Kerk, School en Zending. ISËCUTSZAKËA. Gemengde Gericliten. Sequali ia Goes. De onderhandsche verpachting van 1,04 H. A. grond te Wemeldinge tegen f 25 per H. A. per jaar wordt goedgekeurd. Het voorstel om den cijns, drukkende op gronden in den BurenpoMer onder lerseke, at te koopen, tegen den penning XV wordt eveneens met algerneene stemmen aangeno men, en tevens dat tot verkoop van een stukje grond onder Wemeldinge voor f 100 den hoop Tot brievengaarder te Wilhelininadorp Gemeente Kattendijke is met ingang van 1 Mei e. k. benoemd de neer J. Weller Gep. Opperwachtmeester der civallerie in Ned. OTndië. Minister Seyiïardt is in zekeren zin een gelukskind. Hij werd ten vorigenjare op allerlei wijze gewaarschuwd om toch de miliciens niet met Maart onder de wapens te roepen, en althans niet zonder eerst loodsen gebouwd te hebben voor het geval van regen. De minister sloeg de waar schuwingen in den wind, en met goed gevolg. De miliciens exerceerden steeds met droog weer en zonder kosten van loodsen enz en r.u kunnen gedurende het beste deel des jaars met afgerichte manschappen oefeningen op grooter schaal plaats hebben. De Telegraaf wenscht den minister met dit «succes» geluk. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is benoemd tot klerk bij den provincialen Waterstaat: de heer J. J. van Weijnsber- gen te Hoofdplaatstandplaats Terneuzen. Middelburg. Een onzer vrienden aldaar schrijft ons De laatste nagalm van Sequah's verblij l ten onzent stierf weg met den roep Por tretten can tiequahs), dien we gisteren langs onze straten konden hooren. Hoe het er toeging hebben wij een paar keeren onzen lezers meegedeeld. De avondbije.enkomsten strekten tot amu sement van velen. Het lijden van sommigen werd, op tot heden toe ongekend stuitende wijze geëxploiteerd, om tot lichtzinnig ver maak te strekken van velen. De morgenbijeenkomsteri brachten het geld in. Dan kwan en de lijders of hunne geleiders beladen met pakken flescbjes, van de plaats waar men consult had gegeven. Als men bedenkt dat zoo'u ileschje in twee malen verbruikt is, dan zal men kunnen begrijpen dat sommige lijders '10 a 20 flescbjes behoefden a 11.25 per stuk. Ünbegrijpe'ijk is het dat allerlei lijders volstrekt niet alleen de rhumatieklijders, met hunne meestal verouderde kwalen daar heen gingen om genezing te zoeken. Meestal hoorde inen dat sommige lijders aanvankelijk baat hadden. Anderen ver klaarden, voural zij die in liet openbaar behandeld waren, geheel genezen te zijn. De atmosseer, het gedruiseh, de onge wone omgeving, en de wrijving schijnen een biologeereiiden invloed op sommige lijders uitgeoefend te hebben. Nu althans zijn er reeds lijders die verklaren niet hersteld te zijn, en wien men het aanzieu kan ook. De oude gesch.elenis blijft altijd nieuw. De mensch zoektgeneziug voor zijn kwalen, en als hij het te vergeefs bij doctoren heeft gezocht, grijpt hij iedere andere gelegenheid aan, die hem ook maar eenig uitzicht op herstel schenkt. Over het verkeerde daarvan kan men boeken schrijven en couranten-artikelen. Iedere gezonde kan dat op hoogen toon afkeuren, maar niet zelden ziet men hen, die het scherpst zoodanige handelwijze hebben afgekeurd, het hardst loopen achter ieder nieuw middel. Als ze maar eerst lijdende zijn. Geref. Kei ken. Voor een buitengew ion talrijke schare nam Zondagmiddag Ds. G. Steketee, beroe pen predikant naar de Geref. Kerk van Bolnes (gem. Ridderkerk) na een Tl-jarig verblijf, afscheid van zijne gemeente te Veere, met een rede, ontleend aan Jereinia 17 16. Arondissemenls-liechtbank te Middelburg. Dinsdag, deed die rechtbank uitspraak in de zaak tegen J. H., 42 j,, hootd- conducteur bij de spoorwegmaatschappij Mechelen» Terneuzen, wouende te St. Nico- laas ui België, tiij werd ter zake van hel door schuld doen omslaan van gevaar voor het verkeer door stoomverrnogen over ecu spoorweg, veroordeeld tot 125 boete subs. 10 dagen hechtenis. Voorts zijn veroordeeld wegens voeders pa unigheidP. D., kt) j., polder werker, thans te Vlissingen tot 14 d. gev. straf en DJ b. s. 3 d. h. beleediging van ambtenaren en opruima C. M. d. P., hvr. van f. J. H., bierhuis- houdster, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf; mishandeling: A. v. D., 18j., werkman, Vlissingen, tot f3 b. s. 3 d. h. en A. B 18 j., visscher, Terneuzen. tot f 1 b. s. 1 d. h.; overtreding der plaatselijke belasting te \lissingenN. H., 52 j., hvr. van B, v. V., tapster, Vlissingen, tot f 5 b. s. 1 d. h. vernieling: M. v. D., 24 j, werkster, Retianciiemeut, lot fl b. s. 1 d. ii., en huisvredebreuk T. S., 28 j., werkman, Hulst, tot i 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken P. B., 42 j koetsier, Ter neuzen, beklaagd van diefstal. Voor het kantongerecht te Middelburg werd Dinsdag behandeld de zaak legenden heer B. Quist, lid van den gemeenteraad te Gues, bek.aagd vau onbevoegd uitoelenen der (homoeopatische) geneeskunde. Ten huize van de N. te Serooskerke had be klaagde volgens het p. oc-:s-verbaai in een Sehwabe's Huisdokter een bladzijde aange streept, die ten bate eener ziekte moest worden geraadpleegd. Dit achtte het 0. M. verboden uitoefen.ng der geneeskunde en eisclite tegen beklaagde een geldboete van 1 100 subs. 14 dagen hechtenis. Kantongerecht te Goes. Gisteren (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens: overtred. Schelderegelement P. B. te Yerseke, tot 13 b. s. 3d. h. en J. M. te Krabbendijke, tot f 2 b. s. 2 d. h. overtreding bagger- reglementJ. K. te Graauw, tol 15 b. s. 3 d. h.overtreding bagger- en Seheldere- glement J. F. de B. te Graauw, tot 2 X t 5 b. s. 2X 3 d. h.overtreding reglement staatsspoorwegen G v. H. en S. v. de B. te Nieuw-Namen, ieder tot f0.50 b. s. 1 d. h. en M. 8. te Meerdonk. tot fl b. s. 1 d. h.overtreding prov. regiemetA. de S. te Wissekerke tot tl b. s. 1 d. h.overtre ding reglement op rijkskunalen G. de L,, te Goes, tot f 10 t>. s 5 d. h. overtreding politieverordening C. T. te Heinkenszand, tot f5 b. s. 2d. h. overtreding derijkwet J. A. te Rotterdam, tot 5 X flb. s.5 X 1 d. h.politieovei treding C. V., zwervend, tot f2 b. s. '1 d. h. en J. S., te Kloetinge tot 11 b. s. ld. h. overtreding van art. 430 w. v. S. r.A. S te 's Gravenpolder tot 2 Xf'3 b. s. 2 X2 d. h. idern van art. 424 M. en J. B, te Scliore, ieder tot f2 b. s. 2 d. h A. A. te Heinkensz.-.nd tot 2 X f 10 b. s 2 X 3 d. h. en F. K. te Goes lot f5 b. s. 3 d. h. Dronkenschap F. C. te Goes tot 3 d h. W. I'. V. te Elle- woudsdijk tot 3 w. h. \v'. L. S. te Goes J. de B. te Hansweert, J de J. te Yerseke ieder tot fl b. s. 1 d. h dronkenschap en polnieovertreding C. F. te Goes tot 2X11 b. s. 2 X 1 d. h. Dronkenschap en verwek ken rumoer: W. dei'. te Roes tot 2 X fl b. s. 2 X 1 d. li. .e «kken rumoer: J. K. te Hansweerd, P. v\. te Wemeldinge ieder tot 12 b. s. 2d h. I. J. B.. P. J. J., F. M., C. v I., allen in garnizoen te Bergen op Zoom ieder tot 11 b. s. 1 d. h. allen levens in de koeten Vrijgesproken werden W. W. teBorssele beklaagd van art 247 W. v. s. r. M. L. te 's Gravenpolder beklaagd van art. 430 W. v. S. r. Heihaaldelijk werd Maandag Hulst opge-chrikt door brandgerucht. legenden middig barstte in den molenhoek, een ge hucht op 1J/2 uur afstand van daar, een felle brand uit bij den molenaar Fassaert. Er verbrandden daar ongeveer 25 stuks vee. Fassaert en zijne vrouw waren met de marktdag in de stad. Tegen den middag brak er brand ouder Clinge uit en tegen den avond hoorde men het gerucht van brand in de werkplaats, die men gelukkig spoedig meester was. Doer den gemeenteraad van Arnemui- den werden Maandag benoemd tot gemeen te-geneesheer de heer F. M. Westfaal Qua- dekker, gemeen te-geneesheer te Kolhorn en tot onderwijzer met hoofdacte, de heer S Rodenhuijs, onderwijzer te Niehove vGro- ningen), M G. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland: Het wordt erg met het water. Weinige mensclien zijn zoo gelukkig van nog een „putketeltje» te kunnen scheppen. Op ver schillende plaatsen beginnen ook de kerke- bakken leeg te raken, zoodat tot putwater de toevlucht genomen wordt. Gelukk g is het nog niet zoo erg dat 10 a 15 cent betaald wordt voor een dracht regenwater gelijk te Grootebroek. Waarde. Gisterenavond brak binnen onze gemeente brand uit io een onbewoonde arbeiderswoning met aangrenzende bakkeet, staande op de hofstede van den heer P. Zmdijk. Ue brandweer was spoedig ter plaatse, doch de vlammen grepen zoo snel oin zich heen dat aan blusschen niet te denken viel. Gelukkig dat er een oostenwind woei die de vonken van de met riet gedekte graanschuur afdieef, anders hadden zeker grootere onheilen plaats gehad. Alle lof komt toe aan de lieeren Gerard de Jager en J. Kroes, die liet eerst bij den brand aanwezig waren en door hun flink optreden verschillende voorwerpen wisten te redden en in veiligheid testellen. Men vermoedt dat de brand in den schoorsteen een aanvang genomen heeft. Mollen verdrijft men door ledige fles- scben tot aan den hals in den grond te plaatsende wind suist in de fleseb en verdrijft hen. Bij de politie te Utrecht meldden zich Zaterdagmorgen 17 en 21 personen, met verzoek om wegens landlooperij te worden opgenomen en naar eene rijks werkinrichting opgezonden. De meesten werden reeds her haalde malen, een zelts 13 maal, wegens landlooperij veroordeeld en waren eerst kort geleden ontslagen geworden. Te Nieuwe Tonge is een 76 jarige vrouw, weduwe van vier mannen, thans in ondertrouw opgenomen met een vijlden 64 jarigen aanstaanden echtgenoot. Een veehouder te Woerden kocht Zaterdag op de Veemarkt te Utrecht voor f 160 een zwartbonte koe. die hij dadelijk met een liggende H op den rechter voor bout merkte en daarna bij zijn ander vee aan de lijn plaatste waarna met den ver- kooper in een nabij gelegen koffiehuis werd algeiekend. Toen hij echter weder hij zij i vee kwam bleek de laatst gekochte koe te zijn ver. dwenen Een tweede koe die als vermist bij de politie was opgegeven, werd na af loop van de markt acuter een schutting te rug gevonden, waar zij blijkbaar was ne dergezet om later te worden weggehaald hetgeen thans ook wel geschiedde, maar door de politie, hetgeen zeer zeker de bedoe ling van den dief wel niet zal geweest zijn Het oude-Vrouwenhuis te Breda heeft een erfenis ontvangen ean f300.000 onder beiing dat het worde overgebracht in de woning der eiflaatster Doch de stichting zal dit niet kunnen doen krachtens bepa lingen eener vroeger aanvaarde schenking. Is dit juist, dan komt de erfenis aan de algerneene armen. En daar het Burgerlijk armbestuur zijn gelden put uit de gemeen tekas en l ij het aanvaarden der schenking weinig meer noodigzou hebben zou in zulk geval de gemeente proliteeren. Eenige bezoekers van het Rijksmuse um te Amsterdam zijn Zondagmiddag aan een dreigend gevaar ontkomen. Terwijl zij zich bevonden in de afdeeling Pleister afgietsels geraakte een der zware ruiten, waaruit de overkapping bestaat, los en viel van een hoogte van ongeveer 20 Meter neer in de on middellijke nabijheid van een paar kijkers. Met welk een kracht de ruit is neergeslagen blijkt daaruit, dat de houten vloer over een groot gedeelte letterlijk is losgescheurd. Overigens werd er geen scha de aangericht, terwijl dedoodelijk verschrik te bezoekers met den schrik vrij kwamen Te Heusden is het huis van den sigarenhandelaar N. Maandagnacht afge brand. Zijn zuster, een 30 jarige logé uit Goriricliem die de Heusdensclie kermis was komen vieren, sliep op een bovenka mer, vanwaar zij zicli niet meer kon redden. Van de trappen gevallen, is zij door het instorten van liet dak onder het brandende puin gestikt. De overige personen, man en vrouw die beneden sliepen, konden neg met levensgevaar hun bed en het brandende huis verlaten. Te Bergen op Zoom trok dezer dagen een gehuwd werkman in een loterij als prijs een kooitje Daar het echtpaar nu ook grooten zin in een vogeltje had, gingen zij naar den vogelkoopman, docli wegens te hoogen prijs konden zij met den man niet klaar komen en keerden mistroostig huiswaarts. Doch wie schetst hun verbazing, toen zij thuis komende hun poes zagen aanloopen met een kanarievogel in den bek. Terstond werd de vogel bevrijd, ver zorgd en in de kooi geplaatst, en beringt thans in zijn kooi het voorrecht dat hem en zijnen redders zoo wonderbaarlijk ten deel viel. Te Enschede trapte een man in een spijker. Er ontstond bloedvergiftiging tengevolge waarvan de man Zaterdag is overleden. Te Wieringerwaard kreeg een arbeider een splinter in de hand die daardoor een weinig opzwol. Om dit te verhelpen, gebruikte bij room met blauwsel, met het gevolg dat hij binnen zeer korten tijd aan bloedvergiftiging stierf. Te Tilburg is ieirimd gearresteerd die aan een paar kinderen vergiftigde babbelaars had uitgedeeld. De kinderen hadden ern stige brakingeri dech bleven gelukkig in leven. Te 's Bosch is Maandagnacht een der lantarenopstekers door een troep dronken snaken aangevallen en op afzich telijke manier over het gezicht gesneden. Het aantal marechaussees is te Osch gebracht van zes op twaalf. Dit vordert van de gemeente een geldelijke opoffering van 15000 waartoe de raad besloot een leening uit te schrijven. Zaterdagnacht was in een herberg te 's Gravenhage (Zieken) zekere v. L. uit Amsterdam met zijn vrouw ep visite toen er op de ruiten ge-lagen werd. Van L. naar buiten gaande om te vernemen wat dit beteekende, trof twee polderjongens aan die terstond met hem een gevecht be gonnen. Uit bet huis gaf men hierop een eind hout ter zelfverdediging, doch bij de worsteling raakte bij met den eenen pol derjongen op den grond, waarop de andere die staande gebleven was, het stuk bout nam en den ai men v. L. de hersens insloeg. De man stierf na weinige uien, en de dader overdenkt thans zijn gruweldaad in de gevangenis. Te LooMuinen is een knaapje van 8 jaar bij het baden verdronken. Droogte. De weinige regen, die Zon dag te Havre en omstreken viel, is van korten duur geweest. De droogte, houdt aan. Een zware mist verdrnkert de nichten, wat volgens de zeelieden een voorteeken is van langdurige droogte. In Duitscliland regende het in geen 6 weken de oogst wordt als verloren beschouwd. De kaas uit Perth 22000 pond wegende wordt overtroffen door een zoogenaamdeu «mammouihkaas», die in Canada is ver vaardigd voor de tentoonstelling, en door de regeering van dat land verkocht is aan den handelaar in koloniale waren Lipton te Lenden. Deze kaas is de grootste, die ooit gemaakt werd. Hij weegt 20880 pondzij werd samengesteld uil de melk van 20150 koeien, die gemolken werden door 2777 boerinnendeze melk woog om streeks 251 duizend pond. De Canadeezen zijn trotscb op dezen kaas dien zij een bew\js noemen van de zeldzame voortbrengings kracht van hun land. Tengevolge van een schrik ontstond in een kerk te Napels zóó'n gedrang, dat 13 personen den dood vonien, terwijl een groot aantal gekwetst werden. Koning Alexander van Servië heeft zijn oudets officieel bericht, dat door zijn troonsbeklimming de verbanningsbesluiten tegen hen zijn opgeheven. Donderdagavond vond een dame te Laeken, liiuiskomende, op den dorpel Inner wuirr.g eene ellendig gekleede vrouw zitten, met een zeer jong kind op den arm. Door medelijden gedreven ondervraagde zij de ongelukkige. Deze verhaalde dat zij door haren man was geslagen en weggejaagd. De dame nam haar mede naar binnen, voedde haar en deed een bed voor haar op maken in eene zolderkamer, 's Anderen daags hooide de dame liet kind der arme vrouw erbarmelijk schreeuwen. Zijging naar boven en vond ui Int bed het kmd alleen, De moeder was verdwenen, alles van eenige waarde medenemende. Vau ilouten's cacao is te Parijs on derzocht met het gevolg, dat eene vervolging tegen de directie van de fabriek van Van Houten is ingesteld wegens het.... verval- schen vau levensmiddelen. De firma wurdt beschuluigd van voorde gezondheid schade lijke potusch in de cacao te doeu enz. Tal van scheikundigen beweren dat de cacao geen voor de gezondheid-chadelijke bestand- deelen beval. Vent, vidi, vinei 1 Ik kwam, zag, en overwon! Dit woord van den grooten Spartaan kan de iieer Davenport, de agent der Sequah- maatschappij op zich toepassen. Niet vol- komener kon liet behaalde succes zijn. Eeiie volle zaal met gemengd publiek de élite van Goes voor een klein deel, de burgerklasse als altijd voor het grootere deel, eo met weinig petjesmanneu. Eene warme atmosteer niet weinig ver hoogd door de nog hier en daar opstijgende rookwolkjes. Vier patiënten op het bankje; de zes muzikanten in hunne vreemde inautels de heer Daveuport met twee dames en een dokter en een vertolker, te zaïnen het platform bezettende. Veel gejoel, nu en dan bijna volkomene stille, enkele keeren een begin van hossen, liet laatste in den aanvang gesmoord. Na eene inleiding van den heer Davenport, die o. rn. metdeelde dat luj a. s. Donderdag aan honderd kinderen een middagmaal zal aanbieden twel, zei «Sequah», gij, dames en heeren, betaalt het toch, door de entiee- gelden) werd voorgesteld als eerste pat ent zekere Giesen van Btezehnge, ais lijdende aan pijn in de lendenen, heup en beenen. Deze patient werd behandeld zonder muziek. Daarna J.v. d. Velden uit Goes, met muziek; laatstgenoemde leed aan pijn in armen en voeten. Daar stond de «kwakzalver» dan met ontbloote armenarmen die eene spier kracht doeu vermoeden, waarvoor een bokser vau beroep eerbied moet hebben. No. 1 werd behandeld achter het scherm; no. 2 in het publiek zittende op eene stoel met ontbloote armen en beenen. En daar guig bel op een wrijven, met de befaamde olie de olie, zegt «Sequah», die bestaat uil lever traan, terpentijn en nog wat maar dat zeg ik niet. Beide patiënten kwamen genezen van achter het scherm, en legden daarvan getuigenis af, waar ieder mede tevreden was, behalve een jongen die naast den schrijver hiervan stond, en klaarblijkelijk in de meening verkeerende dat het hier zoo wat een leger des heils was, zeide: «hij zegt niet dat hij gered ïsl» Daarna kreeg iedere patient tien gulden cadeau en een ileschje prairieüower beiden stampten en sprongen nog eens om te bewijzen dat ze vulkouien genezen waren. Toen de seance algeloopen scheen vroeg Sequah nog even verlof aan het publiek om een patient die van Yerseke was komen loopen, en den volgenden morgen 10 uur weer present moest zijn iets te mogen guven «oor logies. Ook zong men op zijne uit- nuodiging met ontbloot hoofd staande het ou'le Wden Neertandsch bloed met zijn hede voor «vaderland en vorst», waarbij het «orkest» braaf mee hielp. Ten slotte werden van de genezene pa- tienten de stokken stuk gebroken. En het publiek Het riep hoera en juichte den lieer Davenport toe en schreeuwde het uit van verrassing en pret. Eti dhr. Davenport? Hij lachte ook. En Giesen van Biezehnge dien ik heb gesproken, die laclie nog veel meer, want hij is maar boerenarbeider, was krom van rheumatiek en liep met een stok, wist zelfs vandaag haast niet van 't station naar de zaal te komen, en ging nu met beide handen in den zak, niet meer gebogen, maar rechtop, en met een tienguldenstuk in den zak naar huis, en hij zei: het deed geen ondragelijke pijn, wel was het erg gevoelig, maar 't was be-t uit te houden, en ik gevoel nog wel iets, maar dat spreekt van zelf en 'k heb nu een ouden stok minder, maar tien gulden meer dan toen ik ging!» En nu is liet de vraag maar wie liet laatst lachtdie lacht immers het best? En de tweede patient, v. d. Velde, de strompelaar die lVs jaar lang veelgeleden had, maand-n lang te vergeefs door den geneesheer behandeld was, die juist weder een paar kwade dagen achter den rug had en thans na de seance met mij een draf door de strait maakte, ook hij verzekerde althans voor dit oogenblik, wat hij nuchter genoeg was er' bij te voegen, zijne kwaal kwijt te zijn. 's Mans huisgezin was juist vermeerderd, z\jn zevental was hierdoor tot een achttal aangegroeid. Sequahs tientje was dus dezen ijverigen doch vaak aan huis geb inden werk man goed van pits gekomen. Als nu de dankbaarheid zich maat niet bepeikt tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2