1393. No. 97. Donderdag 18 Mei. Zevende jaargang. V ERSCII IJ *T G. M. KLEMKKRK. te Goes F. P. D'ÜUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Schetsen over Middelburg. ZEEUW. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prjj? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02L UITGAVE VAN ek van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. De werkstaking te Huil loopt ten einde. De vertegenwoordigers van «werkgevers» en werklieden maakten de volgende overeen komst op lo. Werklieden van de vakvereeniging zullen met niet-leden samenwerken De werk gevers nemen alle geschikte mannen in dienst zonder te vragen naar hun lidmaatschap. 2o. Opzichters enz. die geen lid meer willen zijn van de dokwerkersvereeniging, zullen niet lastig gevallen worden. 3o. De Britsche arbeidsbeurs te Huil blijft open. De werkgevers houden vast aan de volkomen vrijheid van contract bij het in dienst nemen van mannen die zij geschikt achten. Bü het geven van werk zullen noch inschrijving op de Britsche arbeidsbeurs noch het lidmaatschap van eenige vereeniging op zichzelf eenige bevoordeeling meebrengen. De scheidscominissie uit het Lager Huis (tweede kamer) ook de werkman John Burns behoort tot hen nam met deze schikking genoegen. Een schikking die voor de dokwerkers niets anders is dan een sma delijke nederlaag Een nederlaag die zij zich zeiven te wijten hebben Aanleiding tot de werkstaking was dat de sjouwers en stokers weigerden met niet-leden hunner vereeniging samen te werken. Een werkstaking op een ongelegen tijdstip, want er was geen geld en het verkeer was niet gunstig. Hier te genover stond de ontzaglijke goed georga niseerde macht der weikgevers, zoodat toe geven van de zijde der werklieden noodza kelijk was. En hoe wordt nu de aftocht gedekt, na eene op alle punten zoo volkomen nederlaag Het lidmaatschap eener vakvereenigiog blijft hun vergund: de arbeidsbeurs is ge handhaafd doch geen van beiden mag zijn invloed doen gelden. Ook niet-leden zullen met hen werken, de patroons zijn aan de arbeidsbeurs niet gehouden, zij stellen aan, wie rij geschikt achten. Dat met dezen minder eervollen wapen stilstand gesteld dat hij getroffen wordt de verbittering eer toeneemt dan mindert, begrijpt ieder die een menschenhart kent en wel een dat genoodzaakt is grieven en teleurstellingen te verbergen. En dat de werkstaking groote schade be rokkende, beseft men ook als men slechts let op het feit dat in de laatste drie weken slechts 12 duizend tons steenkool verscheept werd, tegen 66 duizend in hetzelfde tijds verloop in het vorige jaar; terwijl enkel op den spoorweg naar Barnsley 19 duizend pond sterling minder ontvangen werd, dat is ruim 200 duizend gulden, dan in dezelfde drie weken in 1892. Een belangrijk deel van het steenkoolvervoer is voorgoed voor Huil verloren Waar moet dit heen? In sommige bladen lazen wij dat er een FEUILLETON. MIDDELBURGSCHE PREDIKANTEN. I. In een der laatste stukken over «Ons Binnenhol», door eene andere pen dan de mijne voor «De Zeeuw» bewerkt, las men van Gelein Jansz. de Hoorne en Casper van der Heyden, Middelburgs eerste predikanten. In korte trekken werd ons hunne geschie denis en beteekenis medegedeeld en alzoo bewust of onbewust wasereen aan vang gemaakt met de beschrijving der Middelburgsche kerkhistorie sinds de refor matie. Het is m(jn doel, aan dien draad een wtii.ig voort te spinnen, opdat ook het kerkelijke leven onzer vaderen onder ons weer eenigszins bekend worde. Men zegge niet: «Dat gaat mij niet aan», ot«Dat kan mij niet schelen.» Zulk een zeggen toch zou eerie groote oppervlakkig heid verraden, want èn in het algemeen reeds èn vooral in de dagen der 16de en 17de eeuw is en was het kerkelijk, wil men, het religieuse leven ten nauwste ver bonden met al de overige levenssferen van ons volksbestaan. De religie geeft den grondtoon aan, waarin de compositie van het rijke volksleven zal worden gezet, en steeds beslist de verhouding tusschen God en mensch over die van menschenonderling. Deze grondwet voor het menschelijke leven gold óok ten onzent en gold óok in de zestiende eeuw, gelijk in alle andere. Voor ik u in de Middelburgsche pre lik,in- tenwereld binnenleid, ga ik met u terug tot het jaar 1540 en introduceer u in een huis op de Groote Markt te Middelburg, naast het stadhuis, 't Is St. Annadag en verbazend druk op straat, terwijl menigeen zich markt- waaits hegeoft. Hier en daar bespeurt eij nog wat lialf vei flenst groen en de over- stam is in Afrika, waar personen, die in het openbaar het woord voeren, verplicht zijn op één been te gaan staan, terwijl het voorschrift luidt, dat zij niet langer mogen spreken zoodra zij deze positie verlaten. Trots al onze beschaving bespeuren wij gedurig, dat er punten zijn, waar wij door de wilden worden overtroffen. Boulanger II? In Frankrijk zweeft dezer dagen op aller lippen de naam van den generaal Dodds, die de Dahomeyanen tot hun plicht bracht; en de eerste Fransche krijgsoverste is die, sinds den oorlog met Duitschland zegepralend van een veldtocht terugkeert. De wijze waarop Dodds door regeering en volk ontvangen werd, doet de vraag r(jzen of Boulanger is opgestaan. Had Boulanger die zon Ier strijd Tunis onderwierp, en met deroomsche geestelijk heid op een goeden voet stond, Uuizenden harten, uitgezonderd die van den president en de ministers, gestolenook Dodds die nog wel een heusche overwinning op den sultan van bovengenoemd negerrijk behaalde, heeft bij zijne te"ugkeer de meest gemengde gevoelens gewekt. Te Marseille begroette hem de socialistische gemeenteraad, zegende hem de aartsbisschop, droeg bet volk hem op de handen, terwijl het hoofd der republiek en zijn dienaars een zoo koel mogelijke houding tegen hein aannamen. Er was een totale afwezigheid van officiéél huldebetoon aan den, nu reeds, als Carnots opvolger gedoodveriden over winnaar van Behanzin. Spreekt hier afgunst over den roem dien Dodds verdiende: of haat tegen zijne streng katholieke gevoelensof vrees voor een herleving van het Boulangisme uitof is het 't Godsgericht der geschiedenis dat de regeering van het door de revolutie ge doopte gemeenebest beven doet Ziet men in dezen in Afrika geboren Franschman van Engelsch-Afrikaanschen bloede een intrigant die het beweeglijke volk zal winnen voor het caesarismeof dreigt| de schim van den Corsicaan, die nu welhaast een eeaw geleden het Direc toire deed uiteenspatten Het Londensche schooltoezicht heeft tien tandartsen aangesteld om de tanden der schoolkinderen in die stad geregeld te onderzoeken tegen een salaris van fl8C0 elk, natuurlijk voor de artsen. Wie nu niet meent dat de school mondig wordt, die weet het niet. Maar de ouders worden er in dezelfde mate onmondig bij. Almeer toch wordt de zorg voor hunne eigene kinderen hun uit de hand genomen, en blijfselen van aangebrachte eerebogen. Menig Middelburger heeft den vorigen avond ge ïllumineerd; blijkbaar zijn er ook vreugde vuren ontstoken geweest. In 't kort de stad vertoont een feestelijk aanzien. Ea dat het feest is, toont u ook de aanblik, die u treft bij het binnentreden van de deftige woning op het Marktplein, waar nog de Westmonsterkerk staat, reeds zeer bouw vallig. In eene ruime zaal ziet gij eene rijke vergadering bijeen. Vele vaandels en blazoe nen vragen o n uwe belangstelling. Het meest van alle trekt u het seho«ne doek, waarop de oude Js.ïi te bed liggende is af gemaald, terwijl uit hem een boompje ver rijst, met een kindeke in den'top, en David met Maria aan weerszjjdeu. Rondom de schilderij leest ge «Uit den wortel van Jesse zal een struixsclien r(jsen, En daaruit een bloeme waardichom te prijsen. Doch laat ons luisteren naar wat er gesproken wordt. Juist treedt op den achtergrond iemand op, die zich aandient als «Medicijn der ziele». Tot hem nadert eene kranke, om genezen te worden. Uit deze ontmoeting wordt een minnenandel geboren, die straks tot een huwelijk leidt, waarop de getrouwden zich begeven naar een priëel, «de zuivere consciëntie der ge ruste zielen» geheeten. Uit hunne gesprekken hooren wij, dat de vroegere kranke den naam draagt van «Elck bysonder». Het tooneel verwisselt. «Medicijn der ziele» ging weg, en tot «Elck bysonder» nadert «IJdelheid», gezant van «Menschelijke lee ring». Slechts met moeite kan men ver staan, wat er tusschen die twee wordt verhandeld, want er wordt op fluisterenden toon gesproken. Maar het duurt niet lang, of «Elck bysonder» heeft het priëel verlaten en wandelt nu aan den arm van «Mensche- lyka leering». Men steile zich de leleuislel- aan vreemden overgedragen. Dit is de vrucht van het staatsonderwijs. Het voert tot de allerdwaaste uitingen van vrijheidbeneming. Want men begrijpt, van onderzoek der tanden komt het tot kiezentrekken en mondspoelen. Eu zoo krijgt ten slotte de school een geheel stel van door staat of ge meente bezoldigde ambtenarenvan de waschvrouw, den schoenmaker en den kod debeier tot den tandart-*, den apotheker en den pokkeninenter tegen wier kunst verrichtingen zich geen ouder verzetten mag en die, hoe goed ook bedoeld, het kwaad in de hand werken dit onze vaders en moeders de opvoeding hunner kinderen verwaarloozen. 17 Mei 1893, Bij kon. besluit eervol ontslag verleend aan C. Polderdijk als dijkgraaf van den Suza-mapolder, gem. Arnsmuiden, en van deu Bqleveldpolder, gem. Nieuw- en St. Joos- land. En zijn benoemd tot dijkgraaf van den polder Henriëtte te St. Philipsland J. A. Stols Jolizn tot id. van den polder Visart V. Cortvriendt; tot plaatsvervangend dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabelle E. de Ceulenare. Men schrijft ons uit VliSSingen, dato 15 Mei Heden werd de eerste steen gelegd van het nieuwe Havenstationsgebouw alhier. Reeds langen tijd werd reikhalzend naar de uitvoering van dit werk uitgezien, daar de inrichtingen van het tegenwoordige station in verband met den dienst op Engeland, lang niet meer voldoen aan hetgeen men thans bij het internationaal verkeer verlangt. Het nieuwe gebouw, dat in de onmiddel lijke nabijheid van de aanlegplaats der stoombooten van de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland» wordt opgetrokken, zal in alle opzichten aan de strengste eischen beant woorden. Van af de pontons zal men komen in een overdekte hal die onmiddellijk gemeenschap heeft met de visitatie-zaal, welke gelegen is aan de gangen leidende naar de diverse, zeer ruime wachtkamers. In de gangen worden eenige toiletkamers aangebracht die naar de eischen des tij is zullen worden ingericht. In een vleugelgebouw worden gevonden de vertrekken en toilet iorichtingea voor vorstelijke personen, ter wijl een ruime vestibule aan de stadsi.ijde zal wot den opgetrokken. Overigens zijn een aantal dienstvertrekken benevens woningen voor den stationchef en assistenten in het plan opgenomen. Het geheel wordt een zoogenaamd Kopstation, met hoofd en tusschenperrons, iedei lang 200 Meter. Het werk. met eenigen tegen spoed begonnen, aangezien een wqziging in ling voor van «Medicijn der ziele», die, teruggekomen, ziet dat «Elck bysonder» ontrouw is geworden. Zonder in toorn te ontsteken, zendt hij haastig een zijner trawanten uit, met name «Geloof», en na lange en bange worsteling gelukte het dezen eindelijk, «Elck bysonder» te overreden om «Menschelijke leering» te verlaten en zich weer te begeven tot haren wettigen man. Beiden sluiten nu opnieuw een verbond en leven in goedeu vrede saam. Ziehier het kort verhaal van het tooneel, dat werd opgevoerd door de Rederijkerska mer «'t Spruitken Jesse» en u een blik gunt in de beweging van de geesten dier dagen. In allegorischen vorm, onder zinne beeldige voois -elling, wordt hier het zedelijk, neen, het religieuse vraagstuk van den dag aan de orde gesteld. «Medicijn der ziele» is niemand anders dan Christus; «Elck bysonder» stelt den geloovigen mensch voor; door «Menschelijke leering» wordt de paus van Rome aangeduid en met «IJdelheid» wordt gedoeld op zijne kardinalen. De leer, de wijze van optreden, de vertegenwoordi gende macht van de Roomsche kerk wordt op deze wijze aan ciitiek onderworpen; het is de relormatie der denkbeelden die zich ruim baan breekt ook in de harten der Zeeuwen en de relormatie der kerken voorbereidt. Deze laatste zou zich niet zonder tegen stand in Zeeland kunnen vestigen. Mocht menigeen al vragen naar de «nye leere», dra zouden wereldlijkeen kerkelijke machten zich opmaken tot hare onderdrukking. Maar ook in Zeeland gold het, wat Da Cost-a zoo kernachtig heeft gezongen «Het nieuw ('t aloud !j Geloof had, eiken (dwang ten spijt, Conscientiën geschokt, conscientiën bevrijd. Vandaar, dat een aanzienlijk getal Mid delburgers ten jare 4567 stad en land ver liet, om in yeiliger oord eene schuilplaats het fundeeringsysteem bjj de uitvoering no d« zakelijk bleek, is thans echter in vollen gangmet drie stoomheien worden de noo- dige heipalen geslagen, en zal met zoodanige kracht het werk worden voortgezet dat alles voor den a. s. winter onder de kap is gebracht. Het geheele station zal electrisch worden verficht en voorzien zijn van water leiding. Thans is in het kiesdistrict Gouda definitief c.indidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer de heer A. Brummelkamp te Groningen, redacteur der «Nieuwe Prov. Gron. Crt.» -Bij Kon. besluit is aan dr. W. K. J. Schoor, vroeger te Zierikzee, thans te Mep- pel, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool aldaar. Op 17 dezer wordt te Zuiddorpe een rijkstelegraaf kantoor, ingericht met tele- phoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagei van 87s tot HVs uur voor- en van 17s tot 372 en 4Vz tot öVs uur namiddags; op Zon- en feestdagen van 772 tot 8V2 uur voor- en van 1272 tot IV2 uur namiddags ^spoortjjd), Middelburg. De kapitein van het 2e bat., 3e reg. infanterie, F. W. G. Nieuwland, die-voor 5 jaren bij het leger in Ned. Indië wordt gedetacheerd, zal met het stoomschip «Géié», dat volgens het vermoedelijke vaar- plan den 5en Augustus a. s vertrekt, zijne bestemming volgen en te Marseille em- b.irqueeren. Kruiningen. In de Maandag jl. ge houden algerneeoe ve gadering van ingelan den van het waterschap «Kruiningen», werd door den ontvanger-griffier rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat er was ont vangen f42807,7972 en uitgegeven f 39312,50, alzoo een goed slot van f 3195,2972 Tevens werd de begrooting vo r het volgende jaar vastgesteld, bedragende in ontvang en uitgaaf f14255 48 Ver ier werd er besloten een sluiswachter aan te stellen, tegen genot van vrije woningen een jaarljjksche toelage van f50. Nog werd er een candidatenlijst op gemaakt voor gezworen van het waterschap en hierop geplaatst de heeren. C van Iwaarden Jz., M. Kostense en C. Prins. Omtrent den vorst van Waldeck, den vader onzer Koningin-Regentes, die, gelijk wjj vermeldden, te Mariënbad aan eene longontsteking is overleden, vinden wij het volgende gemeld: George Victor, vorst van Waldeck- Pyrmont, werd geboren te Arolsen 14 Januari 1831 en bereikte dus den leeftijd van ruiin 62 jaren. Hij was generaal der Pruisische infanterie en chef van het regiment infan terie von Wictich. De vorst is tweemalen gehuwd geweesteerst met Helena, prinses te zoeken voor zich en de hunnen en te ontkomen aan Alva's wreede hand. Maar vandaar ook, dat in 1574, bjj de overgave van Middelburg aau den Prins van Oranje, die vluchtelingen van voor zeven jaren voor het meerendeel weer hier terugkeerden en weldra de kerk van Mid delburg als eene gezuiverde en gereformeerde openbaar werd. Zelfs kwam in het begin van 1575 reeds Casper van der Heyden als tweede predikant naar Middelburg, om met Gelein Jansz. de Hoorne saam te arbeiden in den dienst des Woords en der Sacra menten. Ja, meer nog, in hetzelfde jaar werd huu een derde arbeider toegevoegd in Johannis Boreel, die tevoren de kerk van Grijp: kerke had gediend. Wel een bewjjs, dat de zaak der reformatie, eenmaal hier gevestigd zijnde, met rassche schreden voorwaarts ging en velen tot de kerk werden toegedaan, die belijdenis deden van het nieuwe en toch aloude geloof. Den 18deu Juli 1571, een paar maanden dos na de verlossing van het Spaauschien daarmee ook van het Roomsche juk, was in het midden van Middelburgs kerk de dood des Heeren verkondigd door niet minder dan 350 geloovigen. En elf jaar later was het ledental reeds tot een tweeduizend ge stegen. Ziedaar, wat de geschiedenis ons meldt vau den wasdom dezer gemeente in de eerste jaren der reformatie, een wasdom die als zoovele andere bewijs is voor de waarheid van het gezegde: «Het bloed der martelaren is het raad der keik.» Met opzet liep ik over dezen eersten tijd zoo vluchtig heen, omdat die reeds behan deld is in de beschrijving van «Ons Bin nenhof». H er had ik eene korte herinnering alleen noodig, om u in te zetten in de historie. In een volgend nummer maak ik D. V. daarmee een begin. A, O.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1