NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Meflfag 26 Hups fus. Scocnffe laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1898. Ho. 189. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IJK. J)e Amendementen. Buitenlaiidsch Overzicht. elkeN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Yllssingen 26, 28, 29,30 Aug. en 1 en 2 September. Serooskerke,4Sept. voormiddags; «jOostkapelle, ook voor Grijpskerke 4 Sept. namiddagsDomburg, ook voor Aagtekerke 5 Sept.Wegtkupelle, ook voor Zoutelande 6 Sept.Koutlefeerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke 7 Sept. De eerste periode voor de behandeling der kieswet in de Tweede Kamer is voorbij. De tweede helft van het werk zal be ginnen op 20 September. De behandeling der wet ingediend door den Minister Tak zal nu overgaan in de be handeling der amendementen, waarvan niet minder dan acht bij de Kamer zjjn inge bracht do ir verschillende leden van ver schillende partijen. Het voorbereidende weik in algemeene beraadslagingen bestaande, is afgedaan, het stukwerk, bestaande in artikelsgewijze be handeling zal beginnen. En getrouw aan ons program, gaan we ook ditmaal weder vragen: Wat oordeelt de antirevolutionaire partij over deze amen dementen In hoeverre brengen deze amen dementen of een van deze, ons nader tot het ideaal dat de antirevolutionaire partij zich in zake kiesrecht stelt? De wet tot uitbreiding van kiesrecht brengt naar mijne persoonlijke meening, geljjk men uit mijn vorige beschouwingen weten kan, ons tot het gewenschte ideaal nader, omdat de census, d. i. het bezit van geld, geen criterium voor kiesbevoegdheid meer zijn zou, indien deze wet aangenomen werd. Maar ik weet zeer wel, anderen zien op de bezwaren, vooral ontleend aan de ken- teekenen door het nienwe wetsontwerp ge steld, bezwaien die ook ik niet ontkennen kan, ea veroordeelen daarom, met recht en reden het aanhangige wetsontwerp. Dit is de oude strijd tus.-chen optimisme en pessimisme. De aloude vraag uit welk oogpunt men de zaak beziet om haar te prjjzen of te laken Licht en schaduw, goed aangebracht, vormen de schoonste harmonie, maar enkel licht verblindt en enkel duister doet in somberheid leven. Hij, die de kracht der eenzijdigheid heeft, of ook hü die de wijsheid in pacht meent te hebben, geeft dat natuurlijk niet toe. Zou hij kunnen twjjfelen of weifelen, hij die op de meest ingewikkelde vragen onmiddellij'; eenige groote woorden of holle klanken tot zijn beschikking heeft Zou hij het niet weten, die onder de zjjnen, als Eenoog in het land der blinden koning is? Dat ware natuurlijk al te dwaas. Israels wijze Koning heelt wel gezegddie het eerste is in eene rechtszaak, schijnt rechtvaardig, maar zijn naaste komt en onderzoekt hem. Dat zoodanig onderzoek tot andere resul taten leidt dan onze eenzijdige wijsgeeren verlangen, is natuurlijk in hun oog on mogelijk. De stokpaardjes moeten bereden worden en niet weinigen hebben een stal vol. Maar ter zake Zonder te kunnen 5 gelooven dat wetten als deze in staat zijn aan hoog opgewekte verwachtingen te beantwoorden kan het toch nooit twijfelachtig zijn of de ontwikke lingsgang der maatschappij moet geleid of tegengehouden worden. De conservatieven zijn van meening dat het bestaande, uit vrees voor erger, te allen tijde moet tegengehouden worden. En onder alle andere partijen zijn er, dia ontwikke ling zeggen te willen, maar ongelukkig nooit op die wijze als voorgesteld is. Zelf hebben ze nooit den weg tot ontwikkeling aangegeven, en de weg door anderen afge bakend is, in hun oog, altijd de verkeerde. Alzoo blijven ook zjj staan, en de tijden veranderen zonder hen. Hun bedrijf is, zonder dat ik hun namen behoef te noemen, opnieuw bij het jongste drieweeksch debat in de kamer voldoende uitgekomen. Geen enkele, die niet, somtijds roerende, smeekbeden tot pacificatie slaakte. Geen enkele die zich tegen uitbreiding van kies recht verklaarde. Maar sommigen precies nooit op de wjjze als voorgesteld is. Das politiek. Intusschen wat ook de langlurige be raadslaging heeft geopenbaard, practische gevolgen had ze niet. Eerst bij de behandeling der amende menten komt de praktijk aan 't woord. Onder de acht amendementen die inge diend zijn is er een van het Roomsche lid, den heer Vermeulen om het; meervoudig kies recht, het zoogenaamd cumulatieve, gelijk dit jaar in België aangenomen is, in te voe ren. Daarvoor zouden aan den kiezer, naar gelang van zijn positie ot bekwaamheid in de maatschappij twee of meer stemmen gegeven worden. Een tweede amendement van de heeren van Houten, de Beaufort wil den census op nieuw vasthaken aan de kiesbevoegdheid. Ook het derde amendement van de heeren Roëll, Mees en Kolkman wil aanslag in de belasting als kenteeken en de schrijfproef wijzigen. Een vierde amendement is van den heer Kerdjjk en heeft ten doel om landloopers en dronkaards van de stembus te weren. Het vijfde amendement is ingediend door de heeren Mackay en van Alphen. Zij stel len voor de bepaling der kenteekenen aldus te lezen: «Deze wet houdt voor kenteekenen van geschiktheid en maatschappeljjken welstand, het als hoofd van een gezin voorzien in eigen onderhoud en in dat van het gezin.» Zij acht het bezit van deze kenteekenen aanwezig bij hem die als hoofd van het gezin voorkomt op de krachlens wettelijk voorschrift gehouden bevolkingeregisters. De di ie overige amendementen betreffen slechts redactie-wjj rigingen. Het vijfde amendement, door ons alzoo genoemd, beantwoordt aan ons ideaal in zake kiesrecht. Na de weoschen en inzichten der antire volutionairen in zake. kiesrecht, als maatstaf genomen te hebben, heb ik getracht eenigs- zins duidelijk te maken, de voorstellen in zake kiesrecht thans in behandeling. Eerst de ki-rn der wet, het losmaken van den census en daarna de techniek der wet, de kenteekenen Nu trachtte ik u de belang rijkste, meest ingrijpende voorstellen te doen kennen met welker behandeling de Tweede Kamer zich op 't laatst der volgende maand bezig houden zal. Ook wjj staken tot dien tijd onze be schouwingen. Laat ons te zamea wachten op de nieuwe dingen die komen zullen. Zalig is hij, die wakkeren wakend wordt gevonden, als Hij komt, die alle dingen nieuw maakt. M. d. K. Conservatisme. Ouder dit opschrift schrjjft de Nieuwe Provinciale Groninger Crt. Indien iemand tegenwoordig door den loop der dingen in het gelijk gesteld word, dan is het Groen van Prinsterer. Deze ziener heeft, bijvoorbeeld in zijn Hand boek voor de vaderlandsche geschiedenis, ge- zegd, dat in het liberalisme de revolutionaire denkbeelden van 1789 voortleefden verzacht en naar de omstandigheden gewijzigd, maar toch in beginsel dezelfde. Het liberalisme heeft dat nooit willen weten. Wel maakte het zich groot op z(jn afkomst van het Revolutie-jaar; maar dat het dus den volke nooit tot zegen worden kon, dat heeft het volstandig ontkend, ja heftig aan Groen en zijne volgers betwist. Thans heeft het liberalisme kennelijk uit gediend. De maatschappij is; eraan ontgroeid zijn eigen kinderen en kindskinderen stellen er zich tegen. En wat is nu de houding van de mannen die dit liberalisme vertegenwoordigendat wil zeggen van die liberalen welke noch radikaal noch socialist willen worden? Dat ze conservatief worden. Met een ander woord en zooals Groen het zou definiëeren, dat zij zich vastzetten in dien vorm der reolutionaire theorieën, welken zij levenslang hebben gehuldigd, en die, over 1816 heen, afstamt van 1789. De Revolutie was de caricatuur van de echte vrijheid. Daarom heeft het liberalisme deze gansche eeuw door de ware vrijheid tegengehouden. Het kon geen vrijheid geven, want het hield zichzelf voor de Moeder der vrijheid, juist geljjk de Revolutie van 1789. En daarom kan het er ook nu niet toe komen om de maatschappij die aan de school van het liberalisme ontgroeid is, te emancipeeren, haar mondig te verklaren, en toe te staan zich volgens andere opvattingen in te richten. Er is geen betere inrichting voor het so ciale leven, dan de liberale. Thorbecke, o negentiende eeuwsche maatschappij, was uw Mozes; waarom wilt ge den onfeilbareri wetgever ontrouw worden, die u toch zoo zeker in het beloofde land brengt, als ge hem maar gehoorzaam blijft. Houdt wat ge hebt, zeggen deze heeren tot zichzelf en tot de maatschappij. Met weggeven kunt ge val verliezen maar of ge wat terugkrijgt is lang niet zeker. En zoo belichaamt zich dit conservatisme dan voorloopig in een kiesrecht, dat aan belastingen en spaarbankboekjes en (last not least!) aan examens liberale examens wel te verstaan) vastgekoppeld Wordt. Want hebben is toch maar hebben en krijgen is de kunst f Maar als Groen nog leefde zou hij zeggen Heb ik het niet altijd geleerd Thorbecke stond op den bodem der revolutie. Zijn systeem is het revolutionaire; pasklaar ge maakt voor de omstandigheden. Zoo ook nu zijn volgers. Liever willen ze op dezen bodem versteenen tot conservatieven, dan van de geliefkoosde revolutionaire theorieën afstand doen. En nu de maatschappij op den tweesprong staat en kiezen moet tusschen de socialisti sche inrichting der samenleving en een hervorming naar de Chiistelijke-historibche beginselen, nu kruipt het bloed waar het met gaan kan. Zij verschansen zicli in het oud liberale systeem als in hun laatste burg. Zoo verklaait zich het verschijnsel, dat vooruitstrevende mannen als de heeren Van Houten en Van der Kaay op hun ouden dag conservatief' worden. In de tweede helft der volgende maand zal in 's Gravenhage een belangrijke inter nationale vergadering gehouden worden inzake de prostitutie, het program van welke vergadering wij gaarne in onze kolommen opnemen. Het luidt als volgt PROGRAM VAN DE CONFERENTIE, 2022 September 1893, Gebouw uiligentia, L. Voorhout. den Haag. DinsdagavondAlgemeene vriendschap pelijke samenkomst ten huize van Mr. H. Graaf v. Hogendorp, Parkstraat 4. Woensdagmorgen van 10—12 uur Be stuursvergadering. 's Middags te 2 urePlechtige opening. Openbare samenkomst, waarin zich verschil lende sprekers laten hooren, ook Mevr. Butler. Rapporten van Afgevaardigden. 's Avonds 8 uur Openbare gemengde samenkomst. Toespraken worden in het Holiandsch vertolkt. Donderdagmorgen 9Vs uurToestand in Italië, Prof. Peilizzari. Toestand in de Engeische Koloniën, Dr. Birkbeck Nevins. Toestand in ons Vaderland, Ds. Pierson. Algemeene besprekingen. 's Middags te 2 ure: Rapporten van afgevaardigden. De Vrouw en de reglemen teering, Prof. Bridel te Genève, Nieuwe Wetsontwerpeu in Zwitserland, Zweden, Noorwegen enz. Prof. Bernez te Lausanne. Vrijdagmorgen 9 Vs uur«Het huweljjk de eenige wettige band tusschen man en vrouw» Mr. O. Q van Swinderen en Mevr. Battler. 's Middags te 2 ureRapporten van afgevaardigden. 's Middags te 4 ureSluiting van de Conferentie. Gemeenschappelijke maaltijd. Buiten dit officiëele Programma kunnen wij nog mededeelen, dat er in het zelfde gebouw eiken morgen te 9 uur in verschil lende talen een bidstond zal gehouden worden om den zegen des Heeren af te smeeken over de werkzaamheden. En eindelijk dat op Woensdagmorgen te 9% uur een huishoudelijke vergadering zal gehouden worden met afgevaardigden en leden van onzen Bond. Wjj behoeven niet te zeggen, dat deze conferentie onze volle sympathie heeft en wjj voorts iedereen, die daartoe in de gelegenheid is, opwekken deze samenkom sten bij te wonen. Hertog Ernst van Saksen-Coburg-Gotha is Woensdag overleden. Hij werd 31 Juni 1818 te Coburg geboren. In 1836 maakte hq met zijn broeder, den lateren Engelschen prinsgemaal Albert, eene reis door Engeland, Frankrijk en België: daarna bezocht hij da Universiteit te Bonn en nam als ritmeester dienst in 't koninklijk Saksische leger. Na verscheidene reizen in Italië, Spanje, Portugal, Noord-Afrika volgde hij zijn vader in 1844 op. Twee jaren van te voren was hij in het huwelijk getreden met prinses Alexandrine van Baden, die hem overleeft. In de jaren 1848 en '49 wist hij door verstandige concessiën zjjne onderdanen voor zich te winnen en de hertogdommen Coburg en Gotha door eene gezamenlijke grondwet te vereenigen. In den oorlog tegen Dene marken werd hem een zelfstandig commando toevertrouwd hij voerde het bevel in den slag, waarin het Deensche leger op 5 April 1849 te Eckernförde werd verslagen. Nadat destijds de plannen tot wederop richting van het Duitscbe rijk waren mislukt, sloot hertog Ernst zich aan bij den zooge- noemden driekoningsbond, en op zijn initia tie! kwam het vorstencongres te Berlijn bijeen. Zijne persoonlijke vriendschap voor keizer Napoleon drong hem om Pruisen, tijdens den Krimoorlog, van eene tus^chen- komst ten gunste van Rusland te weerhouden. In 1859 echter trachtte hij Pruisen over te halen om Oostenrijk te helpen tegen Frankrijk. Na het optreden van den heer Von Bismarck, in wien hij vooral den reactionair zag, als Pruisisch minister president, vestigde de hertog zijn hoop op Oostenrijk. In de hooge politiek was de zeer populaire vorst destijds een factor, met wien ernstig rekening moest worden ge houden. Dat zijne voorliefde echter geen afbreuk deed aan zijn scherpen blik, bewees hij in de jaren 1866 en 1870, door de zijde van Pruisen te kiezen. Den veldtocht van 187071 maakte hij in het gevolg van koning Wilhelm mede. Zijn opvolger is de hertog van Edinburgh, Alfred, neef van den kinderloozen overledene. Hjj is gehuwd met de zuster van den Czaar, grootvorstin Mariais een Engeische prins, admiraal in Engelschen dienst; hetwelk het onverklaarbaar maakt hoe hij, met medewerking zelfs van Keizer Wilhelm, aan het hoofd van een staat kon geraken, die, schoon slechts 200 duizend inwoners tellend, in elk geval deel uitmaakt van den Duitschen bond. Weer een bewijs dat de politiek een raar ding is. De werkstakingen in Wales zijn geëindigd. Veertig mijneigenaars hebben een loonsver- hooging van 20 percent toegestaan. In sommige plaatsen hebben tot een gezamenlijk getal van tienduizend mijnwerkers onder bescherming der politie den arbeid hervat. De mijnwerkersbond te Londen besloot om algemeen den arbeid te hervatten als de mijneigenaars afzien van hun plan om het loon met 25 percent te verminderen En z>j zullen dan geen loonsverhooging vragen voordat de steenkolen weer den prijs van 1890 bereikt hebben. Sommige eigenaars in Schotland zjjn tot loonsverhooging overgegaan. Toch wordt in dit land de kans op werkstaking grooter; daar de mijnwerkers een grootere verhooging eischen. Wat de verkiezingen in Frankrijk aan gaat, zij zjjn ten voordeele der gematigd republikeinsche politiek uitgevallen. De regeering won bij eerste stemming reeds 63 zetels. De rallies, dat zjjn oud-conserva tieven, die op raad van den Paus zich voor de bestaande, gevestigde, niet meer te keeren republikeinsche staatsinrichting lieten winnen, zjjn op vele plaatsen uitgeworpen ol brachten het ter nauwernood tot herstemming. De grootste redenaar der kamer, De Mun, een hunner, werd evenmin herkozen, doch wint misschien nog een zetel is een ander district, waar een invloedrijk katholiek afgevaardigde voor hem op.-taat. 25 Augustus '93 Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van Woensdag 23 Aug. 1893. Afwezig de heeren W. J. Sprenger, den Bouwmeester A. P. Snouck Hurgronje, van Hoek, E. P. Scliorer, Jeras, van Voorst Vader en de Sloppelaar. Na opening der vergadering stelt de Voor zitter aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de nieuw benoemde leden van den gemeenteraad, wegens onvoltalligheid der vergadering zullen echter alleen onder zocht kunnen worden die van de nieuw benoemde leden Brevet, Gratema en de Waal, terwijl het onderzoek van die der herbe noemde leden van Dunné en L. K. van der Harst tot eene volgende zitting zal moeten worden uitgesteld. Tot onderzoek van de geloofsbrieven der eersten benoemt nu de voorzitter eene commissie bestaande uit de heeren J, J. van der Harst, W. H. Snouck Hurgronje en Dr. van der Swalme.De vergadering wordt voor een oogenblik ge schorstna heropening deelt bovenstaande Commissie bij monde van de heer J. J. van der Harst mede dat de geloofsbrieven der drie nieuw benoemde leden in orde bevonden zjjn en concludeert zij tot toelating, met welke conclusie de Raad zich vereenigt. Nadat de notulen der vorige vergadering hierop waren gelezen en vastgesteld, doet de Voorzitter mededeeling datzjjn ingekomen; a. van Ged. St. missiven houdende goed keuring van verkoop aan Barentsen van bouwterrein aan de Loskaai, wjjziging be grooting 1893 en opname kasgeld, benevens mededeeling dat hunne beslissing op de door den Raad vastgestelde verordeningen lager onderwijs is verdaagd; b van dezelfden een verslag van den toe- stand der proviucie over 1892 e een brief van dankbetuiging van J. C. Fischer voor zijne benoeming tot onderwijzer in de kennis der natuur aan school G d een verzoek van Simon Boasson om eervol ontslag als makelaar in alle vakken waartoe hjj den 19 December 1883 door den Raai benoemd werd e een adres van Johannes Koenraad van der Veer over het stichten eener gemeente lijke badinrichting; een verzoek van bewoners van het Zand en omstreken, die, nu besloten is dat de militare slachterij aan de drinkwaterleiding zal worden aangesloten, gaarne de voorwaar den zullen vernemen, waarop de Gemeente genegen is die leiding tot voor hunne wonin gen door te trekken g. een voorstel van de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs om wegens het toenemend aantal leerlingen aan de Burgeravondschool nog een leeraar te benoemen in de Nederlandsche taal, aar drijkskunde en geschiedenis op een jaarwedde van f500, en de benoeming van J. A. W. Baart tot leeraar in de wiskunde aan die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1