sSü! Dinsdag 23 April. Zevende jaargang. 1983. No. 87. RICHTEN. oopingen enz. en en voetpaden. i'koopingen enz. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEi\TlEi\ YK. Kwaal en Geneesmiddel, li. ard jm. 33 j. en 9. ongepier jm. 27 j. en P. H. Knuyt jm. i. 27 j. - D. Schuil- Minderhoud jd. 24 j. jm42 j. en S. J. J. Bos wedr. 29 j. alen geb. Kuy'per. z. b. Warnau. z. e IB m. d. M. J. 0. Michel 54 j. C. 20 j. d. - W. Vier- Lefevre 5 w. d. H. van de Putte 61 j. 1: Franz Xav. Mann- a Cornelia Willeboer )e 21 j. jm. en Eliza- jn 20 j. jd. Brandt 43 j. wed. van ie Rotterdam en Lena te Goes. Elizabeth Maria d. v. latje Kosten. Klaas ?ik en Maria Jacoba e Hoogezand. vei s rn< lden or s nog weinig sollicitanten feplaatste advertentien if onderwijzeres. Deze chter niet door ons Red. r. te Wisconsinen ven de vooruit te be ien te zenden, ander s an ons blad gestaakt. Klemicerk. [EN, 21 April 1893. 0 de kilo. 20per 104 stuks. RG, 20 April 1893. .lcheren bestond hoofd- raarvoor nog al vraag rijzen werd genomen. ging weinig om en rderd u itgenomen Brui- en Paardebcontn die worden gekocht. 5 a i 1,05 per Kilo. Buitenlandsche f 0.— SZEE, 20 April 1893. irs f 0,576 a f 0,— laag- ons. Kipeieren hoogste laagste koers f 0,45 deieren hoogste koers 326 de 25 stuks "Woensdag werd in het ssteed de levering van w.: 550 s. voor de ge- aannemer W. Oosse te 1.36; 125 stère voor de de Waal te Werken- 5 s. voor den polder A. Karreman jr. alhier s. voor den Leendert- leraerF.Mouthaan alhier r stère. ïet huis Molenwater, n overstaan van Not. is opgehouden. EPOLÜER en AAGTE- ■il. 27 April. 28 April. Mei. Mei. ieh 25 April. fotarishuis door not ver- jedel, pianino enz. Inl. mdius. het plein by M. Ryk door voor dhr. Ziidenbosch, Voor Dirkse 20 mestput- uur door not. Tak ,e inspan, als 1 bruine ■eulen oud 6 jr., 1 jaarling jen, 1 schaap met 1 am - 1 haan, 1 hond met hok, ibehooren, melkkar, drie- 5 eggen, 20 broeiramen, iw-, melk-, zoldergereed- ag 26 April. het Zeemanshuis 10 uur fikse, inboedel. L voor v. Hootegem door kpaarden 11, 12 en 16 jr., 8 runders, 8 speenvar- ganzen, 6 eenden, 5ploe- hooi, stroo, mest, koebak huisraad. 1 uur door not. Pilaar by ikraaijertpolder, 2 melk- aarskalf, hond met hok, met toebehooren, land- ereedschap, tarwestroo, ;abinet enz. «„„t [eijers door not. de Maret paarden oud 13 jr., 3 melk- m 2 weivaarzen, 4 lj..ngo b, een lj. stier, 6 loop var- ppen en 3 dito hanen, hond iet vaste kap, tilbury, arre- 2 menwagens, lemoenkar, andbouw-, melkers-, stal- ap. rlie, 10 uur voor wed. not.' Overman, 3 melk- .rkens, 1 mestputloopei, len, karnmolen, mahonie- tafels, ledikanten, kachel kenrek, linnenkast, bijbel >oeken, planken, pannen. 10 uur in de Yergenoe- 7erhulst voortzetting der askronen. veeren bedden, glas- en kristalwerk, brandkast, goud en erm, uks, DE ZEEUW. v- klk&n MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pry? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers 0.02». UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cea Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere reg meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. 's Gravenpolder, ook voor 'sHeer Abtskerke 26 April namiddags. Kapelle, ook voor Schore 27 en 28 April. Wemel dinge 29 April, lerseke 1 en 2 Mei. Hansweert 3 Mei. Kruiningen 4 Mei. Krabbendijke ook voor Waarde 5 Mei en 6 Mei voormiddags. De kwaal die de maatschappij in beroering brengt gaf aanleiding tot het ontstaan van de sociaal democratie. Deze meent] het geneesmiddel tegende kwaal der maatschappij gevonden te hebben, zy treedt op met de pretentie de zieke te kunnen redden. En op welke wijze stelt zij zich voor dit te doen? Ziet, dat is nu gemakkelijker gevraagd dan beantwoord. Het is nog kort geleden dat sommige leden van den Duitscben Rijksdag aan hun mede lid Bebel, het erkende en eminente hoofd der Duitsche socialisten, de vraag stelden: hoe stelt gjj u toch wel een maatschappij voor in uwen geest ingericht? Hij ontweek evenwel het antwoord. Neemt men ons Recht voor Allen ter hand, dan zal men wel veel critiek op de inrichting der maatschappij, vooral critiek op personen vinden, maar te vergeefs zoekt ge jaar op jaar naar een heldere, duidelijke beschrijving van eene organisatie van ons burgerlijk leven op socialistische leest ge sel oeid. Dr. Gildemeester kwam ons voor weinige maanden het beeld van Fourrier teekenen; als van den man die het meest weten schappelijk het socialistische stelsel had ontvouwd. Maar weinige dagen later kwam de woordvoerder der socialisten in Zeeland vertellen dat de man der phalanxen en phalanstères hun man niet was. Karl Marx was hun profeet. Welnu, laten we dan Karl Marx eens ondervragen wat hij zegt. Zyn hoofdwerk Das Kapital behoort zeker niet tot wat men noemt lichte lectuur. Maar de toestand vlak aan onze grenzen is oorzaak, dat ieder die met belangstelling de gebeurtenissen van den dag volgt, zich afvraagt: wat stelt men zich toch voor? Is er in den opstand, die nu algemeen stemrecht als uitgangspunt heeft een leidende gedachte, of zijn de opstandelingen slechts een hoop ontevredenen, die nu wel eens de macht begeeren, nadat het kapitaaldie zoolang heeft in bezit gehad? Op die vraag wensch ik, zoo duidelijk mogelijk, een antwoord te geven. En dan ga eerst de mededeeling vooraf dat het socialisme niet gelijke verdeeling van bezit wil. Dat is een praatje, meer niets. Socialisme, zooals het door zijne weten schappelijke woordvoerders gepredikt wordt, is geen communisme en geen nihilisme. De leer van het socialisme is dezehet privaat eigen bezit behoort gemeen schappelijk eigendom der voortbrengers te worden. Arbeid en kapitaal maken te zamen de maatschappij rijk. Het kapitaal gaat met de opbrengst ^stryken, en de arbeid trekt aan het kortste eind. Dat moet veranderen. Ziedaar, naar ik meen, duidelijk en helder, de leidende gedachte van het socialisme vertolkt. En hoe wil men nu dien toestand ver anderen Hoe zal men nu het privaat bezit in gemeenschappt lyken eigendom doen overgaan, en [alzoo het profyt allen ten goede doen komen Door den Staat er voor te spannen. De Staat moet de eenige eigenaar van alle gronden en fabrieken en machines zyn. De Staat regelt ieders arbeid en voarzietin ieders behoelten, naar den maatstaf van ieders arbeid. Het stelsel van week- of dagloon voor den arbeider, zoowel als van winst voor den koopman houdt op, ieder krygt zyn aandeel in de gemeenschappelijke op brengst van zijn arbeid. Zy die niet in directen zin voortbrengen, zooals rechters, kunstenaars, onderwijzers enz. ontvangen een loon, gerekend naar den tyd dien zy ten algemeenen nutte zullen besteed hebben. Ziedaar het ideaal van den socialist. Het is nog maar weinige jaren geleden, dat ik een Vlaming hoorde roemen op zyn gemakkelyk leven. De priester zorgt zeide hjj voor mjjn ziel, de Staat voor mijn veiligheid en de baas voor mjjn kruimels. Zeg, hoe kan het beter? De socialisten willen het nog gemakkelijker maken. De Staat zal de algemeene verzorger zyn. Hij betaalt en zorgt voor alles. Slechts één weg is er om in die zorg te mogen deelen, en die wegjis de weg van arbeid. Nu zijn er drie wegen om zich het noodige te verschaffen, zegt de socialist. Die drie wegen zijn: arbeid, giften en diefstal. Er zijn drie soorten van menschen: arbeiders, bedelaars en dieven. De arbeiders krijgen te weinig, zeggen ze, dat spreekt niemand tegen. Waarom Wel omdat de bedelaars en de dieven het voor hun neus weghalen. Nu geljjkt de maatschappij, in hun pittige taal op «een troep hougerige zwijnen, die elkander een emmer spoeling betwisten». Laat het eigendom wegvallen en de maat schappij zal bestaan uit een gezelschap wel opgevoede mannen en vrouwen, gezeten aan een wel voorzienen disch. Maar om tot dien heilsstaat te komen, dat begrijpt de wetenschappelijke socialist beter dan de man van krachtige woorden in volksvergaderingen, is een moeilijke weg af te leggen. De brijberg die de grenzen van Luilek kerland bepaalt is niet gemakkelijk door te eten. Toch men heeft dien langen weg ter be wandeling aanvaard. Het kapitaal, het kapitaal, dat is de vijand. Ziedaar het parool dat door Europa klinkt. Dat woord kent men in 't Duitscb en in 't Franscb, in het Ylaamsch en in het Engelsch, en in zooveel meer talen als de volkeren van Europa spreken. Dood aan het kapitaal. Een volle brandkast en een ledige broodkast. Dierenbescherming en menscbenmishan- deling. De bourgoisie in dienst van het kapitaal. De pers in dienst van het kapitaal. De justitie in dienst van het kapitaal. Dat, en dat alleen is het altijddurend, immer terugkeerend refrein dat de weten schappelijke socialist, zoowel als de volksmen ner die op onzinnige wijze staat te kraaien voor zyn publiek, ons hooren doet. Dat kapitaal welks invloed men den dood gezworen heeft is diefstal. En de bezitters zyn dieven. Niet in den gewonen zin des woords, natuurlijk. Maar dat kapitaal is niet gegrond op eenigen wezenlijken arbeid, het is «vreemd goed», gevallen in handen van hen die er niets voor gedaan hebben, en nooit iets voor doen zullen. Dat kapitaal is beroo- ving van den arbeidde arbeid is meer waard maar de kapitalist neemt het weg. Is dat dan geen diefstal Neemt het kapitaal als privaat bezit weg, en armoede zal niet meer bestaan, alle ellende zal verdwenen zyn. Hy die werken wil zal de vruchten van zyn arbeid genieten, niet meer en ook niet minder dan anderen. Oorzaak tot misdaden zal weggenomen zijn, want nood en onkunde zyn de oorzaken der misdaden en met de oorzaken vallen ook de gevolgen weg. Allen zullen gelijk zijn. Nie mand heeft meer te commandeeren, niemand meer te gehoorzamen. Allen hebben genoeg, niet te veel, niet te weinig. Ziedaar de idealistische teekening der maatschappij, naar socialistische begrippen ingericht. Laat ik het nog eens duidelijk zeggen, opdat iedereen het begrijpe. Er zal in de maatschappij der toekomst naar den wensch der socialisten ingericht, eene groote staathuishouding zyn. De staat is de algemeene kashouder en betaalt aan ieder, in ruil voor zjjn arbeid, zooveel als voor de behoefte noodig is, en naar de waarde van den arbeid, die door eene commissie geschat wordt. De Staat zorgt voor alles, voor klee ding, voor onderwijs voor wetenschap voor voeding. En allen arbeiden voor den Staat. De Staat betaalt, niet met geld, maar met bons voor kleeding, levensmiddelen enz, te leveren door de Staatsmagazjjnen. Ieder stort het product van zyn arbeid in de Staatskas en ontvangt die geleverde producten in anderen vorm, naar zyne be hoeften terug, Nu kan men, om dit doel te bereiken óf den wettigen weg óf den weg van opstand inslaan. Langs wettigen weg zoekt de sociaal democratie haar wensch te vervullen door algemeen stemrecht. Zoo deed zij in België. Zy wil door algemeen stemrecht meester trachten te worden van het itaatsbestuur om alzoo de sociale hervormingen te kunnen beginoen. By de thans aanhangige Grondwetsher ziening in België was al haar streven daarop gericht, zelfs een referendum werd daartoe in sommige plaatsen uitgeschreven. Maar de Kamer verwierp de voorstellen lot kies rechtuitbreiding, en nu wordt de weg van den opstand ingeslagen. In België werd de motie door het Zwolsche Congres aangenomen in praktyk gebracht. En veel waarheid is er in het woord van den heer Frère Orbanvoortaan zal men slechts kabaal behoeven te maken om zy°D zin te krygen. Het prestige der regeering heeft schade geleden, en de bloedige striemen aan het gezag toegebracht, zullen ongetwijfeld weldra diepe, pijnlijke wonden veroorzaken. M. d. K. Wy vestigen de aandacht er op dat de beslissing in zake de kerkelijke school te Groningen niet door den minister is genomen maar door gedeputeerde staten van Gronin gen. Hiermede vervalt onze opmerking aan het eind der mededeeling dienaangaande in ons vorig nummer. Indien er eene taal is, die ons in het practische leven diensten te bewijzen heeft zoo lazen we dezer dagen met instem ming dan komt het Engelsch ongetwijfeld in de eerste, het Fransch in de laatste plaats. Waar de trek der Nederlanders om buiten de grenzen des lands zich een bestaan te zoeken met den dag toeneemt en verdient aangewakkerd en met verstand geleid te worden, dringt de behoefte aan kennis der Engelsche taal zi -h met kracht op den voorgrond. De emigratie richt zich schier uitsluitend tot landen, waar het Engelsch de inheemsche taal is: Amerika en Zuid-Afrika. Zelfs in onze koloniën zal van de gejjkte drie moderne talen het Fransch voor toepassing in het practische leven, het laatst of in 't geheel niet in aanmerking komen. In ons eigen land is het niet anders. Van den koopman af tot den kantoorbe diende, den pakhuismeester en kaaiwerker toe, voor allen die tot het handels- en scheepvaartbedrijf in betrekking staan, is kennis e'er Engelsche taal, zoo niet onmis baar, dan toch geriefelijk. Toch zien we op alle inrichtingen van onderwijs aan het Fransch den voorrang verleend en worden de aanstaande onder wijzers in het averechtsche denkbeeld opge leid, dat men met een mondvol Fransch de wereld doorkomt. Die voorkeur voor het Franseh is een overblijfsel uit den ouden tijd, en misschien schuilt e: ook wel dat groote lui's-waan onder omdat het Fran.ch de taal is der beau monde. Toch zal ook wat de zedelijke waarde, de vormende, de opvoedende beteekenis van het Fransch betreft, deze naar onze schatting onmogelijk kunnen wedijveren met die van de Engelsche taal. Het homerule ontwerp (voorstel om Ier land een eigen bestuur te geven) is met 347 tegen 304 stemmen in tweede lezing aan genomen. Thans volgt de artikelsgewijze behandeling var het ontwerp; dit noemt men de derde lezing. De tegenpartij hoopt daarbij verdeeldheid te kunnen zaaien in de Iersch-liberale meerderheid. Zooals men weet is in het Engelsche Lagerhuis omtrent een wetsvoorstel eerst dan gunstig beslist, wanneer het in derde lezing is aangenomen. De eerste lezing geelt verlof tot behandeling; de tweede lezing beslist over het beginsel en het geheel der- wet; de derde lezing behandelt de wet in al hare onderdeelen. Het is te wenschen dat de 83 jarige «groote oude» zijn scheepke ook in de derde haven veilig binnenbrengt. Het recht en de vrede zouden er bij winnen. Nog deelen wy mede dat voor het ont werp stemden 268 liberalen en 81 Ieren. Er tegen 262 conservatieven en 44 unio nisten (oud-liberalen die tegen de scheiding van Ierland zijn.) Van de 674 leden waren 19 afwezig, 8 liberalen die verhinderd waren, hadden met evenzooveel tegenstanders der wet afspraak om thuis te blijven. Echt Engelsch is ook het bericht dat na den uitslag de politie aan den ingang tus- schen beide moest komen om de voor- en tegenstanders der wet uit elkanders haren te houden. De beslissing viel Vrydag te middernacht. Een ziek lid werd nog te 11 uur binnengedragen om voor de wet te kun nen stemmen. Gladstone werd geestdriftig toegejuicht. Onder de koolverkooperjj, die op verga deringen of bijeenkomsten nog al eens plaats heeft, nemende officieële toespraken een eerste plaats in, Wat kan zoo'n voorzitter oreeren. Als het een bijeenkomst van mannen is in uniform, bij een schiet wedstrijd van schutters b. v., dan komt het met trillende stem uitgesprokenen als de ure des gevaars daar is dan zult ge u immers laten villen en braden voor het lieve vaderland. En handgeklap en voetgetrappel zet het zegel op die vaderlandslievende woorden. Als het een politieke bijeenkomst is dan hoort men onophoudelijk het woord Her vorming. Laat ons pal slaan Mijne Heeren, voor Hervorming van onze defensie, van ons onder wys, van ons kiesrechtLaten wij arbeiden aan bei ere verdeeling der lasten, aan eene gezonle vei betering van onze inkomsten, En ook dan wed^r is er één enthousiasme op te mei ken on Ier zaovelen die precies het tegenovergestelde willen. Als het een kerkelijke bijeenkomst geldt dan ligt de Bijbel wel op tafel, maar dat men zich beijvert om de voorschriften des Bijbels in practijk te brengen kan men maar zelden bemerken. De kerk heeft te kwader ure het neuzen- tellen, van de wereld geleerd, en de partij- schakeeringen zijn uit de wereld in de kerk binnengedrongen. Het nieuwe, elfde gebod, door den Apostel Johannes gegeven in de woordenhebt elkander hartelijk lief, is veranderd in het begrippast op dat ge de meerderheid krijgt ot behoudt. Het begrip van den ander uitnemender te achten dan zich zelf is niet zelden ontwijd door een zekere sluwheid, een politieke berekening in den slechtsten zin, die er voor zorgt dat eigen haan koning kraait. Het is misschien niet tot genoegen van velen, maar het is Diettemin een heilige roeping van de christelijke pers er eens op te wijzen hoever we gedaald zijn van het ideaal ons door de Heilige Schrift geteekend. De wereldsche strooming is zoo machtig en om in dien stroom het hoofd boven te houden is meer noodig, dan van tijd tot tijd aan de stembus onzen afkeer van libe- ralisten eens uit te spreken. Laat ons met ernst vragen: hoever zijn wy nog verwijderd niet van de liberalisten maar van ue liberale i ieeën Tot hoever is Gods Woord en Gods wet nóg onze levensregel? 24 April 1893. IERSEKE. Vergadering van den gemeen teraad van Vrijdagavond 21 April des avonds te 7 uren. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heeren Van Oeveren, Klos, Schipper, Van Harmeien en de burgemeester. Voorz. de heer Sinke. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Wordt voorgelezen het proces-verbaal der kasopneming op 10 April. In kas was f 2269,165, overeenkomstig de boeking. Ingekomen de volgende stukken le. Goedkeuring der vaststelling van het traktement van een te benoemen onderwij zer op f500 met 2 jaarlyksche verhoogingen ad f25. 2e. Kennisgeving van Ged. Staten dat een buitengewone rijkssubsidie is toegestaan van f3000 in de kosten van het lager onderwijs. De Voorz. deelt mede, dat, wyl by de begrooting op f4400 gerekend is en geen fondsen zijn voor de ontbrekende f 1400 door B. en W. het oordeel gevraagd is over eene hernieuwde subsidieaanvraag- Hierop is nog geen antwoord ingekomen. 3e. Kennisgeving van het gemeente bestuur van Kruiningen dat de raad wel is genegen mede te doen in de aanvrage van rijkssubsidie en renteloos voorschot voor een keiweg van lerseke naar het station Krui ningen, maar niet genegen is tot eene evenredige bijdrage in de kosten van y3 deel van den weg, dit laatste omdat Krui ningen niet zooveel belang heeft by .dien weg als lerseke en het gedeelte dat tot Kruiningen behoort pas met groote kosten uitstekend in orde heeft gebracht. Het evenredig deel voor Kruiningen zou ongeveer f 4000 bedragen, doch de raad wil hoogstens f 1000 toestaan. 4e. Goedkeuring van het kohier voor den hoofd, omslag voor 1893. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt nu aan de orde den aankoop van een stuk grond aan den Stee- weg groot 1 H.A. 27 A. 70 c.A. voor een nieuwe begraafplaats. De eigenaar wil dit afstaan tegen f2200 de H.A. of tegen f2100 indien geen opgaande boomen worden ge plant. Ook zal noodig zijn een toegangsweg ter breedte van ongeveer 10 M., waartoe de eigenaar eveneens grond wil verkoopen. De voorz. en de raad met hem zyn van oordeel, dat liet beter is den grond tegen f 2200 te koopen, doch zonder de voorwaarde omtront de boomen. B. en W. hebben het stuk in loco opgenomen. El"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1