1893. No. 8!. Dinsdag l( April. Zevende jaargang. YK. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. De Stierenkeuringen. UITGAVE VAN elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cea Prjjs per drie maanden franco p.p. f 0.95. en Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere reg Enkele nummers f 0.02L meer 10 cent. Goes, ook voor Kloetinge, Kattendijke, 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke 11 tot 17 April. Nu in den loop dezer maand in bijkans alle afdeelingen onzer Ze- uwsche Landbouw- maat,schappij (in de meeite voor de eerste maal) op verschillende plaatsen stierenkeu ringen zullen worden gehoudeo, mag een aanbevelend woord hier wel nog plaats vinden. «Nieuwigheden» vallen niet altijd zoo dadelijk in den smaak, vooral niet wanneer men van het nut derzelve niet overtu gd is en daarom wensch ik dat nut even nader toe te lichten. Waartoe hebben wij hengstenmarkten? Opdat de landbouwers in de gelegenheid zouden worden gesteld de hengsten onderling te vergelijken, om daarna te kunnen be- oordeelen, welk dier voor hun bedrijf het meest passend geacht wordt. Met de stierenkeuringen wordt hetzelfde doel beoogd doch het ligt in den aard der zaak, dat de landbouwers in den regel nauwelijks dein hunne omgeving gehouden stieren kennen, en deze zelden te gezicht bekomen, daar ze voortdurend op stal staan, en niet zooals de hengsten rondgeleid worden. De nu te houden keuringen kunnen, wan neer alle of ten minste recht vele stieren houders hunne dieren daarheen brengen, veel bijdragen tot verandering van dien toestand. Ieder landbouwer dient de stieren in zijne omgeving te kennen om te kunnen heoordee- len aan welken hij de voorkeur moet geven; dit kan aan de al- gemeene welvaart niet anders dan ten goede komen. Een slecht of middelmatig kalf, kost evenveel om groot gebracht te worden als een goed kalt en zal nooit een goede melkkoe worden. Wij weten allen dat de landbouwer een harden strijd te doorworstelen heeft, dat die strijd hem schier te zwaar wordt en hem met geheelen ondergang bedreigt. Vermindering der bouwerij, uitbreiding vaD den veestapel, vermeerdering van wei landen en van de teelt van voedergewassen kan hem tot grooten steun worden. Met uitbreiding van den veestapel (en het is niet te miskennen dat die reeds vrij algemeen plaats heeft gegrepen) dient ge biedend hand in hand te gaan verbetering van den veestapel! Om dat doel te bevorderen hebben bijna alle afdeelingen prijzen uitgeloofd, en om het den stieren houders gemakkelijk te maken met hunne dieren naar die keurin gen te komen, zijn in elke afdeeling zelfs drieè, vier verschillende plaatsen aangewezen; voorts zal voor iederen aanbevelenswaardigen stier een eervolle vermelding met omschrij ving zijner eigenschappen worden uitgereikt en zal dit in de verschillende Gemeenten worden bekend gemaakt waar zij gestati oneerd zijn. Laat men niet enkel om den prijs te behalen ter keuring gaan, maar ook tioor de eer, en verder voor de toekomst. Ik zeg voor de toekomst 1 Het Ned. Rundveestamboek heelt voor zijne Mei vergadering te Zwolle een besluit aan de orde gesteld, om aan de Regeering eene jaarlijksche bijdrage van f 10,000 te vragen tot bevordering van de veefokkerij. Op wolke w(jze dit het beste zal geschie den hangt van tal van omstandigheden af en moet in verband met de plaatselijke be hoeften geregeld worden. In sommige provincies b. v. in Limburg koopt men Hollandsche kalveren die dan publiek verkocht worden wat daarop te kort komt betaalt de Maatschappij. Met een bijdrage van het Rundveestamboek zal men in plaats van 20 wellicht 100 kalveren laten komen en dit zou ook voor Zeeland aanbeveling kunnen verdienen en de land bouwers een grooten stap vooruitbrengen. zeker zal Zeeland van die bijdrage S bekomen doch hoe groot dit deel meenJ\elannZ?\redeel-telijk van de al(>e' de keurinnpn die m deze maand DeSZiT^rrdt' "thankelijk zijn. gesteld he hoofdhe t6" Pr*zen beschikbaar gesteld, het hoofdbestuur onzer Landbouw- maatschappij heeft ons door eene s,'b idTe voor de algemeene keuringskosten gesteund het Ned. Rundveestamboek neemWe S kosten van den Inspecteur den heer Severs op zich, doch dit helpt alles nog niet wan neer de landbouwers zeiven niet mede werken, en doordrongen van het groote belang in deze, de stierenhouders ook nog aansporen. Wij vragen zoo weinig! We vragen alleen dat ze met hunnen stier een uur of hoogstens twee uren zullen wandelen naar de keuringsplaatsen. De keuringscommissies moeten den gan- schen dag in de weer zijn. Onze commis sarissen hebben dagen besteed om lijsten van alle in Zeeland aanwezige stieren ter onzer kennis te brengen. Tientallen van brieven zijn met alle gemeentebesturen en commissies gewisseld, bergen van circulaires zijn aan alle stierenhouders geadresseerd opdat niemand achterblijve uit onbekendheid met de zaak. Aan de landbouwers zij nu nog een laatste woord gericht om zelf de hand aan den ploeg te slaan Dat ieder er bij de stieren houders in zijne gemeente nog in deze dagen onophoudelijk op aandringe niet achter te blijven, dat ieder trachte hun jawoord te bekomen datze er zullen zijn. Moge van onze kearinqen getuigd kunnen worden dat het den Zeeuwschen landbouwer ernst is met de verbetering van zijnen vee stapel. Goes, April 1893. E. VAN DEN BOSCH. Iemand die buiten de maat valt noemt men een «rare Chinees». Nu moge er onder de Chineezen veel rariteit zijn, daar is toch ook wel wat goeds. Zoo noemen wij het uitstekend dat in China als kenmerk van goeden toon en beschaafde manieren gesteld wordthet schrijven van korte brieven. Hij die het kortst en het puntigst zijne gedachten weet uittedrukken, wordt in China geacht de beste educatie te hebben genoten. Ziet, dat is uitstekend. Verveling is de ergste kwaal die een gezond mensch overkomen kan. En hoe verveelt men zich dikwijls niet, vooral bij de redactie van eene courant, waar men zoovele woorden consumeeren moet, om éene gedachte te vinden. Kort, fijn en piquant, dat is de eisch, die een blad, zoo klein als de Zeeuw zichzelf stellen moet, en waaraan ook zij wel ge denken mogen die hare gastvrij heid wenschen. Bovendien is van zelf de redactie van ie Ier christelijk blad door haar beginsel gedwongen tot kortheid. De christen die ook voor zjjn dagelijkschen pers-arbeid den Bijbel als levensregel eert, weet immers dat hij rekenschap zal moeten geven van ieder ijdel woord. En indien men nu zijne opinie in twee woorden zeggen kon, is dan het derde, het vierde en liet vijfde niet ijdel? Een courant, vooral een christelijke courant, mag de wereldgeschiedenis niet omzetten in gezanik. Jl. Zaterdagmiddag te twee ure werd in de kleine zaal van het Schuttershof «De edele handboog» te Middelburg de ten toonstelling van schilderijen geo pend, welke geregeld is door eene com missie uit de vereeniging «Uit het volk voor het volk» en opengesteld zal wezen tot den 30sten April a. s. De heer Mr. G. N. de Stoppelaar, Voor zitter der tentoonstellingscommissie, heette in eenige hartelijke bewoordingen de dames en heeren welkom, die de opening der tentoonstelling bijwoonden, Zij hadden haar door betoonde sympathie mogelijk gemaakt, weshalve hij hoopte, dat zij bij vernieuwing vele belangstelling zou wegdragen. Met een enkel woord sprak hij nog over het groote nut van eene tentoonstelling als deze, welke de vijfde van dien aard is, die men in Middelburg zal houden, om daarna de aan wezigen uit te noodigen, de schilderijen in oogenscbouw te gaan nemen. Deze waren op goede wijze aangebracht in het Tentoonstellingsgebouw, achter in den tuin. Een groot uur genoten de opge- komenen 1), een vijftig in aantal, van het «schoons» en «moois», dat er te zien was. De verzameling bevat 194 kleinere en groo- ter stukken van nog levende meesters. Skchts eene enkele stoot af, de meeste trekken aan, sommige zijn meesterlijk. Eigenaardig is de voorstelling van een «Zuid-Bevelandsch binnenhuis», innemend zijn Frankforts beide «bruidmeisjes», en de roem, dien men dezen Amsterdammer lang zamerhand gaat geven, wordt allerminst geschaad door het andere stukje, dat men van hem aantreft «In den Bijbel». Zijn Haagsche medekunstenaar Heemskerk vao Beest zond een keurige schildering van «De Noordzee op een laten middag». Wilt ge liever een stadsgezicht, Klinkenberg levert er u een, dat de moeite waard is te bezien. Doch wat vraagt onze tijd nog naar rusti- gen, kalmen arbeid? Ook de wereld der schilders is eene wereld der verscheidenheden en der wisselingen. Onze realistische eeuw heeft aan de schilders geleerd, daarin den triumf hunner kunst te zoeken, dat zij de werkelijkheid zoo naakt mogelijk weergeven, zonder zich veel aan fijne vormen of ideale opvattingen te storen. Hier een plak en daar een plots, zoo schildert men. Doch hoe weinig ook dit genre te versmaden is, kunnen u stukken als het «Zoneffect in 't bosch» van Mevr. Bildersvan Bosse leeren. En ook Frankfort behoort tot deze school. Doch genoeg, om u te overtuigen dat de verzameling wel wat «schoons» bevat. De tentoonstelling is geopend van 1 tot 4 uur des namiddags van iederen dag en toe gankelijk voor f 0,25 per persoon. Onder dezen waren vele voorname personen met hunne dameso. m. de com missaris der koningin in onze provincie, de burgemeester van Middelburg enz. Een bespotting van Zondagsrust. Gisteren (Zondag; kwamen in Maison Strou- cken te Amsterdam een achttal vereenigingen liberale, sociale en roomsche bijeen om te spreken over de bevordering der Zondags rust. Er was voorgesteld om aan de Koningin regentes door twee personen een verzoek schrift te doen overhandigen, strekkende om die gewenschte Zondagsrust te verkrijgen. Men lette wel opde eerste Zondag de beste na den vrijen paaschmaandag werd aan het werk der bespreking van de Zon dagsrust besteed. Op treurige misstanden werd gewezen snder meer kwam uit dat het gemeente bestuur van Amsterdam op Zondag de scholen laat witten; dat de bakkers op Zondag hard werken moeten dat een dame uit de avondkerk komende roomsoezen bestelde «m ze versch te hebben, en derge lijke treurige feiten meer. Maar uit denzellden mond werd ook eene veroordeeling der oude Zondagswet vernomen en eene winkelsluiting pas na 1 uur op de rustdagen wenschelijk gekeurd. Hier was dus geen principiëele verdedi ging der Zondagsrustdit bewijst de dag van samenkomst reeds genoeg. Yoor Zondags heiliging voelde men niets, en van over dreven Zondagsrust walgde men. Het was slechts om een lapmiddel te doen. Wat wonder dat de aanwezige «socialen» zich daartegen verzetten. De motie, luidende: De vergadering is van oordeel zich tot H. M. de Regentes te wenden met het eer biedig verzoek dat het daarheen worde geleid dat ten gunste der winkelbedienden en staatsambtenaren maatregelen worden getroffen om aan dezen de noodige Zondags rust te verzekeren; werd dan ook heftig door hen bestreden. De koningin al even reactionair als de rest, moest men er buiten houden; en haar eerbiedig verzoeken kwam geheel niet te pas. De Zondagsrust moest geëischt, neen, genomen worden. De Koningin moest alleen op haar plicht gewezen worden jegens de bakkersknechts die aan het paleis ook Zon dags werken moeten. En toen men ging stemmen zoo ver klaart De Telegraaf had men ('t was Zondag 1) de poppen aan het dansen. De voorzitter zei dat het voorstel aangenomen was. Hierop volgden verwarde kreten van «ja, jaen «neen, neen «De vergade ring is souverein» enz. En een gespring op de tribune, waartegen de voorzitter te vergeefs zich liet hooren. Toen gingen de manifestanten op zijn verzoek aan twee zijden staan, de tegenstemmers links, de voorstem mers rechts. Opnieuw geschreeuw«hier, hier»«kom hier», enz. Weer was het voorstel aangenomen weer geschreeuw ten slotte zongen de «socialen» hun vrij hei islied en de anderen van «Leve Willem drie» Men vraagt zich af of uit dergelijke onrust de Zondagsrust moet te voorschijn treden; en of de mannen van Zondagsrust zonder Zondagsheiliging niet verlegen worden met. hun figuur van voor Zondagspret te ijveren onder de leus van Zondagsrust. Want dit is toch eigenlijk de bedoeling. Het is te hopen dat het geen praatje is omtrent de opsporing van den vermoe- delijken moordenaar te Oss. De justitie was in de laatste maanden in het vinden van moordenaars niet gelukkig. De moord op eene boerenvrouw te Oudeschoot ligt nog ongewrokende moordenaar der twee oude vrouwen te Haarlem loopt nog los; de inbreker die de dienstbode van mr. Viotta te Amsterdam doodstak is evenmin gevonden de slagersvrouw te Gouda werd eveneens door een nog onbekende vermoord nog wordt gezocht naar den moordenaar van den ontvanger te Nieuwesluisen vraagt men tevergeefs om licht, omtrent den sluipmoord te Meliskerke. Wij herinneren ons nog altijd den moord op Marius Boogaard in Den Haag, en hoe tevergeefs naar den dader gezocht werd. In de nieuwe kerk der hervormden trad op ds. (thans professor) Gunning. De ge meente ging in het gebed en bad bij monde van haren voorganger dat de Heere de justitie mocht in- en voorlichten bij het zoeken naar den dader. Des anderen daags werd De Jongh ge arresteerd Wij zouden ook in dezen tijd wel willen vragen: wordt er voor de justitie gebeden? Iemand schreef ons eens: een leger met zooveel vloekers en drinkebroers als het Nederlandfche kan God niet zegenen. Wij zouden evengoed kunnen zeggen eene ju stitie die van God vervreemd is, met Zijne ordinantiën spot, kan evenmin zegen op haar arbeid verwachten. Toch hebben wij goeden moed dat ons Volk en Land, ons Leger en onze Vloot, onze Landbouw en onze ScheepvaartJu stitie en Politie, Militie er. Expeditie, en alle dingen in ons land nog zullen bloeien, wanneer maar het gebed voor allen die in hoogheid zijn, enz. niet verflauwe. Dat is ten slotte de kurk waar ook de Justitie ten onzent op drijft. De inwoners van Purmerende verkeeren in schrik en vreeze. In de kom dier gemeente staat een kerk gebouw met toren. Het kerkgebouw ver toont zich als een ruïne. Breede naden laten het daglicht in 't gebouw ongehinderd toe. De voegen zjjn verteerd en de steenen verweerd De toren dreigt om te vallen. In Septem ber was die toren 32Vz centimeter uit den rechten stand gezakt, nu 140. Sedert Vrij dag was de helling vanaf de spits weder 5 centimeter toegenomen. Particuliere woningen en een schoolge bouw omringen dien toren en die kerk. Den bewoners is aangezegd de huizen te verlaten. School en kerk zijn gesloten. Met het af breken van de spits is begonnen. Onwillekeurig dwaalt de gedachte van den lezer van den bouwvalligen toestand dezer kerkelijke gebouwen, naar den geestelijken toestand van de kerk der Reformatie in haar geheel in deze landen. Zjjn ook daar de voegen niet verteerd en de steenen verweerd en laten diepe naden ook daar het schelle, schadelijke licht van het individualisme niet vallen? Purmerende's kerk en toren zullen straks weder éen geheel zijn, maar wie durft hopen op de even noodzakelijke, even ge wenschte eenheid van de Kerk der Her vorming? Dr. Schaepman verraste op het jongste paaschfeest de lezers van Het Centrum met een frisschen zang zooals zij die van hem gewoon zijn. Het opschrift luidt; Visioen. De dichter ziet in visioenen den Gekruiste, nadat Zijn Het is volbracht weerklonken heeft. Hij ziet de dooden opstaan uit hunne graven en zich scharen nabij de kruisen van de beide andere stervende kruiselingen. Om wat te doen? Treffend teekent de dichter de tegenstelling; Uit de schoongereide scharen Stijgt een wonderbare galm, Als hot bruisen van de baren, Waar de geest is langs gevaren, Zegelied en Koningspsalm: „Jesus Christus, Heer en God, Ons ter wille in schande en spot Aan het wreede kruis geslagen, Om voor ons den dood te dragen, Die onschuldig alle schuld Bij den Vader hebt vervuld, U aanschouwen, U belijden, U aanbidden, loven wij, Dat Uw Naam ten allen tijden Heilig, heilig, heilig zij; Jesus Christus, door U leven, In u levend rijzen wij, In de waarheid, ons gegeven Door Uw sterven, staan wij vrij, Staan wij allen, éèn getuige Overwinnaar van het lot, Dat zich alles voor U buige, Jesus Christus, Heer en God l"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1