H, J, van der Meer, 1893. No. 90. Dinsdag 2 Mei. Zevende jaargang. VER SC HIJ M G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'MJIJ, te Middelburg. PRIJS HEK ADVERTENTIES YK. Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten, elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prge per drie maanden franco p. p* f 0.9o. Enkele nummers0.026. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 een Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere reg meer 10 cent. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Middelburg op 5 Mei a. s. is candidaat der kies- vereenigingen en wordt mitsdien door ons met aandrang aanbevolen de heer te Vlissingen. Hansweert 3 Mei. Kruiningen 4 Mei Krabbendijke ook voor Waarde 5 Mei en 6 Mei voormiddags. Rilland-Bath 6 Mei namiddags en 8 Mei. Wij herinneren nogmaals dat de zeepaccijns van 10 cent per kilo vervallen is en de zout- accijns van 9 cent op 3 cent per kilo ver minderd. De winkeliers gaan dus voortaan de zeep 5 cent per oud pond minder en het zout 3 cent per 5 ons minder verkoopen. Het rijk verliest 9 miljoen bij dit buiten kansje onzer huismoeders, doch de jenever drinkers en de vermogenden boven de f13000 zullen voortaan dit tekort dekken I Het behoort in de kronieken geschreven te worde», dat in bet voorjaar van 1893 het slqpen van een schaar betaald werd met een mud aardappelen, op een andere plaats werd een mud aardappelen voor 4 eieren geruild. De schoonste April maand die men zich bij menschenheugeois herinneren kan is voorbij. Als reusachtige bloemruikers prijken de vruchtboomen, en de natuur is weer gehuld in baar schoonste kleed. Toch, het is moeilijk te ontkennen, de zegen Gods wordt bjj al dien overvloed gemist. En indien ooit het practische zichtbare bewijs is geleverd dat aan dien zegen alles is gelegen dan wel nu. Zoo is dan Vrijdag van den Minister Tak de boodschap vernomen dat alweder een nieuwe wet in de maak is. De hoeveelste Men telt de wetten haast bij dozijnen. Nauwelijks is een of andere leemte ontdekt of daar zijn een hoopje menschen te vinden die smeekend de armen uitbreiden en tot den Staat bidden: helpt onsl En ue Staat, als de Alvader uit de Noordsche godenleer, zal helpen. Hoe Door een wet natuurlijk, hoe anders En zoo wordt de maatschappij ge deeld in twee deelen, éen deel van wet houders, en een deel van wetovertreders. En de een gaat den ander al meer op de hielen zitten. Zoo veraangenaamt men het leven, tot dat ja tot dat eene sociale revolutie eens heel dien rommel van wetten en be palingen komt op te ruimen. Dan kan men opnieuw beginnen om, als de fabeldichter der oudheid water te dragen in een bodemloos vat. De nieuwste, misschien nog niet de aller nieuwste, wet zal nu een wet op den leerplicht zijn. De wet zal dan nu moeten bepalen dat ouders hunne kinderen moeten laten leeren, waarschijnlijk wel hoeveel en hoelang. Boete en hechtenis zullen het bpgrip van de plichten der ouders tot opvoeding hunner kinderen moeten duidelijk en smakelijk maken I De ouders zullen dus voortaan hunne kinderen moeten opvoeden, omdat de wet het zegt. Waarlijk het vooruitzicht onder zoodanige wetten te moeten leven is niet opwekkend 1 1 Mei 1893. Nu het reisseizoen voor de deur staat en menigeen reeds plannen voor uitstapjes begint te maken, wordt ten zeerste de aan dacht gevestigd op de in achterstaande advertentie door de stoomvaartmaatschappij «Zeeland» aangekondigde gelegenheid om tegen verminderde prijzen een kijkje te ne men aan de andere zijde van het kanaal. Aanstaanden zomer zal voor 'teerst een proef worden genomen met de uitgifte van speciale rttourbiljetten naar Londen, geldig voor de heenreis met de dagboot van Maan dag, terwijl men naar verkiezing een der vier volgende dagen per dagboot kan terug- keeren. De prijzen voor deze retourbiljetten naar Londen zijnVan Vlissiogen f 18 le klasse, f 12 2e klasse. Van Middelburg f 18,50 le klasse, f 12,40 2e. klasse. Van Goes f 19,30 le klasse, f 13,05 2e klasse. Van Bergen op Zoom f 21 le klasse, f 14,50 2e klasse. Van Roozendaal f 21,50 le klasse, f 14,75 2e klasse. Van Breda f 22,50 le klasse, f 15,50 2e klasse. Deze biljetten zullen Zaterdag te voren aan de stations verktijgbaar zijn, en, voor wat Vlissingen betreft, aan boord der ver trekkende dagboot. Waar de gelegenheid voor de Zeeuwen nu zoo gunstig gemaakt is, en de kosten tot een minimum zijn teruggebracht, mag worden verwacht dat velen een bezoek zullen brengen aan de groote wereldstad. De «Guide of London» (gids van London) een reclame uitgave van de firma Baker, is een geïllustreerd boekje in een handig for maat met alphabetische opgave van het be zienswaardige. Aan boord van een onzer oorlogs schepen had dezer dagen in een kolenhok eene ontploffing plaats, waarbij een stoker om het leven kwam. Om dergelijke onge- lukktn te voorkomen zal bij de marine een nieuw model veiligheidslantareb worden in gevoerd, terwijl de noodige verbeteringen voor den afvoer van gassen zullen worden aangebracht. Goes. In de openbare raadsvergadering op Donderdag 4 Mei, a. des avonds te 8% uren, is aan de orde: 1. Notulen. 2. Mede- deelingen. 3. Ingekomen stukken, 4. Ko hier van den hoofdelijken omslag voor 1893. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleenir.g. De betrekking van assistent aan de Rjjkslandbouwproefstation te Wageningen. Jaarwedde f 1000, is vacant. Die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, moeten voer 9 Mei e. k. zich schriftelijk aanmel den bij den voorzitter van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstations, prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam. Ingevolge art. 40 der wet op de ver mogensbelasting zullen de belastingschuldigen hunne belasting, zonder kosten voor hen, aan den ontvanger per postwissel kunnen overmaken. Hiertoe zal gebruik gemaakt worden van een bijzonder formulier post wissel no. li. Deze wissels zijn voorzien van twee strooken de eene aan het hoofd, de andere aan den voet van den wissel. De strook aan het hoofd van den wissel wordt den belastingschuldige ter hand ge steld, om hem te dienen tot quitantie. De andere strook kan door den ontvanger van den wissel worden gescheiden en behouden. De hh. A. den Dekker te Almkerk en mr. P. C. 't Hooft te 's Hertogenbosch, thans te Velp, hebben ontslag genomen als leden der prov. staten van Noord Brabant veor het district Heusden. Beide heeren zijn in de dagen van de roomsch-antirevo- lutionaire samenwerking in 1889 ter ver vanging van 2 liberalen gekozen. De oud-minisler ilavelaar is benoemd tot hoofddirecteur der posterijen en telegrafie. In het kiesdistrict Assen is tot lid der provinciale staten gekozen de heer Hooger- brugge, een antirevolutionair: en wel met behulp van eenige liberalen die zich met de candidatuur Jolles, den liberalen candidaat, niet konden vereenigen. Dat deze verkiezing nogal hartstochtelijk geschied is, blijkt uit de volgende advertentie in een der Drentsche bladen Zij, die vermoed worden voor den heer Hoogerbrugge te hebben gestemd ot zich voor diens candidatuur te hebben geïnteresseerd, ze het meest wenschelqke voor de Provincie oordeelende, worden geraden de eerste dagen den heer M. A. D. Jolles, burgemeester van Assen, die blijkbaar geheel onder den indruk zijner nederlaag is, uit den weg te gaan, om niet bloot te staan aan de onbe schofte vraag, waarmede hij mij gisteren op de openbare straat te Assen staande hield, en wel deze «Wat krijg jij van Hoogerbrugge, dat jij hem zoo goed geholpen hebt?» Vraag, waardoor ik mjj in mijn zedelijk karakter beleedigd gevoel, en ter zake waar van ik bij den heer officier van justitie een klacht heb ingediend. Assen 28 April 1893 Uldenhuis Gratama. Een dag later las men in hetzelfde blad een antwoord van den heer Jolles, eveneens in een advertentie: De ondergeteekende verklaart voor onwaar wat mr. M. Oldenhuis Gratama hem in de advertentie voorkomende in de Prov, Drent- sclte en Asser Courant, ten laste legt, en heeft deswege een klacht bij den heer officier van justitie ingediend. Assen, 29 April 1893. M. A. D. Jolles. Ter gelegenheid van de herkiezing van president Kruger in de Transvaal heeft de heer Beelaerts van Blokland, lid der tweede kamer en vertegenwoordiger der Transvaalsche republiek bij onze regeering, in het hotel «Den Doelen" een feestmaal bereid voor tal van genoodigden, waaronder men aantrof de heeren ministers Tak, Tienhoven en Levy, de oud ministers v. Karnebeek en Hartsen, de kamerleden Brantsen, v. d. Borch en de Beaufort, de docenten de Cock, Noordtzij en Reinink, van de Theologische Schoolprof. Quack, ds. v. d. Valk en anderen, die door studie, ambt of stamverwantschap tot Transvaal in betrekking staan. Ds Lion Cachet behoorde niet tot de genoodigden. De eetzaal was weelderig met bloemen en gewassen versierd. Boven een der wand spiegels was door groen een kroon van nationale vlaggen gevlo hten, vereenigd met de Transvaalsche kleuren. Goes. Uit mededeelingen door den voorzitter der vereeniging «de Ambachts school" alhier bleek dat de minister vari binnenl. zaken bereid is een subsidie van f 2000 toe te staanindien aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De voorstellen van het bestuur om deze voorwaarden voor wat de vereeniging aangaat, te aanvaarden, zijn aangenomen. (Plaatsgebrek noopt ons hst desbetreffend verslag tot woensdag te laten liggen). Op de algemeene vergadering van ingelanden van den polder Ooster- en Sir. Jansland werd met 17 tegen 15 stemmen besloten, gedurende 20 jaar een subsidie v n 1150 te verleenen aan het tramcomité, zoodra de verbinding |met Steenbergen zal zijn tot stand gebracht. Met 24 tegen 8 stemmen is in beginsel besloten eeu groot gedeelte van de aardwegen met grint te bedekkeneen commissie werd benoemd om in de volgende verg. omtrent dit punt voorstelen te doen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Baarland ds. W. van Dis te Piershil. Zondag in de voormiddaggodsdienst oefening werd te Rotterdam in de groote Kerk in zijn dienstwerk bevestigd door ds. H. Metz de nieuw beroepen leeraar uit Middelburg, dr. Jan Lodewijk Heldring met een rede naar Openb. 3 11. Des avonds deed de beves tigde in de groote kerk intrede met de woorden uit 1 Joh. 1 1—3. De gemeente zong den nieuwen laeraar toe psalm 1343. Geref. Kerken. Beroepen te Gorinchem ds. J. vaD Andel te Leeuwarden. Btdankt voor Serooskerke door ds. J. D v. d. Velden te Middelburg. Tot onderwijzer aan de chr. school te Gorinchem is benoemd de heer J. van Dijk, thans werkzaam aan de chr. school, uitgaande van de Ger. gemeente te Middel burg. De benoemde heeft die betrekking aangenomen. Benoemd tot hoofd der school te Bres- kens de heer J. Z. de Buisonjé te Oostburg. Ter benoeming van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan dehoo- gere burgerschool te Rotterdam wordt voor- gedragen de heer M. G. de Boer van de H. B. S. te Goes. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering te 's Gravenpolder is met zes van de zeven stemmen tot onderwijzeres benoemd mejuffrouw C. A. J. Remigius te Vlissingen. Hoek. Maandag namiddag te 2 ure had alhier de feestelijke opening plaats der nieuw opgerichte christelijke school. In het nette en doelmatige schoolgebouw waren behalve pl. m. 50 kinderen, waarmede deze school begint, tal van belangstellenden tegen woordig. De bijeenkomst werd geopend door dhr. H. Koelmans, hoofd der Chr. school te Terneuzen, die, na de geschiedenis van de wording dezer school nagegaan te hebben, een woord van welkom richtte tot den hoofdonderwijzer, dhr. Hage van Bruinisse. vervolgens sprak Ds. L. Bouma over de beteekenis van het Chr. onderwijs, waarna de hoofdonderwijzer met eene hartelijke toespraak tot schoolbestuur, ouders en kin deren zich aan de school verbond. De eerüngen werden feestelijk onthaald. Prof. D. K. Wielenga te Kampen ontving andermaal eene benoeming als Hoogleeraar aan de theologische school der Holl. Chr. Geref. Kerk te Grand-Rapids. Goes. In den nacht van Ziterdagop Zondag zijn hier op verschillende muren, deuren, boomen en lantarenpalen geschriften van socialistische strekking aangeplakt, doch ook a) heel spoedig door de politie verwijderd. Hetzelfde had ook plaats te Middelburg. Goes. De heer Davenport (of liever twee zijner talrijke toehoorders) behandelde Vrijdagavond twee rheumatieklijders, Schippers oud 66 jaar en Hoogesteger oud 50 jaar, die beiden na afloop verklaarden geen pijn meer te voelen en zich goed konden bewegen. Wemeldinge. Zaterdagmorgen werd de wed. B. alhier dood in haar bed gevonden. Reeds Vrijdags was haar huis gesloten en daar de postbode ouder gewoonte de deur opendeed en de krant oiunenlei, wekt-i dit de verwondering der buren, die dit aan den bode kenbaar maakten. Deze zag daarop ook de deur van het slaapkamertje openstaan en riep een buurman, waarop zij samen binnengingen en de vrouw gekleed dood op 't bed vonden. Een omverliggend lampje en een openstaande linnenkast benevens andere zaken wekten argwaan zoodat van een en ander aan de politie is kennis gegeven. Deze heeft aanstonds een onderzoek ingesteld, maar tot hiertoe met weinig gevolg. De justitie uit Middelburg met de zaak in kennis gesteld zal zoo noodig hebben uit te maken of hier aan misdaad ot aan ongeluk is te denken. Op vele plaatsen in Zuid Beveland hebben de rupsen in weinige dagen de bladeren der kruisbessenstruiken vernield, thans tasten zij de aalbessenboompjes aan. Zooals men weet heelt men hier vele musschengilden, die wel zorgen zullen dat de rupsen ongestoord kunnen voorteten. Een 15 jarige koewachter te Hulst moet den brand op de hofstede «het Hoog- huis" hebben aangestoken, uit ontevreden heid tegen zijn meester. Bruinisse. Een ongeveer zesjarig knaapje, wiens ouders te Rotterdam wonen, vertoefde sedert eenigen tijd bij zijne grootouders alhier welke Vrijdag de begra fenis van een hunner familieleden bijwoonden. Het jongetje was daarom toevertrouwd aan een zijner ooms, bij wien hij, op een in de haven liggend vaartuig speelde. De oom het knaapje missende, wilde naar hem zien, en zag tot zijn schrik, het jongetje niet aan boord, maar zijn muts drijven, en op eenigen afstand van het vaartuig het water borrelen. Onmiddellijk het ongeval begrijpende, greep, hij naar een op zijn vaartuig liggende rijf met een ongeveer zes meter lange stok, wierp er mede naar de borrelende plaats, en mocht na èen ver- geefschen worp het knaapje uit het water halen, en op het droge brengen. Na vele vergeefsche pogingen vermocht men de levensgeesten van het kind, dat reeds dood scheen, weder op te wekken. Is het drinkwater in Middelburg en Vlissingen schaarsch, met uitzondering van het duinwater, dat echter voor velen te duur is, ook op de dorpen is het niet beter. Men betaalt reeds 8 cent voor een emmer hier en daar. De droogte heeft echter nog andere schadelijke gevolgen. In de tuinen wordt een groot gedeelte der groenten geweldig geteisterd door de aardvloo, zoodat veel schade wordt geleden. Men zegt, dat de eieren der aardvloo sommige zaden bedekken en dat deze bij warmte en droogte uitkomen men beveelt nu aan, de zaden voor het zaaien in een zoutoplossing te leggen, waardoor de eieren zouden gedood worden. 't Is te probeeren Vrijdagnacht hebben te Amsterdam twee jonge mannen op het gebouw der so cialisten Constantia de oranjevlag geplaatst. Het voorbeeld van den milicien die de roode vlag op de kazerne «Oranje Nassau» had doen wapperen, schijnt tot deze contra be leefdheid te hebben genoopt. Vrijdag kwam een koopman te Hen gelo met een koppel van ongeveer 4000 ganzen. De arme dieien uitgeput van ver moeienis en dorst, vlogen allen op een poel met water aan, de een op den ander, met het gevolg dat zeshonderd er van stikten. De aan den Overtoom gestationeerde politie te Amsterdam hield Zaterdag-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1