1893. Mo, 108. Donderdag 15 Juni. Zevende jaargang. V E R S CIIIJ X T G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES IJK. w. elken MAANDAG- WOENSDAG- en "VRIJDAGAVOND. Pry? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersf 0.025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met 1 Juli a. s. verschijnt, zonder prijsverhooging, ons blad in eenigs- zins vergioot formaat, üie zich nu tegen dien datum wenschen te abonneeren, ontvangen de in de maand Juni nog ver schijnende nommers GRATIS. Sclierpenisse IA Juni. St. Maartensdijk 15 en 10 Juni. Breakens 26 en 27 Juni voor. Groede27 Juni namiddags en 28 Juni. Nieuw vliet 28 Juni voormiddags. Cadzand 29 Juni namiddags. Terecht heeft de Goesche Courant melding gemaakt van de warme pleidooien voor vrij stelling van den landbouw door de heeren Zijp en De Kanter. Het is echter in strijd met hare gewone eerlijkheid, dat zij daarbij breed uitmeet dat de heer Keuchenius tegen die vrijstelling heeft 'gestemd, en verzwijgt dat de hper Henneq un tegen die vrijstelling heeft ge waarschuwd. Eu de heer Hennequin is nogal voorzitter van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Het zou dan ook al te zot zijn geweest zoo de Gofsche Crt. hieruit geconcl deerd had dat mr. Hennequin «geen open ocg heelt voor de belangen van den landbouw». Maar waarom dit dan wel omtrent mr. Keuclienius verondersteld Zou het ook kunnen zijn omdat Keuche nius en Hennequin niet van dezelfde staat kundige richting zijn? Maar dan is du niet eerlijk. Dezer dagen verscheen een opzien baiende brochure getiteldDe Weesvader van 't Lindenhout ontmaskerd of onthullingen over de weesinrichting te Nee>bosch. Deze broohuie met zoo romantischen titel is geschreven door de lieereu (Jr. van Deth, oud kapitein en A J. van Houten, onderwijzer. De eerste, wiens vrouw overleden is, had gedurende eenige maanden twee kinderen in de inrichting te Neerbosch, de laatste was daar gedurende negen maanden onder wijzer. Deze brochure bevat vreeselijke beschul digingen, vooral aan het adres van den directeur, zijn vrouw en hun beide zonen. Beschuldigingen weinig minder dar. indertyd door Mevr. Stuten over het H iagsche krank zinnigen-gesticht zyn openbaar gemaakt. Toch weder met dit verschil dat zij daar zich concentreerden in mishandeling der patiënten, terwijl hier alle beschuldigingen wijzen op exploitatie der weezen ten eigen bate. Een rilling gaat den lezer door de leden by de gedachte, indien eens waarheid mocht zijn wat or.s voorkomt door persoon lijke wraakoefening ingegeven te zijn I Naar wij vernemen zal de justitie gelijk ook wel niet anders kan kennis nemen van deze zaak. En dit laatste alleen mag onzes inziens reden zijn voor wie eerst met ons meenden de brochure of pamflet niet te bestellen thans van derzelver inhoud kennis te nemen. Te Gouda is bij herstemming tot lid der tweedè kamer gekozen de heer Th. C. Valette (hb. en antir.j met 1132 van de 2131 geinige stemmen. Op den heer J. N. Bastert, \kath. en lib.) waren999stemmen uitgebracht. Zooals men weet zijn beide heeren libe- ralisten de een echter was voor, de ander tegen de uitbreiding van het kiesrechtwat een deel derantirevolutionairen besluiten deed bij de herstemming op Valette te stemmen. Blijkbaar is ongeveer de helft der stemmen van Brummelkamp op Valette overgegaan. Immers bij eerste stemming hadden Brummelkamp 675, Valette 712 en Bastert 815 en werden 2202 stemmen uitgebracht ll< In zake de wet op de bedrijfsbelasting is door verwerping van het amendement Lieftinck beslist dat ook uitdeelingen van coöperatieve zuivelfabrieken zullen belast zijn. Thans is het tarief aan de orde. Om het fijne der zaak te weten, moet men als men de Nieuwe Dott. Crt. leest, niet bij de redactie, maar bij haie particuliere buiteiilandsche correspondenten te leer gaan. De Belgische correspondent velde dezer dagen het navolgende weinig vleiende oor- deel over zijn partij. De liberalen hebben naar ouder gewoonte veel te lang geslapen. De pers is hun machtigste wapenvoor het overige moeten hunne gedachten maar zorgen, dat zij zelve haren weg banen of gedragen wordendoor de strooming van den modernen tijd. De offervaardigheid voor het algemeen belang is gering, en de vruchten dier onverschillig heid genieten wij al sinds tien jaar. Wil de oude liberale party niet reddeloos verloren gaan, dan moet zij de bakens ver zetten, en uit de hoogte afdalen, waarop zjj zich in de laatste jaren meer en meer heeft teruggetrokken. «Alles op kosten van den staat», was vooral in België de leus. Gevolg was dat de energie gedood, de gedachte aan het algemeen belang verbannen en de rijks schatkist in ontredderden staat aan de tegen partij nagelaten werd. Deze correspondent uit België heeft weer een3 aangetoond hoe het in Nederland niet zijn moet. Humbert, de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, was in 1870 en '71 een dei heftigste communards; haantje-de-voorste op de barrikadesmoord en brandstichting waren zijn bondgenooten. Hij werd deswege dan ook verbannen. Bij de algeineene amnestie, keerde hij in zijn land terug, waar hy zich bij de socia- lisiische partij aansloot. Daar behoort hij tot de gematigden. De eer zijner partij sveet hij op te houden, maar ook de honneurs der stad, waarvan hij de eerste persoon is neemt hij onberis pelijk waar. Hij vertegenwoordigt haar op alle mo gelijke officiëele ontvangsten en zoo komt ne/e oud commuoe-held in vertrouwelijke aanraking met vorsten en wereldgrooten en brengt hij hulde aan gelnovigen en staat kundige tegenstanders. Hij «prak een goed woord bij de oithul- ling van het stan ibeeld van Renaudot, den calvinist, wiens geheele streven tegen het socialisme gekeerd was. Hij sprak een goed woord, waarin geen socialistische wanklank vernomen werd. Slechts een paar woorden aan bet eind zijner rede waren doch voor niet-kenners onmerkbaar, min of meer roodachtig. Toen hem daar schertsend op gewezen werd, moet hij geantwoord hebbeno, dat is voor den gemeenteraad't is het fa brieksmerk Een eigenaardigheid die vele parvenuen gemeen hebben. In lagen stand heftige strijders, laten zij, naarmate zij hoeger stijgen, eenige veeren schietenin de hoogste rangen worden zij het makst. Slechts het merk, het etiquette bleet het zelfde, maar de inhoud is vervalscht. In Nederland is het ook vaak gebeurd. Uit onze eigen partij zijn mannen als Van Zuijlen en Van Lijnden waarschuwende voorbeelden. De werkliedenpartij heeft haar Heldt, den held der werkstakingen, den drager van de roode vlag der revolutie, die eens voor den minister stond als gezant der «nationale vergadeung», en thans een gewoon liberale mijnheer is geworden. En Tijdens, de vurige radicaal die zoo warm over de volksrechten schetteren kon, is conservatief geworden en verloochent zijne ouJe vrienden. Het «fabriek merk» dat hunne herkomst herinnert, toonen zij slechts zelden meer. Bij de uitvoering van de wet op de vermogensbelasting zijn enkele mazen inde wet ontdekt, waardoor sommigen weten dooi te kruipen om de wet te ontduiken. Zoo vernam een der Amsterdamsche bladen dat een heer is komen te overlijden nalatende aan zijn eenig minderjarig zoontje een som van f 200,000 door den broeder dts overledenen te beheeren. Genoemde oom heeft zelf een kapitaal van f 100.CUO. In de vermogensbelastug is dus voor deze som verschuldigd f 112,50 plus f 237.50 voor de 2 ton van zijn pupil; totaal f350. Wat doet de voogd nu Hij koopt eeu lijfrente van f 15000 van zyn neefje die daarvoor de f100,000 van zijn oom krijgt. De man is dus vrij van belasting wegens Je lijfrente. Het neefje, dat 20 maal de f 15000 Ijjfrente dus f 300 000 van zijn ka- p taal mag aftrekken ontloopt daardoor ook de belasting: immers hij heelt f 300.000 en trekt 1 300.000 at De schatkist lijdt dus door deze operatie jaarlijks f350 schade, Nog een ander geval wordt medege ieel-1. De heer X. heeft zich eenige jaren geleden uit de zaken teruggetrokken en hield na liquidatie een vei mogen over van f165 000, bestaande uit 2 winkelhuizen van waarde van f 90.000 en 7 woonhuizen, een waarde hebbende van f 210.000, waarop hij f 165.000 hypotheek heeft genomen. Hij heeft op het oogeoblik een vermogen dat hij niet gaarne voor f 165.000 zou overdoen en toch betaalt hij niefs in de vermogensbelasting. Hoe dat komt De beide winkelhuizen staan voor f2800 in de kadastrale huurwaarde aangeslagen (de werkelijke huur is f6300,) de grondbe- lasting met opcenten bedraagt f 215, die van de huurwaarde mogen worden afgetrokken; rest dus f2585; vermenigvuldigd met 15, zooals de wet voorschrijft, geeft eene waarde voor de aangifte in de Vermogensbelasting van f38,775. De 7 woonhuizen zijn kadastraal aange slagen voor f9900 huurwaarde (de werke lijke huur is tl7,200j; grondbelasting met opcenten t 76(2blijft f9138, hetgeen, ver menigvuldigd met 15, voor de aangifte in de VermogensDelasting een waarde van f137.000 uitmaakt. Te zamen dus f175.775. Daarvan mag hy echter de f165 000 aftrekken, zoodat overblyft f 10.000 die onbelastbaar zijn En dat terwijl deze man, naar hij zelf beweerde, met zijn vermogen een zuiver inkomen geniet vau f 11.000. Is het te verwonderen dat men bij het vernemen van dergelijke dingen zich afvraagt of het machtig talent van financiers als minister Pierson en Mees en Van Houten, en van de groote meerderheid der tweede kamer dergelijke wetsontduiking, of liever eerlijke wetsoutlooping niet had kunnen voorkomen DE TENTOONSTELLING der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland te T h o I e n. De landbouw viert ditmaal zijn feest te Tholen, waar de Nederlandsche driekleur uil iie gevels en de wandelaars en vaartuigen langs den weg aan deze stad een zeldzaam bednjvig aanzien geven. Het glanspunt zal voor onze lezers wel de tentoonstelling zijn, al mag de groote belangrijkheid niet ontkend van het onder werp de coöperatieve zuive'fabrieken, door den heer v. d. Have, in de avondver gadering van gisteren voorgelezen. Doch de inleider was er niet om aan de argumenten met het hem eigen vuur kracht bij te zetten en zoo kon dit punt niet geheel voldoen. Doch de tentoonstelling, begunstigd door het schoonste weder, beschaamt geen enkele verwachting. Daar is veel nieuws te zien, veel dat uw verslaggever dringt een oogenbhk stil te staan. Vooral de petroleum-motoren vormen een groote aantrekkelijkheid, 'tls waar dat electriciteit na het gas en gasoline onze oude «bronolie» als lichtgever verdringt doch 't is ook waar dat deze laatste zich niet laat verdringen en als beweegkracht herleefd, de nijverheid nog meer ten goede zal komen, en dan niet meer in vaten, maar in schepen of in tanks van de overzijde van den Oceam ons zal worden toegevoerd. Maar ook de andere werktuigen zijn be langrijk. Het was trouwens te verwachten waar de oude en in menig opzicht ver maarde firma wed. J. C. Massee met steeds breeder vleugelslag de teireinen der tentoonstelling bezet en de jeugdige firma Franken en Goemans die voor het eerst in het strijdperk treedt, alle zeilen bijzet om haar goeden naam te vestigen. 't Is dan ook niet uit kleinachting voor de jeugdige die inderdaad een goed figuur maakt onder hare mededingende zusters, dat wij ons het eerst tot de oudere wen den, lot de firma Massee, die op zoo prac- tische wijze een drijfwerk heeft opgesteld, een dry tas, door een locomobile van 6 paardenkracht in beweging gebracht, en hetwelk die beweging door riemschyven overbrengt op twee meehnolens, straks op een wortelsnijder; en eindelijk op twee stroosnijders, waarvan de eane het stroo op niet under dan 15 verschillende lengten snijdt. Straks zal zij het den toeschouwer doen zien hoe hij de verschillende op de boerderij aanwezige werktuigen, de karn, de boonenbreker, de lijnzaadkneuzer, en andere door vernuftige overbienging van wat stoomkracht in beweging kan doen komen. Zij wijst u ook op een belangrijke ver zameling stroosnijders van R. Hunt en Co. van Richmond and Chandlermoesmakers van Hunt, Hornsby en Harrison en Mac Gregor. Ook heeft zij ver-chillende meel- molens, zoo onmisbaar voor den landverhuizer, meJegebracht. Onmisbaar Voorzekerwat zou de kolonist die, nu niet New York of het ruim bevolkte oosten der vereenigde staten tot zyn woonplaats kiest, maar om zijns gezins wille het westen opzoekt, wat zou de farmer die zich daar gevestigd heeft op de eindelooze vlakten met zijn veie graan doen zonder dat meel- molentje dat hem slechts f 50 kost en in korten tijd alles in meel omzet Er is ook een snelscheermachine om de schapenfokkers op snelle wijze van hun wol namelijk die van hun schapen af te helpen. En een matlenvlechtmachine die in enkele uren van het pas gemaaide en gedorschen stroo de noodige lengte stroomat levert om de graanklampen te dekken, om tenten voor de weikliuden en schuilplaatsen tegen zon en regen te verschaften. Al deze werktuigen zullen wij morgen in we. king zien om de groote waarde er van eenigszins te kunnen schatten. Doch wij gaan verder en slingeren ons tusschen hooiharken en heoischudders, die dit jaar, helaasniet tot hun recht kunnen komen, tusschen kooktoestellen en gier- verspreiders en langs eeD rij van dorsctima- chines van verschillende systemen naar de zuivelgereedschappen. En dan trett ons het eerst de Balans-centrifuge van Garlshülte te Rendsburg in Holstein. Dit werktuig werd voor het eerst in 1891 te Alkmaar tentoon gesteld eu terstond met gouu bekroond Ook het vorige jaar te Leiden en ook te Kruininge door de Zeeuwsctie Maatschappij won het den eersten prys, welke bekroningen door verschillende leverantiën gevolgd werden. Van Bolsward tot Maastrichtop verschillende plaatsen in N. Brabant en Z. Holland vond dit werktuig zijn weg en zal zich blijven baan breken door zijn betrekkelijk hoogst eenvoudige constructie, zoodatde landbouwer er ten allen tijde zelf by kan. Voornamelijk onderscheidt zich de Balance van ue andere melkontroomers door de wijze waarop de bol, waarin de melk ronddraait, niet op een ijzeren spil rond wentelt, maar in zekeren zin in een opening der machine los ligt en door de middelpuntvliedende krachtin evenwicht blijft, door de zeer een voudige bjjna wrijving- en gediuisehlooze in beweging brenging door middel van een dunne gladde snoer op een vliegwiel over gebracht. Een zeer vernuftig uitgedacht toestel toont het aantal omwentelingen per minuut het maximum bedraagt 4000 en de werkman heeft dus zijn controleur bij zich. Bezienswaardig is ook het Controle-appa raat van Babcock, een instrument ter be paling van het vetgehalte van melkmoust rs. in een tiental buisjes wordt eenige centi meters hoog de melk der verschillende leve ranciers ingeschonken en na eenige draaiin gen een kwartier lang is de zaak onderzocht. In Amerika heelt dit werktuig om zyn nauwkeurigheid algemeen naam gemaakt. Men spreekt van «Babcoks test» om het vetgehahe uit te drukken, en het is dan ook door dit werktuig geweest dat aldaar de roem van onze Nederlandsehe melkgeef- sters met haar aan boter vet zoo rijke melk, geplant werd. De firma toont ons ook de Victoria-karn, de algemeen gebruikte karn in Amerika een melkpomp welke de afgeroomde melk uit den grooten vergaarbak in de kannen der leveranciers overpomptkneedborden, waarop de boter, zonder handen, met kleine houten spaantjes opgerold en ODder een wals gebracht wordtzitten en voorts allerlei wat tot de meest volledige inrichting dezer karn behoort. Onder de grondbewerkingswerktuigen die een afzonderlijke categorie van het pro gramma vormen, vinden wjj vooral een uitgebreide collectio ploegen. De «Deereploeg» van de eerste en grootste ploegenfabriek in Amerika voorts zes ver schillende nommers van de Universalploeg die in Duitchland op zoo uitgebreide schaal gebruikt wordt, een tweebuizige ploeg, een driescharige en diverse raam- en ketting eggen, die ons toeroepen dat ook op dit gebied groote hervormingen de laatste 10 jaren hebben gekenmerkt. De plaats der houten eggen met hunne breede balken is door het dunnere en sterkere yzeren raamwerk vervangen, de houten ploeg van den dorpssmid door het handige dunne amerikaansche ijzeren gestel om het ge makkelijker glyden te bevorderen en de trekkracht te verminderen dienen thans kleine wielen en waar de ploeg voor dieper is aan de eene zijde dan het nog niet omgeploegde land aan de andere zijde, ziet men den ploeg op wieltjes waarvan het eene dubbel zoo groot is als het andere. Had iemand voor 10 jaren van een ploeg op wielen gesproken men zou hem veilig voor een utopist, verklaard hebben en het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1