BIJVOEGSEL „DE ZEEUW", RECHTSZAKEN. behoorende bij van Dinsdag 25 April 1893. Arondissements-Rechlbank le Middelburg. Bij op heden (Maandag), door deze recht, bank gewezen vonnis is G. Roud 35 jaar matroos, geboren te Londen wonende te Liverpool, gedetineerd te Mid ielburg, ter zake van zware mishandeling welke den dood heeft tengevolge gehad, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren, met bepaling, dat de tijd, in hechtenis doorge bracht, in mindering zal worden gebracht. Gemengde Berichten*. Goes. Heden morgen hadden reeds een elftal patienteD, ook van de omliggende dor pen zich ter behandeling bij «Sequah» aan geboden. Kortgene. De uitslag der trekking van de loterij van paarden enz., is als volgt (kortheidshalve plaatsen wij nummer en prijs, nommer tegelijk voor elk der verlote voorwer pen,» 59, 37 Paardendeken no. 2. 70, 19 Paardendeken no. 1. 84, 69 2 Paardendekens. 108, 6 Zwartbonte Vaars (witkop) 173, 20 twee Paardennetjes. 185, 48 Viertands Riek no. 1. 256, 36 Kolfer. 259, 58 twee Stalbogen. 278, 15 Vogelkooi. 289, 32 Turfbak 339, 21 tien Koornzakken no. 1. 344, 63 Kolenbak. 351, 73 Stormlantaarn. 387, 42 tien Koorn zakken no. 2. 459, 14 Volledig Tdburvtuig 479, 13 Peenmolen. 480, 71 tuig witte Halsters. 575, 10 verbeterde Kocks Ploeg 585, 55 Honderd Sigaren no. 1. 686, 11 Sacks Universal Ploeg no. 2. 740, 75 Inktsfel no. 2 (groot.) 795, 24 Paraplustander. 853, 23 Bascule, 855, 53 koperen Melkzeeft. 865 29 twee zinken Emmers. 893, 4 vaalbonte vette Koe. 900, 56 Witte dubbele Lijn. 924, 74, een Trapje. 988, 28 Reisdeken. 1038, 62 Zweep no. 2.1068,17 Thermometer 1088, 33 twee Hoofdstellen. 1091, 68 zes kippen met haan no. 2. 1104, 43 Bot. 1127, 7 Varkentje. 1162, 77 tweehonderd Sigaren no. 2. 1192, 72 Gieier. 1198, 76 Paard en- Rijkleedje. 1199, 3 bruin Merriepaard, 2 jaar. 1215, 9 Stroosnijder. 1221, 67 een vierde Anker wjjn no. 1. 1303, 16 Regulateur. 1350, 46 twee Hooivorken. 1448, 57 twee honderd Sigaren no. 1. 1494, 60 honderd Sigaren no. 2.1531, 49 een tuig Zeelhalsters. 1548, 54 zes Kippen met Haan no. 1.1579, 50 Spade. 1584, 59 Inktstel no. 1.1591, 40 Room meter. 1600, 64 Trokaar. -1700, 44 Amerikaansch Hooimes. 1720,1 Bruin Merrie- paard, 3 jaar, 17,6, 25 Boterweger. 1764, 5 Zwartbonte Kalfvaars. 1798, 52 Pongerljjn, 1799, 66 Lange Hooivork. 1800, 45 Rij- Hoofdstel. 1866, 31 Tuig Kruislijnen. 1903, 26 Hanglamp. 1966, 30 Zweep No. 1. 2101, 27 Paardentuig (compleet). 2161, 35 Achtertuig voor éen paard. 2165,22Waterfil ter. 2218,65 Honderd Sigaren no 3. 2268,34 twee Rjjtuiglantaarns. 2297, 41 een halve Hectoliter. 2302, 51 viertands Riek no. 2 2314, 47 Rolblok. 2338, 12 Nederlandsche Vlag. 2424, 78 een vierde anker Wijn no. 2 2452, 2 bruin Merriepaard, 6 jaar. 2497 39 Ballastschop. 2513,61 Barometer. 2531' 70 Tuinbank. 2533, 18 Tafelschel. 2534' 38 gebreide dubbele lijn. 2555, 8 Wanmolen' Middelburg. In den nacht van Zater dag op Zondag werden bij een winkelier ster N. Z. Dam alhier door insnijding van een glasruit 14 paar schoenen ontvreemd. Daders nog onbekend. De Staatsspoorweg Maatschappij zal overgaan tot electrische verlichting van sta tion Vlissingen (Haven.) In de jongste vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij ter bevorde. ring van landbouw en veeteelt in Zeeland, is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den secretaris den heer I. Gr. J. Kakebeeke, en in diens plaats be noemd de heer G. A. Vorsterman v. Oven te Aardenburg. Sedert de invoer in België voor het Nederlandsch vee weder is geopend, bestaat in de omstreken van Zundert, bij Breda, een handel, zooals in jaren niet gezien is. Er zijn dagen, waarop 15 en meer wag gons met vee doorstoomen, allen bestemd voor België. De veehouder De Haan in de Water graafsmeer heeft eenden, die eieren leggen met zwarte dooiers De smaak is geheel dezeltde als van andere eendeneieren, In een kooi van een halven meter in het vierkant kan men plaatsen: 1 sijsje, 1 putter 1 vink, 1 kneutje, 1 kanarie, 1 goudvink en 1 ortolaan. Al deze vogels verdragen elkander en eten kanariezaid en koolzaad. Een vrouw te Oosterbeek, wilde haar kat die op de tafel aan 't snoepen was, ver jagen, ze gleed uit over een aardappelschil eh brak een been. Den 17 April j. I. is het eiland Zante door een aardbeving geteisterd. Er werden drie aardschokken waargenomen, welke het eiland een minuut in sidderende beweging hielden. De uitwerking was gruwzaam. De stad Zante was in eenige oogenblikken slechts een puinhoop, waaruit dichte stof wolken opvlogen. Slechts zeven huizen bleven staan. In de straten zijn ongeveer 30 diep gapende openingen, waarvan er éên 30 meter lang is. Het aantal dooden wordt op 41, dat der gewonden op 300 geschat. Vijftien dorpen op de Zuidoost-kust zijn mede verwoest. Haring. De panharingtijd geeft ons gereede aan leiding om aan V. B. v. A. het volgende te ontleenen. Het gebod in den aanvang der lijden vermenigvuldigt u! heeft wel geen enkel dier zoo trouw gevolgd als juist de haring. De scharen die jaarlijks op vaste tijden en meestal op vaste plaatsen uit de diepte der zee opstijgen, zijn ontzettend gtoot. Bij duizenden millioenen worden zij door den mensch gevangen, bij duizenden millioenen door roafvisschen verslonden, en toch schijnt hun aantal nooit te verminderen. Het zijn geheele legers, die in mijlen lange en breede gelederen, naast en boven elkaar dicht aaneengesloten, al zwemmende hun groote taak verrichten. Alle kusten van noordelijk Europa doen zij aan, voor namelijk echter de Neorweegsche kust, daar houdt zich altijd de hoofdmacht op. Maar kleinere legers trekken naar Schotland, de Oostzee in, naar Holland. En wonderlijk is het, men weet niet hoe, men weet niet waarom, maar na jaren achtereen een vast punt aan de kust te hebben aangedaan, blijven ze eensklaps weg, soms voor goed. En de visschers op die kust zijn broodeloos; zij laten hun dorpen in den steek en ves tigen zich op andere punten, waar de haring nu is waargenomen. Want half Noorwe gen leeft van koning haring en van koning kabeljauw. In Februari komt het grootste leger op de kuststreek tusschen Bergen en Stavanger. Tweeduizend booten liggen klaar, bemand met twaalfduizend koppen. Met ongeduld wachten zij op de dingen die komen zullen maar altijd uitziende of aan den horizon een zilverblauwe flikkering de nadering van het yisschenheir zal aankondigen. Een luid ge juich stijgt op, de haring zelf is nog niet te zien, maar enkele walvisschen strijken langs de kust en dat is een onfeilbaar tee lten. Hun hoog opspuitende waterstralen geven uit de verte het sein dat de haring in aantocht is. Rondom het haringleger zwemt een ontzettend aantal groote en kleine roofvissshen, die altijd maar door verslinden in onverzadelijken honger en al dringende en jagende de ma sa opstuwen naar de rotsklippen en inhammen waar de tweeduizend booten als van ongeduld op het water rijden en stijgeren. Elke boot heeft 36 netten, twee vaam lang en een vaam diep. Ze worden naast elkaar inge zet, van onderen met steenen bezwaard, van boven met houten klampen opengespalkt gehouden; monslerbekken, klaar om tot berstens toe gevuld te worden met de kost bare buit. Waren de netten g rooter, ze zouden scheuren, want de haring wordt in de rotsenglen zoo nauw opgedrongen, dat in elke maas een vischje steekt. Zij vormen vaak een massa zoo dicht als een muur, waarvan de ondersten tegen den bodem worden doodgedrukt en de bo venste lagen de booten eenige duimen uit het water oplichten. Nu worden onophou delijk de netten geledigd en weer uitgezet. De inhoud vult weldra de boot tot aan den rand; dan naar wal, waar de koopman klaar staat om ze in ontvangst te nemen, te tellen, over te laden in sloepen, die on middellijk afvaren naar Bergen of Stavanger. uaar worden met kruiwagens de haringen in de open onderhuizen gebracht, waar tal van menschen, meest oude vrouwen, te midden van tonnen en vaten, met het mes in de hand maar kelen, kelen, altijd kelen. Altijd door worden voor hen nieuwe krui wagens omgekeerd en uitgestort, zoodat zij rondom zitten tusschen de stapels visch. Altijd maar door grijpen, keel opensnijden, met één ruk darm en ingewand er uit en dan gesmakt in de tob. Is die vol, dan wordt zij opgepikt door sjouwers en naar de zouterij gebracht, de inhoud in vaten gedaan, met pekel begoten en door een der talrijke kuipers ingekuipt. Alleen Bergen levert in den laatsten tijd driemaal honderdduizend van zulke vaten Vier weken lang gaat dat door, altijd dringen in ontelbare menigte d6 visschen naar de krist, altijd door worden zij gevangen en verder behandeld. Robben, baaien, wal visschen, steuren, kabeljauwen, dorschen, lengen helpen altijd door aan het vernielings werk; meeuwen, raven, vischareridenschieten onophoudelijk van de hooge rotsen neer en klapwieken weer op met een zilveren visch in den gierigen bek. In Maart zakken de haringen langzaam weg naar de diepte en zijn verdwenen. Driemaal in het jaar herhaalt zich die vangst. En als men thans in den bokking- tijd zulk een zilvergouden becsije ziel, die levend een haring was en nu als een echte doorrooker den straten onzer steden eigenaardig leven bijzet, dan kan het geen kwaad eens te denken aan al wat aan dat voedzame hapje verbonden is. Kiekens met salaads>. De vrouwen beweging grijpt langzaam om zich heen. Ook bij de Belgische troebelen is dat gebleken. Een Gentsche schoone klom te Antwerpen op een tafeltje, en sprak aldus haarkame raden toe «Vrouwen van Antwerpen, is het nog nooit gebeurd, dat gij 's avonds nog de hemdekens van eulder liever kinderkens moest repareeren en was^chen, om ze die 's morgens weer proper aan te doen Is het nooit gebeurd, dat gij hen zonder eten moest te slapen leggen En zegde eulder moederhart dan niet: neen, mijn kind is een beter lot weerd, dan zonder eten te bed te gaan. hewel, die verbetering kan niet anders komen dan door het algemeen stem recht En om dat te verkrijgen, moet ge beletten dat van morgen af eulder mannen i dag nog een slag werken. Gij moet eulder doen deel maken aan de algemeene werk staking I «En dan», riep een toehoorder spottend, «dan zullen eulder kinderen alle avond kiekens met salaad te eten krijgen!» Zaterdagavond brak te Parijs een he.ige brand uit in een huis, waar in de benedenverdieping een modemagazijn was gevestigd. Het barsten der gasbuizen be spoedigde den brand, die de bewoners der bovenverdieping in hun bed verraste. Toen zij wilden vluchten was de uitgang langs de trap reeds door de vlammen versperd. Eeni- gen ontsnapten, hoewel geschroeid en vol brandwonden, door den vuurkoker; de ove rigen verdrongen elkaar voor de vensters, angstig om hulp vragend terwijl de hoog ste bovenbewoners zich op het dak in vei ligheid stelden. Den brandweermannen ge lukte het om door middel van ladders ver- scneidene personen te redden, een hunner klom tienmaal naar boven en bracht telkeüs een persoon mede. Zoo werden de meesten gered; doch nog drie vrouwen kwamen fn devlammenom. Twee hunner waren reeds gered, doch begaven zich in het brandende huis terug om hun goud en zilver te zoeken; terwijl de derde, een oude vrouw op een aer bovenverdiepingen te zwak was geweest om zich te redden. Van het huis met zijne zeven verdiepingen bleven alleen (le muren staan. De werkstaking onder de dokwerkers te Huil houdt aan. Zij hebben de door de reeders voorgestelde schikking verworpen. De Londensche dokwerkers besloten hnnne Hullsche broedersj te steunen. Te Hull was het Zaterdagnacht zeer oproerig. Politie en werkstakers raakten herhaaldelijk slaags. Aan weerszijden vielen ernstig gekwetsten. Zondagmiddag staken de stakers een groot houtmagazijn in brand endeden des avonds een verwoeden aanval op een stoomboot, welke aanval echter werd afgeslagen. Een Mormonen kolonie is sedert eenige jaren in het Noord-Westen van Canada gevestigd. Zij bestaat uit 93 gezin nen, die te zamen 600 hectaren gronds bezitten, welke zij voor bouw- en weiland gebruiken. Voorts hebben zij een kaasfabriek ingericht, een houtzaagmolen, een steen kolenmijn, enz. De kolonisten worden ge roemd als ondernemend, vlijtig en ordelijk. Maar de veelwijverij is in Canada op strenge straffen verboden. Een knaap van 17 jaren en een meisje van 15 uit Philadelphia zijn onlangs de ri vier overgestoken en daar in stilte getrouwd. Zij zaten juist gezellig bij elkaar om het huwelijk te vieren, toen de oudere broeder der jonge vrouw verscheen, en die onge- noode bruiloftsgast nam, ondanksbetkrachtig verzet van het jonge paar, zijn zuster weer mee naar het ouderlijke huis. Men hield haar daar gevangen maar Vrijdag ontvluchtte zij, en nu zijn de jonggttrouwden op reis naar Europa. Tegen den burgemeester derFransche gemeente Montlucon is procesverbaal opge maakt wegens nachtelijk rumoer, De politie vond hem in een wijnhuis, lang na het door hemzelven bepaalde sluitingsuur, met een aantal anderen de carmagnole galmend. Een duizendtal werkstakers hebben Zaterdag te Bernissaart bij Doornik ver scheidene winkels geplunderd, de politie mishandeld en enkele agenten ernstig ge wond. Tien personen werden ten slotte ge vangen genomen. Het in Liverpool voor rekening der maatschappij Cunard gebouwde stoomschip «Campanio# metende '13000 ton, deed een proeftocht, met een snelheid van 23V2 knoop. In 5 dagen en 10 uren maakt dit vaartuig derhalve de reis naar Amerika. In een café aan het zuidelijk station le Weenen had een alleraardigst voorval plaats. Een heer, die in gezelschap van verschillende vrienden aan een tafel had plaats genomen, haalde, toen hij in den zak van zijn jas greep, tot zijn groote ver wondering daaruit negen en negentig spiksplinternieuwe bankbiljetten van 10 gulden,;*) waarvan hij met geen mogelijkheid wist te zeggen, hoe ze in zijn zak gekomen waren. Terwijl het gezelschap zich daarover in allerlei gissingen verdiepte en maar niet kon begrijpen hoe het geld in den zak van den heer kwam, stormde plotseling een reiziger het café binnen, die verschrikkelijk opgewonden bleek te zijn en toen hij op de tafel een pakje geldswaardig papier zag liggen, terstond op het gezelschap toeliep, Hij stelde zich voor als de molenaar uit een naburige plaats en verklaarde, dat het op tafel liggend geld hem toebehoorde. Aan het plaatskaartenbureau had hij. toen hij zijn kaartje kocht, een biljet vanf 1000 gewisseld en de 99 brietjes van f 10 die hij terugontving, bij vergissing in den zaavari een ander gestopt. Het gezelschap over tuigde zich van de waarheid en gaf daarna het geld terug. In O ostenrjjksch geld. INGEZONDEN STUKKEN- Buiten verantwoordelijkheid der redactie Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur! De Midd. Crt. contra Dr.Bavinck. Gelijk alle groote mannen er een eigen stijl op na houden, zoo heeft ook de redactie der Middelb Courant haar eigen betoog trant, die, het moet erkend worden, <t,eenigy> is in haar soort en een stempel draagt van origineelte zijn. Ze zegt wel eens twee maal hetzelfde, ook is ze wel eens doof, mi schien wel Oost-Indisch doof; ze piaat wel eens in en uit, gelijk men dat noemtze ziet wel eens wit aan voor zwartmaar daaraan meet men zich niet ergeren want z' is al zoo oud. Zij beleeft haar 136sten jaargang. En al is het niet zeker dat het vei stand komt met de jaren, wat wel vast staat «de oud.rdom komt met gebrekenOmdat ze wat oud wordt heeft ze ook een bril noodig. Brillen die vergrooten, brillen die verkleinen, al naar het te pas komt. Ook brillen met blauwe glazen, als ze soms eens in 'tzonnetje gezet wordt! Met oude men schen heeft ze gemeen wat bemoeiziek te zijn. Het altijd beter en veeltjjds het alleen te willen weten kan veilig haar worden vergeven als men weet dat zij ten rijde der aloude regenten-regeering geboren werd. Had zij haar zin dan werden hare orakels op 's rijks kosten aangeplakt en van de puien onzer raadhuizen den volke voorgelezen. De Zeeuw is in haar oog een lastige mug die in 't bureau der Middel- burgyche rondgonzende weldra tusschen duim en vinger tot stof zal worden gewreven. Dat akelig gegons Doch ter zake. In de Middélburgsche Courant van 18 Maart jl. sprak de redactie hare gedachten uit bij en na eene voordracht van Dr. Bavinck, die geljjk men weet te Middelburg een spreekbeurt vervulde voor den Christelijken Volksbond. Vier en een halve kolom heeft ze daarvoor noodig en minstens driemaal zooveel zouden wij noodig hebben indien wij die gedachten eens aan criiiek wilden onderwerpen. Zonderlinger gedachtengang lazen wij nimmer. Zoo ongeveer van alles wat en met de haren er bij gesleept Ook daarvan zouden wij haar geen grief mak n ind.en zij niet eenigen tijd geleden om.trant een uitmuntend geschreven stukje in De Zeeuw, dat zij niet weerleggen kon geteekend «L verklaard had, dat het van alles bij elkander geraapt was. Dr. Bavinck dan sprak over z(jn reis naar Amerika en deze was volgens de Midd. eenzijdig in zijn oordeel. «Wij willen niet beweren», zegt zjj, dat hetgeen prof. Bavinck zeide niet juist, niet naar waarheid was». «Wij kunnen dat niet beoordeelen.» Iemand nu van eenzijdigheid te beschuldigen en zich daarna een brevet vaneigenonbekwaam heid tot oordeelen uitreiken is wel wat te naïef. De neutrale schoolde politiekDonner met zijn voorstel inzake schutterij het hooger onderwijs et. de vrije universiteit; de Standaard; prof. Moleschot; de kleuren van den regenboog: materialisten en uit spraken van den apostel Paulus, dat alles en nog zooveel meer passeert de revue bijna zonder eenig verband. Zoo iets in den vorm van hutspot. Dooreen gestampt, varkenskluif, aardappelen, uien en wortelen. In plaats van daarvan nu een krachtige en voedzame spijs te bereiden, liet zij't jammerlijk aanbranden en wat zij opdischto was bitter van smaak. Edik met gal gemengd. Wat zij deed was niets anders dan van het loof dezer overigens zeer voedzame spij zen een bloemruiker vlechten met een varkensstaart als middenstuk De Christelijke Volksbond had den nu verloopen winter verschillende sprekers uit- genoodigd. Ds. Ulfers, Dr. Schaepman, de heer Heyse, Dr. Bavinck en Ds Loenen Mar tinet. Nog al verscheidenheid naar we meenen. Dat Dr. Bavinck zijn chr. geloof niet thuis liet is de redactie der Middelb. een doorn in 't oog. Dreigend heft ze dan ook den vinger op, om toch op dien weg niet voort te gaan, want het zou lichtelijk gebeuren kunnen dat de Liberalen «den Bond den rug toekeerden en op zich zeiven de goede werken verrichtten». Men zou zoo denken, als de bond uitnoodigt sprekers van «allerlei» richting, zal niemand te klagen hebben. Alleen klaagt de Midd. Crt, want b(j haar heeft het chr. geloof geen recht van bestaan. Daarover zullen wij met haar niet twisten met een blinde handelt men niet over kleuren. Alleen wijzen wij op de ongeëvenaarde zelfverheffing wanneer ze meent de tolk der «wezenlijke liberaliteit» te zijn. Wij leven in een tijd, zegt ze, waarin alle lichtingen recht van spreken hebben, maar geeft vooraf den raad voortaan den sprekers mede te dee'en wat zij niet mogen zeggen. Alzoo eerst den spreker gemuilband daarna hem het recht van spie ken verleend. Handen en voeten te binden en dan te zeggen: loopt vrijelijk heen, ken merk der hedendaagsche Liberaliteit 1 Ten slotte nog iets anders, meer van ernstigen aard. Dr. Bavinck schijnt n.l. gezegd te hebben, in Amerika laat men bij (ien politieken strijd den godsdienst buiten spel Daarover is de Midd. Crt. in de wolken. Hiervan neemt ze gaarne akte. Ze verwacht Jat prof. Bavinck nu ook zijn invloed zal aanwenden om dat voorbeeld in ons land te doen volgen. Dat de toestanden in Amerika geheel anders zijn, zal de redactie wel weten en in gewoon spraakgebruik, zou men iets dergelijks noemen, «praat van een oortje den emmer». In Amerika is het nog mogelijk om uit een planken hut naar het witte huis te gaan en toch een geloovig man te zijn. Bij ons erkent men geen gaven van verstand en hart, indien ze gemengd zijn met geloof. Honderd bewijzen voor een. Doch wat nog het ergste is en wel ietwat zonderling klinkt maar toch volkomen waar is; niet wij, maar de Midd. Crt. c. s. z(jn degenen die steeds immer den gods ienst in de politiek mengen. Wjj antirevolutionairen erkennen de souvereiniteit Gods op elk terrein des levens, krachtens ons beginsel. Naar de begeerte der Midd: Crt. zouden wij dat |over boord moeten werpen en liberaal moeten worden, Vermits

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 5