S c h o o 1 ii i e u w s. Gemengde Berichten. en R. LutjenS te Scheveniogen, wordt voor waardelijk beooemd dhr. Kolkman, die ver klaard heett zich voor minstens 2 jaren aan de school te zullen verbinden. Daar geen der sollicitanten in het bezit is der akte B, is aan de benoeming de voorwaarde verbonden dat de benoemde in 1894 de ontbrekende akte zal verwerven. Op deze voorwaardelijke benoeming moet de ministriëele goedkeuring worden inge wacht. Ouder overlegging van een schrijven van mej. Slothouwer, hoofd van school E., aan burg. en weth dd. 10 Juli 11houdende verzoek om door aanstelling eener onder wijzeres l. o, met akte wiskunde de onder wijskrachten aan school E, vooral voor het onderwijs in het rekenen, te versterken en daarmede tevens te voorzien in het dreigend gebrek aan de noodige plaats ruimte, doordat de combinaties van klassen voor bovengeuoemd vak dan kunnen ver dwijnen, stelden buig. eti weth. voor, ouder mvdedeeling dat zoowel de beide H H. schoolopzieners als de commissie van toe zicht 1. o. het denkbeeld warm ondersteunen, te besluitenlo. aan den heer J. Kiel, onder dankbetuiging voor zijn bewezen diensten, op zijn verzoek een eervol ontslag te verleeuen als onderwijzer in vak p aan school Ezulks met ingang van den dag waarop zijn opvolger in functie treelt; 2o in zijn plaats aan te stellen eene onder wijzeres bij het 1. o. in het bezit der akte wiskunde, zulks op eene jaarwedde van f800; 3o dienovereenkomstig de betrekke lijke verordening te wijzigen. Burg. en wtth. zeggen verderDe voor- deeleo, aan dezen maatregel verbonden, waardoor in het gebrek aan plaatsruimte zal worden voorzien en tevens het onderwijs in het rekenen beter tot zijn recht zal komen, zijn zoo overwegend dat ook de heer Kiel, hoezeer zijn persoonlek belang er niet on gevoelig door zal lijden, volmondig erkent dat het belang dei inrichting de tot stand koming van het plan eDcht. De raad zal dan ook ongetwijfeld met burg. en weth. de handelwijze van den heer Kiel waardeeren, die blijkens zijn schrijven van 31 Juli 11. niet aaizelt om, met het oog op de voor gestelde organisatie, vrijwillig zyo eervol ontslag uit zijne betrekkin te verzoeken. De heer Lenshoek zal, met het oog op de noodzakelijkheid vóór 'tvoorstel stemmen; maar doet zulks tegen zjjn zin met 't oog op dhr. Kiel die daardoor zeer wordt be nadeeld. De heer Coeuen is tegen het onderwijs in vak p, op deze school, maar zal tegen zijn zin, vóór het voorstel stemmen, in de hoop dat binnen kort een reorganisatie der meisjesschool E. tot stand kome. Hierop wordt het voorstel aangenomen. Nog wordt aangeboden de rekening der gemeente over 1892 in ontvang f175251,34s, in uitgaaf f 169164,59s, goed slot 16086,75. Bij de rondvraag dringt de heer Lenshoek aan op afschutting van de zwemplaats in de haven. De voorzitter verklaart deze vraag met de wethouders te zullen bespre ken, en sluit, niets meer te behandelen zijnde, de vergadering. Te 's Giavenhage is overleden de heer A. A. Looyer-, directeur van het Kabinet van munten, penningen en gesneden stee nen, aldaar. De numismatische wetenschap verliest in hem een zeer kundigen, weik- zaïnen beoefenaar. De overledene, geboren in 1828 te Nij megen, was van 1855 tot 1867 predikant te Grijpskerke en daarna te Wissekerke. In dit laatste jaar werd hij benoemd tot director en secretaris der Utreclilsche Zen- dingsvereenigingin 1373 werd hij tevens hoofdredacteur der zendingsberichten. Als zoodanig bewees hij gewichtige diensten aan de zending en tal van zendelingen vertrokken, door hem ouderwezen en voor bereid, naar de koloniën. Reeds tijdeus de vervulling dier ambten was zijne lievelingsstudie: de munten en penningen. In 1889 (1 Juli) werd hij dooi den ministei Mackay benoemd tot directeur van het munt- en penningkabinet in de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhsge. Gedeputeerde Staten maken bekend dat de Nederstraat in de gemeente Middel burg van 10 Augustus tot en met 9 Septem ber a. s. voor het verkeer met rij - en voer euigen en vee zal zijn afgesloten, in dier voege zehter dat voor dat verkeer steeds geopend al zjjn óf het gedeelte van die straat van de Rotterdamsche Kade lot de Lange Bree. straat, óf het gedeelte van de Lange Bree- straat tot de brug aan de Vest. Tot president van den Raad van voogdij over koningin Wilhelmina, in plaats van wijlen jhr. Van Reenen, is benoemd mr. W. baron van Golstein, oud minister van koloniën, terwijl jhr. Panhuijs als lid van dien raad is beëedigd. Voor de verkiezing, bjj herstemming, van een commissaris van deD polder Wal cheren, werden te Middelburg ingeleverd 259 en te Westkapelle 22 briefjes. Bij de opening bleek dat op den heer D. J. Dronkers waren uitgebracht 188 en op den heer jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet 91 stemmen, terwijl 2 briefjes van onwaarde waren. De heer D. J. Dronkers is alzoo gekozen. Naar de M. C. verneemt heeft de heer Th. van Uije Pieterse, in de door de kies- vereenigingen te Middelhurg en Vlissingen genomen besluiten, geen reden gevonden om zjjn mai daat als lid der Provinciale staten ter beschikking der kiezers testellen Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beictpen te Nijktik ds. J. van 't Hooft te Vlaardingen. Aangenomen naar Stavenissè door ds. H. Snel rustend predikant te Middelburg: naar Gelselaar door ds F. Beumer, rustend pred. te Worth-Rheden. Bedankt voor Puifljjk en Leeuwen door ds. F. Beumer, rustend pred. te Worth Rhedenvoor Waarde en Hoek door ds. H. Snel, emeritis predikant te Middelhuig. Grijpskerke. us. B Zoete sprak gis teren z\jn af scheilis woord voor ne Ned. Herv. gemeente naar aanleiding van 2 Thessal. 3 :16. Hjj hoopt a. s Zoodag intrede te doer, in zijn nieuwe gemeente Augustusutga \Fi island.) Door het vertrek van ds. Zoete wordt liet getal vacatures in den ring Veere 3, op Walcheren wordt het 10; in twee der va cante gemeenten Biggekerke en St. Lau renswelkt een godsdienstonderwijzer, Geref. Kerken, Ben epen te Serooskerke B. ds. L. Adri- aanse te Zeist. Diietal te Veere de candidaten H. Buurman te Bennen broek en J. C. Raamsdonk te Kampen, en ds. J. Verliage te Anna Jacoba poldtr. R. K. Keik. Benoemd tot kapelaan te Wagenburg de eerz. heer G. P. Diiveu, thans te Eede. Bedankt voor zjjr.e benoeming lot hoofd der chr. school te Heusdeu door J. Koopman te Utrecht. Benoemd tot onderwjjzeres aan een chr. school te Meppel mej.P. W.Keers te Zienkzee. Geslaagd voor acte Engelsch L. O. te 's Hage de heeren G. C. Goeman, geb. te 's Heer Abtskerke, otiderw. te Rotterdam, en J. Hollebrands van Vlissingen voor acte Fransch de hh. A. Hariugx van Den Haag en J. v. Tooien van Middelburg en voor de hooldacte te Bieda de hh. H. Lampen onderwijzer aan de chr. school te Goes, H. Boog te Hontenisse en C. J. Laven te St. Maartensd\jk. Grijpskerke, De Uniecollecte aan de huizen alhier gehouden tieeft opgebracht f 44,lüs. Goes. Het schoone Lutherlied weid reeus een. en andermaal door het muziek corps hosanna in de tent op de Groote Markt ten gehoore gegeven. Tot veler genoegen. Maar ook tot ergenis van andereu. Iri een stad met een gemengde bevolking van allerlei richting niet te verwonderen. Mogen wij daarom de volgende herinnering onder de aandacht onzer lezers brengen? In het jaar 1846 had er in Rome een ontmoeting plaats tusschen een Duitsch schilder en een bejaarden R. K. geestelijke, die een vriend van onde kerkmuziek was. Terwijl de schilder diep getroffen was door hetgeen hij in de oude eerwaardige stad zag, zei de geestelijke: «Kunde ik slechts uw Duitsciiland zien, dat zoo rijk aan toon dichters geweest is en nog is 1 Jk heb onlangs een hoogmis, die ik voor de St. Pieterskerk geschreven had. naai Duitschlaud gezonden, een grootsche compositie, doch niet zoo beduidend als het lied van uwen Luther: «Een vaste burcht is onze God». De schilder was verwonderd deze woorden van die lippen te vernemen, maar de gees telijke ging voort«lk ken niets krachtigers en niets meer aangrijpend dan dit lied - 't Klinkt als bazuingeschal van den Hemel. Nu is er nog srheiuing tusschen de kerken, maar spoedig zal mijn God mjj tol Zich roepen, ik ben reeds 71 jaar oud. Als ik dan uwen Luther in den hemel ontmoet, hoe hartelijk val ik hem dan ,de hand drukken, daar waar geen scheiding meer is.» Zoo kunnen er ook in het kamp der Rooinsch-Katholieken evangelische zielen zijn die branden van liefde voor de waalheid en wier oogen genoeg verlicht zijn, om ook aan an lersgezinden de broederhand te reiken. Goes. Hedenmiddag had een dame alhier die met haar kinderen was uiluegaar, het ongeluk dat op een oogenblik dat zij een harer kinderen hetwelk een vinger had geklemd, te hulp schoot, haar kinderwagen door het andere kirid voortgeduwd, in de Vest geraakte Tersti.nd sprong zjj wagen en kind na: en haalde ze op het droge, doch de dame was van een en ander derwijs ontsteld, dat zij bij Frankin ingedragen, geneeskundige hulp noodig had. lerseke. Het voor de broedvangst be stemd te water brengen van gekalkte pannen, dit jaar vroeger dan gewoonlijk begonnen, is nog niet afgeloopen. Veel der laat af gestoken en r.og gekalkte pannen zijn in Juli en Augustus door de vele regenbuien langzaam gedroogd. Derhalve kan het pannen leggen dezen zomer wel twee maanden duren. De aanslag is nu reeds zeer goed, en door de aanwezigheid van nog veel ijjpe zaad- oesters kan bij gunstig weersverloop ook de late broedval gunstig zijn. Dj groei van het in bakken gekweekte pannengoed is uitmuntend. De rnarktprjjs is steeds dalende door het ruime aanbol. De kleine kweekers hebben meestal te weinig ruimte in kweek- bakken en te veel in hunne beurs. Deopdenatuurperceelen gezaaide schelpen zijn ook goed aangeslagen. Vermoedeljjk zullen de aangeslagen pannen ook voor geringtn prijs verhandeld worden. De voor het leteririgsseizoen 1893/94 geschikte voorraad oestef-s zal zeer gering zijn, dus zal de prijs van deze die van het vorige jaar wel evenaren A'a 20 jaren. Men schrijft uit Mid delburg Ongewoon groot was het aantal belang stellende toehoorders bij de Gemeenteraads zitting op 15 Juli 1874. Publieke tribune, trap en vestibule stonden opgevuld met menscben, die in spanning den uitslag verbeidden van het belangrijkste, op de ageDda voor die zitting vermelde punt «adres Droogdok, met ondersteuning van gemeente wege met een toelage van f 50,00(1 Was het aanhooren der belangiijke be raadslagingen slechts vror enkelen weggelegd, de eveigroote meerderheid der aanwezigen was 'tom de beslissing te doen. En zie, toen ten slotte met 13 tegen 4 stemmen werd goedgekeurd aan de firma Van Zeijlen en Dekker een gedeelte der kade af te staan, ter inrichting van een droogdok voor schepen van groote afmetingen en daarbij een halve ton sub idie te voegen toen ging er een gejuich op, dat oversloeg over de gansche stad en zich uitte in het uitsteken van vlaggen en ander vreugdebetoon. Vanwaar die buitengewone blijdschap kwam in 1872 waren de grootsche spoor-, kanaal- en havenwerken op Walcheren in tegen woordigheid van Z, M. den Koning en Prins Hendrik feestelijk geopend, en twee jaren later bracht een groote reedersfirma, de heeren Van Zeijlen en Decker, hare kantoren van Rotterdam naar Middelburg over, liet hare vloot van schepen aan de loskade aldaar laden en lossen en stichtte te gelijk een scheepstimmerwerf «Middelhui g's Wel varen». Welk een toekomst ging Middelburg nu niet tegemoet Toch was er nog een leemte: er ontbrak een droogdok voor schepen van groote afmetingen. Maar toen nu meergenoemde firma ook hierin wilde voorzien en op de hierboven vermelde aanvrage gunstig werd beschikt, welk ingezetene, die het goed meent met zijn stad, was nu niet blij gestemd en dacht zich niet de vervulling zijner schoonste droomen nabij Met het inrichten van het droogdok werd met spoed begonnen en reeds 23 Sept. 1875 werd de eerste steen gelegd door de heeren Willem Lodewjjk van Leeuwen en Cornelis de Decker Jz. Het droogdok werd gebouwd naar een ontwerp van den Heer J. Dirks, hoofdingenieur van den waterstaat, en was liet eerst zoogenaamd «opzettingsdok» io Nederland. Als deskundig raadsman der gemeente trad op de Heer G. van Diesen, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland. Het kunstwerk werd met spoed aangevangen en gelukkig voltooid, en op 30 Juni 1876 werd het geopend en in gebruik genomen door het fregatschip Minister Fransen van de Putte. Die 30e Juni was een feestdag voor Middelburg. De geheele stad, en vooral het Prins Hendrik-dok, was in feestdos. Met op tocht, concert, gondelfeest en land- en wa- tervuurwerk wei d de feestelijke opening van het nieuwe droogdok gevierd, niet alleen uit vreugde over de voltooiing van een kunstwerk, maar als uiting van een gemengd gevoel van dankbaarheid en hoop, dal hier mede in alle behoeften van handel en scheep vaart naar huidigen eisch was voorzien, en dat Middelburg zijn vroegere plaats ODder de groote koopsteden zou gaan hernemen. En thans, twintig jaar later? De reedersfirma, en met haar de han delsvloot, H sinds lang verdwenen. Aan de loskade ligt,zeldzaam komeetachtig verschijn sel, nu en dan een houtschip of een bark met een lading koffie voor het Entrepot gemeerd. Het Prins Hendrik-dok dient hoofdzakelijk als «herstellingsoord» voor de mailbooteu van de Koninkl. Stoomvaart maatschappij «Zeeland». De laatste firmant van de meergenoemde reedersfirma is gestorven, en droogdok en scheepstimmei werf werden gisteren, Vrijdag 4 Aug. voor de de derde maal publiek ge veild. Bij de vorige veiling en herveiling, weini ge weken geleden, werd het hoogste ge combineerde bod ^ok en werf) van f 40,060 niet gegund, en de gemeente Middelburg, die bij toewijzing, volgens een bepaling in het contract, tegen de hoogste koopsom het recht van naasting heeft, schijnt een droog dok als gemeente-instelling minder gewenscht te achten; alth-ns in den Gemeenteraad is hieromtrent niets besproken of beslist. Bij de veiling van gisteren weiden de beide perceelew afzonderlijk verkocht met dezen uitslag, dat het droogdok werd gemijnd op f 26,000 en de scheepstimmerwerf Middelburg,s Welvaren op f '260d, beide door den heer J van Raalte. directeur der Kon. Maatschappij de Schelde, te Vlissingen. Zierhier een stukje handelsgeschiedenii van Middelhui gin de laatste 20 jaren. Het is te hopen, dat in een volgend tijdvak aangenamer feiten van de handel- en scheepvaartbewegirig voor die gemeente te boekstaven vallen. N. v. d. D. Vlissingen. Vrijdagavond had de tim merman van der Peijl, vader van 3 kinderen het ongeluk in de Palingstraat van een stelling te vallen van een in aanbouw zijnd woonhuis van twee verdiepingen Vreeselijk gewond aan hoofd, rug en dij werd hij opgenomen en per brancard naar het stedeljjk gasthuis vervoerd. In eene Vrijdag, onder voorzitterschap van den heer S, Lako van Wageningen, in de Prins van Oranje te Goes gehouden algemeene vergadering van de Vereeniying van landbouwers diesuikei bieten verbouwen, is besloten om der Tweede kamer te ver zoeken de aanhangige suikerwerk aan te nemen. St Maartensdijk. Zaterdag over kwam den timmerman A. v. B., alhier een treurig ongeval. Bezig zijnde met het in heien van beschoeiingspalen aan de haven lei hij onbedacht zijne hand gedeelte-lijk op den kop der in te heien paal. Hat zware heiblok nederkomende, verplett ude al de vingers dier hand, met uitzondering van de pink Nog der.zelfden vooi middag werden de drie vingers en den duim noor den arts Geluk alhier geamputeerd. 's Gravenpolder. Vrijdag is naar het huis van arrest te Middelburg overge bracht H. M. alhier, beschuldigd van het plegen van onzedelijke handelingen met kin deren. 's Gravenpolder. Heden is de land bouwer A. V., terwijl hij op het land bezig was met het laden van een voer tarwe, door een beroerte getroffe t, waardoor hij onmid dellijk een lijk was. Om peterselie te bewaren. De peter, selie wordt schoongemaakt en gewasschen, op eene plank of een doek uitgespreid, na dat het water er afgedruppeld is, wordt zjj Ijjngehakt en luchtig met zout vermengd. Dan stampt men ze zeer stevig in een pot, en drukt er zoolang op, totdat de pekel bovenop is, strooit er nog wat zout over en bindt den potdicht. Zoo bewaard, kan men ze den geheelen winter als versch gebruiken alleen moet men zich met het zouten der spijzen daarnaar regelen. Te Aalden had verleden week een droevig ongeluk plaats. Een knecht was een akker aan 't beploegen, toen eensklaps een zwerm bjjen uit eenige korven, te voorschijn kwamen en zich met groote woede op de twee paarden Deerzetten. Brullend en razend van pijn sloegen zjj den ploeg kort en klein, spartelden in het mulle land om en waren ontembaar. Dank zij den wakkeren bouwmeester, werden na veel moeite de dieren van de plek des onheils verwijderd de kloeke jongeling echter kreeg de hevigste steken, zoodat terstond genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zjjn toestand is allesbehalve rooskleuiig. Het oudste paard is nog der.zelfden dag onder de hevigste pijnen bezweken. Bjj het verslikken 1 Het kloppen op den rug, wanneer men zich verslikt, is een oude gewoonte, maar helpt zeer weinig. Het beste is, de armen omboog testeken, alsof men den zolder wilde grijpen. Daardoor wordt de borstkas naar boven getrokken, de longen worden in een andere positie gebracht en zijn beter in staat hetgeen in de luchtpijp 's geraakt daaruit te verwijderen, Dikwijls is bij den allereersten hoestaanval deze handelwijze voldoende om binnen eenige seconden den patient van het onaangename gekittel in de luchtpijp te verlossen. Er heeft zich te IJselmonde een vermoedelijk geval van cholera Asiatica met doodeljjkeri afloop voorgedaan. Een vrouw te Leiden is gestikt in den jenever met mosterd, waarvan zij eene tamelijke hoeveelheid ingenomen had. - Het stroo van koolzaad, dut gewoon lijk werd verbrand, heeft, tengevolge van het gebrek aan veevoeder in den aanstaan den winter, eenige waarde als strooisel en wordt in de provincie verkocht voor f 2 voer. Te Oude-Tonge is aangespoeld het lijkje van een 2 adjarig jongetje. Ver moedelijk is dit het lijkje van het kind dat eenige weken geleden bij Zijpe over boord is gevallen. Bij het afgraven van grond op den steenoven te Rossum is het geraamte van een paard gevonden en daarbij het geraamte van een man. Een lange dolk of korte stootdegen met zwaar verguld gevest werd er bij gevonden, zoodal verondersteld wordt dat deze ruiter daar in den Spaanschen tijd gesneuveld is. Te Amsterdam had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een Hjarige knaap die aan het zwemmen was, probeenie op zijn rug te zwemmen Doch nauwelijks daarmede begonnen zakte hij in de diepte weg en kwam niet weer boven. Bijna op hetzelfde oogenblik zat aldaar een jongen op een stoep te slapen, toen twee anderen een brandende sigaar in zjjn zak staken. De jongen werd een oogenblik later luet hevige pijn wakker en liep in den eersten schrik met een bran lende jas hard weg Op de Prinsengracht werd hjj dooreen voorbijgan ger geholpen, die hem in 't water duwde. Toch bleken zjjn arm en borst vreeseljjk verschroeid te zjjn. Er stonden er reeds elf in het circus, twee aan twee, en reeds eenmaal had «August de Domme» zijn salto mortale gemaakt. Nog één, nog één! en meteen grijpt hjj een twaalfden pikeur bij den arm, en met eene eigenaardige beweging van zijn krom rechterbeen wijst hjj zijn college zijne plaats. Hallo, hallo! en met één sprong duikelt hjj als een bal over de menschen- barrière, staat weer op zijn kromme beenen en salueert met zjjn koddig dom gezicht de juichende menigte. Wie zou op dat oogenblik vermoed hebben, dat die clown aan gehee! iets anders dacht dan aan spaiiige/t. Hoe luchthartig en on- veisehillig schijnbaar de kluchtige man zjjn gevaarlijke sprongen ook deed, zijne gedachten waren elders; zij waren tehuis, bjj zjjne vrouw, die kort vóór den aanvang der voor stelling, het leven had geschonken aan drie meisjes. Zjj zjjn genoemd naar de drie Vorstinnen Wilhelmina, Emma en Sophia. Te Rheden was een landbouwer bezig met het ry len van klei-aarde, waai bjj hij vergezeld was van zijn vijfjarig eenig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en deze zoo achterover wipte, be merkte hij niet dat het kind achter de kar stond en onder de neerstortende aarde werd bedolven. Eerst eenige oogenblikken later werd het kind door den vader, die ver- moeude dat het in zjjne nabjjheid liep te spelen, vermist. Bjj het omwoelen van den neergestorten grond werd het jongetje daaronder gevonden een paar zachte stuip trekkingen werden nog waargenomen, maar de geneesheer kon slechts den dood vast stellen. In het Weteringplantsoen te Am- Sterdam vond men gistermorgen in de vroegte een gevuldeo beddenzak. Bjj opening k wam er een manspersoon uit, zoo wit als een duif, daar de veeren zich aan zijn kleeren hadden gehecht. Hoe hjj daar ge komen was, wist hjj niet, maar wel, dat hij te veel drank had gebruikt. Onder welverdiend algemeen gelach der omstanders vervolgde hjj nu zjjn weg. Met opgewektheid heeft de weduwe van A. Schipper, te 's Gravenhage, gisteren haar honderdsten verjaardag gevierd. Zjj werd verblijd met een gift van H. M. de Koningin-Regentes. Te Eersel (Noord-Brabant) zjjn ten gevolge van een overmatig gebruik aan pruimen, twee kinderen den daarop- volgeuden nacht overleden, terwijleen derde in bedenkeljjken toestand verkeerde. Te Leiden heeft Zaterdag iemand by een twist in een grotsmederij zjjn kameraad een doodelijken slag met een yzaren hamer toegebracht. De getroffene was terstond dood. Vrijdagmiddag heeft B. Oranje timmer mansknecht, terwijl hjj werkzaam was op het dak eener branderjj te Schiedam, toen hjj om te drinken, in plaats van langs de ladder, door ee n tooggat naar beneden wilde gaan, het evenwicht verloren, waardoor hij van het dak viel, met het hoofd op de steenen terecht kwam, en onmiddellijk dood was. Dat men met schjjnbaar onbeduidende wonden niet roekeloos mag omgaan is dezer dagen weder te Egmond a/Zee ge bleken. Een visscher had een klein wondje aan den vinger, waarin hjj op zee bloedver giftiging kreegdie binnen enkele dagen oorzaak werd van zijn overlijden. Een brouwer te Horst had het on geluk in den ketel met kokend brouwsel te vallen, en daarin op jammerlyke wijze om te komen. De zoon en de knecht, die vruchtelooze pogiogen tot redding aanwen den, weiden eveneens deerlijk aan de handen gewond. Door het springen van een bierpomp kreeg een koperslager te Enschede een stuk koper tegen en in bet hoofd. Niettegen staande onmiddellijke geneeskundige hulp tegenwoordig was en het stuk koper werd verwjjderd, stierf de ongelukkige een uur na het ongeval. De bliksem sloeg eergisteren le Sprot tan in den stal der kazerne, met het gevolg, dat een kanonnier gedood en drie anderen bewusteloos werden. Voorzichtigheid met benzine kan niet genoeg worden aanbevolen. Nu weer heett een vreeseljjke beozineontploffing te Kiew een geheele fabriek vemi :ld. Verscheidene werklieden werden gedood en een groot aantal gewond. Eindeljjk worden nadere bijzonderheden bekend omtrent de Nijl-expeditie, die door den Congo-Staat werd uitgezonden. De te Brussel versclijjnendeOomgue bevat namelijk een uitvoerig schrjjven van een Belgisch officier, die den tocht meemaakte In hoofdzaak komt dit hierop neerHet noordoostelijk gebied van den Congo-Staat, dat zich van den 24èm tot den 31en graad O. L. uitstrekt en in het Zuiden door de Aroewimi en in het Noorden door de Njam nj un begrensd wordt, is door het klueke optreden van kapitein Van Kerkhoven geheel van Arabieren bevrjjd en aan de heerschappij van den Congo-Staat onderworpen. Dit gebied is in vier districten verdeeld,waarvan de sultans deu Arabieren zeer vyandig zjjn, zoodat 't de expeditie niet inoeiljjk viel, vriendschappelijke betrekkingen met hen aan te knoopen. Zoodra het noodig bleek, hebben deze machtige opperhoofden niet alleen levensmiddelen, maar ook duizenden gewapende manschappen ter beschikking van Van Kerkhoven gesteld. Het leger vau den Congo Staat bestaat, behalve uit geoefende soldaten, uit vele honderden ter plaatse geworven inboorlingen e.. uit een groot aantal Egyptische soldaten, die indertijd in dienst van Emin Pacha waren. Nog wordt gemeld, dat de expeditie van Wadelai naar Lado is gemarcheerd. Het nieuwe jacht Ya'iant van den Amerikaanschen millionair Van der Bilt is van de werf der heeren gebr. Laird, te Birkenhead voorspoedig van stapel geloopen. Het bouwen heett 200 000 p. st. gekost. Bij wijze van proef werd den volgenden dag van de Mersey naar Schotland gestoomd. Weldra zal het schip naar Amerika vertrek ken. Naar men zegt is de VaHant het grootste jacht der wereld. Het is 312 voet lang en heeft een inhoud van 24(0 tonnen. De machines kunnen 4500 paardenkrachten ontwikkelen. De inrichting getuigt vau de grootste weelde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2