoo gemakkelijk tot navolging. Ik zou allen ouders wel willen toeroepen Ontziet toch uwe kinderen. Vloeken is zondig, maarj o, doet het toch vooral niet als uwe kinderen het hooren. Lastert niemand, vooral niet als uwe kinderen tegenwoordig zjjn. Ik zou zoo voort willen gaan, maar ik moet tot mijn onderwerp tomen. Uwe vrienden, laten dit uwe kinderen zÜn. En als ge een uurtje vrij hebt, besteedt het aan het vleesch van uw vleesch, aan u"e kinderen. Ze zullen er u rijkeljjk voor beloonen. in zoovele huisgezinnen hebben wel de ouders hunne kinderen lief, doch de kinderen «ebben geen liefde voor de ouders. Hoo komt dit? Omdat kinderen minder geteld worden dan de zaken omdat de vrienden hooger staan aangeschreven; omdat gemak zucht ons de kinderen doet wegwenschen. Maar we zouden spreken van buisgods- dienst, Ouders waarom vertelt ge uwen kinderen zoo weinig? Waarom leest ge nooit een goed boek met hen? Waarom verschaft gij ze zoo weinig nuttigen arbeid. Waarom ziet ge zoo weinig toe bij hun huiswerk Ze zouden minder kwaad uitvoeren, aan genamer bez'g zijn, tot betere menschen opgroeien onder 's Heeren zegen. Kinderen kosten tijd en geld. Het is waar. Maar de tjjd aan uwe kinderen, aan het heil uwer kinderen besteed, wordt het beste beloond. En het geld, dat zij kosten, geeft de meeste rente. Er wordt in deze dagen geklaagd en met recht, over het verval van den godsdienst, over de baldadigheid der jeugd. Aan wien de schuld Ik wil niet beweren, dat er voor de op voeding der kinderen minder gedaan wordt dan vroegermaar dat is waarer moet meer gedaan worden, omdat de vijand steeds duister en stoutmoediger optreedt. Het ongeloof spreekt zich overal openlijk uit. En waar moet het nu heen, als er geen kracht tegenover staat? Een kracht van ouders, die in woord en daad, in handel en wandel bewijzen, dat zij trouw bleven aan het geloof der Vaderen, dat ze liever met Christus smaadheid lijden, dan bij de wereld hoog aangeschreven staan. Geve de Heere ons getrouwheid om onze roeping te vervullen, om ook tegenover onze kinderen get;ouwe belijders der waarheid te zijn, om ze te onderwijzen en ze te doen onderwijzen in de Schriften, die ons kunnen wijsmaken tot zaligheid, om ze toe te rusten met veel nuttige kennis, op fat we eenmaal mogen bevonden worden ook in de opvoeding onzer kinderen getrouwe rentmeesters ge weest te zijn. D. K. 18 September '93. De opiumjagers «Argus» en «Cycloop» respc tievelijk den 16 en 30 Juli dezes jaars van Vlissingen vertrokken, arriveerden den 17 September behouden te Batavia. De heer commissaris der koningin sprak een ernstig woord van waardeering bij de groeve, en betoogde daarbij hoeveel door Zeeland, Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren in mr. Snouck Hurgronje verloren wordt. De oudste zoon des overledenen dankte voorde eer,zijn onvergetelijken vader bewezen. Van de in de Loskade liggende spoorboot woei, toen de treurige stoet passeerde, de vlag halfstok, evenzeer van de booten De Westerschelde. (Jit het socialistische Weeshuis. Enkele weken geleden werd medegedeeld hoe het in het socialistische weeshuis in België toeging. Thans meldt daarover een Fraosch blad het volgende «De kinderen worden toegelaten op 4 jarigen leeftijd en mogen weggaan op 16 jaar. «De gemeenschap tusschen meisjes en jongens is, op stral verplichtend. «De kinderen mogen nooit in vacantie gaan bij hun ouders. «De brieven der ouders aan hun kinderen worden door het bestuur van het gesticht eerst geopend, om te zien of zij geen christelijke ztdelessen bevatten. «In het gesticht hangt geen enkel gods dienstig voorwerp. Het is waar, de kinderen ontmoeten op hun weg allicht een kruis, maar het is dan 't gebruik met steenen en modder te werpen naar het beeld van den Zaligmaker. Een groot Christusbeeli, staande op den weg dicht bij het weezengesticht, dient tot schijfschieten». Wat edele beschaafde menschen zullen er uit die door de socialisten opgevoede menschen groeien I 't Zal een lust zjjn om met hen samen te leven I Zoom. De Avondpost schrijft: Voor de vervulling der open plaats van Commissaris der koningin in Overijsel wordt o. a. genoemd jhr. mr. H. van der Vv'ijck, die voornemens is af te treden als secretaris generaal van Koloniën, in verband met de benoeming vin zijn broeder tot gouverneur generaal van Ned. Indië. De andere broedei der heeren Van der Wijck, die secretaris generaal is van Marine, jhr. H. M. Van der Wijck, is bestemd als opvolger van wijlen den schout-bjj-nacht Jansen in den Raad van State. Nu zouden we nog kunnen zeggen wie in de plaats van den secretarie-generaal van Koloniën zal komen, maar dat verzwijgen wjj De gewone jaarlijksche rede tot sluiting der zittingen van de eerste en de tweede kamer der state.i generaal, Zaterdag door minister Tak uitgesproken, luidt als volgt. Mijne Heeren 1 Gewichtige maatregelen kwamen in het afgeloopen zittingjaar iret Uwe medewerking tot stand. „In de behoeften van 's lands dienst werd op onbekrompen wijze voorzien. „Overeenkomsten tot regeling der han delsbetrekkingen met Spanje, tot bescherming van den industriëelen eigendom en tot het tegengaan van misbruiken, voortvloeiende uit don verkoop van sterken drank op zee, werden door U goedgekeurd. „Het Nederlanderschap en het ingezeten schap werden, overeenkomstig de gewijzigde bepalingen der Grondwet, opnieuw geregeld. „In verschillende onderdeelen van ons burgerlijk recht en der wetgeving op do uitoefening vaD het geneeskundig Staats toezicht werd verbetering aangebracht. „Tot versterking enzer oorlogsvloot zijn maatregelen genomen. „Eene wet tot heffing eener vermogens belasting is vastgesteld. „De belasting op de ongebouwde eigen dommen en de accijns op het zout werden billijker en gelijkmatiger geregeld. „Ook werden schadelijke rechten en hef fingen afgeschaft of verminderd. „Eene belasting op bedrijfs- en andere inkomsten verkreeg de goedkeuring der Tweede Kamer en is thans aan de over weging der Eerste Kamer onderworpen. „Ditzelfde is het geval met de nieuwe wetgeving op het faillissement en de surcé- anbo van betaling. „In den toestand van verschillende kleine rivieren werden verbeteringen ontwerpen. „Overeenkomsten omtrent de geregelde stoomvaartverbinding met NederLndsch- Indië kwamen tot stand. „Tot den aanleg van openbare werken, welke dealgemeene welvaartin Nederlandsch- Indië kunnen verhoogen, werd het besluit genomen. „De regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten maakte een onderwerp uit van de overweging der Tweede Kamer. Deze bracht hare beraadslagingen daarover niet ten einde. „De Koningin-Weduwe, Regentes, heeft mij opgedragen U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver en de toewijding, door U opnieuw betoond, ter bevordering van 's lands belangen. „Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartce gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten". De mi,lister was door een commissie van 8 kamerleden binnengeleid, slechts 2'2 van de 150 kamerleden waren tegenwoordig. Het is ditmaal zeer veelimmers het is meer malen gebeurd dat sleehls de voorzitter die der eerste kamer namelijk met. de 8 daartoe met veel moeite bij elkander ge scharrelde, commissieleden, zonder welke de plechtigheid der sluiting niet doorgaan kan, tegenwoordig waren. Het nieuwgekozen antirevolutionaire raadslid, Dr. Van Staveren, ^hij is de eenige op de 39!) heett in de gisteien gehouden Raadszitting te Rotterdam zijn voornemen te kennen gegeven, om bij de aanstaande behandeling der begrooting voorstellen te doen «om een betere verhouding tusschen inkomsten en uitgaven te verkrijgen.» De liberalen schijnen het al bij voorbaat niet bijster op deze plannen van hun nieuwen antirevolutionairen collega begrepen te hebben. Althans een hunner viel Dr. v. Staveren bij deze mededeeling wrevelig in de rede met de opmerking«Laat dat maar aan v. Raalte over De wethouder van financiën kon het naar de meening van dezen viiendelijken libeiaa' best af. Of echter de belastingbetalende burgerij in Rotterdam daar ook zoo over denkt, dat is een tweede. (Slandaard De heeren Kirigma te Wildervank en Engelsman te Veendam, leden van het hoofdbestuur vaD den Bond van Orde hebben een reglement ontworpen voor eene op te richten Kamer van arbeid en een arbeids contract. Als dool van de Kamer van arbeid wijzen de ontwerpers aan het verzamelen van ade gegevens, omtrent den arbeid als verhouding van patroons en werklieden, duur van den arbeid, arbeidsloon, voorwaarden waaronder gewerkt wordt, toestand van de arbeids gezinnen, hunne woningen, enz. En voorts: om de verhouding tusschen werkgevers en werknemers zoo noodig te verbeterente trachten door hare bemiddeling mogelijke geschillen of wanverhoudingen uit den weg te ruimen. En overigens alle^tedoen, wat in het belang van den arbeid en voor het welzijn van arbeidnemers en arbeidgevers noodig kan worden geacht. De Kamer van Arbeid bestaat uit een aantal leden, zooveel mogelijk in gelijk aantal vertegenwoordigend alle takken van nijverheid en landbouw, met dien verstande, dat van eiken tak evenveel werkgevers en werknemers als leden zijn gekozen, benevens minstens drie particulieren. De voorz. van de afd. is ambtshalve lid van het bestuur der Kamer van Arbeid. In het Arbeidscontract verbindt de werk gever zich den werkman geen gedaan werk te geven dan na het hem ee..ige dagen vooruit te hebben gezegd, tenzij hij zich schuldig maakt aan dronkenschap, opzettelijke onachtzaamheid of andere willekeurige over treding van hem bekende voorwaarden. Ingeval de werkgever handelt in strijd met deze overeenkomst, of indien daaraan twijfei bestaat, verbindt hij zich, zich te onderwerpen aande uitspraak eener commissie van arbitrage uit de Kamer v n Arbeid van de afdeeling van den bond, doch hoogstens tot betaling eener schadevergoeding van 3 maal een week arbeidsloon, berekend volgens de opgave in deze overeenkomst. De arbeiders daarentegen verbinden zich hun geschillen te onderwerpen aan de uit spraak van het scheidsgerecht, te benoemen uit de Kamer van Arbeid, door de afdeeling van den Bond van Orde ingesteld doch hoogstens tot het inhalen van arbeid geduren de 8 dagen, zonder aanspraak op vergoeding- LANDBOUW. Tuberculeus vee I Op de te Amster Jam gehouden vergadering der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw zijn belangrijke zaken besproken,», a. volgend voorstel van deatdeeling «Alten, Oudshoorn en Aarlanderveen.» «De afd. spreekt den wensch uit, dat van Regeeringswege wettelijke bepalingen worden getroffen ter bestrijding der tuberculose bij h t rundvee, in dien zin, dat vee, aan bovenvermelde ziekte Ijjdende bevonden, van Rijkswege worde afgemaakt en de volle waarde daarvan aan de eigenaars worde vergoed». Het Hoofdbestuur kon zich met de strekking daarvan niet vereenigen. Circa 15 percent van den veestapel is tubi reuleus, nu zou het, meent men, niet aangaan daarvoor van de regeering onteigening en algeheele schadeloosstelling te vorderen. Beter achtte het Hoofdbestuur het de beturen der gemeenten, waar openbare slachthuizen zjjn, te wjjzen op de wenschelijkheid om door een oordeelkundige «verzekering» het nadeel van den boer af te wentelen zonder daarvoor kosten te maken, terwijl zij zich nog zullen bevoordeelen door hun veemarkt aanlokkelijk te maken. Met dat praeadiies kon zich de vergadering dan ook wel vereenigen. Ook is de quaestie van een Staatshypotheek bank uitvoerig besproken. De afdeeling Medemblik had n. 1. dit voor stel ingediend «De algemeene vergadering van de Holland- scire Maatschappij van Landbouw spreekt de wenscheljjkheif uit, dat tot de oprichting van eene Staatshypotheekbank worde overgegaan en noodigt het hoofdbestuur uit, dat deuk- beeld met alle hem ten dienste staande mid delen te bevorderen». Het hoofdbestuur nu ging met dit voorstel mede, indien met eene dergelijke Bank eeue bedoeld werd voor ongebouwde eigendommen. Het meent dat de tjjd gekomen is, om bjj de Hooge Regeering krachtig aan te dringen om bet initiatief tot het oprichten van een Staatshypotheek bank te riemen. Hoe die bank zou moeten worden ingericht, kon aan de wjjsheid en ervaring van liet Lindbouwcornité worden overgelaten, dat nu in de plaats van de Landbouwcommissie der Regeering iu dergelijke zaken van advies dient. Het voorstel evenals het praeadvies van het Bestuur werd echter bestreden door de afdeeling Alkmaar. De afgevaardigde, Mr. De Lange, betoogde dat de Staat zonder protectie geen goed- kooper geld kan uitgeven, daa bjj het heelt dat is tegen 3'/2 pCt. Hjj becjjferde, dat de Staat berieden pCt. op hypotheek geen crediet kan verleenen en achtte dus een Staais- hypotheekbank niet noodig, niet wenschelijk en niet mogelijk; wet was gewezen op het geld in de postspaarbank, maar dat moest op korter termijn beschikbaar blijven. Spreker gaf in overweging de quaestie aan te houden en nader te onderzoeken. De heer Zijp erkende, dat het denkbeeld nog niet van alle kanten bekeken wasdit zou als de vergadering de zaak werischeSjk achtte, het landbouwcomité doen. Hjj wenschte dat de zaak niet dood gezwegen zou worden, maar wilde met het hoofdbestuur medegaan. De heer de Goede gaf in over weging een wetteljjke regeling van het landbouw-crediet te onderzoeken. Mr. De Lange, repliceerende, wees er op, dat wel geld tegen 3 pOt. verkrijgbaar is, maar de oorzaak dat de boer moeiljjk cre diet kan krijgen, lag volgens hem hierin, dat de Nedeil. Bank den landbouw bjj da industrie achterstelt. Op voorstel van den voorzitter werd ten slotte de zaak tot nader ondeizoek in handen van het hoofdbestuur gesteld om in een volgende vergadering rap port uit ie brengen, waarbij te overwegen zal zijn wat de heer de Goede in het mid den bracht. Bij acclamatie heeft de vergadering be sloten bjj den Minister van Binnenland«che Zaken te ondersteunen het verzoek van de aldeeiing Leiden, dat, wanneer bjj het uit breken van mond- en klauwzeer het stelsel van afmaken worde toegepast Vergoed worde de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat wanneer eventue 1 bevel gegeven wordt om het, vee op te stallen, alle kosten ed schade, daaraan verbonden, zullen worden vergoed door den Staat. In de jl. Zaterdag te Goes gehouden Bestuursvergadering van den Ring «Goes» van Chr. Jongelingsvereenigingen uit Zuid- Beveland, werd allereerst overgegaan tot het verdeelen der verschillende functies van de Bestuurders onderling. Voorts werd bepaald dat de Ririgagenten de afdeelingen zullen bezoeken om aan het Bestuur rapport uit te brengen en in overleg daarmee pogingen aan te wenden tot be vordering van hunnen bloeiterwjjl het oprichten van Chr. Jong. vereen, niet uit het oog zal verloren worden. De eerstvolgende algemeene vergadering zal D. V. plaats vinden te Goes op Woens dag 1 November e. k.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1