NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. a CHRISTELIJK- HISTORISCH B. QUIST, aar maat! benoodigd, de. Ut, goes. 1893. lo. 128. JDiiisifitj 1 fttijitsfus. Seoewfe faacgaiuj. pnist VEER—GOES, ring van Dinsdag, ï-}- en 5.uur, .2lf,2,54f, (Slot sdags vertrek Veer (Slot Oostende dieast. Midd.-Vlisst terdam VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. Goes. Nu de heeren Putte en la Motthe in de vergadering van katholieke en liberale kiezers verklaard hebben dat zij en hunne politieke vrienden het slagen der candida- tuur Van der Leeuw krachtig zullen bevor deren, mag wel dringend allen voorstanders der candidatuur Quist op het hart gebonden worden, dat zij nu toch vooral bg deze stemming op morgen (Dinsdag) niet man- keeren. St. Annaland. Dezer dagen las men in verschillende bladen dat de Gemeenteraad alhier besloten had tot het aanstellen van een onderwijzer met landbouwakte. Dit is een onwaarheid. Wel heeft er een re quest aan voornoemd college ter teekening gelegen ten einde een onderwijzer met die akte op te roepen, doch dit stuk is nog niet bjj den Raad in behandeling geweest Van een besluit tot aanstelling kan dus geen sprake zijn. Westkapelle. De heer J. de Troije, burgemeester, heeft Zaterdagavond in de raadsvergadering medegedeeld dat hg aan H. M. de Koningin Regentes zijn eervol ontslag tegen 1 Oct. a. zal aanvragen. HERSTEMMING ^EMEENTIRAAD. Meliskerke. Getal kiezers 78. Geldige stemmen 65 Gekozen Arij Janse met 39, het aftredend lid L. Dekker bekwam 26 Hoedekenskerke. Aantal kiezers 102. Geldige stemmen 61. Herkozen J. Schout Az. met 50 stemmen. Jan de Jonge bekwam er 11. Kerknieuws. Schoolnieuws. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. II ^MAGAZIJN ;te adres voor S she coupe. den dessins, ten dienste.; [GNY, Hoed eken skerke. >ezen, Citroen en Curapao 65, Liefde Roode wijn 60, Jenever 75, Bran- Wederverkoopers e Noordstraat, Middelburg. IMBOOT. ustus. ïorg. 2.— u. s morg. 7. u. P ZOOM-THOLEN. aar Tholen, 5,30. 5.30, 7.40f. zen-op-Zooin 6.10, 6.15, 8 30f. Zoom n. Halsteren aar Tholen 15 min. en tjjd.) *5.20, "6,50, 8.15, 3, 4,15,6,10, 7,45. 6,10, 7,36, 9,05, i, 3,40, 5,—, 7.05, niet aan de Abeele deert op de te 7.30 iuzen vertrekkende lit Middelburg en op werkdagen. DIENST en Zierikzee. Spoorweg Goes. e tijd.) istus. an Zierikzee 'smorg. 'smid. d. 30 6,— 6,- in. 317,50 4,— sd. 1 7,50 4,— ens. 2 7,50 4, id. 3 6,30 4,- d. 4 7.50 d. 411,30 5 7,50 4,— d. 6 6,- 6,- *n. 7 7,50 4,— sd. 8 7,50 4,- ens. 97,50 4.- d. 10 6,30 4,— d. 11 7,50 4, 12 12,— 4,- IENST plaatsen, stus. an Rotterdam: j. 30 12,— n. 31 1,30 IENST .-ROTTERDAM. idsklokken.) i Zondags, van van Rotterdam m. u. m. 1,55 3,25 6,2C 2,25 3,55 6,50 i Vrijd. Woensd. en Zat. 3,25 6,20—,— 3,45 6,40—,— -,,- 8,40 9,10 1,50 4.50—,— 2,10 5,10 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het moderne leven in de groote steden levert somtijds merkwaardige bijdragen. Het is een boer niet wijs te maken hoe een soldaat aan den kost komt, zegt men wel eens, maar evenmin is het te begrijpen hoe de duizenden in de wereldsteden leven. Een frappant staaltje kwam ons dezer dagen onder de oogen. Ziehier. Io Parijs wonen vele bedelaars van beroep. Een hunner heet Louis Paulian. Hg is volleerd in zgn vak. Hg speelde voor blinde, was opmaker van rgtuigportieren, zong liedjes, was werkman zonder werk, speelde voor onderwijzer, voor kreupele, voor laname, en kroop eenigen tijd op zijn achterste voort. De bedelaars te Pargs beoefenen een vak dat studie, niet alleen ervaring vereischt. Er zijn twee adresboeken onder hen bekend. Het kleinste kost drie, het grootste zes francs. Het kleine adresboek bevat alleen de namen van goedgeefsche stadgenooten, in het groote staat hunne eigenaardigheid, om den weg te wijzen om op hun gemoed te werken. Bg een heer b. v. die als radicaal en goedgeefsch bekend staat, is b. v. aange- teekend dat men van zijn gunst verzekerd kan zijn als men zich uitgeeft voor slacht offer der pastoors. Bij een andere familie wordt «godsdienstig» bijgevoegd, belast men zich met het in orde brengen van verbintenissen buiten huwelijk, bevordert het doopen en de eerste communies. Het latea doopen van een kind is een zeer gewoon middel van reclame. Een voddenraapster vertelde aan Paulian dat haar kind twaalf maal in de Protestantsche en veertien maal in de Roomsche kerk was gedoopt, want de winter is straf geweest, en iedere doop heeft mg twintig sous en een nieuw jak opgebracht, zeide zg. Een collega gold in de bedelaurswereld voor een geluksvogel omdat hij in 't bezit was van een breuk en aderspatten. Deze gebreken geven den bezitter vaste soldij, door zich in verschillende hospitalen breukbanden en elastieken kousen te laten afgeven. De breukbanden kan hg verkoopen voor vgf, de kousen voor vier franken. Hoewel gestempeld vinden zoodanige voor werpen steeds koopers. Op zeker punt van de Srine-kaai is de beurs der straatsprokke lingen, vodden, eindjes sigaren enz. gevestigd, en daarbg sluit zich de bedelaars-kolonie met hare buit gemaakte voorwerpen aar.. En alzoo leeft in het hart der Fransche hoofdstad een menschelijk musschengilde, dat leeft van wat het oppikt. Het strekt niet tot eer van ons geslacht dat wg wel het spreekwoord hebben «Nood leert bidden» maar niet een dat zegt: «Red ding leert danken.» Ziet, zoo nu en dan hooren we, voornamelijk in Rusland, van choleragevallen. En denk u nu eens even eenige maanden terug. Toen werd met bijna wiskunstige zekerheid ver kondigd hoe de loop der gevreesde ziekte zgn zou. Dat ze verschgnen zou, en niet sporadisch maar epidemisch Europa door trekken, daaraan was voor velen geen twijfel. En nu, een droge, schoone, warme zomer als maar zelden wordt beleefd, is reeds aan het alnemen. Natuur legt reeds haar siersels af, Haar diadeem van korenaren, om met Tollens te spreken. En geen ziekte of dood trof in bijzondere mate onze woon plaatsen of die der naburen. Daar wordt ieder dag zooveel geprofeteerd dat gelukkig meest al die soort profetieën het eene oor in-, het andere uitgaan. Ongelukkig is het evenwel dat de heden- d&agsche profeten en hunne hoorders on vatbaar schgnen te zijn voor de lessen der ervaring. JA aarlijk men spot wel eens met de Puri- einen van alle landen, inzonderheid met de Mgelsche Puriteinen, die, gelijk men weet, bestaande ^6n'S ^ie'3^en u't V1J' nieten Zij belijden de mensch kan niet, wil niet' weet niet, heek niet en deugt niet. Hebben ze 't wel zoo ver mis Er lijkt waarlijk kans te zijn op een even spoedige als bevredigende bijlegging van het Fransch-Siamsche conflict en wel langs diplo- matieken weg De Siameezen van hun kant worden toegevender gezind naar gelang Frankrijk meer en meer toont dat 't ernst is, dat de blokkade slechts een voorbereiding is op de militaire operatiën en in Frankrijk neigt men ook meer en meer tot een schikking langs den weg des vredes of liever men heeft dien weg nimmer willen verlaten en is alleen door den drang der omstandigheden tegen zijn zin in tegenovergestelde richting gedre. ven. Nadat men a heeft gezegd, zal men ook b moeten zeggen, doch tegen de berekeningen in: men had gedacht, dat Frankrgks ultima tum de Siameezen tot alle offers bereid zou doen zijn, doch toen dat wel wat anders bleek, was 't te laat om een toontje lager te gaan zingen en nu kan men alleen hopen op spoedige bijlegging der moeilijkheden. De Siameesche regeering heeft heden alle voorwaarden van het Fransche ultimatum aangenomen. Een werkstaking van een omvang als wel zelden of nooit heeft plaats gevonden in eenig land ter wereld, is gisteren in Engeland be gonnen en zoo ernstig laat zij zich aanzien, dal de mogelijkheid op een algeheele staking van alle mijnen in Engeland en Wales niet is buitengesloten, waardoor een half millioen mijnwerkers den arbeid zouden neerleggen. Op 't oogenblik is 't nog lang zoover niet: in de districten Leeds, Normanton, Castle- ford en Altford staken 20.000 man, in Nottingham een gelijk aantal, in Sornmerset is de arbeid opgehouden in zes mijnen, in Pontefract in alle mijnen op éen na. en in Ashton staken 3000 man, wat in elk geval een respectabel aantal uitmaakt, doch lang niet komt tot 250.000 man, waarvan sommige berichten van hedenmorgen gewag maken. De Schotsche mjjn werkers steunen hun Engel che makkers door de kolenpro- ductie te beperken tot vier dagen en die van Wales zullen voorloopig liet gewone quantum blijven leveren, maar geen waggon meer. Te vreezen is de aansluiting der ko- lendragers en kolenschippers en de mede werking der matrozen en stokers, die tegen belofte der mijnwerkers geen kolen te zullen zenden naar steden, waar de zeelieden staken hebben toegezegd geen kolen te zullen ver voeren tusschen Engelsche havens of van 't buitenland naar Groot-Brittannië. De financiën der Vereenigde Staten heb ben veel te lgden gehad door het verbazende misbruik, dat ontstaan is in het verleenen van pensioenen aan invalide soldaten uit den burgeroorlog en hunne familieleden. Langzamerhand was een klasse van lieden ontstaan, die er een beroep van maakten, werkelgke of zoogenaamde veteranen aan een pensioen te helpen. De Vereenigde Staten hebben voor de krijgers uit den grooten oorlog op buitengewone wijze zorg gedragen, maar een aantal kiaploopers hadden zich ook weten in te dringen en het werd hoog tijd, die te verwijderen. De minister van binnenlandoche zaken heeft in verbinding met den nieuwen com missaris voor de pensioenen, Löhren, een ernstig begin gemaakt met de hervorming van het pensioenwezen en besloten aan schandelgk geknoei een einde te maken. Reeds is het gelukt een groot aantal ge vallen te ontdekken, in welke pensioenen op slinksche wijze verkregen waren en de namen vaD die personen 2gn onmiddellijk van de Ijjst geschrapt. Verder is een maat- regel genomen, die velen onaangenaam zal zjjü. Zij, die pensioenen verkregen hebben krachtens de wet van 27 Juni 1890 hebben een aanschrijving ontvangen, dat hun pen sioenen gedurenoe 60 dagen niet zullen uitbetaald worden en dat zij, gedurende den tijd een door twee getuigen onderteekend bewjjs van een geneeskundige moeten hebben, dat ze ongeschikt zijn om handenarbijt te verrichten en dat deze ongeschiktheid het gevolg is van den krijg en niet van ondeug den. Wie zulk een bewijs niet kan inleveren wordt onherroepelijk geschrapt van de lijst der gepensioneerden. De uitgaven der regeering voor marine, oorlog en pensioenen voor in den krijg ge wonden, beliepen in het belastingjaar 1892/93 de som van 239 millioen dollars, een bedrag, bijna tweemaal zoo groot als de kosten van onderhoud van de reusachtige staande legers in Duitschland en Frankrijk. De pensioenen der Europeesche Staten, die in de laatste 40 jaar groote en bloedige oorlogen gevoerd hebben, zijn in verhouding tot Amerika onbeduidend. Frankrijk betaalt jaarlijks 30 millioen dollars, Engeland 25, Rusland 18, Duitschland 13, Oostenrgk 12, enz. 31 Juli'93. Het lust ons niet in de geschiedenis van de candidatuur Van der Leeuw in te dringen. Het is in ons oog een gekke ge schiedenis. De candidatuur Van der Leeuw met 11, zegge precies elf stemmen gesteld en door den candidaat zelf het hardst toegejuicht, laat niet na een gekken indruk temaken. Zijn eigen geestverwanten hebben er niets mede op; de antirevolutionairen die er even zot van opzagen dat hun candidaat met een van de minsten onder zijne broederen in herstemming komt; de liberalen die, hoe afkeerig van dezen candidaat, hem nu wel moeten steunen uit het beginsel van do ut des; de heer Putte die eerst had verkiaaid dat tegenover den heer Quist geeri candidaat moest gesteld worden en nu openlgk den tegencandidaat var. den heer Quist aan beveelt de heer la Motthe met zgne theatrale verzekeringen omtrent den persoon van den candidaatde candidaat zelf, die met mannen als la Motthe en v. d. Mandere ge stemd had voor een voorstel om den heer Quist ongemoeid ter raadzaal te doen terug- keeten die drukke gesprekken in Papegaailje en Langevorst, waarvan de candidaat v. d. Leeuw middelpunt of onderwerp isdie meeting, die advertenties, dat strooibiljet van liberale en katholieke bondgenooten, alles om den heer v. d. Leeuw gekozen te zien, na zijne zonderlinge verklaring dat hij te openhartigis om in den raad te zit ten het maakt ales zoo'n gekken indruk dat men, als gold het eene ker- miszaak, onwillekeurig vraagt, welk gekken spel wjj nu toch wel moeten beleven. Met dit al evenwel en dit mogen onze lezers in deze zotte geschiedenis wel ter dege opmerken, kan men weer eens zien tot hoe zonderlinge combinaties de haat brengen kan. Want het is de haat tegen de anti revolutionairen, die mannen als Putte en Van der Leeuw thans zoo nauw vereenigt. Hierbij moet het dreigement van de op ruiming der Hoogere Burgerschool alsof ook maar één antirevolutionair hieraan dacht dienst doen. Het schgnt zot, maar de leiders der liberale meeting zijn op hot oegenblik bezig hun crediet als leiders te verspelen. Een historie te zotter, dewijl zij thans onnoodig wantrouwen tegen zichzelven hebben gewekt en eene breede scheur hebben gehaald door de burgerg. Wij hebben echter goeden moed dat zelfs vele liberalen en katholieken, die dit gekonkel afkeuren, met alle ernstige antirevolutionairen, hunne stem zullen uit brengen, op den heer die sinds 1871 onafgebroken lid van den raad is geweest. Bij Kon. besluit is de heer P. S. Buteux benoemd tot burgemeester der gemeente Oost- en West Souburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burg. der gem. Zoulelande. Bij Kon. besl. is de heer J. A. Kloek, luit. ter zee le klasse, op pensioen gesteldj De heer jhr. v. Daehne v. Varick is van de roomsche kerk tot de duitsch evangelische kerk te 's Gravenhage, waarvan hij vroeger lid was, teruggekeerd, en heeft zichmet overtuiging aangesloten bg de chris telijke historische partij. Op verzoek van de betrokken berk- besturen heeft de minister van oorlog bepaald, dat aan de Israëlitische militairen der landmacht, die niet aan de strengere tucht bg het algemeen dépèt van discipline onderworpen zijn en die hun eerlang in vallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven. De Eerste Kamer is hare traditioneele gewoonte getrouw gebleven. De traditie brengt mede dat zij in elk zittingsjaar althans eene wet moet verwerpen. Ditmaal was dit het geval met de overeenkomst betrekkelijk de GelderschOvergsselsche spoorwegen. Sedert eenigen tgd worden op initia tief van den heer Jhr. Henry Tindal aan de fabriek van zuivelbereiding te Oudshoorn proeven op groote schaal genomen met het steriliseeren van water. Het doel van deze proeven beoegt niet meer of minder, dan om het meest verontreinigde water te ver anderen in kristalhelder volkomen onschade lijk drinkwater en dat wel door het voeren van een stroom ozon door de vloeistof. De hoofdzaak van deze hoogst belangrijke wetenschappelijke ontdekking is gelegen in de goedkoope bereiding van het benoodigde ozon. De uitkomsten van hetgeen eerstin het klein en daarna op groote schaal te Ouds hoorn is beproefd, zijn in allen deele ver rassend, en zullen waarschijnlijk aan de kwestie van het drinkwaterleiding een geheel nieuw aanzien geven. Wij behoeven er den lezer niet op te wijzen, dat indien het mogelijk is, geheel verontreinigd water te veranderen in een voor iedereen bruik- baren en gezonden drank, en zulks door een middel dat vermoedelijk niet meer dan een halven cent per kubieken meter kosten zal, onze eeuw daardoor een groote ontdek king rijker zal zgn geworden, en een reuzenschrede voorwaarts wordt gedaan op het gebied der openbare gezondheid. Verschillende geleerden en besturen van gemeenteQ en van drinkwater-maatschappijen hebben reeds van de uitkomsten dezer proeven kennis genomen, en hebben allen hunne groote ingenomenheid betuigd met de inderdaad verrassende uitkomsten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Brouwershaven door ds. O. J. Geerling te Holwerd. Ds. Oosten te Middelburg staat op het tweetal te Maassluis. Geslaagd voor acte Engelsch te 's Hage de hh. W. J. Harioth te Vlissingen en C. Zgderveld te Sluis. Geslaagd voor de hoofdacte te Breda de heer I. de Groot te Terneuzen. Benoemd tot onderwijzer met hoofdact» te Oostburg, dhr. J. Roda te Rilland. Te Utrecht is als veearts geslaagd de heer J. A. de Graaff, geboren te Oud- Vosmeer. Arrondiss. Rechtbank ie Middelburg. Zaterdag 29 dezer zijn veroordeeld wegens mishandelingC. E,, 24 j., werkman, Zaamslag, tot 1 m. en F. v. A., 22 j., dienstknecht, St. Jansteen, tot 7 d. gev. straf en M. v. L21 j., arbeider, Goes, M. d. G., 18 j., koopman, Utrecht, en J. L. W., 21 j., schippersknecht, Middelburg, allen tot f 10 b. s. 10 d. h.A. G. d. E., 29 j., werkman, Terneuzen, en C. J. v. d. V., 35 j., hvr. van C. F. d. B., bierhuiskoudster Vlissingen, beiden tot f5 b. s. 5 d. h. en I. H., 36 j., touwslager, Cortgene, M. M., 16 j., zonder beroep, Vlissingen, en P. S., 41 j. werkman, Cadzand, allen f 3 b. s. 3 d. h.; smaad, aangedaan aan een ambtenaar G. Q 67 j., arbeider, Vlake, tot 7 d. gev. st. diefstalM. v. d. S., 22 jdienstbode, Wemeldinge, tot 3 m., G. V. v. O., 25 j., Aardenburg, 2 m., p. S46 j., werkman, Overslag, tot 14 d., M. K., 34 j., landbou wersknecht, Kamperland (Wissekerke), tot 5 d., en J. p.. 76 j., werkman, Clinge, en G. J. v. D., 13 j., Hansweert ^gemeente Kruiningen), beiden tot 3 d. gev. straf strooperijA. H., 54 j., en F. H., 19 j.,' landbouwers, Clinge, ieder tot f3 b.s. 3 d.h., en verduistering p. d. P., 20 j. wejkman, Vlissingen, tot 2 m., en D. M. v. H., 13 j., Breskens, tot 3 d. gev. straf. Allen in de kosten. VrijgsprokenM. L., 16., H. d. V., 16 j. en J. d. V., 14 j., arbeiders, allen Borssele, beklaagd van diefstal, enC. E. v. L., 24 j., landbouwer, Zuiddorpe, en A. d. N., 19 j., koopman, Stekene (België), beklaagd van mishandeling. Zoet groenvneder. In de Barneveldsche Ct. schrijft de heer Bertels een antwoord vol verontwaardiging aan het hoofdbestuur der Hull. Maatsch. vaD Landbouw., dat igu methode zoet gruenvoeder te persen niet» nieuws en niets bizonders had genoemd. Hg wijst erop, dat alle landbouwers in Nederland, Duitschland enz. er over klagen dat bg de Blunts-en andere persen ongeveer Vt van den gepersten ho,op, dus 500000 KG. voeder, verloren gaat, en middelen beramen om dit te voorkomen. «Sommigen lieten de pers omplanken en bekappen (waardoor de Bluntspers dm reeds op f300 a f 500 komt te staan en nog vermocht men het evel niet weg te nemen en zie, de eenvoudigst denkbare manier neem ik het euvel weg en daarme- da verdwijnen Blunts- en alle andere persen van het tooneeldoor een grooten omweg heb ik zoo het ware en eenvoudige ge vonden, hetgeen de kleinste boer (wijl het niets kost; in toepassing kan brengen. Is dit niet iets nieuws uitvinden 1 Of noemt het hoofdbestuurder «Holland- sche Maatschappij van Landbouw» het een» kleinigheid lo dat de boer zich een pers moet aan schaffen, die met bekapping enz. f400 a f500 kost en dan nog volstrekt niet aan het doel beantwoordt? 2o. dat jaarlijks bij iederën pershoop van ongeveer 200,000 Kg. ongeveer Vz» dus r

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1