Kerk, Schooi en Zending. IIËCHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. AANBESTEDING. MAltliTBEKICllTËiV Belgrado werden afgezet, bracht's konings moeder Nathali i,die, evenalsCz.iat Alexander in de Krim vertoeft, den Czaar te Yalta een bezoek. Blijkbaar heeft ook de gewezen Servische koningin het gevaar ingezien, dat den troon van haar zoon bij de politieke twisten bedreigde, vooral omdat de aan hangers van den pretendent Peter Kara- georgewitch zich weer begonnen te roeren. Men inag dus met belangstelling afwachten waarop dit alles weder zal uitdraaien. De oplossing der kiesrecht-quaestie in België is gevonden. Waarschynlijkzal morgen met het vereischte twee-derden der stemmen door de «2de Kamer» worden aangenomen het voorstel van een der clericale leden mr. Nijssens, waarmede de radicalen zich hebben vereenigd, en dat in hoofdzaak al dus luidt „De afgevaardigden der Kamer worden reentstreeks gekozen door de burgers onder de volgende voorwaarden: Eén stem wordt gegeven aan iederen Belg, die den leeftiid van 25 jaren bereikt heeft, in het genot is van zyn burgerschapsrechten en sedert minstens een jaar in dezelfde plaats is gedomicilieerd. Een stem er bij wordt gegeven onder de volgende voorwaarden lo. Als men den leeftijd van 35 jaren heeft bereikt, gehuwd is of weduwnaar met wettige kinderen, minstens 5 fr. betaalt in de directe belasting (hoofdsom en opcen ten). 2o. Als men den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt en bezitter is van onroerend goed met een kadastrale opbrengst van minstens 2000 frs.; of van een inschrijving op het grootboek of op de spaarkas met een rente van minstens 103 frs. De inschrijvingen moeten ten minste twee jaren in het bezit van den eigenaar zijn, terwijl de eigendom der vrouw en van de minderjarige kinderen door den man of vader in rekening mogen worden gebracht. 3. Als men den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt en a. in het bezit is van bepaald® diploma's of b. zekere openbare of daarmee gelijkgestelde ambten heeft be kleed. Niemand kan meer dan 3 stemmen uit brengen. De stemming is verplichtend." De staatsburgers krijgen dus een stem als huisvader met zekeren welstandals alleeoloopend persoon of huisvader, die grond bezitter of rentenier is als man van kennis. De Vaderlander geeft in een bij tend-vroom artikel den antirevolutionairen in Harlingen den raad bij de herstemming tusschen den antirevolutionairen enden liberalen candidaat voor de Tweede Kamer, te stemmen op den liberaal. De langgerektheid van haar artikel doet vermoeden dat de redactie met dit advies wel een weinig heeft in gezeten. Wij zullen er niet veel uit aanhalen, dat zullen de liberale bladen heden avond wel voor ons doen. Om de curiositeit nemen wij echter het slot van haar betoog over „Heemskerk is bereid om in vereeniging met Schaepman en Gerritsen ons land over te leveren aan de wilde macht van liet nagenoeg algemeen stemrecht. Hij is bereid óm met de radicalen aan onze hoogescholen en aan de ned. herv. .kerk zooveel mogelijk kwaad te doen. Daarom zouden wy onze stem uitbrengen op den heer Bouman". Hier hoeft niets bjj! 17 April 1893. MIDDELBURG. In de raadsverg. van a. s. Woensdagmiddag te half 3 zijn aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Uitloting aan- deelen gemeenteschuld. 3. Benoeming com missie, bedoeld in artikel 6 der verordening op de invordering der plaatselijke directe belastingen op de inkomsten. 4. Rekening dd. schutterij over 1892. 5. Voorstel van burg. en weth. tot behoud van den drie jarigen cursus van de burgeravondschool en tot stichting van een gebouw daarvoor op het erf van het perceel der gemeente in de Wagenaarstrnat wyk D no 78. - De Minister van Financiën maakt be kend dat de bussen, bestemd voor de ont vangst der aangiften in de vermogensbelas ting, zullen zijn geplaatst in elk der kantoren vin de registratie en van de successierechten en bovendien in de secretarie van elk der volgende gemeenten in Zeeland Domburg, Koudekeike, Oostkapelle, Vlissingen, Aarden burg, Breszens, Cadzand, Sluis, IJzendijke, Heinkenszand, Coitgene, Kruiningen, Üve- zande, Wissekerke, Wolf aartsdijk, Axel, Hantenisse, Terneuzen, Sas van Gent, St. Maartensdijk. Terneuzen. Zatardag trad alhier op in de bovenzaal van het Hotel des Pays-Bas Mr. Goeman Borgesius, lid der 2de Kamer, om te spreken over den politieken toestand des lands. ZE I. wees op al de wetten, die ons land reeds aan de liberalen te danken heeften hoewel hij overtuigd was, dat zij nog veel meer hadden kunnen doen, meende Spr. toch ééne verontschuldiging daarvoor te kunnen aanvoeren n. 1. deze, dat zij telkens door de anti-liberalen werden tegengewerkt. Vervolgens ging Spr. na al de kieswetten die wij in de laatste 5ü jaren gehad hebben en hoe vooral in den laatsten tijd aange drongen werd op kiesrechthertonning. Ook het ministerie Mackay had dit op zijn pro gram gezet, maar volgens Spr. eigen woorden had dit ministerie deze portefeuille in vol komen maagdelijken staat overgedaan aan zijne opvolgers. Minister Tak was er echter dadelijk aan begonnen en daarvan was het gevolg de kieswet, die nu spoedig in behandeling zal komen Spr. zette de voornaamste punten der kieswet duide'ijk uiteen en sprak ten slotte den wensch uit, dat dit ontwerp spoedig in 't Staatsblad zou staan. Aan het debat, dat nu volgde, werd alleen deelgenomen door den heer Kerstens, pastoor alhier, die verklaarde het in vele punten eens te zijn met spreker; er tevens de opmerking bijvoegende, dat zij geen bond genooten meer waren van deanti-revolution; maar zich tevens deed kennen als tegen stander der nieuwe kisswet, daar hij in het aankweeken van kiezersvee geen heil zag, en had spreker gewezen op den zegen, dien algemeen stemrecht aanbracht, opponent kon in die zelfde landen wijzen op toestan den, die wjj gelukkig hier nog niet kennen. Nadat opponent door spreker weerlegd was, werd de vergadering gesloten door den heer van IJselstein. Te Utrecht is overleden de heer jhr. E. v. Weede van Dijkveld, lid van den gemeenteraad en de provinciale Staten laatst liberaal candidaat voor de t weede kamer in het kiesdistrict Kampen tegenover den heer Mackay, die gekozen werd. De heer G. J. van den Bosch, die gedu rende meer dan 28 jaren met toewijdingen nauwgezetheid als directeur van den Wil- helminapolder de algemeene belangen van dien polder heeft behartigd, heeft zjjn ver langen te kennen gegeven, om wegens meer gevorderden leeftijd met 1 Maart 1894 zijue betrekking neer te leggen. (N. R. Ct Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Dreischor door H. Damsté te Etten. Geref. Kerken. Beroepen te Gerkesklooster ds. J. D. v. d. Velden te Middelburg. O. en W. Souburg. Gisteren voor middag werd door den consulent, Ds. J. Hulsebos van Vlissingen, sprekende over Hebr. 1317, de heer Ds. G. B. Schoe- makers ingeleid tot den dienst des Woords bjj de gereformeerde kerk alhier. Des namiddags verbond ZEerw. zien aan de gemeente met een rede naar aanleiding van 2 Cor. 520. Beide plechtigheden werden door eene talrijke schare bijgewoond. Biervliet. De Zeeuwsche Evangelisatie vereeniging, gevestigd te Middelburg, heeft den heer E. Reudenk, evangelist en gods dienstonderwijzer, met ingang van 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend als zoodanig. Gebrek aan fondsen noopte die vereeniging tot opheffing van het station Biervliet ter evangelisatie. T. C. Middelburg. Akte-examen (art. 56a Geëxamineerd 6 mann. candidaten, allen geslaagd, zijnde de hh. J. v. d. Berg, G. v. d. Berge, J, A. Tavenier, W. J. Bronk- horst, K. J. D'hujj en F. J. v. d. Ende, allen van Middelburg. Vrije- en ordeoefeningen 5, allen geslaagd, zijnde de hh. J. van Baal, Oostburg, W. G. de Bruijne, W. Lekkerkerker. J. v. Brugge en J. van Dijk, allen van Middelburg. Heden Maandag slaagden de dames: M. A. Anschutz, A. A. A. van Bekum, C. J. B. Remigius en A. E. G. Pissuisse, allen te Middelburg. Arondissements-Rechlbank le Middelburg. Bij bevelschrift dier rechtbank van 14 dezer is naar de openbare terechtzitting verwezen J. C. S., oud 25 jaar, naaister, geboren te Breskens, wonende te Ellewoutsdijk, tha is in hechtenis te Middelburg, ter zake dat zij in den nacht van 25 op 26 Februari 1893, in de woning van Jannetje de Neve te Ellewoutsdijk het kind, waarvan zij bezig was te bevallen, onder de werking van vree voor de ontdekking van hare bevalling, op zettelijk van het leven heeft beroofd, door, toen het hoofdje te voorschijn kwam, een bandje om den hals te binden en dit dicht te trekken, waardoor het kind is gestikt. Aan de beklaagde is de heer mr F. M. C. E. Koksma, advocaat te Sluis, als ver dediger ambtshalve toegevoegd. Waarde. Donderdag deed de ontvanger van de kolenbond «Algemeen Belang», re kening en verantwoording over het beheer van luni 1892 tot en met Maart 1893. Er bleek ontvangen te zijn f 1789,246, uit gegeven f 1751,236. Goed slot I 38,01 ter wijl bovendien nog voor een bedrag van f 112,81 aan kolen aanwezig was. De ver eeniging telt thans 94 leden. De beste olie tot behoud van leder is (na de uit ossenpooten bereide olie) de levertraan, waarbij men een weinig gly cerine voegt. Van Middelburg gaat Sequah naar Zieriksee en van daar naar Rotterdam. Een landbouwer te Stedum geraakte Vrijdag tengevolge van het hollen zijner paarden tussclien twee wagens beklemd, en bezweek onder hevige pijnen. Te Amsterdam waren Zaterdagavond de keezen en oranjemannen weder aan den gang. Een vijftigtal militairen liepen door de straten nationale liederen zingendemet een vlag voorop trokken zij naar den Dam, waar het paleis der Koningin staat: en waar een groot aantal socialisten een tegen beweging op het touw gezet had. De troe pen raakten handgemeen, de politie moest met den wapenstok in de hand de vechten den scheiden. Patrouilles infanterie kwamen te hulpen zoo verspreidden de strijders zich onder het zingen van socialistische en oranjeliederen. Eenigen hunner liepen ook te middernacht nog en beplakten de spiegel, ruiten met sociale motto's. Er moest eigenlijk str.d -.esleld wor den op het houden van buurpraatjes. Te Deventer kreeg Vrijdag een fabrieksarbeider te zijnen huize met een buurman near aanleiding van dergelijke vrouwenpraatjes hunner vrouwen zulk een hevigen twist dat zij aan het vechten raakten en de een den ander met een broodmes een diepe snede aan het hoofd ter hoogte van het rechteroog toebracht. Een vogelpaar heeft te Oosterbeek in een der lokalen van de openbare school boven een bord een nestje gebouwd. m,"De veerknecht te Ochten ontmoette vrijdag een landlooper met vier meisjes, waarvan het oudste 6 a 7 en het jongste 2 a 3 jaren oud was. Daar het oudste meis je erg huilde, vroeg de veerknecht «waarom huilt ge?» waarop zij antwoordde «wij moeten naar huis». Vervolgens wendde hij zich tot den landlooper met de vraag «waar kom jij vandaan?» waarop hjj ant woordde «deze kinderen zijn mij nageloopen uit Tiel». Daar het nu duidelijk bleek, dat die kinderen gestolen waren en de veldwach ter niet thuis was, werden de kinderen met een kar naar Tiel gebracht, terwijl de landlooper zich in de richting van Dodewaard begaf. De politie doet ijverig onderzoek naar deD landlooper. Te Breda is Dinsdagavond een Nuts- lezer er allerongelukkigst afgekomen. Zeke re heer Jan Van Bergen (pseudoniem voor een heer uit Bergen op Zoom) droeg er in de Nuts-Afdeeling een novelle voor van eigen maaksel, een naar schijnt onbeduidend ding. Toen kondigde hij aan na de pauze het publiek te zuilen onthalen op een witte raaf mede een eigen novelle. Het publiek even wel werd voor den lezer een witte raif, want na de pauze was de zaal leeg. Zaterdag is te Brussel een politie agent door drie personen aangerand, die hem een arm braken. Twintig duizend werklieden in het district van Charleroi hebben den arbeid gestaakt. Ook te Brussel breidt de werkstaking zich uit. Zondag werden door volksleiders als Volders en Piccaru hier en daar oproerige redevoeringen uitgesproken. De burgemeester Buis die te 4 uur uit wandelen ging, kwam een troep betoogers tegen, uit welke een hem eene bloedende wonde in den nek toebracht door een slag met een stok. De politie ont zette den aangevallene, tlie zich thans vrij wel gevoelt, doch niemand mag ontvangen. Uit de menigte werd herhaaldelijk geschoten. Te Cent gist het. Troepen werklieden doorkruisen de stad onder het geroep van brood of dood. In alle mijnen van het district Charle roi hebben zaterdag-avond de werklieden de mijnen verlaten, terwijl zij hunne gereed schappen hadden meegenomen. (Dit is het gewone bewys dat zij niet voornemens zijn weer af te dalen.) De werklieden deelden mede, dat zij Maandag den arbeid zouden staken. Detachementen soldaten zijn uit Charleroi naar alle richtingen gezonden, ten einde in de verschillende dorden van het district voor de handhaving der openbare orde te waken. Te Grammont is de arbeid in alle luci fersfabrieken geslaakt. Reeds kwam het tot eenige opstootjes tusschen de werksta kers en de politie. Te Jolimont raakten gister-avond de werk stakers slaags met de politie. Drie werk stakers werden gewond en eene vrouw werd gedood door een matten kogel. De Cholera. Te Quimper, in Finistère (Frankrijk), zijn gisteren in een krankzin nigengesticht twee gevallen van cholera voorgekomen. Ook heerscht de cholera weder in de districten Astrakan, Ekaterinoslaw en Moskou. In de provincie Podolië kwamen in de tweede helft van Februari 805 ge vallen van cholera met 59 sterfgevallen voor. Woensdag 19 April. 's McerArendskerke, by v. Eykeren 10 uur doordeurw. Hollmann beestiaal. Domburg, bij Louwerse door not. Tak, 10 uur, inspan, als 2 merriën oud 7 en 22 j- 4 melkkoeien, 1 kalfvaars, 1 vette vaars, 3 2j. ossen, 1 l'/j. vaars, 1 karnhond, 30 kip pen en 1 haan, menwagen, klaverwagen, 2 ploegen, landbouw- en melkgereedscliap enz. Hrabbcntlijke, half 1 voor v. Liere door not. Prins, eikenh, boogkabinet, dito bureau, linnenkast, kastje, tafels, spiegels, kleedjes, kleederen enz. Donderdag 20 April. gehore, 12 uur bij J. en C. v. d. Berg door not. Prins, 2 kabinetten, latafel, 2kleer. kisten, 3 kachels, 3 veeren bedden met toe. behooren, 3 klokken, 2 slypsteenen, krui wagenarbeidersgereedschap, aardappels melkgeit, kleederen, koper-, tin-, blik-, ijzer en aardewerk. Didder burg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak, een huis, erf en tuin Molen water 444 cA. en erfpachtsrecht op 306 cA. grond grenzende aan den tuin. Wolfertsilijk, door not. Paardekooper Overman 11 uur bij Lokerse, eikenhouten bcogkabinet, dito cylinderbureau, Singer- naaimachine, klok, spiegels enz. Vrijdag 21 April. Ierseke, 3 uur door not. Mulock Hcu- wer en Pilaar voor de maatschap Moly n Co. aan den steiger bij den Molenpoleer, 450 zeef- ten, 1300 ijzeren pennen, bascule met ge wichten, oeslerwagen, oesterkorre, 12 krui wagens, kalkbakken, draagburrie, griepen, kachels, kantoorameublement. Vrouwepolder 10 uur bij Gideonse door not. Tak inspan als 1 zwarte ruin oud 6 j., 1 bruin veulendragend merriepaard oud 8 j., 1 bonte merrie 14 jr., ;1 jaarling hengst, 6 baatg. melkkoeien, 7 2l/.j. vaarzen, 1 2'/2j. os, 8 vaarzen, 5 kweekkal veren, 3 schapen met lammeren, 30 kippen, 2 parelhoenders, landbouw-zolder-melkgereedschap etl meubelen. Zaterdag 22 April. %Vest-gouburg, 1l uur by Barentsen door not. Tak, 5 melkkoeien, 2 geiten, men- wagon, driewielskar, ploeg, 3 eggen, veld. slede, klieihout, mutsaard, 2 kiekenrennen- üiiisdag 25 April. Diddelhurg, Notarishuis door not. Ver huist 10 uur, inboedel, pianino, wyn, likeu ren uit hot faillissement van Reitsma. Inl. de Groot en Hondius. Middelburg 10 uur door not. Tak voor erven Andriesse inspan, als 1 bruine merrie 18 jr., 1 met veulen oud 6 jr., 1 jaarling hengst, 11 melkkoeien, 1 schaap met Jam mers, 22 kippen en 1 haan, 1 hond met hok, menwagens met toebehooren. melkkar, drie wielskar, 2 ploegen, 5 eggen, 20 bro8iramen, mandewerk, landbouw-, melk-, zoldergereed schap, huisraad enz. Woensdag 26 April. Sehore, half 11 voor v. Hootegem door not. Merens, 4 werkpaarden 11,12 en 16 jr., 1 kalfdragende koe, 8 runders, 8 speenvar kens, 30 kippen, 3 ganzen, 6 eenden, 5 ploe gen, 2 eegdeb enz., hooi, stroo, mest, koebak en goot, ledikanten, huisraad. fVicuwdorp, 10 uur door not. Pilaar by Leijs Nieuwe Westkraayertpolder, 2 melk koeien, vet kalf, vaarskalf, hond met hok, 8 kippen, tonmolen met toebehooren, land bouw- en melkgereedschap, tarwestroo, notenbouten boogkabinet enz. Kltlhem, by Meijers door not. de Maret Tak 9 uur, 2 bruine paarden oud 13 jr., 3 melk koeien. 4 kalfvaarzen, 2 weivaarzen, 4 lj-rige vaarzen, 1 l'/j. os, een lj. stier, 6 loopvar- kdns, 12 zwarte kippen en 3 dito hanen, hond met hok, rijtuig met vaste kap, tilbury, arre- sleepaardentuig, 2 menwagens, lemoenkar, karret op veeren, landbouw-, melkers-, stal en zoldergereedschap. lloedekcnskerke, 10 uur voor wed. de Broekert door not. Overman, 3 melk koeien, 2 vette varkens, 1 mestputlooper, karnhond, windmolen, karnmolen, mahonie houten kabinet, 3 tafels, ledikanten, kachel met voetplaat, boekenrek, linnenkast, bijbel met platen, Chr. boeken, planken, pannen. Donderdag 27 April. Kloetinge, 12 uur voor Weststrate door not. Houwer, 2 kastjes, 1 kastklok, kachel, tafels, stoelen, enz. Vrijdag 28 April, 's fJravenpolder, 10 uur door not. Paardekooper Overman by Pilius, inspan, als 1 ruinpaard 6 jr., 1 merrie 9 jr., 1 veulendra gend 14 jr., 1 hengst 1 jr., 4 melkkoeien, 1 vare, 2 schapen, 1 drachtige zeug, barouchet, kar op veeren, tilbury, 2 menwagens, boom wagen, lamoenkar, 2 Zeeuwsche ploegen, 1 Amerikaansche, mest, meubelen. Maandag 24 April. Middelburg, door de commissie van beheer van het O. I. huis 11 uur, onderhoud '93, '94 en '95 van het Oost-Indisch huis. Aanwyzing Donderdag 12 uur. Biljetten voor halt 11 in gemeld huis. Bestek en voor waarden ten kantore van den ontvanger, Balans. Inl. by dhr. L. L. Wuyckhuyse. Woensdag 26 April. IVilhelminadorp, 11 uur in het ge meentehuis door het bestuur der waterkee- ring van den polder, herstel, vernieuwing en onderhoud tot 30 April '94 van de aarde-, kram-, rys- en steenglooiingwerken. Bestek ter lezing by v. Dyke. En a 50 cents ver krijgbaar bij dhr. E. van den Bosch te Goes. Aanwyzing 20 en 24 April door S. v. d. Vegt te Sas v. Gees. Vry'dag 28 April. Den Haag 1 uur aan het ministerie van waterstaat het bouwen van een post en telegraafkantoor en directeurswoning te Hansweert. Raming f12890. Teekeningen bij L. Luyk te Hansweert. Inl. dhr. J. J. G. Rinkes te Breda. Aanwyzing 21 April, 1 uur. Rotterdam 17 April 1893. Zomergerst 15 en Wintergerst 25 cent hooger. Haver en Bruine boonen 10 cent hooger. Kanariezaad 25 cent lager. Buiten- landsche en Meel onveranderd. Jarige Tarwe f 4,30 a 6,50 Nieuwe Tarwe 0,- a 0,- R ogge - 4,40 n - 5,10 B 4,50 Zomergerst - 3,50 B - 3,90 Ch eval iergerst - 4,25 n 5,40 Haver nieuwe - 2,25 B 4,- Paarden bo on en - 5,40 B - 6,- Erwten -0,- n 0,- n 7" Bruine Boonen - 4,25 n n 'i~* Witte - 5,50 n - 6,50 K anar i ezaad -13,- n - 14,25 Ko ol zaad - 8,75 n - 9,40 Op de VEEMARKT van heden waren aan" gevoerd 00 paarden,magere en 411 vette runderen, 126 vette kalveren, 3 nuch tere kalveren, 88 schapen of lammeren 448 varkens, 0 biggen. De pry zen waren als volgt: vette runderen, lequal. 70 a 00,2e qual. 64, 3e qual. 56 a c, kalveren le quai. f 0, 2e qual. f 0,87s a f0.95, schapen le qual. 60, 2e qual. 50 c. varkens, le qual. 25. 2e qual. 23, 3e qual. 21 c. licht soort 23 a 24 c. Zeeuwsche EIEREN f2,80 a f3,-. AJUIN. 000 balen 0-00. VLASBEURS. 14301 steer. blauw 3700 st. wit Aardappels Zeeuwsche jammen f 1,40 a f "1,60 Gel- dersche blauwe f 1,30 a fl,40. Champions f0,- a f0,-.Duitsche roodefO.— a f0.-. pooters f 0.60 a f 0.90. Westlandsche klei f 0,a f 0,00. West- iandsche zand f0.— a f0.00, Westlandsche Muisjes f0.— af 0,00Blauwpitten fO.— a f 0,Geldersche kralen f0.— a f0.—Over- maasche Jammen fl.60 af 1.80, Zeeuwsche blauwe f 1.20 a f 1.30. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. PETROLEUM prijshoudend. Loco f 5.90 E- flink doende. MEEKRAP zeer vast en hooger gehouden. TERPENTIJNOLIE. Amerikaansche vas ter. Loco f HVv Mei/Juni aflading f 14.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2