Jk TJaUiP INVENTARIS, VERKOOPEN: Openbare Verkooping, ÜYERDEKTE Gemengde Berichten. Zaterdag 6 Mei 1893, Zaterdag den 6 Mei 1893, dief, die op heeteiMaad betrapt, zijn prooi weder moest loslaten. Was de poging gelukt, dan zou de natie natuurlek door de daders gedwongen zgn geworden de urn tegen hoogen prijs terug te koopen. Van de 200 gebouwen op het tentoon stellingsterrein staan er op het oogenblik nog meer dan de helft vol onuitgepakte man den en kisten. Van de natiën, daar vertegenwoordigd, neemt Duitschland de eerste plaats in, Enge land de tweede, Frankrijk de derde. Er zijn 6000 Duitsche inzenders. Het ge bouw der Duitsche commissie kostte alleen van het bouwen 250000 dollars. Een kist met diamanten uitRusland, schoon goed verzegeld, bleek bg aankomst in de nieuwe wereld, ledig te zijn. De ledige, be hoorlijk op nieuw vei zegelde kist werd door de douane naar Rusland teruggezonden. Op het terrein zijn 125 Javanen aange komen, waaronder 16 dansmeisjes algestaai) door den sultan van Solo. Zij Slichten aldaar een dorp, waar ook de sultan van Djohore weldra een bezoek hoopt te brengen. Deze man trekt jaarlijks eenige miljoenen dollars uit zijne koffieplantages. Ziedaar weder enkele kleinigheden, waar uit men het Amerikaansche volksleven, ook wel eens van zijne bedorven zijde leert kennen Onlangs schetsten wij voor onze lezers een Zaterdagmiddag in Londen en een werkdag in Londen. Laat ons nu trachten een Zondag in de wereldstad te schetsen. Is de invloed, dien de Zondag uitoefent in onze kleine steden, of op wns platte land reeds groot, ongeloofelij k doet deze zich gevoelen in een slad als Londen. Op een Zondag komt het bedrijvige monster tot rust, het gewoel en geraas staat stil. De winkels zgn dan gesloten, de vuren van smidsen en fabrieken zijn dan gedoofd. De zon, als ze schijnt, werpt viiendelijker licht in de straten, omdat dikkerookwolken baar licht niet onderscheppen. Met den Zondag is Zondagsche rust te zien aan ieders gang en aan ieders gewaad. Als de klokketonen de kerkgangers oproe pen dan vult zich de staat met menseden op hun Zondagsch. Een enkel rgtuig dat een hooggeplaatste ter kerk brengt of een groep weezen, ieder met een gebedenboek in de hand, storen de stilte die de straten op een Zondagmorgen n Londen beheerscht. Bg het eindigen der godsdienstoefeningen vullen zich de straten opnieuw met kerk gangers. Voor de meesten die zich bewegen moeten in het drukke leveu der wereldstad, is de Zondag een dag aan het huiselijk leven gewijd. De huisgenooten kunnen nu gezellig te zamen blijven. Alle arbeid staat stil. De schooljongens, kinderen van den handels- ol kantoorman liggen te huis op zooge naamde kostscholen, omdat in de meeste gevallen de afstand van de ouderlgke wo ning te groot is, om dien iederen dag at te leggen. in den namiddag gaan talrijke menschen- massa's dien oceaan van steen ontvlieden, om in de parken zich aan de buitenlucht te goed te doen. Daar groeit het gras en bloeien de hoornen, en de arme gevangenen uit de dicht bevolkte, stoffige stadsstraten genieten hier een weinig van de reinheid eu schoonheid van Gods Schepping. De Londenaar waardeert het vierde gebod van Gods heilige wet. Hg weet bjj ervaring dat dit gebod Gods nog meer een verlot dan een bevel is. Gij moogt rusten op dien dag is voor den bewoner van Londen, een voorrecht hoog gewaardeerd. Voorwaarde van zijn menschwaardig bestaan. De boog is daar al te strak gespannen, om niet herhaalde ontspanning te behoeven. Voor ous is het leven zeker niet zoo druk, maar toch, indien we onze Zondags rust en die onzer medemensehen eens uit dit oogpunt bezien, dan valt ongetwijfeld op het vierde gebod een vriendlijk licht. Dezer dagen kwamen in de hoofdstad des lauds onze moderne predikanten, die zich nog theologen noemen, bijeen. Hoe deze mannen, deze volksleiders, van jaar tot jaar op het hellend vlak der ont kenning en loochening der eeuwige waarheid vooruit gaan, is op die vergadering weer bij vernieuwing gebleken Zonder dat er een storm van veront waardiging onder hen ontstak, kon het in hun midden worden uitgesproken Van Jezus staat niets historisch vast. Ook niet zijn kruis. Ook niet zijn naam. Ook niet het feit zijner verschijning. In deze absolute (volstrekte) onwetendheid aangaande hem is juist de aanleiding en het recht der symbolische opvatting gele gen en tevens de gebiedende eisch het symbool absoluut als symbool te nemen. Zoo gaat, naar terecht is opgemerkt, de stroom des ongeloofs voort en voort. De jongere moderne predikanten weten al minder van den Heiland. Rust vinden deze geesten eerst als men aangekomen is bg de volslagen ontkenning. Dan weet men niets van Jezus af. Zelfs niet of er een kruis van Golgotha is geweest. Ja, eigenlijk niet eens, of er ooit zulk een rabbi als Jezus van Nazareth bestaan heeft. O, snelle afloop als der wateren feisouen die in roerend of omocrencl goed minstens f13000 betalen, kunnen wel haast hun papier verwachten van de ver mogensbelasting. We herhalen wat wij dienaangaande reeds vroeger schreven Wie minder dan 114ÜÜ0 bezit betaalt f2 'sjaars; wie van 14 tot 15 duizend gulden bezit, betaalt 1 4. Van 115ÜÜÜ tot 2 ton, die betaalt! 1,25 per f 1000, doch mag 1 10000 van zijn kapitaal aftrekken. Boven de 2 ton betaalt men 1237,50 plus f 2 per f 1000 die men boven de 2 ton bezit. De mutatierechten zijn vetminderd. Die van onroerend goed 1,4 pCt. inet 38 opeen ten) zgn nu 2 pCt. zonder opcenten en hot recht van overschrijving is van 75 tot 15 centen per f 100 gebrac it. Van 6,27 pCt. is het nu 2,15 pCt. geworden van de koop som die in de schatkist gestort werd. Bij opnieuw veiling van hetzelfde goed binnen het jaar worden die rechten van 1,09V3 tot 0,40 percent verminderd. Bg overdracht van roerend goed is de heffing van 3 percent verlaagd lot 2. Als vervolg op wat wij in een voorgaand nonuner schreven omtrent den goedkoopen prijs der aardappelen, zagen wij in de bladen de rnededeeling dat te Goes twee mud aardappelen, waarvoor geen kooper gevonden werd, aan een herbergier overgingen om twee glazen bier. Op vele plaatsen in Zuid-Bevela id geeft men de aardappels weg. Voorwaar wij herhalen het een groote overvloed bij weinig zegen, En toch is Zeeland nog gelukkig, bij Ierland vergeleken in de eerste jjaren van zijn achteruitgangtoen een emigrant in Amerika aangekomen de volgende teeken- achtige rnededeeling deed «In Ierland kunt ge een bushel ('j aardappelen voor zes stuivers koopen, maar de moeilijkheid bestaat in het verkrijgen van de zes stuivers.» Zoo erg is het immers bij ons nog niet, dat zelfs het geld om de goedkoope aard appels te kunnen koopen, ontbreken zou. Een bushel is nagenoeg 36 mud- 3 Mei 1893. Vlissingen. De officier van gezond heid le kl. L. A. H. Jansen, waarn. cbet van het militair hospitaal alhier, wordt op den 2en Augustus a. s. overgeplaatst bij bet 3e bataljon van het 4e regiment in fanterie te Haarlem, terwijl met ingang van den len Augustus t. v. definitief met bovenvermelde functie alhier wordt belast de officier van gezondheid le kl. dr. A. Kuijpers van het 5e bataljon 3e regiment infanterie te B rgen op Zoom. De R. K, kies.ireei ijingen te Middel burg 'nebben besloten bij de a. s. verkiezing van een lid der Provinciale Staten, den candidaat der A. R. kiesvereenigiugen te steunen. De Mei-betoogingen hadden dit jaar bier en in het buitenland een kalm verloop. Waar de vergaderingen in de open lucht plaats hadden daar was de politie schaars vertegenwoordigd, en in besloten vergaderin gen sprak bet van zelf dat een kalme geest de betoogers bezielen moest. Te Middelburg werd de beweging voor den achturigen werkdag toegelicht door v. d. Veer; te Goes door Jan Stap; deze laatste had ongeveer een zestigtal hoorders die met belangstelling luisterden naar de schets, die deze held der Friesche werk stakingen omtrent de ongelukkige toestanden in Friesland gaf. In Juni a. s. zal examen worden ge houden voor klerk bij den post- of tele graafdienst. Aanstelling van klerk geschiedt op een jaarwedde van f400, welke belooning tot f1200 'sjaars klimmen kan. (Nadere bij zonderheden bevat de Staatscourant no. 102.) Wie gebruikmaakt van de goedkoope reisgelegenheid naar Londen, door de maat schappij Zeeland aangeboden, die koope daarbij The A. B. C. Guide te Londen, bevattende een duidelijke plattegrond der stad, een dito der omstreken en tal van aanwijzingen ten gerieve der reizigers. De prijs is 15 cent. Uitgever zijn firma Charle» Baker en Co. en de Vey Mesulagh te Viis- singen; doch ook elders te bekomen. Te St. Annalarid is bg herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. Qoakkelaar, arts aldaar, vroeger te Wemeldinge. Hij bekwam 89 van de 161 geldige stemmen. De heer J. Goede- gebuure had er 72. Van de 202 kiezers stemden er 167. Tot zetter voor 's rijks directe be lastingeii te Cadzand is benoemd de heer Iz. Cappon, wethouder, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Abr. Brevet Sr. Van de pers der heeren Nijgli Van Ditmar te Rotterdam is het eerste nommer van een nieuw blad verschenen en getiteld: le «Kinderbode», Geïllustreerde gids voor moeders, modisten en huisnaaisters. Dit blad zal elke week verscnijnen en knippatro nen bevatten. De prijs per 3 maanden is f 1.25, waar voor men alzoo 13 nos. met 13 knippatronen zal ontvangen. Goes. Het verslag in or.s vorig no. van de jongst gehouden vergadering der Vereeniging «De Ambachtsschool" eischt aanvulling. De voorzitter wijdde een woord van waardeering aan nu wijlen het bestuurs lid dpri heei-W. de Beste, in wiens plaats de heer J. W. v. d. Weert W.J.z. met 9 van de 15 stemmen benoemd werd. Op de heeren L. de Beste, J. de Jonge Wz. en M. de Jonge Jz. waren resp. 2, 2 en 1 stemmen uitge bracht. Omtrent het subsidie voorstel werd mede gedeeld: Den 27 Dec. 1892 verzond het be stuur een adres aan den minister met ver zoek om 12060 subsidiena afwijzende beschiKkiog werd het verzoek 29 Dec. d. a. v. in gewijzigoen vorm herhaald. Na nieuwe afwijzing werd in overleg met den heer Van Kijk, inspecteur van het mid delbaar onderwijs, den 3 Maart weder een adres verzanden, waarin werd vastgehouden aan de voorwaarden vergrooting smederij, en aanstel'iug van een meer bevoegde voor het teekenonderwgs. Thans heeft de minister geantwoord d t hij bereid is een rijkssubsidie van f2000'.s jaars op de begroeting te brengen, indien de subsidie der provincie van t 900 op f1200' gebracht wordt, de gemeente kosteloos den grond voor de uitbreiding der school afstaat, de leening ad. f9090 voor deze verbouwinc volteeken-i is; een directeur voor 1 Sept. benoemd en het teekenonderwijs door een bevoegd leeraar met acte M. O. gegeven wordt, terwijl de nieuwe lokalen inet 1 Nov. a. in gebruik moeten zijn. Het getal leeraars en het bedrag hunner jaarwedde moet door de regeering worden goedgekeurd evenals het programma terwijl jaarlijks de rekening en het verslag aan den inspecteur en de begrooting aan den minister moeten gezonden worden Het voorstel om ooder deze voorwaarden tot de leening over te gaan, werd aange nomen. Door de verbouwing zal rren nu een teekenlokaal krijgen van 5i/2 bij 14, Het oostelijk deel dier zaal wordt bij de smederij getrokken die daardoor van 41 op 97 c.A. gebracht wordt. Aan gedeputeerde Staten en Gemeentebestuur zullen de genoemde aanvragen gericht worden. Bij de leening is gerekend op een jaarlijksclie aflossing van f500. JSECHTSZAKEN. Het kantongerecht te Middelburg heeft den heer B Q., te Goes veroordeeld tot f 50 b. s. 14 dagen hechtenis, wegens het niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep waai toe de wet een toelating vordert dat beroep zonder noodzaak uitoefenen. D. t «zonder noodzaak» krjjgt een zonder linge beteekenis als men weet dat de zieke, ten wier behoeve hij «geraadpleegd» werd, door den dokter was omgegeven. Intusschen zal, naar wij vernemen, de veroordeelde in hooger beroep gaan. Bij bevelschrift dier rechtbank van 1 Mei 1893 is rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak, tegen J. v. P.. oud 15 jaar, koe wachter, geboren en wonende te Ter Hole, gemeente Honteni-.se, thans in hechtenis alhier, ter zake dat hij in den vroegen morgen van 27 April 1893, omstreeks 3 uren, opzettelijk brand beeft gesticht in eene schuur, staande op een hofstede onder de gemeente Hontenisse en toebehoorende aan den heer Jules Vogelvanger, door eenen brandenden lucifer in het alJaar aanwezige tarwestroo te werpen, tengevolge waarvan die schuur met de zich daarin bevindende landbouwgereedschappen, veldvruchten en levende have is verbiand, zoomede een daarnevens slaande hooiberg, a'smede eenige goederen, toebehoorende aan den meester knecht Petrus Polvliet, terwijl daardoor ook levensgevaar te duchten was voor de knechts, die in de eerstgenoemde schuur lagen te slapen. (M. C.) Goes. Het zoontje van H. klom grsteren achter een in beweging zijnd rijtuig van den koetsier Tas. De knaap geraakte daarbij met de beenen in een der achterwielen, en werd zoo eenige malen meiegesleuid. De koetsier merkte echter spoedig wat er gaande was en hield het rgtuig in, zoodat (ie knaap er met eenige lichte kneuzingen afkwam. Toch blijft dit een ernstige wenk voor de ouders om hunne kindei en tegen dergelijke gevaarlijke vermaken te waar schuwen. De inspecteur G. J. Janssen en de agent 2e kl. M. J. C. Moens zijn aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachters. Wemeldinge. Bij de schouwing van het lijk van de dood gevonden vrouw alhier de weduwe B. aan het kanaal, is gebleken dat zij een plotselingen natuurlijken dooi moet zijn gestorven. Wel stond de linnen kast aan, doch daaruit is niets vermist hare halskoralen hingen aan den muur in hare nabij beid. Dinsdag is het lijk ter aarde besteld. Bij den landbouwer Calon te Bier vliet zijn in een paar dagen tijds reeds zes kalveren plotseling gestorven, terwijl een zevende lijdende is. De arme dieren schijnen ontzettende pijn te lijden, eer zij bezwijken. Zij vertoefden op den mestvaalt toen het eerste sterfgeval zich voordeed. Weinige uren te voren waren zg nog gezond en wel. Mea denkt aan vergiftiging een onderzoek wordt ingesteld. M. C. Zaterdagavond ontstond te Bergen op Zoom brand in de biïqueltenfabriek der firma Asselbergen en Co. Het hoofdgebouw is geheel uitgebrand de brand dnurde vooit tot 's Zondagsinidd igs. Machines en boeken ziju gered. De aflevering van alle bestellingen gaat, ondanks deze onverwachte ramp, ongestoord voort. Een 89 jarige, overigens krasse, alleen wonende vrouw, die haar eigen boeltje nog steeds beredderde is maandagavond teMarum in een dobbe gevallen waarbg het vee komt drinken die zich vlak voor haar huis bevindt, en waar zij een emmer water uit wil le scheppen. Ofschoon nog levend er uit ge il laid, is het oudje na eenige uren bezweken. Te Haren is een boerderij in de asch gelegd. Varkens en pluimgedierte kwamen in de vlammen om. Te Sparinum brak brand uit op eene hofstede terwijl de fa milie naar (ie keik was. In korten tijd was alles een prooi der vlammen27 koeien 17 kalveren, en 2 paarden verbrandden mede. Ook te Anna Paulowna brandde een hoe .e af, waarbg e ai gedeelte van het vee verbrandde. Zondagnacht is, onder een hevig onweóer de keik met toren te Jellum, door den bliksem getroffen, in de a-ch gelegd. Tegen kalkpooten bij kippen wende men petroleum aan, waarmede men gedu rende enkele dagen de pooten der kippen fliria inwigft vóór zij op stok gaan. Om inktvlekken uit witte broeken te verwijderen, lost men zuringzout in een porseleinen potje rret beet water op, do pt hierin de niet inkt bemorste plaats, en strooit fijn geraspt tin er op. Nadat de inktvlek door het heen en weer wrijven van de kor rels tin verdwenen is, wascht men het goed eeriige malen in water uit, opdat het zuring zoutgeen kwaad aan hel weefsel kan doen. ADVKRTEiNTlEN. Zoo de Heere wil zullen onze geliefde Ouders t LEENDERT DANE I en I JAKOMIJNTJE LABEUR a. s. Zondag 7Mei hunne 35-jarige v> Echtvereeniging herdenken., Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen <jg A'isse, 3 Mei 1833. Getrouwd: PI ETER KRAMER Mz. en JOZ1NA JACOMINA FLIPSE Ed. Colijnsplaat, 3 Mei 1893. v» ■mt'imwPTw wmnaiTsaBH—s— DANKBETUIGING. Aan allen hartelijk dank, die op mijn 40-jarig jubiló als gemeente-ontvanger met huDne geluk wei.schen mij hebben vereerd C. D. VAN NOPPEN. M/issenkerke, den 3 Mei '93. Zeep 10, Soda 2V2, Stgfsel 12, witte Suiker 28, Lichte 27, Bruine 26, alles de 5 ons. TIMMERMAN, Noordstraat, Middelburg. De Notaris J. W. VERHULST zal op des namiddags tentwee ure, in het koffie huis «Spoorzicht» bewoond door M. de Nooijer te Arnemuiden, publiek presen- teeren te lo. Een I1IJIS en ERF met PAK HUIS, TUIN en WATER, in het Christiaanpoldertje te Arne muiden, wijk C no. 3. 2o. Een SPRÖTROOKERIJ met ERF en volledigen INVEN TARIS, aldaar bij het eerste perceel. 3o. 8 aren 35 centiaren WEILAND (bouwterrein) aldaar, tegen het tweede perceel, zulks in vier pereeelen, zooals nader bij bil jetten is omschreven en op het terrein is algebakend. Daags vóór en op den verkoopdag te zien. Informatiën verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. Ten overslaan van Deurwaarder C. A. KOULON, resideerende te Middelburgkan toor Sint Janstraat H. no. 197/199, zal op des middags ten 12 uur, aan boord van na te melden schip, a contant worden verkocht: Het door Schipper JAN PIKKAARD be varen wordende «de vrouw Cnrneliagrool 104 tonnen, thui behoorende in Nederland, met de$zelts staand- en loopend Want, Zeilen, Ankers, Kettingen en Root, liggende het schip bij het rijksposlkantoor te Vlissingen. Hel schip is te bezichtigen van Maandag 1 Mei 1893 af tot den verkoop op 6 Mei 1893. Inlichtingen te bekomen hij voornoem Ie n Deurwaarder,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2