ié en Erf. Noord-Beveland. MEUBELEN Huisraad, LOOPVARKEN verkoopen Openbare Verkooping Kerk, School on Zending. Gemengde Berichten. ADVKBTKJNTIEN. j. dunner. op Vrijdag 28 April 1893, op Vrijdag 28 April 1893, een dubbel op Zaterdag den 29 April 1893, zuilen slooten gegraven worden, waarvan de uitkomende aarde kan dienen om de lage plekken op te hoogen. De grond is te aan vaarden na den oogst. Op de vraag van 'den heer v. d. Burcht .of dit niet te laat is antwoordt de voorz. ■geruststellend. •Op eene andere vraag van den heer v. d. Burcht antwoordt de voorz. dat eene vergrooting der oude begraafplaats, waarvan vroeger sprake is geweest, nu niet fneer mogelijk is door het besluit tot vergrooting van school 2. Ten slotte worden B. en W. gemachtigd tot den aankoop van den noodigen grond tegen f2200 de H.A. Nog is ingekomen een verzoek van Ged. Staten om terug te komen op het besluit tot zoodanige regeling van het schoolgeld voor den Franschen cursus dat ingezetenen f 10 en uitwonen den f30 betalen. Dit besluit is namelijk in strijd met art. 48 der onder wijswet. Bedoeld besluit wordt met alge- meene stemmen ingetrokken. Nu komt in behandeling eene wijziging van art. 14, afd. 11 der politieverordening en een nieuw art. 13bis. Daar ,n art. 14, hetwelk over de rooiings lijn voor gebouwen spreekt, het woord rooiingslijn in tweeërlei zin voorkomt en B. en W. omtrent het bouwen in die lijn eeuige meerdere vrijheid willen laten, stellen zjj eene nieuwe redactie van dit art. voor. De dubbele beteekenis, die in het bestaande art. aan het woord rooiingslijn wordt toe gekend, heeft in de practijk tot moeilijkheden aanleiding gegeven, terwijl een streng vast houden aan die lijn zou kunnen beletten, dat gebouwen werden gesticht, die tot een sieraad der gemeente kunnen strekken, om dat daardoor die gebouwen te dicht aan de straat zouden komen. Daarom stellen B. en "W. voor te vergunnen ook binnen de rooi ingslijn te bouwen, doch dan zoo dat de voorgevel minstens 10 M. van de erfschei- ding aan de straat verwijderd bly've. De wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Het nieuwe art. 13bis schrijft voor dat wie een nieuw gebouwde woning betrekken wil, daartoe vergunning moet vragen aan B. en W., die hun bericht inzenden binnen 14 dagen na de aanvrage. De bedoeling is, dat B. en W. zich kunnen overtuigen of aan de bouwverordening is voldaan. De hh. Cupéry en Sauer meenen dat. 14 dagen te lang is, waarom de eerste wenscht 14 in 8 te veranderen. De voorzitter betoogt dat dit niet kan, en wil daarom bij het art. voegen dat, als na 14 dagen geen vergunning is ingekomen, het betrekken der woning zonder vergunning kan geschieden. Het nieuwe art. wordt met 5 tegen 1 stemmen ongewijzigd goedgekeurd. Daarna wordt het gemeenteverslag 1892 den raad aangeboden. Hiermede is de agenda afgehandeld, doch de voorzitter stelt voor nog een punt in behandeling te brengen, waar zich niemand tegen verklaart. De brand bij Meulenberg in Februari heeft flnantiëel bezwarend voor de gemeente ge werkt. Naar aanleiding van dezen schade post en na advies van den brandraad stellen B. en W. daarom voor, voortaan bfj brand aan de dienstdoende manschappen eene be looning van 15 cent per uur toe te kennen. De heer Sauer vraagt of de bedoeling is de belooning ook vcor den dienst t ij d e n s of alleen n a den brand toe te kennen. De voorzitter antwoordt dat het eerste de be doeling is. Men acht de belooning billijk en het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij ds laatste rondvraag wenscht de heer Cupéry dat aan den Minister om opzending der bouwkundige stukken voor de vergroo ting der scholen verzocht zal worden, opdat het niet te laat worde om met den bouw dit jaar nog klaar te komen. De Voorzitter meent, dat dit verzoek on- noodig is, doch verklaart zich bereid den wensch van den heer Cupéry aan B. en W. over te brengen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Zout en zeep. Wij herinneren er aan ofschoon 't wel overbodig zal zijn dat de zout- en zeepaccyns met 1 Mei ver laagd of afgeschaft zal zijn bij het inslaan en bij den verkoop dienen onze winkeliers hierop te letten. De minister ran financiën heeft be paald a. dat met aanvang van 17 Juli te 's Gravenhage zal woiden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van sur numerair der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 23 April 1887, en wel voor tien plaatsen b. dat de verzoek schriften om toelating tot dit examen vóór of uiterlijk op 1 Juni bij het] departement van financiën moeten zijn ingekomen, met eene geboorte-acte van den adspirant en het bewijs dat hij Nederlander is. Om tot liet examen te worden toegelaten moet men bij den aanvang van het jaar den vollen ouderdom van 18 jaar bereikt hebben. De Staatscourant bevat de statuten der Scheimveieeniging Piinses Wilhelmina te Vlissingen. De examens voor apothekersbediende zullen worden gehouden te Utrecht op Zaterdag 3 Juni, en te Kampen op Maandag 12 Juni en volgende dagen. De aandacht ran belanghebbenden wordt gevestigd op den inhoud van art. 7 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank enz., zot als dit gewijzigd is bij de wet van 16 April 1885 (Staatsblad no. 78) volgens welke bepaling alle vergun ningen met den 30en April vervallen, tenzij het over het volgende jaar verschuldigde recht voor het verstrijken van dien dag is betaald. Eveneens worden de belanghebben den opmerkzaam gemaakt, dat. aangezien de 30e April dit jaar op een Zondag valt, de betaling voor het versti ijken van den daaraan voorafgaanden Zaterdag, den 29en I Ajuil, geschied m"et zijn, l Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudelande de heer A. J. Montijn, cand. te Groningen. Coes. In de voormiddaggodsdienstoefe ning van gisteren, Zondag, trad onze jongste leeraar, ds. C. v. Koetsveld, voor ons op om gedachtenis te vieren van zyn 25 jaiigen evangeliedienst. De leeraar deed dit meteen rede naar aanleiding van Handel. 26:22 en 23. In zijn toepassing herinnerde hij aan de verschillende gemeenten welke hij dooi de genade Gods in het evangelie gediend had. Aan het eind zong het koor het Halle- lujah wijze Gezang 96. De opkomst was belangryk. Ook de vader van den jubilaris de heer dr. C. E.v. Koets veld, hofprediker te 's Gravenhage, was tegenwoordig en hoopt a. s zondagvoormiddag voor de gemeente op te treden. Geref. Kei ken. Beroepen te Giessen-Nieuwkeik dhr F. Havercate, cand. te Tolen. Mej. F. Siebenga, onderwijzeres aan de chr. school te Aardenburg heeft bedankt voor eene benoeming naar eene gelijke be trekking te Waddingsveen. Middelburg, acte examens Zaterdag 22 April, namen deel 6 mann. candidaten van wie er drie) werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren C. A. Kok, J van der Kreeke en D. C van der Marei, allen van Middelburg. In het W eekb'ad voor Zee uwsch \1aanderens 14 estelijk Deel leest men liet volgende Biervliet. De heer E. Reudink is hier eenige jaren als evangelist en gods dienstonderwijzer voor de Middelburg- sche evangelisatiemaatschappy weik- zaam. De heer R. staat in goed aanzien by alle ingezetenen. Hy is zeer verdraag zaam, doch vindt natuurlijk in Bier vliet geen of weinig geestverwanten. De ondersteuning van die Middel- burgsche vereeniging is daardoor luttel en nu noopt geldgebrek eervol ontslag te verleenen aan den heer Reudink, mtt ingang van 1 Juni. De kerkeraad, hoogen prjjs stellende op het verblyf van den voorganger, die voorloopig nog hier gevestigd blijft, richtte met een bee om hulp zich tot kerkbestuur en naburige predikanten. De heer R. is bereid alle preekbeurten der riugpredikanten te vervullen; enkele bedieningen blijven uitgezonderd. Dit in waardeerenden toon geschreven be-icht geeft echter geen geheel juiste voorstelling der zaak De Evangelische Vereeniging voor Zee land heeft tot haar doel eerstens colportage, bijbelverspreiding, daarna evangelisatie, evan gelieprediking onder roomschen en verwaar loosde protestanten vooral in afgelegen ge huchten en ook in herderlooze gemeenten. Dit mag er evenwel niet toe leiden dat de Vereeniging als het ware een predikant cadeau doet aan één vacante gemeente en daarvoor hare inkomsten besteedt. Voor de voorziening der geestelijke be hoeften der N. Herv. gemeente bestaat en wordt jaarlijks uitgekeerd het landstracte- ment, terwijl de plaatselijke toelage in han den van kerkvoogden blijft. Er is derhalve voor Biervliet geld èn uit 's rijks schatkist, èn in de kas der kerkvoogdij. 'tls mogelijk, ja waarschijnlijk, dat kerk voogden gedurende de lange vacature een aardig sommetje opsparen, om, tegen dat er eindelijk een predikant komt, evenals op andere plaatsen gebeurt, eene nieuwe pas torie te bouwen, of een meer geschikt huis daarveor aan te koopenal is het niet noodig dat alles daarvoor opgepot wordt. In elk geval zou het landstraktement kunnen gebruikt worden ter bezolding van den heer R. na aftrek van hetgeen den consulent toekomt voor die «enkele bedie ningen» welke zijndoopen, avondmaal uitreiken, lidmaten aannemen en 't leiden der vergaderingen van den kerkeraad. Daar toe zou ook behooren kr nlenbezoek en 't geven van godsdienstonderwijs, doch dit behoort dan er wordt reeds sinds langen tijd door den heer R. gedaan. Zulk eene regeling der zaak ligt ook geheel in de bedoeling der Synode, die daartoe een schrijven uitvaardigde door heel ons land, en tengevolge waarvan dan ook reeds vele jaren in de behoeften der gemeenten Zoutelande en Biggekerke voorzien wordt door in de pastariën aldaar wonende en uit de predikantstraktementen bezoldigde godsdienstonderwijzers. Of tot zulk eene regeling wordt overge gaan hangt in eerste instantie at van de ringpredikanten, die nu onderling het trac- tement verdeelen. Eén hunner de consulent, heeft, als hy op zijne beurt komt prediken, eene flinke opkomst, maar als de andere ringpredikanten komen, of, zooals meestal gebeurt, een plaatsvervanger zenden is de opkomst der gemeente uiterst gering, ja, moet niet zelden wegens geringe opkomst de te Biervliet aangekomen prediker onver richter zake aftrekken. En dat terwijl de opkomst als de heerR. optreedt waarlijk talryk is te noemen, terwjjl zyn arbeid door de week zeer wordt op prys gesteld Hei kerkgaand publiek waardeert den heer R., waardeert den consulent, maar heeft niets op met de prediking der overige ringpredi kanten. Zoo staat het. 't Is daarom dat hoogere kerkbesturen in de zaak gemoeid worden 't is daarom dat de Eiang. I erreniging niet lar ger zulk eene warivei houding kan laten voortbestaan. Op jacht. Een jongen komt by den ir.eesttr heel gemoedelijk «Hier in dat stukje van «Op jacht» in het nieuwe boekje, meneer staan allemaal leugens». En de meester zegt: «Vertel gij het dan eens beter, manneke». Een kwaitier later kreeg de meester dit. opstel: «Op jacht gaan is heel aardig in het begin. .Een jager gaat 's morgens uit met een sigarenkoker vol sigaren, een hond en een man met een langen stok. Als hij een neef heelt, neemt hij dien ook wel eens mee. Dan neemt hij om het half uur een bittertje ook wel klareook wel. bier. Als er een haas komt, dan roept hy «Daar is er éen 1» En dan schiet hij. Daarna wandelt hij vei der. Dan komt er weer een haas, die heel hard kan loopen enspringen, en dan schiet de jager weer en dan wandelt hy weer vei der. Meer dan twee hazen ziet bij op éen dag r.iet. Als hij dan in een dorp komt, bestelt hij goed te eten, ham met spiegeleieren, en zegt tot den man met den stok: «Hij was goed geraakt» en de man antwoordt: «de hond apporteert slecht» en de jager zegt dan weer: «'t was een mooie haas, ik 'choot hem vlak tusschen de ooren» en de andere zegt din: «iets lager was het geloof ik». En dan vertelt de jager aan de menschen die in de herberg zijn, dat bij al vier hazen geschoten heeft, maar dat hij zyn hond zal moeten wegdoen, die slecht appor teert. Daarna gaat hij naar een andere herberg. Hier vertelt hij, dat by acht hazen geschoten heeft, maar dat hij ze reeds door een boer naar de stad heeft laten brengen. Daarvan ziet de jongen, die zyn neet' is, niets, maar als zij 's avonds in de stad komen, liggen toch de acht hazen bij een man, die veel hazen en eendvogels verkoopt. Nu draagt de jager 3 hazen en de man met den stok 4 en de neef draagt er één. Jagen is plezierig als het mooi weer is, maar het is gevaarlijk om veel over de jacht te spreken. Als de neef aan tante vertelt, dat de acht hazen vooruit waren gezonden en dat ze in de stad by een man, die veel hazen verkoopt, dood op de toonbank lagen geeft de jager, die zijn oom is, 's avonds by het naar huis gaan hem een pak slaag in de gang Dan is alles afgeloopen». Te Nijmegen is een meisje van 3 jaar door een meubelwagen overreden en gedood. Te Monnikendam is een vier. jarig knaapje in een sloot gevallen en ver dronken. Vooruit meldt dat Van Kol (Riensie; die zich voor eenige dagen in België ophield, aldaar over de grenzen is gezet. Vrijdagnacht zijn te Zwaluwe twee boerenwoningen met aanhoorigbeden in de asch gelegd. De bewoners hadden nauwe lijks den tyd zich te redden. Negen stuks rundvee, twee paarden en een hond kwamen in de vlammen om. Enkele dagen geleden vonden geiten hoeders hoog in de bergen, niet ver van St. Nicolaus (kanton Wallis) het lyk van een ongeveer 1% jaar vermnte 21-jarige jonge dame uit Altona. Zij bad den 14 Juni 1891, toen haar verwanten per spoor vertrokken, den weg van St- Nikolaus naar Kalpettan alleen te voet willen afleggenen schijnt een zijweg te zijn ingeslagen, immer verder het gebergte in, waarby zy een tuimeling maakte en aan den voet van eer. 4 meter hooge rots bleef liggen. Alle des tjjds in 't werk gestelde nasporingen waren vruchteloos, zoodat men moest aannemen, dat de op onverklaarbare wijze verdwenen dochter in een der zee gezwollen berg stroompjes was geraakt. Doch toen men later by lager waterstand ging zoeken, vond men de verlorene immer niet. Heteindelyk na jaar en dag toevallig gevonden lijk, waarvan de identiteit door de kleeren en door het monogram op den zakdoek werd vastgesteld, lag op genoemde plaats onder een eik, met het hoofd opgeheven, met de linkerhand haar rug steunend en met de rechterband zich behoedend tegen het voor overvallen. Drie ribben waren gebroken en de onderkaak van de ongelukkige was gespleten, terwijl zij zelve tol een geraamte was verdord. Zonder twijfel moet de en- gelukkige nog lang na haren val hebben geleefd en is zij toen een ontzettenden dood gestorven. Op het lijk bevond men ver scheidene kostbaarheden en sieraden, alsmede 400 trahes aan baargeld en banknoten. Een breeder haalde Woensdag hst verloren gewaande overschot zijner lang beweende zuster af. Een zwaar karreweitje. De Domto ren te Berlijn moest worden afgebroken. Maar hoe dit gedaan te krygen Want wegens de eigenaardige conctructie en zwa re blokken steen waaruit hij bestaat, kon men niet goed op de gewone wyze te werk gaan. Daarom is er eerst onder alle moge- iyke voorzorgen, een proef genomen om het bouwstuk door een zware lading dynamiet te doen splijten. Dit is toen mislukt. Het- verwekte slechts eenige onbeduidende scheu ren. Eenige dagen geleden heeft men het voor de tweede maal beproefd, en wel met een hoeveelheid van 140 kilogram dynamiet verdeeld over 24 mynen, die men door een electrische geleiding kon doen springen. De keizer en de keizerin aet de prinsen ston den op het ba'kon van het paleis den uit slag af te wachten. Te 10 uren werd het sein gegeven. Daar op volgde een hevig dreunende ontploffing waarby het was alsof de geheele toren op- sproüg. En toen het gedaan was, daar Och neen, daar stond hij nog zoo recht over eind at'of het hem niets had gedeerd. Wel bleek dat bet fundaix.entmuurweik was ge barsten, dat eenige vtoegere scheuren waren verbreed er er eenige nieu.ve waren ont staan, maar dit gaf nog niet genoeg. On middellijk werden toen maatregelen genomen tot een derden aanval Daaitoe werden nog vier mijnen gebezigd, die des voormiddags niet gebiuikt waren er. nu elk met 25 pond schietkatoen werden gevuld. Eenige uren later volgde de derde ontploffing en daar lag de kolossus in duigenl Uit den onalhankelijken Congostaat wordt bericht dat luitenant Dganis nu ook h. t belangrijke dorp Nyangwe; door 20000 Arabieren en aan dezen onderworpen Negers bewoond beeft bemachtigd. Nyangwe beheerscliie den hoofdweg naar het Tanganika-meer. De inneming is voor den Congostaat een wapenfeit van niet min der gewicht dan de verovering van Abomey, in Dahomey, voor de Franschen. Y Door GuJs goedheid werden wjj Zaterdagavond verblyd door de geboorte van een welgeschapen ZOON. M. DONNER- Meijler. Goes, 24 April '93. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze dierbare Vader, Behuwd- en Grootvader JACOB HOEKMAN, in den ouderdom van 73 jaren. Wij staren hem naar den vleesche na in droelheid, doch treuren tevens niet als degenen die geen hope hebben, daar zyn einde vrede was. Uit aller naam, JOHANNES HOEKMAN. Hoedekenskerke, 22 April 1893. Kennisgeving aan vrienden en be kenden. Y Daar het mjj niet mogelijk was van al mijne betrekkingen er. talrijke vrienden in Zeeland persoonlijk afscheid te nemen, bij ons vertrek naar Amerika, roep ik, ook namens mijne vrouw en dochter, langs dezen weg allen nog een hartelijk VAAR WEL toe, u 's Heeren zegen toebiddende. C. BRAAMSE en familie, a/boord Spaarvdam, 22 April. Y Voor de vele blijken van deelneming gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader ondervonden, betuigen wy onzen harte- lijken dank. ssHeer Arendskerke.. 19 April 1893. B. DE JAGER. M. DE JAGER—Moerman. G. DE JAGER. De Notaris C. PRINS te Kruiningen zal des middags te half 1 ure ten huize van Marinus Gelok, aan den Zanddyk, onder Kruiningen Kabinet, Hoekkast, Tafel, Stoelen, Kleêrkist, Klok, Kachel, Arbeiders- gereedschappen, Kleederen, Goud, Zilver, Koper-, Tin-, Blik-, IJzer en Aardewerken enz. te IERSEKE, 's voormiddags te II uren. in de herberg van J. Wagenaar, voor dhr. N. Bom, ten overstaan van Notaris MULOCK HOU WER, van te lerseke aan Bekhof, groot 265 centiaren, bewoond door den verkooper. De Deurwaarder J. F. GELNER te Cort- gene zal publiek verkoopen op drie maanden crediet, des namiddags ten 5 ure aan het woonhuis van DIRK KRAMER te tAisscnkerke, EENE PARTIJ EN als; Kabinet, 2 Kastjes, Talels, Stoelen, Spiegel, Klok, 2 Wekkers, 3 Veeren bedden, Kachel, 2 Kleerkisten, Ko per-, Glas- eri Aardewerk, gouden en zilveren Werken,Kleedingstukken, Arbeidersgereedschappen voorts: EEN en meer andere goedeieu,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2