1893. No. 104. Dinsdag 6 Juni. Zevende jaargang. V E IJ S II IJ V T G. M. KLKMKKKK. te Goes F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJK DER ADVERTENTIES IJK. Lezen en Schrijven. BW. elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prjj? per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummers0.02f. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. St. Filipsland 8 Juni. Oud-Vosmeer 9 Juni. Tholen 10 en 12 Juni. Poortvliet 13 Juni. Scherpenisse 14- Juni. St. Maartensdijk 15 en 10 Juni. Terstond bij de indiening der kieswet hebben wij in noofdzaak onze instemming er mede betuigd. Dit wilde evenwel niet zeggen dat wij geen bezwaar zouden hebben op sommige onder geschikte punten. Gelijk bekend is heeft de minister in zjjn wet voorgesteld dat voortaan ieder die kiezer worden wil, dit moet aanvragen. Was het nu hem om dat aanvragen te doen, dan zou men daarmee vrede kunnen hebben. Die kiezer wil zijn, dient toch minstens zooveel belang in het bezit van dit recht of in de publieke zaak te hebben, dat hij het aan vraagt. Maar dat aanvragen is toch bij den minis ter de hoofdzaak niet. Ware hel dit, dan zou hij ook tevreden moeten zijn met een mondelinge aanvrage of een aanvrage bij machtiging; desnoods een aanvraag vaneen namens al zijne geestvaiwauten in de plaats zijner inwoning. Maar een dergelijke manier van aanvragen is niet toegestaan. Het moet een persoon lijke aanvrage zjjn en een schriftelijke. De kiezer moet door zelf een daartoe strek kend aanvraagbiljet in te vullen, in te vullen nog wel ter secretairie onder toezicht van een gemeenteambtenaar bewijs leveren dat hij lezen en schrijven kan. Lezen en schrijven. Daartoe de aanvrage. Dit nu is, naar wij vermeenen, een harde onpractische eiseh, bij inwilliging waarvan het niet onmogelijk, is, niet alleen dat velen tegen de moeite opzien of voor de eer be danken zullen, doch ook dat vele werklieden met stram gewerkte vingers en oud ministers of andere hooggeplaatsten zoo slecht schrijven zullen dat de gemeenteraad of de ambtenaar met de keuring der aanvraagbiljetten belast, hun het kiesrecht zal onthouden, omdat zij slecht of onleesbaar geschreven gebben. Werkelijk er zijn aan dat schrijven of invullen van een gedrukte aanvrage vele bezwaren verbonden. Vooreerst is zij niet eenvoudig. Een stuk invullen is voor menigeen moeilijker dan het zelf op te stellen of na te schrijven. Vooral omdfit zulks onder toezicht geschieden moet. Zenuwachtigheid of schroomvalligheid kon den oorzaak zijn dat iemand verkeerd invulde of zoo slecht schreef dat het den toets niet kon doorstaan. Men kan hem een tweede, derde of vierde biljet gevendoch hij ver knoeit ze allemaal en het gevolg is, dat, s.oo hij het reeds bij de eerste maal niet doet, ten slotte de pen neerwerpt en onver richter zake weder heengaat. Ze is ook niet voldoende, om als bewijs te dienen dat de kiezer kan lezen en schrijven. Velen toch zullen de aanvraag wel kunnen invullen, zonder echter in staat te zijn met fatsoen een boek te lezen of een brief te schrijven. Heel billijk is zij ook niet, tegenover tal van ontwikkelde vaderlanders die met eere hun brood verdienen, of zelfs het rijk gediend hebben, maar door omstand gheden van hen onafhankelijk het schrijven verleerd of in het geheel niet geleerd hebben, schoon zij door eigen oefening tamelijk lezen kunnen; en die nu daarom van het kiesrecht zullen verstoken bljjven. Er zijn zelfs menschen, ook onder de overigens zeer ontwikkelden, die in tegen woordigheid van anderen zelfs hun naam niet op papier kunnen brengen. Het is derhalve niet te verwonderen, wanneer om deze reden velen de moeite zullen sparen om naar de secretarie te loopen en een dergelijke aanvraag in te vullen. Natuurlijk zal de pers, zulten de kiesver- eenigingen wel zorgen dat dergelijke in te vullen formules tjjdig bekend zijn, zoodat de invulling daarvan niemand moeilijk zal vallendoch met dergelijke hulpmiddelen heeft de wetgever niet te rekenen. Het ware ons wel zoo lief, wanneer het denkbeeld van nu wijlen professor Buijs overgenomen wierd, namelijk om die aan vrage maar uit de wet te houden en het kiesrecht te verbinden aan het onderwijs. Het kenmerk van geschiktheid om kiezer te zijn zou dan liggen in het feit dat men onderwijs heeft gehad, hetzij op school, hetzij thuis, onverschillig van wien, de selfmaden dat zijn zij die zich zelf een weinig geleerd hebben natuurlijk er onder be grepen. Het bewijs dat men onderwijs genoten hebbe is gemakkelijk te leveren; door hoofden van scholen, huisonderwijzers, oudere of getuigen. Deze eisch kon dan gelden voor alle kiezers, uitgezonderd die het reeds zijn. Dezen zou men het kiesrecht kunnen doen behouden en voor allen die daarr.a komen (dat zijn zij die nu den 23 jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt) den eisch te stellen dat zij voldoende huis- en schoolonderwijs hebben ontvangen. Want toch hoe zal het ?iw gaan, zoo het voorstel van den minister wet wordt Men komt ter secretarie en krijgt een formulier dat men staande achter een lesse naar, i loet invullen. Lessenaar, papier, pen, inkt, alles is van een ander. De kiezer staat er vreemd voor. Ja, thuis, met zijn eigen pen en inkt en op zijn eigen papier, gaat het nog wel. Maar dat Hollandsch papier, die officiëele pen en inkt, waarvan de een haakt, het ander dik of drabbig, bleek of dun is. Spatten. Inktvlekken. Een ambtenaar naast hem, die hem door de vriendelijkste aan moediging, door zijn zwijgende tegen woordigheid, door zijn opzettelijk zich verwijderen, al zenuwachtiger maakt. En dan dat onbehaaglijk gevoel, terwijl hij misschien nog een hee'en tijd moet staan wachten en dat terwijl zijn werk op hem staat te wachten dat onsmakelijke gevoel dat al de omstanders om hem lachen. Misschien wel publiek om hem heen dat hem wel degelijk voor den mal houdt. Het is mogeljjk dat zoo iemand er niets van terecht brengt of strike maakt of liever maar heelemaal weg blijft. En wat geeft de heele proef immers nog? Het bewjjs dat de betrokken persoon lezen en schrijven kan, is evenmin geleverd, dan dat een kind dat door de voorkomend heid van de knechts er in slaagt een eersten steen te leggen en den troffel in de hand te houden, nu daarmede dan naam van metselaar zou verdiend hebben. Als er kans voor was, gehoord te worden, zouden wij den minister wel willen toe roepen: Verlos ons toch van die aanvrage, en geef ons do n goheolo» oiocb van iouon en schrijven er bij cadeau. Er zijn wel andere middeltjes om te weten te komen of een kiezer onder ons het kiesrecht waardig is. Het district Gouda bood in de laatste 20 jaren onderscheidene verrassingen op het gebied van ver kiezingen. Neem bij voorbeeld de tweede kamer. Daarin hadden sinds 1873 bij afwisseling zitting de heeren Hofman en De Brauw (conservatieven). Kuijper en Bichon (antirev.) Patijn (lib.) en Godin de Beaufort (antiri. Huber en v. Wassenaer (antir). Boogerd (lib.) Havelaar (antir.) en vaardigt straks weder een liberaal uit het bekende driespan af Wie dit zijn zal is moeilijk te zeggen.. Het comité dat Valette aanbeval, heeft min eerlijk gespeeld, door Brummelkarnp te bestrijden met het oud-Goesche wapen van doleert niet. Een manoeuvre die vooral r.u met te pas .kwam, dewijl het hier om de kiesrechtvraag ging en de gekozene slechts kort zitting zal hebben. De lerqouwsche stelt haar advies tot steunvande liberalecandi latuurniet afhanke lijk van het «amende honorable der vooruit strevende fractie onder de liberalen voor hare onwaardige spec datie op kerkelijk verschil». Toch dringt zij er op aan, want ongaarne zou zij door aanmaning tot ont houding de zegepraal voor haar rekening riemen van het afgeleefde, oproomsche kruk ken voortsukkelende liberalisme, dat door den heer Bastert op zoo waardige wijze wordt vertegenwoordigd. In De Zoom, een blad dat er zelfs geen been in ziet, den goeden naam van eigen geestve: wanten aan te randen, treft men een correspondentie aan omtrent den libera len candidaat voor Gouda, deü heer Valette, waarin onder meer H(j was vroeger onderwijzer te Ossen» drecht. Hij was toen nogal vroom Katholiek. Hij heeft b(j Eerw. Broeders ergens in Limburg zjjno opleiding gehad. Daarna is hij Duitsch gaan studeeren te Zutfen en te Leipzig. De vacanties bracht h(j steeds te Ossendrecht door. Hij ging daar ook nog altjjd trouw ter kerk. Nadat hij geslaagd was voor akte B. Duitsch, veranderde dit van lieverlede. Vervolgens is hij leeraar ge weest te Breda (aan de academie), daa1 na te Venlo, alwaar van zijn Katholiek geloof niet veel meer overbleef. Vroeger was h(j altijd iemand geweest van zeer gewone, zelfs ietwat minder dan gewone denkwijze. Hij was wat men noemt kinderachtig van aard. In Venlo is dit veranderd. Met ver bazing hoorde men hem doorslaan over alles en alles. Niets was te hoog of te heilig voor het kereltje. Ik geloof, dat h(j meende, alle wetenschap in pacht te hebben! Ik weet, dat hij, toen h(j te Hoorn leeraar was, als een vijand der Katholieken en als vrijmetselaar bekend stond. In z(jn vak is nij schrijver van een paar eenvoudige schoolboekjes. Flinke, degelijke werken heeft hij, voor zoover bekend, nog niet geleverd. D® liberalen te Gouda hebben dus een mager varken in de kuip, iemand die van de groote en gewichtige vraagstukken van onzen tijd geene ernstige studie gemaakt heeft. Hy self schijnt dit te weten, anders zou hij niet. bedankt hebben. Maar ik ge loof, dat de liberalen in hem den rene gaat verheerlijken. En zoo zwetst deze schrijver voort, steeds in den waan dat niet hjj maar de heer Valette het «magere varken» is. Alles op zijn Zoomsch Nog grilliger dan bij de eerste stemming treden te Gouda de verhoudingen der partijen in het licht. Een orthodox protestant aanbevolen door «Jesuïeten» en hunue felste tegenstanders de vaderlanders. Roomschen en Bronsveldia- nen loopende om hef hardst om dezen door roomschen gecandideerden protestant geko zen te krijgen. Een liberaal katholiek gecandideerd door liberale «protestanten», bij de herstemming door vrijdenkers en doleerenden gesteund. Een protestant door roomschen en een roomsche door protestanten gesteund, kampende om een kamerzetel. Conservatieven en vooruit- strevenden uit alle partijen strijdende om de meerderheid. Het is inderdaad zonderling. Altijd wanneer De Zoom gelijk heeft, in hare mededeeling dat de heer Valette van roomschen huize is. De heer Van Houten of laten wij liever zeggen de driestarschrijver in de Midd. Crt. zegt in zijn betoog om het kiesrecht toch vooral aan de bedeelden te onthouden, onder meer het volgende Het kiesrecht van den bedeelden schijnt ons toe in vermomden vorm een veel vuldig kiesrecht der bedeeiers te zijn. De bedeelden staan, volgens hem, te veel onder den drang hunner bedeelers en zouden allicht in den geest hunner bedeelers stemmen. Tegenover deze bewering plaatsen wij de onze, dat de bedeelden voor verreweg het meerendeel zulke ernstige onafhankelijke mannen zijn, dat voor stemmen op commando of stemmen om den broode in de richting hunner bedeelers, en tegen hun eigen richting in, zelden sprake zal wezen. In den regel zijn deze bedeelden, voor zoover zij door algemeene armbestur' n worden bedeeld, niet van de beginselen van liet meerendeel hunner bedeelers, zoodat het in het voordeel van de partij dier heeren is, aan zoovelen als mogelijk is van deze menschen het kiesrecht te ontnemen. En (Jus is het juist andersom als de heer v. Houten beweert. Uit-duiting van de be deelden is in de meeste gevallen een ver dubbelde kans voor de bedeelers. De bewering had dus evengied kunnen luiden Het kiesrecht den bedeelden te ontne men sch(jnt ons toe een veelvoudig kiesrecht der bedeelers te z(jn Immers vooral in plaatsen waar de par- tjjen ongeveer half om-half staan, is schrap ping van een klein getal bedeelden van zekere kleur een welkome gelegenheid om de partij van tegenstelde kleur r bovenop te helpen, Het amendement van den lieer Heems kerk op Art. 3 der wet op de bedrijfsbe lasting strekt om jaarwedden van militairen, kerkelijke en burgerlijke ambtenaren slechts voor de helft te berekenen. Dat zijn dus officieren, predikanten en staats-en gemeente- af andere ambtenaren. Het is ook bier de vraag weerwaarom deze, en die of die niet? Billijk is dit voorstel slechts ten deele. Natuurlijk is het jammer dat zoovelen wordenaangeslagen,die er maar amper komen kunnenzoovelen die vroeger nooit patent betaalden zoovelen die van het inkomen van een beroep moeten leven zonder eenig bui tenkansje, terwijl de winkeliers toch nog wel eens een aardig winstje opstrijken kunnen op hetwelk zjj nooit gerekend hadden zoovelen wier inkomen, dat nog; met bij dragen voor pensioen verminderd moest worden, bij den dood ophoudt, terwijl dat wat men uit een zaak geniet, bij den dood aan weduwe of erven of koopers van de zaak verzekerd blijft. Het is alles jammer, maar Nu de winkelstand, zij het misschien in mindere mate, aangeslagen blijft voor de volle waarde van zijn inkomen, is het niet meer dan billijk dat ook van de anderen die'nog nimmer betaalden, het geheele in komen belast wordt. Bovendien waarvoor zou men voor de officieren een uitzondering maken de?e toch moeten nooit een cent voor pensioen missen, en krijgen na volbrachten diensttijd een flink pensioen De tractementen van staats- of gemeenteambtenaars zijn in den regel royaal genoeg om een geheelen aanslag te billijken. Hen te begunstigen is dus minder noodig dan predikanten, chr. onderwijzers, agenten voor chr. vereenigingen en gepensionneerde ambtenaars op die wijze te ontlasten. Maar waar blijft men dan met klerken, opzichters, directeuren, schilders, teekenaars, graveurs, zeevaarders, visschers, gezellen, knechts, werklieden, krantenschrijvers, cor rectors, schrijvers, en andere velerlei penne- likkers, die allen te voren van het te betalen patent verschoond werden, en die nu naar hun geheele inkomen weiden aangeslagen? Wij gelooven dat bjj aanneming van dit amendement, dat slechts enkelen gerielt, doch velen geieft, wanverhoudingen zullen geschapen wordenen hebben er dus niet veel mee op. Een Engelsch schrijver beweerde dezer dagen dat onze jeugdige Koningin de tering heeft. Een Fransch blad vertelde dat zij lijdt aan een niet te stuiten algemeene lichaamsverzwakking. Nederlandsche bladen erkennen dat onze lieve Vorstin niet sterk is, maar voegen er bij dat zij zich toch in een goede gezondheid mag verheugen. En wij voegen er bij Lang moog' zjj leven, omringd door de trouwe Gods, de liefde harer moeder en de achting harer onderdanen. De minister van waterstaat heeft een paar bepalingen gemaakt, die wij toejuichen. Wanneer men vroeger bet ongeluk had een briefkaart te verzenden zonder het 2V2 cents postzegel er op dan werd de ontvanger der briefkaart gestraft met een beete van 7Vs centde brief kaart v\ erd dan in een enveloppe gesloten van wege het kantoor hem toegezonden, zoodat hij niet weten kon of de inhoud der briefkaart de gevorderde bijpassing van 7Vs cent opwoog. Thans mogen dergelijke brief kaarten met niet meer dan 2Vs cent bij te passen port (dus in het geheel 5 cent worden bezwaard. Stukken (brieven of briefkaarten) waarop psstzegels gehecht zijn, die al eens gediend hebben, (boe licht verzuimt men niet bij doorzending een postwissel bjj te plakken) weiden vroeger ook met dubbel port be zwaard en de geadresseerde betaalde dat. Voortaan behoeft dat niet meer. Het kantoor dat de vergissing of iets dergelijks opmerkt, zendt den brief of de krant naar het kantoor van bestemming, van waar men den geadresseerde het stuk ter hand stelt tegen betaling van het postzegel dat ver zuimd was op te plakken. Den omslag moet hij echter afstaan en den naam des afzenders rnededeelen. Wil hij dit niet dan betaalt hij natuur lijk het dubbele port. 5 Juni 1893. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in uit 110. van ons blad, betreffende den pleziertrein die van Vlisringen en alle volgende stations naar Nijmegen loopen zal op 14 Juni a. s. De tarieven zijn zoo billijk dat wij een uitstapje tot dien prijs naar een streek met zooveel natuurschoon hartelijk kunnen aanbevelen. Bij Ron. besluit benoemd tot gezworen voor: den Adriaanpolder C. Markusse Mz., den polder Stads C. Sehuilwerve, het water schap de watering Cadzand L Izaakszoon Risseeuw. Goes. Op zijn verzoek is door B. en W. eervol ontslag verleend als lid van de commisie voor den gewapenden dienst aan den heer II. J. Roskes, en in diens plaats benoemd de heer W. F. Stoel. Het Hornbij's Oatmeal begint onder ons een goede bekende te worden. En terecht. Immers het is een der uitnemendste voedings middelen voor den mensch het is bereid uit haver. Geen "plantensoort bevat zooveel eiwit, zetmeel en andere voedingsstoffen voor hersenen en spieren, als wel de haver. Het verdient dan ook waardeering dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1