^|yv jdèpkr -- Er.gelsche en zy heeft er ook ec^,v Aan burgemeester en wethouders van Middelburg is het volgende adres gezonden Edelachtbare Heeren De leden dor Chr. Werkl. Ver. «Patri monium", afd. Luctor et Emergo, te Middel burg, wenden zich by dezen tot u, met een beleefd, doch dringend verzoek, dat dooru ernstig moge worden overwogen. Als weiklieden stellen zy hoogelyk prijs op den Rustdag, en is het hun een voor? recht, na zesdaagschen arbeid, een dag te mogen heboen, waarop zy zich mogen ont trekken aan hun beroep om het geluk van den huiseiijken baard te genieten. Als Chr. werklieden hebben zy echter hooger verplichtingen, en al is het hun een bljjdschap.dat al meer geyverd wordt voor Zondagsrust, ook door hen die in beginsel met ons verschillen, toch kan hun dat niet genoeg zijn, daar de roeping van Gods wege ons niet slechts rust, maar ook heiliging van Zyn dag oplegt. De heiliging van dien dag is eene ordinantie Gods, zeds erkend in onze staatsinstellingen en-in nauw verband staande met den zegen over en de toekomst van land en volk. Diép grieft het ons dan ook waar op zettelijk en met krenking van anderer be ginsel, dat gebod geschonden wordt; en ook in de zomermaanden van 't vorig jaar binnen onze stad geschonden is. (En ook nu wéér). Schier iederen Zondag werden, tot veler ergernis, optochten ge houden van meestal Belgische muziekcorpsen, die niet nalieten zich nu en dan te laten hooren; en waar nu eenerzyds uithuizigheid en genotzucht de verkankering van ons volksieven bevordert; zoo dient het anderzijds nog tot verstoring der rust vaD zoo menig burger, wiens hart warm klopt voor 't heil van stad» en land, van volken vorstenhuis, voural in deze sombere dagen. Het is daarom, edelachtbare heeren. dat zy zich tct u wenden met het beleefd en ernstig verzoek, dat op den Zondag der gelijke optochten met muziek niet meer worden toegelaten. Het is slechts een gering verzoek. Wy willen niemands vryheid belemmeren om binnen den kring zijner geestverwanten zich die uitvoeringen te veroorloven al smart het ons en velen dat alzoo Gods d ig wordt misbruikt door 't by wonen ivan dergelijke gelegenheden. Doch waar wij niemand in zyne vryheden en rechten willen beperken daar vragen wy ook hetzelfde voor ons en onze kinderen. Bespaart ons, als vrye bur gers, de smart Gods dag zoo publiek te zien onteerd en onze kinderen te zien verwereld lijkt. Met te meer vrijmoedigheid meenen wy met d.t verzoek te komen met hoop op gunstig antwoord daar waar onlangs reeds is geweigerd geworden een wandeling met muziek in de week te doen plaats hebben die vour reclame moest dienen ('t ge val met Sequah) er nu alle reden bestaat dat dan ook wel die optochten met muziek zullen worden verboden die menig burger ten overlast zijn, hem krenken in zijn heilige beginselen en de Zondags- we t zoo scliromelyk doen besehouwen als niet bestaande. Met de ootmoedige bede dat de God van Nederland en Oranje ons land en volk godenke inzonderheid in deze sombere dagen en ook de Heere U zegene, enz. Namens de Vereeniging (get.) J. MAAS, Voorzitter, (get.) 0. S. SCHOUT, Secr. Het request is voorzien van betuiging van adhaesie door verschillende kerkeraden van Middelburg. Het is opgesteld door werklieden. Dit voor hen die den vorm van het request berispelijk vinden. Het is opgesteld door christen- werklieden. Dit voor hen die zich met den inhoud kunnen noch willen vereenigen. Vinde het verzoek een welwillend oor. Middelburgs dagelijksch bestuur althans het is door den heer v. Dunné geconsta teerd tracht de stad te moraliseeren. Uitnemend. Dat dan een gunstige beschikking op het request de tweede schrede op uien weg zy 28 Juni '93. De heer Van 'tLindenhout schrijft in Het Oosten een en ander in betrekking tot zijn stilzitten tegenover de aantijgingen van de heeren v. Deth, c. s. Hij schrijft o. a. «Zij die mochten meenen dat het mij aan moed ontbrak om de beschuldigers te woord te staan, vergissen zich zeer en ken nen mij niet. Maar het is bij mij de groote vraag: wat wil de Heere. Hij heelt Neer bosch gebouwd». De heer Van 't L. heeft vele brieven ont vangen, o a. van ds. Adama v. Scheitema, om niets te doen. Doch aan den aandrang der chr. peis om te handelen wil hij wel voldoen, maar dan moeten de vrienden hem nu reeds telegrafisch hun raad geven. A. s. Vrijdag zal ZEd. dan in De kleine Courant zijn besluit meedeelen. Verder schrijft hy «Wij bevelen ons in deze zoo moeilijke dagen, waar de arbeid onder de weezen, de verzorging van het huisgezin van 1100 personen ons dagelijks als een zware last op de schouders rust nu deze dagen nog verzwaard door de groote vijandschap en laster, in de voorbede der vrienden aan.» Nog deelt hij mede dat de afgeloopen week voor 21 weezen en half weezen plaats gevraagd doch geweigerd werd. Zoolang deze quaestie hangt, zijn hem de handen gebonden. «Zoover hebben het nu reeds de tegenstanders der Weesinrichting ge bracht.» Onder de afgewezenen zijn de kinderen van den onlangs door den spoortrein omge komen spoorwegwerker te Lent, die met hun blinde moeder in de grootste ellende verkeeren. (Voor die kinderen zouden wy wel eêhlge uitzondering gewenscht hebben Had de heer Van 't L. die niet als logo's kunnen opnemen? Dat ia o. i. de eenige schaduwzijde in de zeer lezenswaardige Kroniek in Het Oosten van heden. Red. Z De StaatsCt. bevat de mededeeling dat voortaan mede te allen tijde nuttig geacht worden voor landbouw en houtteelt de kokmeeuw, zilvermeeuw, mantelmeeuw, de kleine zeemeeuw, de kleine mantelmeeuw, de spreeuw, panlijster, spraan, spra, sprotter, {sturnus vulgaris.) -- Men schrylt ons uit Zuid-Beveland Het heeft geregend. Wat is alles veran derd. De -menschen hebben weer drinkwa ter. Voor het vee is het water ververscht en vermeerderd, en ook is het voor de ge zondheid er van ten voordeel, er kwamen toch al onderscheiden sterfgevallen onder het vee voor ten gevolge van het slechte en gebrek aan drinkwater. De groeikracht is ook als herleefd, vooral zal het gunstig werken voor het zoogenaamd klein goed, als suiker bieten, mujgel-en beestenponen, waar van velen de helft nog niet te zien was, spoe dig zullen ze nu wel opgroeien, ook voor de aardappelen komt de regen zeer te stade en niet minder, ja misschien wel het meest van al, voor de weilanden, hoewel die toch nog wel eenigen tijd noodig zullen hebben om zich te herstellen, aangezien ze als geheel dood waren. Eene vraag slechts. Er is zegen van God verkregen, zal Hem, den gever van zooveel goeds, ook dankbaarheid betoond worden? De Goesche Ambachtschool. Uit de bescheiden in zake een aanvrage der vereeniging «de ambachtsschool te Goes» om verhooging van subsidie van provinciale staten octleenen wij dat gedeputeerde staten aan provinciale staten wenschen over te leggen verschillende afschriften, als van den brief van den minister van Binnenlandsche Zaken van de laatst afgesloten rekenii g, van de loopende begrooting, enz., een teeke- ning van de uitbreiding der school, de mededeeling van B. en W. van Goes dat de voor de uitbreiding noodige grond die door de gemeente kosteloos werd afgestaan, als bouwgrond een waarde vertegenweordigt van f 700. Ook op de verschillende andere reeds bekende gronden achten Gedeputeerde staten verhooging der subsidie gewenscht, en stellen voor f 150 verhooging, mits ook de gemeente Goes haar subsidie met een gelijk bedrag verhoogt. De gemeente toch dient, als naast belanghebbende meer te doen dan een gift in eens in den vorm van kost'loozen afstand van grond. Gedep. Staten stellen nu voor het tot 1895 toegekend subsidie der provincie van f 900 per jaar te verhoogen tot f 1050 per jaar onder voorwaarde dat de verhooging ingaat met den dag waa" op het vergroote gebouw in gebruik wordt genomenook onderwijs in smeden; en teekenen gegeven wordede gemeente, be halve den kosteloozen afstand van het voor de uitbreiding noodige terrein, een subsidie verleene van minstens f 750 per jaar, gedu rende den tijd, dat onderwijs in smeden en teekenen wordt gegevengedurende dien tijd door het burgerlijk armbestuur een subsidie van minstens f300 per jaar worde verleend: jaarlijks, behalve een vei slag van den toestand der vereeniging, worde over gelegd een afschrift of een afdruk van de begrooting en de rekening. Van 1883 tot 1893 variëerde het aantal leerlingen aan die school tusschen 21 en 32 Thans bedraagt het 21. Bij kon. besluit is aan prof. dr. J. W. Gunning op verzoek eervol ontslag ver leend als lid en voorzitter der commissie van toezicht op de rijks-landbouwproefstations en in zyn plaats benoemd dr. S Hoogerwerff, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. Middelburg. De heerJ. J. v. d. Harst die op 2 Juni jl. zijn 70steo vei jaardag vierde heelt te kennen gegeven by de a. s. periodieke aftreding zich niet meer verkiesbaar tc- stellen. Ook de heer van Hoek heeft plan te bedanken. Bij kon. besluit zyn benoemd tot dijk graaf van den polder Westkerke H. v. Strien van het waterschap Groede en Baanst A. Loombaard van den Willem Leopoldpolder (Nederl. gedeelte) J. Batting; tot gezworen van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. a. A. A. Becu van den polder Vlooswijk F. de Jonge; van den polder Nieuwland, J. Sinke; v. d. nieuwen polder (annex Sta- venisse) A- C. van Zorge; v. d. polder Oost- Nieuwlarid, C. van Dumme; van den polder Elisabeth, A. de Groote van den polder Oost G. G. Kolff; van den Koudepolder, J. de Kraker; van den polder Zonnemaire, C. F. van den Bout Cz.. van den polder Adriana Johanna J. H. de Vlieger; van den nieuwen Olzendepolder E. de Jonge; van den polder Oud-Kempenshofstede H. van 't Hof; van den polder Willem A. Breurev. d. Bontepolder C. van der Hooftvan den polder Melo, H. Franken, van den Pierssenpolder G. Dees Pz., van den polder Westkerke: A. Weyos, van den polder Nieuw St. Joosland I. Van Waarde; van den polier Nieuw-Noord- Bevelaud I Verhulstvan den polder Wester land H. Van Strienvan den polder Mog- gershil J. Elenbaas Mz.van den polder Borrenbrood F. J. Hallingse; van den polder Deurloo G. C- M. Geluk van den polder Oude M Dorstvan den Zuid-Kraajjertpolder M. G. van Nieuwenhuyzev. h. waterschap van den Nieuwen Passageulepolder G. J. Sturm van het waterschap Oud-Wolfertsdijk A. op 't Hof. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Domburg F- Lambrechtsen; thans te Aardenburg; te Tholen jhr. E. Trip, thans te Stavoren. Scherpenisse. Op de voordracht voor gezworen van hei Oalamiteuze Waterschap «Scherpenisse» zijn geplaatst de heeren G. Bolier Gz., M. Kievit Mz. en C. D. Bolier. Bij kon. besluit is nader geregeld het port der pakketten die, een gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, rechtstreeks over zee tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië verzonden worden, en bepaald dat het port der pakketten uit Nederland met bestemming naar de plaatsen in Ne ierlandsch- Indië, waar post- of hulppostkantoren voor den buitenlandschen pakketpostdienst zijn opengesteld, of uit die plaatsen met bestem ming naar Nederland, by verzending recht streeks over zee, bedraagtf 0 85 voor een pakket tot een gewicht van éen kilogram f 1.20 voor een pakket van meer dan éen tot drie kilogram, en f'1 75 voor een pakket van meer dan drie tot vijf kilogram. Kerknieuws enz. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. Giltaij van 's Heer Arendskerke heeft tegen 1 Oct. zijn emeritaat aangevraagd. Coes. In de heden gehouden Clas-icale Vergadering zijn gekozen in het Provinciaal kerkoestuur tot lid-predikant Ds. J. F. F. van den Hamme pied. te Wemeldingeen tot zijn secundus Ds. W. A. van Griethiijsen pred. te Goes. In het Classicaal Bestuur tot assessor Ds. R. Bokma pred. te Krabbendijke, tot zyn secundus Ds. J. E. B. Meloen pred. te Schore; tot lid-predikant Ds. A. F. C. Pont pred. te Nisse, tot zijn secundus Ds. J. Ph. P. van de Plas-che pred. te 's Heer Abts- kerke; tot lid-ouderling dhr. A van Damme uit Wissekerke, tot zijn secusdus dhr. B. van Asperen Vervenne uit Goes tot quaestor Ds. B. Wielenga pred. te Kruiningen, tot zijn secundus Ds. G. E. Meloen pred. te Kloetir.ge en tot secundus van het lid predikant Ds. W. A. van'j Griethuijsen om terstond op te treden Ds. M. W. Snoep pred. t,e Wissekerke. Coes. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Axel dhr. M. v. Balen alhier. SêKCIITSZAKEft. Arrondiss. Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn 0. a. veroordeeld wegens diefstal: M. E. d. J., 19 j., dienstbode, laatst gewoond hebbende te Terneuzen, thans te Middelburg in hechtenis, tot 3 m. gev., met mindering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebrachtJ. F G., 13 jzon der beroep, Middelburg, tot 4 m. gev straf mishandelingF. v. L., 29 boerenknecht, Heille, tot 2 m. gev. straf; M. B., 30 j., timmerman Oostburg, tot f8b., s. 4 d. b. S. S. d. P., 18j., werkster, Vlissingen, tot 14 d. gev. straf bedreigina. wederspannigheid en opgeven van een valsclien naam: J.J.K., 17j sjouwer. Vlissingen, tot 3 m. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h.; bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven: P. v. d. B., 20 j.boerenknecht, Abeele, tot 1 m. gev. straf Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging zynT. Z., 14 j., werkman, Luntershoek, en C. S., lij., werkjongen, Ierseke, beiden beklaagd van diefstal. Vrijgesproken zijn: H. B., 25j., boeren knecht, Heille, H. A. d.R., i7 j., landbouwer, Eede, J. B. V 29 j., Schoondijke, D. J. 21 j., Aardenburg, en J. Ie C., 23 j., Retran- chement, landbouwers, allen beklaagd van mishandeling; A. v. 0,19j., landbouwers knecht, Aardenburg, beklatgd van vernieling; en S. H 24 j., arbeider, Goes, beklaagd van bedreiging met doodslag. Heden is doorC. P. d. L., oud 28 jaar, expediteur te Vlissingen, thans te Middelburg in hechtenis, en op 23 dezer ter zake van «het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren» door de arrondissements rechtbank veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, van dat vonnis in hooger beroep gekomen. De arr. techtbaiik te Maastricht heeft wegens beleediging f 30 boete of 15 dagen hechtenis geeischt tegen den uitgever van het anti semietisch weekblad Waarheid en Recht te Maastricht. Bekla-gde had zooals men weetin zijn blad den heer Daven port (Sequah) een knoeibaas en diens «zoo genaamde vrouw» ee kaartlegster ge noemd. Voor Sequah en zijne echtgenoote werd door hun raadsman mr. Tripels f 150 voor ieder schadevergoeding en aanplakking van het vonnis geëischt. De uitgever komt er dus goed af; de f 30 eisch wordt allicht f 10. 't Is wel weinig voor een stukje laster Dat is ongepermitteerde bedelarij. De Hooge raad heeft beslist dat het in het openbaar aanbieden van een open brief, waarin om een aalmoes wordt gevraagd, met verzoek om dien brief binnenshuis te laten lezen en daaop antwoord te mogen ontvangen is te beschouwen als bedela rij in het openbaar. Gemengde Berichten. Scherpenisse. Maandagmorgen vroeg ontstond brand in het woonhuis van den landbouwer J. B. v. Nieuwenhuize onder Poortvliet. De vlammen verspreidden zich zeer «nel, en daar het water te modderig was, kon de brandspuit weinig uitrichten, De wind was gunstig, zoodat de aangren zende gebouwen gespaard bleven, doch van het huis bleven alleen de muren staan. Het gebouw was niet verzekerd. Men schrijft het ongeval aan een ongeluk toe. Middelburg. In de maand Septem ber a," s.' zal vanwege de dienstdoende schutterij te Middelburg eene algemeens schietwedstrijd gehouden worden, waaraan elke schutter kan deelnemen. Middelburg. Met het oog op de toe nemende werkzaamheden aan het postkantoor zal het aantal brievenbestellers binnenkort vermeerderd worden. Men kan solliciteeren. Dat zwaluwen soms zeer zonderling zijn in de keuze om hun nest te bouwen, heeft meermalen de uitkomst bewezendoch grilliger heelt zeker neoit een vogelenpaar hare echtkoets gebouwd dan dezer dagen bij eene zeer nette familie op eene boven woning te Gorinchem. Een zwaluwenpaar bracht daar eene visitie op het piivaat, vond op het plankje het bekende potje en nam dit in bezit Ze hebben er een keurig nestje in gebouwd en zitten nu op 4 eitjes te broeien. Ken timmerman te Groningen, verdween voor geruimen tyd, zonder eenig spoor na te laten. Natuurlijk werd aan een ongeluk gedacht. Wat de ouders ook deden om den vermiste weder op te sporen, alles te ver geefs. Dezer dagen kwam de verloren zoon echter plotseling wedet opdagen. Hy had maar eens een uilstapje luar de tentoon stelling te Chicago gemaakt. De centen waren natuurlijk spoedig op geweest en toen had hy eerst zooveel moeten overdieuen, dat de terugreis weder aanvaard kon worden. Te Oud-Beierland kwan Maandag een postduif aanvtiegeu, die, zeer afgemat, blijkbaar al een dag of wat aan het dwalen was. In de schacht van een kippenveer, die het dier by zich droeg, bevond zich een papiertje, waarop geschreven «Valette.» Hoogstwaarschynlyk is deze duif na de bekendmaking van den uitslag der verkiezing te Gouda opgelaten, maar verdwaald. Men denke er aan nu het nog tyd isaardbeien in slaolie bewaard, zijn een uitstekend middel tegen winterhanden en voeten. Bij gelegenheid van de markt te Beu- sichem zou een paard getuigd worden, dat evenwel zoo onhandelbaar was, dat het opsprong en de strengen van het tuig ver brak, zoodat de kar omsloeg en het paard voortholde, totdat het zoo geweldig met den kop legen een muur aankwam, dat het dood nederviel. Hoewel het eerst eene waarde van ongeveer töOO had, werd het nu aau een paardenslachter voor i '15 ver kocht. Nabij Oosterhout reed een 74- jarige landbouwer met zyne dienstbode uaar het land, toen belden door het vallen van de bank uit den wagen tuimelden. Het paard schrikte, ging op hol, kwam in een sloot terecht en bleef op de plaats dood. De boer en de dienstbode kwamen eveneens in het water terecht, de laatste bleet ongedeerd, doch de boer werd zoodanig gekneusd en gekwetst dat hjj aan de gevolgen stierf. Te Joure hing een jongetje na het baden een tfiinktleschje op zy u biooie lichaam. Bij het achtervolgen van een houd kwam het jongetje te vallen, met het gevolg dat het tleschje brak en het glas hem in het lichaam drong, zoodat de ingewanden naar buiten kwamen. Zondag was er muziekfeest te Eygelshoven (Limb.) waar tusschen eemge leden der muziekgezelscgappen twist ontstond die zoo hoog liep dat de marechaus sees er aan te pas moesten komen, en met de karabijnen in de hand de twisten den moesten scheiden. De woedende mu- ziekmakers ontrukten nu aan een der ma rechaussees de karabyn, waarop deze de revolver nam en op den belhamel schoot. De broeder van den getroffene gieep hierop den marechaussee aan, die nu opnieuw een schot los e hetwelk den aanvaller dood ter aarde deed storten. Duur hooi goedkoop vee. Als een bewys hou weinig hooigras er is, diene dat te Opheusden 2Va H. A. hooigras opgehou den werd voor t In dezelfde streek wer- Jen gisteren 5 hokkelu.gen voor f 75 ver kocht, een prijs, welke anders voor één hokkeling wordt besteed. Een kind te Sittart dat in de vorige week een teug nam uit een met loog ge vulde flesch is aan de gevolgen overleden. De landverhuizers, die als niet voorzien van voldoende geld of passagebiljetten naar Amerika, aan boord van het stoomschip Agnes int Libau te Rotterdam aangekomen, moesten verblijven, zyn gisteravond naar Grimsby en vandaar naar Londen vertrokken. Om in het bezit van voldoende geld voor de reis derwaarts te geraken, is een gedeelte van hun beddegoed verkocht moeten worden. Te Kampen is gisteren het raads lid de heer G. H. Dwars, in een zitting van den gemeenteraad, plotseling door eene ernstige ongesteld overvallen en een uur later op het raadhuis overleden. Zondagochtend had een jongmensch te Hengeloo het ongluk, by het afgaan van een trap met zijn hals tusschen het luik der trap en den muur bekneld te geraken. Doordien hij zich niet kon loswringen, noch om hulp roepen, terwijl het ongeluk ook niet onmiddellijk opgemerkt werd, was een verschrikkelijke dood het treurig gevolg. Maandag had op de stoomtram Breda -Antwerpen een ernstig ongeluk plaats. By Priusenhage wilde de conducteur het nummer van een goederenwagen opschryven, bij welke gelegenheid hy. met het hoofd buiten den trein, in aanraking kwam met een telefoonpaal, waardoor hij het even wicht verloor, onder den trein geraakte en deerlijk verminkt op de plaats dood bleef. De padde. Er bestaat een dier, dat zel den kans heeft levend uit de handen te ko men van een van de vertegenwoordiger»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2