BIJVOEGSEL „DE ZEEUW", Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. Krabbendijke. Woensdagavond om streeks halt 5 brak een zware brand uit in een der strooklampen bij dhr. J. Vogel in den 2e Engelschen polder in deze ge meente. Juist waren de knechts bezig aan het boonen dorschen rnet de machine toen een der werklieden het zag: Zes hoopen paardenboonen en ongeveer 16 a 17 hoopen met stroo zijn totaal verbrand. Oorzaak onbekend. Spuit Flik en Flok van Rilland was op het terrein aanwezig en bewees goede diensten, zoodat de dichtbjj staande schuur gelukkig gespaard bleef. Croede. In een der buurtschappen dezer gemeente, niet ver van Nieuwvliet, werd voor een paar dagen een brutale streek uitgevoerd. Een oude geachte weduwe, die alleen woout, werd in het holst van den nacht op haai bed o vervalen door een manspersoon, dien zij niet schijnt herkend te hebben. BCBCEKIJJKE STA\D. POSTERIJEN. MARKTBERICHTEN. AANBESTEDING. Afloop Verkoopingen enz. Overzicht verkoopingen enz. behoorende bij van Zaterdag 1 April 1893. Geref. Kerken. Aangenomen naar Muskegon N. A. door ds. H. Beuker te Leiden. Naar men ons bericht bestaat het voornemen om in de buurtschap «hetSpa:», onder Axel, een Gereformeerde school op te richten. -fj,- Ds. C. B. Schoemakers, beroepen predikant te O. en "W. Souburg, zal D. V. Zondag 9 Maart afscheid nemen van zijne gemeente te Landsmeer, om den 16Jen d. a. v. zijne intrede te doen te O. en W. Souburg. Als bevestiger zal optreden ds. J. Hulsebos te Vlissingen. Het Haagsche gerechtshof behandelde Donderdag het hooger beroep van den officier van justitie te Middelburg tegen een vo.inis der rechtbank aldaar, waarbij Ch. L. B. 22jarig werkman te Grauw is vrij gesproken van het hem ten laste gelegde, dat hij in een herberg iemand met een bierglas zou hebben mishandeld. De recht bank te Middelburg meende dat hier geen moedwil in het spel was geweestdoch de advocaat bij het Haagsche gerechtshof achtte den moedwil wel degelijk bewezen, o. a. uit de omstandigheid dat bekl. geweigerd heeft het bierglas terug te geven toen de herbergierster hem dit vroeg voor de slag was toegebracht. Hij eischte daarom ver nietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van B. tot een maand gevan genisstraf. Daarna stonden 3 personen terecht die met een vierden, den werkman B., boven- genoemden beklaagde mishandeld hebbeD. De vonnissen der Middelburgsehe rechtb. een||maand voor twee hunner en 14 dagen voor den derde gevangenisstraf werden door de verdedigers der beklaagden bestreden, doch het O. M. eischte bevestiging der vonnissen. Teven3 van het vonnis dierzelfde rechtbank, waarbij L. v. I. tet 45 dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens be- leediging en mishandeling van een ambtenaar. Nog had zich te verantwoorden een 20jarige arbeider uit Hoedeker.skerke, die door de Middelburgsehe rechtbank veroordeeld was tot een maand gevangenisstraf wijl hij den veldwachter met een stuk hout had geslagen. Het openbaar ministerie vond die straf te licht en eischte daarom dat zij tot 3 maanden zou worden verhoogd. Uitspraak 13 April. Aan poging tot diefstal valt niet te denken, veeleer aan onzedelijke bedoelingen. De weduwe bezat echter voortvarendheid genoeg den aanrander al worstelend buiten te krijgen. Toen hij zieh na eenigen tqd weer aan het raam vertoonde, werd hij met het broodmes bedreigd. Jammer slechts dat hij geen bloedend teeken ontving, dan toeizou hij niet vrij rondloope.i zooals nu het geval is. Maandagavond is te Amsterdam een brandkast gestolen, uit een kantoor in den kelder der AmsterdamscheBcttelmaat'chappij. De inbrekers braken de deur open, stalen de kleederen uit een koffer, eigenden zich verschillende flesschen met sterkendrank toe en sleepten vervolgens de brandkast weg waarin een aanzienlijke waarde aan effecten. In de huurt liggen tal van stoombooten, waar ook 's nachts gewerkt wordt, Een buurman die dan ook omstreeks 4 uur 's nachts geraas hoorde, schreef dit toe aan het laden op de booten. De brandkast is zoo zwaar dat drie personen nauwelijks in staat zijn haar te vervoeren. Vermoedelijk hebben de inbrekers het zware stuk terstond op een kar geladen nadat zij het, blijkens de krassen op den steenen vloer en de drem pels met veel moeite op den beganen grond hadden gesleept. Sinds eenige weken had een landbouwer te Kruisland de baker in huis, die het volle vertrouwen genoot. Wel miste men nu en dan wat zilvergeld, doch men had althans op dit goede mensch geen vermoe dens. Tot echter Maandag een groot ongeluk gebeurde. De baker stal namelijk een bankje van f 100 uit een gesloten kabinet en stak het opgerold in haar naaldenkoker, juist terwijl de kraamvrouw even een luchtje schepte en van een en ander iets bemerkte. De ontrouwe baker werd door de politie naar Steenbergen gebracht. De boer mist nog 2 bankjes van f60 doch daar wil zij niets van weten. Dat een varken toch maar ni«t to vertrouwen is, ondervond dezer dagen een landbouwer te Uffelte, die opeen morgen tot de ontdekking kwam, dat een zjjoer knorrepotten bezig was den nier van het schaap te verscheuren, waarvan het door een hek gescheiden werd. Het bloeddor stige zwijn had het arme beest zoo toege takeld, dat het onmiddellijk geslacht moest worden. Wie last heeft van mieien strooie fijn gestooten houtskool. In sommige streken der provincie Gro ningen heerscht eene ziekte onder de kippen waarbij de kop zeer dik en heet wordt. Er komen vliezen over de oogen, waardoor ze zoo goed als blind worden en dm geen voedsel meer tot zich kunnen nemen. Ge durig snakken ze naar lucht en laten een zacht rochelend geluid hooren. Veledierer. sterven. Een hengelaar ving te Oud-Beierland een vischdie in het bezit was van vier oo gen en twee staarten. Op denzelfden dag dat een gescheiden man opnieuw het burgerlijk huwelijk aan ging hertrouwde ook zjjn voormalige vrouw. Beide paren vertoefden met wederzjjdsche familiebetrekkingen gelijktijdig in de trouw kamer van het raadhuis te Amersfoort. Te Fijenoord is een vijfjarig knaapje bij het spelen van een wipplank gevallen en in het water terechtgekomen. Het knaapje raakte onder het riet enverdionk. Een werkman te Nijmegen is door een toeval in een beerput waar hg werk zaam was gevallen en gestikt. TeNij- eveen is een gezin ernstig ziek geworden tengevolge vari het gebruik van soep waarin men bij vergissing in plaats van selde rie gedroogde bladeren van den doorn- of dolappel (stramonium) een zeer gevaar lijke nachtschade gekookt had. Te Amsterdam is gisteren een schoolknaap door een rarigeertrein overreden en gedood, De direcreur der gasfabriek en water leiding te Dordrecht is Woensdagmorgen dood in het reservoir der waterleiding ge vonden. Bij een landbouwer te Maasdijk is een ei gegaard, waarin zich een worm be vond van 6 centimeter lengte. In een dorp bjj Almeloo woont een zonderling man, die trouw zijn hijbei leest, nooit eer. kerkgang oversjaat, en leett volgens de voorschriften van den ganschen Bijbel, dat wil zeggen op Joodsch-Christe- lijke wijze. Hij eet geen varkensvleesch en heeft eerbied ook voorden joodschen sabbat. Op goeden Vrijdag vast hij en zit den ganschen dag in rouwe. Hjj huldigt het ongehuwde leven, en doet veel wel aan de armen zonder omzien. Door zijn sobere en ingetogen levenswijze is hjj nooit ziek en werkt van den vroegen morgen tot 's avonds laat altjjd door. Door zjjne vroomheid aangetrokken, schenkt het publiek hem volste vertrouwen en wordt zijn winkel door de klanten den geheelen dag als het ware bestormd, ofschoon zijn Winkel waren volstrekt niet beter en gqedkooper z(jn daD elders. Eens kwam een arme weduwe aan zijn winkel en klaagde, dat zij geen bedstroo had. Den volgenden morgen, toen de vrouw de buitendeur opende, vielen haar de begeerde schooven stroo in huis. Toen zij hare ver rassing hierover aan haar overbuur te ken nen gaf, deelde deze haar mede dat hij wel gezien had, wie de schooven 's morgens om drie uur gebracht had, maar dat de brenger hem had verzocht, zijue daad geheim te houden. «O,» zeide de weduwe, «dan kan ik het wel raden. Dan heeft B. het gedaan,» waarop de overbuur door een glimlach verried dat zij wel juist geraden had. V. B. v. A. Er gaan 1 April 68 minvermogende emigranten naar Canada. Wegens heer- schende werkloosheid zal met Mei weder een expeditie daarheen gezonden worden. Die in aanmerking wenscht te komen, kan zich tot 15 April bij het bestuur aanmelden. Zooals men weet is ook de heer J. van t Lindenhout in die commissie. In de laatste 14 dagen zijn te Pe tersburg verscheidene gevallen van cholera voorgekomen. In Galicië stierven drie der aangetasten. De Times verneemt uit Amerika dat 150 Hamburgsche landverhuizers te Halifax aangekomen en bq Defroit (Michigan) de grenzen der Vereenigde Staten willende over schreden, door de overheid aangehouden zijn, bij gebreke van een ontsmettingsbewqs. Mr. Taylor te Toronto heeft plan ge vormd de reis van Europa naar Amerika tot 5 dagen te bekorten en wel door een stoomvaartlijn rechtstreeks van Liverpool naar Newfoundland. Deze weg is 1000 mijlen korter dan de gewone, en is in drie dagen afgelegd. Door een nieuwe spoor wegverbinding van Newfoundland met den Boston-en Maine spoorweg zouden reizigers vijf dagen na hun vertrek uit Liveroool te Chicago kunnen zjjn. De gewone weg wordt thans nog op zijn snelst in 6 dagen en 20 uren afgelegd, tot New-York. Proeven te New Orleans genomen, hebben bewezen dat papier uit suikerriet vervaardigd van uitstekende hoedanigheid is. Men meent zelfs dat het voordeeliger zal zijn voor de fabrikanten om in plaats van suiker voortaan papier uit suikerriet te vervaardigen. In de Borinage, in België, hebben 700 mijnwerkers den arbeid neergelegd. Tegen 4« volgende wank Wordt een uitbrei ding d«r beweging verwacht. Men is onto- red au ever een ingestelde loonsverlaging. In dea slag b(j Leipzig op 16, 17 en 18 October 1813 waren niet minder daa 12 vorsten tegenwoordig, namelijk Napoleon I, Frans 1, keizer van Oostenrijk, Alexander I, keizer van Rusland, Fredeiik Willem III, koning van Pruisen, Fiederik Augustus, koning van Saksen, Murat, koning van Napels, de regeerende vorst van Scliwar- zenberg, de hertogen van Hessen Homburg en van Padua, de kroonprinsen van Zweden en van Wurtemberg en de hertog van York. Een krankzinnige heeft getracht toe gang te verkrijgen tot Gamot, die hem tot koning van Dahomeij moest aanstellen, want daartoe had een goddelijke stem hem op gewekt. Hij verklaarde de zoon te zijn van Jeanne d'Arc. Een verslaggever van de Westminster Gazette heeft prof. Virchow's oordeel gevraagd over vivisectie. De geleerde verklaarde, dat de vivisectie noodzakelijk is voor het onder zoek van zenuw-, ruggemerg- en hersenziek ten zij, die er tegen opkomen, zijn te onwetend om een inzicht te hebben in de medische wetenschap. (Wq hopen spoedig gelegenheid te hebben deze uitspraak nader te toetsen. Red.) Yan 30 31 Maart 1893. MIDDELBURG. Ondertrouwd H. 0. de Vos 19 j. en M. C. Breel 22 j. Getrouwd: A. Geelhoed wedr. 39 j. en K. Boot id. 27- j. - L. Puijpe jm. 26 j. en J. Philipse jd. 23 j. E. Smit jm. 31 j. en J. M. van der Plank jd. 28 j. BevallenM. Bliek geb. Bliek. d. A de Lange geb. Yerhage. z. E. van Goozer. geb. Bosman, d. LevenloosEene dochter van G. Kooman en J. Louwerse. GOES. Geboren: Leintjeen Neeitjetwee ling dochters van Ar(j van Anrooij en Neeitje Parhan. Overleden: Dina Lampers 66 j. gehuwd met Benj'amin Remijnse. Ljjst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Goes gedurende de le helft der maand Maart 1893. Van Wemeldinge A. Fondse, Rotterdam. Verzonden geweest naar Frankrijk Van Oorgene: J. Hage, Marseille. L\jst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand Maart 1893. G. de Kok, Amsterdam. W. Blom, 's Gravenhage. Mevrouw C. E. van Berkel, 's Gravenhage. J. Zundeé, lerseke. Marie Schüller, Rotterdam. VJJSSINGEN, 31 Maart 1893. Boter f 1.20 a f 1.30 de kilo. Eieren f3.40 a fS.60 per 104 stuks. MIDDELBURG, 30 Maart 1893. De aanvoer aan onze graanmarkt van heden was gering, voornamelijk toe te schrij ven aan den drukken veldarbeid onzer land lieden met het zaaien. Puike Tarwe tot f6,26 verhandeld. Rogge tot f 6,25 aangebo den. Wintergerst f4,50. Zomeidito f3,75. Witteboonen zeer weinig ter markt en in puike soort niet beneden de f7,50 te koop. Bruineboonen met veel verschil van kwaliteit in de beste soort f7.50 betaald. Paardenboo nen met eenig aanbod tot f5.75 gexocht. Tuinboonen in onverlezen soort f 5.25. Groene Erwten zonder handel op de kook f 7.50 a f 8 nominaal. Koolzaad mets in omgegaan. Versche Boter f 1,10 a 11,20 per Kilo. Eieren f 2.90a, fO, Buitenlandsche f 0.— per 100 stuks. ZIERIKZEE, 30 Maart 1893. BOTER. Hoogste koers f 0,62 V3 afO,— laag ste koers f 0.55 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.90 a fO,—laagste koers f 0,50 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers f 1, laagste koers i 0,65 de 25 stuks. Vrijdag 7 April. Middelburg, aan 't gebouw veor prov. bestuur 11 uur het maken van een keibe strating op een gedeelte weg Axel Axel- sche Sassing, behoorende tot de werken van het kanaal van Terneuzen. Raming f11250. Middelburg, levering 2000000 kilo En- gelsche gaskolen, 2000000 kilo Duitsche, 200000 kilo stoomkolen. Vlissingen, voor 2 uur ten raadhuize het bouwen van twee schoollokalen op den rechtervleugel van school B. Hooikade. Be stek ter lezing in de gemeentesecretarie. Inl. de gemeentearchitect die aanwijzing doet 5 en 6 April te 2 uur. Zaterdag 8 April. Goes, 1 uur in de Zoutkeet door dhr. le Clercq, den herbouw der graanschuur 702 Ma. en een varkensstal op de hofstede van dhr. Breure te Kats. Bestek enz. ter inzage in de Zoutkeet. Aanwijz. 7 April 2 uur 'S HEERENHOEK. Woensdag werd door notaris Mulock Houwer in het openbaar verkocht: een woonhuis en erf alhier groot 5 A. 02 cA. aan dhr. M. A. Stieger te Goes voor f380 en een woonhuis en erf in de gemeente 's Heer Arendskerke, groot 7 A. 75 cA. aan dhr. L. Lucasse te 's Heer Arends kerke voor f675. 'S GRAVENPOLDER. Donderdag werd door not. Mulock Houwer voor erven F. Burger publiek geveild eene hofstede met 29 H- 70 A-92 cA. bouw- on weiland, moeras en water in de gemeenten 's Gravenpolder, Hoedekenskerke en Nisse. Kooper dhr. M. Burger te Kloetinge voor f892 per H. A. of don hoop f 26500,60 en f 2536,75 voor losse goederen, vruchten te velde en boomen. ST. MAARTENSDIJK. Door het water schap „St. Maartensdijk" werd Donderdag alhier aanbesteed: le de levering van 400 M' grint, te leveren vrij op den wal. In geleverd waren 3 biljetten door W. Oorse te Papendrecht, voor f 1,79, C. F. de Waal Werkendam, f 1,69, M. G. Larooij Scherpe- nisse f 1,67 per M3. Laatstgenoemde is de levering gegund. 2e. De leveirng van 140. M3 waalbikken, levering vrij voor den wal Ingeleverd 3 briefjes door M. G. Laroojj, Scher pen isse, voor f 2,73, W. Hokker Sliedrecht f 2,41, A. G. van I.Jseldjjk, St. Maartensdijk, f2,193 perM3. Laatstgenoemde is de levering gegund. 3e. De levering van 67 Ms Bra- bantsche brikken. Ingeleverd 3 briefjes door A. G. van IJseldijk, St. Maartensdijk, voor f2,10, M. G. Larooij Scherpenisse fl,90, W. Hokker Sliedrecht f 1,75 per M3. Laatstge noemde is de levering gegund. Door Je stoomtrammaatschappü Bres kens-Mald eghem te Breskens werd Donder dag aanbesteed het bouwen van een wachtkamer met drie woningen voor het trampersoneel, te Draaibrug, gemeente Aardenburg. Ingeschreven was door A. Monjê te Sluis voor f6400, P. Verhage te Sluis f 6225, D. de Smit te Sluis f 6186,89, J. M. H. en J. A, van de Sande, Breskens, 5598, F. P. Christiaanse en C. van Poucka, Oostburg, f5294, J. J. Cu»eljé, Oostburg, f5236,71, Iz. de Molenaar, Aardenburg, f 4995, P. Monjé Pz.en A. Risseeuw, Breskens, f4987, P. Omon te Aardenburg, f4884,40, Albrecht van de Sande, Breskens, f4746. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. 'S HEER ARENDSKERKE. De uitslag der door dhr. W. J. van Dam te Kapelle, den 23 Maart jl. gehoudene aanbesteding van eenige vernieuwingen aan de gebouwen op de hofstede, bewoond door J. en L. de Jonge alhier, is als volgtInschrijvers waren de hh. J. Engelbert Co. te 'e Heorenhoek f2993, J. P. Pannjj te Krabbendijke f2971, J. v. d. Poel te 's Heer Arendskerke f2643 M. den Hollander te Kruiningen t 2400, A. den Hollander te 's Heerenhoek voor f 2375. Gegund aan A. den Hollander als minste inschrijver. LAATSTE BERICHTEN. Goes. In de commissie voor de eind examens aan de Hoogere Burgerscholen in Zeeland zijn o. a. benoemd de heeren dr. Z. Th. Diehl, dr. M. C. J. de Visser, F. Allan en P. J. L. Vermeulen, leeraren aan de gem. H. B. S. alhier. Maandag 3 April. Rilland (Halt), door deurw. Hollmann voor Ossewaarde en Van 't Leven 11 uur, 2 kabinetten, tafels, spiegels, kleeren, gereed schap, glas- en aardewerk. Hrstbbendijke, door not. Noordjjke 12 uur b(j de Visser, 2 veerea bedden met toe- behooren, eikenh. kabinet, 2 kleerkasten, 2 kastklokken, 2 tatels, 3 kachels, 3 spiegels, bijbel met sloten, opstel rarkenshok, kip penhok met loop en 4 kippen enz. Cortgene, door deurw. Gelner 1 mur bjj Jan Erersdijk, kabinet, tafel, stoelen, glas en aardewerk, aardappels. Dinsdag 4 April. Kftthem, 2 uur voor huis no. 50 door deurw. Kouion, tafels, stoelen, spaden, graan- zeeften, graanzakken, brandhout enz. üVltsekerlre, 1 uur bij Louis Markusse door deurw. Gelner, eikenh. kabinet, maho niehouten bureau, linnenkast, tafels, stoelen, spiegels, lampen, koper-, glas- en aardewerk, kleederen, goud en zilver, timmermans- en arbeidersgereedschap, kruiwagen, 5 kippen. Woensdag 5 April. Arnemuiden, 10 uur door not. Tak bij erven v. Eenennaam inspan o. a. 2 ves ruinpaarden, 9 melkkoeien, 1 varekoe, 4 2'/„jarige vaarzen, 2 jarige, 1 vaarskalf, 1 stierkalf, 10 hoenders en haan, marktwagen, driewielskar, ploeg, 3 eggen 2 rolblokken, 2 veldsleden, 2 kortmolens, steenen var kei,sbak, kabinet, bureau, tafels, 2 klokken, 1 oud porselein stel enz. Kruinlnge, bij wijlen Snoep door not. Prins 12 uur, chiffonnière, bureau, tafels, stoelen, pendules, 3 veeren bedden met toe* behooren, fornuis, verlakt-, koper-, tin-, blik-, ijzer-, glas- en aardewerk. Canipcrland, door not. Noordijke bij Broekhoven half 3 voor A. G. de Lange, een woonhuis met erfpacht Veerweg groot 170cA. 's Heerenliock, 10 uur bij Clarijs,bees- tiaal, wagens, meubels. En om 1 uur ge ëmailleerd ijzerwerk door deurw. Hollmann. Donderdag 6 April. Hwadendammc, door deurw. Holl mann 12 uur by v. Tichelen, 11 loopvarkens, 5 biggen, 1 vet varken, 2 kabinetten, 2 pluimbedden, tafels, klokken, aardewerk, vaam- en klomp] ïout enz. Alsse, bij Nieuwenhujjze door deurw. Hollmann 11 uur, kant- en weihooi, tarwe- en boonenstroo en aardappels. En om 10 uur in Zwake, 400 baggen mangels en bees tenpeen. Vrijdag 7 April, lerseke, postbrug 12 uur voor wed. Noels, 100 baggen mangels en beestenpeen. Inl. dhr. Pelle. lerseke. 2 uur bij Wagenaar 100000 pannen Kattendijke, 100000 aangeslagen pannen id., 50000 oesters van rijksd. en daarboven, 100000 oesters van een gulden tot een rijksdaalder, het recht van pacht op 113 der Iersche bank. Inl. dhr. Pelle. Kloetinge, door not. de Vos 11 uur aan Het Huis ten Halve in de Groe, inspan, 8 biggen, schaap, mangels, mest, nieuw hout, huisraad, goud en zilver, graanzakken. Biggckerke, bij Z. Simonse door not. Tak 1 uur, een bruin merriepaard, 2 baatg. melkkoeien, 2 kaifdr. vaarzen, menwagen, marktwagen, driewielskar, eggen, stampöak, paardenwant, landbouw-, melk- en zolder gereedschap enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 5