1893. No, 92. Zaterdag 6 Mei. Zevende jaargang. V E IIS CII 1.1 S T PRIJS DER ARVEIMEVriEX G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Onze Scholen. uw. UITGAVE VAN EI.K&N MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cea Prjjf per drie maanden franco p. p. 0.95. EK Familieberichten van 1 5 regels 50 cent iedere reg Enkele nummers S* O meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. De vergaderingen, die reeds zijn gehouden of nog gehouden zullen worden vestigen weer opnieuw de aandacht op onze christe lijke scholen, wier getal nu weldra tot een 600 tal zal zijn aangegroeid. Wat zou onze Groen opzien, als hg dit getal kon waarnemen. Voor 40 jaar stond hij nog als een veldheer zonder leger, en nu reeds een 600-tal scholen 1 Dit is van den Heer geschied, riem zij de eer Er heerscht echter ook op het gebied van christelgken arbeid, helaas een zekere mode. Nu eens deelt dit, dan dat meer in de gunst. Tal van instellingen weten er van te spreken. En zoo ook bestaat er altijd gevaar, dat de school voor andere, wellicht even goede dingen, op den achter grond gerake en krachtigen steun derve. En dit nu mag niet. De school waar Christus wordt beleden en Zijn Woord betracht, is een der factoren voor de toekomst des volks, voor huisgezin, kerk en maatschappij. Menschelijkerwijs vormt gg door de school het volk. Voed de kinderen buiten God op en een volgend geslacht reeds zal Hem den rug toekeeren. Laat de jeugd des Heeren vreeze leeren en al is de godzaligheid nóch leervak nóch erfgoed gij zult zien hoe ontzaglijk en heerlijk de invloed op heel het volksleven is. Er moet denk aan Frieslands Zuid- Uosthoek voortdurend en met kracht gewerkt, voor geen ander belang mag dat der school met Gods Woord worden vergeten I Doch hoe hooge, ja zeer hooge waarde onze Christelijke school ook hebbe èn voor den tijd èn voor de eeuwigheid, hoezeer wij haar ook liefhebben met heel ons hart, toch maakt ons dit niet blind voor veel dat nog valt te verbeteren ook in haar. Het ideaal is nog niet bereikt; door dit nederig te erkennen, komen wij het echter juist nader, en gaarne geven we toe, dat een school, al wordt er ook eiken dag uit Gods Woord gelezen, daarom nog niet christelijk is, en omgekeerd dat dit wèl kan zijn, ook al wordt er niet eiken dag een uur aan Schriftonderzoek besteed. Maar toch gelooven we dat Gods Woord de eereplaats moet hebben op de school met den Bgbel, en de klacht, over de steeds afnemende Bijbelkennis, is een waarschu - wing ook voor onze scholen. Onze Christelijke school heeft voorts de roeping en de nood der tijden, het toe nemende gebrek aan «vooruitzicht» dringt, er toe om practisch te zijn. Voldoende aan de eischen voor de lagere school gesteld of heel het stelsel op den duur houd- baar is betwijfelen we moet toch op het meest noodige de aandacht allereerst gericht. Onze kinderen we zijn niet vele rijkenen edelen moeten «door de wereld». De kenn.s daartoe noodig moeten ze nu een maal grootendeels op de lagere school ver werven. De tjjd daarvoor is beperkt en de stofte veel. Zou 't nu niet goed zijn, als de school zich wat meer bij het prac- tische leven, bij de behoeften harer om geving aansloot? Dan zou ten plaitelande meer op den voorgrond treden wat in de steden bijzaak werd, enz. Vooral echter zouden dan de «eerste beginselen» hoofdzaak moeten blijven. Het oude «lezen, schrijven en cijferen» was waarlijk nog zoo kwaad niet uitgedacht. Zonder dit komt ge er niet, en wie op school maar geschikt ge maakt werd om zich nog meer eigen te maken, komt daar wel toe, als hij het later behoeft. De waarheid is, dat duizenden bij duizenden er beter aan toe zouden zijn, als zij wat minder, maar dat goed ge leerd hadden. En eindelijk gelooven we, dat niet alleen de school, maar ook de schoolmeester recht heeft op meer behartiging zijner belangen. De arbeid aan de christelijke school gaat toch steeds met opoffering gepaard, en vooral mag voor de onderwgzers die niet aan 't hoofd staan, wel eens gedacht worden aan de regeling, die 't hun mogelijk maakt althans met minder zorg te leven dan nu. Nog eens, onze Christelijke school is een kostbaar pand, maar een edele plant tevens, die steeds zorg vereischt. Zorg voor haar stoffelgken, zorg voor haar geestelijken bloei. Zij mag niet bij de neutrale school achter staan op verstandelijk gebiedzij moet krachtens haar beginsel deze overtreffen, doordat zij den Christus ook in de school laat heerschen. Wij hebben onze school met den Bijbel lief doch toonen we onze liefde door te helpen, te schragen, te verbeteren, en Gode de eer Zijns naams te geven, ook in de school. Weer een nieuw blad, een christelijk de mocratisch dagblad, genaamd Het Recht, is dezer dagen verschenen. Het blad wil zijn een degeljjk, uiterst goedkoop, in eenvoudigen trant geschreven dagblad voor het volk, de christelijke be ginselen op maatschappelijk en staatkundig terrein bepleiten en opkomen voor de be langen en nooden van dat volk. Mag het blad getrouw zijn aan het ge wichtige doel en met minder zal het niet toe kunnen dan zal het in een behoefte vonrzien, waarbij wij de redactie ruimen steun toevvenschen. Naar aanleiding van verzoeken van onder- officieren, bestemd voor het leger in Oost- Indië, om gehuwd naar die kolonie ie mogen vertrekken, is door den minister van kolo niën, op nader te ontvanger, advies van de militaire autoriteiten aldaar, ter kennis gebracht, dat de uitzending naar Indië van gebuwde onder officieren, die bestemd zijn om in de gelederen te dienen, door het legerbestuur aldaar niet wenschelijk wordt geacht. Indien deze mededeeling die wii aan de bladen ontleenen, juist is, dan moeten wij toch vragen of de minister hier nu wil genoegzaam rekening houdt met de toe standen. Het ruwe, onzedelgke leven van zoo menigen militair in Indië wekt terecht af schuw. Men leze slechts de brieven van Van der Steur] op dit punt. Als nu de minister aan gehuwde militai. ren verlof geeft voor Indië te te teekenen, dan neemt ZExc. althans bij hen een belang rijken prikkel tot ontuchtigheid weg en verbetert] hij langs dien weg het gehalte van het leger. Het onderstaande kan desnoods door onze lezers worden overgeslagen. Het bevat slechts eenige correctie. In een driestar in ons vorig nommer stond abusievelijkeen bushel is 36 mud dit moest zijn 36 kop. Nog werden wij zeer tot ons leed wezen door onzen gewonen correspondent te Middelburg verkeerdelijk verwittigd dat de r. k. kiesvereeniging aldaar den heer v. d. Meer had gecandideerd. Thans ver nemen wij uit de Midd. Crt. dat dit niet zoo is geweest. Mogen wij hierbij aan de redactie van bovengenoemd blad opmerken dat zij eene onbillijkheid begaat, door te beweren dat wij dit beter hadden kunnen weten. Zij weet beter nog dan wij dat wij dit niet beter konden weten. Onze relatiën, als die van een «Goesch» orgaan reiken niet tot in de Middelburgsche kiesvereni gingen wij moeten en kunnen niet anders doen op dat gebied dan volkomen vertrouwen op de goede trouw onzer berichtgevers. Dit is in de pers een vaste regel, waar aan ook de Midd. Crt. zich steeds gehouden heeft. Wij zouden daartoe tal van bewijzen kunnen bijbrengen, doch herinneren haar slechts aan hare mededeeling omtrent de ongesteldheid enz. vari haren stadgenoot rnr. Lucasse, wat zij «allicht beter weten kon» eene manoeuvre die de redactie van De Middelburgsche Courant bij hare eigen vrienden in discrediet bracht en haar een afstraffing bezorgde van dr. v. Berlekom, Wij meenen voorts niet minder dan zij recht te hebben om op ons woord geloofd te worden ook als wij verklaren dat de redactie van De Zeeuw buiten allen ver kiezingsstrijd staat en dat de artikelen van het verkiezingsnummer door een comité uit de kiesvereenigingen geschreven worden. Voor de verkiezing van heden behoefde daarom dan ook door ons letterlijk niets te worden gedaan of nagelatenwij hebben er zelfs geen letter voor op papier gebracht, dan alleen de gewone korte aan beveling aan het hoofd van ons blad. Wij zouden dus, ook in verband met wat wij hierboven aan de Midd. Crt. herinnerden, gaarne zien dat zij haar persoonleken uitval op onze redactie introken vooral in het vervolg elke philippica voor zich hield, die aan jalousie de métier doet denken. De lezer vergeve ons dit oponthoudwij vragen dit te vrijmoediger dewijl wij hen slechts hoogst zelden er mede lastig vallen. Trouwens ile pers heeft wel wat anders te doeD en de plaatsruimte van or.s blad gedoogt niet dat wij met dergelijke futili teiten, als waarvoor de Midd. Crt. de aan dacht vraagt, ons lang bezighouden. Een belangwekkende strijd wordt heden in den Duitschen rijksdag beslist in betrek king tot het nieuwe legerontwerp. De eischen van den Rijkskanselier werden alge meen te hoog bevonden. Een lid der Centrum-partij (katholieken), de heer Huene, heeft thans eer, middelweg- voorstel ingediend, waarmede de regeering zich vereenigde, en dat bij verwerping tot ontbinding van den Rijksdag leiden zal. Toch bestaat er kans dat dit voorstel eene meerderheid viridt; en geschiedt dit, dan zal het vredes-contingent voor de eerst volgende vijt jaar 480 duizend man bedra gen met tweejarigen werkelijken dienst tijd voor de troepen te voet (infanterie). Dus nagenoeg 500 duizend man Een onrustbarend cijfer, te meer dewgl het Duitsche Rijk het blijkbaar met niet minder doen kan, wegens de mededinging van Frankrijk en Rusland. Von Caprivi zei dezer dagen: «Op den dag dat het leger gemobiliseerd wordt zijn wij beter af met een volle pa- troontasch dan met een volle portemonnaie». Een gevleugeld woord dat het streven dezer eeuw dekken moet, om de kracht eener natie te zoeken in het militairisme. Een gevulde patroontasch is het ideaal der bsschaafde, humane wereld in de 19e eeuw. H t is een bedenkelijk verschijnsel, zelfs door eene Rijksdagontbinding niet te stuiten. Want verwierp de Rijksdag onverhoopt het voorstel Huene, dan wordt ditzelfde voor stel straks het parool ter hereeniging en eene vernieuwde meerderheid hecht|ten slotte aan het voorstel met zjjn nasleep van boven matige uitgaven en een staatsbankroet in het verschiet, toch het zegel zijner goedkeuring. Tweeërlei Verslag. Met onderstaande opmerking, mededee ling en gevolgtrekking van de «Volkscou rant van Appingadam» zijn wjj het eens. Gelijk in 't algemeen de geschiedenis op verschillende wijze wordt verhaald door ver schillende personen, zoo kan ook van een gewoon straatkabaai verschillend verslag worden gegeven. Wij laten hier twee ver slagen volgen van een vechtpartij te Zwolle, een van de Zwolsche Courant en een van een socialistisch blad. De Zwolsche Courant aldus «In den afgeloopen nacht, omstreeks een uur, heeft alhier op de Groote Markt een vrij hevige vechtpartij plaats gehad. Eenige heeren, die huiswaarts keerden, geraakten in botsing met een viertal schippers, die naar verzekerd wordt, den hond van een van hen mishandelden. Bg het gevecht, dat toen ontstond, ont zagen de schippers zich niet hun messen te trekken, ten gevolge waarvan een drietal heeren verwond werden. Gelukkig dat de politie in de buurt was en een eind aan het spektakel maakte. Een der belhamels werd terstond in ver zekerde bewaring genomen en de anderen, die zich uit de voeten hadden gemaakt, later bij de Roode Toren, waar het schip lag waar ze thuis behoorden, niet zonder veel moeite ingerekend. De schippers zijn tot hedenmiddag in arrest gehouden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt». Aldus schrijft de Zwolsche Courant van Donderdag, 13 April Gelooft men deze, dan hadden de schip persknechts alleen de schuld, het spreekt al van belhamels zonder te weten, wie de schuldigen zijn. Het zal wel het officiëele Commissaris-verslaggevers bericht zijn. Het socialistisch verslag aldus Eenige heeren heele deftige van de bovenste plank, baronnen, Jonkheeren, enz. enz., een tiental ongeveer, hadden Dinsdag- avo id tot half twaalf ongeveer flink ge soupeerd toen werd er opgestapt naar Frans Vulker, waar de heeren nog een proef aflegden van hun slokvermogen. Hier moesten een paar achterblijven niet omdat ze smoordronken waren, maar omdat ze hun evenwicht verloren hadden, men begrijpt dat wel. Aangezien het voor die «hooge personages» nog geen kinderen bedtijd was, wilden ze nog ergens heen. Naar den buitenkant Zoover konden sommigen het niet brengen en foei, naar het Leger des Heils, daar komen onze jonkheeren, advocaten, wijn handelaren, houthandelaren enz. niet. Een paar schippers komen hen tegen éen der nuchtere heeren jaagt den hond op hen af. Om geen beet te ontvangen, stoot de schipper den hond van zich af. (Maar dat is ongeoorloofd! Wat vermeet gjj u, o schipper 1 een adellgken hond van u af te houden, die u bijten wil). Een der heeren begint met dronkemanswoede met een stok op de schippers los te slaan. Hij dachtdat kon makkelgkimmers. zooveel heeren tegen een paar schippers. En wordt geslagen en teruggeslagen, de heerer krijgen een paar flinke porren en wat helden vgf heeren lagen onder een schipper. Hulp en moerd werd er geroepen, politie komt ter adsistentie, men hield een drijfjacht op een schipper, welke dan ook, geholpen door de anderen, is gearresteerd, Op het bureau gekomen wilden de heeren dien schipper te lijf en de politie 111 De politie stoot en duwt hem, die be scherming noodig had, in een hoek, onder het schreeuwen (natuurlijk tegen den schip per) van: «houdt je smoel.» Echte politie, ook van de bovenste plank! Natuurlijk, men moet de latere superieuren als die baronnen, jonkheeren, wijnhandelaren enz. enz. een beetje te vriend houdendaar valt meer af dan van een schipper. Misschien heeft elke slag nog wel geld opgebracht, en dat weten die leeperts. Nette heerendie zoo bedaard naar huis willen gaan en heusch niet naar den Bui tenkant, en dan door zulke grove schipper te worden lastig gevallen. Het is heusch nies te verdragen voor adellijk en en ander gep broedsel. 'tZijn nette heeren, die met schippars 's nachts om een uur aan 't kloppen gaan veel netter dan socialisten. En toch gelooven we, dat de schippers wel aan 'tkerlste eind zullen trekken, maar gelooven niet, dat als de schipper door de heeren een flinke hartkwaal a la Driessen was geslagen, de politie zoo actief zou op getreden zgn. De weelderige heertjes zien er nu lief toegetakeld uit, de één is gemuilband, de ander is mank, een derde heeft den kop stuk, enz. De dokters en kleermakers hebben er een goede aan.» Tot zoover het gepeperd socialistisch verslag. Zoo ziet men hoe de geschiedenis op tweeërlei wjjze kan worden verhaald. Vandaar, dat het ook zoo enorm veel onderscheid maakt wie op de school aan de kinderen de vaderlandsche geschiedenis onderwjjst, een socialistisch gezind onder wijzer, of b.v. een Christelijk onderwijzer. Van den consul generaal te Pretoria is on derstaand bericht ontvangen „Nu de Nederl. Zuid Afrikaansche spoorlijn van de Delagoabaai af het bewoonde gebied van Transvaal allengs nadert, treedt het ver voer van goederen over Lourengo Marques meer en meer op den voorgrond. Het tegen woordig eindstation van de lijn is Nelspruit, van waar gelegenheid is om goederen tegen billijke prijzen per wagen naar Lijdenburg, Baiberton, Middelburg, Pretoria en Johannes burg te vervoeren, welke nog zal verbeteren zoodra de lijn tot Elandshoek in gebruik zal komen. Vermoedelijk in April. De firma De Waal van Durban, die ook te Lourengo Marques een filiaal heeft opge richt, geeft per circulaire de voordeelen aan, die het goederenvervoer langs bovenge noemde route aanbevelen, waaronder be- hoorendat van alle goederen bestemd voor Transvaal, door het Portugeesch gou vernement een transitorecht geheven wordt van slechts 3 pCt., terwijl daarvan vrij gesteld zijn levende dieren, cement, kalk, banknoten, specie, booken, muziek, kaarten, gedrukte schoolbehoeften, nieuws bladen, tijdschriften, steenkool, cokes, meel, versche vruchten, zaden, fis, gereedschap pen, muziek- en andere instrumenten, met- selsteenen en dergelijke bouwmaterialen; en dat de onkosten van vervoer stellig niet hooger komen dan over Durban in Natal en East London in de Kaapkolonie, vooral gedurende het droge seizoen, wanneer er wagens in overvloed te verkrijgen zullen zijn tegen lage vrachtloonen. Mocht de Nederlandsche handel van bovengenoemde route gebruik willen maken dan geschiede het vervoer uit Nederland bij voorkeur per Deutsche Ost-Africa-Line, wier stoomschepen geregeld eenmaal 's maands van Amsterdam door het Suezkanaal ver trekken en de verschillende havens, waaron der ook de Delagoabaai, aandoen. Vandaar kunnen de goederen dan per spoor verder verzonden worden. De firma De Waal zal gaarne alle inlich ting geven en zich met de expeditie be- lasten." 5 Mei 1893. Coes. Vergadering van den gemeente raad op donderdagavond jl. Afwezig dhr. Den Boer. Voorzitter de burgemeester. De notulen gelezen en goedgekeurd. In gekomen gemeenteverslagen van Meppel, Leeuwarden, Assen en Zutfen en der stads reiniging te Leeuwarden over 1892. Ver kocht ou i lood aan v. d. Heil voor f2.75V3; en snoeiling aan Okkévoor f18.07. Mede gedeeld wordt dat de direeteur van het Gasthuis 15 April zjjn betrekkiog heeft aanvaard en het jaargeld van den oud-direc teur met dien datum is ingegaan. Dat van H. M. de Regentes goedkeuring is ingekomen A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1