Kerk, School en Zending. üECHTSZAKfcliY. Gemengde Berichten. De toestanden in België. Middelburg. In de vergadering van den polder Walcheren, jongstl. Zaterdag ge houden, is het voorstel Spreoger om in plaats van f 8000 t''25000 af te lossen, verworpen met 16 tegen 4 stemmen. Middelburg. De gezamenlijke liberale kiesvereeriigingen op Walcheren hebbenden heer J. Verkuij! Qaakkelaar candidaat ge steld voor de staten de antirevolutionairen stellen den heer 11. J. v. d. Meer, beiden te Vlissingen. Op een verzoek aan den Minister van Oorlog, van wege het bestuur der gemeente Terneuzen, om eenig garnizoen in deze vesting, is afwijzend beschikt. St. Annaland. 18 April 1893. rieden had alhier plaats de vei kiezing van een lid van den Gemeenteraad, in de vacature van den heer W- Pape op 26 December des vorigen jaars overleden. Inge'everd werden 133 briefjes, waarvan verkregen Jan Goede- gebuure Johsz. 34 stemmen. D. Quakkelaar 29, Jacobus Slager Cz 24 en D Goedege- buure, 22 stemmen. De overige stemmen waren over 8 verschillende personen ver. deeld, van onwaar le 14 briefjes. Herstem ming tusschen de heeren Jan Goedegebuure Johsz. en D. Quakkelair, Arts, op 1 Mei a. s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkwerve de heer A. J. Montijn cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen A ds. J. v. An- del te Leeuwarden A. Aangenomen naar Leeuwarden B door ds. J. J. Impeta te Allen. Ds. N. de Jonge van Brussel gaat zich met metterwoon te Utrecht vestigen, maar blijft aan zijn arbeid in de hoofdstad van België verbonden. Kampen. De heer H. Reiniok leeraar in de klassieke talen aan de Theologische School heeft de benoeming als rector aan het gymnasium te Petroria (Transvaal; aangenomen. Uitslag examen lager onderwijs te Middelburg. Dinsdag namen er aan deel 6 vr. candidaten, van wie er twee werden afgewezen. Geslaagd zijn de dames: H. J. C. C. van den Brink van Rilland-Bath, M. L. Ramaker van 's Heer Arendskerke, C. S. A. Fraser van Sclioondij'ke en P. W. A. van Ham van Oostburg. Voor de akte nuttige handwerken slaagden van de 4 vr. candidaten; 2, de dames A. A. A. v. Bekum van Middel burg en A. E. G. Pisuisse van Vlissingen voor de acte vrije en ordeoefeningen gym nastiek slaagden van de 4 vr. candidaten 3 de dames M. A. Anschutz en A. A. A van Bekum van Middelburg en A. E. G. Pisuisse van Vlissingen. In de maand Maart werd de Bijzon dere School te Goes bezocht door 194 leerlingen, waarvan 181 geen enkelen school tijd verzuimden; 11 leerlingen verzuimden minder dan 7 schooltijden en bij 2 beliep het verzuim van 11 tot 32 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand ruim 0,8 pCt., tegen 0,9 pCt. in Maart 1892. Arondissements-Rechtbank ie Middelburg Gisteren, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens; diefstalJ. F. d. N., 48 j., arbeider, Hontenisse, P. C. v. d. H., 30 j., matroos, Vlissingen, beiden in hechtenis te Middelbuig, de le. tot 9 m. en de 2e. tot 2 m. gev. straf, ieder met aftrek van den in verzeker de bewaring doorgebrachten tijd, bedriegelijke bankbreuk: I. de M., 40 j., koopman, Nieuwesluis (Breskens), tot 3 m. gev. straf, en mishandeling I. v. G., 21 j., werkman, Retranchement, tot f5 b. s. 5d h. Allen in de kosten Ontslagen van rechtsvervolging W. C. V., 34j., zonder beroep, Middelburg, beklaagd van mishandeling, rnet last dat hij voor den tijd van één jaar zal worden geplaatst in een krankzinnigengesticht. Vrijgesproken: J. v. G. 23 j., werkman, Retranchement, en F. V 69 j., hvr. van M. R., werkster, Sluis, beiden beklaagd van mishandeling. Te rekenen met 13 Mei a. s. zullen de rijksveldwachters van 's Heer Arendskerke en van Domburg met elkander van stand plaats verwisselen. Dinsdag werd aan den oever van den Thomaespolder een afschuiving ontdekt tus schen peilraai '10a en 12, even beoosten de doorbra d< in den ouden zeedijk. De val heeft een lengte van 170 Meters en een breedte van 90 M. Beschadiging aan werken vond niet plaats en evenmin schjjut gevaar voor de verdediging te bestaan. Men spet er mee. Te Breda is aan de markt een mud aardappelen «ver kocht» voor4 eieren Men schat den voorraad aardappelen alleen op Gcedereede en Overtlakkee op 40 a 50000 H.L. Te Spaarndam verborg een smid dezer dagen in een gat in den kelder 7 bankbil jetten elk van f1000. Hij inaakie het gat zorgvuldig dicht en strooide er zand overheen. Maar een paar dagen later was de g heele schat verdwenen. Mei- verdacht een smids knecht uil een naburige gemeente die, ge lukkig voorden Spaarndamschen smid, de 7 bankbiljetten van f lOOO nog in zijn be- Z-t had. De arbeider te Dongen die onlangs een potje met gou len rijders en zdveien dukaten opdelfde heeft deze te gelde ge maakt voor f287. De munten waren alle uit de 16e en 17e eeuw. Vooruit maar. Met 714 tegen 338 stemmen (34 blanco) heeft de bond van Nederl. Onderwijzers volgend voorstel aan genomen «liet hoofdbestuur wordt opgedragen, zich tot de regeering te wenden met het ver zoek om van overheidswege voeding en kleeding te verkrijgen voor die schoolgaan de kinderen welke geacht worden het noo- dig te hebben. «De algemeene vergadering meent, dat zonder genoemde kindervoeding eene wet op den leerplicht alle zedelijke gronden mist.» Eenig kinderen uit Steenbergen waren Zondag kreukelen gaan rapen op de slik ken. Het zeewater dat onopgemerkt begon te wassen en wa irvan de vloed snel toenam werd te laat door de kinderen bemerkt, want terwijl zij zich haastten naar huis te gaan, kon een 12-jarig meisje, dochtertje van J. Hellemans, niet meer bijtijds uit de voeten komen en verdronk. Toen de eb intrad heeft men het lijk ge vonden. Het werk van hyena's in memchen- gedaante In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Osch het graf van den wachtmeester Hoekman opgedolven, de doodkist geforceerd en gehavend, en de krans, die op het graf lag, laaghartig bevuild en aan een paal opgehangen. Deze schanddaad moet de verontwaardi ging gewekt hebben van een die er meer van wistdeze moet gezegd hebbennu gaat het al te verthans zal ik den moordenaar aanwijzen. Zijns mededeelingen aan de justitie hebben hierop geleid tot de arrestatie van drie bekende deugnieten 27, 29 en 32 jaar oud. Een dezer drie is reeds aan het klappen geraakt. Bij een landbouwer te Klaaswaal bracht een paard een veulen ter wereld, waarvan de voorpooten van de knie af geheel den vorm van mtnschenbeenen hebben en aan de hoeven duideljjk de sporen van teenen te vinden zijn, verder staan de bochten der knieën juist verkeerd en buigt de koot naar achteren over. Het veulen is volmaakt gezond. In het noord-westelijk gedeelte van Noord-Brabant heeft men een aanvang gemaakt met het zaaien der suikerbieten, wat ongeveer veertien dagen vroeger is dan andere jaren. De uitgestrektheid, welke dit jaar met bieten zal worden beteeld, zal wederom grooter zijn dan verleden jaar, en volgens mededeelingen van de beetwortel agenten zal de meerdere uitzaai in geheel ons land wellicht 10 pCt. bedragen. Ook op verscheidene velden is reeds het vlas uitgezaaid en verlangt men sterk naar regen, daar anders dit gewas vee) kans heeft te mislukken. Wat de wintergewassen betreft, deze staan prachtig te velde, doch ook hiervoor wordt dringend naar regen verlangd. Emin Pacha is dood De tijding wordt door Tippo Tib bevestigd dat hij in het binnenland gesneuveld is. Emin Pacha of Izaak Schnitzer, zooals hij eigenlijk heet, was 28 Maart 1840 uit Israëlitische ouders geboren. Hij legde zich op de geneeskunde toe en vestigde zich in Skutari waar hij weldra in hoog aanzien kwam, ook om zijn buitengewone taalkennis. Hij sprak behalve zijne moedertaal ook Fransch, Engelsch, Ilaliaansch, Turksch, Al- baneescb; Arabisch, Perzisch en verschillende Slavische dialecten, Nadat de geneesheer naar Egypte was gegaan, nam hij een Mohammedaanschen naam aan: Emin Biy (Emin getrouw) waarschijnlijk ten einde het vertrouwen der bevolking te winnen. Aan Gordon be wees h(j groote diensten in het binnenland totdat hij, lang vóór den val van Karthoum, geheel werd afgesneden van het Engelsche leger. Toch hield hij het nog lang uit en waarschijnlijk zelfs zou hij nog in Wadelai zijn, indien niet S'-anley hem op de bekende onvrijwillige wijze had «bevrijd». Hetgeen daerna gebeurde, en hoe Emin opnieuw eene expeditie op touw zette naar het Vic toria Nyanza, nu in Duitschen dienst, ligt zeker een ieder verseh in 't geheugen. Aan dezen apostel der beschaving is de wetenschap veel verplicht, al beoefende h(j haar slechts a's ontspanning na zijn eigen leken arbeid als apostel. Nog nooit heeft een schooljongen van 16 jaar zulk een feest uit de Duizend en één Nach ten bijgewoond als koning Alexander verleden Donderdag zelf gaf, methet binnenrukken van de lijfwacht bjj het dessert, gevolgd door een middernachtelijke revue over de troepen, de afzetting van zijn voogd en de verheffing van zjjn onderwijzer tot minister! Hij gaf een dirié, waarop ook de regenten en de voogden genoodigd waren. Onverwacht stond hij van het dessert op en zeide tot hen dat hij een paar woorden wenschte te spreken. Algemeene aandacht! De Koning. «Geachte heeren! Vier jaren lang hebt ge in mijn naam de koninklijke macht uitgeoefend. Ik dank u hartelijk voor al de moeite, welke gij u getroost hebt. Thans voel ik mij echter zeer goed in staat, zelf mijn koninklijke macht uit te oefenen en ik hoop dit van dit oogenblik af te doen. Ik verklaar mij zelf meerder jarig. Ik verzoek u vriendelijk mij on middellijk schrifteljjk uw verzoek om ontslag te overhandigen». De H«er Ristich. «Ik ben zeer ontsteld door wat Uw Majesteit daar opmerkt. De Regenten kunnen onmogelijk aan uw \cl- zoek voldoen. Het groote bezwaar er tegen is, dat de Grondwet bet verbiedt!» Hierop stond de Koning op en verliet de eetzaal. Een vorst ciie op zijn zestiende jaar begint als een tooverheld uit de apotheose van een ballet, moet het ver brengen, merkt het Handelsblad op. Het kussen. De dokter te Ohio die de Amerikaansche wetgeving het kussen wil doen verbieden, vindt na overal braaf uitgelachen te zijn, een warmen bondgenoot in een der groote Duitsche bladen, die o a. schrijft: Er zit iets waarsinde gronden die de dok.er voor zijn meening had. «Het zoete contact der opperhuid» zal altijd de leer der positieve wetenschap weerstand blij ven bieden, hoe dikwijls men het ook her halen mag, dat de poriën van onze slijm- huid een open poort zijn voor allerlei besmet telijke ziekten; van de griep tot de tering, die zoo vaak door het kus contact door de echtgenoote op den echtgenoot of omgekeerd wordt overgebracht. De verliefden hebben nu eenmaal de eigenaardigheid liever billets- doux dan verhandelingen over microben te lezen. Ze zullen doorgaan met kussen, zelfs als ze daardoor te gronde zouden gaan. Doch een waarschuwing aan de moeders kan misschien een nuttig gevolg hebben. Zij moeten haar kinderen verbieden zich door vreemden of dienstboden te laten zoenen, en in het algemeen beperke men het onder ling kussen tot den meest nauwen familie kring; kinderen moeten ook voorzichtig zijn bij 't kussen van speelkameraadjes. Zoo licht wordeD hierdoor gevaarlijke smetstof fen, diphtheritis, kinkhoest,enz. overgebracht. De kus als begroeting is een gebruik dat evengoed als de handkus uit de mode kan raken, iets wat zeer wenschelijk zou zijn In een tiagisch-komischen toestand werd dezer dagen een echtpaar in Berlijn gebracht door het verdwjjnen der dienst meid. Deze had namelijk, als gewoonlijk, de kleeren van haren meester en meestere» uit de slaapkamer gehaald om ze af te borstelen; zij bracht ze echter niet terug, doch verdween er mee. Toen het jonge echtpaar dat bemerkte, was goede raad duur. Er zat in het laatst echter niet anders op, dan het Zondagsgewaad aan te trekken. Mevrouw moest in Ii^ar zwart zijden japon haar inkoopen doen en meneer snelde in zijn trouwrok naar het politie, bureau om aangifte van den diefstal te doen, Een kaasje, dat mèe mag tellen, is uit Perth, in den slaat New-York, naar Chicago gezonden, met een specialen trein. Het weegt 22.000 Eng. ponden en zal op de tentoonstelling prijken. Met een enkel woord maakten wij reeds vroeger melding van de ernstige onlusten die in de voornaamste steden van België uitgebroken zijn in verband met den eisch van algemeen kiesrecht. De toestand, schoon thans minder ern stig, blijft op vele plaatsen gespannen. Te Ixelles, een van Brussels voorsteden, trad de volksleider van de Velde op voor ruim 4000 personen om te schelden op hen die te Bergen op de weikstakers hadden geschoten. Hij vet klaarde uit naam der arbeiderspartij dat als de Kamer gisteren het algemeen stemrecht riiet toestond, men de werklieden niet langer tot kalmte zou aansporen. Zoo dachten al de volkmenners, en allen lieten zich op ontrustende wijze over de voornemens der arbeiders uit. In onheilige devotie trokken de gezamen lijke werkstakers naar het fort St. Gilles, om met een duren eed te verklaren dat zij wenschten te sterven voor het algemeen kiesrechtdoch het werd hun belet. Te Cureghem besloten 500 vrouwen om bij de betooging der werkstakers aan het hoofd van den stoet te loopen. De vermoedelijke dader van den aanslag op den burgemeester van Brussel is in hech tenis, alsmede de moordenaar van den po- Utie-inspecteur. De toestand 7an dtn burgemeester is beterende De advocaat Picard, aan wiens opruiende taal de aauslag geweten werd, is gevangen genomen. Te Molenbeek St. Jean (ook een voorstad van Brussel) was de opwinding gisteren zeer groot. Daar wonen enkel arbeiders. Door een kanaal van de stad gescheiden, kunnen zij slechts over een der bruggen in het centrum der stad komen. Alle bruggen worden echter streng bewaakt. Brussel Ijjkt een belegerde stad. Alle troepen zijn opge roepen. Ook de burgerwacht. De letterzetters hebben besloten morgen het werk te staken zoodat verscheidene couranten dan niet zullen verschijnen. Intusschen werden de optochten voort gezet, de opruiing door geschrift en woord hield aan. Te Antwerpen vermenigvuldigden de on geregeldheden in benenkeljjke mate. Maan dagmiddag trokken de werkstakers naar de haven om de nog arbeidende werklieden tot staken te dwingen. Zij sneden de touwen der booten door, wierpen de goederen in het water, trokken de loopplanken weg en beproefden de petroleumtanks te doen sprin gen De politie trachtte dit te verhinderen; doch er ontstond een formeel gevecht, waarbij de stakers, achter stapels! hout verscholen, revolvei schoten losten waardoor velen ge kwetst werden. In de dokken heerscht groote verbittering. Daar beklommen de werkstakers de bruggen der schepen, om den anderen het werken te beletten; en wierpen machine' en arbeiders in het water. In een hevige botsing met de politie werden velen gewond. De kapiteins der booten liepen op de brug van hun schip heen en weer met de revolver in de hand. Op sommige stoombooten moest men de werkstakeis door middel »an de brandspuiten aan den kant houden. Eender kapiteins liet ze zelfs met kokend water verjagen. De werkstakers wierpen hierop met steenen, zoodat drie matrozen werden gekwetst. Op de stoomboot Bertha vielen 15 gekwetsten en stroomde meer bloed dan ergens elders. De toestand blijft gespannen. De betoogers zijn als razenden. Gisteren waren 200 balen katoen door de werkstakers met petroleum besmeerd en in brand gestoken. Zoo beweerde men; doch een later bericht zegt echter dat hier geen kwaadwilligheid in het spel was; maar zelfontbranding. De werklieden, arbeidende op de schepen van de Red Star Line zjjn ongemoeid aan het werk gebleven. Benden manifesteei enden doorkruisten de stad tot in den avond. Te Borgerhout drongen zij een waskaarsenfabriek binnen de brand weermannen dreven hen er weer uit. Er vielen 3 dooden en 4 gewonden. Tegen Volders, v. d. Velde en andere socialistische leiders is bevel van inhechtenis neming uitgevaardigd: zij zijn echter toen zij dit vernamen, niet thuis gekomen en de justitie durft hen niet arresteeren te midden hunner volgelingen. Ook te Gent kwam het tot een uitbarsting. Na een oproerige vergadering in hun lokaal Vooruit, waar ook vele miliciens die weigerden op te komen, zich verscholen hielden, vielen de socialisten de gendarmerie aan en wierpen haar met flesschen. Een persoon werd gedood. Ook in verschillende fabrieken pleegden de werkstakers geweld. Des avonds rukten zij al de gaslantaarns langs den Boulevard omver, en wierpen barricaden op van oude meubels en trottoirbanden. Vrouwen hielpen mede. De politie was onmachtig den stroom te keeren. In de fabriekswijken wordt de toestand gevaarlijk. Wil men nog meer? Zoo werd te Kortrijk een aanval gedaan op den celwagen waarmede de gevangen genomen werkstakers werden vervoerd. Een hevig gevecht ontstond, waardoor velen ge wond werden. Te Grammont wierpen de stakers allerlei projectielen, als flesschen, potten, steenen enz. naar de politie; twee politiemannen werden ernstig gekwetst. Een gevecht ont stond, waarbij velen gewond werden. Te Luik is hier endaar dynamiet gevonden. Het ergst liep alles te BergenZesduizend weikstakers uit de Borinage wilden deze stad binnendringen doch de schutters be letten hun dit. Door een hagelbui van steenen tot schieten genoodzaakt, zagen zij aan beide zijden verschillende dooden vallen. De werkstakers droegen hunne dooden en gekwetsten weg Van de schutters bleven er 14 in den strijd. Te Ham heeft men de woning van den onderdirecteur der mijnen in de lucht laten vliegen. Intusschen had in de Kamer van Afge vaardigden de stemming plaats over het voorstel Nyssens tot invoering van algemeen kiesrecht met het stelsel van een-twee-drie. Dit voorstel werd roet 119 tegen 14 stemmen aangenomen 19 leden stemden niet mee of waren afwezig. De voorstem mers waren voot het ineerendeel katholieken en radicalen. Hoe echter de uitersten elkander raken I De liberale hoofden Bara en Orban en de clericole leider Wceste, allen oud-ministers, verzetten zich sterk tegen het voorstel en noemden meervoudig stemrecht in strijd met de «gelijkheid». Het besluit, schoon genomen onder de pressie van dynamiet en straatsteenen, liet niet na een gunstigen invloed uit te oefenen. Terstond werden te Brussel vergaderingen belegd om de werkstakers aan te sporen den arbeid te hervatten; doch de beweging op het hellend vlak wordt maar niet op eenmaal gestuit. Op de place St. Jean onthaalden de «ocialisten de gendarmes letterlijk op een steenenregenzij werden met de blanke sabel uiteengedreven, en verscheidene perso nen werden gekwetst Te Luik werd de tijding van het Kamer- besluit met woede en spijt ontvangen. Heftige toespraken werden gehoudende oproerige bende moe. t met geweld uit de voornaamste straten gedreven woraen. In den omtrek hadden verschillende dynnmietontploffingen plaats. De periode van ontspanning schijnt overi gens ingetreden te zijn. De pogingen tot kolonisatie met Rus sische Joden schijnen mislukt. Waren zij niet geheel zonder middelen, zij zouden wel hun heil elders gaan zoeken. Meer dan eens zijn zulke berichten verspreid nu komen weer klachten uit Opelousas in Louisiana. Het schijnt wel dat de Joden hier als elders voor den landbouw ongeschikt z^n. In eene vergadering van het Hebreeuwsche welda digheid-genootschap te New-Orleans heeft Rabbi Leucht met kracht zich tegen de voortzetting der kolonisatie verzet. Sinds 40 jaren woedt een onderaard- sche kolenbrand in eene der kolenstreken van de Reading Co., het is in de rjjke koleristreek tusschen New Castle en Glen Carbon. Alle pogingen tot blussc.hing bleven tot nu toe vergeefs voor millioenen heeft de stille brand reeds verteerd. Thans gaat men het weik weer beproeven. Boringen zullen gedaan worden om den vuurhaard te vindenmen zal dan de brandende kool blootleggen, de schachten indammen en onder water zetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2