Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. AA\B£M£DL\tt. BlBGEitMJIi£ MAM). Overzicht veikoopinge» enz. de herstemming zoo noodig op Vrijdag 19 Mei e. k. Vlissingon, 29 Maart 1893. In eene heden namiddag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius gehouden zitting van den gemeenteraad weru, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, mededeeling en overlegging gedaan van de ingekomen stukken. Uit de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school I (hoofd mej. Schuurman) en bestaande uit mej. M. L. R. Fledderus, onderwijzeres te Dordrecht, mej. F. van Zeijl, onderwijzeres te Nijmegen en mej. J. H. Adnani, onderwijzeres te Zierik- zee, wordt als zoodanig benoem i mej. M. L. R. Fledderus te Dordrecht. Ingekomen is een verzoek van don secre taris den heer mr. F. N. v. d. Bilt, om eervol ontslag uit zijne betrekking tegen '1 Mei a. s. Aan den heer K. Baart, wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als onderwijzer aan school B (hoofd de heer W. van Kamer; ingaande met 1 Juni 1893. Wordt besloten tot onderhandschen verkoop aan den heer P. Visser van 5 maal 23,50 M gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat a f 3,59 de AP, met bijbetaling van f 46 trottuirkosien idem aan den heer W. P. Kokelaar van 5 maal 22,59 M. gemeentegrond, mede aldaar gelegen, a f2,59 de M3, met bij be-1 taling van 146 trottoirkosten en aan den heer J. van der Hof van 125 MJ gemeente grond, gelegen aan de Badhuisstraat a 17 ue M3 en 85,94 M3 a f 3,f>0 met bijbetaling van f 69,3772 trottoirkosten. Wordt besloten tot wijziging van het tijdstip van het in werking treden der Verordening voor hetgebiuik van openbaren gemeentegrond, en dat vastgesteld op acht dagen na de afkondiging der verordening Wordt besloten tot vaststelling van den staat van ontheffingen in zake den Hootde- ljjken omslag 1892 tot een bedrag van f576,42; idem tot de 6a wij/.iging en het doen van af- en overschrijving van en op posten der begrooting voor 1892 idem tot het gunstig beschikken op het verzoek van het bestuur va het iJeparleinent Vlissingen, der maatschappij tot Nut van 't Algemeen ;d zake het verplaatsen van het standbeeld van M. A. de Ruijter naar de Rotonde van den Noordzee Boulevard idem tot het bij wijze van concessie in gebruik geven van een strookje gemeente grond aan het bestuur der Belgische loodsensociëteit en ten slotte tot het onder eigen beheer nemen van degeraeentereiniging, waarop de zitting wordt gesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Waterlandkerkje door ds. R. Damsté te Oosterwolde. Doopsgez. Gemeente. Bedankt voor Aardenburg door ds. D. Kossen te Den Helder en Huisduinen. Mej. 8. v. d. Berge, onderwijzeres te Vlissingen staat no. 1 op de voordracht vopr een benoeming te Barendrecht. Middelburg. Dinsdagmorgen werd bij een bewoner m de Penmnglioek terwijl dé eigenaar even afwezig was uit een kast door onbekenden ruim i 25 ontvreemd. Men is de dadei s nog niet op het spoor. M. C. HeinkenszancL Bij den pastoor der r. k. parochie alhier zjjn de aardappels nu reeds boven. De vrachtrijder C. K. had heden morgen bij het lossen van een kar met matten, het ongeluk uit te glijden. Hij viel daardoor achterover en kwam met het hoofd op de steenen terecht waardoor dit hevig bloedde. Biervliet. Zondag moest de predikant der Neuerl. Herv. gemeente ongeveer 1599 zielen onverrichter zake huiswaarts keeren. Kr was geen pub iek. De vorige week was precies dezelfde geschiedenis voorgevallen. De belangstelling voor de namiddag godsdienstoefeningen is nihil. Tem. Crt. Een proces om 8 centen. Een maou- faotuner te Amsterdam, die reeds I5jaren van denzeltden fabrikant zyn goederen be trok, kreeg eenigen tijd geleden met zijn leverancier verschil over een bedrag van acht centen. De kooper beweerde dat er 8 cent te veel stond op de rekening, de verkooper hield vol dat dit onbeteekenende bedrag hem wel degelijk competeerde. Geen der partijen gal toe en de beide mannen, die reeds jaren lang tot wederzijdsche tevredenheid zaken hadden gedaan, besloten het «heoger op te zoeken.» De kantonrechter heeft, na de zaak van alle kanten bekeken te hebben, haar beslist ten gunste van den fabrikant en den win kcliei veroordeeld tot betaling der 8 centen, benevens de kosten van het geding ten be drage van 116,52. De in het ongelijk gestelde beklaagtzich nu, aan wien liet maar hooren wil, over ons duur recht, 't is een schande enz. 't Komt ons echter voor, dat dit bedrag eerder als een straf is te beschouwen voor hem, die zich niet ontziet over 8 centen te procedeeren en die den kantonrechter voor een dergeljjke nietigheid durft lastig te vallen. Een ding is echter jammer, dat den fa brikant niet hetzelfde lot heeft getroffen als den winkelier. JV. Zondag voormiddag, terwijl de ouders naar de kerk waren is te Breda een acht jarig meisje dat met haar jonger zusje alleen te huis was, bij het spelen met lu cifers in brand geraakt, en deerlijk gebrand zoodat zij, toen hulp kwam opdagen, reeds was bezweken. Een 37-jarig opperman te Amsterdam heeft gisteren in een dronken bui na een onbeduidenden twist z\jn vrouw verscheidene messteken toegebracht. Het ongelukkige schepsel, dat binnenkort haar vierde kind verwacht, werd in het gasthuis verbonden en daarna weder naar haar woning ver voerd. Toen des avonds laat de misdadiger na te zijn verhoord terugkeerde en op dreigenden toon toegang eischte sprong de vrouw in haar doodsangst uit een raam op de eerste verdieping; zij kwam opeen binnenplaats terecht, gelukkig zonder letsel te bekomen. Maandagavond zou in Buitenlust te Utrecht geworsteld worden tu«schen een beroepsworstelaar en een genie-soldaat Cuyper. Het publiek was in grooten ge tale opgekomen en gedroeg zich zoo rumoe rig dat Remus het veiliger achtte niet op te komen. Een ander soldaat nam toen de worsteling met Cuyper op zich doch hij verloor het spoedig. Cuyper eischte nu van den directeur de 200 gulden premie wel ke den mogelij ken overwinnaar was toe gezegd. Deze had het echter niet. Na aftrek der kosten had hij echter nog 70 cent over, die hij den soldaat ter hand stelde; en waarmee deze het maar moest zien te doen. Het publiek speelde hierover geducht op en slingerde tafels en stoelen naar 's directeurs hoofd. De kantonrechter te Haarlem heeft iemand die een ander tegen diens wil een stuk van zijn baard afknipte, veroordeeld tot t 3 boete wegens straatschenderij. De algemeen beminde, moedige wacht meester der marechausseé te Oss, de heer Hoekman, is Zondagnacht door een onbekende doodgeschoten. Hij laat een weduwe met vijf jeugdige kinderen achter. Te Utrecht zou jl. Woensdag eene 22jarige dienstbode in het huwelijk treden. Alles was reeds voor deze plechtigheid in gereedheid gebracht, alleen de bruidegom, die sedert kort bjj zijn aanstaande schoon ouders inwoonde en des tnirgens reeds vroegtijdig was uitgegaan om een paar boodschappen te doen, manketrde nog op het appèlja zelfs hjj bleef weg en heeft sedert niets meer van zich doen hooren. De politie is in het zaakje gemengd, daar later is gebleken dat tegelijk met den brui degom ook een nieuw pak en andere kle dingstukken, den vader der bruid toebehoo- rende, zijn verdwenen. De schade door den cycloon in de Mississippivallei veroorzaakt, bedraagt 2 miljoen dollar. Er zijn 18 dooden bekend en nonderden gekwetsten. Te Londen nemen de stei fgevallen aan influenza gepaard met diarrhee, vooral onder kinderen zeer toe. In Februari en Maart stierven 188 lijders. De bewoners van het dorp Ajoucourt, in den Elzas, verkeeren in een vrij zonder lingen toestand. Zij zijn sinds den oorlog in 1870/71 üuitschers, maar zij behooren. evenals voor dien oorlog, nog altijd tot dezelfde parochie als Arruye, op Fransch gebied. Die Duitschers zijn dus kerkelijk Franschen. Zij gaan in Frankrjjk ter kerk en rusten ook na hun dood op Franschen grond, op de begraafplaats bij de kerk. Gladstoni ontving gister een deputatie uit de kamer van koophandel te Belfast en uit de Ulstersche industriëeelen die kwam verklaren dat de invoering van Homerule llerlands zelfregeering 1 noodlottig zou zijn voor IerlaiMs welvaart. Gladstone antwoordde dat hij die vrees niet deelde, maar integen deel geloofde dat Homerule de hulpbronnen van Ierland ontwikkelen zou als v&orbeeld wees hij op Canada. Vervolgens ontving hij een deputatie uit Londensche bankiers en handelaars die de bezwaren tegen Homerule van Engelsch standpunt uiteenzette. Gladstone erkende heel leuk het gewicht der deputatie, maar kon hare zienswijze niet deeien. Hij wist ook zeer goed, zeide hij, dat de vermogende klassen niet voor Homerule zjjn, doch (toegde hij er bij) de zienswijzen dier klassen zijn gewoonlijk in strijd met hel nationale gevoel. Als tegenhanger van het bericht om trent Pet-us (in ons vorig no.) verhaalt het Nieuws het volgende uit WeeDenEen dienstmeisje op een plaatsje in Oostenrjjk droomde dat de duivel haar aanried in de loterij te spelen. Zij deed het en won f1500. Een paar dagen later kwam het meisje liet geld terug vragen bij den kassier die het voor haar bewaarde. Zij vertelde dat de duivel haar gelast had het hem te geven omdat het hèm van rechtswege toekwam. De kassier kreeg hierop achter docht, en waarschuwde de politie. Een politieagent verborg zich op de slaapkamer van het meisje onder haar bed. Te midder nacht kwam de duivel om het geld te halen maar bij nadere kennismaking bleek hij niemand anders te zijn dan de heer des huizes die zich op deze onbeschaamde wijs het gewennen geld van zijn dienstmeisje had willen toeeigenen. Professor Kangleij te Chicago heeft een «vliegmachine» vervaardigd. Het is lang en smal. Als materiaal is gebezigd aluminium, staal en koper de vleugels zijn van zijde. De machines die de beweegkracht zullen geven aan een dubbele schroef wegen 60 oneen en hebben een vermogen van 1 paardekraclit, (kracht 16 man). Er zijn 4 stoomkeieis die ieder iets meer dan 7 pond wegen; zij worden met een zeer vluchtige koolwaterstof gevoerd. Er zal met gazoline gestookt worden. Wat omslachtig toch, oin te leeren vliegen Met zijn eigen munt betaald. Toen ik met kapitein Bulderbast op de Amphi- trite voer, aldus verhaalde een jong zee officier kon ik myn pleizier wel op. Wij waren allen even bang voor hem, daar dienst en strenge discipline bij liern alles wa ren. Een adelborstje heelt fietn echter aardig beet genomen. Hij had den jeug digen zeeman naar wal gezonden om een opdracht voor hem uit te voeren en deze was een kleinigheid afgeweken van zijne instructies. De zaak had niets om het lijf, doch kapitein Bulderbast nam den knaap duchtig onder handen, en eindigde de schrobbeering met de woorden: Als ik u iets opdraag, jonker, dan doet ge eenvoudig wat u gezegd is, geen haar meer, geen haar minder. Begrepen? Ja, kapitein, antwoordde de adelborst, maakte zijn saluut, draaide op zijn hielen om en verwijderde zich, met het vaste plan zich te wreken, wanneer hij kon. Twee dagen later roept Bulderbast hem bij zich en zegt Laat u met een boot naar wal roeien jonker, ga naar het postkantoor, en vraag of er een brief voor me is. Goed kapitein. De adelborst vertrok en meldde zich na een uur weder bij den overste aan. Wel, jonker, was er iets voor me? —Ja kapitein. En waar is het? üp het postkantoor, kapitein. Wat blief? Bracht je den brief dan niet mede —Neen kapitein. Waarom niet jonker Omd.it u me liet niet bevolen hadt, kapitein. Ik droeg u op, den brief te halen. Pardon, kapitein, ik ontving van u enkel het bevel te vragen of er een brief voor u was enj ik durfde geen haar meer te doen dan mij opgedragen was. Bulderbast keek alsof bij den jongen wilde verslinden maar zeide metsen draaide zich om. Wij gierden het later uit van liet lachen, toen onze kameraad ons de zaak vertelde maar de arme jongen moest verder op reis zijn gehoorzaamheid aan de letter nog dikwijls bezuren. In een mijn te Ishpeming, Michigan N. A., heeft zich het volgende voorgedaan Vijjdag avond stapten twee mannen van de nachtploeg in de mjjn al schertsende in de kooi of lift, om daarmede nedergelaten te worden naar de laagste galerij. De mannen begaven zich dadelijk aan het werk en maakten eene boring voor het losmaken van eene massa erts. Alles klaar hebbende ontstaken zij de lont die Ue buskruitmijn moest doen springen en vluchtten naar een afgelegen punt om de brokken te ontgaan die bij zulke «blasts» allerwegen met groote kracht heenvliegen. Aplund en Sunblad, zoo heeten de twee mannen, bleven om eene kromming van de mijngang staan, de geheele mijn dreunde en eene groote massa stortte neder uit het gewelf, waarbij hen teneenemale de uitweg naar de schaft werd afgesneden. Zoodra het ongeluk bekend was werden er pogingen aangewend om de lijken dei- mannen te vinden, daar er wel niet anders verondersteld kon worden als dat beiden onder de massa verpletterd waren. Wat de beide ingeslotenen in al dien tijd doorleeiden laat zich beter gevoelen dan beschrijven. De ruimte waarin zij zich be vonden was nauwelijks voldoende om in te staan. Het mijngewelt was echter zoodanig ingestort dat de balken een soort spelonk hadden gevormd, aan de eene zijde waar van de mynwand terwijl door gebroken balken de andere zijde van de ingestorte massa werd afgehouden. Uit een ijzeren buis die in verband stond met de luchtpomp boven aan de schaft, en die ook als door een wonder juist in hunne spelonk was afgebroken, verkregen zij vol doende versche lucut om niet te stikken. Dit gaf hun hoop op rtdding, die na zestig uren werkens dan ook opdaagde, ue blijd schap en dankbaarheid waren van weers zijden groot, geljjk te begrijpen is. De Chineezen hebben een gebruik, welks invoering in andere landen geen kwaad zou doen. Het is namelijk hunne gewoonte, om al hun schulden bij bet begin van het jaar at te doen; zoodra deze zijn betaald, plaatst hij boven zijn deur een zeker teeken, waaraan de voorbijgangers weten, dat niemand iets van hem te vorderen heeft. Het wordt zelfs als een groote eer beschouwd om dit teeken het eerst boven zijn deur te kunnen plaatsen en bij, die het in de eerste week van het jaar kan aanbrengen, geniet het vertrouwen van het publiek en heeft zijne fiuanciëele positie gevestigd. Door de Duitsche regeering is de invoer van varkens uit Nederland naar Aken van 27 dezer maand at weder toege staan. De invoer mag alleen Maandag en Dinsdag van iedere week, langs het station Teinplerbend, en na keuring door een Duitschen veearts, plaats hebben. De berg Cruizlena bij de stadPopeijn in Columbia (N. A.) is plotseling verdwenen. Men had er al eeuige dagen een onderaardsch gerommel gehoord; toen de berg opeens instortte, en groote stukken aarde en steen in de lucht geslingprd werden. Twaalf menschen kwamen hierbij om het leven. In de Nieuwe Kerk te St. Denis, nabij Parijs, heeft een ergerlijk kabaal plaats gehad, veroorzaakt door eenige leden van den socialistischen gemeenteraad aldaar. Een van hen stormde den preekstoel op, duwde den geestelijke, die aan het woord was, zjjn vuist onder den neus en verzocht te spreken. Een groot rumoer ontstond hierop, dat weldra overging in een bom bardement. Terwijl stoelen en bidbanken dooi de lucht vlogen, werd de socialist van den kansel gesleurd. Er vielen bloedige slagen. De gendarmerie maakte een einde aan het kabaal en arresteerde eenige personen. De raadsleden hadden zich echter bytijds verwijderd Een niet alledaagseae verkooping heeft te Londen plaats gehad. Aldaar werd dezer dagen bij opbod en afslag een groote menagerie verkocht onder den naam van «Koninklijke menagerie van W indsorCastle». Een gedresseerde olifant ging voor 2580 gulden, een leeuw voor 2040 gulden, een t(jger deed '1269 gulden, de kameelen brach ten tiet meer op dan 300 tot 600 gulden. De beren deden 60 gulden en de hyena's 108 gulden per stuk. De apen werden verkocht voor 12 gulden en een kangoeroe (geen bokser) voor 204 gulden. Voor een vaars met drie pooten, een natuurwonder, waren geen liefhebbers te vinden. Om gouden kettingen te reinigen menge men in een fiesch een weinig tyne kalk, geschaafde zeep en warm water, steke den ketting hierin en schudde de flesch eenige minuten heen en weder. Trek dan den ketting er uit, spoel hem in schoon water ai, droog hem tus6chen linnen doeken en hang hein opeen warme plaats. Als|hij goed droog geworden is, poetst men hem op met een zachten borstel en fijn krijt. Te Lancaster, Pensillvanië N. A. is niet weinig opzien en verontwaardiging verwekt door de ontdekking dat een aantal lief hebbers van hanengevechten, daartoe vergaderden in den kerktoren en op die verhevenheid den moed en de volharding op de proef stelden van hunne hanen, terwyl de leeraar daai beneden oefening hield. Met hunne hanen ongezien onder de jas verborgen, wisten zij den schjjn te geven van de gods dienstoefening te gaan by wonen en langs een wenteltrap iu den toren te komen en dus bun spel voor de politie steeds geheim te houden. Het liep echter van lieverlede in liet oog dat een aantal personen die niet te goeder laam bekend stonden, zoo getrouw de kerk bijwoonden en het bedrog zou waarschijnlijk nog niet aan het licht gekomen zijn, als niet een der vogels zijn meester oiitil idderd ware juist toen hy met de schare naar binnen ging om den torentop te bereiken. Vrjjdag 7 April. Middelbnrg, aan 't gebouw veor prov. bestuur 11 uur het maken van een keibe strating op een gedeelte weg Axel Axel- sche Sassing, behoorende toe de werken van het kanaal van Terneuzen. Raming f11250. Jtliddelburg, levering 2000000 kilo En- gelsche gaskolen, 2000000 kilo Duitsche, 200000 kilo stoomkolen. Zaterdag 8 April. Goes, 1 uur in de Zoutkeet door dhr. Ie Ciorcq, den herbouw der graanschuur 702 M3. en een varkensstal op de hofstede van dhr. Breure te Kats. Bestek enz. ter inzage in de Zoutkeet. Aanwijz. 7 April 2 uur. Van 28 29 Maart 1893. MIDDELBURG. Ondertrouwd J, D. En- tink jm. 33 j, en C. van Son jd. 25 j. Bevallen: A. Mooyman geb, Bouwman d. W. C. Visser geb. Jansen z, M. M. Gast geb. Kostur z. OverledenLA. Adriaanse 21 j. z. P. Davidse 6Vs na. d. P. Timmerman man van A. de Jonge 60 j. GOES. GeborenAnna Elizabeth d. v. Jacobus Johannes JKuyper en Elizabeth Anna Husen. Donderdag 30 Maart. Goes, halt 2 in de Prins van Oranje, panden uit de bank van leening over Sept., Oct. en Nov. 1891. middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Slegt, een huis en erf Sleperssingel Q 167. En een stal, wagenhuis en jerf daar naast. Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en 2—4 uur te zien. middelburg, door not. Tak 1 uur voor het pakhuis Kort® Geere K 348, timmer mansinventaris, nieuw werkhout, ramen, kozijnen, marmersteenen enz. Bezichtiging 's morgens. Inl. dhr. de Groot en Hondius. Vrijdag 31 Maart, middelburg, Lange Gortstraat 26 door not. Tak 10 uur, timmermansinventaris, werkhout enz. lerseke, i uur "oy Wagenaar door not. Prins, 34000 aangeslagen pannen in den put op perc. 58, de steiger en loods aan den Oostdyk, de pannenput op perc. 58. lerseke, nalf 10 aan de Kaai door deurw. Hollnwnn, palen, sparren, bakens, 25000 aangeslagen pannen op ööjon 59, 20000 oes ters van 4 cM. en meer. Inl. geeft Jacob Maat. Daarna by Pols, planken, rechters en palen. Maandag 3 April. Rilland (Halt), door deurw. Hollmann voor Ossewaarde en Van 't Leven 11 uur, 2 kabinetten, tafels, spiegels, kleeren, gereed schap, glas- en aai de werk. Hrabbendijke, door not. Noordyke 12 uur by de Visser, 2 veeren bedden met toe- bohooren, eikenh. kabinet, 2 kleerkasten, 2 kastklokken, 2 tafels, 3 kachels, 3 spiegels, bijbel met sloten, opstel varkenshok, kip penhok mot loop en 4 kippen enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2