1893. No. 113. Dinsdag 27 Juni. Zevende jaargang. V KUSII I.I XT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Een sensatie-makend geschrift. Goes. In de raadsvergadering van Vrij dagavond waarin de heer van Asperen Vervenne met kennisgeving afwezig was, werd na lezing en goedkeuring der notulen door den heer wethouder Ochtman naar aanleiding van een in de vorige vergadering door den heer Lambrechtsen geopperd denk beeld aangemerkt dat voor het leggen van retaillé-keien op de Groote Kade geen g lden beschikbaar zijn. De post van f1000 op de begrooting van 1893 toegestaan voor onderhoud enz. is niet voldoende om dit buitengewone werk er bij op ons te nemen. Zoodra er echter financieel wat meer ruimte zal zijn, wil hij gaarne enkele straten of gedeelten van straten doen vernieuwen. Te beginnen met de Jacob Valckestraat. Ook anuere straten, o. a. Nieuwstraat, eenige Oprillen, Klokstraat, enz. eischen vernieu wing. De Lange Kerkstraat, indertijd met de hardste keiensoort, canastkeien bestraat, loopt niet gemakkelijk, al zjjn de steenen nog goed. Zoodra het kan zal die straat worden opgebroken en met grèskeien be straat, de oude canastkeien kunnen dan elders dienen. Op het oogenblik zijn wij echter voor het koopen van nieuwe keien niet in staat. Goes. Benoemd tot kantonrechter te Heusden de heer mr. N. H. C. van Daalen Wetters alhier. Kerknieuws. Krabbend ijke. Onze geliefde leeraar ds. J. ue Koning, hoopt den 10 Juli, a. s. zijn veertigjarige evangeliebediening te her denken. Geboren den 23 Nov, 1826 te Bodegrave, werd de heer De Koning den 19 Mei 1853 te Gorinchem préparatoir en 6 Juli d. a. v. te Goes peremptoir onder zocht en tot de bediening toegelaten. Den daaropvolgenden rustdag werd hjj te Baar land in zjjn dienstwerk bevestigd. Van 29 December 1861 tot 8 Maart 1874 diende hij de gemeente te De Lieren den 15 Maart 1874 deed hjj intrede in de gemeenten Krabbendijke Rilland. Sinds 26 Febr. 1879 zijn deze gemeenten gescheiden en werkt ZEerw. onder ons met jeugdigen jjver. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Heinkenszand. Door eenige bal- dadigen zijn Zaterdagnacht eenige dakpannen en glasruiten stuk geworpen. De politie is de vermoedelijke daders op het spoor. Middelburg. Zondagavond kwam de heer M. winkelier alhier met zjjn gezin uit den theetuin, waar met muziek en vuur werk het 25 jarig bestaan van deze in stelling was gevierd. Thuis gekomen zat hjj eenige oogenblikken toen hjj zeide zich onwel te gevoelen op hetzelfde oogenblik was hjj dood. Vreeselijk uiteinde, zoo van het concert in de eeuwigheid. DE ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prjj? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersf 0.028 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De aandacht van gansch Nederland is dezer dagen in 't bijzonder gevestigd op eene stichting in ons midden, die zich kon beroemen meer dan eenig andere te mogen deelen in de lielde en toewijding van duizenden. Op eene stichting die gedurende dertig jaren de roem en kroon was onder onze chrisleljjke-philantropische stichti ngen. Het is de weesinrichting te Neerbosch. Die weesinrichting, als een klein plantje ir» onzen rijk voorzienen hof gepoot, is een krachtige groote boom geworden, overscha duwende alle boomen dezes hofs. Houthakkers zijn gekomen en hebben de bijl aan den wortel des booms gelegd, en de bijlslagen worden door gansch Nederland gehoord. Of liever, om de beeldspraak te laten varen en historie te schrijven, een oud koopvaar dijkapitein, de heer van Deth heeft twee zijner moederlooze kinderen naar de Wees inrichting te Neerbosch ter verzorging ge bracht. Deze kinderen zijn daar z. i. niet goed behandeld. Hij is gaan onderzoeken en heeft bevonden, dat de Weesinrichting niet aan het doel beantwoordt, geen christelijk opvoe dingsgesticht maar eene industrie ten bate van den directeur en zijne familie is. Deze heer van Deth heeft een compagnon gevonden in een onderwijzer die gedurende negen maanden in de school te Neerbosch onderwijs gaf en ook meende daar veel afkeurenswaardigs te vinden. Deze twee heeren nu, hebben eene brochure de wereld ingezonden onder den romantischen titel: «De weesvader van 'f Lindenhoutont maskerd of de Weesinrichting te Neerboschv, eene brochure waarin grove, zware beschul digingen aan den Directeur en het heele besturend personeel van Neerbosch worden toegevoegd. In hoofdzaak komen die be schuldigingen neer op het weelderig leven der bestuurders en het mishandelen der kinderen aan hunne zorgen toevertrouwd. Deze brochure heeft ,aanleidiDg gegeven aan een oud-wees, de heer J. Kwast, om in een der Amsterdamsche bladen, eene strafoefening te teekenen op hem en twee zijner lotgenoten toegepast, eene strafoefening zoo barbaarsch als slechts onder heidenen plaats vinden kan. Ziedaar de beschuldigers en de acte van beschuldiging. En nu de verdedigers Vooreerst de heer Van 't Lindenhoul zelf die het in kalme gelatenheid aan den Heere opgeeft. Dan de docter, die verklaart geen patiënten behandeld te hebben die door mishandeling lijdende waren of gestorven zijn, en dan twee spekslagers uit Nqmegen die adverteeren ieder jaar voor f5000 best inlandscb spek aan de inrichting te leveren. Daarna eindelijk een paar oud- weezen die in een der Haagsche couranten het verhaal der strafoefening door den heer Kwast gedaan, wraken. Deze week zal hoog waarschijnlijk nog eene verklaring ten gunste der inrichting van oud-weezen verschijnen, daartoe Zondag ih Amsterdam samengeroepen. Ziedaar de verdedigers. De alleszins gerechtvaardigde belangstelling in deze christelijke-nationale stichting noopt de pers van zelf om deze zaak niet stilzwij gend voorbij te gaan, maar hare meening te zeggen. En dan was het met een gemengd gevoel van weemoed en vertrouwen dat wij, onbekend met de organisatie dier inrichting, de ont maskering zoowel ah de verdediging lazen en lezen zullen. Met weemoed zagen we dat het vertrou wen in eene onzer schoonste instellingen werd ondermijnd, dat geloof en vertrouwen in het ideaal door het christendom ons zoo nadrukkelijk gepredikt: zelfverloochening, alweder een gevoeligen knak kreeg. Indien het waar is dat leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, dan is het de vraag of onze materialistische levensbeschou wing niet nog meer wordt gevoed door het verkondigen, hetzij dan terecht of ten on rechte, van zulke voorbeelden. Ten slotte •wordt in zeer breeden kring alleen de vraag gedaan «wat geeft het», en het ideale wordt getrokken in het slijk. Maar ook met vertrouwen slaan we de beweging gade die zich hedendaags om Neerbosch groepeert. Wij hoorden dat het aantal weezen van 2 of 3 tot 100, tot 300, tot 800, tot 1000 en nu tot 11 of 1200 was aangegroeid. Misschien is het cijfer ontelbaar, want de opgaven zijn gedurig verschillend. En in dit cijfer ligt o. i. de krachtigste veroordeeling voor eene stichting als deze. Wat eertijds een zegen voor Nederland zijn kon wordt nu een ramp. De Weednrichting teNeerbosch is als het Romeinsche Rijk van weleer topzwaar ge worden. Zoo kon het niet voortgaan, dat was voor iedereen duideljjk. Nu reeds i moet met den besten wil, alles wat naar huiselijkheid zweemt onverbiddelijk gebannen zijn. Strenge discipline moet de plaits van liefde innemen. Geen mensch is in staat een wakend oog te houden over zoo'n inrichting. Veel, veel te veel moet overgelaten worden aan suppoosten. Dat zijn de noodzakelijke, maar treurige gevolgen van centralisatie. En nu is misschien het oogenblik gekomen dat deze dingen eens onder de oogen zullen gezien worden. De toon van den brochure-schrijver is ruw. Hij ontziet zich niet een zijner broeders en zijn zwager, twee ter goeder naam en faam bekend staande mannen de grofste beschuldigingen naar 't hoofd te werpen. Hij vergist zich op een cardinaal punt, door zijne bewering, dat alle eigendommen op naam van den heer van't Linden hout staan. En eindelijk brengt hij beschuldigingen in die o. i. alleen feit zouden kunnen zijn indien er geen justitie te Neerbosch was. Maar feit is het dat, indien een zaak als deze door een kalm ingezonden stuk in een of anderecourant behandeld wordt, het de aan dacht niet trekt. Er moet iemand zijn die moord en brand schreeuwt, ook al is er schijn noch schaduw van zulke verschrikkelijke dingen. En als zoonanig begroeten we de brochure van Deth en van Houten met \ertrouwen. Het is, om bij ons beeld van xooeven te Olijven, naar we hopen, niet een bijlslag die den krachtigen boom met die schoone kroon vellen zal, maar een snoeiing van den al te weelderig groeienden boom die hem frisch en krachtig leven hergeven zal. M. d. IC. 26 Juni'93. De heer Lambrechtsen berust in dit geval doch hoopt er bij de begrooting op terug te komen. Echter waarschuwt hij geen grès-keien te bezigen voor straten die veel bereden worden. Straten als de kleine kade mogen aan die keien genoeg hebbende lange kerkstraat eischt geretailleerde canast keien. De heer Ochtman herneemt dat hij het hiermede niet eens is, deeh wjjl de zaak eerst later aan de orde komt, de discus- siën niet zal rekken. De voorzitter, de heer burgemeester, deelt o. a. nog mede: dat de gemeente-geneesheer zijn adres om verhooging zijner jaarwedde heeft ingetrokkendal jl. Woensdag de eerste of voorloopige opleveri ig der werken aan den havenmond heeft plaats gehad, dat het werk in den besten staat door de ge meente is overgenomen en de voorzitter een woord van lof heeft gericht tot den aannemer voor zijn werk en den heer Lambrechtsen hierbij de verzekering geeft dat ook hij den lof en de dankbaarheid der gemeente in hooge mate heeft verdiend. Zoodra voorts de opgaven voor den laatsten termijn der aannemingssom zullen zijn in gekomen, zulleu B. en W. voorstellen doen voor de finaneiëele regeling der werken. Voorts dat van den heer Hartman is ten geschénke ontvangen een fraai portret van H. M. de Koningin. Nog zjjn ingekomen de goedkeuring door gedeputeerde staten van enkele raadsbesluiten een reclame van P. Thewis tegen zijn aanslag in den H. O. over '93en twee requesten die in handenvan B. en W. worden gesteld om praeadvies. Het eerste van F. Allan meldende dat er een vaca- ture is aan de H.B S. te Bergenop Zoom, dat hjj naar die betrekking dingende, van den inspecteur vernam dat zjjne sollicitatie alleen gelden zou als hij te Bergen op Zoom be noemd wordende, daar ook ging wonen. Adressant verzoekt nu den raad hem te vergunnen bij mogelijke benoeming te Bergen op Zoom, zich daar met der woon te vestigen en enkele lessen aan de school alhier te bljjven waarnemen tegen een, door den raad vast te stellen lagere jaarwedde dan die hij thans geniet. Het tweede is van F. H. Knebel, majoor bij de infanterie te Bergen ep Zoom, ver zoekende dat zijn dochter Catharina Barbara die aldaar in de 3e klasse der H. B. S. zit, tot de lessen in de 4e klasse aan onze tl. B S. worde toegelaten. Uit de voordrachten voor een leerares aan school E. en een leeraaraan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, zijnde de dames P. C. G. Koch te Kampen, J. Ansmink te Amster dam en G. Piso ta Harlingenen J. A. E. Schmidt te Amsterdam, L. J. de Wilde te Middelburg en H. Zondervan te Bergen op Zoom worden mej. Koch en dhr. Schmidt ieder met algemeene stemmen benoemd. De door het Gasthuisbestuur verzochte machtiging tot at- en overschrijving op zijn begrooting wordt toegestaan. En met 10 van de 11 stemmen in het stembureau bij de a. s, gemeenteraadsverkiezing aangewe zen de heeren De Jonge en Lambrechtsen. Bij de rondvraag vestigt de heer Den Boer de aandacht op de aanwezigheid gruit in het Biestermansputje. De heer Ochtman herinnert dat het wa ter indertijd door de gezondheidscommissie ondrinkbaar is verklaard. De heer Adam merkt op dat in dit put je allerlei vuil uitwatert, tengevolge van de helling van den kant van den wegreden waarom de gezondheidscommissie dit water om te drinken ongeschikt verklaarde. De heer Den Boer zal het echter toejuichen als het water dan maar tot waschwater kan worden ingericht. De voorzitter belooft zjjne aandacht er aan te zullen wijden, doch of het gemak kelijk zal zijn hierin verbetering aan te brengen, is onzekerhet putje staat op den openbaren weg en iedereen kan er on gezien iets inwerpen. De vergadering wordt daarna gesloten. Over de kwestie Neerbosch schrijft de Standaard De Neerbosch-litteratuur groeit mat den dag aan. Rijp en groen komt door elkaar op de markt. En sommige bladen hebben reeds een aparte kolom of rubriek «Neerbosch» geopend. Bedenk nu, dat de komkommertijd nadert, waarin de pers op alle velden sprokkelt om wat brandhout sam te lezen, en vraag u dan af, waar dit heen moet. Men vergist zich dan ook zeer, zoo men te Neerbosch waant, dat deze zaak wel zal doodbloeden. Veeleer zouden we zeggen alleen de ave- rechtsche houding, doot Neerbosch aangeno men, is er'schuld aan, dat dit booze vuurtje al voort smeult. Had men terstond de zaak voor den rechter gebracht en een commissie van enquête aan gevraagd, zoo zou het gehaspel in de couranten nu al uit zjjn. Maar dat botte zwjjgen prikkelt de publieke opinie. Vriend en tegenstander, letterlijk een ieder is van oordeel, dat er een einde aan deze zaak moet komen in den van zelf aangewezen weg. Zoodra men hoort, dat er een beslissing te wachten is, zal de rust in de gemoederen wederkeeren. Niet ernstig genoeg kunnen we er daarom bij den heer Van 't Lindenhout op aandringen dat hij zijn zwijgen albreke; en wie Neerbosch liefheeft, zal een goed werk doen, zoo hij den heer Van 't Lindenhout daartoe beweegt. Persoonlijke beleediging kan en mag een Christen aan het oordeel Gods overlaten. Maar hier geldt het niet de eere van den heer van 't Lindenhout, maar de eere van der. naam des Heeren, en van Zjjn zaak, in wat gedaan werd voor de uitbreiding van Zijn Koninkrijk. En waar de zaak zóó staat, is zwjjgen geen eere, maar een fout. Een fout, die verergert met eiken dag dat men haar correctie uitstelt. Zoover we zagen is heel de Christelijke pers het hierin met ons eens. Volgens koninkijjk besluit is eene nieuwe indeeling der rjjksvetdwacht vastgesteld en be- j hoort de provincie Zeeland tot het 5de district, i bestaande uit de rechterlijke arrondissemen ten, Dordrecht, Middelburg en Zierikzee j en dat voor dat district bjj Koninklijk Be sluit van 2 Juni jl. no. 46, met ingang van 1 Juli a. s. is benoemd tot Inspecteur der Rjjksveld wacht de heer K. J. W. van Geuns, met aanwijzing van Middelburg tot standplaats. Naar de Boodschapper verneemt zjjn thans reeds kamerleden als spreker inge schreven voor het kiesrecht-debat, dat op 25 Juli zal aanvangen. Dat de heer v. Houten ook tot de reeds ingeschrevenen behoort, zal wel niemand bevreemden. H.H. M.M. de Koningin en Koningin, regentes zjjn per extratrein van haar bui. tenlandsche reis op het Loo teruggekeerd f Mej. A. T. C. Rijnberg, bulpbewaar- ster, is thans definitief tot bewaarster in de strafgevangenis te Goes benoemd. Naar de Avondpost verneemt, heeft de directeur-generaal der posterijen en tele- graphie bepaald, dat voortaan voor post- en telegraaf bestellers uitsluitend zullen worden gekozen gepasporteerde of gepensionneerde militairen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oudelande door ds. R. To renbeek te Marken. Geref. Kerken. Twee roepingen een vau Wissenkerke (17 Nov. '75) en een van Baarland (9 Nov. 1879) werden daarna door ZEerw. afgewe zen. Zij zijn arbeid verder gezegend. Aan belangstelling zal het hem en den zijnen dezer, dag zeker niet ontbrekente meer nu een liefhebbende echtgenoote en moeder dezen gezegenden gedenkdag niet mocht beleven. Ds. H, W. van Loon te Amsterdam is benoemd geworden, om aan het gymna sium te Zetten met aanvang van den nieuwen cursus de godsdienstige en zedeljjke vorming der leerlingen te behartigen, en het huiselijk leven aldaar te leiden. Benoemd tot directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg, de heer Joh. A. Leopold, leeraar aan de ge meentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Spujj, (gemeente Axel) de heer Joh. F. van Dijk, hulponderwijzer aan een Chr. school te Dordrecht. Door wijlen mej. M. Alegoed is bij testamentaire beschikking gelogateerd aan het Diaconie-Armbestuur te Nisse(Zeeland) f2000, aan het Burgerlijk Armbestuur aldaar f2000 en aan de Ned. Herv. kerk aldaar f 150, met de bepaalde bestemming om daar voor aan te schaffen eenige zilveren voor werpen, ten gebruike bjj den openbaren eeredienst. Dat een kilogram hooi even duur is als een kilogram brood, is zeker een zeld zaamheid en toch is dit op Walcheren thans het geval. Daar kost een voer hooi f 70 en het brood in de gestichten te Mid delburg is aanbesteed voor nog geen 7 cents.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1