men er zich op heeft toegelegd dit voedings middel te verbeteren, door alle inoeiehjk verteerbare bestanddeelen er uit te verwij deren en den bitteren bijsmaak te doen verdwenen. Hierdoor toch is het havermout een uitstekende spijs voor zwakken en herstellen den een aangenaam krachtig voedsel voor gezonden en ouderen hh. doctoren en vele scheikundigen bevelen het zeer aan. De Amerikaansche tirma Hornby heeft zich op het gebied van havermoutbereiding een wel verdienden naam verworven. Ken nismaking met dit artikel (men zie de ad vertentie in dit no.) is ten zeerste aan te bevelen. Vee-uitvoer. Zooals men weet, is België voor den invoer van Njderlandsch rundvee opengesteld, doch onder zeer bezwarende voorwaarden. Over die voorwaaiden klagen niet alleen de Nederlandsche, maar ook de Belgische belaognebben len. In de Gazette van Eecloo, een ulad aat verscinjnl in een streek waai' veel handelaren wonen, die niei enkel de veestallen der Zeeuwsche eilanden maar ook dt grooie Hollandscne veemaikten bezoekeu en de veemarkten van Brugge, Geul Brussel van de schoonste Nederlandsche slachtbeesten voorzien, zien zich aoor de bestaande bepalingen in hun bedrijf belem merd, en dat wordt eeu rampspoed genoemd die alle dagen loeneeim en een veilles, dat alle dagen grooter wordt. De maatregelen waarover de Belgische kooplieden klagen, bedelfen niet alleen de quarantaine vaa 10 dagen, waaraan het in gevoerde vee onderworpen is en aie streng gehaadnaatd wordt, maar ook en vooral het voorschrift, dat eeu verklaring moet woideu algelegd door de overheid der gemeente, waaruit het vee afkomstig is, dat het daar minstens 15 dagen gestald is. Er bestaan dus voor ons geene veemarkten meer in Nederland, klagen de Eecloosche kooplieden. Hier is het dus een Belgisch blad dal betwijtelt of het nut der bekende regeerings- voorschriften tegen de schade opweegt. Door ben minister vaa waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dai brief kaai tformuiieren mogen worden gebezigd voor gedrukte berichten en tegen het tariet der drukwerken mogen worden verzonden. In het buitenlan isch verkeer zijn zij echter, krachtens het Weener po tverdrag, niet toegelaten. Aan de Java Bode wordt het volgende geschreven Als een bewijs van de eigenaardige denk- beelaen, die de overleden Suesuehoenan van Soerakarta er op nahield, diene het volgende. Indertijd was er concessie aangevraagd voor het aanleggen van een tram, door de hoofdplaats eu een gedeelte van de residentie, en moest de goedkeuring op dat plan van den vorst gevraagd worden. Op een zekeren dag begaf de resident zich naar den Kiaton, legde hij de geheele zaak aan den Soesoehoenan bluut en mat hij breed de voordeelen uit, die deze onderneming voor de Sjfosche bevolking zou ku.iuen hebben. De vorst luisterde geduldig en zei eindelijk kortwegEn wat is het nut, dat ik er van zal hebben Niets, zeide 's regeerings vertegenwoordi ger, maar uwe onderdanen zullen er des te zoetere vruchten van plukken. Dat kan mij niets schelen, was het ant woord, ik heb er geen voordeel van en mijne paarden zullen bovendien nog van de tram schrikken, dus ik geef mijne toestemming niet. Wat de resident toen verder beoogde, gaf ditmaal niets, de Soenan bleef op zijn stuk staan en de concessie is pas een groot jaar later verleend. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Augustinusga door ds. B. Zoete te Grigpskerke: caar Kortgene door ds. C. J. Six Dijkstra te Dussen. Bedankt voor Wanneperveen en voor Ober- gum door ds. B. Zoete te Grijpskerke Voor Oud-Vosmeer door Dr. J. W F. Gnbius du Sart, predikant te Nieuw- en St. Joosland. Geref. Kei ken. Bedankt voor Oostburg door ds. J. Brouwer van Naaldwijk. S c li a o I n i e u w s. Te Le'den is aan de hoogeschool ge slaagd voor hel cand. examen theologie le gedeelte de heer H. Vermaas te OostSouburg. Door de geneeskundige Staats commissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer V. Gravestein, geboren te Middelburg.Te Utrecht slaagde voor het apothekers-examen dhr. B. Steenmeijer te Zierikzee. RECI1STZAK EX. Vrijdag diende voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg de zaak tegen J. L. G. K., en L. M., beiden gedetineerd te Middelburg, te Vlissiogen gehandeld hebbende onder de firma «Kingmansen Mieremet» eri gedreven hebbende de volksbakkerij «de Volharding!) te Vlissingen. Zij stonden terecht wegens frauduleus bankroet. Het openbaar ministerie achtte de bij dagvaard ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en vorderde beklaag- dens veroordeeling tot eer.e gevangenisstraf de 1e van 15 maanden, de 2e G maanden, met in mindering brenging der doorgebrach te hechtenis. Het O. M. deed o. a. uitkomen dat het zijne verwondering had opgewekt dat be klaagden de socialistische beginselen huldigde en steeds deu mond vol hebbende van «recht voor aliens in deze hunne meening hadden gelogenstraft vermits zij den eenen crediteur boven den anderen hadden bevoordeeld. Mr. v. d. Bilt voor beide beklaagden op tredende, concludeerde tot ontslag van rechts vervolging vermits de feiten zooals de dag vaard die behelsde, niet strafbaar waren, terwijl hij, mocht de rechtbank eene andere meening deelen het vertrouwen uitsprak dat er een veel mindere straf zou worden opgelegd. Uitspraak 16 Juni. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonbe richten over Mei 1893. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond gedurende de maand Mei 659 te legrammen, ontving 733, overgenomen en verder geseind werden 939, totaal 2331. Ont- Ver- Kantoren rangen, zonden. Totaal. Borssele16 27 43 Driewegen 15 16 31 Ellewoutsdijk 31 35 66 's Gravenpolder23 24 47 s Heer Arendskerke 17 13 3ü 's Heerenhoek 45 68 113 Heinkenszand 26 22 48 Hoedekenskerke 41 21 62 Kloetinge 12 12 24 Nieuwdorp 13 14 27 Ovezand15 25 40 Wolfertsdqk47 25 72 's Heerenhoek. De vorige week over leed weer een der overgeblevene oudstrijders van de jaren 30 en 31 nl. J. Hubrechtse. Wolfertsdijk. Zaterdag overleed alhier de heer P. van der Voorde, in leven se cretai is en ontvanger der gemeente. Slechts enkele jaren was het hem vergund zijne functien waar te nemen. Hoewel altijd zeer zwak van gestel, verliest de gemeente in hem een ijverig en welwillend ambtenaar. Hij mocht slechts den leeftijd van 36 jaren bereiken. Krabbendijke. Het dijkgeschot van den polder Nieuw-Krabbeudijke is voor het dienstjaar 1893/94 vastgesteld a f2,70 per H.A, van den Oostpolder f6 per H.A. en van den Mairepolder op f4,50 per H.A. De kersenoogst iï niet meêgevallen. Wel is hij overvloedig, maar tengevolge van de aanhoudende droogte is de vrucht bij zonder klein van stuk. Het is dus te voorzien dat de markt zal worden overvoerd met slecht en klein goed. Te Lutten is Donderdag een man aan cholera nostras overleden. Men moet de bewarende hand Gods roemen, nu op zoo vele plaatsen door de droogte de menschen verplicht zijn put- of wel-of onzuiver regen water te drinken, dergelijke doodelijke diar- rlieeën met brakingen niet veelvuldiger voorkomen. Donderdag is bq een heer te Hem een onbekendedief binnengedrongen, een vuurtje en bakte zich eenige pannekoeken van meel dat h(j daar vond. Na zich vol doende te hebben verzadigd, stal hij eenige rijksdaalders uit den broekzak van den knecht en maakte zich daarmede uit de voeten. Vrijdagnacht is te Avereest een boer derij afgebrand en zijn 1 paard, 4kilveren 6 varkens enz. met bijna den geheelen in boedel verbrand. De bewoners lagen te bed en konden zich niet dan met moeite redden, doch de knecht is naakt in het vuur gevallen en heeft zich zoodanig gebrand, dat men voor het behoud van zijn leven beducht is. Verregaand brutaal was zeker een dief die bij een weduwe te Utrecht een ka narievogel uit een kooi haalde, die voor het raam tusschen twee bloempotten stond. De dief heeft het raam, dat op een kier stond, open geschoven en toen het vogeltje uit de kooi genomen en daarna het raam we- der dicht gemaakt, Buren en bovenbewoners hebben niets van den diefstal gehoord of gezien. Inktvlekken op zijden, wollen en ka- toenen goederen gaan met terpentijn weg. Een kostganger, dien men op de Mookerhei wenschtf Donderdag vervoegde zich een net gekleed heer bij een familie aan den Korten Nieu wendijk te Amsterdam, bij welk'i eene gestoffeerde kamer met alkoof te huur was. De vreemdeling gaf voor van Rotterdam te komen en genoodzaakt te z(jn onmiddel lijk zich metterwoon te vestigen in de hooidstad. De kamer beviel hem, de alkoof met het zachte bed niet minder, op den gevraagden huurpiijs en de vergoeding voor volledig pension viel niets aan te merken; dit alles maakte, dat een accoord spoedig getroffen was. Even spoedig trad dit accoord in werking. De commensaal dineerde dien namiddag bij zjju nieuwe huisgenooten, logeerde den daaropvolgenden nacht, gelijk hij zelf verklaarde, «zeer ten genoegen», ontbeet nog twee malen zoo goed als men maar ontbijten kan en ging toen de stau in. Doel van dezen eersten uitstap zou zijn: het afhalen der bagage. Die bagage echter kwam niet en de be zitter daarvan is evenmin teruggekeerd. Bij onderzoek is verder nog gebleken, dat met hem een schrijfmap en een aschbak met zilveren rand verdwenen zqn. Iemand woonde onlangs te Maastricht het volgende straattooneelije bij. Een besteller met een wagen heeft de hoogstgaande ruzie met een groentenvrouw. Allerlei lieflijkheden hebben de «dame» en «heer» elkaar al naar 't hoofd geworpen en het gaat steeds crescendo. Eensklaps roept de groentenvrouw «Je bent een dief!» En de ander; «Dat zul je me waar maken, I vette trapgans.» «Waar maken? Dat 's heel gemakkelijk. Je zegt't zelf». «Dat ik een dief ben?» «Zekers, schreeuwde de v- ouw, «kijk maar eens op je wagenwat staal daar Is «Nou wat zou dat? Jan Krul, besteller.» En tot vermaak van de vele omstanders wqst ze hem op de loui. «Zoo? Jij bent ook een prefester; beste ler staat er besteler staat er dief Weikelijk had de man reeds meer dan twee jaar inet dien niet aanbevelen fen titel, dien hij aan zijn even geletterden verver dankte, door Maastricht gereden. Het horloge als kompas Een een voudig middel om op eene vreemde pla-its met behulp van een horloge de juiste plaats der windstreken te vinden, als namelijk de zon schijnt, is het volgende: Houd het horloge zóó, dat de uurwijzer naar de zon gericht is; dan wijst hei punt midden tusschen dien wijzer en het cijfer XII juist het zuilen aan. Om 4 uur b.v zal hel cijfer II naar het zuiden gericht zijn, om 8 uur het cijfer X, oin 8 uur s avonds evenw het cijfer IV, enz. A/. v. d. Vrijdag is te IJmuiden bij het graven van een put, eeu der arbeiders op aaumei- kelijke diepte plotseling door een instorting geheel door het zand bedolven. Onmiddellijk Rog mee aan liet werk, en ieder die slechts een spade machtig kon wor 'en, ging aan het graven. Inmiddels ha lden eenige opzichters van de waterstaats werken de leiding v-n het reddingswerk op zich genomen. Dezen lieten dadelijk met veel spoed dadelijk een grooten koker makun, en zoodra men het hoold van den in den nood verkeerende slechts eenigsziris ontbloot had, werd de koker er over heen gezet ten einde t te beveiligen voor een mogelijke tweede ,nst..rting. Na een inspannenden arbeid van twee uren gelukte 't den man, door den koker heen, uit zijn hachelijke positie ongedeerd te voorschijn te brengen. Van rijkswege is eene proef genomen met inenting van jonge varkens tegen d t vlekziekte en wel in de gemeenten Wonse- radeel en Bolsward; aan 660 biggen werd de kunstbewerking verricht Een kvtossale eik Te Gemonde 'N.-B.l is een eik geveld, watrvan de schors alleen een gewicht had van 1940 halve kilogr. Zaterdag viel een koetsier bij Joure, door het struikelen van het bijdehandsche paard van den bok van zijn rijtuigen tus schen de paarden in. Het andere paard viel op hem en gaf hem een levensgevaarlijken slag tegen het achterhoofd, tengevolge waar van hij met een schedelbreuk bewusteloos werd opgenomen. Zaterdag-middng verdiepte men zich te Hoofddorp in gLsinger.. Een paard zonder tuig, gespannen voor een glazen brik kwam in ^eregelden draf aanloopen. Aan de brug geko nen, stuitte de wagen waardoor een mand met wijn uit den wagen viel- Het paard, hierdoor verschrikt, holde het marktveld op, tot het paard struikelde en ile wagen omviel. Toen men hulp wilde bieden, ontdekte men, dat niemand in den wagen zat. Bij verder onderzoek vond men een aan zienlijke som gelds in eigendom behoorende aan een aannemer der iunundatiewerken te Haarlemmermeer, die met een koetsier naar Vijfhuizen was gereden tot uitbetaling van werkvolk. Het paard, dat een oogenblik alleen had gestaan, had, het wachten moede, in een onbewaakt oogenblik. zonder passagiers, den terugtocht aangenomen. Hugo De Grcot II. Zekere Price een gevangene, tevens helper in een der werk plaatsen in de gevangenis, te Jackson (N. A is Zaterdag uit die inrichting ontsnapt op de wijze van Hugo de Groot, doch niet in een boekenkist, maar in een kist met andere goederen. Deze kist moest naar Australië vervoer I worden en Price moest haar vol pakken. Doch hjj deed er wat minder goederen in en vulde de open gelaten ruimte met zichzelve. Het deksel had hij zoodanig ingericht dat hij de schroeven van den binnenkant zou kunnen openen, en met behulp van een paar medegevangenen, die mede in het geheim waren, ging de rest heel gemakkelijk. De kist werd uit de ge vangenis naar het station gebracht en toen net donker was geworden, opende Price zijn enge gevangenis en was weldra een vrij man. De ontsnapping werd niet ontdekt voor de kist in den waggon gezet werd toen toch viel het deksel er at, doch Hugo II was reeds 1 ing met de noorderzon ver trokken. Het verslag van het gebeurde kwam te laat bij den directeurder gevangenis. Een leeraar in Konitz, West-Pruisen, bestelde bij een kweekerindie plaatseenen bruidsbosquet, dat 7 mark zou kosten. Wjjl het herfst was en er weinig rozen voorhanden waren, verwerkte de kweeker ook witte Dahliabloemen in het bouquet. De bruid maakte bij het overreiken van dit geschenk tegenwerping om het aan te nemen, wjjl er Dahlia's in waren, die zij als eene be- leediging beschouwde. De leeraar zond het bouquet onmiddellijk aan den leverancier terug en weigerde te betalen. De bloemist klaagde hem aaw, waarop de leeraar zaak- kundigen op^at, die uitmaakten dat deze bloemen er niet in behoorden te zijn. De aanklager kwam in hooger beroep en wees ook deskundigen aan, die echter ook beslisten, dat Dahlia-bloemen niet in een bruidsbouquet mogen zijn. Het vonnis viel daardoor voor de tweede maal ten nadeele van den bloemist uit, die tot alle kosten, zijnde 300 mark, veroordeeld werd. Een kwartieruurs van de stad Nisch, aan deu straatweg naar Pirot, staat een zonderling bouwwerk, de Sclie leltoren, «Tjele-kala» genaamd. Hier is het, dat in den grooten Servischen opstand van 1809, bij den vergeefschen storm op de vesting Nisch, een groote phatanx van vrijheidshelden werd neeigemaaid, Onder aanvoering zijner beste zonen, stond toenmaals Servië op tegen de Turksche on derdrukkers en een kleine, maar dappere schare, onder Stephan Sindjelitsch, rukte op tegen Nisch, de oude vesting, vanwaar de Turksche tirannie uitging. Den 19 Mei 1809 bralt aan alle kanten het oproer uit, m iar weldra, slecht gewapend en slecht ge >rgauiseerd, moesten de opstande lingen het onderspit delven. Bjj het plaatsje Tschegra kwam het tol een treffen. DeServen vochten met wanhopigen moed, maar bij rijen werden zij weggemaaid door de Turksche kartetsen en eindelijk onderden voet gereden door de ruiterij. Stephan Siniljelitsch viel en met hem het grootste deel zijner makkers. Na den strijd liet de Turksche paclia de hoofden dei gevallenen afhouwen, een vier kanten toren van baksteen oplichten en tusschen de steenen, in rijen, de schedels der strijders inmetselen, den Serven ter eeu wige waarschuwing. Het waren 600 koppen een afschuwe lijke aanblik I Nog verheft zich daar die toren, waaruit wel is waar vele schedels z(jn verdwenen, als een ernstig symbool, tege lijk van menschelijke wreedheid en vrij- lieididwang Te Parijs is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H.. Peeters, een oud bekende der justitie. De man was gewoon huis aan huis, barrevoets te bedelen en als men hem nieis gaf, was hij volstrekt niet bang iemand met een pak slaag te bedreigen. In de rue Rempart der Moines stond de deur eener woning aan. Peeters trail binnen om het huis te verlaten met een parapluie die hij gemakkelijk hid kunnen wegnemen. Door de politie aangehouden, bood hij een heftigen tegenstand en vijf agenten waren nauwelijks in staat om den schurk naar het commissariaat over te brengen. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens be elurij, pog'uig tot diefstal en verzet tegen de politie. Binnenkort zal de zaak worden behandeld en dan zal Peeters zqn 100e vonnis hooien voorlezen. Den 25en Juni wordt te Chicago een monument onthuld, ter eere van de anarchisten, die aldaar eeoige jaren geleden ter dood gebracht zijn. Het stelt een vrouw voor in een uitdagende houding deneenen arm op de borst gedrukt, met den anderen een laurierkroon houdende boven het hoofd van eeu man in arbeiderscostuum, die dood naast haar ligt uitgestrt-kt. Op liet voetstuk zijn de laatste woerden gegraveerd van een der terechtgestelde anarchisten: «Ons zwijgen zal machtiger zijn dan woorden het ooit konden wezen.» Men kan zich een denkbeeld maken van de belangrijkheid der verliezen door de schadelijke insecten te weeg gebracht, door de volgende cijfers. De cultuur der granen in Frankrijk brengt elk jaar gemiddeld 275 miljoen hectoliters voort; en de invoer van buiten levert 114 miljoen hectoliter, te zamen vertegenwoordigende een bedrag van 5 miljarden francs. Volgens vertrouwbare schrijvers is het verlies aan granen door insecten veroorzaakt 3 tot 8 procent van de geheele productie. Rekent men echter hst verlies maar op 1 a IV2 procent, dan ver tegenwoordigt dit toch nog een waarde vao 50 a 70 miljoen francs. Bij peulvruchten enz. is het verlies ook 50 a 70 miljoen francs; le zamen dus, matig berekend, 140miljoen francs per jaar. LAATSTE BERICHTEN. Goes. In de raadsverg. van a. s. Don derdag 8 Juni, 's avonds 8 u <r zjjn aan de orde; lo Notulen, 2o Mededeelin- gen 3o Ingekomen stukken. 4o Verantwoor- uing, der kosten van de dd. schutterij 1892. 5o. Af- en overschrijving op de begr. van gemeente-uitga ven 1892. 60. Verzoek v. h. bestuurder Ambachtsschool om afstand van grond in opstal met voorstel van B, en W. 7e. Voorstel B. en W. nopens het sub sidie der Ambachtschool. 8e. Verzoek wed. Den Hollander te Wilrielminadorp om af stand grond. 9e. Adres mej. De Wal om eerv, ontslag als onderwijzeres en benoeming te barer vervanging. 10. Id. van M. G. de Buer als leeraar en id. llo. Vergunning aan G. Bruel tot uitweg voor zijn woning aan den Poelweg. AAXBESTEDIXti. Donderdag 8 Juni. middelburg, 12 uur levering spek (ge zouten, gerookt, versch) voor net garnizoen. Voorwaarde dagelijks ten bureele van den garnizoenscommandant van 10—2 uur te zien. Vrijdag 9 Juni. Kapelle, door den Willem Annapolder half 11, herstel enz. tot '94 van de werken. Bestek ter lozing in het gemeentehuis en a 82 cent verkrijgbaar bij dhr. v. d. Mandere. Aanwijzing 2 en b Juni van 10—12 uur. Samenkomst bij den waterbouwkundigen ambtenaar te Biezelinge. Zaterdag 17 Juni. Zaanislag, door de Margaretha, Kleine Huissens en Eendragtpolder3 2 uur in het gemeentehuis, herstel enz. der wei ken tot 80 April '94. Raming f 10111. Aanwijzing Zaterdag en Dinsdag voor de besteding te 10 uur in het dijkhuis Margarethapolder, waar het bestek ter lezing is en verkrijgbaar bfj dhr. E. H. Wortman. Wilhetmiiiadoi'p, door het bestuur van den Oost-Bevelandpolder herstel enz. tot 30 Aoril '94 van de werken. Bestek a 30 cent bij dhr. C. Snijder- Ter lezing in de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2