B. QUIST, 60. Bij het uitvaardigen der godsdienst- vrjjheid, bepalen de grondwetten der Staten zich niet bij het beletten van elke vervol ging en wettelijke plagerij van bijzondere personen uithoofde hunner godsJienstige overtuigingen maar zij doen nog meer: zij beschermen namelijk de uitoefening van den godsdienst van alle stoornis, van waar zij ook kome, terwijl tevens het recht waarop de verschillende Kei ken aanspraak maken, om, namelijk op haar ledematen de regelen der kerkelijke tocht vrijelijk toe te passen, door de magistratuur uitdrukkelijk verze kerd is. De troon van Buitenzorg. Sell 00 luieu ws. liECHTSZAKEX. Gemengde Berichten. uit, waarbij hij het volk uitnoodigt tot dankzegging aan God, den Schepper en Gever van alle goed. 5o. Bezoldigde geestelijken van verschil lende Christelijke; belijdenissen zjjr; aan de troepen te land en tor zee verbonden. Het is voorgekomen, dat de personen, die de gevolgen dier tucht hadden ondervonden, de godsdienstige autoriteiten voor de burger lijke rechtbanken, wegens laster hebben vervolgd. De rechtspraak echter der hoogste gerechts hoven van alle staten heeft aanklachten van dergelijken aard immer afgawezen, zonder zich met den aard der zaak zelve in te laten, daar zulk een onderzoek als een inmeuging in godsdienstzaken werd beschouwd. Ten slotte om ons daarbij te bepalen zoo in het grondgebied van Utah, hetwelk van de federale machten afhankelijk is, de polygamie der Mormonen door strenge straf ten wordt getroffen, dan is de reden, die men daarvoor heeft aangegeven, deze, dat de sectarissen de wetten der zedelijkheid hebben geschonden, zooals deze uit het Christendom voortspruiten Och, kon men in ons land ook zoo'n toe stand eens verkrijgen. Maar het arme Ne derland, merkt Het Centrum op, is helaas, daartoe te liberaal geworden. Jhr. van der Wjjck zal den heer Pjjnacker Hordgk als Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië vervangen. Het is mogelijk dat niet alle menschen goed van dezen nieuwen titularis spreken. Zeker doen het alle couranten. Deze gewichtige, glansrijke betrekking is ditmaal aan geen onbekende met Indië of de tropen toebedeeld, maar aan een oud- gast, doorkneed in kennis van onze bezit tingen over zee. Toch schjjnt het niet ongepast er eens op te wjjzen dat deze schitterendste van alle staatsbetrekkingen door den loop der jaren veel van zijn werkelijke waarde heeft verloren. De geborduurde rok is gebleven en de statie waarmeê de Gouverneur-Generaal is omringd is dezelfde als voorheen. Maar in de drie eeuwen die ons scheiden van het in bezit nemen van Java is de landvoogd slechts landvoogd in naam. De Gouverneur- Generaal heeft niets meer tegouverneeren. .Rondom den troon van Buitenzorg is een ketting geslingerd die hem aan het moeder land verbindt. Die ketting is een telegraafdraad. Jan Pieterszoon Coen, wiens standbeeld zoo even te Hoorn is geplaatst, bestuurde Indië zeven jaren. Zjjn bestuur drukte op Indië een eigen merk, een onuitwischbaar stempel. Maetsuiker bestuurde Indië niet mmder dan 25 jaren, Daendels 3 jaren en Generaal van den Borcb, de man van het cultuurstelsel, mede 3 jaren. Deze allen hebben tot de geschiedenis van Nederlandsch Indië het hunne bijge bracht. Zij teekenden hun spoor in de geschiedenis. En nu is het verre van ons te meenen dat alleen de oude tjjd mannen leveren kon, wij willen er alleen op wijzen dat de omstandigheden toen gunstiger waren om door daden te schitteren in het verre Oosten. Een gansche reeks vau Gouverneurs-Ge neraal zijn in onzen tijd ons oog voorbij gegaan. Duijmaer van Twist en Pahud, Sloet van der Beele en Mijer, Lansberge en van Rees, gewis daar waren mannen onder van wie men daden verwachten mocht. En toch laat ons van de daad van den Gouverneur-Generaal Loudon in de oorlogs- veiklaiing tegen Atjeh liever zwijgen en to< h, teleurstelling zal wel het zachtste woord zjjn dat landgenoot en vreemdeling alskoit begrip van het bestuur dier mannen zeggen zal. Ten goede noch ten kwade wordt ooit vernomen van het bestuur van een dezer Gouverneurs Generaal. En als het waar is dat geen tijding goede tijding is, en dat onbesproken mannen niet zelden de beste zijn, dan valt er zeker niets dan goeds te zeggen van die achtbare reeks van mannen die de lange rij van beeltenissen van oud gouverneurs, van de dagen van Pieter Both af, hebben vermeerderd in de awdiëntie-zaal van hel gouvernementspaleis te Weltevreden. Jonge staten zijn in zooverre aan jonge menschen geljjk dat bij beiden de persoon lijkheid meer op den voorgrond tieedt. Maar het is eigen aan de jeugd dat niet zelden buitenpasjes worden gemaakt, adres aan den niet desespereerenden Coen. Die wilde takken moeten gesnoeid worden, de ontdekte leemten met bepalingen en regle menten aangevuld, en het is op die wijze dat voor het particuliere initiatief geen plaats meer overblijft. De pers heeft uitbundig de benoeming van mr. Pjjnacker Hordjjk, op voordracht van den Minister Keuchenius toegejuicht, om dat hg buiten de Indische ambtenaars wereld stond. Even uitbundig juciht de pers over de benoeming van jhr. van der Wjjck, omdat hij alle rangen van de ambtenaars wereld heelt doorloopen. Beide kan zijn nuttige zijde hebben, maar men overschatte de beteekeuis niet. De plaats van den Gouverneur Generaal is de hoogste in de ambtenaarswereld, maar meer administratief dan gouvernementeel. Ongeveer als de Commissarissen der Koningin in onze provinciën. Toch doet onwillekeurig eene benoeming als deze weer meer in 't bijzonder de aan dacht vestigen op 's rjjks bezit over zee. Het rijk in Indië vormt, naar luid van art. 1 onzer Grondwet, met het rijk in Europa éen geheel en alzoo is voor wat in Indië geschiedt Nederland aansprakelijk. Vooral nu, na de veranderde toestanden die we zoo eveo aanstipten. De telegraaf heeft meer direct de leiding der Indische zaken in het moedei land overgebracht en aan den Gouverneur Generaal en aan den Raad van Indië ontnomen. De snelvarende stoomschepen, door het veel kortere Suez- Kanaal hebben den afstand van maanden tot weken ingekort. Openbaarheid door dé regeering betracht en door de vrjje pers gesteund, heelt de vroegeie geheimzinnigheid in de behandeling der Indische zaken vervangen. Pers en Parlement werken samen om van alle zijden licht te doen opgaan over de Indische huishouding. Door die openbaarheid zjjn we te weten gekomen hoe Jan Compagnie kort na onze vestiging in zijn wingewest gehandeli heeft, hoe het Engelsche tusschenbestuur in onze koloniën te kort van duur was om blijvende verandering te brengen. We zjjn bekend ge worden met het cultuurstelsel %an graaf van den Bo-ch, dat onze berooide financiën heeft gestijfd, en den Europeeschei! planter iu Indië wèlgedaan heeft, maar de zedeljjke ont wikkeling van Indië 's bewoners heeft tegen gehouden. En ten slotte zagen we hoe men, ook mede uit rechtvaardigheidsgevoel dit systeem verlatende, niet unet vaste hand heeft gestuurd naar kerstening van Indië, naar het aanwjjzen van eene hoogere roeping. Naast de opium staat Atjeh daar als gegrift in den wand van Indië's hedendaagsch paleis. Ook over onze verhouding tot dit mor genland zal de Rechter der gansche aarde eenmaal richten. En uit dit oogpunt gezien is iedere handeling der regeering in zake Indië van beteekeuis, en de benoeming van een Gouverneur Generaal van groote beteekeuis. 28 Juli'93. Coes. De herstemming voor een lid van onzen gemeenteraad wordt hier druk besproken. Onder de thuisblijvers van 18 Juli zijn er velen die gerekend hadden dat de heer Quist zou herkozen worden. Het plan is om goed te maken wat men door deze zorgeloosheid bedierf; endit verbljjdtons. Toch zij men er niet al te gerust op. Het is op 't oogenblik wel stil; doch er wordt in deze stilte hard gewerkt door veelsoortige tegenstanders om de candidatuur van den heer Quist te doen mislukken. Vele liberalen, thans niet aan het woord derleiders gebonden, zullen metdekaiholieken samenwerkenzoodat van onze vrienden niemand zal moeten ontbreken of de heer Quist komt er niet in. Laten daarom alle kiezers die er voorzjjndat de verhouding in den raad blijft zooals zij wasdie den heer Quist, welke 22 jaren reeds ia den raad zit, ook nog verder de belangen der gemeente willen opdragen die geen enkele reden weten om hem te vervangen laten zij toch vooral niet tevreden zijn met alleen hun briefje in de bus te komen brengenmaar laten zjj ook de tragen en vergeet ach tigen aansporen en op den sterndag nog eens aan de stemming herinneren. Een goed woord vin ft altijd een goede plaats. Wanneer al.e eerlijke middelen worden aangewend bestaat er goede kans, dat de heer gelijk dit trouwens de vorige week reeds hart gekund, niet groote meerdeiheid wordt herkozen. Middelburg, 't Is weer kermis. St. Magiialeuu-avond is voorbij en dat is sinds zes eeuwen een gebeurtenis voor Middelburg. Een Middelburgsch evenement. Men schreef altijd voor zoover men schrijven kon en dat was niet veel, nu men schreef dan 1309. De St. Pieterskerk op het Hofplein zou ingewjjd worden en de Bisschop vau Utrecht had permissie ge geven om een jaarmarkt te houden en gelast dat en passant er voor de nieuwe keik gebeden werd, ook de jaarmarkt in den gebede zou gedacht worden. De jaarmarkt slaagde boven verwachting, zoodat men dertig jaren lang met succes jaarmarkt hield, ter herinnering aan de inwijding der kerk. Maar die heiiunering begon te verflauwen en het was toen dat de kerk en de stad de handen in elkaar sloegen om de jaarmarkt te bevestigen en te doen bloeien. De kerk belootde aflaat aan al degenen die in de kermisweek Middelburg bezochten, en de overheid liet aan bruggen en poorten een rood kruis ophangen, ten teeken dat de stad in de kermisweek vrijstad was voor zekere categorieën bannelingen. En nu bannelingen en aflaten zijn gegaan den weg van alle vleesch, maar de kermis of jaarmarkt is gebleven. Nog altijd waagt de gemeenteraad zjjn reputatie aan dezen reactionairen boel van zes eeuwen geleder), en nu nog komt de Middelb. Courant driest weg vertellen dat er op kermisdagen minder processen-verbaal worden opgemaakt dan op christelijke feest dagen. Als een der redacteurs zich Zaterdagavond van 10 12 ure mocht willen posteeren opdePottenmarkt gewapend met de drank wet en de politie verordening dan zal hjj zich kunnen overtuigen hoeveel processen-verbaal in zake kenuelijken staat en burengerucht te maken zjjn. Mocht de re iactie van de Zeeuw hem daarbjj van dienst kunnen zijn met een stoel, dan is ze daartoe bereid. Het is evenwel alles behalve zeker dat hij onder de velen die geen proces-verbaal krijgen een zitplekje machtig wordt. De uitgave van Donners Psalmen de 9e aflevering' ligt voor ons is genaderd tot psalm 40 en beantwoordt, voor zoover wjj het kunnen beoordeelen, volkomen aan het doel, ze uit te leggen voor de gemeente. Schrijver en uitgever, de heeren Donner te Leiden, handhaven ook in deze uitgave hun goeden naam. Patrimonium bevatte de laatst voor gaande week tie volgend kostelijke vermaning: «Patrimonium toone door doen en laten, in spreken en zwijgen, dat ziju leden et- van doordrongen zjjn dat ons volk ruim zoo diep zedelijk en go Isdienstig als stof- feljjk gezonken is: drt ze daarin de vaste overtuiging hebben dat weeropbloeiing van algemeene volkswelvaart, zonder verhooging van het zedelijk en godsdienstig peil, op den duur een volk wel ten vloek, maar niet tot zegen wezen zal.» De 2e luit. T. E Bretschneider, van het 3e reg. inf. te Vlissingen, wordt 1 Augustus a.s. voor 3 maanden gedetacheerd te Teroeuzen. De nieuwe Gouverneur-Generaal Jhr. Van der Wjjck, zal zich den 21sten Sep tember e.k. te Genua inschepen, om zich naar Indië te begeven. De Haagsche antirevolutionaire kies- vereeniging heeft bij de herstemming voor den gemeenteraad candidaat gesteld tegenover de beide conservatieve aftredenden de heeren Emants en de Bas (lib.J en de candidatuur van bet aftredend lid den beer v. Wassenaer (antir.) gehandhaafd. Te Huizen moesten vier gemeente raadsleden aftreden. Er waren 8 candida- ten5 kregen de volstrekte meerderheid; en daar er maar 4 noodig waren werd hij die de minste stemmen had van deze vijf, voor niet-gekozen verklaard. Hetzelfde gebeurde tePapekop, te Monni kendam en te Sliedrecht. Hoe men daar handelen zal, moet de gemeenteraad beslissen. Toch schjjnt liet stembureau f,e Huizen het goed voor gehad te hebben, blijkens een koninkljjk besluit van 22 Nov. 1861 dat bij een dergelijk geval eenzelfde beslissing nam. Bij kon. beduit is benoemd tot ge zworen van het waterschap Groede en Baanst J. B. Becu Sr., en van bet water schap St. Annaland H. Polderman N.z. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen ds. J. v. d. Bergen te Varsseveld; te Waarde ds. H. Snel,emeritis predikant van Curasao; te Heukelom ds. K. Loggers te Westkapelle. Geref. Kerken. De Gereformeerde kerk van Siddeburen (Fr.) heeft zich onder leiding van haar kerkeraad uit het velband der gereformeerde kerken losgemaakt en zich als zelfstandige christelijke gereformeerde kerk gevestigd. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Zierikzee door ds. E. H. 'J Auzon te Edam. Geslaagd voor de hoofdacte te Breda de heer J. van Houte te Grjjpskerke. Aan het gymnasium te Kampen is op nieuw voor den tjjd van een j lar de heel dr. A. J. Dronkers benoemd tot leeraar in de Grieksche taal- en letterkunde. De gemeenteraad van St. Annaland heelt besloten tot het aanstellen van een onderwijzer met landbouwakte. Zierikzee Uit de voordracht bestaande uit ile dames J. Ridder te Kruininge, J. A. Coomans te Breskens, H. L, Leupen te Ketel, en M. W. v. Nes te Stijjen is beden door den gemeenteraad met 9 stemmen tot onder wijzeres aan school B (hoofd de heer v. d. Have) benoemd mejuflr, Ridder Uit de voor dracht bestaande uit de dames Ridder, Leu pen, v. Nes en J. E. v. d. Plank te Woudrichem werd lot onderwijzeres aait school A (.hoofd de heer Oosterman) benoemd mej. H. L. Leupen met 6 stemmen. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte L. O. Engelsch, de heer H. Alberge van Middelburg. Middelburg. Aan het eind-eximen der H. B. Scholen in Zeeland slaagden A J. Sturm, van die te GoesJ. J. C. F. Dikschei. C. M. Bal, C. C. Krom, W. W. G. A. Elenbaas, G. A. Gasille en P. Keu- leinans van die te ZierikzeeE. G. T. v- Raalte, W. Voovbeytel, J. Broeder, L A- v. d. Harst, A. v. Hooff, P. J. Elout, A- J. v. Ockenburg, H. A. C. Pieterse en J. B de Hulster, van die te Middelburg. Afge wezen 3 van Middelburg, 1 van Zierikzee. Zending. Het hoofdbestuur van hetVlaamsch Zen- dingsfeest deelt me le, dat het feest goe.i is geslaagd. De collecte voor de zending heeft opgebracht f228.72, welke gelden verdeel! rjjn als volgt, f50 aan de zending der Ger. Kerken f 20 aan de Belgische zendingskerk 140 aan de Nederlandsche zendingsvereeni- ging; f40 aan de Utrechtsche zendingsver- eeoiging f30 aan het Java Comité; f30 aan hel Evang. Luth. genootschap en f 18,72 aan de Salatigazen ling. Te Wagenborgen zal vanwege het bestuurder «riuiz.n van barmhartigheid» geen krankzinnigengesticht gebouwd worden wat eerst het plan was, maar een ideotenhuis. Tot algemeen directeur is benoemd de heer Magendans, hoofd der Christeljjke school aldaar. Het gerechtshof te s Gravenhage be vestigde de vonnissen der rechtbank te Middelburg, veioordeelende W. 11. vau E., een 15jaiige knaap, te Middelburg tot zes maanden gev. str. wegens dieLtal van vleesch, C. P. de L., te Vlissingen, tot twee jaar gev.straf wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaarM E. de J dienstbode te Terneuzen, tot drie maanden gev. straf wegens diefstal van een jipon: en B. v. d. V werkman te Hansweert, tot twee maanden gev. straf wegens diefstal van kippen. Coes. Niet 28 Augustus, maar heden 28 Juli vergast Euphonia de burgery op eene uitvoering. Het programma van Hosanna deelen wij in een volgend no. mede. Coes. Het Comité tot wering van school verzuim mocht gisteren terugzien op een 25 jarig tjjdperk van vruchtbare werkzaam heid. Toen het in 1868 zijne taak aan vaardde, waren er nog ruim 1C0 kinderen lusschen 6 en 12 jaar, die geen school onderwjjs genoten. Thans is het verzuim gedaald tot 2 pCt. Begunstigd door goed weder, en gesteund door Euphonia maakte het Comité met 1 uim 500 leerlingen der openbare schuier, een uitstapje naar Vlissingen; waar de kinderen aaa het badhuis werden onthaald en van waar allen welvoldaan tegen oen avond in goede orde terugkeerden. Een feestlied op het zilveren jubilé van het Comité werd gezongen. Wemeldinge. Donderdag is in een oesterput aan Wemeldinge waarvan de heer C. Zuidweg opzichter is, een zandbaai ge vangen. Het dier was 1.45 M. lang en voorzien van een flinken bek met tanden. Het kostte aan het werkvolk nog al moeite om den «vischamachtig te worden, doch daar de put goed afgesloten was, moest hij het toch opgeven. Nadat de kolossale kop, staart, vinnen en ingewanden waren af- en uitgesneden woog het overschot 15 pond. Volgens het Rotterdamsch Nieuwsblad moet iu een der vorige nachten te Rotter dam het volgende gebeurd zjjn. Hjj was 's avonds thuis gekomen meteen «Vrouw, nu hoel je niet ineer batig meer te wezen voor inbraak, kijk ereis wat ik ge kocht hebeen revolverals nou een dief binnen wil dringen zal hjj er zoo van lusten dat hjj geen hand meer in andermans zak ken zal steken.» «Maar Frans, ben je nou mal, als zoo'n vent je dat moordtuig eens afnam, dan was je nog verder van streek 1» «Kom, ja ik laat me dat zóó maar afnemen, neen viouw as je dat van me denkt dan ken je me niet, die inbrekers En meneer en mevrouw verdiepten zich in een zeer geanimeerd, maar weinig op wekkend discours over inbrekers en inbraken, tot twaalf uur, toen docht het mevrouw tijd naar bed te gaan. Zoete rust. Stilte 01 era] in den donkeren nacht, van tijd tot lijd gestoord door het loeien vau den wind m den «choorsteen De klok van den St. Laurenstoren sloeg drie doffe slagen, mevrouw ontwaakte. O hemel, ginds iu het duistere van de kamer beweegt iets, armen zwaaien, een koude luchtstroom dringt binnen; het raam is open, eon inbreker! «Man», fluistert ze angstig, «man wor' es wakker, d'r is een oiel in de kamer, man 1 Meneer schrikt op, «een dief, wacht ik zal em leeren dieven. «Hjj grijpt zijn pistool van de bedsteeplank en brult«geef je over «churrrk ot sterrrf Geen antw.ord. «Nog eens geef je over of daar gaat i». Nog geen antwoord. Pang, een schot dreunt. Mevrouw kroop gek van schrik onder de dekens. «Hij st.iat nog overeind» fluistert de aanvaller. «Daar heb je er dan nog één, fieltEen tweede schot en langzaam zakt de gedaante iuéén, met een doffen slag tegen den vloer. «Dood zeide meneer met een grafstem, «vrouw ga eens kijken of er nog leven iu is.» «Voor geen geld!» snikte mevrouw. «O inan, wat hebt ge gedaan 1 Nou ben je een moordenaar. En zal de pelisie alles gelooven A's je nou.... De buren kwamen op het vallen der schoten aatiloopen, er werd zoo hard tegen de deur van hunne woning geslagen en gebeukt, dat de man wel verplicht was op te staan en de behulpzame buren gerust te stellen, want hij had een gat ge schoten in zijn kostbare pellerienjas 1 De andere kogel zat in den zolder. Bij een tuinder te Roelof-Arendsveen is een boonenplant (stommel) te zien, die twee geheel verschillend» soorten van vruch ten draagt; aan den eenen kant snijboo- nen, aan den anderen grauw-erwtenboonen, beide soorten zeer goed ontwikkeld. Het verschil vertoont zich reeds waar de stam zich in twee stengels verdeelt; ook deze hebben de eigenschappen van de overeenkomstige vrucht. De plant heeft het voorkomen, alsof eene grauw erwten boon op een snjjboon is geënt. Ouddorpsche visschers hebben te Roe kanje een wrak gevonden van een gezonken schip dai met wyn gela en was. Er moeieu ook gouden en zilveren staven op zijn, Een schipper vond te Stellendam op een ander wrak, waarschjjnlyk van een Spaansch oorlogschip, een ouder wetsch kanonnetje. Donderdagavond is bij Havelteeendandbou- wer die veel geld by zich had door twee onbekenden aangevallen en met messen duo- delyk gestoken. liet. vuurwapen waar mede een arbeider te Ees een boerendochter doodschoot is ;n hei deimeubosch gevonden. Het is een levolver geladen niet zes palronen. Een hotstede te IJselmonde is Woens dagavond een prooi der vlammen geworden. De brandweer kwam pas toen alles reeds tegen den grond lag. Te Zeist heeft een be kend woesteling zijn bejaarde moeder zonder eenige aaulei-iing mei een mes doodgestoken. Te Doesburg is een man roet paard en kar door een machine van den stoom train gegrepen. De man werd emstig ge. kneusd. Te Scheveningen L een heer die op eene trede van de in beweging zijnde stoomtram sprong, gestruikeld, zoodat de wagen over hem heen ging, en hem de beide beenen werden afgesneden. De onge lukkige was terstond dood. Een landbou' wer te Bunde, die Woensdag een kaarije nam voor den trein naar Maastricht, werd aldaar op hetzelfde oogenblik door een be roerte getroffen en was oumiddelljjk eea lijk. -- Te Amsterdam is een 4jarig kind uit een raam op de straat gevallen, lerwjjl de moeder aan de deur stond te praten. Het kind bleef op de plaats dood. Te Rozendaal wordt thans door de rjjkspohlie streng gewaakt voor liet doortrekken van Russische bannelingen. Gisteren werd weder een gezin van ze< per sonen over de grenzen gebiacht. Meestal zijn de lieden doodarm, geheel uitgeput en byna niet gekleed, zoodat zjj in lioogemate het medelijden opwekken. Ieder die deze ongelukkige zwervelingen zag, tastte in den zak, en tegelijk vroeg men zich at: waar moeten de menschen big ven 1 Zaterdagnacht werd te Deventer door een onbekende met behulp van een valschen sleutel de woning van een winkelier geopend en de winkellade gelicht. Eerst den volgenden morgen ontdekte men de inbraak. Woensdagnacht geschiedde het zelfde by een anderen winkel.er, doch deze was op hel gerucht opgestaan. In den winkel gekomeo vond hij daar op een kofler onder de toonbank een 8 of ,9 jarigen knaapdezen van een beitel voorzien en met het gestolen geld uit zjjn lade in den zak, wist hij naar het politiebureau te krijgen, waar hjj bekende ook de inbraak met diefstal bij den eerstgenoemdeu winkelier te hebben gepleegd. Dezer dagen kwam de doodgraver te Ruigahuizum bjj het maken van een graf met zjjn spade in aanraking met een Ijjk- kistje dat daar niet aanwezig behoorde te zjjn. Hel bleek dat dit kistje voor een week of vier door een vader en diens buurman bjj avond heimeljjk was begraven om het grafgeld uit te winnen. De hofstede IJzorenboech onder Susteren is me' den ïuhuui gh teren een prooi der vlammen geworden28 schapen vonden hun dood in de vlammen. Een visscher te Langezwaag, die met zetljjnen naar paling vischt, heeft aan een en dezelfde Ijjn een baars en een paling gevangen. Eerst moet de baars zich aan den worm die aun den haak van de Ijjn 2at, vergast hebben. Die worm is met den haak in de keel blijven steken, zooi Ut de baars spoedig moest sterven. Daar de kieuwen geopend blijven, als een visch in 't water steelt, moet de paling door de kieuwen van den baars den worm ontdekt hebben en heelt hem daarna als een lekker hapje opgepeu zeld. Met den worm slikte de paling ook den haak door e.. werd zoo gevangen. Dat de vis^cher vreemd opzag, toen hy bevond, dat er een pahng aan den haak zat ter wjj 1 een baars aan het touw was gere gen is te begrijpen. Men meldt uit Tilburg dat 'n een naburige gemeente protest is aan- geteekend tegen de jongste verkiezing voor den Gemeenteraad, op grond dat de voorzitter van het stembureau zich gedu rende de zitting, zonder vervangen te zijn, geruimen tjjd verwijderd heelt. Een goed werkje voor Gedeputeerde Staten. Voor een huurprjjs van f1750 is te Blijham eene boerecbehuizing ver huurt, waa.by als buitengewone voorwaar den in het belaDg van de arbeiders en van den grond, geëischt weid, dat geen stoom- dorschmachine mag worden gebruikt en door den huurder geen stroo mag worden ver kocht. Zondagnacht heten een paar heereo, die vermoedelyk te Loevestein moesten we zen, zich per rytuig brengen naar het Loe- vesteirische veer te Dalem. Daar evenwel de veerman niet te vinden was om hen over te zetten, bedachten zjj zich kort, ontkleedden zich en bergden hun goed in het rjjtuig, sprongen in de rivier en zwommen naar den overkant. De schildwacht van Loevestein, op dien tjjd zulk een vreemd bezoek niet verwach tende, moet door den schrik bevangen, zijn post verlaten hebben. Stil hadden de boeren het hoofd in den schoot gelegd zoo wordt ons uit Breda

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2