NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1898. lo. 147. iDotidktfaij 14 $epfem6et. tautfe laafpatig. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Winterscholen. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Er is in de twee of drie l»atste jaren heel wat beweging gekomen op het gebied van het landbuuw-onderwijs. Men is gaan inzien, dat stilstand en achteruitgang op landbouwgebied niet alleen hun oorzaak hebben in internationale toestanden, waar van gedrukte g» aanprijzen, enz. het gevolg zijn, maar ook gedeeletijk daarin, dat onze landbouwers niet genoeg met hun tijd zijn meegegaan, dat zij niet genoeg op de hoogte zijn v.an datgene, wat de wetenschap, meestal aan de hand der practijk, geleerd en ontdekt heeft. De Regeering, voorgelieht door bekwame mannen, met liefde voor de landbouwende bevolking bezield, begon in te zien, dat het haar taak en plicht was, die bevolking de behulpzame hand te reiken bjj het leeren van veel nuttigs en onbekeuds, vooral, toen er uit landbouwkringen zekeren dwang op haar werd uitgeoefend. Land bouw leeraren werden aangesteld om in voordrachten en adviezen en door middel van proefvelden de weetgierigen en vooruit- strevenden voor te lichten, maar uit den aard der zaak is dit niet geschikt voor de volwassenen, waarvan er velen niet genoeg ontwikkeld zjjn, om nu eigenlijk alles te begrepen, wat zjj hooren en zien verklaren. En we nemen hun dat niet kwalijk, want het is zoo gemakkelijk niet, zaken te be- grijpeu, waarbjj o. a. scheikundige werkingen een gewichtige rol spelen. De landbouw lezingen worden in vele gedeelten van ons vaderland niet zoo druk bezocht als het geval zou zijn, indien de hoorders wat meer geleerd, op wetenschappelijk gebied wat beter onderlegd waren. Wetenschappelijk landbouwonderwijs wordt nu wel sedert jaren verstrekt aan de Rjjkslandbouwschool te Wageningen, maar dit is slechts voor weinigen bereikbaar, omdat het te duur is. Op tal van plaatsen worden door hoofden van scholen met en ïonder acte laudbouwkundel.o., des winters avondcursu-sen gegeven, die veel nut kunnen stichten, maar waarop het onderwijs uit den aard der zaak al heel laag bij den grond moet blijven. De Regeering (en hierdoor verstaan we hier onzen jjverigen inspecteur van het Middelb. Onderw., belast met het toezicht op de Landbouwscholen), heeft terecht ingezien, dat er nog een vorm van landbouwonderwijs is, welke tusschen het zeer wetenschappelijk onderwijs te Wage ningen en het zeer laag bij den grond blijvende landbouwonderwijs van de winter- cursussen ten platten lande staat. Dit onderwijs zal verstrekt worden aan winterscholen, waarvan er, bij wijze van proef, éen gevestigd zal zjjn te Groningen en éen te Goes. Het onderwijs wordt gegeven door den Rjjkslandbou wieeraar van de provincie, waar de school gevestigd is, door een hoofdon derwijzer met acte landbouwkunde, die getoond heeft, hart voor de studie der landbouwkunde te hebben en zich in en bq de practijk bewogen heeft, door den directeur van een proefstation en door een veearts. Hieronder laten we het leerplan en den rooster van lesuren voor een dier scholen volgen. Vooraf deelen we echter nog mede dat bfl het onderwijs gebruik zal gemaakt worden van platen, natuur- en scheikundige instrumenten, geraamten, opgezette dieren, anatomische en plantaardige praeparaten, werktuigen en geree schappen voor melk- onderzoek en zuivelbereiding, zaden en gewassen in natura, enz. Het onderwijs zal dus zoovee! mogelijk aansohouweljjk zijn en de leerlingen zullen in hun bedrijf met de onontbeerlijke instrumenten leeren omgaan. Het reglement en leerplan voor de "Winter scholen luidt in hoofdzaak als volgt: Het doel, met de landoouw-winterscholen beoogd, is, aankomende landbouwers in de gelegenheid te stellen, op min kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouwbedrijf op te doen. Door den Minister van Binnenl. Zaken Wordt op voordracht van Gedep. Staten 'nn het gewest, waarin de Winterschool geves tigd is, een commissie van 5 leden benoemd, welke met het toezicht is belast. Deze commissie bezoekt tenminste tweema il'sjaars, in haar geheel of door een Commissie uit haar midden, de school. Zij verschaft den be trokken Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs alle inlichtingen, die hij verlangt en doet aan den Minister de voor«tellen, die zij in het belang van het onderwijs noodig acht. Z(j dnet jaarlijks vóór den 15 April aan den Min. een beredeneerd verslag toekomen omtrent den toestand van de Winterschool en zendt daarvan af schriften aan Gedeputeerde Staten en den betrokken inspecteur. Aan het hoofd van de Winterschool staat de Rijks-Landbouwleeraar van het gewest aan de Winterschool verbonden er, ten deele wordt gebruik gemaakt van de ter plaatse aanwezige onderwijskrachten. De cursus duurt twee winter-halfjaren van af 1 Oct. tot en met 31 Maart. Tot den cursus van het tweede jaar worden alleen de leerlingen toegelaten die met vrucht gebruik hebben gemaakt van het onderwijs in het eerste jaar. Aan het eind van het tweede jaar wordt een examen afgenomen ter verkrijging van een diploma. Het onderwijs draagt in hoofdzaak den stempel van vak-onderwijs en zal daarbij rekening worden gehouden niet de behoeften der provincie, waarin de school is gevestigd. Door excursies (wandeltochten), worden de leerlingen in de gelegenheid gesteld, hun blik te verruimen. In overleg met ouders en voogden, wordt door den directeur bepaald, waar de leer lingen op de voor hen meest doeltreffende wijze de zomermaanden zullen doorbrengen. Zij worden daar zoo mogelijk door den directeur bezocht en staan met hem in briefwisseling. Van hun bevindingen gedurende dien tijd houden zij aanteekening en bij terugkomst op school dienen zjj een uit voerig verslag in. Vacantie heeft alleen plaats vanKers'mis tot Nieuwjaar. Om tot de lessen te worden toegelaten, moeten de leerlingen tenminste 15 jaren oud zijn en door een toelatings-examen toonen, dat zij in staat zullen zijn, het onderwijs met vrucht te volgen. Eenige ken» nis van de praktijk van den landbouw wordt vereischt. Het schoolgeld bedraagt f20 per winter en voor kost en inwoning moeten de ouders of voogden zelf zorgen, waarbij zij voorgelicht worden door den directeur. De leerlingen, die gehoorzaamheid ver schuldigd z(jn aan directeur en leeraren, kunnen in geval van wangedrag tijdelijk of voor goed door den directeur in overleg met de commissie van toezicht verwijderd woiden. Hiervan wordt mededeeling gedaan aan den betrekken inspecteur. Het huishoudelijk reglement zal aan de goedkeuring van den Min. van Binn Zaken worden onderworpen. Het onderwijs omvat Ontstaan en samenstelling van den bouw. grond. Zijn verandering door den planten groei, scheikundige en natuurkundige eigen schappen. Bodem en klimaat van Nederland Structuur van den bouwgrond. Voordeelige en nadeelige invloeden. Werktuigen voor grondbewerking. Bevloeien, polderbemaling, enz. (Ie kl. 2 uur per week, 2e kl. idem.) Zaaien, verplegen en oogsten van de cal- tuurgewassen in het algemeen. Bijzondere behandeling gedurende de teelt van de meest voorkomende landbouwgewassen. Verschil lende wijzen van bewaring. Bestrijding van enkele plantenziekten en onkruiden. Ver schillende eischen, door de planten aan de bemesting gesteld. Werktuigen, lekl. 3 en 2e kl. 2 uur.) Veevoeding, samenstelling van veevoeder, voedingsierhouding, voederrantsoenen (iedere kl. 1 uur. Inrichting van het bedrijf. Landbouw- stelsels. Vruchtwisseling. Bedrijf zonder vee. (2e kl. 2 uur.) Behandeling "an scheikundige stoffen, haar verbindingen, vooral die, welke van belang voor den landbouw zijn, Algemeene natuurwetten (le kl. 3 uur, 2e kl. 2 uu>\) Beoordeelingsleer en rassenkennis van paard, rund, schaap, en varken. Fokkerij. \le kl. 3 uur, 2e kl, 2 uur.) Verpleging en doelmatige behandeling van de huisdieren. Hoefbeslag, verloskunde, koop vernietigende gebreken (iedere kl. 1 uur.) Samenstelling, behandeling en gebruik der verschillende meststoffen. Hulpmestsloffen. Groene bemesting (2e kl. 3 uur Samenstelling, afscheiding en eigenschap pen der melk. Melkonderzoek en inrichting van een melkregister. Boterbereiding en kansmakerij (iedere kl. 2 uur.) Verder wordt les gegeven in gewone plant en dierkunde, in Nederlandsche taal en rekenen. Onze lezers zullen zien, dat er veel gegeven wordt, maar toch niets, wat onontbeerlijk voor een boer mag worden geacht. 't Heeft lang genoeg geduurd, vóór men begon in te zien, dat een boer een bedrijf uitoefent, waarbij meer kennis noodig is, dan alleen van de vakken lezen, schrijven, en rekenen. Als de boeren dit nu zelf ook maar inzien en door het naar de Winter- school zenden van hun zonen bewijzen, dat zij op prijs stellen wat door de Regeering voor hen wordt gedaan. De Winterscholen kuQnen, als zij met succes werken, veel, zeer veel bijdragen tot opheffing van den lan ibouw uit zijn treurigen toestand; de leerlingen zullen later trouwe bezoekers van landbouwvoordrachten zijn en zjj kunnen in hun omgeving het voorbeeld geven op velerlei gebied. Zij kunnen bewijzen dat veel van die «nieuwe dingen» nog zoo kwaad niet zijn, al zeggen de groot vaders en vaders van anderen dit nog zoo dikwijls. Dat velen zich voor deelneming aan het onderwijs op de winterscholen aanmelden (De Ve'dpost.) Wij ontvingen het le proefnommer van «De Nederlander, dagelijks ver.-chjjnend nieuwsblad» te Rotterdam. Het blad staat op den bodem van «ons Program», en is geboren uit den klimmenden socialen nood van onzen tijd, «waardoor voornamelijk de lagere standen der maat schappij in een kommervollen toestand geraakt zjjn.» Het acht «dat de diepste oorsprong der sociale en politieke ellende en van den achteruitgang onzer natie is het verlaten van den levenden God» en «roept alle belijders van den Christus in den lande op om met hem te strijden tegen den geest des tijds, geheel overtuigd dat een terugkeeren van ons Nederlandsche volk tot den hoogen God alleen verbetering kan brengen.» Op staatkundig terrein belijdt het blad de eeuwige beginselen van Gods Woord; erkent dat alle machten aan den Schepper vaa hemel en aarde onderworpen zijn en dat alzoo geen aardsche kroon dan bij de gratie Gods gedragen kan wordenacht noodzakelijk dat het organisch verband omes volks weder in eere gesteld wordestrjjdt voor verbreeding van volksinvloed en vee klaart zich tegen uitbreiding van staatszorg.» Tegen het socialisme en diens geestelijke stamouders kie>t dit nieuweaniirevoiutionaire dagblad derhalve beslist partij. Het zil zien w|j wel in de lijn, getrokken door den leider onzer part|j, o. a. laatst bij de opening van dejongste deputatenvergadering en van het sociaal congres met eere plaats nemen in de r|j harer oudere, schoon kleinere zusteren. Worde het de redactie gegeven lange jaren te strijden voor de eere Gods en de verbreiding der christelijke historische be ginselen en besch|jne haar b|j dien moeilijken arbeid het volle licht des Heiligen Geestes! Leerplicht. In een hoofdartikel van de Nieuwe \eendammer Courant leest men de hieronder volgen ie vr^'krasse afkeuring van leerplicht, die te opmei keiijker is, omdat ze voorkomt in een liberaal blad en dan nog wel een blad uit liet Noorden, waar men meestal juist van de tegenovergestelde zienswijze is. «Maar welk bezwaar bestaat er tegen leerplicht Ons hoofdzakelijk bezwaar is gelegen in den dwang, die daardoor aan de ouders wordt aangedaan. Slechts bemiddelden en ontwikkelden, voor vie een wet op den leerplicht on noodig is, kunneu hunne kin deren le huis onderwijzen of doen onder, wijzen, maar voor de overigen is de leer plicht een fraaie naam voor schooldwang. Wie hier voorstanders van zijn, mogen niet roemen op de vrijheid der vaderen, neen, ze moeten het laken, dat de krach tige mannen, die zooveel groots hebben tot stand gebracht, geen leerplicht hebben ingevoerd. Wjj zijn afkeerig van allen dwang. De militiedwvng is ons een gruwel, en den schooldwang achten wij in strijd met de individueele vrijheid, met het recht der ouders, om zich onbelemmerd met de lei ding ran hunne kinderen te belasten. Wanneer wij zien, hoeio onderscheidene gemeenten van ons vaderland coramissiën werkzaam z|jn ter bevordering van getrouw schoolbezoek en wel met de gunstige uit komsten, zooals nog onlangs bleek uit het verslag van de werkzaamheid van zoodanige commissie te Goes, dan moeten wij erkennen dat door gepaste middelen de invoe.-ing van den schooldwang overbodig kan gemaakt worden. Tot nu toe heeft de regeering verzuimd, zoodanige middelen aan te wenden. Als zij er slechts een paar millioen voor beschikbaar stelde, kon het ontwerp tot invoering van den leerplicht op het depar tement b'.ijven rusten. Is dat ontwerp gestreng, dan wordt het verworpen, is het zacht en gematigd, dan zal er het schoolverzuim weinig door verbeteren. Het eenige, wat men er door zal ver krijgen, is een dwang te meer in het hooggeroemde vrije Nederland. A. W. P. Plaatsgebrek noopt ons slechts aan te stippen lo. dat den steenkolenhandel een zware crisis dreigt nu ook op het vasteland de werkstakingen in de steenkolenmijnen zullen volgen. In die van België en Frankiijkzal het werk gestaakt worden, zoo niet 25 percent loonsverhooging wordt toegestaan. Met groote meerderheid werd daartoe reeds besloten in het bekken van de Boiinage; 2o. dat de gespannen verhouding tusschen het Russisch-Fransche bondgenootschap en het drievoudtg verbond Duitschland-Oos- tenrijk-Italië, dankzij het tactisch optreden van den keizer van Oostenrijk, een weinig verbeterd is. Op een gastmaal te Boros Sebes in Hongarije aan welk maal ook de Russische zaakgelastigde aanzat, heeft toch de Keizer zeer hartelijke woorden gesproken en de gezondheid gedronken van «zijn lieven vriend Keizer Alexander van Rusland». .Mogedeze poging tot toenadering te Petersburg een goed onthaal vinden; en een begin van waarborg zijn voor den vrede van Europa; 3o. dat ernstige verwikkelingen dreigen in Zuid Alrika waar de bewoners van Matabeleland, een krijgshaftige Zoeloe-stam onder deszelfs vorst Lobengula, tegen de Engelschen in opstand zjjn gekomen. Reeds gaf De Standaard in haar overzicht van Maandag een belangrijke beschouwing ten beste in betrekking tot het groote gevaar dat in dit vijandelijk optreden tegen de blanke buren gelegen is. De Engelsche Zuid Alrika Compagnie die veel hinder had van de strooptochten der Impi's, heeft den strjjd min of meer uitgelokt, wel wetende dat hij te avond of morgen toch komen moest en noodzakelijk is met het oog op haar invloed en veiligheid. Ook voor de Transvaiers is de toestand hachelijk. Zij loopen als liet ware met den strop om den hals; alleen een strikte onzijdigheid kan hen redden; en zij hebben zich daartoe dan ook reeds vroeger bij de Swaziland-conventie verbonden. 13 September '93. Aan het verslag der visscherijen is het volgende ontleend: Op publiek terrein werd de oester-visscherij niet uitgeoefend wel zijn er plaatsen waar men per tij een 80 of 90 stuks zou kunnen visschen, doch deze plaatsen liggen binnen 500 M. uit den wal, alwaar het visschen verboden is en sinds overtredingen van dit verbod zwaar worden geslratt, wagen de visschers er zich niet meer aan. In de Wester Schelde wordt in 't geheel niet meer op oesters gevischt; alleen de put nabij Terneuzen, die het vorige jaar werd gesloopt, werd nu weder gedeeltelijk hersteld en er zullen, naar men zegt we r oesters in gebracht werden. Als proefneming werden ongeveer 3000 pannen op kavel 12 van perceel IV, Zuid- Holland, gelegd, waarop gemiddeld 15 broedjes per pan werden bemachtigd, hetgeen \oor 1892 lang niet ongunstig is te noemen. Men beweerde dat het broed van Fransche oestera was en aangezien inde oomiidellijke nabij heid der pannen eenige millioeneu Franscne oesters uitgezaaid lagen, verkrijgt die bewe ring groote waarschijnlijkheid Dit jaar zijn belangiijke hoeveelheden buitenlandsche oesters op de Zuid-Hollandsche banken gezaaid en deze schijnen, mits vroeg tijdig vóór de vorst opgeruimd en de prijzen der Zeeuwsche oesters hoog, voldoende voordeel voor de pachters op te leveren. Op verschillende kantoren werden inge klaard 851 vaten, 3732 manden vreemde oesters, terwijl nog een Nederlandsche tjalk met Fransche oesters van Nieuwpoort, die niet was ingeklaard, aankwam. De totale invoer van vreemde oesters bedroeg 300.000 K.G. en bestond uit 7lk millioen stuks Fran sche en 300.000 stuks Portugeesche, die allen werden uitgezaaid op de Kavels van perceel IV der Zuid Hollandsche banken. De Fransche oesters waren goed van visch en die, in het diep gezaaid, zijn uitstekend gegroeiddaarentegen waren de op minder diepe plaatsen gezaaide slecht gegroeid. De Portugeesche oesters waren in hun soort wel beter als dezen laatsten, doch hadden niet zoo'n schot gemaakt als de op hooger terrein gezaaide Fransche. Ook was de sterfte onder de Portugeesche belangrijks grooter dan onder de Franschebedroeg net verlies onder eerstgenoemde ongeveer 50 pCtonder de Fransche was dit slechts 25 A 30 pCt. De prijzen, voor de Fransche oesters ont vangen, wareD van f35 tot f45 per 1000. Enkele duizenden Fransche oesters, die niet vóór den winter afgeleverd werden bleken in het voorjaar doodgevroren te zijn. De aan slag op de pannen, uitgebracht op de ver pachte perceelen der Ooster-Schelde, was over het algemeen, hoewel niet best, toch veel beter dan het vorige jaar, terwijl de aanslag op de schelpen die het vorige jaar slecht was, dit jaar uitstekend mag genoemd worden. Waren de pannen vroeger te Water geweest, dan zouden zij waarschijnlijk groo- ten aanshg gehad hebben. De St. Cf. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap tot exploitatie van den Kienittenpolder te Aardenburg. De zetel der vennootschap is gevestigd te Aai den burg. Het doel der vennootschap is het exploi- teeren van gronden in den Kievittenpolder, gemeente Cadzand, zoowel door het onder eigen beheer in cultuur brengen, als door het verhuren of uitgeven in erfpacht of in opstal van bouwterrein. Het kapitaal bedraagt f51.000, verJeeld in 51 aandeelen van f 1000, splitsbaar in halve aandeelen van f500. In het kapitaal nemes deel de heeren J. C. M. Blankert te Middelburg, mr. E. Fokker, lid van de Eerste kamer der Staten-generaal te Middelburg en mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede kamer der Staten generaal te Aardenburg, ieder voor een derde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1