BIJVOEGSEL „DE ZEE UW", 7 Gemengde Berichten, behoorende bij van Zaterdag 15 April 1893. Men schrijft ons uit Middelburg De Sequah-seances blijven de belangstel- ling van velen trekken. 's Morgens 10 ure geeft de agent de' Sequah-compagnie met zijn docter consul- De buren verzekerennoo.t vermoed te hebbe', dat zoovele lijders in onze omgeving te vinden waren. Men spreekt van 150 patiër'e" die zich op éen dag aandienden. Eer feit is het evenwel dat ook deelen van geland buiten Walcheren hun contingent leveren. Althans van Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland is dit bekend. 's Avonds acht ure worden in het publiek de reclame-patiënten dat zijn zij die door een enkele inwrijving kunnen geholpen worden behandeld. Alen verklaren als uit een mond geen pijn neer te gevoelen. Onder deze zijn menschen ran 60 of 70 jaren. De een leed maanden, de andere jaren aan de rliumatiek. Gewapend met een stok of krukje betreden zij het tconeel, en na een tiental minuten doen ze o^ de maat der "schelle muziek, een dansje. Die muziek veroorzaakt iekere onrust in de zaal. Het is er rumoerg. Men praat en lacht en scluifelt, en maakt daardoor de toespraken van oen heer Daven port onverstaanbaar. Ten einde raad verklaarde dai ook gisteren de agent der Sequah-compagrie dat zwaar der en moeilijker operatie dan het behandelen der rhumatiek-ljjders voor hem is den mond der dames dicht te houden. Die toespraken bevatten, gelijk ie begrijpen is, bijna altijd een philippica aat het adres van het Maandblad tegen Kwakzalverij of aan dat der doctoren. Zeggen de doctoren al veel kwaad van Sequah, hij laat op zijn beurt niet na hen met zijn spot te vervolgen. Doctoren en Sequah verkeeren op volslagen voet van oorlog. Wat zoo roept hij uit wat is het verschil tusschen een doctor en een kwak zalver? Dat zal ik u zeggen. De doctor komt, geroepen, bij u en vraagt wat u scheelt. Gij gaat of laat u biengen naar den kwakzalver en deze vraagt betzelfde. Daarin komea dus beiden overeen. Na, /an een kwakzalver, als men zegt, dat ik ben, is dat te vergeven, maar ik zou denken dat gij een dokter roept niet om advies te geven, maar om raad te ontvangen En waarin verschillen ze nu Hierin. Dat de dokter weken, maanden, somtijds visites maakt, zonder u te helpen en u met nieuwjaar een rekening tehuis zendt. Daarvaor i? hij dan ook een deftig man. Een kwakzalver, als men mij schel It, zegt éan van tweeënik kan u niet helpen en gij gaat heen, óf ik zal trachten iets voor u te doen, en hjj geneest u in enkele mi nuten, en vraagt u niets. Daarom wordt 'aij dan ook een kwakzalver genoemd. En dan wordt de toespraak gepeperd door een of meer docters-anecdotesnu eens zijn de doktersrekeningen het mikpunt van zijn scherts, dan weder de beholpenheid der ambtsdragers in de officieele wetenschap. Eens zoo vertelt hij was er een boer die ter behandeling van een ziektegeval maanden lang visites had gemaakt, zonder eenig resultaat. Hij nad de hooge nieuw- jaarsrekening naast zich neergelegd. De docter ging na eenigen tijd bij den boer eens aan en bracht het gesprek op de re kening, die onbetaald was gebleven. Dat moet u niet verwonderen, zegt de boer tot den dokter, want gij hebt niets gedaan. Ilc heb u niet geroepen om heen en weder van mjj naar u en omgekeerd te wandeler^ maar om mijn vrouw te hersteilen, en zeg zelf, wat hebt gij gedaan, waarvoor ik u zou moeten betalen En dan komt er weder eens een staaltje van onbeholpenheid, in dezen trant: Een dokter wordt bij een doodzieken kleer maker geroepen. Hij schrijft een recept, en vindt den volgenden dag den patient heel veel beter. Ja, weet u docter, zegt de juffrouw, mijn naan had zoo'n zin in zuurkool met spek. Ik heb het hem gegeven en daar ia hij ontzettend van opgeknapt. De dokter zegt niets, maar denkt zooveel te meer. Na korten tjjd wordt hij bij een zieken schoenmaker geroepen. Laat hem zuurkool met spek eten, zegt de docter. En den volgenden dag krijgt de dokter bij zijn bezoek de boodschap dat de man dood is. De zuurkool met spek had hem naar de meening van de juflrouw nog al bezwaard. En onze snuzgere docter van deze ervaring party willende trekken, schreef in zijn notitieboekjezuurkool met spek voor kleer makers herstel, voor schoenmakers de dood. Alzoo houdt Sequah de groote menschen 's avonds bezig en aan arme kinderen gaf hjj tweemalen een diner, niet van zuurkool met spek, maar van aardappelen met pruimen of appelen en gehakt, gevolgd door een dessert van griesmeelpudding. Bovendien krijgen de kinderen een glas melk, een stukje speelgoed en ieder een dubbeltje. Toen de heer Davenport den eersten avond het publiek meêdeelde wat hjj doen zou, klonk zoo gek door de zaal de zware basstem van een boer, die zeiDankje Sequah. Deze man had een profetischen geest I want m,Zeoëen ve'e kleinen en grooten, in stiltejf overluid Dan)'5 Sequah. Jij vier der regimenten infanterie zpn j beproeving genomen 1100 kapotjassen, w.(rvan het laken vóór de levering, met t0passing van een procédé van den heer jirlernont, te Brussel ondoordringbaar was jemaakt voor water, zonder daarbij ondoor dringbaar te zijn voor lucht. Over het algemeen hebben die proeven goed voldaan de kleedingstukken nog nieuw zijnde waren waterdicht, doch van vele jassen bleek het laken, na eenig ge bruik, even doordringbaar te zijn geworden als het gewone laken. Goes. Bij kon. besluit is bepaald dat een landbouwwinterschool alhier zal gevestigd worden. De Oude leenbank zal daartoe worden ingericht. Middelburg. Tot onze blijdschap zijn de namen der baldadigen, die in den nacht van Zondag op Maandag zooveel schade aanrichtten, bekend bij de politie. Zoodat deze althans hun rechtmatige straf niet zullen ontloopen. Niet in de grootte der straf, maar in de zekerheid van straf ligt de hechtste steun voor het recht, heeft eenmaal wijlen de Minister Modderman gezegd. Die hechte steun dreigt in den laatsten tijd zwak te worden. Dat men in een der drukste straten van Middelburg, door het uitsnijden van een ruit, een naaimachine weghalen kan zonder dat er een haan naar kraait is fataal. Dat moest bij al de hulpmiddelen waar over politie en justitie besehikken kan niet kunnen gebeuren. Schore. Donderdagavond had Jan Joosse het ongeluk toen hij met den mestwagen huiswaarts reed dat de paarden op hol gingen waarbij Joosse van den wagen viel en den èènen voet verstuikte en de handen kwetste. De paarden holden met den wagen tegen het huisje van de weegbrug die juist zou worden opengedraaid. De brugwachter Bod- dingius wist zich nog bijtijds uit de voeten te maken. Vervolgens brak de wagen, zoo dat de paarden thans geheel vrij nog een paar maal een sloot oversprongen en ver volgens naar huis liepen. St. Maartensdijk. Het kohier van den hoofdelijkeD omslag alhier is vastgesteld op eene som van f2799,316; verder besloot de raad nog eene oproeping te doen voor een onderwijzer met hoofdacte op een jaar wedde van f650. Deze oproeping geschiedt tengevolge van toeneming der schoolbevolking. Middelburg. Door de liberale Kiesverg- te Middelburg is gisteren avond met groote meerderheid def. candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten de hoer J. Verkuijl Quakkelaar, Wetbouderder gemeen te Vlissingen. Hansweert. De rijksveldwachter VV. N. R, van Schalkwijk en de politie-agent J. M. v. d. Boogaart hebben de hand gelegd op uen vermoedelijken dader van een onlangs gepleegden diefstal van kippen. Kapelle. De pachtprijzen blijven hier niettegenstaande de nog altijd zeer lage graanprijzen even hoog. Gisteren werd door notaris Gallis Merens publiek verpacht het uitgeslagen bosch van Jachtlust, groot vijf en een halve hectare, die in kleine perceelen werden toegewezen voor f105 per hectare of ongeveer f42 per blooisch ge met als jaarlijksche pachtsom, terwijl deze grond slechts onder het middelmatige mag gere kend worden. Heinkenszand. Donderdag j.l. werd alhier een vergadering gehouden van grond eigenaars, landbouwers en veehouders tot het oprichten eener onderlige brandwaar borgmaatschappij in Zuid Beveland voor roerende en onroerende goederen, welke zullen gescheiden blijven. Er waren een 30 tal personen bijeen zoodra voor een bedrag van f500 000 is ingeschreven zal de Vereeniging tot stand komen en tot nader te bepalen tijdstip een bestuur gekozen worden. Staande de vergadering is voor een bedrag van t 300.000 ingeschreven voor onroerende goederen. Nisse. Bij de gehouden herstemming op 12 dezer voor een lid van den gemeente raad tusschen de hh. D. de Winter en A. Nieuwenhuize, die resp. 27 en 19 stemmen bekwamen, is eerstgenoemde gekozen. Gisteren nacht half 12 werd te Amsterdam in de Spuistraat een heer door een werkman aangesproken, die met hem een heele redekaveling begon. De heer vertrouwde den vertrouwelijken babbe laar niet en riep om hulp. Vier rechercheurs, die daar blijkbaar op hun loer lagen, schoteD toe en grepen den werkman, juist toen eenige andere sinjeurs hem wilden te hulp springen; doch op het gezicht der politie het hazenpad kozen. Op den gearresteerde werden vier horloges gevonden, die waar schijnlijk door hem gezakkerold waren. Bij de verschillende regimenten infan terie ontbreken thans weer 403 korporaals, terwijl er aanwezig zijn 83 serg. titulair en 145 korporaals, geschikt om tot sergeant of fourier bevorderd te worden, die echter wegens gebrek aan vacatures niet definitief kunnen worden aangesteld. Bij een landbouwer te Klundert zijn al de koeien na het gebruik van aardappelen ziek geworden. De oorzaak werd gevonden in het voedsel, daar de aardappelen min of meer beschimmeld waren. Ook andere landbouwers hebben reeds ondervonden, dat aardappelen geen duurzaam voedsel zijn voor hoornvee. Bij den burgemeester van Oud- Beierland werd door een vrouw aan gescheld. Toen de deur geopend werd, legde zij heel netjes een kind van eenige weken oud in de gang, en liep daarop weg. Weldra werd zij gevonden zij bleek niet de moeder maar de pleegmoeder te zijn. Zij had aan genomen van een dienstbode uit 's Graven- hage het kind tegen een daalder per week te verzorgen en wilde zich er nu van ontdoen. De burgemeester lier. het kind voeden en verzorgen en tegen de pleegmeeder proces verbaal opmaken wegens het te vondeling leggen van een kind. De spits van den toren te Purmer- land is gestreken, zonder dat daarbij ongelukken zijn voorgevallen; iet gevaar is thans veel verminderd. De toren is ver kocht voor f20 schreven wij, doch het is eigenlijk! 10 want de hoogste bieder kreeg f 10 strijkgeld, gelijk te voren be paald was. -Men maakt ons opmerkzaam dat niet te Dioteloord maar te Fijnaart de land bouwer De Wit, wiens schuur in brand gestoken, en de vermoedelijke dader, die gesnapt werd, woonachtig zijn. Het water heeftin ons waterig landje steeds een groote rol in onze spreekwoorden vervuld. Men oordeele. Een storm in een glas water. Tegen elkaar zijn als water en vuur. Op elkaar gelijken als twee drop pels water. Dat wascht het water van de zee niet af. Water in zijn «vijn doen. Bloed en water zweeten, schreien Die ui valt in 't water. Vroolijk als een vischje in het water. Vlug als het water. Onder water zijn. Spijkers op laag water zoeken. Hij is weer boven water. Boven zijn thee water zjjn. In troebel water visschen. Gods water over Gods akker laten loopen. God laat het water wel tot, maar niet over de lippen komen. Het water komt iemand er bij om de tanden. Water naar de zee dragen. Tusschen water en wind zijn (weifelen). Stille waters hebben diepe gronden. Veel water over iets vuil maken. Het is laag water aan boord (men heeft gedaan met schaften). Waar de dijk het laagst is loopt hot water het eerst over. (rampen treffen arme lieden het eerst;. Over water wonen óok menschen. Het water loopt -altijd naar de zee. Het kruikje gaat zoolang te water tot het eindelijk breekt. Een degenstoot in het water. Op water en brood zitten. De waterlanders komen. Water-en-melkpraat. Elkaar in 't vaarwater zitten. Met een steek onder water moge deze serie compleet zijn. De commissie tot het. onder dak brengen van bedelaars en landloopers heeft te Meteren, een half uur van het station Gelderm-alsen, een huis aangekocht, dat aan 200 personen tot woning kan strekken en een terrein van 12 buaders grond bevat. In Maart werden over Rozendaal en Esschen ruim 30.000 vette schapen per spoor naar Frankrijk, België en Engeland.i Vlissin gen) verzonden De meesten waren bestemd voor de slachtbank. Zitting met gesloten deuren In een gemeente nabij Amsterdam was een nieuwe bode door den burgemeester aangesteld. Deze week vergaderde de gemeen teraad des avonds. Daar klinkt het van den stoel des voor zitters: «De raadsvergadering zal worden voortgezet met gesloten deuren». Het publiek verwijdert zich; ook de bode verlaat de raad zaal, haalt uit de wachtkamer de sleutels, draait de deuren op slot, terwijl de raads leden voortgaan de belangen der gemeente te behartigen. Waar de bode heengegaan was, wist op dat oogenblik niemand, maar zoo veel is zeker, dat een half uur later in de raadszaal gescheld, geklopt en gestampt werd, teneinde de deur open te krijgen. Eindelijk werd een der vensters geopend en daar het reeds laat in den avond was en niemand meer passeerde, die de vroede mannen kon verlossen, zoo kreeg een der weihouders den genistlen inval Brand Brand! te schreeuwen. Dit hielp. In een oogenblik was de halve bevolking van het dorp op de been en voordat de stormram ot balk de deur van het gemeentehuis hadden ge forceerd, kwam de nienwe bode met zjjn sleutel en de heeren waren vrij I Op den uitbrander des burgemeesters was het lakonieke antwoord,,Met uw permissie, er werd gecommandeerd Verga dering met gesloten deuren dat was het consigne en ik ben het dorp rondgegaan, om te zien of alles in den haak was". De bode had de mededeeling wel wat al te letterlijk opgevat. De 30jarige Duitscher, die op deD bekenden Schaesberg nabij Valkenburg (Geuldal) bij wijze van proef, ter vervanging van den overleden kluizenaar werd aange wezen, is thans voor vast als zoodanig aan gesteld. Zaterdag heeft hij de kleediag als kluizenaar aangenomen, zoodat de hermitage in alle opzichten thans weder hersteld is. Bezoekers van het Geuldal mogen nimmer verzuimen den even buiten Valkenburg ge- leger; Schaesberg met de hermitage te be zoeken romantisch is de beklimming en verrukkelijk het uitzicht! Bij de gevechten te Tamiang (Noord oostkust van Sumatra, is onder anderen gesneuveld de korporaal der mariniers A. Viergever. Een korporaal van het 7e regiment infanterie te Amsterdam, die onlangs aan het hoofd van eenige sociaal-democraten geschriften verspreidde in strijd met de bestaande wetten, is voor dat feit tot sol daat teruggesteld en overgeplaatst naar het garnizoen Naarden. De gemeente-architect te Bolsward ging Vrijdag per rijtuig uit om eenige werken te inspecteeren. Onderweg steigerde het paard en sprong de architect uit het open rijtuig, tengevolge wnarvan hij hersen schudding bekwam en aan de gevolgen overleed. Te Oosterwolde heeft een kip een ei gelegd, waarin twee andere, heel natuurlijk gevormde eieren besloten waren. - Om vetvlekken uit mantelkragen te maken, giet men op een zachten borstel een vermenging van geest van salmoniak en water. Hie: mede borstelt men gestadig over de vlek heen, die men ten slotte met een drogen doek na wrijft, Te Hollum (op Ameland) is door een 4-jarig knaapje de ouderlijke woning in brand gestoken. Door oudere makkers had hij Dinsdag na Paschen ,vuurtjes zien aan leggen in de duinen en in navolging daarvan had het kind in den vroegen morgen in de slaapkamer een vuurtje gemaakt. Huisraad en vee werden gered. De moeder echter, die even te voren het gezin had vermeer derd, schrikte zoo hevig, dat zjj niet buiten gevaar verkeert. Bij de jongste presidentsverkiezing in Transvaal werd Kruger herkozen, doch zijn tegencandidaat Joubert meende dat er ge knoeid was. Daarom werden de stembriefjes uit het geheele land door een commissie uit de regeering nog eens nagezien. Daarbjj bleek dat Kruger een meerderheid had van 872 stemmen. In het kolenbekken van Bergen zjjn 15 duizend werkstakers. Zij pleegden bal dadigheden tegen de kerk en tegen de eigenaars der mijnen. In 65 fabrieken te Verviers, ook op andere plaatsen is het werk gestaakt. Ook te Brussel breidt de werkstaking zich uit. Te Brussel doorliep gisteren een optocht van 5000 man de straten der benedenstad. Bij vele winkels en koffiehuizen werden de ruiten ingeworpen. Een gevecht met de politie had ernstige verwondingen aan beide zijden ten gevolge. De werkstakers te Bergen hebben in een der voornaamste straten barricaden opgericht om den patrouil les het doortrekken te beletten. Een gen darme die van het paard viel, werd deerlijk mishandeld. Een slagerij werd vernield, welks eigenaar touwen had verstrekt om de gevangenen te binden. Zeker mede ook als een gevolg van de gemeene wijze, waarop de tegenstanders in de Belgische Karntr van algemeen stem recht, en inzonderheid de oud- minister Woeste, door de bladen worden doorge haald, heeft gisteren te Brussel een aanran ding van evengenoemden afgevaardigde plaats gehad, door iemand die hem een vuistslag tegen de kin gaf. Een voorbijganger greep den heethoofdigen klappendeeler, die hierop door de politie gevat werd. Te Gent heeft een indrukwekkende be tooging plaats gehad van 10 duizend per' sonendie de -algeineene werkstaking af kondigden, zoodat de geheele groot-industrie, stil staatzij gingen naar den burgemeester om algemeen stemrecht te vragen. Te Clarkesville in de vereenigde Staten stierf onlangs een zeer gezien geneesheer. Even voor zijn dood deed hij schriftelijk de bekentenis in 1863 een moord te hebben begaan. Een van zijne patiënten, de vrouw van een geeste'jjke, was overledenhet geval was zeer belangrijk. Hij besloot het lijk op te graven en te openen, volvoerde zijn voornemen maar werd door den echt genoot verrast en tusschen beiden ontstond een worsteling, waarbij de geneesheer den geestelijke een doodeljjken steek toebracht. Doodelijk verschrikt over zjjn onwillige mis daad, besloot de dokter zijn slachtoffer in de lijkkist, waarin de vrouw had gerust, te leggen. Hij nam de kinderen van den geestelijke tot zich en liet hen il zijne bezittingen na. Nadere berichten uit verschillende streken van Noord Amerika omtrent de laatste orkanen spreken van een veertigtal dooden en honderden gekwetsten. De stofi'elyke schade is ontzaglijk groot. Muis en Leeuw. In eer. diergaarde) in Amerika, dus wordt uit Londen gemeld! heeft men dezer dagen proeven genomen oe en in hoeverre de spreekwoordelijke vrees van leeuw, olifant en andere groote dieren voor de muis op waarheid berust. Eerst wierp men een muis in een door twee leeuwen bewoond hok vol ontzetting deins den de leeuwen achteruit, toen zjj het kleine knaagdier ontwaarden en trachtten brullend uit hun hok te ontkomen. Eerst na geruimen tijd kwamen zij tot kalmte, be snuffelden de muis en deden toen verder, alsof het diertje heelemaal niet bestond. Dezelfde ontzetting liet aanvankelijk een koningstijger blijken; later beet de muis hem ongestraft in zijn neus. Op de olifanten had het zien van muizen verschillende uit werking. De ongetemde olifanten rukien aan hun kettingen en brulden van vrees; een op kunsttakken afgerichte olifant drukte de twee muizen, die men voor hem neerzette, heel kalm en wijsgeerig onder zijn poot te pletter. Heel anders handelden de hyena's en wolvenzij namen de zaak van de voor hen nuttige zijde op en verslonden onmid dellijk de ratten en muizen die men hun toewierp. Een koopman te Straatsburg, die on langs is overleden, heeft aan die stad een klein eilandje in de lil vermaakt, met de bepaling dat daar zal worden opgericht een momument ter herinnering aan Guten berg, den uitvinder der boekdrukkunst. ZIE OMMEZIJDE}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 5