1893. No. 83. Zaterdag 15 April V E It S C IIIJ T G. M. KLEMKKRJv, te Goes F. P. D'QUIJ, te Middelburg. PRIJS «ER AOVERTEWIEI! Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. YK. Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke tot 17 April. Z E N D 1N G. a ■s ÈP I EI.KE.N MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjj? per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummersƒ0.026. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cea Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere reg meer 10 cent. Wolfaartsdjjk 18 April; lieinker.szand, ook voor 's Heer Arends- kerke, 19 en 20 April voormiddags; 's Heerenhoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp 20 en 21 April namiddags. In Friesland heeit «Patrimonium» een soort van Sociaal Program ontworpen, waarin o. m. gevraagd wordt Betere regeling van het grondgebruik ten bate van de gemeenschap Onteigening van grond door den Staat met toewijzing aan de Gemeente, die hem aan hoofden van gezinnen als gebruikers tegen een bepaald cijfer en onder controle der gemeentebesturen, in erfpacht geven Bestemming van een deel der gemeente- subsidiën voor het armwezen, om reeds dadelijk aan voornoemden maatregel in Friesland een begin van uitvoering te geven Vaststelling van normalen werktijd en bepaling van minimum loon in al'e be stekken voor Staats-, Provinciale en Ge meentewerken dit ook als voorwaarde te stellen bij het verleenen van concessiën en subsidiëeringen van maatschappijen enz Wettelijke regeling van den arbeid Kamers van Arbeid Wetboek van den Arbeid Vakvereenigingen Bestrijding van drankmisbruik Bij stemming vaD alle meerderjarige mannen wordt in elke gemeente beslist ot er drankverkoop zal worden toegelaten ja of neenelke 6 jaar wordt er gelegen heid gegeven, als een zeker gedeelte het verlangt, een nieuwe stemming te houden; Lm lbouwcredietbank, tot bet verstrek ken van klein crediet tegen lage rente; Toezicht op de inrichting en werking van begrafenis- en ziekenfondsen door den Staat Wettige regeling van de geneeskundige practijk Aanwijzing, standplaats en vaststelling van tarief Bevordering van Zondagsrust en zooveel mogelijk verzekering van dien dag voor allen in dienst van den Staat, bjj publieke ondernemingen enz. Wettelijke regeling van arbeiderspensi oenen en de verzekering bij ongelukken of invaliditeit Afschaffing van plaatsvervanging en beperking van het leger tot het strikt noodzakelijke. Gelijk ieder mensch in de wereld zijn eigenaardige roeping heeft, zoo ook ieder volk. Het is een der schoonste verschijnselen in dit rijke menschenleven, dat de een nooit tot den ander zeggen kan, ik heb u niet noodig. Zoo gaat het ook den vol keren. Ieder heeft zijn roeping. En door die roeping, goed begrepen ont staat tusschen de verschillende volken een ruilhandel in geestelijken zin. Laat ik dat even ophelderen. Nederland, ons kleine vaderland, ontving veel van de omringende volken. Wij zingen wel dat we van vreemde smetten vrij ge bleven zijn, maar 't zou er treurig voor ons uitzien, als geenerlei invloed van buiten onze grenzen had overschreden. Het christendom ontving Nederland van uit Engeland. Waren Winlried en Wilie- brordus niet zijne eerste Apostelen? De hervorming, danken we haar niet aan Duitschland en onze gereformeerde volkstype aan Genève? Ziedaar de twee grootste gaven ons van vreemden bodem toegekomen. Maar wij, op onze beurt, gaven van onze geestelijke schatten aan de naburige landen. Was de Republiek der Vereenigde Ne derlanden niet demoeder der staatkundige vrijheid in Europa? Hebben de Nederlanden, door hun Prins Willem III niet Engeland aan het'Protes tantisme gegeven of hergeven Heeft Amerika niet van ons zijn Pel- grimvaders ontvangen, en met deze hunne denkbeelden en daarmêe winste gedaan? Die roeping hadden wij. Grooter en grootscher, naar den aard en de maeht van haar bestaan is de roe ping van het Angel-Saksische ras. Een land f bewonende gelegen midden in de wateren, waardoor het in aanraking komt met ge heel de aarde, toegerust met een practi- schen geest, met veroveringszucht, met belustheid op heerschappij is het Engelsche volk als van zelf aangewezen om optetreden als pionier voor Christendom en beschaving. Zijn onmetelijke schatten, zjjn groote offervaardigheid hebben het Engelsche volk in staat gesteld om een volk van Evange listen te zij n. De geheele wereld is het arbeidsveld der Engelsche natie, en op haar vochtigen bodem verdringen zich alle volken der aarde. Niet alleen een Muselmansche gemeente met haar moskee is te Liverpool te vinden. Maar te Woking, in het graafschap Surrey bestaat zelfs een Hindoe gemeente, vaar volgelingen van Brahma hun gods dienst houden. In dat Woking woont een kleine gemeente van Brahma-vereerders, en leeft er naar de voorschriften van de kaste. Op maagdelijken bodem, bij stroomend water, zich voedende met plantaardig voedsel, zonder aanraking met dierlijk vet, alzoo leven deze uitgewe kenen als in Hindostan zelf. Men zegt dat deze Hindoes i.aar Europa gekomen zijn op de gewone stoomschepen, waarop een ge deelte voor hen afgezonderd was, met ijzeren vloer, waarover Hindostansche aarde ge strooid was. Alzoo bleven, in theorie, deze Hir.does in Hindostan. Alzoo komt Engeland, wiens Vot stin over grooter aantal Mohammedanen regeert dan eenig Muselmansch Vorst op aarde, door allerlei relatiën, ook in aanraking met allerlei volken. En wat ook, in dit opzicht, het Heiden dom aan Albion te danken heeft, valt moeilijk te zeggen. Het is zoo'n geweonte de gebreken van een volk, zoowel als van den mensch, breed uit te meten. De zegen, niet zelden ook tengevolge van eene niet te miskennen eenzijdigheid, genoten, wordt vergeten. Dat is niet eerlijk. Het Engelsche volk is, zegt men, een volk van schacheraars, maar dan toch ook een volk van Evangelisten. Zelfzucht, zegt men, vergezelt den En- gelschman op zijn schreden maar dan toch ook geestelijke schatten door geen mot of roest te verteren. Daar is veel meer stof tot danken dan tot klagen, indien we onzen blik maar een weinig ruimer laten weiden dan in onze eigene, dikwijls beperkte omgeving. 14 April 1893. Door burgemeester en wethouders van Middelburg is tot onder-bran Imeester benoemd de heer P. J. van Pulfelen. Da «Vereeniging tegen de Kwak zalverij» heeft een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en dien van justitie, waarin zij verzoekt, dat zoowel door strenge toepassing der bestaande, als door bet invoeren van nieuwe wetten, de kwakzalverij op geneeskundig gebied zal worden bestreden, beperkt of .zoo mogelijk uitgeroeid. Volgens bericht in de Staatscourant is het vervoer van vee, herkomstig uit Zeeland, in België toegestaanlangs Selzaete des Donderdags; Stroobrugge des Maandags en Woensdag namiddagsWatervliet Maan dags en Woensdag van 8 tot 11 uur De Clinge Woensdags van 4 tot 5 uur; den Staak Woensdags van 2 tot 4 uur, en De Tromp Woensdags van 9 tot 11 uur. Het onderzoek geschiedt op kosten der invoerders door een Belgischen veearts. De rechten van gezondheidstoezicht zijn vastgesteld als volgt' voor stieren, ossen en koeien, per kop 50 centiemen voor Veerzen, jonge stieren, jonge ossen en kalvers, per kop 50 centiemen. De invoerder moet een getuigschrift der Zeeuwsche gemeente-overheid overleggen, bevattende de verklaring dat de dieren ge boren en^gekweekt zijn in Zeeland of zich sinds 45 dagen vóór hun invoer in België in onze provincie bevonden. Dit getuigschrift, geldig voor acht dagen, zal gelaten worden in handen der tolagentent Onze minister van buitenl. zaken verzoek, belanghebbenden stipte inachtneming der bepalingen, waaronder de invoer van vee thans in België is toegelaten, teneinde te voorkomen dat het niet naleven dier voor schriften tot intrekking van bovengenoemd besluit zou kunnen leiden. Kapitein J. P. F. G. E. Delpy, van het 4e bataljon 3e reg. inf. in garnizoen te Vlissingen, is voor den militairen dienst af gekeurd, zoodat hij binnenkort zal worden gepensionneerd en eervol ontslagen. Door den minister van Oorlog is be paald, dat bij het wapen der infanterie de korporaals ook op den werkkiel het dis tinctief van hunnen graad zullen dragen. Bij beschikking van den minister van financiën zijn bij de administratie der directe belastingen enz., met 1 Mei a. s. verplaatst de kommiezen der 2e klasse P. Both van Vlissingen (stad) naar Vlaardingen, H. J. van Oijen van Vlissingen (stad) naar Rot terdam, F. J. de Vroome van Brouwers haven naar Rotterdam, P. A. Eekelaar van Veere naar Rotterdamde kommiezen der 3e klasseK. Visser Azn. van Aardenbuag naar Goedereede, M. Goudswaard van Ter- neuzen naar Rotterdam, J. J. Teesseint van Terneuzen naar Delft en de kommies der 4e klasse L. W. H. l'Espagniol van Roo sendaal naar Vlissingen (stad). Ten bewijze dat de vermindering der grondbelasting voor de eigenaren van gron den, gelegen in calamiteuse polders, geen voordeel oplevert meldt men dat het dijk- geschot van het calam. waterschap Elle- woutsdijk over 1893/94 verhoogd is met f 338 36 en dat van den calam. polder Borsele met f 763.89. Als eene curiositeit deelen wij uit een oude krant het volgende vers mede, naar een oud drukwerk gecopiëerd. Het beschrijft den winter van 1667, die volgens het gedicht tot in de maand April heeft voortgeduurd „In January Zestienhondert-zeven-en-zestig Doen Vroor 'ten het Sneeuwde zeer heftig. Styf zes weeken stond de Vaart geheel stil, Drie weeken Voer men weêr geheel na wil. Het voornaamste dat hier wordt genoteert, Is, dat 'er zoo veel Ys kwam in de Meert. „NOTA. „Den 16 Maart begon 'tweêr hart te Vriezen Den 17 moestende Vlsschersde winst verliesen; Den 18 liep veel Volk voor Laag op 't Y; Den 19 passeerde men vand'een tot d'anderzy; Den 20 bood, Weer en Wind nog weinigzoen Den211eekof WeerenWind anders wou doen Den22 wasde Wind weêrfeller aan't Vriezen; Den 23 begon 't Ys door de Zon hart te verliezen Den 24 al Vriezende verloor het Ys zyn tragt; Den25kwaamen'er veel over 't Y met voordagt Den 26 liepen'er nog drie van Steêover'tY, Namiddag zeilden de Schuiten Stad voorby; Den 27 heeft d'Oosten Wind 't Ys op Pampus hoog gezet; Den 29 was 't Vaaren daar ovèr nog wel belet; Den 30 kwamen eenige daar over varen en loopen meê; Den 1 April liepen eenige Personen nog op Zuider Zee Den 2 dito is in 't Val een schip door ,t Ys vast gehegt; Dit is genoteerd van M. T. de Lootsen haar Knegt. Om Gods groote Wonder en Kragt Te doen helpen houden in gedagt." Aan de volgende gemeenten is tot een behoorlijke inrichting van haar lager onder wijs boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der schoolwet, nog een subsidie verleend Bo'chkapelle 1 700 Burgh f 1150; Colijnsplaat f700; Eede 1565; Éllewouts- dijk f 900Graauw f 500Krabben- dijke f1600; Overslag f350; Pnilippine f *1000 Retranchement f650; Serooskerke (S) f300; Terneuzen f2000; Wemeldinge f 1700West-Kapelle f 1260 Ierseke f3000. Nederlandsche Zendingsvereeniging. Aan 't Jaarverslag van 1892, voorkomende in 't «Orgaan» van April ontleenen wjj de volgende bijzonderheden: Tegenwoordig worden in 'f Zendingshuis 8 kweekelingen opgeleid, 't Vorig jaar vertrok, zooals we weten Van den Boven- kamp, die ook te Rotterdam werd opgeleid, voor rekening van 't S.- en T.- Comiié naar Talavet, ten N. O. van Celebes. De ver eeniging telt thans 58 afdeelingen, 5 meer dan in 1892 (in Zeeland ontstond eene nieuwe te Vrouwenpolder). In Friesland, Z. Holland en sinds Nov. 1892 ook in N. Holland zijn deze tot Provinciale Bonden vereenigd. De ontvanqsten der vereeniging bedroegen f 41687,48 (daaronder ruim f 6600 uit de stuiverscollecte, f2385 uit de 822 «Soendaneesjes» (onze lezers toch immers allen bekend en f 600 van gebruikte post zegels), de uitgaven f58627,76, 't tekort dus bijna f17000. Voor Bantam kwam ruim f 4250 in. In 1893 hoopt men aldaar den arbeid aan te vangen. 5850 ex. werden per maand van 'f «Orgaan» verspreid; verder Zendingsblaadjes (van 9 nos. elk 8600 ex.en Zendingstraktaatjes voor de jeugd (36000 ex.) Ten gebruike door de Soendaneezen werden mede eenige uitgaven gedrukt. Een inlander gaf eene vertaling in 't Maleisch van de godsdienstleer, door den zendeling Albers in 't Soendaneesch ge schreven, voor eigen rekening te Batavia uit. De Zendingsarbeid was niet ongezegend. Door geboorten en overgangen ging 't ledental met 115 vooruit, *t meest in de residentie Tjeribon, waar tot nog toe weinig vrucht werd aanschouwd. Br. De Voogd repatriëerde, en werd om gezondheidsredenen eervol ontslagen. Br. Drost werd godsdienstonderwijzer aan de pu pillenschool te Gom bong. Br. Verhoeven keerde naar Tjideres weder, waar br. De Haan, die thans in Nederland vertoeft, ge durende zijne afwezigheid zijn arbeid geleid had. Tjiandjoer, Buitenzorg, Bandoeng en Soemedang zijn thans vacant. Deze posten worden door bb. zendelingen van elders bediend. Onderstaande tabel geeft een duidelijk overzicht van den staat van 't zendingsveld. De namen der zendelingen staan naast die hunner standplaatsen. Te Tanggeran is de gemeente nog slechts in wording. 8 Ghineezen hooren geregeld de prediking. Posten (genummerd) en Gemeenten. Zendelingen S 0 <i 1. Indramajoe 2. Tjeribon 3. Pauharepan Soekaboemi 4. Tjiandjoer 5.Bandoeng 6. Tjideres 7. Soemedang 8. Meester-Cornelis Goenoeng-Poetri Tjigelam Pasir-Kaliki Kampoeng-Sawah Pondok-Malati Poelo-Gebang 9. Buitenzorg 10. Tanggeran Tanab-Tinggi Djeugkol Bolang Kresek O. v.d. Brug A. Dijkstra S. v. Eenden burg J. Verhoeveu C. Albers Geheel nantal 20. L.Tiemorsma 91 79 133 60 46 25 73 50 33 125 66 52 139 35 23 15 98 40 12 6 25 1208 648 261 50 52 61 35 34 16 38 25 16 56 38 26 75 17 16 11 47 21 6 8 28 11 22 9 21 21 13 5 10 26 12 8 9 6 37 14 9 Nederl. Gereform, Zendingsvereenig. Br. Horstman arbeidt, om stoffelijk en geestelijk de scha ie te herstellen, welke de gemeente te Moearatoewa (bij Tegal de eerste post der N. G. Z. V.) door een on trouwen herder geleden heeft. Zijn werk schijnt gewenschte vrucht te dragen doch de tijd ontbreekt hem, er den noodigen tijd te vertoeven. Het is dringend noodig dat hij naar Kedoe ga, èn naar Djocja, èn naar Poerbolinggo, èn naar Tjilatjap,en in 'd Pekalongsche arbeide, èn een 20 tal plaat sen in Bagelen bezoeke» Br. Zuidema is hersteld en kan weer ge- rege'd aan de Keucheniusschool arbeiden. 't Overlijden van den Soesoehoenan van Soerakarta, dat onlangs in de bladen gemeld werd, geeft hoop, dat de regeering thans ook Solo (een andere naam voor Soerakarta) voor de Zending zal openstellen. De ge storvene was hiervoor een struikelblok, daar hij de prediking des kruises niet wenschte in zijn gebied. In onze Gereformeerde bladen wordt nog altijd gedebatteerd over de vragen, omtrent 't ambt en de wijze van uitzending van een zendeling-arts. 't Verheugt ons, dat men in de laatste wekeu een beetje minder scherp geworden is, en allen althans be ginnen te erkennen, dat de dringende nood van Midien-Java tot onverwijld handelen noopt. -j- TJtrechtsche Zendingsvereeniging. Nieuw Guinea. Mansmam. Een jaar geleden vertrokken twee helpers van zend. Van Hasselt naar 't Depoksche seminarie ter verdere opleiding. «Uit de brieven, die zij verzenden» zoo meldt v. H. «spreekt een kinderlijk vrome zin.» Op naieve wijze deelt de éen mede hoe hem op reis bijna een ongeluk overkomen ware door 't breken van den stoomketel, doch wij weten, de Heere is te land en ter zee de hand des Heeren bewaart en geleidt ons waar wij zijn en waar wij gaan» voegt hij er bij De gemeente werd weer iets uitgebreid. De kwade koortsen minderen wat. Zij namen overigens menigeen weg o. a. een löjarigen jongen, door van Hasselt opgevoed. Hij ont sliep in de hope der zaligheid. Volgens de Papoea's komen deze kraakten van de «ma- noin» (geesten), meestal werkzaam door slavinnen. Ook nu vermoordden de Papoea's éene dezer en brandden eene andere de hand, om te zien of zij de heks was. De man, die dit deed is nog wel een verbannene, wijl hij voor een paar jaar beloofde, den koning der Papoea's uit de zee te zullen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1