Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten, waarop deze staatsman agiteert doet ons denken aan een spelen-met vuur, dat zoo hij niet oppast ten slotte verteren zal wie het aanstookt. 7 April 1893. Benoemd tot jgemeente-geneesheer van Hoedekenskerke, 's Gravenpolder en Baarland de heer Deijer, arts te Ovezand. Benoemd tot ontvanger te Axel J. H. F. Claassens te Leende. Het bestuur der Nederl. Land- en Emigratiemaatschappij te Utrecht heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een stuk gezonden ter weerlegging van het rapport door de i heer Morrimotn 111 Colorado uitgebracht, in zake de vestiging van Nederlanders in de San Luis Vallei. Tot lid van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn in de Woensdag gehouden algemeene vergadering benoemd uit Middelburg de heerenO. Andriessen, benoemd notaris te Rotterda n, G. van den Berge, ijker-chef van dienst in Zeeland, A. B. ter Haar Romenij, predikant, H. J. G. Hartman, adjunct-commies der le kl. ter prov. Griffie en J. J. \an Laar, leeraar pan de rijks hoogere burgerschoolen buiten de provincie o. a. de hh. dr. P. F. v. Hamel Roos, scheikundige te AmsterdamH. J. v. Lis, ontvanger der registratie te Helmond en dr. Th. C. L Wijnmalen, bibliothecaris der koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage. Ned. Herv. Kerk. lerseke. Het Kiescollege benoemde tot diaken dhr. J. Doorenbos in plaats van de heer P. Dijkwel die bedankt heeft, üe gekozene nam de benoeming aan. Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam door ds. C. B. Bavinck te Hazerswoude. De 3e jaarvergadering van den School raad had Woensdag te Utrecht plaats. De voorzitter ds. H. Pierson, verklaarde met genoegen dat de schoolraad vooruit gaat ook in bekendheid en waardeering. Velen, ook enkelen, die anders op hem smaden, genoten van zijne diensten. Er zijn 259 aangesloten scholen. Op het gebied van litteratuur, schoolstichting en pensioneering trad de schoolraad reeds op. Maar hij moet nog meer doen. Hij moet dienstbaar gemaakt worden voor de ont wikkeling van ons geheele volk, want ook tegenover de «openbare» school hebben we een roeping. Deze moet in de goede jrich- ting gedreven wordendaarom heeft de schoolraad ook vrije examens en Slojd onderwijs op zijn agenda. Het optreden van den schoolraad in zake de acte gym nastiek, had uitstel van den eisch invoering van dit vak op de school ten gevolge gehad. Besloten werd bij de indiening van het wetsontwerp op den leerplicht onmiddellijk den schoolraad bijeen te roepen ter beraad slaging. De zaak der scholenstichting in Frieslands sociaal democratischen Zuidoosthoek Schurega, Jubbega en Hoorriaterzwaag waartoe f 3000 's jaars noodig is, werd op de harten gebonden, Frieslands Zuidoosthoek is een wondeplek aan ons natioaal bestaan, van waar ge/aar dreigt voor ons land en volk. De ellende is daar groot, en meè de schuld van Neerlands Christenen die de belangen van de bevolking daar zich niet aantrekken. Er wordt daar verlangd naar scholen met den Bijbel, door vele Chris tenen rnaar die zijn arm. Zt leven in een gat in den grond en liggen op een handvol heide. Hun spijze is wat maïsmeel en rogge brood, en toch ze danken er God voor. Maar is het nu te begrijpen, dat er christenen in weelde leven, en zich dien nood niet aan trekken Is het te begrypen, dat een man, die zich Christen noemde, en zich beroemde een brievendekker te hebben van f 80, een gave weigerde voor de scholen in Frieslands Zuid-oosthoek In zake pensioneering en verzekering kwam men niet tot een besluit.. Prof. Lobman (ou i-ministerj dringt op voortzetting van den arbeid te dier zake aan. De zaak is, mits goed aangepakt, niet kostbaar. Het bezwaar dat verzekering iets ongeloovigs zou zijn kan niet bestaan voor een school bestuur dat als geloovige verplicht is voor zijn onderwijzers zorg te dragen. Besloten werd aan de regeering tot 1897 uitstel te vragen van de verplichting tot het in dienst hebben van het bij de wet bepaalde getal ouderwijzers op iedere school. Daags te voreu had de Unie vergaderd deze had geene belangrijke punten op de agenda. In de vacature De Jonge in het Hoofdbestuur werd mr. C. Lucasse gekozen. In het moderamen van den schoolraad werd benoemd de oud-minister Lobman. Het Zeeuwsch Jongelingsverbond ver gaderde Dinsdag 4 April onder leiding van dhr K. le Cointre in bet lokaal der aange sloten J. V. Spr. 23 23 te Middelburg. Als stemhebbenden waren tegenwoordig behalve 3 bestuursleden, afgev. van Middelburg, Vlissingen, Oost Souburg, Koudekerke, Zie- rikzee en Krabbendijke. Na gezang en gebed lezing van 1 Cor. 13, een openingswoord van J. de Koning (waarin met genoegen er op gewezen werd dat ds. v. d. Velden door zijne tegenwoordigheid blijk van instemming met het streven der Ger. J. V. gaf) lezing der notulen enz, werd een nieuw reglement vastgesteld. Na eenige besprekingen over het al of niet ophouden van het bestaan van het Zeeuwsch Jongelingsverbond werd beptall steels van het Zeeuwsch Jongelings verbond of van het verhond te blijven spreken, hoewel het verbond toch ook tevens afdeeling van den Ned. Bond van J. V. op Ger. grondslag wil zijn. Nadat het reglement met algemeene stemmen was vastgesteld werden tot bestuursleden gekozen de lieeren J, P Vergouwe te Oostburg en A S. J. Dekker te Goes. Als afgev. naar de Bonds vergadering te Amsterdam werd benoemd A. Bo >t te Zierikzee, plaatsvervanger Dekker van Goes. Verder werd meegedeeld, dat bij ge noegzame deelneming de reiskosten naar de Bondsvergadering slechts de heltt van den gewonen prijs zullen bedragen. De vergadering werd door den heer Dekker student te Kampen met dankzegging ge sloten. Woensdag 5 April had de plechtige eerste steenlegging der nieuwe chr. school te lerseke plaats, door het zoontje van den hoofdonderwijzer. De plechtigheid werd met psalmgezang en gebed geopend, waarin Ds. Eerdmans voorging. Nadat de eerste steen gelegd was werd Ps. 105 1 gezongen. De heer I. A. Ket, h )ofd der chr. school, herinnerde de geschie denis in Genesis 26 beschreven en meende ook dezen steen Rehoboth te mogen noemen. De Ueere had ruimte gemaakt. Nog slechts enkele maanden was ZE t. ais hoofd, Werk zaam geweest of er kwam ernstig sprake van de school te sluiten. Enkele vrienden van het chr. onderwijs zeiden neen, dat mag niet I Ze sprongen bij en de school was gered. Sedert nam de school steeds in bloei toe en nu was het schoolgebouw te klein geworden. Nu de eerste steen gelegd was van een nieuw gebouw met 4 lokalen waser zeker reden om uit te roepen Rehoböth, de Ileere heeft ruimte gemaakt en wij zjjn gewassen in dit land. Na het zingen van een psalmvers sprak dhr. J. de Koning, onderwijzer. Hij deelde mee, hoe hij voor ruim twee jaren geko men was en steeds de school had zien voor uitgaan, hoe hij ook had medegestreden bij de moeilijkheden, die het grondvesten der nieuwe school voorafgingen. Hij wees erop hoe Israël bij het zien der grondvesten van den tweeden tempel deels juichte, deels weende, maar hoe hier alleen reden tot blijdschap is, daar het tweede gebouw heerlijker en grooter staat te worden dan het eerste. Spreker wees er ook op, hoe noodig het is, ook in de huiselijke opvoeding overeen komstig 's Heeren woord weikzaimte zijn, zal de chr. school volkomen tot haar recht kunnen komen. Ds. Eerdmans, pred. der Ger. Kerk sprak een slotwoord. Hij noemde den gelegden steen een steen des geloofs, maar ook een steen der hope. De vergadering was door ruim 30 personen bezocht, waarvan de meerderheid uit Souburg en Koudekerke. ZEw. zeide, dat het bouwen dezer school geen liefhebberijzaak was, maar dat men verplicht is, wil men getrouw zijn aan zijne doopsbelofte, overal chr. scholen te bouwen. De chr. scholen moeten als paddestoelen uit den grond verrijzen. Het neutrale onderwijs der openbare scholen kan geen christen voldoening geven. De opoffering is groot, want het onder houden van een school, die naar de eischen des tijds is ingericht, kost veel geld, meer nog dan de oprichting, daarom wordt vooral aan het bestuur wijsheid en hulpe van God toegewenscht. Nadat architect, aannemer en werklieden zijn toegesproken, wordt door dhr. G. Moerdijk in dankgebed voorgegaan, waarna Ps. 72:11 gezongen wordt en ieder het terrein verlaat. Onder de vele belangstellenden zag men ook de heeren Popma en Leys, vroeger onderwijzers aan de chr. school te lerseke. Het Haagsche gerechtdi if heeft de straf aan J. S. te Oudelande door de Middel- burgsche lechtbank opgelegd veranderd in 6 dagen gevangenis in plaats van 1 maand, wegens verduistering van hazen. Het vonnis in zake I. P. en M. V. te lerseke wegens bedreiging van een veldwachter werd be vestigd. Arondissements-Rechtbank le Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens vernieling: G. v. d. B., 19j., schippers knecht, Hoedekenskerke, tot f3 b. s. 3 d. h., en G. M., 29 j., arbeider, Wolfertsdyk, tot f 1 b. s. 1 d. h. beleediging van een ambtenaarH. D., 57 j landbouwer, Sinoutskerke, gemeente 's Heer Abtskerke, tot f8 b. s. 6. d. h.,en diefstalA B14 j., F. J. J., 13 j., leurders, en J. A. K., 12 j zonder beroep, allen Goes, en W. H v. E., 15 j., zonder beroep, Middelburg, allen tot 4 m en F. C. A. H., 13 j., en H. G., 12 j., beiden zond»r beroep, 's Heerenhoek, ieder tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Bjj bevelschrift van genoemde rechtbank van den 5en dezer is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen: George Reeves, oud 35 jaar, matroos, ge boren te Londen, wonende te Liverpool, thans alhier in hechtenis, ter zake dat hij op 1 Aprd 1893, aan boord van liet stoom schip «.Elbruz», liggende in de binnenhaven te Vlissingen, in twist geraakt met den vuurstoker Peter Abraham, vervolgens met dezen handgemeen is geworden en hem opzettelijk zwaar lichamelijk letsel heelt toegebracht, door hem opzettelijk met kracht met een mes van voren in het lichaun onder de hartstreek een steek toe te brengen, te: gevolge waarvan genoemde Abraham eenige minuten daarna is overleden. Aan den beklaagde is de heer mr. C. Lucasse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger to gevoegd. Genoemde zaak zal voor gezegde recht- ba ik Maandag den lOeu dezer, des voor middags te 10 uren, reeds wordeu behandeld. Krabbendijke. Van November tot einde Maart zijn van hier verzonden 153 balen kreukels (15300 kilo) waarvan 90 naar Engeland en 63 naar België; waarvoor nog f 673,20 is uitgegeven. Middelburg. In de seance van Don derdag wees «Sequah» het publiek er op dat men hem enkele gevallen verweet dat hij de patiënten niet genezen had, en ver zweeg de gevallen waarin zijn geneeswijze geslaaglwas. Dit vond hij niet Hollandsch. Maar ik kan ook evenmin alles genezen als de dokters, zoo verklaarde hij. En welk verschil is er dan nog tusschen ons. Als de dokter u niet geneest, moet gij hem toch betalen, en indien ik u niet ge nees moet gij ook betalen. Daarna behandelde Sequah een 37j.trige patiente uit Vlissingen die drie jaar aan rheumatiek leed en niet alleen loopen kon. Daarna ren 47jarigen loods bij het Belgische loodswezen te Vlissingen die 11 jaar aan rheumatiek leed. Beide p-atienlea verklaarden radicaal genezen te zijn. Arnemuiden. Woensdagavond had de landbouwer D. Dingemanse uit N. en St. Joosland, bij het huiswaarts rijden, het ongeluk doordat zijn paard schrikte, even buiten de gemeente bij de oude haven met paard en rijtuig van den dijk te water te raken. Door aanwezige hulp was alles spoedig op het droge gebracht. Met eenige lichte kneuzingen en materiëele schade liep het verder af. Woensdagnacht is in het huis btj de christelijke bewaarschool te Koudekerke, waaruit de bewoonster tijdelijk afwezig was, ingebroken. Heden ochtend vond men ver schillende goederen dooreen op den grond verspreid en het bewijs dat men alles door zocht had om geld te vinden. De dief of dieven zijn daaiin echter teleurgesteld, wijl de juffrouw, die te Middelburg den nicht doorbracht, hare contanten had medege nomen. De politie doet onderzoek. Schore. Donderdag had het lVs jarig zoontje van den heer G. Luija alhier het ongeluk dat terwijl de arbeider Z. O. bezig was stroo le snijden met den snij molen, het eene handje in den in beweging zijnden snijmolen te steken waardoor het handje zeer verminkt werd. De arbeider had het kind niet gezien. Te Den Haag is een paar in onder trouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 en de bruid 17 jaar oul is. Te Zevenhoven is woensdagmorgen een vrouw, die de gewoonte had een pijp tabak te rooken, gestikt op den vloer harer kamer gevonden, terwijl het bedstroo in brand stond en het vertrek vol rook was. Haar zoon met wien zij samenwoonde, was juist daags te veren wegens verwonding van den gem-.-enteveld Wachter in arrest genomen. Om te voo. komen dat glazen springen als men er heet water ingiet, zet men er eerst een zilveren voorwerp in en schenkt daarop zelfs het fjjnste glas zal dan niet barsten. Naar men uit Osch meldt zou een meisje aan dejustiiie zoodanige inlichtingen hebben verstrekt, dat men zeker meent de moordenaars van den wachtmeester der marechaussee's G. Hoekman op het spoor te zij n. Aan bedoeld meisje valt dus waarschijnlijk de uitgeloofde f 2590 ten deel. Een 11 jarige knaap te Rotterdam zou Dinsdag zijn 4 jarig broertje met wie hij in de ouderlijke woning aan het spelen was, voordoen hoe men iemand ophangt. Aan een touw boven in een bedstede, weid een lus gemaakt, w.wrop lijj ziju hoofd er in stak. Vermoedelijk doordien hij voor over viel, kneep de strik hem de keel dicht. Het 4 jarig broertje liep naar buiten om te vertellen dat Hendrik hing. Men ging daarop terstond naar binnen, doch vond den knaap reeds overleden. Werkoerchaffiing. Het burgerlijk armbestuur der gemeente Opsterland heeft zich bij adies tot den Raad gewend, met het verzoek om eene leening te sluiten van f 100.090' rentende 3'/j pCt., af te lossen in 59 jaren, oul daarvoor gronden aan te koopen en die door werklooze arbeiders in cultuur te laten brengen Tot dekking dei- rente en verzekering der aflossing zal het armbestuur zich wenden tot de regeering om subsidie uit 's Rijks kas. Bij Kon. besluit is, voor den tijd van drie jaren voor Brouwershaven belast met het gezondshei Isonderzoek van uit zee aan komende schepen, Dr. Grebe de Haan, arts aldaar. In een te Wijnaldum gehouden ver gadering heeft Mr. Treub, candidaat der radicalen in het district liarlingen, volgens de iV. Rolt. Cl. gezegd, dat hij in de op- eenhooping van het kapitaal in enkele handen de kwaal ziet der ma tschappjj '/3 der meerderjarige ingezetenen van ons land wordt gevormd door de bezitters,doch509.000 van hen bezitten niet meer danf 1000, ter wijl de helit van ons nationaal vermogen bezeten werdt door 16000 menschen. Het streven naar hervorming moet gericht zijn op het aanbrengen var. meer gelijkheid in de goederenverdeeliug, Onze wetten be kommeren zich daar gewoonlijk niet om en doen ze het wel, dau beschermen ze, al is hel niet willens en wetens, de sterken tegenover de zwakken. Ten deele tengevolge der laat-maar-begaan-theorie is het kapitaal overmachtig geworden Hiertegenover heeft ile heer Treub het radicaal-politieke program ontwikkeld. De onlangs overleden, zoozeer gevierde redenaar en geleerde, pastoor Brouwers, was eenige jaren geleden, door de studen- tenvereeniging «Vrije Studie» te Delft, uitgenoodigd tot liet houden eener voordracht. Bereidvaardig was hieraan voldaan. Pastoor Brmwris had tot tekst zijner rede gekozen: Vrije Studie. Een uitbundig applaus, waaraan geen eind scheen te zullen komen, was het teeken van «dankbaar en voldiun». Nadat de toejuichingen eindelijk versto nd waren, nam de spreker weder het woord. «Myne heeren» begon hij, «het is een wet van Meden en Perzen, gij allen, ook ik, wij denken op 'toogenblik iets. Maar ik raad uwe gedachten. Ge moet eerlijk zjjn en zeggen of ik de uwe uitdruk. Welnu, gij denkt bij u zeiven: «Als al die zwartrokken zoo waren, wij konden vrede met hen hebben,» Krachtige uitroepen: «Ja, ja en handgeklap bewezen, dat Neerlands geestigste causeur de gedachten der aan we- zigen had weergegeven. «En ik zeg u,» liet de spreker er onmiddellijk op volgen, «ze zyn zoo.» Te Amsterdam zijn de kwartjes vinders weer aan den gang. Het volgende althans is daar maandag geschied Een Duitscher, provisor in een apotheek in een der Oostenrijksche grensplaatsen, stapte met een gevulden buidel aan het Centraal station af Bij het station werd hij in vloeiend Duitsch aangesproken door een man, die hem vroeg waar de Beurs was 1 De Duitscher zeide dat hij den weg niet wist en zoo besloot inen maar eens samen naar een beurs te gaan zoeken. De Hol lander stelde voor een glas bier te gaan drinken, en in de Spuistraat beieikte men een bierhuisje. Er waren daar eenige kaart spelers, die den vreemdeling ook wel een kansje gunden De provisor schoot aan, werd al erharlelijkst ontvangen, speelde mede en verloor eerst zjjn tweehonderd mark, daarna het gouden horloge, dat verpand moest worden om het verlies te dekken. Gelukkig bezat hij zijn retourtje, waarmede hij althans zijn lleirnath weder kon bereiken. Te Groningen had Dinsdag-avond een verschrikkelijk ongeluk plaats. Aan het eind der Heerenstraat geraakte het vierjarig dochtertje van den heer K. onder een in volle vaart zijnde paardentram, met het noodlottig gevolg, dat het hoofdje door de wielen letterlijk van het lichaam werd afgesneden. De dienstbode, die het kind vergezelde, stortte zich in haar wanhoop over het gebeurde in de gracht, doch werd door de omstanders weder op het droge ge bracht. Groote opschödding werd een viertien- tal dagen geleden in het Duitsche plaatsje Gadebusch teweeggebracht, toen men hoorde dat een leerling van een kleermaker door twee schurken aangevallen, en toen hij weigerde het geld te geven, dat hjj bij zich had, door een steek in de borst, waar van de kracht gelukkig door de dikke overjas gebroken werd, vrij ernstig gekwetst was. Ten einde zich te ledden, had daarop de knaap zijn beurs, waarin zich een aan zienlijk bedr ig bevond, dat hij voor zjjn patroon moest uitbetalen, afgegeven. Ver geefs poogde men de bandieten in handen te krijgen; tot eindelijk op den knaap zeiven verdenking viel, wijl hij veel geld begon uit te geven. Ti en hij in het nauw werd gebracht, bekende hij, dat hjj het verhaal van den aanval had verzonnen. Over het land der Mormonen verhaalt de heer Boule die daar onlangs een reis deed, niet te kunnen beoordeelen of de veelwijvetij in Utah is onderdrukt door de wetten van de regeering der Vereenigde Staten. Toch zag lnj buitenverblijven van rijke lieden waar tusschen fraaie bloemen en vruchtboomen en aantal sierlyke kleine huizen stonden en hij hoorde dat in elk dier huisjes een vrouw van den eigenaar woonde, wiens woning in het midden stond. Afgescheiden van godsdienstige of maat schappelijke quaestiën acht de schrjjver de Mormonen te bewonderen menschen te zjjn. De armste lieden hebben huisjes, met bladerig geboomte omgeven, en de straten zjjn lange groene lanen. De mannen zijn zeer be schaafd, de vrouwen smaakvol gekleed. Toch zijn die lieden en kinderen van den onge- lukkigen tioep kolonisten die nog slechts 40 j tar geleden de groote vlakten doortrok onder leiding van een armen smid uit Philadelphia. Een kwajongen die Zondagavond uit baldadigheid liet glas eener openbare brand weerschei te Londen had stuk geslagen stond reeds dinsdag wegens dat feit terecht. Een beambie der brandweer verklaarde dat elk valsch brandgerucht waarvan de brand weer telkens last heeft de stad ongeveer f 29 kostde waarde der gebroken glasruit op zich zelf was 15 centen. De rechter nam er genoegen mee dat de vader ver klaarde den knaap le zullen afstraffen en veroordeelde hem slechts tot betaling der ruit. In Natal (Zuid Afrika) stonden dezer dagen drie inlanders terecht wegens het vermoorden van een oude vi ouw. Zij hielden de vrouw voor een heks en gaven haar de schuld van den dood van een inlandsch opperhoofdeen zoo verheven personage toch kan, naar men daar algemeen gelooft, geen natuurlijken dood sterven. De mannen, die verklaarden dat zij een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2