naar maatj oet, te Goes. WOON- en Winkelhuis, 1393. No. 116. Dinsdag 4 Juli. Zevende DINGMAGAZIJN Is. hulen, bekomst L. IN en SPIEREN. te huur: ïstMidd.-Vliss, V IS 8CII I.I NT blken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers0.02 s. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES IJK. De politieke partij der toekomst. tgeen evens I, •den- looi- oopste adres voor lelsche coupe. I e r d e n dessins, peurs ten dienste.^ LIGNY, |TRAAT, GOES. by den heer dvleesch nabij. vertering. (Maaglijders!) en herstellenden. Igelingen en kinderen, n zet nooit aan; be- Heeren Doctoren en havermeel |ikt. f 0.52V*. 0.27Vs. 0.15. EEN Iaat C 7. Te bevragen loud en Zilver, Lange )0TDIENS1' ELB.-ROTTERDAM. is stadsklokken.) li. nderd Zondags, van b. 9,van Rotterdam Voorm. 6,10, 8. 10. 5,45, 7,15, 8,45. 'orm. 7,ló, 9,10,11,10, 5, 6,30, 8. 9,30. Middelburg en 1,15 van 12 en 1 uur. JOTDIENST )urg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goes. rnsche tijd.) ïli. Van Zierikzee 'smorg. 'smid. Zat. 1 12,— Zat. 1 4, Zond. 2 6,6,— Maan. 3 7,50 4,— Dinsd. 4 11,30 4, Woens. 5 7,50 4, Dond. 6 6,30 4. Vrijd. 7 6,— 3,— Zat. 8 7,50 4.— Zond. 9 6,6,— Mam. 10 7,50 3,30 Dinsd. 11 7,50 W'oens.12 7,50 Dond. 13 6,30 -vat uw. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel* 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 4,- 4,- Vryd. 147,50 12,- Aardenhorg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud Heile 4 en 5 Juli. Oostbui'g 6 en 7 Juli. Schoondijke 8 Juli. IJzeudijke, ook voor Waterlandkerkje, 10 en 11 Juli. Biervliet 12 Juli, Hoofdplaat 13 Juli. |Hoek 17 Juli. Terneuzen 18, 19, 20 en 21 Juli. De uitslag van de algemeene verkiezing voor den Duitschen Rijksdag mag onze op merkzaamheid niet ontgaan. Voor de algemeene politiek der naaste toekomst is de uitkomst dezer verkiezing van hooge beteekenis, omdat Duitschland door intellect en macht aan 't hoofd der Europeesche natiën staat. De verkiezing was noodzakelyk geworden omdat Keizer Wilhelm en zijn Rijkskanse lier von Caprivi het niet vinden konden met de vroegere vertegenwoordigers in zake de legerwet. De keizer weeschte versterking van het leger en dus boogere lasten voor de natie, de vertegenwoordiging weigerde die. Dat nu de uitkomst der verkiezing zoo danig is geweest dat keizer Wilhelm en Caprivi en de gansche geduchte Duitsehe legermacht hun zin krijgen zullen mogelijk voor den Duitscher van groote beteekenis zjjn, voor ons is dit maar weinig belangrijk. Van oneindig meer beteekenis voor ons (het werd in ons blad reeds opgemerkt), is de geduchte macht door de sociaal-de mocratie bij deze verkiezing ontwikkeld. Ontzaglijke massa's stemmen werden op de. candidaten der sociaal-democraten uitge bracht. Hunne onbekende mannekens ver. drongen mannen van Europeesche vermaard heid als een prof. Virchow, en hunne party zal maar weinig beneden de 50 leden tellen in den nieuwen Rijksdag. En alzoo, zal in de eerstvolgende parlemen taire campagne het oog van ieder die be lang stelt in de politiek der toekomst gericht zijn op den Duitschen JUijksdag. Uit haar midden verwacht men antwoord op de vraag, nog onlangs aan haar leider Bebel gedaan. De vraag der belangstelling zoowel als der nieuwsgierigheidwaarheen stuurt toch de sociaal-democratie Wat wil ze? Wat ze niet wil weten we, maar dat is ons niet genoeg. Voorzeker indien van de sociaal-democratie antwoord op die vraag mag gewacht worden, dan zeker van de Duitschers die zich scharen onder haar vaan. Wij zijn gewoon ons den sociaaldemo craat voor te stellen als den baardigen Hercules, grof van vormen, ruw van be grippen, ruig van haren, en met een tong die in hart noch hoofd rem noch controleur bezit Alzoo schijnt het in Duitschland niette zyn. Daar treedt de Sociaal-democratie op gefriseerd, gepommadeerd en geganteerd, ol laat ik het liever op zijn Hollandach zeggen gekapt, gepoederd en gehandschoend. De Sociaal-democratie heeft zich in Duitsch land aangepast aan den aard van het volle, iets wat men in Nederland van haar niet zeggen kan. Een paar trekken tot illustratie van deze gedachte. De Duitscher houdt er van om zich te omringen met de beeltenissen der mannen die hij vereert. De groote Frits, de eerste Wilhelm, Bismarck en von Moltke hangen in zyn huiskamer. Welnu, de Sociaal demo craat vergeet deze eigenschap niet, maar tracht er partij van te trekken. Op menigen breed geranden flambard ziet ge Bebels portret. Op dasspelden, broches, kopjes en schoteltjes, lucifersdoosjes, stukken zeep zelfs vindt ge de portretten van Marx, Lasalle of andere hunner partyleiders. Nog een ander voorbeeld. De Duitscher houdt van het lied. Geen gebeurtenis, klein of groot, of de Dnitscher bezingt die. Luthers lied Een vaste burcht gaf aan de Hervorming gloed en (leven. De Wacht am Rhein bezielde de legerseüaren in den jongsten krijg. £oo ook klinkt het lied van den werkman die droomt van een nieuwe toekomst in de Duitsehe werkplaatsen en huizen. Ziet alzoo past de sociaal-democratie zich aan den aard des volks in Duitschland. En alzoo is de bodem bereid om de t he- orieën der toekomstige politiek te zaaien. Als antirevolutionairen slaan we met belangstelling deze beweging gade, al is het ook dat we ons daarvan geen heil in de toekomst kunnen voorstellen. De soeiaal democratie heeft op die wijze ongetwijfeld succes, maar zegen is alleen gelegeo in het aanpassen onzer theorieën «an de twee groote geboden der wet die geldt voor alle eeuwen en alle landen. En die twee geboden zynGod lief te hebben boven al en snze naasten als onszelven. Tot nog toe kunnen we niet gelooven dat de sociaal-democratie daarnaar streeft zoomin in Duitschland als in Nederland. M. de K. O De sociaal democraten hebben bewezen het grootste aantal kiezers ter stembus te kunnen brengen.Zij.brachten ruim 400,000 stemmen meer uit dan de clericalen, en men berekent dat zij binnen 3 jaren dit aantal met omstreeks 22pCt. zullen vermeerderen. Zijn wij klaar tegen de gemeenteraads verkiezingen Zijn de aftredenden bekend? Wenschen zij herkozen te worden Is men het eens over de wenschelijkheid van hun al of niet herkiezing Die niet meer in aanmerking willen ko men, heeft men getracht, zoo het gemeen tebelang dit vordert, hen tot aanblijven te bewegen Zoo zij bij hun gevoelen blyven heeft men geschikte plaatsvervangers gevonden Zijn er onder de aftredenden, vau wie men het eens is dat zij hun mandaat niet langer waardig zyn, heeft men de gronden daarvoor, uit het oogpunt van gemeentebelang en waardigheid van den raad, rijpelijk over wogen Heeft men een goed candidaat in hunne plaats Heeft men met hem kans van slagen Kan men in dat geval steun bij andere partijen zoeken Heeft men, waar het gemeentebelang dat noodig acht, al voeling gezocht met andere kiesvereenigingen Rekent men bij opengevallen plaatsen ook met de minderheden Zijn de kiezers voldoende ingelicht Is men reeds algemeen overtuigd dat het bij gemeenteraadsverkiezingen niet allereerst om liberaal of niet-liberaal maar om voor stander al of niet van zuinig beheer, van Zondagrust, van bevoidering der openbare zedelijkheid, van billijke schoolgeldheffing te doen is? Zijn de verkiezingsposten voorzien en de benoodigde gelden beschikbaar Bestaat allerwegen het vaste voorne- men met ernst aan den verkiezingsstrijd deel te nemen en anderen daartoe op te wekken Zal men trouw de candidaten der kies- vereeniging steunen, ook al heeft men voor zichzelf voor de personen der candidaten niet zooveel sympathie? Ziedaar vragen, waarop uiterlijk deze week voor zichzelf iedere kiezer, of althans iedere voorzitter en secretaris der kiesvereenigingen een bevredigend antwoord heeft te geven. De oude voerman op den wagen van „home rule" maakt zich gereed er de zweep op te leggen en niemand zal hem nu kunnen beletten een groote vaart te nemen, want het oppositie-monster, dat bij den rem zat, is van den bok geworpen. Of, zonder beeldspraak gezegd, de heer Gladstone heeft, na een gedulduefening van tweemaanden, (men was pas aan artikel 4 der wet genaderdj voorgesteld om de beraad slagingen te bekorten en de datums vast te stellen waarop zij moeten afgeloopen zyn. In de jongste namiddagzitting werd te 4 uur in den morgen het voorstel met 32 stemmen meerderheid aangenomen. De maatregel, noode voorgesteld en aange grepen, was noodiger waren toch metr dan 10U0 wijzigingen in de wet voorgesteld, waaronder, naar der voorstellers eigen ver klaring, geheel overbodige, en voorgesteld om de meerderheid op te houden. Zij zeiven thans in de minderheid hadden voor enkele jaren een zelfden maat regel doorgedreven in betrekking tot de beraadslaging over de Iersche dwangwet. Hier te lande heelt men iets dergelijks tot breideling van den vloed der parlemen taire welsprekendheid in de moties van orde tot sluiting der debatten. Er werd wel eens op stuitende wijze van liberale zijde gebruik van gemaakt doch van den nu genomen maatregel zouden wij geen kwaad durven zeggen. Het is een poging om dagdieverij, dieverij van zijn eigen tijd, maar ook van dien van 400 andere mannen, te voorkomen, om te verhinderen dat de nationale tijd en het nationale geld tot wie weet wanneer, worden vermorst, en om den indiuk weg te nemen als zou men de belangen van een deel der natie liever met voeten treden dan gehoor te geven aan rechtmatige klachten. Want van dit laatste geeft dit eeuwige geparlementeer in Engelands parlement blijk. Onze Transvaalsche Boeren zyn practische menschen. De superintendent (wij zouden zeggen de minister van onderwijs) heeft een plan gemaakt dat door De Pers warm wordt toegejuicht. Hy zegt o. a. Met het technisch onderwijs dient een aanvang gemaakt en dat wel door een leeraar te ontbieden die volgens het noor- sche stelsel onderricht in handenarbeid en handvljjt zal invoeren. Dit onderricht zou voorloopig aan de jongelieden die in het gymnasium tot on derwijzers worden opgeleid kunnen worden verstrekt en door hen over het gansche land worden verspreid. Het zou kunnen leiden tot een meer uitgebreid technisch onder wijsstelsel, waartoe het op dit uogenblik aan de noodige scholieren ontbreekt." Ons dunkt, dit is de practische weg: eerst scholieren en dan nieuwe leervakken inp gevoerd. By ons had wel eens het omge keerde plaaats. De superintendent wijst er verder op „hoe tegenwoordig de voormannen op het gebied van onderwijs en opvoeding in alle beschaafde landen der wereld zich bezig houden met deze quaestie. „Zoodra wij scholieren hebben eenigermate bekwaam om aan zodanig onderwijs deel te nemen, zijn landbouwscholen, ambachts scholen en scholen waar het mijnwezen wordt onderwezen, gebiedend noodzakelijk. In die scholen worden de jongelieden tot ontwikkelde landbouwers, ambachtslieden en mijnwerkers gevormd en zal het eenmaal van hunne begaafdheden rijke vrucliteu plukken. Het land zal er stellig meer door profiteeren dan door het onderwijs in doode talen en wat dies meer zy. Tecnisch on derwijs (vakonderwijs) is bij uitnemendheid passend voor de behoeften eener viije re publiek, waar de leer gehuldigd wordt dat arbeid adelt." Waar zoo de juiste richting van het volksonderwijs wordt begrepen, daar is ook het volk gevrijwaard tegen teleurstellingen van vele zijner over het paard getilde, uit hun stand gerukte, veelwetende ef met den schijn van veelweten voorziene zonen. Zooals byv. in Nederland. En dat te erger, dewjjl reeds jaren ge leden tegen die richting gewaarschuwd werd. Het is de fout der liberale school geweest, om de hoofden der leerlingen tegen zoo goedkoop mogelijken prijs vol te proppen met allerlei overbodige, examengeleerdheid, terwijl de practische vorming in menig opzicht werd verzwakt. Volgens de Hollandsche bladen heeft de directeur der weesinrichting aan de navol gende heeren opgedragen zich te willen vereenigen tot eene commissie van onderzoek iu zake Neerbosch. Mr. W. de Beaufort, te Leusden. J. den Boer te Almkerk. Mr. H. C. C. Cazius, te 's Hertogenbosch. W. Elout te 's Gravenhage. D. Engelberts te Zutfen. A. Gildemee-iter te Scheveningen. Prof. G. A. van Hamel te Amsterdam. Ds. C. J. G. van Hoogstraten te 's Gravenhage. Dr. Hermanides te Geldermalsen. W. Hovy te Amsterdam. Mr. M. J. van Lennep te 's Graveland. C van der Linden te Rijnsaterwoude. F. Aylva baron van Palkndt, te Putten. Jhr, mr. C. C. G. de Pesters te Groesbeek. Ds. H. Pierson, te Zetten, directeur der Heldringgestichten. Mr, M. J. Pijnappel te Amsterdam. Jhr. J. Roëll te 's Gravenhage. J. G. Siliem, te Amsterdam. Joh. Smit, te Amsterdam, Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. E. graaf vanLimburgStiriam te's Gravenhage. J. J. Verbrugh, te Velp, oydregent, secr.- penningm. van het Diac. weeshuis te Utrecht en C. de Zwaan te Helvoirt, oud-regent van het O. M. en Vr. huis der' Ned. Herv. gem, te Amsterdam. De keuze is gedaan door den directeur zei ven, wat niet volgens de afspraak schijnt. Bovendien had de directeur bij de keuze zijner presbiters wel een weinig meer in «democratische richtinö» kunnen sturen. 30 Juli '93. Patent. Patehtplichtigen denken er om hun aan slag te voldoen voor het dienstjaar 1893, '94, le gedeelte. Geheel in overeenstemming met onze mededeeling van vrijdag, meldt thans ook de Amh. Crt. dat de geneeskundige adjunct inspecteur in Gelderland, dr. Post, op on gezette tijden Neerbosch bezocht en alles in orde bevonden heeft. Ongedierte heeft hy niet gevonden, wel te volle slaapzalen. Het eten was er altoos goed en de zin delijkheid der privaten liet niets te wenschen over. Middelburg. Op het adres van Patri monium in zake de zondagsrust is door Burgemeester en Wethouders geantwoord «dat wij het niet in het algemeen belang achten om aan uw daarbij gedaan verzoek gevolg te geven, te meer daar door den Burgemeester zooveel mogelijk wordt gezorgd dat bedoelde optoehten geen stoornis aan de openbare gods dienstoefeningen te weeg brengen». By Kon. Besluit is jhr. mr J. A. van Panhuys, Commissaris der Koningin in Overijsel, met ingang van 1 Augustus e. k., benoemd tot vice-president van den Raad van State, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Prov. Blad no. 66 bevat de mededee ling dat te Hansweert een vervoerbare ontsmettingsoven is geplaatst, staande onder het toezicht van den Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Die oven is in de eerste plaats bestemd voor ontsmettingen, die van Rijkswege moeten worden uitgevoerd. Wanneer hy daarvoor niet gebruikt wordt, kan hij ook dienstbaar worden gemaakt voor ontsmetting ten behoeve van naburige gemeenten, waar ontsmetting noodig is. Het gebruik ten dienste eener gemeente, dat geschieden kan hetzij in die gemeente, hetzy te Hansweert, wordt toegestaan onder de b -pa ingen die het blad nader meedeelt. De oven mag alleen door den daartoe van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken aangest'elden machinist behanield worden. Er bestaat geen bezwaar ook aan parti culieren het gebruik van den oven toe te staan, mits dit ge chiede door tusschenkomst van den burgemeester hunner gemeente. Vlissingen. Met den trein van 12 4 uur kwamen Zaterdag alhier aan de minis ters van Binnenlandsche en van Buiten- landsche Zaken, van Marine en van Kolo niën, benevens eenige leden van de Eerste en Twepde Kamer, waaronder wy opmerkten de heeren Mr. E. Fokker en Mr. C. Lucasse. Door den heer A. Smit president commis saris, benevens den heer Directeur der Kon, Maat-ch. «de Schelde», werden de hooge bezoekers aan den trein met open rytuigen afgehaald en naar het Grand Hetel des Bains gebracht alwaar hun door hun gast heer A. Smit een dejeuner öinatoire werd aangeboden. Te 3 uren begaven zij zich weder in open rijtuigen naar de Buitenhaven, ten einde met de «Argus» een zeetochtje te maken, welk tochtje ten doel had om te doen zien, dat onze Nederiandsche industrie en wel de Kon. Maatsch. «de Schelde» vol komen in staat is schepen te maken, die beantwoorden aan de tegenwoordige eischen. De «Argus» is de mailboot tot aan de Wielingen te gemoet gevaren en heeft haar tot Vlissingen zoo goed als bijgehouden, ten minste ze kwam te gelyk te 5 uren alhier aan. De heeren gasten vertrokken met den mailtrein van 6.15 nur. Vtiss. Grt.) Bij kon. besluit is het directoraat der in onze provincie te Goes opgerichte winter- school opgedragen aan den land bouw leeraar, en zyn tot leeraar aan de winterschool benoemd A. A. ter Haar, hoofd eener school te Winterswijk en M. v. d. Vliet, veearts te Kruininge. Zierikzee. In de jongste vergadering der liberale kiesvereeniging is benoemd tot bestuurslid de heer G. v. Elzelingen, werden de altredende raadsleden De Vos, De Olercq, Fokker, Franse en Houwer opnieuw candi daat gesteld en in de vacatures De Crane en Roëll met 4'2 van de 53 stemmen aan gewezen de heeren mr. H. C. Moolenburgh en dr. A. v. d. Hoeven. De minister van justitie heeft een cir culaire gericht aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven. In die circulaire wijst de minister op het in den laatsten tijd voorkomen van vervol gingen wegens feiten, «niet zelden van nieti- gen of zeer geringen aard», die «de openbare orde of het algemeen belang in geenen deele konden schaden», ja zelfs «veeleer een ver schoonbare daad dan een strafwaardig feit» zijn. De fout ligt bij de politie die van alles proces verbaal opmaakt; vooral in het noorden bleek dit het geval. De minister schoon overtuigd dat de poli tiebeambten niet altijd in staat zijn met juistheid te beoordeelen of een feit strafbaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1